DE TOESTAND IN PROVINCIAAL NIEUWS NIGERIA STRIJD OM DE MACHT EN OM HET „OLIEGELD" GROEIENDE BOUWACTIVITEIT IN HET EERSTE HALFJAAR 1967 Beroep van G.S. van Zeeland op minister voor verbetering rijksweg 58 "wweasiag^ augustus löÉhr jf agïna Shell en Gulf BevolkingS' groepen Tegenstellingen Royalties Bloedige onlusten Nsoekka uitgestorven JONGETJE VERONGELUKT Keilende patronen schampten Lemmer kotter Verhoging rente beleggings rekeningen Rijkspost spaarbank Walvis gestrand op Borkum Steekpartij te Groningen Amerikaahse toerist voor elf mille bestolen Overstromingen in Japan Personeels bezetting PRINSES BEATRIX EN PRINS CLAUS NAAR MIDDELBURG Terneuzen Winterprogramma „Image-Klup" Tentoonstelling handenarbeid Wandeltocht op 7 oktober Aardenburg Conferentie taalwetenschap Axel Jaarvergadering „St. Wilhbrordus" Opname voor radio-uitzending Breskens Gemeenteraad Verkeersongeval Goes Het Zeeuwse ploegkampioenschap Hoek Nieuwe voorzitter gymnastiekvereniging Oostburg Geldlade gelicht Watertorenrally Sas van Gent Pastorie verhuisd Clubhuis nadert voltooiing Woningbouwvereniging „hearde" huurders Sluis Heemschutdag IJzendijke Zwemdiploma's uitgereikt V erkeersongevallen Zuiddorpe Bestuursleden afvalwaterleiding Hogere rioolbelasting V E V It i XEEU« Nigeria, 27 maal zo groot als Nederland, telde bij een volkstelling in 1963 bijna 56 miljoen inwoners. Het land grenst aan de Golf van Guinee en heeft Dahomey, Niger, Tsjaad en Kameroen als buurlanden. Het ontleent zijn naam aan de grootste rivier, de Niger. De hoofdstad is Lagos. Formeel is Nigeria een federale republiek, bestaande uit het federale gebied Lagos en de deelstaten noord-, west-, midwest- en oost- Nigeria. (Oost-Nigeria riep op 30-5-'67 de republiek Biafra uit, hoofdstad Enoegoe. Na binnenrukken van Biafraanse troepen werd in aug. '67 in de deelstaat middenwesten een voorlopige Ibo-regering gevormd). Engels is de officiële en tevens de handelstaal. Verder worden Niger- Kongotalen, scmi-Bantoetalen en een hamitische taal gesproken. Middelen van bestaan zijn land bouw (cacao, palmolie, rubber, aardnoten en katoen), visserij, bos bouw, mijnbouw (aardolie, aard gas, steenkool, lood-zinkerst) en industrie (katoen, houtzagerijen, bierbrouwerijen). De munteenheid is het Nigeriaanse pond. De buiten landse handel richt zich voorname lijk op Groot-Brittannië, Neder land en West-Duitsland. Export: aardolie, cacao, aardnoten, palm- pitten, tin, rubber en katoen. Nigeria voert kapitaalgoederen (machinerieën en transportmate- rieel), fabrikaten en halffabrikaten (katoenen stoffen en staal) in. Op 16 juli 1966 werd in Lagos de over eenkomst getekend waarbij Nigeria geassocieerd lid van de E.E.G. werd. Te Lagos is een Nederlands luchtcharterbedrijf (Aero Contrac tors of Nigeria Ltd) gevestigd, dat veel werk verricht voor aardolie- exploratie. Br zijn belangrijke bier brouwerijen, waaronder Nigerian Breweries Ltd (United Africa Com pany en Heineken). De aardolie is in handen van twee maatschappij en: Shell-BP en Gulf-BP. Haoesa: de grootste bevolkings groep, die voornamelijk in het noorden woont; landbouwers, am bachtslieden en handelaars (taal hamitisch). IBO: voornamelijk in Oost-Nege- ria; landbouwers en handelaars. Zij bezetten door hun grotere intelli gentie veel sleutelposten. Ibibo: wonen ten zuiden van het Jbo-gebied; veel overeenstemming met Ibo's. F.oelani: wonen in het noorden; zijn geen negroiden maar stammen waarschijnlijk van de berbers uit Noord-Afrika. Tiv: wonen in het