Zaamslag wil een zwembad met speelweide en speeltuin Twee Amerikaanse onderofficieren spioneerden maagtabletten De besnoeiing van de Amerikaanse hulp aan hei buitenland B. EN W. VRAGEN KREDIET VAN DRIE TON Woongemeente Actiecomité Seriebouw Limburgse jongen schoot op zijn moeder en vader Vijfling in Brazilië De Amerikaanse verliezen aan vliegtuigen ld Oproep van Bourguiba DE VRIJE ZEEUW Maandag 28/cIinscIag 29 aug Papandreoe in staat van beschuldiging BIAFRA MAAKT ZELF WAPENS 'n blijvende uitkomst! Ernstig verkeersongeluk in West-Duitsland De Zwarte Arend" wil Moboetoe helpen Meisje overleden 35 doden bij busongeluk in Peru Paul Muni overleden Papieropslagplaats uitgebrand in Utrecht EERSTE ISRAËLISCHE AUTO'S NAAR NEDERLAND Woonboot uitgebrand De toestand in Hanoi Bloedige taalstrii^ in India Pagina 2 Nu binnenkort met de bouw van een gymnastieklokaal wordt begon nen, is de gedachte gevormd gelijktijdig een zwem- en instructiebad te maken om een zo economisch mogelijk geheel te verkrijgen, zo schrij ven B. en W. van Zaamslag aan de gemeenteraad. Het is mogelijk een gedeelte van de kleed-accomodatie en de douches van 't gymnastieklokaal dienstbaar te maken voor het zwembad. Ver der kan de ruimte voor berging van buitenmateriaal worden benut voor de zuiveringinstallatie van het water. Een belangrijk punt is ook, dat de verwarmingsinstallatie voor de gymzaal kan worden gebruik voor het in het voorjaar wat vlugger op temperatuur brengen van het zwembad. Verder kunnen op eenvoudige wijze enkele wisselcabines worden gemaakt door een blinde buitenmuur van het gymnastieklokaal te benutten. Alles bijeen verdient het dus aanbeveling, aldus B. en W„ een zwem bad te maken in combinatie met het gymnastiekgebouw. Dan kan ter plaatse zwemles worden gegeven en zal het niet meer nodig zijn de kinderen wekelijks naar Terneuzen te vervoeren. Daarmede wordt een bedrag bespaard van 1200,per jaar. Niettegenstaande een zo econo misch mogelijke opzet blijft het ex ploiteren van een zwembad een on rendabel geheel. Hiertegenover staat, dat een stuk werk verricht wordt in het belang van de volks gezondheid. Bovendien wordt het aantrekkelijker om in deze gemeen te te wonen, omdat er meer kan worden geboden. Met het oog daar op is gedacht aan een sportcom plex. Het huidige voetbalveld is daarbij centraal gesteld. Door aankoop van een aangren zend stuk grond kan een verbin ding worden verkregen met gron den welke eigendom van de ge meente zijn. Laatstbedoelde gron den waren aanvankelijk bedoeld voor industrie-gebouwtjes. Omdat de aanvragen voor bouw grond voor dit doel gering zijn achten B. en W, het geen bezwaar de oppervlakte van dat bestem mingsplan voorlopig te verkleinen en een gedeelte daarvan te bestem men voor rekreatie, inbegrepen het gymnastiekgebouw, het zwembad, de zonneweide, speelweide en speeltuin en 2 tennisbanen. Het bestemmingsplan moet aan het bovenstaande worden aange past. Bij; de uitgifte van de grond zal met de 2 tennisbanen rekening worden gehouden. Mocht blijken, dat aan tennisbanen geen behoefte bestaat, dan kan deze grond als nog worden uitgegeven voor kleine industrie. den volstaan voor de bouw en 111.400,— voor de grond. De bedoeling is uit de reserves van de gemeente een bedrag ineens af te schrijven van 250.000,en de rest in 30 jaren. Uit de 4e wijziging van de begro ting 1967 blijkt dat er een tekort blijft van 23.000,per jaar. Ver hoging van enkele belastingen zal het gevolg zijn, tenzijde bouw kosten van het zwembad kunnen worden gedrukt. Gedacht wordt aan een aktie door de inwoners om bij de aanleg te helpen. Hulp kan verleend worden bij graaf werkzaamheden, aanleg zonne weide, aanleg plantsoen, beton- storten, metselwerk e.d. Verder kunnen door