uur... De wereldkampioenschappen wielrennen ie Amsterdam I Herbert een stuk kaas nit het s vuistje Egypte na strijd met Israël Marktberichten HET GESCHENKENHUIS Voor mensen met een fijne smaak hef Rosenthal Maria Weiss Servies! Wereldtitel ploegachtervolging voor Sowjet-Unie 86 cent Woensdag 30 augustus 1907 DE VRIJE ZEEUW Pagina 15 Voetbal Nederland tegen Israël Handboogsport Duivensport Executie Oentoeng e.a. zeer binnenkort Amerikaanse vliegtuigverliezen boven Noord-Vietnam ARABIEREN IN GAZA VEROORDEELD Gevechten bij Chinese marinebasis Twee executies in Sjanghai BRAND IN PARIJS INDONESISCHE REGERING SLUIT VIJFTIEN BANKEN Als u 's middags thee drinkt, moet u eens goed proeven. Wat proeft u? Echte thee? Meent u dat werkelijk? En bedenk toch eens dat thee fris en geurig kan zijn, dat je ervan opknapt, net als van een kop koffie. Maar dan moet u wel échte thee schenken - speciale middagthee van Van Nelle. Doen Eerst veiligheid Belgische burgers in Kongo Hongkong Probeer deze thee eens 's middags. Patrick Sercu en Leo Proost veroveren eik een regenboogtrui Op de foto Leo Proost ach De Belg Patrick Sercu is we reldkampioen bij de beroeps sprinters geworden. De eindstand luidde: 1. Patrick Sercu (België); 2. Guiseppe Be- ghetto (Italië); 3. Damiano (Ita lië) en 4. Maspes (Italië). De Belg Leo Proost is wereld kampioen bij de prof-stayers ge worden. De uitslag luidde: 1. en wereld kampioen: Leo Proost (België), achter Koch, in 1 uur 13 min, en 42,66 sec. (81.480 km gemiddeld); 2. Romain de Loof (België), ach- Het Nederlands amateurvoet balelftal speelt op 7 september in het DOS-stadion in Utrecht 'n vriendschappelijke wedstrijd tegen Israël. De volgende 15 spe lers zijn geselecteerd: Bos (Vlissingen), But, Del- motte en De Vos (allen Middel burg), Deen (ZFC), Mel (DCG), De Vries, J. de Wit en M. de Wit (allen ZVC), Van Londen (Graafschap), Mulder (PSV), Leget (UVS), Boer (Heeren veen) en Oldenburger (Emmen). SCHIETING TE WESTDORPE De handboogmaatschappij Sint Sebastiaan hield een schieting op haar twee staande wippen'waar- voor goede belangstelling be stond. De" uitslag luidt als volgt: Wip 1: eerste hoogvogel: V. Willems te Sleidinge (B.); 2. Om. Say te Sas van Gent. Zijvogels: L. Verschuren te Axel en C. van Damme te Terneuzen. Kallen: Om. Say en A. van Campen te Graauw. Wip 2: eerste hoogvogel: J. Bvuggeman te Braakmanpolder; 2. P. van Esbroek te Sluiskil. Zij vogels: F. de Rijke te Wachte- heke (B.) en W. Bruggeman te Assenede (B.). Kallen: C. Bos- leer te Sleidinge (B.) en F. Ka- rnoen te Westdorpe. VLUCHT UIT ORLEANS „Nog Snollor" - Breskens Snelheid eerste duif 1128 m; laatst prijswinnende duif 634 m. 1. K. Quaars; 2. J. Wisse; 3. C. Quaars; 4. J. Oostenbrugge; 5. M. de Reu; 6. J. Jacobs; 7. G, Boekhout; 8. J. Faas; 9. J. van Gijs; 10. J. Buize. PRIJS VLUCHT UIT QUIVRAIN „Steeds Sneller" - IJzendijke Snelheid eerste duif 1147 m. 1. Iz. de Cocq; 2 en 3. A. Mus- sche; 4. A. G. Calon; 5. H. Ha- melijnck; 6. J. Timmerman; 7. P. Zeegers; 8. J. Depréz; 9. W. Mus- sche; 10. G. Claeijs. PRIJSVLUCHT UIT DOORNIK „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste duif 1132,9 m; laatst prijswinnende duif 870,3 meter. 