SCHOONHEIDS MIDDELEN VOOR „MENEER" ZET EEN HIP JUMPERTJE OP DE PENNEN ruimte Maak van uw hart geen moordkuil Pruiken „uit de kunst Robot als hulp in de huishouding De knoet Jachtschotel Hoe voller het wordt In on* kleine land, hoe vaker we het woord „ruim te" tegenhouden. Op verschillende ter reinen wordt „ruimtelijke ordening" gepleegd om de beschikbare plaat* zo goed en praktisch mogelijk in te delen. Op de huisvrouw rust de taak in de eigen woning aan „ruimtelijke orde ning" te doen en. zeker is dit een heel belangrijke zaak, willen we ons prettig en gemakkelijk „binnen onze vier wanden" kunnen bewegen. Voor wie zieh nieuw gaat inrichten hoeft het niet zo moeilijk te zijn. Er is een ruime kcuP in wat lichtere en niet te veel plaats innemende meubelen. En toch zien we nog maar al te vaak het onontbeerlijke „bankstel" gepropt- in een kamertje, dat er eigenlijk veel te klein voor is, zodat men er zich doorheen moet wringen om z'n plaats je te bereiken en een paar lange be nen zich onmogelijk behaaglijk kun nen uitstrekken. Duch zelfs al is de .opzet" niet zo kwaad geweest, de serie verjaars cadeaus en dergelijke levert in de loop der jaren vaak zoveel „aanwinsten" op, dat heel wat huizen gaan lijden aan een te veel. Een te veel aan wand versiering, aan pulletjes en prulletjes, die niet alleen de kamer vol en on rustig maken, doch ook onze dagtaak vaak niet onaanzienlijk verzwaren. Heel wat schaaltjes en bakjes ver dwijnen in kasten, om er slechts bij schoonmaakbeurten even uit te komen, wat soms jaar in jaar uit kan duren. En het Is toeh zo prettig als een kast ruim en overzichtelijk is. Er zijn verscheidene huishoudelijke apparaten die het leven van de huis vrouw onuitsprekelijk verlicht hebben en die hun plaatsje in ons huis voor 100 procent waard zijn. Maar er zijn er ook heel wat, die, doordat ze na jigebruik moeilijk schoon te maken zijn, ïmeer last opleveren dan gemak, zodat ze al gauw niet of nauwelijks gebruikt in een hoekje achteraf blijven staan en ook alweer onnut wat opslokken van onze kostelijke ruimte. Ons huis vertoont de neiging steeds voller te worden en wanneer we iets wegdoen lijkt het ons aanvankelijk dik- wijls „leeg". Doch dit went zeer spoe dig en wie de kracht heeft periodiek eens op te ruimen zal zich kunnen ver heugen in een woning waar de mooi ste dingen hun plaatsje handhaven en dubbel lot hun recht komen, en waar men vrij kan bewegen zonder te stui ten op de talloze zaken die noch nut, noch schoonheid brengen. Jetty. Wie zich in eerste opwelling mocht afvragen of een artikel over schoon' de ids middelen voor de man" nu wel op de vrouwenpagina thuis hoort, zal bij nader inzien wel tot de slotsom komen, dat dit heus nog niet zo gek is. De vrouw maakt zich immers in de eerste plaats mooi voor de man en het zou voor ons dus een overwinning zijn wanneer „meneer man" ook eens al was het dan ook alleen maar ter wille van ons wat meer zorg aan zijn uiterlijk ging besteden. Ter geruststelling mag gezegd worden, dat de moderne mannen steeds meer aan hun uiterlijk gaan doen. Zolang deze schoonheids verzorging'niet ontaardt in fatterigheid, kunnen wij vrouwen deze verande ring alleen maar toejuichen. En laten we eerlijk zijn, wat de kleding van de tnan betreft spreken wij allang een hartig woordje mee, ook al heeft hij dat gelukkigmeestal niet in de gaten. Dit alles in aanmerking genomen is het, Klacht ik, dus niet zo vreemd, dat dit artikeltje op de vrouwenpagina is terechtgekomen, Bent u het daarmee eens? Dan kunnen we nu verder gaan. Een tiental jaren geleden zouden we bij de vraag ,,make-up voor mannen" dadelijk aan een speciaal soort „man nen" hebben gedacht, een