een te vor men „comité zwembad" allerlei akties op touw worden gezet om gelden in te zamelen voor het bad. De urgentieverklaring voor een gymnastiekzaal, zoals deze in se rie door de Ned. Heide Mij. wor den gebouwd, is inmiddels ontvan gen. Op grond van bovenstaande stel len B. en W. voor een krediet te verlenen van 300.000.voor de bouw van een zwembad. de echte Amerikaanse en beste ter wereld! B. en W. menen dat het aanbe veling verdient de bouw van beide objecten in één hand te geven, om dat bij de bouw van het ene onder deel rekening moet worden gehou den met het andere. Daarom is kontakt opgenomen met de Kon. Ned. Heide Mij. Omdat elders in Zeeland en West-Brabant ook gymnastiek lokalen moeten worden gebouwd, bestaat de kans dat één aannemer alles tegelijk in serie kan bouwen. Dat kan een groot bedrag bespa ren. Naar een globale raming zou een bedrag nodig zijn van 468.000,- voor de bouw van het zwembad 4- kleuterbad wisselcabines enz. en het gymnastieklokaal. Het bad is dan 25 meter lang en 10 meter breed en heeft een in- struktiebad haaks op het eerste bad van 10 bij 8 meter. Bij bovengenoemd bedrag komt dan nog de grond, de afrastering, de beplanting, de parkeerplaats, rijwielrekken, enz. Gerekend wordt, dat met een bedrag van 300.000,— kan wor- Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld dat twee sergeanten van het leger zijn gearresteerd onder beschul diging defensiegeheimen te heb ben uitgeleverd aan een vreem de mogendheid. De namen van degenen aan wie zij hun gege vens hadden verstrekt zijn: Ni kolai Federovitsj Popov en Ano- toliy Kireyev. Het „Pentagon" zegt dat de ser geanten U. L. Harris en L. J. Saf ford hebben samengezworen met Popov, Kireyev en anderen om inlichtingen betreffende de de fensie te bemachtigen in het tijd vak maart 1966 tot augustus van dit jaar. Zij waren ervan in ken nis dat de inlichtingen zouden worden doorgegeven aan 'n ver tegenwoordiger van een vreemde mogendheid. Safford wordt er nog van beschuldigd bijna 25.000 dollar te hebben verduisterd. De voormalige Griekse minis ter Andreas Papandreoe is zater dag door een Atheense rechtbank in staat van beschuldiging ge steld en zal in de loop van dit jaar terecht stain, aldus is van betrouwbare zijde vernomen. (Andreas is de zoon van George Papandreoe, leider van de unie van het centrum en voormalige premier). Andreas wordt ervan beschul digd, betrokken te zijn in het „as- pida-komplot". Hij werd op 26 april op dezelfde beschuldiging gearresteerd, enkele dagen na de militaire machtsoverneming in Griekenland. De tenlastelegging, die na maanden van onderzoek is uitge vaardigd houdt ook beschuldigin gen in tegen 10 andere burgers in verband met de aspida-zaak. (Aspida is de naam die werd ge geven aan een groep, onder wie 15 officieren, die in maart wer den veroordeeld tot gevangenis straffen van 2 tot 18 jaar wegens het smeden van een komplot om het Griekse bewind omver te werpen). Harris heeft, volgens het mi nisterie van defensie, een zekere Fletcher verzocht hem in verbin ding te brengen met een agent van de Russische inlichtingen dienst. Later had Popov het con tact met buitenlandse agenten tot stand gebracht. Safford had mili taire installaties, o.m. het strate gische verbindingscentrum van het leger, gefotografeerd. Het „Pentagon" noemde later de Sowjet-Unie met name als het land waarvoor de inlichtin gen werden verzameld. Popov was eerste secretaris bij de Rus sische ambassade in Washington en Kireyev lid van de Russische delegatie bij de V.N. De twee Russen hadden de Ver enigde Staten al verlaten voor dat de Amerikaanse militairen werden gearresteerd. Biafra maakt zelf nieuwe wa pens op grote schaal, veel mach tiger dan dié welke het buiten land wil