grensgebied van noord en zuid; voornamelijk landbouwers. Yoeroeba: belangrijkste groep ten westen van de Niger; landbou wers en ambachtslieden. Edo: deze in middenwest-Nigeria wonende bevolkingsgroep vertoont veel overeenkomst met de Yoeroe ba; beoefenen vooral de landbouw. Andere stammen ziin: Kanoeri, Ijaw, Noepe en Efik. De overheer sende godsdienst is in Nigeria de islam. In Oost-Nigeria overweegt evenwel het rooms-katholicisme. Verder zijn er anglicanen, baptis ten, presbyterianen, methodisten en zevendedagsadventisten. Nigeria ontstond als staatkundi ge eenheid in 1914 door samenvoe ging van de Britse kolonie Lagos met de protectoraten van noord- Nigeria en zuid-Nigeria. In 1954 werd Nigeria een federatie van drie deelstaten met Lagos als federaal en het Britse beheerschapsgebied Zuid-Kameroen als half-federaal gebied. Na een referendum was in 1961 het noordeliik deel van Brits Ka meroen als de provincie Sardaoena bii noord-Nigeria gevoegd. Tegenstellingen tussen noord en oost', die zijn terug 'te voeren ïo'f sfammengeschillen, hebben steeds een grote rol gespeeld. Bij de staatsgreep vati Januari 1966 werd generaal Irons!, een lbo, de nieuwe leider. Ironsï maakte plannen bekend voor een eenheids staat met een sterk centraal gezag, hetgeen aanvankelijk ledereen met instemming begroette. De naijver tussen Ibo's en Haoesa's stak weer de kop op, toen Irons! aarzelde zijn plannen tot uitvoering te bren gen. In mei 1966 richtten de Haoe sa's ware slachtpartijen onder de Tbo's aan, die voor hef merendeel naar bun geboortegrond, Oost- Nigeria, vluchtten. Dat' Irons! en ziin medewerkers moesten wijken, werd al spoedig 'duideliik. Dit ge beurde dan ook bij een staatsgreep in iuli 1966, waarvan Ironsi en de militaire gouverneur van West- Nigeria de belaneriiks'te slachtof fers waren. Opvolgers werd over ste Yakoeboe Gowon, die de een heidsstaatgedachte verwierp en de toestand van vóór Januari 1966 herstelde. Hef leger, dat door twee muite rijen binnen een Jaar aan verlies van Interne disr.ioline leed. was aanstichter va" nieuwe mishande lingen van de Ibo's. die In septem ber/oktober een ernstige omvang namen. De verhouding tussen Oost-Nige ria en de federale regering in Lagos werd steeds slechter. De autoritei ten in Enoegoe, de hoofdstad van Oost-Nigeria, stelden een ver scherpte bewaking van de grens In en droegen geen belastingen meer af. Toen Gowon de noodtoestand af kondigde en het land in 12 staten verdeelde, waarbij het oosten in drie delen gesplitst en dus verzwakt werd, riep Oost-Nigeria op 30 mei 1967 de republiek Biafra uit. Over ste Gowon mobiliseerde zijn leger en liet de havens van Biafra blok keren. Federale troepen trokken de nieuwe republiek binnen voor een veldtocht, die volgens Gowon niet meer dan vier dagen in beslag zou nemen. Het verzet van de Ibo's viel echter bitter tegen. Na maanden lange gevechten waren de centrale troepen niet verder gevorderd dan enkele kilometers. Inmiddels ma noeuvreerden beide regeringen om de miljoenen guldens aan royalties van de op Biafraans gebied geves tigde oliemaatschappijen te verkrij gen. De militaire situatie werd voor de centrale regering nog ongunsti ger toen op 9 augustus in de deel staat midden-westen militairen on der leiding van Ibo-officieren een greep naar de macht deden. Uit' Biafra binnengerukte troepen kwa men de opstandelingen te hulp en bezetten de hoofdstad Benin. Inmid dels liet een Biafraans toestel bom men vallen op Lagos. Uit het midden-westen