Vechtpartij bij Chinese legatie in Londen Vrouw doodgeschoten in Alphen aan de Rijn ZUIDARABISCHE LEGER WEIGERT DE MACHT OVER TE NEMEN AMERIKAANSE GENERAALS OVER BOMBARDEMENTEN OP N00RD-VIETNAM Weer ongeluk met tankauto: drie doden Afgewezen Turk voegde daad bij het woord Dader overval Capelle a/d IJssel gearresteerd HET WEER Garagebei Protest verworpen Perfecte judo worp getroffen Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Koningin terug van vakantie Dinsdagochtend is bij een zij- Ingang van de Chinese legatie in Londen een vechtpartij uitgebro ken tussen vijftien Chinese diplo maten en ongeveer honderd nieuwsgierigen. Een diplomaat liep een bloedneus op, een En gelsman een gebroken bril. De politie greep onverwijld in en scheidde de vechtenden op een krachtige manier. Tijdens dit op treden trokken de Chinezen weer hun rode boekje onder de uil- roep: „Dat is nu de Britse demo cratie". De bloedneus werd den volke getoond terwijl een lid van de legatie met een luidspreker riep: „Weg met het Britse im perialisme", dat door zijn col lega's in koor werd herhaald. Een agent moest voor onderhoek naar het ziekenhuis worden gebracht, nadat hij een trap in zijn zij had gekregen. Al eerder op de ochtend had den zich bij de legatie, die voort durend door Britse politie wordt bewaakt, incidenten voorbedaan. Een journalist wilde de diploma ten fotograferen maar werd door één der diplomaten als een „ge heim agent" behandeld. Een an dere diplomaat duwde een po litieman opzij die hem in de weg stond. Andere Chinezen gingen op straat zitten rondom een po litiewagen om deze het wegrijden te beletten. Zij verklaarden te zullen protesteren tegen de „agressie" tegen hun legatie. Dinsdagochtend bleek de garage- bel van de legatie verdwenen te zijn, wat door de Chinezen als „sabotage" werd opgevat. De vechtpartij zou zijn ontstaan toen de Chinezen een man wil den filmen die uit de zij-ingang kwam, zwaaiend met het rode boekje. Twintig minuten na be ëindiging van de vechtpartij stonden de Chinezen buiten de legatie, een van hen met ge scheurde en een ander met be bloede kleding. Zij gingen weer naar binnen nadat de politie de ongeveer 200 man tellende menig te tot doorlopen had gemaand. China diende wat later een protest in bij de Britse regering. Een politieman zou een lid van de diplomatieke missie hebben geslagen. Het protest werd ver worpen. Een tweede incident deed zich nadien voor, toen de zaakgelas tigde van het ministerie van bui tenlandse zaken terugkeerde. Ongeveer twintig Chinezen, die blijkbaar het verslag van hun chef hadden gehoord, renden de garage uit en begonnen met honkbalslaghouten op het dak van een politiewagen te hame ren, schreeuwend dat de politie partijleider Mao Tse-Toeng had beledigd. Een van hen zwaaide een flinke bijl, een ander was in het bezit van een vuurwapen en sommigen droegen flessen en vuilnisvatdeksels mee. Een politieman kreeg een bloe dende hoofdwond en een vrou welijke politie-agent vloerde een Chinees met een perfecte judo worp. Volgens sommige ooggetuigen bevond de zaakgelastigde zich temidden van zijn razende land genoten. Uit het raam van een aan de legatie grenzend huis gooide een bewoonster 'n bloem pot op een Chinees hoofd. De vertoning duurde ongeveer tien minuten, waarna de Chi nezen zich terugtrokken. Op het toneel van de strijd bleven ach ter bloedsporen en een slaghout, dat door de politie in beslag werd genomen. Drie politiemannen, drie Chi nezen en een fotograaf werden in een ziekenhuis opgenomen. Het leger van de Zuidarabische federatie heeft geweigerd in te gaan op een verzoek om de macht over het gebied in handen te nemen. Het verzoek werd maan dag gedaan door de waarnemend premier van de federatie, sjeik Ali Moesaid el Babakri. De sjeik is na deze afwijzing afgetreden. Generaal Wallace Greene, be velhebber van het Amerikaanse korps mariniers, heeft maandae gezegd, dat hij ervan overtuigd blijft, dat een krachtiger lucht actie tegen Nonrd-Vietnam een noodzakelijk onderdeel moet zijn van de Amerikaanse strategie. Deze verklaring van de gene raal, gedaan voor de subcommis sie van de Amerikaanse senaat die de luchtoorlog onderzoekt, volgt op de verklaring van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, McNamara, dat Hanoi niet door bombardemen ten tot vredesonderhandelingen kan worden gedwongen. De stafchef van het leger, generaal Harold