leveren. Dit heeft luite nant-kolonel Ojoekwoe, de Bia- fraanse leider, volgens radio- Enoegoe bekendgemaakt. Bepaalde wapens waren nog niet in het huidige conflict met het bewind in Lagos gebruikt. Twee weken geleden werd mel ding gemaakt van de vervaardi ging van raketten door Biafra. In Lagos, de hoofdstad van Ni geria, is inmiddels een „oorlogs kabinet" gevormd. De namen van de leden werden niet bekendge maakt. Het kabinet is toegevoegd aan de federale uitvoerende raad, die het land bestuurt en militai ren en burgers omvat. De nieuwe instantie moet de oorlogsspan ning vetrgroten. In de federale hoofdstad werd in welingelichte kringen ver klaard dat Biafra onlangs op nieuw wapens uit het buitenland heeft ontvangen. Een officiële woordvoerder bevestigde zater dag dat Nigeria Russische mili taire hulp krijgt en dat ook Sow- jet-technici zijn aangekomen. Bij Bütelborn op de autoweg MönchenhofDarmstad zijn za terdag bij een kettingbotsing 2 mensen om het leven gekomen en tien gewond. De schade bedraagt 100.000 mark. Door plotseling opkomende mist botsten tien per sonenauto's en een vrachtauto op elkaar. Vijf personenauto's ston den onmiddellijk in lichte laaie. De 70-jarige kolonel Herbert Julian, de Amerikaanse neger- avonturier die bekend staat als de „Zwarte Arend", heeft een brief aan president Moboetoe ge schreven waarin hij aanbiedt te helpen bij het verslaan van de blanke huurlingen in Boekavoe. Hij zou kunnen zorgen voor een twaalftal Amerikaanse straalja gers met neger-piloten die in Ko rea en de tweede wereldoorlog hebben gediend. De brief is een onderdeel van Julians Plan, Moboetoe en Tsjombe met elkaar te verzoe nen. Tsjombe, die na ontvoering in Algerije wordt vastgehouden, kan na uitlevering aan Kongo worden terechtgesteld omdat hij ter dood is veroordeeld. Kolonel Julian is op Trinidad geboren maar is nu Amerikaans ingezetene. Hij vocht in de jaren dertig als piloot voor Ethiopië tegen Italië. Hij zou eens het hoofd van de Nazi-Luftwaffe, Hermann Goering, tot een lucht duel hebben uitgedaagd. In april 1962 werd hij door V.N.-troepen in Elizabethstad 4 maanden ge vangen gehouden op verdenking van wapenhandel. De 18-jarige loodgietersknecht J. G. heeft zaterdagnacht in de Cnatstraat in Waubach na enkele malen mét' een negen millimeter pistool op zijn ouders te hebben geschoten, zichzelf voor een café een kogel door de slaap gejaagd. Toen de ouders zich over de he vig bloedende zoon bogen, pro beerde hij nog eens zijn pistool te richten. Ijlings toegesnelde toe schouwers namen hem het wapen af. De jongen werd levensge vaarlijk gewond naar het Heer- lense ziekenhuis overgebracht. Gisteren was zijn toestand nog zeer ernstig. Tijdens de schiet partij dreigde hij iedereen die in zijn schootsveld kwam neer te schieten. Ruiten sneuvelden en kogels sloegen .in auto's. Toen hij tenslotte zelfmoord wilde plegen, was zijn kogelvoorraad van onge veer 50 patronen vrijwel ver bruikt. De motieven van de jon geman zijn niet bekend, daar noch de vader die in het been werd geraakt en eveneens naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, noch de moeder tot nu toe een duidelijke verklaring konden afleggen. Een 25-jarige boerin in Joao Pessoa in de Braziliaanse staat Paraiba heeft het leven geschon ken aan een vijfling, vier jongens en een meisje, dat twaalf uur na de geboorte overleed. De vier jongens wogen samen 4,7 kilogram. In de Peruviaanse provincie Yanahuanca is zaterdag een bus in een 130 meter diep ravijn ge stort. Hierbij kwamen 35 mensen om het leven. Achtentwintig lie pen zware verwondingen op. De acteur Paul Muni is te San ta Barbara op 71-jarige leeftijd overleden. Paul Muni, „de man met de duizend gezichten", werd op 22 sept. 1895 als