stootten de Biafranen door op Nigeriaans grondgebied. Generaal Banjo, een Joeroeba, bevelhebber van de Bia fraanse troepen, die het midden westen waren bUuMEwerukt, nam half augustus de macht in dit ge bied in handen en stelde de grond wet buiten werking. Hij kondigde onafhankelijkheid en striid tegen de overheersing van de Haoesa's af. De Biafraanse leider Ojoekwoe ging dit blijkbaar te ver en hij be noemde snel een eigen militaire gouverneur voor het midden-wes ten met de mededeling dat hij de zelfstandigheid van deze staat er kende. Dit was majoor Okwono, een lbo. Omstreeks half augustus deden zich bloedige onlusten voor in Iba- dan, hoofdstad van west-provincie, waar een deel van de Joeroeba- bevolking in opstand kwam tegen het centrale bestuur. De leider van de Joeroeba's riep echter op tot gehoorzaamheid en bestrijding van de rebellen, waarna uit deze stad niets meer werd vernomen. Intussen begonnen de communis tische landen wapens te leveren aan de federale regering. Deze ont ving militair materieel, waaronder straaljagers, uit Polen, Tsjecho- Slowakije en de Sowjet-Unie. Ame rika, dat zich evenals Engeland van wapenleveranties had onthou den, sprak zijn ongerustheid hier over uit. In de tweede helft van augustus stelde kolonel Joekwoe vredeson derhandelingen voor, maar hij ver bond hieraan de voor de federale regering onaanvaardbare voor waarde dat zij de zelfstandigheid van Biafra moest erkennen. Gedeputeerde staten van Zeeland Hebben er bij de minister van Ver keer en Waterstaat nogmaals met klem op aangedrongen zoveel als in zijn vermogen ligt te bevorderen dat een nieuwe dubbelbaansweg voor rijksweg 58 spoedig wordt aangelegd. In een brief aan de mi nister schrijven G.S. het hun plicht te achten wederom de aandacht te vestigen op de schier onhoudbare verkeerssituatie op deze enige doorgaande oost-westverbinding in de provincie Zeeland, die van emi nent belang is voor dit gewest. Een zeer groot deel van het weg verkeer en van het wegvervoer tussen Zeeland en de rest van het land is gedwongen van deze rijks weg gebruik 'te maken. Het econo misch belang van de weg is zeer De berichten van Lagos over de opmars van federale troepen van de universiteitsstad Nsoekka naar Enoegoe, de hoofdstad van Biafra, zijn van elke grond ontbloot, zo meldt de AFP-correspondent Ber nard Lebas, die dit weekeinde met verscheidene andere buitenlandse journalisten het gebied motfit be zoeken. Twee weken geleden had een woordvoerder van de federale regering de val van Opi ten zuiden van Nsoekka bekendgemaakt en gezegd dat de federale troepen op 40 km van Enoegoe stonden. Ze blijken echter volgens de corres pondent nog steeds niet verder ge komen te zijn dan het gebied van Nsoekka sinds het uitbreken der vijandelijkheden begin juli j.l. De journalisten konden zelf constate ren dat Opi, door Lagos een fede raal bolwerk genoemd, nog in Bia fraanse handen is. In de omliggen de dorpen is de toestand vrijwel normaal en werken de boeren ge woon door. Nsoekka zelf is uitge storven. Geen van de partijen schijnt deze stad te willen bezetten. In Wijntjeterp is maandag avond een negenjarig jongetje, Sietse Jansma, op slag gedood toen hij werd aagereden door een personenauto. Het jongetje zwenkte met zijn fietsje plotse ling naar het midden van de rij weg, waardoor een botsing on vermijdelijk werd. Twee niet-explosieve patronen afkomstig van een „Starfighter" van de luchtmacht van de bonds republiek Duitsland hebben maandag het dek van de Lem mer