Geen ingrijpende regeringswijziging in Engeland 9 fi» 9 RUSTÈr SUIKER 3 4tlvERjl msrei I SARDINES^ GOUDA M KAAS0BfI '85 ZI6-2^ATTeN30 KOFFIEFILTERS^^ KOFFIEFILTERSg^Ö Ve rvolgin gskosten belastingen worden hoger ROOFMOORD IN HEESWIJK NOG LANG NIET OPGELOST VOORSTEL TOT ONTWIKKELING VAN NATIONAAL PARK IN DE GREVELINGEN ■8*3 Ill TAAOT-SBt' BODgMSrW ^FWir OB BlfFLAFPENagS VARKENS*®™ rollade 396 Premier Wilson belasi zichzelf met Economische Zaken E.E.G.-tegen$tander Douglas Jay aan de dijk gezet V02êmWCW> Fagina a DE VRIJE ZEEUW Ook Bottomley verdwenen De moord in de Amsterdamse Fagelstraat Kopstukken bleven KROKETTEN 79 ITTERBAILEN69 .Woensdag 30 augustus 196? Premier Wilson van Engeland fceeft maandagavond een rege ringswijziging bekendgemaakt. Hijzelf heeft de leiding op zich genomen van het ministerie van economische zaken. Michael Ste wart, die minister van het minis terie van economische zaken was, is nu belast met de coördinatie van Engelands binnenlandse aan gelegenheden, voor zover daarbij geen financiële kwesties in het geding zijn. George Thomson is minister voor gemenebestzaken geworden. Hij volgt als zodanig Herbert Bowden oj, die benoemd is tot voorzitter van het onafhankelijke gezagsorgaan voor de televisie, dat toezicht houdt op de com merciële televisieuitzendingen in Engeland. Wilson heeft de minis ter van handel, Douglas Jay, aan de dijk gezet. Jay heeft zich al tijd verzet tegen Engelands pogingen lid van de E.E.G. te worden. Hij wordt opgevolgd door Anthony Crosland, een vurig voorstander van Engelands toetreding tot de Europese ge meenschappelijke markt. Patrick Gordon Walker, die korte tijd minister van buiten landse zaken is geweest toen Wil son in oktober 1964 aan het be wind kwam, is benoemd tot minister van onderwijs. Thomson, die minister voor ge menebestzaken is geworden, was minister van staat voor buiten landse zaken.' Deze functie is overgenomen door Goronwy Roberts die zich nu waarschijn lijk met de ontwapeningspolitiek zal gaan bemoeien. De Tweede-Kamercommissie voor financiën is niet onverdeeld gelukkig met het voorstel van de regering om de kosten van ver volging inzake belastingen die sinds 1921 niet zijn gestegen te verhogen, aldus blijkt uit het voorlopig verslag van deze com missie. Verschillende leden betwijfe len of het juist is kosten voor de aanmaning en verdere vervol- gingskosten in rekening te bren gen. Is het niet redelijk de aanma ning te beschouwen als een gra tis service ten behoeve van de belastingbetalers, op dezelfde wijze als ten aanzien van kredi- teuren in het maatschappelijk verkeer gebruikelijk is, zo infor meren zij. Wellicht zouden in de toekomst eenvoudig girokaarten kunnen worden gezonden. Indien men er van uitgaat dat wèl kosten in rekening moeten worden gebracht, zou het gehele stelsel kunnen worden vereen voudigd: „De papierwinkel" van dwangbevelen en persoonlijke betekening zou zeker kunnen worden gemist. Deze leden suggereren dat de regering dient te onderzoeken of het thans in zwang zijnde systeem niet verouderd is en of de voort schrijdende automatisering en mechanisatie van de belasting administratie geen nieuwe moge lijkheden voor de toekomst biedt. Het speuren naar de dader van de moord op de 41-jarige kan toorbediende Albert Souman in zijn woning in de Amsterdamse Fagelstraat heeft tot dusver geen enkel tastbaar resultaat opge leverd. Rechercheurs van de moordbrigade hervatten dins dagochtend het onderzoek in de buurt in de hoop alsnog bruik bare aanwijzingen te vinden. Vol gens inspekteur