1. J, v. d. Graaf; 2 en 4. M. A. de Roo; 3 en 9. Jac. Harte; 5. G. Buijze; 6. Chr. van Driel; 7. A. van Hwdt; 8. G. Verbrugge; 10. H. F. Kooh en Zn. er zijn gangmaker Koch ter Lorenzetti, op 110 meter; 3. Domenico de Lillo (Italië), ach ter Meulemans, op 1880 meter; 4. Jaap Oudkerk (Ned.), achter De Graaf, op 460 meter; 5. Jean Raynal (Frankrijk), achter Wier- sma, op 715 meter en 6. Jan Le grand (Ned.), achter Stakenburg, op 1150 meter. De Spanjaard Timoner staakte na 22 km de strijd met een ach terstand van 3 ronden. De West duitser Rudolph staakte na 40 km de strijd met een achterstand van negen ronden, De vroegere luitenant-kolonel Oentoeng en drie andere hoge mili taire leiders van de mislukte staats greep in Indonesië van 1965 zullen „in de zeer nabije toekomst" wor den geëxecuteerd. Dit heeft een officiële woordvoerder maandag in Djakarta gezegd. Verzoeken om clementie door Oentoeng en de anderen ex- luchtmacht majoor Soejono, ex- legermajoor Moeljono en de vroe gere eerste luitenant Ngadimo wa ren op 22 juni door waarnemend president Soeharto afgewezen. Luitenant-kolonel Arsjid Arif,- woordvoerder van het speciale militaire tribunaal in Djakarta had tegen het blad Api Pantsjasila ge zegd, dat de terechtstellingen wa ren uitgesteld omdat de bepalingen in acht moesten worden genomen. Het blad zei niet welke bepalin gen waren bedoeld. Arif zei voorts dat de rechtbank het advies over het clementiever- zoek van de vroegere minister van buitenlandse zaken Soebandrio had opgesteld. De verzoeken van bri gade-generaal Soepardjo en Omar Dhani de vroegere minister van de luchtmacht, die ook ter dood zijn veroordeeld, zijn nog in studie. De Amerikanen hebben vorige week boven Noord-Vietnam zes tien vliegtuigen verloren, een record uit de luchtoorlog. Het totaal aantal vliegtuigen dat bo ven Noord-Vietnam is neerge schoten, is daarmee tot eind vo rige week op 663 gekomen. Het hoogste aantal vliegtuigen dat door de Noordvietnamese ver- dedigihg tot nog toe in één week was neergehaald, was 15 in de week van 14 tot J!0 mei. In Amerikaanse militaire krin gen in Washington zei men dat de verliezen in niet ongunstige verhouding staan tot het toege nomen aantal aanvalsvluchten. In de eerste helft van dit jaar be droeg het verliescijfer per 1000 vluchten 1,6 tegen in 1966 2,2 en in 1965 toen de luchtoorlog begon 3,2. In Korea gingen per duizend vluchten 3,5 en in de tweede wereldoorlog negen toestellen verloren. Voor berekening van verlies zou o.m. moeten worden ingecalculeerd de uitbreiding van het Noordvietnamese luchtdoel geschut en andere luchtverdedi ging, verbeterde Amerikaanse vliegtechniek en toeneming van het aantel vluchten. „In de Verenigde Arabische republiek heerst op het ogenblik een dramatische situatie. Aan maarschalk Amer, voormalig be velhebber van de strijdkrachten die na de militaire nederlaag van twee maanden geleden aan de dijk werd gezet, is sinds de nacht van 25 op 26 augustus een beper king van bewegingsvrijheid op gelegd". Dit meldt het Franse blad „Le Monde" in een bericht van zijn correspondent in Char- toem, die daarin gewag maakt van een dreigende staatsgreep. Sinds enkele dagen vinden op grote schaal arrestaties en zui veringen plaats. Volgens de cor respondent heeft de Egyptische regering uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen met het oog op de afwezigheid van presi dent Nasser, die in Chartoem de Arabische topconferentie bij woont, Hij zegt, dat een 50-tal officieren, onder wie de voorma lige minister van oorlog Badrane, onlangs in hechtenis is genomen. Badrane werd tegelijk met maar schalk Amer de laan uitgestuurd. Achter slot en grendel zijn voorts gezet een voormalige bevelheb ber van de commandotroepen en ex-direkteur