Sjeik Moesaid vraagt leger bestuur Arabische federatie over te nemen HetafscheidvanDeGaulle? Hanoi meldt gevangenneming van spionnen Vietcong beschoot particuliere huizen Brazilië wil atoombommen voor vreedzaam gebruik De Amerikaanse economische hulp aan Zuid-Vietnam HET WEER MOORD IN AMSTERDAM DRAMA OP HET ERIE-MEER Parschuüstea visNn in ijskoude water Maandag 28/Dinsclag 29 augustus 1967 23e Jaargang No. 7011 Vrachtwagen in ravijn 35 doden BUS REED OP MIJN AUTOBUSONGELUK OP CYPRUS Vredesmars door de Ver. Staten Duits vliegtuig verongelukt Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prins Bernhard moet rust houden ffceak, bü *bomwM»nt} -TERNKUZSN Diseetear-HteoBlfwawrteeK L van de Sands Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: SmMsnral ibonnementsprija 3T 8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum fiér advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het geeomb. maandag/dmsdag-nummer tot. 10 uur voormiddag. Bij de Peruviaanse plaats Cer- ro de Pasco in het Andesgeberg- te zijn vrijdag 35 mensen omge komen en 28 ernstig gewond toen de vrachtauto waarop zij Sjeik AIx Moesaid el Babakri, waarnemend voorzitter van de op perste raad (het kabinet) van de Zuidarabische federatie, heeft het Zuidarabische leger gevraagd het bestuur over de uit zeventien sta ten gevormde federatie in handen te nemen. Reden van het verzoek is dat de sjeik van mening is dat het grootste gedeelte van het ge bied niet meer onder controle van de regering staat. Als het leger mijn verzoek weigert treed ik af, aldus de sjeik. Arabische nationalisten arres teerden zondag sjeik Ali Atif el Kaladi, de voorzitter van de opper ste raad, in jaar, hoofdstad van het sultanaat Yefai waar zij de regeringsgebouwen bezetten. De nationalisten namen voorts de zoon van sjeik Atif en een contactman tussen de federale regering en het sultanaat Yefai, Mohammed Ali Maghbari, gevangen. Men tast ver der in het duister over de verblijf plaats van de heerser van het sul tanaat, sultan Mahmoed Bin Ai- droes. In Zingibar, hoofdstad van de katoenstaat Fadjli, bezetten natio nalisten zondag de regeringsgebou wen. Een contingent van het Zuidarabische federale leger, dat naar de stad was gezonden, bleek niet in staat de nationalisten uit de regeringsgebouwen te zetten. Zij verblijven nog steeds in hun kazer ne. In zeven andere federale staten, namelijk Djala, Aoedjali, Sjaib, Moeflaji, Datjina, Haoesjabi en Jajej functioneren de bestuurs diensten niet meer. Volgens sjeik El Moesaid heeft het federale leger de toestand daar „-nog wel in de hand. De stap van El Moesaid werd on middellijk gekritiseerd door zijn ambtgenoot van defensie, sultan Fadjl Bin Ali el Abdali, die ver klaarde, dat de waarnemend pre mier geen recht heeft dergelijke be sluiten te nemen, terwijl de mees te ministers in het buitenland ver blijven. Het federale leger telt negen ba taljons infanterie. Het is belast met het handhaven van de veiligheid in de gehele federatie, met uitzonde ring van Aden. In de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi is maandag bekend gemaakt dat in het district Moe Tsjau aan de grens met Laos acht spionnen gevangen zijn ge nomen, die „door de Amerikanen en Zuidvietnamezen waren ge zonden". De juiste datum van de arrestatie wordt niet genoemd en ook zegt Hanoi niet welke nationaliteit de spionnen hebben. Wel is meegedeeld dat het een gehele commando-groep is en dat radio-uitrusting in beslag is ge nomen. De groep moest inlichtin gen verzamelen over militaire en economische bedrijvigheid, ver bindingen en een psychologische