Johnson, heeft de subcommissie meegedeeld, dat de bombardementen tot dusver „alle of belangrijke delen van de militair belangrijke elementen van Noordvietnams beperkte in dustriële basis" hebben vernie tigd. De generaal steunde evenwel McNamara's standpunt, dat de luchtoorlog op zichzelf niet vol doende is om de strijd in het zuiden te winnen. Toch vindt generaal Johnson dat de lucht actie in het noorden „een essen tieel complement is van de totale militaire activiteit in zuidoost- Azië". Een Amerikaanse correspon dent in Hanoi heeft maandag ge meld, dat ongeveer 150 buiten landse diplomaten en journalis ten vorige week hebben gekeken naar het bombarderen van een ziekenhuis in Hanoi, waarbij een arts en een assistent om het leven kwamen en verscheidene verpleegsters werden gewond. Volgens de correspondent, David Schoenbrunn, hebben de Amerikaanse bombardementen veel lilden en ontzagliike moei lijkheden in Hanoi geschapen, maar aan de andere kant stijf den zij de Noordvietnamese wil tot verzet. Bij het onderhavige bombar dement op 22 augustus waren ook de hoofdkathedraal en een pagode beschadigd, aldus Schoenbrunn. Sjeik el Babakri nam deze week het voorzitterschap van de opperste raad, het kabinet, op zich toen de premier, sjeik Ali Atif el Kaladi, door Arabische nationalsiten in Jaar, de hoofd stad van de deelstaat Yafai, werd gearresteerd. De meeste leden van de raad bevinden zich in het buitenland, o.a. in Genève, voor besprekingen over de komende onafhankelijkheid. De nationalisten zouden in de meeste van de 17 staten der Ara bische federatie de macht in han den hebben. Sjeik el Babakri vroeg het leger de macht over te nemen, omdat zijn inziens de re gering de federatie niet meer on der controle had. De minister van financiën, die hem steunde, is eveneens afge treden. De arrestatie van de premier van de federatie en zijn zoon vormt de jongste stap van de na tionalisten, die steeds aktiever zijn geworden na het verdwijnen van de Britse troepen uit het ach terland als voorbereiding op hun vertrek uit de federatie, die op 9 januari onafhankelijk van En geland wordt. De nationalisten waarschuw den deze week het leger via luid sprekers niet op het verzoek tot machtsovername in te gaan. Na een onderhoud tussen sjeik el Babakri en legerofficieren ver scheen een communiqué waarin werd gezegd, dat het leger zich niet in staat acht op het verzoek in te gaan. ZONDER ZORGEN Toronto (Canada): Koning Con stanten van Griekenland heeft de arm om de schouder van koningin Anne-Marie geslaaen ow het terrein van de koninklijke Canadese jachtclub. De koning is hier aawezig voor het wereld kampioenschap zeilen in de dra- kenklasse. Links prinses Irene, zuster van de koning. fraais. bQ sbommment; TlükNEUZEN Directeur-Hoofireél aefehf: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en 'Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs 'f8,— per kwartaal: per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 7012 Uitgeefster N.V. v/h Fjrma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum prei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géia handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. ACHTERSTEVEN VOOR MAMMOET-TANKER Bij een ernstig verkeersonge luk op de Route Nationale nr. 10 tussen Chartres en Parijs zijn maandagavond drie mensen om het leven gekomen en verschei dene anderen zwaar gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door een Belgische tankauto, die plot seling door onopgehelderde oor zaak dwars op de weg kwam te staan waarna vijf uit tegenge stelde richting komende auto's erop inreden. Terwijl andere automobilisten de inzittenden van de verongelukte wagens uit de verwrongen massa trachtten te bevrijden, schoot een enorme steekvlam op uit de tankauto, die 20.000 liter van een hoogontvlam- bare vloeistof vervoerde. Binnen enkele ogenblikken woedde er een reusachtige brand met vlam men van wel twintig meter hoog te, die alle verdere reddingspo gingen onmogelijk maakte. Vijf uur later was het vuur nog steeds niet bedwongen. Er zijn drie doden en vijf ge wonden uit de wrakstukken ge haald. Het ongeluk gebeurde op 9 km van Chartres, van waar de tank auto was vertrokken. Was het in een bebouwde kom gebeurd, dan zou het vermoedelijk tot eenzelf de ramp hebben geleid als die welke vorige week het Belgisch- Luxemburgse stadje Martelange in rouw dompelde, waarbij