Paul Weisenfreund geboren in 't toen in Oostenrijk- Hongarije geiegen Lemberg, dat nu tot Polen behoort. Zijn ouders behoorden tot een rondtrekkend Jiddish gezelschap en emigreer den later naar Engeland en in 1902 naar New York. Paul Muni maakte zijn debuut op 12-jarige leeftijd. In 1935 kreeg hij een „Oscar" voor zijn rol in „The story of Louis Pa steur". Andere glansrollen speel de hij in „The good earth" en „The life of Emile Zola." In 1955 moest hij halverwege het Broadwaysucces „Inherit the wind" zijn werk neerleggen om dat hij 'n oog moest missen. Drie maanden later was hij terug op de planken. In 1958 kreeg „de man met de duizend gezichten" weer een „Oscar" voor de titel rol in „The last angryman". Aan het einde van dat jaar trok Paul Muni zich terug en ging met zijn vrouw Bella, die jaren als zijn zakelijk leider optrad, op Santa Barbara wonen. Paul Muni stierf aan een hart aanval. Zijn gezondheid was reeds geruime tijd slecht. Dinsdag zal hij in Hollywood worden be graven. De besnoeiing van 563 miljoen dollar op het wetsontwerp inzake hulpverlening aan het buitenland, waartoe zoals gemeld het Ameri kaanse huis van afgevaardigden heeft besloten, betekent een grote nederlaag voor president Johnson. Voor 1967/1968 werd een bedrag van 2,8 miljard dollar goedgekeurd. De senaat had voor een nog grotere vermindering gestemd, namelijk 800 miljoen dollar. Het hangt nu af van de komende conferentie van huis en senaat, hoe groot de ver mindering tenslotte zal worden. De regering had gehoopt nog iets uit de wacht te kunnen slepen, deze hoop zal echter wel ijdel blij ken gezien de grote mate van over eenstemming tussen beiden huizen. Wanneer de besnoeiingen werke lijk worden uitgevoerd brengt dit grote moeilijkheden mee voor de hulp aan de ontwikkelingslanden, het „bondgenootschap voor de vooruitgang" zal grotendeels moe ten worden herzien. De president zou zich er dan ook ernstig zorgen over maken. De besnoeiing is veroorzaakt door twee grote factoren, namelijk de grote stijging van de overheids uitgaven door de oorlog in Vietnam en de binnenlandse programma's waardoor de parlementariërs zich gedwongen zien te besparen waar zij maar kunnen om tot belasting verlagingen in het verkiezingsjaar te kunnen komen. Hoe zij ook over de oorlog in Vietnam denken, alle 'leden van het huis zijn het er over eens dat de „jongens" in zuidoost-Azië zich moeten kunnen verdedigen. Aan de In Amerikaanse militaire krin gen in Washington is men van mening dat de verliezen aan vliegtuigen boven Noord-Viet- nam in een niet ongunstige ver houding staan ten opzichte van het toegenomen aantal aanvals- vluchten. Als oorzaak hiervan noemt men de beproefde vlieg techniek en de verbeterde elek tronische apparatuur. De verlie zen aan vliegtuigen boven Viet nam en in het bijzonder boven Noord-Vietnam zijn tengevolge hiervan aanzienlijk lager dan tijdens de tweede wereldoorlog en de Koreaanse oorlog. In de eerste helft van dit jaar bedroeg het verliescijfer per 1000 aanvalsvluchten 1,6 tegen in 1966 2,2 en in 1965 toen de luchtoor log tegen Noord-Vietnam begon 3,2. In Korea gingen per duizend vluchten 3,5 en in de tweede wereldoorlog 9 toestellen verlo ren. Het feit dat in de afgelopen week elf vliegtuigen werden neergeschoten (15 in één week is het record) wijt men aan het veel hogere aantal vluchten. Sedert in 1965 de luchtoorlog begon gingen boven het noorden 662 jachtvliegtuigen, jachtbom menwerpers en bommenwerpers verloren, aldus genoemde Ame rikaanse kringen, die eraan toe voegden dat het aantal lucht- Een korte felle brand heeft za terdagochtend de papieropslag plaats van het Benedictus Labor- huis aan de Oosterkade in Utrecht voor een groot deel in de as ge legd. De brand werd tegen half twaalf ontdekt door bedrijfslei der J. van der Louw, die de hele ochtend met 22 personeelsleden bezig was geweest met het op ruimen en sorteren van oud pa pier. Toen de brand ontdekt werd, waren de personeelsleden al naar huis. De vlammen sloegen prompt uit het dak boven de zolder, waar de vuurhaard ontstond. Het zag er even benauwd uit voor de om wonenden in dit oude dichtbe bouwde stadsdeel langs de spoorlijn naar Arnhem. De brandweer was het vuur na een half uur meester, maar de opslag plaats was toen grotendeels uit gebrand. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. doelbatterijen van de Noord viet- namezen is verviervoudigd. Men schat het aantal stukken lucht doelartillerie in het gebied tus sen Hanoi en Haiphong op 4500 een concentratie van geschut die zeven maal groter zou zijn dan die welke de Amerikaanse toe stellen ooit in de tweede wereld oorlog hebben moeten door staan. Van de in totaal 8000 stuk ken luchtdoelgeschut waarover Noord-Vietnam thans zou be schikken, zouden er 5000 van Chinese en 3000 van Russische makelij zijn. Van de Noordvietnamese lucht macht, die in juli op 86 vlieg tuigen werd geschat, kan vol gens de Amerikaanse militairen tweederde de vergelijking met de toestellen van de Amerikaan se marine en de luchtmacht niet doorstaan. De batterijen Noordvietnamese luchtdoelraketten zouden 26 tot 28 bataljons omvatten (elk ba taljon uitgerust met zeven of acht lanceerstellingen). Met deze wapens zijn echter slechts 75 van de 662 Amerikaanse toestel len neergehaald. Een Nederlandse importeur te Breda heeft bij een automobiel fabriek in Haifa (Israël) een contract gesloten voor de leve ring van Sabra-personenauto's, combinatiewagens en bestel auto's. De wagens, die tot nu toe nog niet in Nederland reden, zijn alle uitgevoerd met polyether (glasvezel) carosserie. Met de order is een bedrag gemoeid van ongeveer 800.000, De eerste van deze auto's wor den dinsdag of woensdag in Nederland verwacht In de nacht van zaterdag op zondag is in de haven van Rid derkerk in een half uur tijd een woonboot uitgebrand. Over de oorzaak van de brand is niets be kend. De boot werd bewoond door het gezin A. V. Scheffer, bestaande uit de beide ouders en drie kinderen. De verblijfplaats van het gezin was gisteren nog niet vastgesteld. DOOR OLAF J. DE LANDELL 25) „Madam," antwoordde de huis houdster rondweg. „Ze kwam hier straks 'langs, toen zei ze in zo'n gebroken taaltje, dat ze alleen maar spreke ken -nou ja, eerst 'n heleboel rarekiek waar ik niks van versta en toen „strakies detective komen." Terry knikte weer en glim lachte. We dronken onze thee op, waarna Terry verzocht: „Zoudt u dan even Gert willen roepen?" Ze stond gehoorzaam op. Bij de deur wendde ze zich om, en vroeg: „Ken u het niet stil- houwe?" „Ik zal 't proberen," beloofde Terry. Toen waren we alleen en keken elkaar aan. „Het wordt warm voor hem," fluisterde Terry. Ik zag iets in zijn ogen dat op ontzetting leek. „Weet ze nog meer?" fluis terde ik terug. Hij haalde de schouders op en lachte kort „Ik moet toch pro beren eruit te halen wat er in zit Ik vroeg zacht„Zou Arlette ook bij de politie verklapt heb ben dat jij detective bent?" Hij knikte geheimzinnig. Een kort klopje: Gert kwam binnen. „Goeiemiddag, herenKeu rige knecht, betrouwbare bruine ogen, dun haar, roze streepjasje om zijn gespierde body. Ik schat te hem veertig. „Zo, -ik zal maar Gert zeg gen.' opende Terry dit verhoor. „Wè-ja, meneer gaf de man gemoedelijk toe. „Ga zitten," nodigde Terry uit. „Met permissie," zei Gert en zeeg in een halve buiging op de stoel neer. „Hoe lang dien je hier al?" vroeg Terry .weer. „Drie jaar, meneer." „Zo, bevalt het je?" „Gaat best, meneer Een beetje stil... Maar overigens..." Een