kotter LE-1, „Richtje", ge schampt toen het schip in de omgeving van Terschelling voer. Blijkens een voorlopig resul taat van het onderzoek dat een commissie, onder leiding van de chef vliegdienst van de vlieg basis Leeuwarden, luitenant kolonel J. J. F. van Brussel, in stelt, betreft het hier naar alle waarschijnlijkheid twee z.g. rico chets, keilende patronen. Twee „Starfighters" van de basis Wittmundhafen in de bondsrepubliek waren omstreeks half twaalf op schietoefening met hoordwapens op het schiet- terrein ten noorden van Ter schelling. Twee twintig mm niet-ekplo- sieve patronen van één der „Starfighters" zijn. zo wordt voorshands aangenomen, inplaats van in het doelgebied over het wateropvlak gekeild en via het dek van de „Richje" verdwenen. De schade aan het dek toege bracht is, zo is bij het onderzoek tot dusvere gebleken, van ge ringe aard. De commissie zelf kan zich echter niet vóór terug keer van de „Richtje" van de aard van de schade op de hoogte stellen. Het vaartuig wordt niet voor vrijdag terugverwacht. Uit gegevens van het centraal bureau voor de statistiek blijkt dat in het eerste halfjaar 1967 aan wo ningen en andere gebouwen (zoil- der normaal onderhoud en werken van minder dan 10.000) voor een bedrag van 3,4 miljard werd ge produceerd tegen 2,7 miljard In het eerste halfjaar 1966. Met uitschakeling van de in vloed van prijsstijgingen was de vergelijkbare reële bouwproduktie in het eerste halfjaar 1967 naar schatting 20 pet hoger dan In het eerste halfjaar 1966. In de sector woningbouw be droeg de produktie (zonder herstel en verbouw) 1760 miljoen. Ten groot door hef ontbreken van goe de spoorverbindingen in grote delen van de provincie, waardoor een groter dan normaal gedeelte van het vervoer over de weg plaatsvindt. Vorig iaar heeft zich op rijksweg 58 gemiddeld ongeveer een onge val per dag voorgedaan, waarbij 21 doden vielen, 14 zwaargewonden en 127 lichtgewonden. Bii ziin dringende verzoek aan de minister snel tot aanleg van een nieuwe dubbelbaansweg over te gaan hebben G.S. van Zeeland zich mede laten leiden door de overwe ging dat de ontlasting van rijksweg 58 door een oo zich uiterst ge wenste verhetprin» van de midden route via Zeelandbrug en Haring- vlietbrug weinig effect zal sorte ren. Gisteren is in het Staatsblad een koninklijk besluit afgekon digd, waarbij de rente op beleg gingsrekeningen bij de rijkspost spaarbank met ingang van 1 sep tember met een half procent wordt verhoogd. Hiermede is de rente voor driemaands-, zes- maands- en twaalfmaandsreke- ningen gebracht op resp. 4Va pro cent, 5 procent en 5'A procent en aangepast aan de rente op soort gelijke rekeningen bij de andere spaarinstellingen. Op het Westduitse wadden eiland Borkum is een ongeveer acht meter lange walvis gestrand. Het is vermoedelijk een vinvis. Dinsdagochtend werd het dier op het zuidelijke strand van het eiland gevonden. Het leefde toen nog. Gestrande walvissen kun nen op eigen kracht niet meer vlot komen. Zij stikken meestal onder hun eigen gewicht. De walvis was zondagmiddag al in de buurt gesignaleerd. Een reddingsboot heeft het dier met behulp van kabels in diep water getrokken, waar het snel een goed heenkomen zocht. De Groninger politie heeft in de nacht van maandag op dins dag de 30-jarige W. B. uit Gro ningen gearresteerd en ingeslo ten, verdacht van poging tot doodslag c.q. zware mishande ling. Hij had tijdens een ruzie de 23-jarige monteur A. Schrik uit Musselkanaal met een mes in de buik gestoken. Het