van de militaire gevangenissen alsmede een vier tal parlementsleden, die ervan worden beschuldigd tegen de re gering samen te zweren. In het huis van maarschalk Amer zou men een hoeveelheid lichte wa pens en ondermijnende pamflet ten hebben gevonden. Voorts is het hoofd van de in lichtingendienst, Moekhabarat, ontslagen en beschuldigd men zijn plaatsvervanger ervan bij een komplot betrokken te zijn. De correspondent van A.F.P. in Chartoem maakt melding van alarmerende geruchten uit Kairo Een Israëlische krijgsraad heeft maandag in Gaza twee Arabieren tot resp. vijftien en drie jaar veroordeeld wegens verboden wapenbezit. Degene die de zwaarste straf kreeg, had een machinepistool in zijn bezit. De Israëlische autoriteiten in de strook van Gaza zoeken in tensief of er nog meer wapens zijn verborgen. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag in totaal 2894 stuks vee aangevoerd, zijnde: 125 slachtrunderen, 741 stuks ge- bruiksvee, 360 vette kalveren, 246 graskalveren, 1102 nuchtere kalveren, 6 varkens, 12 paarden, 10 veulens, 264 schapen of lam* meren en 28 bokken of geiten. De noterings was als volgt Slachtrunderen 3,254,55; vette kalveren 3,103,75; stie ren 3,854,40; worstkoeien 3,303,50, alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1050 1550; vare koeien 875ƒ1150; vaarzen 750900; pinken 550 700; graskalveren 350 475; nuchtere kalveren ƒ175— 185; mestkalveren ƒ250ƒ310; schapen 90110; lammeren 100—130. Slachtrunderen werden iets minder aangevoerd, handel rus tig, prijzen als maandag. Kalf- en melkkoeien werden even meer aangevoerd, handel slepend, niet hoger in prijs. Vare koeien hadden een gewone aanvoer, handel lui, prijzen gedrukt. Vaar zen en pinken iets meer aange voerd, handel stil en vooral niet hoger in prijs. De aanvoer van graskalveren was groter, handel stroef met prijzen even lager. De aanvoer van vette kalveren was gewoon, handel, prijzen iets min der. De aanvoer van nuchtere kalveren was groter, handel kalm; lagere prijzen. Schapen en lammeren werden korter aange voerd, goede handel en prijzen constant. en het niet arriveren in de Soe- danese hoofdstad van president Nasser, die daar tegen het eind van de middag werd verwacht. In het vliegtuig uit Kairo zat al leen maarschalk Aref van Irak. Anti-maoisten hebben zaterdag een marinebasis bij Kanton aan gevallen en enkele kannonneer- boten tot zinken gebracht. Het nationalistisch-gezinde blad Ming Pao meldde dinsdag, dat de ge vechten rond de basis Whampoa plaatsvonden tussen maoistische rode wachters, gesteund door militairen van het nationale be vrijdingsleger, en tegenstanders van partijleider Mao, die door plaatselijke militairen werden geholpen. Een ander nationalis tisch blad in Honkong deed ver slag van de ervaringen van een reiziger uit Kanton, die zei dat in de stad de ontploffingen op de basis te horen waren. De gevechten in Kanton duren voort ondanks een besluit om de ge schillen te regelen. Radio-Sjanghai heeft gemeld dat er maandag in Sjanghai twee contra-revolutionaire „misdadi gers" zijn terechtgesteld kort na dat een volksrechtbank hen ter dood had veroordeeld. Eén van de twee liad in januari een aan tal revolutionairen vermoord en op 16 augustus zes inwoners van Sjanghai gedood of verwondin gen toegebracht. Beiden- hadden ook contra-revolutionaire pam fletten verspreid en biljetten met reactionaire inhoud geplakt over portretten van Mao Tse-Toeng. Dit hadden ook nog zes andere mensen gedaan