oorlog voeren. De naam van de commandant van de groep, Dinh Conbg Tsjau, zou erop duiden dat het om Noordvietnamezen gaat die in 't zuiden gevangen zijn genomen en later zijn teruggestuurd om te spioneren. ÜALZSURG: Prinses Beatrix en prins Claus worden bij aankomst voor de festival-zaal verwel komd door consul Gesseler. De Oostenrijkers waren zeer ver heugd over deze Nederlandse belangstelling voor de Salzbur- ger Festspiele. Ongeveer 60 km ten zuiden van Saigon is een autobus op een mijn van de Vietcong gere den, waardoor 22 Vietnamese burgers om het leven zijn geko men en zes gewond zijn geraakt. In het westelijke deel van Cyprus is zondag een autobus van een 300 meter hoge berghel ling gestort, waardoor acht inzit tenden om bet leven kwamen en enige tientallen werden gewond. Het voertuig vervoerde gasten naar een boerenbruiloft. Enkele honderden tegenstan ders van de oorlog in Vietnam gaan een brandende vredesfakkel dwars door de Verenigde Staten van San Francisco naar Wash ington brengen. De achtweekse over 4.800 km mars begon zondag op Knob-Hill in San Francisco en zal eindigen in de federale hoofdstad, waar op 21 oktober een reusachtige vredesbijeen komst wordt gehouden. De fak kel, aangestoken aan Hirosjfma's gedenkvlam, werd door de epis copaalse bisschop Kilmer Myers op weg gestuurd met de woor den: „We kijken naar deze toorts met schaamte en afgrijzen, maar ook met hoop. Er mag geen oor log meer zijn, nooit meer". Ver volgens ging de fakkel van hand tot hand door de straten van de stad, over de Golden Gatebrug en daarna per jacht de baai over naar Berkeley. De organisatoren zeggen dal dit het grootste Vietnam-protest zal worden dat de V. S. ooit heb ben gekend. zaten in een ravijn stortte. Tegen middernacht zaterdag avond heeft de vietcong mortier granaten afgevuurd op Can Tho. 130 km ten zuidwesten van Sai gon in de Mekong-delta. De gra naten waren bedoeld voor een Amerikaanse kampement, een provincieshuis en een rivierba sis van regeringstroepen. Zij mis ten bijna alle doel en kwamen op particuliere woningen terecht. waardoor 50 Zuidvietnamese burgers werden gewond. Een Amerikaan werd gedood en vier gewond. President De Gaulle heeft zieh de laatste tijd niet alleen bezig gehouden met het maken van vijanden over de grens, maar ook binnenslands. Nu de alles en ook de politiek lamleggende vakan ties aflopen, zal de koppige gene raal op het thuisfront een moei zamer politieke strijd hebben te leveren dan ooit tevoren in zijn carrière. Ingeluid is dat door Valérie Giscard d'Estaing, zijn ex-minister van financiën, nu lei der van een eigen groep parle mentsleden die Dé Gaulle hard nodig heeft om een meerderheid in de kamer te behouden. En die meerderheid wordt on zeker nu Giscard die zeker ambities heeft om president te worden heeft laten doorsche meren dat die steun aan de gaul listen bepaald niet meer vanzelf spreekt. Bij de verkiezingscam pagne zei Giscard „ja, maar" op De Gaulles oproepen en de klem toon is nu zó zwaar op het „maar" komen te liggen dat het ja on hoorbaar wordt. Giscard ergerde zich vooral aan het eigenmachtige regeren van De Gaulle, zonder overleg met het parlement mogelijk geworden overigens doordat het parlement met steun van Giscard de regering volmachten gaf, waarover hij nu kennelijk spijt heeft. ERGERNISSEN De grote ergernissen van de laatste tijd zijn De Gaulles anti- Israëlische houding die de meer derheid der Fransen bepaald niet deelt, de onbehoorlijke inmen ging in de Canadese kwestie van de Frans-sprekenden, alsmede een aantal maatregelen die het leven voor de Fransman