handgebaar, dat vaag was. „Kon je goed met de heren op schieten?" Even een blik van helle be vreemding. Dan antwoordde hij bruut: „Nou niet altijd." „Hoezo?" vroeg Terry onbe vangen. „Waren ze weieens on aangenaam?" „Ja," zei de man kortaf. „Me neer Martijn' was nou niet be paald een ideale baas. En soms ook weer wel. Ik heb 'm wel meegemaakt dat 'ie bepaald scheutig leek En dan opeens weer honds- Honds „En meneer Henri?" infor meerde Terry. „Die is meer gelijkmatig," meende Gert. „Niet scheutig en niet gemeen Die was altijd dezelfde... Gewoon... wel vrin delij k „Acht je hem in staat tot moord, hetzij uit drift, of met voorbedachte rade?" vroeg Ter ry verder. „Nee, meneer," was het reso lute antwoord. „Dat is uitgeslo ten, dat weet ik zeker. „Hadden de heren vaak ver schil van mening?" polste Terry. „Dat was het juist," legde Gert uit, „nee. Maar meneer Martijn wist precies waarmee hij z'n broer kon pesten, met permissie. Hij sloeg geen ge legenheid over, om z'n broer te treiteren,.met de meest onmoge lijke dingen Ik heb me vaak afgevraagd: hoe verzint 'ie 't zo. Als meneer Henri graag wou uit slapen, dan zette meneer Martijn de radio al om half acht 's mor gens aan. Zulk soort dingen, ziet u? Ik liep m'n eigen wel es te verbijten en dan dacht ik: wat een sjentelman, die meneer Hen ri, dat 'ie nou weer niks laat merken." „Maar dat moet iemand toch éénmaal te bar worden?" meen de ik. „Nou. het is al die jaren goed gegaan," dacht Gert. „Ik ben er wel bij geweest, dat me neer Martijn hem uitschold met de gemeenste woorden, enkel omdat meneer Henri een vork van de tafel liet vallen, of om dat hij zich verslikte met drin ken, wat toch iedereen kan over komen. En dan was 'ie stil en deed net of meneer Martijn lucht was." „Hadden ze vijanden?" vroeg Terry. Dus was mijn bedenksel in dat opzicht toch niet zo gek geweest. „Ook niet," antwoordde de knecht. „Ze hadden helemaal niks als ik het zo maar es mag zeggen Tot meneer Henri zin kreeg aan die Franse juf frouw Die kwam hier in de „Gouden Arm" te wonen, en op een middag hebben ze mekaar ontmoet op de hei, en daar schij nen ze gesproken te hebben over muziek en toen was het binnen een week aan. Maar vijanden hadden de heren niet; net zomin als vrinden. Ze leefden als planten.' „En hernam Terry kies, „excuseer de vraag, Gert „Tot uw dienst, meneer." „In wat voor verhouding ston den de heren tot. juffrouw Booner?" „O," hier moest Gert grinni ken, „dat was keurig in orde, meneer. Ze noemden haar altijd juffrouw, en ze is mijn verloof de. „Ach," zei Terry, zichtbaar ge schrokken. „Dan mag ik je zeker wel geluk wensen, Gert? Want ze lijkt me een alleraar digste vrouw.' „Zeker," gaf Gert toe. „Hoe wel het duvels gauw wént. herenZe heeft niet veel praat, als ik 't zo maar es mag zeggen Afijn, daar heb je een vrouw ook niet voor Terry knikte half glimlachend en staarde op zijn nagels. „Houdt ze veel van u?" vroeg hij. „Dat zou ik denken, meneer. We zijn stapel op mekaar." „Zo mag ik het horen," zei Terry aartsvaderlijk. „Zo be hóórt het, Gert!" „Ja, meneer. Daarom is het ook zo," bedacht Gert praktisch. Ik beet op mijn lippen. (Wordt vervolgd.) kredietaanvragen van minister van defensie McNamara wordt dan ook niet getornd. De regering en voorstanders in het huis van voortzetting van de hulp aan het buitenland, vooral Latijns-Amerika, vinden de besnoei ing een grote fout. De betrokken landen zouden het een bewijs vin den dat de V.S. zich niets meer aan deze landen gelegen laat liggen. De tegenstanders wijzen erop dat dié landen de V.S. als een melkkoe be schouwen. De miljarden die aan deze landen worden geschonken worden slecht gebruikt, en als dank steken zij onze ambassades in brand en veroordelen zij onze vrij