soort dat ons nu eenmaal niet ligt, al doet men tegenwoordig in alle media dan ook van dit soort heren ais „heel normaal en aanvaardbaar" voor te stellen. Aangenomen dat u het met me eens bent, moet de make-up voor echte mannen" met verstand en voorzichtig worden gelanceerd. Als u eraan wilt meewerken, moet u beginnen uw vriend, verloofde of echtgenoot eens te verrassen met ge parfumeerde scheerzeep, een flesje pre- of after shave of een kruidig rui kende lotion. Dergelijke attributen wor den tegenwoordig in stoere dozen met „rauwe" kleuren verpakt o m alles maar zo mannelijk mogelijk te doen lijken. Van zoete en sterke .geurtjes houdt een man over het algemeen niet. Vindt hij een luchtje „vrouwelijk" of „verwijfd", dan sluit hij zich daar terstond voor af. De Amerikaanse mannen zijn alweer een stapje verder. Zij deinzen al lang niet meer terug voor haarstukken om kaalheid te verbergen, en volgens be trouwbare berichten zouden zelfs kunst wimpers al een artikel voor de Ame rikaanse heer zijn. Toch zijn ook daar de winkeltjes die deze artikelen ver kopen zeer bescheiden en discreet in gericht. In onze ogen zijn maskertjes en kunstwimpers voor mannen nog taboe. Van ons hoeven ze in dat opzicht nog niét. Maar „schoon" kunnen ze in ie der geval zijn, want hygiëne en ver zorging van het uiterlijk komen op de eerste plaats, In de praktijk is geble ken, dat de „hèer der schepping" op het gebied van de kleding veel meegaander is geweest dan wat de schoonheidsmiddelen betreft. Onze groot vaders zouden htm ogen uitwrijven als ze konden zien wat „meneer kleinzoon" tegenwoordig draagt. Maar volgens ons was het hard nodig dat de mannen braken met de moordend warme, dik ke, pretentieloze en onpraktische mo de. Er zit natuurlijk een goede kans in, dat de balans nu naar de andere zijde overslaat, maar daar zullen ze dan ook wel weer van terugkomen. Overigens kunt u zien dat de nieuwe herenmode uiterst slank afkleedt en perfect zit. Het gaat er nu alleen maar om dat ze het ook „durven" te dra gen en alles wijst erop, dat we lang zamerhand zo ver zijn gekomen. Aan één kant maar gelukkig, zouden we eraan willen toevoegen. Perfect afkledend slankmakend heren colbert met teeer aparte revers en zak ken. Kostuum van Tergal met donkerbrui ne, lichtgele en bronskleurige strepen. Sportieve combinatie van een grijze pantalon met eenvoudig colbert in een ruit van beige grijs en wit. Het is een teken des tjjds dat de dingen bij de naam worden genoemd. Men spreekt tegenwoordig openhartig en vaak zelfs schokkend over de in tiemste zaken, niet alleen in de huis kamer maar vooral ook openbaar via media als televisie, radio en krant. Liefde, hygiëne, seksualiteit en geboor teregeling zijn gemeengoed geworden, waarmee ik wil zeggen dat ook kin deren van veertien jaar er .alles" van af weten. Veel ouders ergeren zich aan deze, wat zij noemen „moderne stroming", maar we mogen onze ogen er niet voor sluiten dat heel veel normale, ge zonde zaken in de tijd van onze groot moeders wel vat al te geheimzinnig werden behandeld en wat al te veel verborgen werden gehouden voor de opgroeiende jeugd. Het is begrijpelijk dat mensen met kinderen de open hartigheid beter kunnen verwerken dan mensen zonder kinderen; de eerstge- noemden hebben geen keuze. Ze groeien mee met de jeugd, die er tegenwoor dig een heel eigen mening op na houdt en alle „confidenties" heel vanzelfspre kend vindt. En ik geloof dat ze ook vanzelf sprekend zijn, vooropgesteld dat alle* binnen de perken van het fatsoen en de ethiek blijft en dat men het schok kende element niet laat prevaleren. Jammer .genoeg is de gulden midden weg moeilijk te vinden. Maar hoe we het