niet aangenamer maken. De premies voor tal van sociale voorzienin gen gaan omhoog en de uitkerin gen worden minder. Tal van prij zen met name van overheids instellingen, bijvoorbeeld de Pa- rijse metro zijn sterk gestegen. Brazilië wil geen kernwapens ontvangen of maken, maar kan zich niet neerleggen hij de eis van de grote mogendheden, af te zien van het recht om zelf atoom bommen te maken voor vreed zame doeleinden, heeft de secre taris-generaal van het Brazi liaanse ministerie van buiten landse zaken, Correa da Costa, zaterdag verklaard. Dit wordt door diplomaten in Rio de Janeiro gezien als het Braziliaanse antwoord op het in dienen van een ontwerp-niet- verspreidi'ngsverdrag in Genève. Er is meer werkloosheid in de industrie en in de landbouw gaan de boeren merken dat de E.E.G. niet in alle opzichten voordelig voor hen werkt. Als compensatie hiervoor heeft De Gaulle, tegen de zin van zijn ministers in zelfs, een plan uit de mouw geschud waardoor de bedrijven met meer dan honderd personeelsleden de winst met de werknemers moe ten delen, maar daarover is ook al geen gejuich ontstaan. Dat de werkgevers er tegen zijn is zonder meer begrijpelijk, maar ook de vakbonden zien er weinig heil in: in geld uitgedrukt betekent het haast niets, maar het bezorgt de bedrijven wel veel rompslomp, die zelfs de voor con currentie nodige bewegingsvrij heid kan aantasten. Het plan was kennelijk bedoeld om onte vredenheid te beteugelen, maar opinie-onderzoekers hebben al aan het licht gebracht dat in dat opzicht het plan al bij voorbaat is mislukt. GEEN BEWONDERING MEER Maar wat voor De Gaulle waarschijnlijk het verdrietigst is: zijn Fransen zien hoe langer hoe minder reden hem te bewonde ren. Dat is zijn grote kracht ge weest: met enorm staatmanschap heeft hij de Fransen indertijd be werkt toen hij de Algerijnse kwestie oploste. Daar kwam van alles bij: veel dramatisch ver toon, opzienbarende bewijzen van persoonlijke moed en vooral ge raffineerde, bezielende redevoe ringen. De laatste speech van De Gaulle was in dat opzicht volsla gen nutteloos: de Fransen die met spanning uitzagen naar een toespraak die zonodig de zomer rust moest onderbreken, hoorden slechts wat opgewarmde frasen met veel onverbloemde en onbe wezen verwijten aan De Gaulles tegenstanders, verpakt in een opwekking om toch vooral maar niet aan de grote man te twij felen. Juist dat de rede zo weinig in drukwekkend was en ver beneden de verwachting bleef, heeft vele Fransen de overtuiging geschon ken dat het tijdperk-De Gaulle nu toch wel afgelopen raakt en wel zeer snel. Dat wil niet zeggen dat zijn verdiensten vergeten raken. Ten slotte heeft hij in de tweede wereldoorlog bijna in zijn eentje het Franse prestige gered. Hij heeft een eind gemaakt aan de instabiliteit der regeringen die Frankrijk in de naoorlogse jaren bespottelijk maakten; hij heeft Frankrijk weer aanzien gegeven als politieke faktor in de wereld, enz. HOLLE FRASEN Men gaat nu meer en meer in zien dat dit zuiver persoonlijk was en verder weinig substan tieels voor Frankrijk heeft be tekend. Zeker gaat De Gaulle een eigen politieke weg. Maar dieeën als een Europa van de Oceaan tot de Oeral blijven holle frasen. Parijs staat nu los van Europa, maar wat maakt het, uit? De Amerikanen negeren Frank rijk eenvoudig en de Russen be tuigen wel respekt op het Elysée, maar bijv. in de crisis van het midden-oosten trokken ze zich niets van De Gaulle aan, maar praatten zonder Fransen met de Amerikanen. In het kleine Europa van de E.E.G. raken de Fransen in een isolement, waar in De Gaulle met een krachttoer