heidsstrijd in Vietnam, voeren zij aan. Wij kunnen het geld beter ge bruiken om de last van de belas tingbetaler te verlichten, menen zij. De conservatieven hebben voorts een amendement ingediend waar onder handel in wapens met landen die op een of andere manier met Hanoi handel drijven, wordt ver boden. Daardoor komt onder meer de levering van vijftig F-lll-jacht- bommenwerpers aan Engeland in gevaar. Deze zouden de verouder^ de V-bommenwerpers in de jaren zeventig moeten vervangen. Van de levering van mijnenvegers en ander militair materieel voor miljoenen dollars aan de V.S. door Engeland zou dan ook niets terecht komen. Voor de Noordvietnamese auto riteiten is „de slag om Hanoi be gonnen". Deze conclusie trekt men in de Noordvietnamese hoofdstad nadat de regering de evacuatie van allen die niet strikt nodig zijn heeft bevolen, zo schrijft de correspondent van- het Franse persbureau „A.F.P." Vele vrouwen, kinderen en ouden van dagen zijn reeds per auto, fiets en vrachtwagens de stad uitgetrokken om onderdak te zoeken bij familie, vrienden of kennissen. In hoeverre het regeringsbei sluit zal worden opgevolgd, zal nog worden afgewacht. Reeds eerder gelastte de overheid de evacuatie en, hoewel toen tallo zen wegtrokken, bleef Hanoi een levende stad waar de bioscopen vol waren, men gemakkelijk eefi kleermaker vond en de twee an- tiquaires de buitenlander altijd nog iets te bieden hadden. Volgens de correspondent van A.F.P. beschouwt men de lucht aanvallen van 11 en Ï2 aug. op de „Pont Doumer" en de „Pont des Rapides" als het voorspel vari de „slag om Hanoi" en de aanval len van 21, 22 en 23 aug. als het eerste bedrijf. De autoriteiten menen dat het wel weer enkele dagen rustig kan worden maar zijn ervan overtuigd dat de lucht aanvallen worden hervat en heb ben nu maatregelen getroffen. - - De minister voor politie-aan- gelegenheden in de Indische staat Bihar heeft bekendgemaakt, dat in vier dagen van „taalonlusten" in Bihar 55 mensen het leven hebben verloren. 106 mensen lie pen verwondingen op en onge veer 800 werden gearresteerd. De onlusten zijn ontstaan, al dus heet het officieel, door een vlugschrift tegen het invoeren van het „oerdoe" als de tweede officiële taal in Bihar, waar „hin- di" de officiële taal is. President Bourguiba van Tunesië heeft er bij de Arabische landen op aangedrongen een einde te maken aan de staat van oorlog met Israël: Bourguiba heeft dit appèl tot dé Arabische landen gericht in een rede die hij woensdag hield voor de leiders van de Tunesische studen tenvereniging en die vrijdag voor publikatie werd vrijgegeven. Bourguiba veroordeelde de poli tiek van de Verenigde Arabische republiek zonder dit land met name te noemen. Opzettelijk, aldus de Tunesische president, en zonder de risico's die eraan verbonden zijn grondig te overwegen, zijn er- maatregelen getroffen om Israël de toegang tot de Golf van Akaba on mogelijk te maken; dit ondanks de internationale overeenkomsten en- de bestaande toestand. Meningsverschillen inzake de politiek tegenover Israël hebben in' oktober van het vorig jaar geleid tot verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen Egypte en Tu nesië. De betrekkingen werden her vat tijdens de oorlog in juni tussen de Arabische landen en Israël. Bourguiba had ook verklaard dat China heel Azië en Rusland zal bombarderen als de Amerikanen zich uit Vietnam zouden terug trekken. Op het ogenblik was de Sowjet-Unie banger voor China dan voor de Ver. Staten. De Russen meenden dat zij eens de hulp van de V.S. nodig zullen hebben om met China af te kunnen rekenen zoals zij die hulp ook nodig hadden om Hitiers agressie in de laatste wereldoorlog te stuiten.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2