ook bekijken het is toch wel pret tig dat we de belangrijke problemen als seksualiteit, hygiëne en liefde zon der omwegen met onze kinderen kun nen bespreken, zodat ze gewapend en gehard in het leven komen te staan. Want in de moderne samenleving is geen plaats voor kasplantjes. Conclusie: geen schuilevinkje spelen met uw kinderen. Uw moederhart geeft u wel ln hoe ver u kunt en moet gaan en de juiste toon aan te slaan tijdens het „openhartige gesprek", 11 Steeds meer vrouwen, vooral in de Verenigde Staten, gaan ertoe over bij hun japonnen een pruik van passen de kleur haar te dragen. Deze door gaans dure damespruiken hebben het nadeel, dat ze zeer moeilijk te rei nigen zijn. Een Amerikaanse firma heeft nu een nieuw soort pruik op de markt gebracht. De pruik bestaat uit syntetisch materiaal, dat ongeveer «e» zelfde samenstelling heeft als haar. Net zoals menselijk haar is de pruilt wasbaar. Ook behoeft ze niet meer zorgvuldig opgehangen te worden over een houten model ln de vorm van een hoofd, maar kan ze opgeborgen wor den in een koffer, zodat ze ook op reis kan worden gebruikt. Dennis Weston, een 42-jarige uitvin der uit Yorkshire, heeft een robot met afstandsbediening ontwikkèld, .Tinker" genaamd. Deze, van glanzend metaal vervaardigde robot, die de wereld van de science fiction tot werkelijkheid maakt, kan 180 afzonderlijke bewegin gen verrichten. Zijn inwendige bevat 120 elektromotortjes, een zoom-televi- sicameraoog ,een geheugen en 29 ka nalen. 'Tinker' kan worden bediend van een met Instrumenten ingerichte kel der uit. waar de heer Weston zijn be wegingen via een óp het dak ge- installeerde televisiecamera gadeslaat. Tot de goede werken die de robot kan doen, behoort grasmaaier, lichte huis houdelijke werkzaamheden, boodschap pen doen, auto poetsen en zelfs de ba by uit wandelen nemen. Hoeveel zo'n kunsthuishoudster kost kon men mij niet meedelen ik neem echter aan dat de aanschaf van een robot „Tinker" door onze Bruin niet getrokken kan worden. Is breien ouderwets? Dat dacht u maar. Er zijn meer jonge vrouwen en tieners dan u denkt die er plezier in hebben zelf een hypermodern jumper- tje aan de pennen te laten ontglippen. En om nog even op dat „ouderwets" terug te komen, dat is heus een heel betrekkelijk begrip. Wat vandaag nog „grootmoedersstijl" is, kan morgen zo „hip' zijn als u zich maar kunt voor stellen. Er hoeven vanavond nog al leen maar duizend tieners tegelijk een jumpertje te gaan breien en morgen lopen ze in Amsterdam met spandoe ken om een „breivakantie" voor de middelbare meisjesscholen af te dwin gen. Voor hen die er iets voor voelen de brei- en haakpennen uit de kast te halen om in recordtijd een apart kle dingstuk rijker te zijn, stelden we een brei-en-haak-receptje samen. We be ginnen met breien haken komt la ter met naald nummer 4. Het breigaren Is bij voorkeur Dra- Ion, omdat dit zo fijn uitbreit, en om dat dit kleurige materiaal zo gemak kelijk te onderhouden is. Er is ca. 250 gram garen nodig; het garen wordt bij het breien dubbel verwerkt. (10 cm2 is 24 steken breed en 28 toe ren hoog). De maten die wij hierbij opgeven zijn gericht op een bovenwijdte van 92 cm. De breedte van voor- en achterpand is 50 cm, de hoogte middenvoor en -achter 53 cm. We zetten eerst 120 steken op, en breien 3 recht, .3 ave recht, zodat een grove ribbel ontstaat, tot 40 cm hoogte. Voor een goede pas vorm verdient het aanbeveling, om on der de taille regelmatig 3 steken te minderen, en deze steken er boven de taille in groepjes van vier weer bij te maken. Het bovenste deel van de breipartij wordt afgewerkt met 6 rechte toeren, en afgekant. Doe dit vooral losjes, want met deze steken