tot heden toe 18 mensen om 't leven kwamen en nog velg. gewonden in ziekenhuizen liggen. Er waren ditmaal echter geen huizen in de buurt. De tankauto vervoerde benzol. Hij is eigendom van de Belgische vervoermaatschappij „Vande- ■velde" in Gosselies bij Charleroi en werd gereden door de broer van de direkteur, de 27-jarige Robert Vandevelde, een ervaren rijder, die voor een andere chauffeur was ingevallen. Hij was de enige in de tankwagen. Vermoedelijk is hij omgekomen. De 33-jarige werkloze Turkse gastarbeider Ulcet C., afkomstig uit Yozgat, heeft dinsdagmiddag om ongeveer half één in Alphen aan de Rijn de 40-jarige mevr. Antonia Hoogeveen-Martens met een pistool doodgeschoten en haar 22-jarige kostganger H. Strijkert, die de vrouw te hulp kwam, levensgevaarlijk gewond. De politie kon de dader na een anderhalf uur durende klopjacht in 'n polder in de buurt aanhou den. Hij is opgesloten in het po litiebureau in Alphen. Het drama gebeurde in de gang van de woning van de fa milie Hoogeveen aan de Grijpen- De rijkspolitie van Caoelle aan de IJssel heeft dinsdagmiddag de 25-jarige koopman Abdul Abdulfa- tah uit Iran gearresteerd, die er van wordt verdacht de dader te ziin geweest van de niet gelukte poging de kassa van een hakkers winkel in Capelle aan de IJssel leeg te roven. De man. d>» maandag samen met de koonman de w'nkel binnenkwam en kenneliik on de hoogte was van hetgeen er zou gaan gebeuren, viel ook in handen van de politie maar werd in verband met zijn passieve gedrag tiidens de poging van zijn vriend om de kassa van de winkel te lichten niet gearresteerd. De Traanse koopman werd dins dagmiddag omstreeks half vijf aan gehouden op een camping aan de 's-Gravenwes in de buurt van Ca pelle. De politie had eerder op de dag op deze camping een uit wel twintig leden bestaande Iraanse familie aangetroffen, die daar in een schuur kampeerde. De politie kreeg argwaan jegens dit gezel schap, omdat men in de buurt van de schuur een auto had zien staan die omstreeks het tijdstip van de overval in de buurt van de bak kerswinkel in Capelle was gesigna leerd. Al spoedig werd het de poli tie duidelijk dat de twee mannen die in verband met de overval op bakkerswinkel werden gezocht, niet op de camping aanwezig wa ren. Uit verhoren bleek namelijk dat de twee dinsdagmorgen Capelle hadden verlaten voor een nieuwe rooftocht. Toen zij echter tegen half vijf op de camping terugkeer den werden zij door de politie in de kraag gegrepen. De twee man nen werden later herkend door de verkoopster, die tiidens de posing van de koopman om de kassa leeg te halen in de winkel stond. Inmiddels had het onderzoek uit gewezen dat de Iraanse familie vol strekt illegaal in ons land verblijft. De politie nam derhalve niet alleen de vermoedelijke dader van de "wal me\naar het bureau, maar ook nog alle andere familieleden. De 25-iarige koopman zal zich te zijner tiid voor de rechtbank in Rotterdam moeten verantwoorden voor de mislukte overval. De ove rige familieleden zullen op last van de officier van justitie uit het land worden gezet. Volgens de nolitie van Caoelle zou de koonman zich de afcelonen weken op enkele olaatsen in Neder land ook nog schuldig hebben ge maakt aan het toepassen van wis seltrucs. steinstraat 35 in Alphen. Het mis dadig optreden van de Turk was een afsluiting van zijn herhaal de pogingen mevr. Hoogeveen- Martens, bij wie hij in pension wtas geweest, voor zich te win nen, waarvan zij echter niets wilde weten. Zijn attenties, die door de familie in het geheel niet werden gewaardeerd, leidden er toe dat hij het huis enkele we ken geleden moést .verlaten. De man zette zijn pogingen echter verwoed voort, zocht meer dere malen contact met de vrouw en wilde haar tot echtscheiding dwingen. Deze eis zette hij door dreigementen kracht bij. Hij had de vrouw met de dood bedreigd, als zij zich voor zijn plannen niet gewonnen zou geven. In Duits land zou hij een pistool gaan ko pen, vertelde hij haar een poos geleden en zij moest zich maar op het ergste voorbereiden. Hoe wel de politie hiervan op de hoogte was gesteld en zij dien aangaande een onderhoud met de bedreiger heeft gehad, vond men van die zijde geen aanleiding be schermende maatregelen voor de vrouw te treffen. Daad bij het woord Dinsdagmorgen voerde de Turk de daad bij het woord. Om onge veer half één vervoegde hij zich bij de woning van zijn