slachtoffer is opgenomen in het academisch ziekenhuis, waar hij onmiddellijk werd geopereerd. Zijn toestand is bevredigend. Uit een in de Warmoesstraat in Amsterdam geparkeerde auto zijn het afgelopen weekeinde een film- en een foto-apparaat, kle ding en kostbare souvenirs uit China, Japan en andere landen ontvreemd. Volgens de eigenaar, een Amerikaanse toerist, ver tegenwoordigde het gestölene een waarde van elf tot veertiendui zend gulden. Bij overstromingen in Japan hebben voor zover men tot dus ver kon nagaan negentien men- sén het leven verloren. Er zijn nog 45 vermisten. In de provincies Niigata, Toe- koesjima en Yamagata kwam het maandagavond na hevige regenbuien tot overstromingen en aardverschuivingen die ge noemde dorpen van de rest van het eiland Hondo isoleerden. In het dorp Yasoeda sleurde het water van een rivier vijfentwin tig mensen mee. opzichte van het eerste halfjaar 1966 is dit in lopende prijzen een stijging van f 388 min of 28 pet. Aan overige gebouwen (exclusief herstel en verbouw) werd een be drag verwerkt van 1500 min (stijging 289 min of 24 pet), waaronder: gebouwen voor de nijverheid 490 min (stijging f 63 min of 15 pet; gebouwen voor handel en ver keer 354 min (stijging ƒ117 min of 49 pet); gebouwen voor gezondheids zorg 142 min (stijging 30 min of 27 pet); scholenbouw 258 min (stijging 43 min of 20 pet). De arbeidersbezetting op werken van f 10.000 en meer bedroeg in de woningbouw 75.700 tegen 84.000 begin juli 1966 (daling 10 pet). Voor de andere gebouwen zijn deze aantallen (inclusief herstel en ver bouw) resp. 73 300 en 71.500 (ruim 2 pet daling). Hier staat tegenover dat als gevolg van de gunstige weersomstandigheden in het eerste halfjaar 1967 het aantal produk- tieve uren per arbeider 14 pet ho ger was dan in de overeenkomstige periode van 1966. Uit de regionale gegevens over de arheidersbezetting bliikt dat vergeleken met vorig jaar juli in 3 provincies nog sprake was van een toegenomen Dersoneelsbezetting. n.l. Zeeland 16 net), Utrecht 9 pet) en Noord-Holland 1 pet). Aan weg- en waterbouwkundige kapitaalswerken werd in het eer ste halfjaar 1967 voor 1001 min geproduceerd (in het eerste halfjaar 1966 892 min). H. K. H. prinses Beatrix en Z. K. H. prins Claus zullen zich op zaterdag 23 september naar Middelburg begeven, waar ze ter gelegenheid van het jaarlijks congres van het „veteranen legioen Nederland" een krans zullen leggen bij het bevrijdings monument. Het programma dat de Ter- neuzense „Image-Klup" voor de komende wintermaanden heeft vastgesteld, ziet er aantrekkelijk uit. Op zaterdag 9 september a.s. wordt dit winterprogramma in gezet met het optreden van „TEE-SET" in het patronaatsge bouw alhier. Geruchten en publicaties, vol gens welke deze „TEE-SET" uit eengevallen zou zijn, schijnen op een misverstand te berusten. De groep komt op 9 september gegarandeerd naar Terneuzen. De teeners uit de kanaalzone kunnen op die dag dus volop genieten van prima muziek en showwerk. Het programma ziet er verder als volgt uitop 14 oktober „The Golden Earrings'; op 18 novem ber: „Cuby and Blizzards"; op 2 december „The Outsiders" en op 23 december een exclusieve ver rassing, waaromtrent wij op dit moment nog geen nadere mede delingen kunnen doen. Donderdag en vrijdag deze week is er in 't „Kotje" aan de Hoogsteeg nabij de Markt een tentoonstelling te zien van han- denarbeidprodukten die kinde ren boven zes hebben gemaakt in het knutselkotje aan de Dr. Buijzestraat. De verschillende