Hoegee, die de kontakten met de pers verzorgt, gaat het onderzoek nog niet in een bepaalde richting. Er wordt onder meer gezocht in homo- eexuele kringen omdat het de politie is gebleken dat het slacht offer homofiel was. „De ge gevens waarover we beschikken Zijn echter nog onvoldoende om de dader uitsluitend in die krin gen te zoeken", aldus de heer Hoegee. Arthur Bottomley, die als minister voor de ontwikkeling van overzeese gebiedsdelen geen deel uitmaakte van het kern kabinet, is uit het regeringsteam verdwenen. Zijn plaats is inge nomen door Reginald Prentice, die minister van openbare wer ken was. De Britse premier, die het „oppertoezicht" op de economi sche aangelegenheden tot zich heeft getrokken, zal hij het eco nomische beheer geassisteerd worden door Peter Shore, die als minister van economische zaken rechtstreeks onder Wilson komt te werken. De regering-Wilson, zo zei men maandagavond in Engelse rege ringskringen, die het pond ster ker heeft gemaakt, zal zich nu in hoofdzaak gaan concentreren op opvoering van de industriële pro- duktie. Labours kopstukken blijven in de regering. George Brown blijft minister van buitenlandse zaken; James Callaghan minister van financiën; Denis Healey minister van defensie en Roy Jenkins minister van binnenlandse zaken. Politiek gezien heeft de wijziging dus maar weinig betekenis. In diplomatieke kringen in Londen meent men dat zij de weerslag is van een economische situatie, die ernstig is en waarin maar tijde lijk verbetering is gebracht door de ingrepen van het vorig jaar. Het opsporen van de (nog) onbe kende man, die op 12 augustus in Heeswijk (bij Montfoort) veehou der Rijer de Bruijn om het leven bracht, zal veel tijd vergen. Het is de rijkspolitie na intensieve onder zoekingen gebleken, dat de eige naar of houder van de auto, die kort vóór de moord op het erf van de veehouder is gezien, slechts na zeer tijdrovend speurwerk kan wor den opgespoord. De Mercedes, een oud model met losstaande koplam pen en van het bouwjaar 1945 1952, is al meermalen doorverkocht aan anderen, terwijl het kenteken bewijs niet werd overgeschreven. De rijkspolitie verzoekt daarom iedereen, die nog over een derge lijke auto beschikt, dit telefonisch of schriftelijk aan de plaatselijke politie op te geven of aan de dis trictscommandant van de rijkspoli tie in De Bilt (tel. 030—763711), opdat naar zijn identiteit geen na der onderzoek behoeft te worden ingesteld. Hetzelfde verzoek van de rijkspolitie geldt voor degenen, die weten dat een dergelijke auto nog door een aan hem bekende persoon wordt bereden. De rijkspolitie heeft in deze zaak nu al een paar duizend mensen ondervraagd. Het aantal tips is zeer groot en bijna- dagelijks ontvangt de rijkspolitie nieuwe telefoontjes die stuk voor stuk moeten worden nagegaan. „Er bestaat ook nog de mogelijkheid, dat op de avond van de moord zowel een donkere Mer cedes als een rode Opel-Record op het erf van Rijer de Bruijn hebben gestaan", aldus majoor mr. J. W. Buitendijk, commandant van de rijkspolitie in district Utrecht. „We hebben over beide wagens be trouwbare getuigenverklaringen gekregen. Voor wat de Opel betreft zijn er reeds 2000 van deze wagens (uit de jaren 19581961) gecon troleerd. In totaal staan 150.000 van deze auto's geregistreerd, maar een geluk is dat alleen de rode exemplaren behoeve" te worden nagetrokken. Ook de eigenaars van enkele honderden Mercedessen uit de jaren 1948 tot 1951 zijn gehoord. Het is echter een enorm tijdrovend werk, dat, indien we niet wat hulp krijgen, wel een