die door de recht bank tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Een in Sjanghai verschijnende krant heeft een week geleden aangedrongen op beëindiging van de strijd in de stad. Een felle brand heeft maan dagnacht een vernisfabriek in 'n smalle straat te Parijs in de as gelegd. Driehonderd mensen werden uit omliggende huizen geëvacueerd. Een tiental brand weerlieden raakte bedwelmd of liep verwondingen op. De Indonesische regering heeft dinsdag nog zes particuliere ban ken gesloten, waarmee het totaal aantal sluitingen in de af gelopen vier dagen op vijftien is gekomen. De regering is tot deze maat regel overgegaan na een storm loop op de liquide reserves der banken, welke kennelijk werd veroorzaakt door een golf van speculatie in vreemde valuta. Hoewel er geen verklaring was voor deze plotselinge grote be langstelling voor buitenlands geld, brachten waarnemers het in verband met een onlangs door de regering getroffen regeling van gemakkelijker voorwaarden bij gebruik van buitenlandse kre dieten. Deze kredieten worden slechts door de Indonesische centrale bank op de geldmarkt gebracht en importeurs waren kennelijk bezig hun roepia's van de bank te halen om te betalen voor vreemde valuta. De Indonesische regering heeft bekendgemaakt dat de sluitingen slechts van tijdelijke aard zijn en de centrale bank heeft een beroep gedaan op het publiek om kalm te blijven en panische opnemingen te vermijden. Dit prachtige porseleinen servies is ineens verkrijgbaar doch het kan ook als opbouwservies samengesteld worden, want bij ons zijn alle delen apart verkrijgbaar. Hier zijn enkele voorbeelden TAFELSERVIES, 45-delig 389,— GEBAKSTEL, 13-d. ƒ45,— ""RViES, 23-delig 288,— PLAT of DIEP BORD 5,55 ONTBIJTSERVIES, 10-delig 81,30 VLEESSCHAAL ƒ18,35 THEESERVIES, 9-delig 83,50 KOP en SCHOTEL 5,75 Kom vrijblijvend onze serviezen eens bekijken I U heeft vrij entree, NOORDSTRAAT 75 en ,96a TERNEUZEN TELEFOON 01150 - 2951 Weer alle delen voorradig) aan de oude prijs I Premier Vandenboeynants van België heeft maandagavond op een persconferentie gezegd, dat België zijn technische steun aan Kongo slechts dan zal voortzet ten, als de veiligheid van Belgi sche burgers in Kongo kan wor den gewaarborgd. Volgens de premier worden op het ogenblik de voorwaarden in Kongo, die nodig zijn voor voortzetting van de Belgische steun, niet vervuld. De Belgische premier merkte op, dat op het ogenblik in Kin shasa Belgisch-Kongolese bespre kingen over de veiligheidskwes tie worden gevoerd. Mochten deze slagen, dan zou er eerst een periode van rust moeten komen alvorens technische hulp op grote schaal zou worden hervat. De militaire hulp van België aan Kongo is volgens Vanden boeynants ten einde. De politie van Hongkong heeft dinsdagavond (pl. tijd) het vuur geopend op een groep Peking- gezinde demonstranten bij het vliegveld Kai Tak en één man gedood. Volgens een woordvoer der begon de politie te schieten toen een brandende fakkel naar haar werd gegooid. Ook was een bom gegooid, waardoor echter geen slachtoffers vielen. Er werden geen arrestaties verricht. De Sowjet-Unie is wereldkam pioen geworden bij de ploegach tervolging. Italië werd tweede, West-Duitsland derde. De uitslagen: Om de derde plaats: 1. West- Duitsland, 4.37.30; 2. Tsjecho- Slowakije, 4.51.79. Om de eerste plaats: 1. Sowjet- Unie, 4.35.89; 2. Italië, 4.46.91. H »4 Uk VOEDZAAM MA4v 9 XJ nvvzaaoA'

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5