moeten wij het haakwerk beginnen. We gebruiken met een enkele draad haaknaald nummer 3i. Het haakgedeelte bestaat geheel uit stok jes, die vooral soepel moeten blijven. Als wij 5 cm hoog gehaakt hebben, beginnen wij te minderen voor het armsgat, tot 34 cm breedte. Als mid denvoor en middenachter tot 34 cm hoog gehaakt is, moet ook het min deren voor de hals beginnen. De schou der blijft 9 cm breed. Bij het aan el kaar naaien van beide panden laten wij het linker schoudergedeelte open; dit wordt met drukknoopjes gesloten. De armsgaten werken wij af met pi- cots. Dit luchtige jumpertje kunt u met Dralon-garen zelf breien en haken. U heeft er ca. 250 gram voor no dig. Weinig, maar Draion weegt ook bijna niets! Dezer dagen lazen we dat een oude, vrouw in het Moskouse Gorky-park de afkeer van de oudere generatie in Rus land tegen de mini-mode wel erg dui delijk demonstreerde, door met een karwats alle meisjes die ze in het park met mini-rokjes tegen kwam in de knieholten te slaan. Tegelijkertijd voerde een Australisch meisje in een drukke straat in Moskou een verwoe de strijd met een andere „baboesjka" (grootmoeder), die probeerde de rok- zoom van het buitenlandse meisje tot op haar knieën naar beneden te trek ken. Afgezien van het feit dat hier ook wel grootmoeders zullen rondlopen die het voorbeeld van de Russische ba boesjka graag zouden willen volgen bij het zien van de al te uitdagende mini- mode, moet tevens vermeld worden dat sommige Russische meisjes al voor zichtig bezig zijn htm rok wat in te korten. De mode is nu eenmaal niet tegen te houden, of ze nu in opwaart se of benedenwaartse lichting gaat. Het kan ,lang of kort" duren, maar ten slotte gaat elke vrouw ervoor door de knieën. X* het eenmaal zo ver, dan helpt er geen lieve vadertje of moe dertje (of grootmoedertje) meer aan. Want wat een vrouw in haar hoofd heeft gezet... enfin, u weet het zelf maar «1 te goed. Om te bewijzen dat Rusland ook mee kan doen op het gebied van vlot te vakanttekJeding, drukken wij bij gaand plaatje af. De kleren komen uit het atelier van de firma „Don" in Rostow aan de Don, een zaak die ongeveer 600 japon-modellen door eigen ontwerpers van de firma ge maakt naar de Expo in Montreal heeft gestuurd. De drie jongelui kon den zo „weggelopen" zijn uit een Ame rikaans mode-tijdschrift, en zien er, dacht ik, smaakvol en decent uit. Laat baboesjka het maar niet horen... Een niet al te bewerkelijk gerecht, uitstekend geschikt als u er eens ,een makkelijke dag" van wilt maken, is een jachtschotel. U hebt er de vol gende ingrediënten voor nodig: 1 kg gekookte aardappelen, 500 g appelen, 250 g uien, een dikke plak boterhamworst (250 g), 50 g ram/e bruine bonen (150 g gaar), 2 grote, zoetzure augurken, plm. 1 dl melk, 1 eetlepel boter of margarine, pa neermeel, zout, peper, laurierblad. Bij gebruik van rauwe bruine bonen deze een nacht tevoren weken in ruim water en ze in het weekwater in plm. driekwart uur gaarkoken. Zout op het laatst toevoegen. De uien kleinsnijden en fruiten in de boter of margarine, de worst in blokjes laten smoren (plm. 10 min.). De aardappelen in plakken snijden en de augurken in schijfjes. De appels schillen, ontdoen van klok huizen en in dunne plakjes snijden. Een vuurvaste schotel dun besmeren met boter of margarine en vullen met: een laag aardappelen, bonen, uien, worst, augurken en appel. Het geheel met wat bonennat overgieten en af dekken met een laag aardappelen. De schotel afwerken met paneermeel en boter of margarine en midden in een matig hete oven gedurende plm. drie kwart uur verhitten. Dit gerecht geven met een frissê sla.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4