half jaar kan du ren", aldus majoor Buitendijk. Toch hecht de rijkspolitie veel waarde aan de aanwezigheid van de Mercedes op de bewuste avond. Zowel de overbuurman van de ver moorde veehouder als een monteur konden over deze wagen tegen over de rijkspolitie geargumen teerde verklaringen afleggen. De monteur had de morgen na de moord nog tegen zijn moeder ge zegd, dat de Mercedes, waarover werd gesproken, precies leek op de wagen die thuis in de garage had gestaan. De rijkspolitie heeft ook talrijke tips ontvangen, die op niets zijn uitgelopen. Eén ervan betrof een wagen, die onder een hooiberg bij Leiden verstopt zou zijn. Toen de politie de tip naging, bleek er in derdaad een wagen te zijn verstopt. Maar de eigenaar was alleen maar overstuur, omdat hij korte tijd daarvoor na een aanrijding te heb ben veroorzaakt, was doorgereden. Door zijn wagen te verstoppen hoopte hij aan een vervolging te kunnen ontkomen. Hij bleek even wel niets met de moord in Mont foort te maken te hebben. Op het districtsbureau van de rijkspolitie in De Bilt is de van Bilthoven „geleende" onoerwacht- meester J. Schot dagelijks bezig alle binnengekomen tips over de roofmoord te coördineren, te regi streren en te rubriceren. In de kas ten liggen omvangrijke dossiers, die niets hebben opgeleverd, maar de staoels nieuwe onderzoek groei en ook regelmatig. In ziin „scha duwkantoor" worden alle bruik bare tips direkt op kaarten bijge werkt. Overigens heeft de riiksno'itie ook belangstelling voor de identi teit van twee mannen, die als „dekenkooplieden" worden beti teld. Het tweetal schijnt op de dag van de moord in Montfoort te heb ben rondgereden in een grote witte wagen. De rijkspolitie kon tot nu toe niet bevestigd krijgen, dat het tweetal inderdaad dekens heeft verkocht. Zowel de beide mannen als de witte wagen heeft men nog niet-kunnen achterhalen. HULDE VOOR BEMANNING VAN SOWJET-SCHIP „SVIRSK" Wladiwostok: Duizenden Russen waren op de been om de beman ning van 't Sowjet-schip „Svirsk" te verwelkomen. Het schip was in een rood-Chinese haven door rode gardisten met leuzen be schilderd en enige bemannings leden werden door de autoritei ten vastgehouden. Premier Ko- sygin had er zijn vakantie voor onderbroken. KIND ONDER TRACTOR Maandagmiddag geraakte het driejarig zoontje van de familie ArinkUbbink te Lievelde (ge meente Lichtenvoorde) bij zijn vader onder de tractor. Het kindje, dat achter op de tractor stond, viel er door de oneffen heid van het weiland af en ge raakte, nadat de vader de trac tor in zijn vrijloop had gezet, door de achteruitlopende trac tor onder het rechterwiel. Tij dens het vervoer naar het zie kenhuis te Enschedé is het kind overleden. FELLE BRAND IN GARAGE TE HENGELO Een dubbel woonhuis, waarvan de ene helft werd gebruikt als werkplaats voor een autosloperij, alsmede tien tweedehands auto's zijn maandagavond in Hengelo door brand verwoest. In de werk plaats gelegen aan de rijksweg Hengelo-Oldenzaal, was men met de motor van een auto bezig. De eigenaar van het bedrijf, de heer R. Duist uit Borne, en zijn assistent de heer A. Kruidbos, probeerden de wagen te starten. Toen dat niet gelukte en ze de motorkap optilden, schoot plotse ling een steekvlam omhoog. Het vuur greep snel om zich heen. De zes auto's die in de werkplaats stonden vatten vlam, evenals de werkplaats zelf en het aange bouwde woonhuis van de familie J. de Wilde. Ook vier achter de werkplaats geparkeerde auto's vatten vlam. Het blussingswerk werd bemoeilijkt doordat zich in de werkplaats een butagasfles, vijf