voorwerpen in hout, klei, linoleum en glas tonen evenals het schilderwerk aan dat onze jongeren heel leuke creatieve werkstukjes kunnen vervaardigen. De tentoonstelling wordt ver der verlucht met foto's die de fotoklub heeft gemaakt. Ook kan men op grote foto's de kin deren aan het werk zien. Van 14 uur tot 21 uur zal de tentoonstelling op beide dagen geopend zijn. Men kan dan de kinderen tege lijk opgeven voor de klubs en instuiven die zaterdag a.s. weer gaan beginnen. Het succes van de avondvier daagse is voor velen aanleiding geweest om het „wandelcomité Terneuzen" te verzoeken op nieuw een soortgelijk evenement te organiseren. Hoewel het geen vierdaagse wordt, zullen de lief hebbers van de wandelsport op zaterdag 7 oktober a.s. hun hart weer kunnen ophalen. Met als startplaats het zuidersportpark zullen groepen, gezinnen, ver enigingen en individuelen kun nen deelnemen aan een tocht van vijf, tien of 25 kilometer.- De Nederlandse stichting voor toegepaste taalwetenschap houdt vrijdag 8 september een confe rentie in het Van Eeghenhuis te Aardenburg. Daar zal o.m. mr, L. B. van Ommen spreken over „De Raad van Europa en het taal onderwijs". Voor deze conferen tie zijn uitgenodigd de leden van het verbond van Vlaamse aca demici. Op vrijdag 22 september a.s. hoopt de plaatselijke afdeling van de katholieke hond van werknemers in de industriële bedrijven „St. Willibrordus' haar jaarvergadering te houden. Aan deze vergadering zal een apart tintje worden gegeven in de vorm van een mosselmaal, waaraan leden met hun dames kunnen deelnemen. Naast de jaarverslagen ver meldt de agenda voorts een be stuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de heren C. A. Maas, J. de Brouwer en J. van Goethem die zich allen herkies baar stellen. De districtbestuurder, de heer C. L. Schoof uit Terneuzen, zal aanwezig zijn om actuele onder werpen te bespreken. Donderdagavond te 7 uur zul len op de markt door de AVRO opnamen worden gemaakt welke donderdag 7 september tussen 5 en 6 uur zullen worden uitgezon den. Deze opname zal een unicum zijn daar mevr. MoerdijkVan- derswalm tet carillon zal be spelen waarbij de drumband „Axel" deze klanken zal begelei den. Nog nooit eerder is iets derge lijks gebeurd. Een repetitie, die maandag is gehouden, had een goed resultaat en het is te ver wachten dat het via de radio eveneens een succes zal worden. In dezelfde uitzending zal nog meer over Axel te beluisteren ziin. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen. Mevr. HensenZandvliet werd als raadslid beëdigd. Ze neemt voor de P.v.d.A. de plaats in van de heer De Nooijer, die om ge zondheidsredenen ontslag heeft genomen. Vastgesteld werd een bouwex- ploitatieverordening. Diverse salarisbesluiten werden genomen betreffende de func ties van secretaris en ontvanger. Aan mej. J. van Noorden werd per 1 november ontslag verleend als leidster van de openbare kleuterschool. Aan de heer P. Hoste werd eervol ontslag verleend als ge meente-ontvanger wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Medegedeeld werd dat de heer Hoste met ingang van 1 september benoemd was tot waarnemend ontvanger. Deze mededeling was voor de meeste leden stof voor discussie. Men vond het niet juist dat gepen sioneerden nog een functie aan nemen. Uit de toelichting van burge meester Eekhout bleek dat de herindeling het motief hiertoe was en wil dit nog eens bekij ken. De heer Van Schaick infor meerde waarom de ontslagaan vraag zo laat was geschied. Men ging