voorma lige hospita. Toen mevr. Hooge veen .opendeed, ontstond weldra een woordenwisseling die zijn hoogtepunt bereikte, toen de kostganger de heer Striikert. fa brieksarbeider bij de N.V. Ned. Snanbetnn Mij ter plaatse, thuis kwam. Hij kwam tussen beiden en nam de vrouw in bescherming. On een gegeven moment sloeg de kostganger de deur dicht, maar het gelukte hem echter niet de Turk buiten te sluiten. C. ZONNIGE PERIODEN Een gebied van hoge lucht druk dat verscheidene dagen het weer in West-Europa heeft be heerst, is, afnemend, langzaam naar het oosten weggetrokken. Samenhangend hiermede ver plaatste een trogvormige storing in de hogere luchtlagen, afkom stig van de Oceaan, zich, via de Britse eilanden, naar het Euro pese vasteland. Deze storing gaat vergezeld van een frontensysteem dat de voorste begrenzing vormt van drogere, en iets koelere lucht. Daar ons gehele land zich nu in deze lucht bevindt is er een ein de gekomen aan het vochtige en enigszinds drukkende weer van de laatste dagen. In de hogere luchtlagen is nog sluierbewolking aanwezig, waaronder zich stapel wolken zullen ontwikkelen, die vrijwel nergens het buiensta dium zullen bereiken. De onsta biliteit van de koelere polaire Aug. 30 31 ZON ot> onder 5.47 19.33 5.49 19.31 MAAN op onder 23.54 17.20 18,09 lucht wordt onderdrukt door een naderende rug van hoge lucht druk, waardoor er geleidelijk meer zonnige perioden zullen voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Matige, later tot vrij krach tige toenemende wind, krimpend van west naar zuidwest. Middag- temperaturen omstreeks 20 gra den. WOENSDAG 30 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 8.28 9.01 Breskens 8.51 9.26 Terneuzen 9.27 10.02 Hansweert 10.01 10.36 Walsoorden 10.00 10.35 DONDERDAG 31 AUGUSUS v.m. n.m. Cadzand 9.39 10.22 Breskens 10.04 10.47 Terneuzen 10.40 11.23 Hansweert 11.41 11.57 Walsoorden 11.13 11.56 trapte de deur weer open en schoot in de gang als een bezete ne een vijftal kogels in de gang af op de kostganger en de vrouw. Hierbij werd de vrouw door een kogel uit een pistool van 9 mm kaliber in het hoofd getroffen. Zij strompelde hevig bloedend de tuin in en zakte daar in elkaar. Spoedig daarna overleed zij. De kostganger werd door een kogel in de borststreek getroffen. Hij werd opgenomen in het Rij noordziekenhuis te Alphen aan de Rijn, waar hij werd ge opereerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Enerverende klopjacht Na zijn daad vluchtte de Turk, na nog enkele schoten achter waarts in de richting van de ge troffen vrouw te hebben afge vuurd, de polder Kerk en Zanen in ten westen van de gemeente Alphen an de Rijn. Onmiddellijk zette de Alphen- se gemeentepolitie een groot scheepse achtervolging in, waar toe zij de hulp inriep van de rijkspolitie. Er kwam een politie macht van ca vijftig man op de been. Er werden ongeveer vijf tien politie-auto's en mobilofoon wagens, alsmede een vliegtuig, ingezet. Door de goede samenwerking van de politiemannen onder lei ding van hoofdinspecteur N. G. Groothuijse van de Alphense gemeentepolitie, gelukte het na een enerverende klopjacht van anderhalf a twee uur de dader, die de uitputting nabij was, tot overgave te dwingen. Omdat verwacht werd dat C. zijn achtervolgers met z'n pistool zou trachten van het lijf te hou den, kregen alle politiemannen het consigne zich te bewapenen. Een aantal van hen had zich van karabijnen voorzien. Een uitkijk post was betrokken in de toren van de P.T.T. en werd een con tact onderhouden met vliegtuig en mobilofoonwagens. Aanvan kelijk was de Turk van plan te blijven vechten tot het laatste ogenblik, maar hij gaf zich over nadat hij zijn pistool ergens in het land had weggeworpen. Hij is voorlopig opgesloten in de cel van het Alphense politie bureau. (Advertentie) Noordstraat 102 - Tel. 01150-3128 TERNEUZEN Koningin Juliana is dinsdag middag om 12.47 uur van haar zomervakantie te Porto Ercole op de vliegbasis Soesterberg te ruggekeerd. Vitkovice (Tsj.-Slow.)In de Klement Gottwald staalfabriek Igit de achtersteven gereed voor de 210.000 tons Shell-tanker, waarvan deze week bij de N.D.S. M. in Amsterdam de kiel wordt gelegd. De afmeting van het macro-frame is 16,5 x 10,7 meter. Het gevaarte weegt 232 ton. De arbeider bij het reusachtige schroefasgat lijkt maar een klein duimpje. Links de roerpen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1