zuurstofcylinders en een ace- thyleenfles bevonden. Tijdens 't blussingswerk van de Hengelose vrijwillige brandweer, die 24 man inzette, ontplofte een van de cylinders. Van de inboedel van het woonhuis kon het grootste deel in veiligheid worden ge bracht. Het gezin bewoonde het huis nog maar enkele weken. Het is voorlopig bij familieleden in Hengelo ondergebracht. MANDENMAKERIJ UITGEBRAND In een pand te Kerkdriel dat diende als onderkomen voor een mandenmakerij, is maandag nacht omstreeks twee uur brand uitgebroken, waardoor zowel het gebouw als de aanwezige voor raad teenhout, manden en riet meubelen verloren ging. De brandweer van Den Bosch die de naastgelegen percelen wist te sparen, was na twee uur het vuur meester. De eigenaar, de heer W. Vink, was verzekerd. De contact-commissie voor na- tuur- en landschapsbescherming heeft voorgesteld na de afslui ting van het Brouwerhavense gat het Grevelingengebied als nationaal park tot een rijk ge varieerd natuur- en reereatiege- bied van grote allure te ontwik kelen. „Tot dusver werden na tionale parken ingesteld om be staande natuurgebieden te be houden. Door de deltawerken wordt de gelegenheid geboden op deze wijze nieuwe landschap pen tot ontwikkeling te brengen, zoals in de Grevelingen en in Lauwerszee. Dit zal leiden tot een waardevolle aanvulling van de recreatiemogelijkheden", al dus de contactcommissie, waar in ruim honderd organisaties samenwerken. Het voorstel is ge reedgemaakt door haar delta werkgroep, samengesteld uit pla nologen, landschapsarchitecten, biologen en recreatie- en water sportdeskundigen. Het is vast gelegd in een nota en aangebo den aan de werkgroep recreatie- en natuurgebieden in de delta. Door de sluiting van het Brou- wershavense Gat ontstaat tussen de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland een bij na 15.000 ha groot meer: ruim tien maal de omvang van de Loosdrechtse plassen. Van nature liggen hier vele grote en kleine zandplaten als een archipel van eilanden, zodat een enorme oeverlengte aanwezig is. Daar tussen strekken zich watervlak ten van wisselende omvang en diepte uit. De Grevelingen ligt in de onmiddellijke nabijheid van de stranden en duingebieden van Goeree en Schouwen. Daarom wordt voorgesteld de kop van Goeree in het nationaal perk op te nemen. In de nota worden ideeën aangegeven voor de wijze waarop de ontwikkelingen tot nationaal park gerealiseerd zou kunnen worden. De contact commissie voor natuur- en land schapsbescherming wijst er ten slotte op dat men bij de ontwik keling van het nationaal park over de provincie- en gemeente grenzen moet heenzien. De veel zijdigheid vereist volgens haar een integrale en gecoördineerde uitvoering. Daarop dient ook de financiering te worden afge stemd. Een deskundige instantie zal met het beheer van het ge hele nationale park moeten wor den belast, zij zal de zorg op zich moeten nemen voor de op timale ontwikkeling van het landschap en tot taak krijgen veelzijdig natuurgenot aan het publiek te verschaffen. De volledige ontplooiing van het nationaal park in de Greve lingen zal vele jaren vergen en enkele honderden miljoenen guldens kosten. De ontwikkeling van het landschap en van het recreatiepatroon en het tempo waarin de financiële middelen beschikbaar zullen komen, zijn echter even zovele factoren. Het is volgens de deltawerkgroep dan ook dringend gewenst dat zoveel mogelijk ruimte wordt gelaten voor aanpassing van de ontwikkeling van het park aan veranderde omstandigheden en inzichten. Deze gedachte ligt aan het