akkoord met het aan leggen van een vuilnisbelt samen met de gemeenten Groede en Nieuwvliet. Bij de behandeling van de ont- werp-regeling drongen verschei dene raadsleden aan op open stelling in de avonduren. Voor al mensen die overdag werken, zouden hiervan kunnen profi teren. Aan het Waterschap het Vrije van Sluis werd een perceel grond verkocht groot 131 m2 voor ƒ69,20. De vierde wijziging van de ge meentebegroting werd vastge steld. Op het rijwielpad aan de Veer haven kwamen gisteren twee brommers met elkaar in botsing. De bestuurder C. S. uit Ter neuzen wilde de brommer be stuurd door P. M. uit Rotterdam, passeren. Hij kwam hierbij in de berm terecht en geraakte de macht over zijn stuur kwijt. M. reed boven op S., die licht werd gewond. Dokter v. d. Maas uit Breskens verleende eerste hulp. 1 Zaterdagmiddag is in de Wil- helminapolder gestreden om het Zeeuwse ploegkampioenschap 1967. Er waren meer dan twin tig deelnemers, die twee udr lang onder ideale weersomstan digheden en onder grote belang stelling hun voren hebben ge trokken. Er werd geploegd met rondgaande en met wentelploe- gen die werden getrokken door tractoren. Kampioen werd de heer J. Geuze te Poortvliet met 247 pun ten. Tweede werd de heer A. van 't Westeinde te Nieuwdorp met 246 p. Zij zullen deelnemen aan de landelijke kampioen schappen. De heren K. Wieland te Zaam- slag; J. Murre te Schoondijke; A. Pijpelink te Axel, J. Basting te Retranchement en J. Noote- boom te Schoondijke eindigden resp. op de 4e, de 7e, de 8e, de 9e en de 10e plaats. De voorzitter van de provin ciale regelingscommissie, de heer M. Nieuwenhuijzen te Wilhel- minadorp. reikte de prijzen uit, waarbij hij de nadruk iegde op de opvoedende betekenis van deze wedstrijden. Als opvolger van de heer C. van Vugt, die in de loop van dit jaar is overleden, werd tot voor zitter van de Hoekse gymnas tiekvereniging V.E.K. benoemd de heer C. Bernard. Door een tot nu toe onbekende is uit de geldlade van de fa. De Smet een geldbedrag gestolen. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat de dief de ont vreemde Nederlandse bankbil jetten bij een bank heeft omge wisseld voor Belgisch geld. Door iemand uit de omgeving werd een signalement gegeven waaruit blijkt dat de dief een donker uiterlijk heeft. Hoe de dief zon der gehoord te worden de winkel is kunnen binnenkomen, is een raadsel. Zaterdagmiddag a.s. wordt te Oostburg de jaarlijkse water torenrally verreden. Deze rit wordt georganiseerd door de regionale autoclub W.Z.A., heeft een lengte van ongeveer 50 km, terwijl de gemiddelde snelheid is vastgesteld op 30 km per uur. Op deze rit is het K.N.M.V.- reglement van toepassing. De eerste deelnemer vertrekt om twee uur van het Kerkplein. De pastorie van de Nederlands hervormde gemeente in Sas van Gent is thans gevestigd in de Beneluxstraat 147. Ds. E. D. Stern heeft met zijn gezin het bouwvallige pand aan de Oost kade, dat voor die tijd als pas torie dienst deed, verruild voor een moderne maar kleine nieuw bouwwoning in het nieuwe ge^ deelte van Sas van Gent. De bouw van een nieuwe pastorie naast de hervormde kerk aan de Oostdam is destijds afgesprongen doordat de gemeente een aanvul lend krediet van ongeveer 20.000 gulden weigerde om de totale kosten van ruim honderdduizend gulden te verlichten. Het clubhuis van de jonge buurtvereniging Sint Albert te Sas van Gent nadert langzaam maar zeker de voltooiing, hoewel het binnenwerk nog de nodige tijd en aandacht zal vragen. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de buurtvereniging om in de eerste helft van oktober de feestelijke opening van de voor malige keet van rijkswaterstaat te doen plaatsvinden. In verband met de omschake ling van weekhuren naar maand- huren hield de woningbouwver eniging Sas van Gent een bijeen komst in de zaal boven de brand weerkazerne. Het was de bedoe ling van het bestuur om de huur ders in de gelegenheid te stellen eventuele bezwaren tegen maandhuren naar voren te bren gen, maar van alle aanwezigen was er niemand die hiertegen be zwaar aantekende. Wel vuurden de opgekomen huurders een waterval van klachten op het be stuur af over het onderhoud van de huizen, de extra-kosten in de huren voor w.o.'s en schuurtjes en over de omgeving van de wonin gen. De bestuursleden L. de Meijer, R. Slock en R. Vermoet, hadden de handen vol om ieder te woord te staan. Huurders en bestuursleden gingen na lang praten voldaan naar huis met de belofte dat er zo nodig 'n nieuwe bijeenkomst zal worden uitge schreven. Ter gelegenheid van de Heem schutdag 1967 te Middelburg op 8 september zal de daaropvol gende dag een trip door West Zeeuws-Vlaanderen worden ge maakt. De deelnemers brengen daarbij een bezoek aan Retran chement, St. Anna ter Muiden en Sluis. In Sluis wordt een koffie maaltijd geserveerd. Daarna ver trekken de deelnemers naar Aar denburg. In het zwembad aan de Mau- ritsweg te IJzendijke werden door de badmeester de heer J. Vermeulen zwemproeven afge nomen voor diverse diploma's. In totaal hadden zich 73 perso nen opgegeven waarvan er slechts 8 moesten worden afge wezen. Diploma geoefend zwemmer: C. de Rijck. W. Verbeke, W. van Overloop, F. Tanghe, A. M. de Smet, M. Heymans, J. Verplan- ke, R. M. Impens, C. Boogaard, S. Scherbeijn, R. Martens, M. Vermeulen, S. Jansen. C. en G. Matteeuws, R. Hamers, C. de Jaeger, A. v. d. Bunder, L. v. d. Bunder, M. Boerjan, C. Dellaert, W. de Smit, J. Poppe, A. de Blaeij, L. van Haele, A. Wijffels, J. Buysse en J. Goosens. Zwemvaardigheidsdiploma I I. H. Neyssen, J. Langeraert, M. M. Vermeulen. M. Vermeulen, M. Impens, A. Baes, M. Haver- beke, C. Lievens, C. Dellaert, I. Haverbeke, A. Lievens, I. Lie vens, E. de Wilde, J. v. d. Sande en J. Poppe. Op de provinciale weg Bier vlietIJzendijke is de personen auto bestuurd door R. M. uit Merksem in de sloot terecht ge komen. M., die een vóór hem rij dende auto wilde passeren, moest plotseling terug invoegen voor een tegenligger. Hij schoot links van de weg in de sloot. Zijn echt genote werd gewond naar het ziekenhuis te Oostburg onderge bracht, nadat dokter Lievens eer ste hulp had verleend. De 16-jarige bromfietser F. de W. is bij een proefritje op zijn brommer aangereden door een personenauto, bestuurd door M. M. uit St. Amandsberg. Bij het Oversteken lette de knaap niet voldoende op het achteropko mende verkeer. Hij liep een beenwond op. Dokter Lievens verleende ook hier de eerste hulp. De gemeenteraad van Zuid dorpe heeft aangewezen als leden van de raad van bestuur van de afvalwaterleiding in het oostelijk deel van Oost Zeeuws-Vlaande ren de heren A. J. M. Kesbeke e» A. J. van der Sneppen, resp. bur gemeester en lid van de gemeen teraad. Teneinde het tekort op de be groting voor een deel te dekken is besloten de rioolbelasting te Zuiddorpe tot de volgende be dragen te verhogen: winkelbe drijven enz. betalen voortaan ƒ49; het bejaardentehuis ƒ4 pei verzorgingsbed en de overigs percelen 42.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3