voorstel mede ten grond slag. BOERDERIT UITGEBRAND Een korte felle brand, vermoe delijk ontstaan door hooibroei, heeft maandag de boerderij van de gebroeders Galis in Zwaag- dijk volkomen vernield. Een grote hoeveelheid hooi en de ver dere inventaris gjngen geheel verloren. De boerderij, „Oliver" ge naamd, deed tijdens de laatste wereldoorlog dienst als verzets- centrum in Noord-Holland. Op de landerijen achter de boerderij werden gedurende de oorlog vele droppings verricht. De schade door de brand wordt geschat op 150.000, TEXTIELBEDRIJF WIL 33 MAN ONTSLAAN De wollenstoffenfabriek Swa- gemakersCaesar N.V. te Til burg heeft ontslag aangevraagd voor 33 werknemers. Een en an der is het gevolg van een ver dere ingrijpende rationalisatie en automatisering teneinde de scherpe concurrentie het hoofd te kunnen bieden. MAN BIJ OVERSTEKEN VERÓNGELUKT Dinsdagmorgen is bij Ee (ge meente Oostdongeradeel) de 67- jarige veehouder J. Dam uit die plaats verongelukt. De heer Dam stak te voet de weg over en werd geschept door een perso nenauto, bestuurd door de 31- jarige vertegenwoordiger D. F. C. S. uit Haarlem. De heer Dam sloeg met het hoofd door de voorruit en-werd zo ernstig ge wond dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis in Dokkum overleed. ITALIË STUURT NEDERLANDS VARKENSVLEES TERUG Het Italiaanse ministerie van volksgezondheid heeft maandag bekendgemaakt, dat om veteri naire redenen grote hoeveel heden varkensvlees uit Neder land en Bulgarije aan de grens zijn teruggestuurd. Het departement deelde voorts mee, dat het op 12 juni afgekon digde verbod op de invoer van slaehtkalveren en kalfsvlees uit West-Duitsland is opgeheven. Aanleiding tot dit verbod was de behandeling van de kalveren met hormoonpreparaten. De West- duitse veterinaire autoriteiten hebben inmiddels garanties ge geven, dat aan dit gebruik een eind is gemaakt. In Italië is ook voor kalfsvlees uit Nederland en België enige tijd een invoerverbod van kracht geweest. 26) Terry vervolgde: „Heb je niks gehoord, toen meneer Henri thuis kwam?" „Nee, meneer", was 't ant woord. „Ik moest nodig messen slijpen en dat maakt zo'n lawaai, als je 't goed doetNee, trouwens, 'n mens is van nature nou eenmaal niet zo kwaadden- dend, dat je telkens effe ophoudt, om te luisteren: vermoordt me neer Henri z'n broer misschien net? Terry en ik schoten allebei in de lach. „Nee, zeg nou zelf!" verdedigde Gert zich vol ernst. „En hoe was meneer Henri aan het diner?" vroeg ik. „O, gewoon", vond Gert. „Hij was wel wat gejaagd, maar ja, als ik met die Franse juffrouw naar een bal-masqué zou gaan dan was ik ook zenuwachtig, dus dat lijkt me zelfs nou nog hele maal niet gek. „Weet je ook, of meneer Mar- tijn nog uit is geweest, in de mid dag?" bedacht Terry. „Ik heb niks gemerkt, meneer", verzekerde Gert trouwhartig. ,,'t Spjjt me genoeg". „Dat is dan alles", gaf Terry te kennen. „Zou je misschien even de tuinknecht willen roepen?" DOOR OLAF J. Dl LANDELL De man tegenover ons stond op en liep naar de deur. „A propos", zei Terry. „Heb je wel eens herrie met een van de heren gehad? Een bloedrode blos gutste over Gert's wangen. „Daar hebt u ze ker al van gehoord", zei hij met een poging tot bravour. „Nee", antwoordde Terry nuch ter. „Ik hoor er nu van". De knecht keek ons met een beetje vrije verstandhouding aan, en zei toen: „Nou met meneer Henri nóóit Maar zoals ik u al zei meneer Martijn kon beestachtig zijnEn ik ben ten slotte ook niet van steen." Mijn neef wenkte geruststel lend, en de man ging weg. Ik zei: ,,'n Vlot type, niet?" „Aardige vent", prees Terry. „Ik mag dat soort wel". Juffrouw Booner stak haar hoofd om de hoek van de deur en informeerde of we nog een tweede kopje wilden, wat we niet afsloegen. Ze bediende ons met neergeslagen ogen, en sprak bij na niet. Ik vond haar kennelijk onder de indruk van haar ver raad, en vroeg Terry's oordeel, toen ze weer weg was. Hij knikte langzaam en fluis terde: „Het is ook hard voor zo'n plichtgetrouwe ziel, om de waar heid te moeten zeggen. En toch durft ze niet anders. Kun je be grijpen, Han, wat die de laatste nachten heeft doorgemaakt? Ze is gewoonweg opgevreten van angst en zelfverwijt". Toen kwam Teun. Hij klopte daverend aan en bleef in de deur staan met zijn pet op. Ik schatte hem op hoog stens vijfentwintig. „Goeiendag", zei hij stug. „Goeiemiddag", zeiden wij. En Terry nodigde hem uit te gaan zitten, aan welk verzoek hij met ongelooflijke traagheid voldeed. De pet bleef op het hoofd. Hij glimlachte tegen ons, mét een slecht verzorgd gebit, half verle gen, half verontschuldigd, als een kind dat betrapt is op snoepen. „Teun, hè?" begon Terry. „Ja, eh jaa", zei Teun. En zekerheidshalve nog eens „Ja wel". „Hoelang dien je in deze be trekking?" „Vijf jaar." Terry zweeg even. Vroeg dan: „Heb je verkering?" Teun bekeek hem wantrou wend, alsof hij poogde te door gronden of hij hier met een mede minnaar te doen had, en zei toen kortaf: „Ja." „Al lang?" informeerde Terry. „Vier jaar." „Zo, zoTerry dronk op zijn gemak thee, veegde zijn mond af. Ik begreep, dat dit be denktijd was. Hij vervolgde: „Waren de heren goed voor je?" „Och, da' ging't benne nou eenmaal here," vergoelijkte Teun. „En dat binne andere mense dan wij...." mmsmm GEEN POSTKANTOOR MET t/ASTE TARIEVEN //v oe PKüs-siAe BBTAAL^U MNHervAsre TAR/EF THEE- ILTvJESi zo//e geurige ofschenK ENBEiSE /'nnenkc/a/ffe AMERIKAANSE droogkokend yo/t/e. grco/ Jah/efc .NESTLE* OHOCOIADE „Wel es verschil van mening gehad?" „Nie vaak," omzeilde hij. „Ik was buite, en hullie binne Terry knikte. „Maar toch wel es een hard woordje moeten horen?" „Ja.'t benne nou eenmaal here, zoals 'k zeg „Hadden de anderen ook wel eens iets met de heren? Of lag het misschien een beetje aan jou?" polste Terry. Ik voelde vurige bewondering voor deze strikvraag. Natuurlijk zou de man zijn baantje willen schoon- praten, en Nee, an mij lag 't nie zei hij. „Wehadde all'mal wel es keet met die lui „Kom, kom," weerde Terry af. „Allemaal is overdreven. Juf frouw Booner kon het bijvoor beeld best met ze vinden." „O ja?!" hoonde Teun. „Nou, da's ók 'n bak! En die keer dasse zo'n herrie kreeg met meneer Martijn over die pook?!" „Wat voor pook?" vroeg Terry vermaakt. Ik voelde een hete gloed naar mijn hoofd stijgen. Hoewel het me ondenkbaar leek, dat de politie dit alles niet reeds lang'zou weten, in een klein dorp. „Nou, zo'n oud dink, uit zijn kamer.Se hadde toen de hond nogen die was valsenn op 'n gegeve ogeblik het 'ie de juffrouw in d'r been gehapt. En zü wier netuurlek woeiend en zij neemt 'n ouwe pook in me neer Martljn's kamer, en mept die hond de trap af (Woedt vervolgd.) WAKZ£LFUWlj%aJZti\ mwiPAKKET /NOePki/S'SiAO ^D&ÖP £ÜLL£N GtZOOTBl/AC Jt ^PINDAKAAS/© f?£VRUCWENH4<3ej30 CHOCOVtoEBOHdM *56&en/yke. smoker?— /unTrys -knocco k/rsck- wk/sky fc/rc£fy-rusr-i Koe S£A/reesr/wu. /amk/aon 4kï StASeRyAFDMNti POND rrpo/Se. /rrog YOO/e &E 20V404G vor! aefi7e.i- PEKFQNP j OAC.HEBMANS Bergen Z&orr» Made - V/TssTngen M Idde I burg - 0oe lërneuzeri EersMoage cok 'n kXBL

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2