dan nog wel kan remmen wat hem niet aanstaat maar niemand meer overtuigt, behalve dan dat men moet wachten tot hij van het toneel verdwijnt. Het gaat nu met De Gaulle on geveer zo, dat de Fransen hem bij zijn leveh al gaan zien als een monument en niet meer als een bron van inspiratie. Waarbij hun enige vrees is en die kunnen ze dan weer aan De Gaulle ver wijten dat na de grote man van alles komen kan: de schep ping van De Gaulle was zuiver van hemzelf, niet voor Frankrijk. Giscard als opvolger? Nog on denkbaar. Debré, Couve de Mur- ville, Pompidou, of nog een an dere gaullistische paladijn? Die hebben het persoonlijk magnetis me niet waarop het gaullisme drijft. Mitterand, de grote man van links? Maar die kampt met zoveel tegenstellingen in eigen kring en moet bovendien leunen op de communisten, die in vele zaken heel anders en vaak gaullistischer denken dan de socialisten. Tot 1972 duurt formeel de ambtstermijn van De Gaulle, die nu een kranige, zij het wat kip pige en wankel lopende man van 76 is. Het zijn op zijn hoogst nog een paar jaar, gaat het tot de Fransen doordringen nu ze al zo'n beetje afscheid nemen van De Gaulle, om te werken aan wat op de grote man moet volgen. En dat is niet veel tijd om een lang verwaarloosd karwei üit te voe ren. De op grond van de program ma's voor Amerikaanse hulp aan Zuid-Vietnam verkregen resul taten zijn zeer gering, zo wordt gezegd in een zondag in Was hington gepubliceerd rapport van de subcommissie uit het huis van afgevaardigden voor de ope raties in het buitenland. Als er geen drastische veran deringen komen in het systeem van hulpverlening, aldus het rapport, zal de houding van de Ver. Staten in dit opzicht moge lijk herzien moeten worden. Weliswaar waren er vorderingen geboekt in de strijd tegen de zwarte markt ,maar dit was niet het geval bij de uitvoering van het pacificatieprogram of de be teugeling van de inflatie. Ook kon men van geen vooruitgang spreken wat de vluchtelingen- kwestie, de landbouwhervorming, het toezicht op en de gang van zaken bij de verkiezingen en de bureaucratie betreft. De subcommissie stelt in het rapport een aantal maatregelen voor ter verbetering van de ver spreiding van de Amerikaanse hulp. Zo wil ze onder meer dat er een centraal aankoop- en distri butie-apparaat komt en dat er scherp toezicht wordt gehouden op de activiteit van mensen die invoervergunningen willen heb ben. Tenslotte wordt in het rap port gezegd, dat men het congres zal moeten vragen de kredieten, verleend voor de uitvoering van de programma's voor steun aan Zuid-Vietnam, te verminderen als de aanbevelingen van de subcommissie genegeerd moch ten worden. LONDEN: Bijeenkomst van de financiële deskundigen van de „Greip van Tien" in Lancaster House. V.l.n.r.: prof. dr. H. J. Witteveen, de heer E. van Len- nepdr. O. Emminger (Duits land.) en prof. dr. J. Zijlstra. Zondagochtend is in de nabij heid van het vliegveld van Ham burg een particulier vliegtuig van het type „Beechcraft" ver ongelukt. Alle vier inzittenden kwamen om het leven. De machine viel kort na de start op een houten woning, die vlam vatte en ge heel afbrandde. De bewoners van het huis konden zich in veilig heid stellen. Het vliegtuig was op weg naar Neurenberg en Praag. Het was eigendom van een Hamburgse firma. WEINIG VERANDERING In 't afgelopen weekeinde stona ons land onder invloed van een hogedrukgebied, dat over oost-En- geland naar de Noordzee trok. De wind was overwegend zwak, zodat in de nacht en ochtend in de voch tige lucht op vele plaatsen mist ontstond, terwijl boven de kust hier en daar wolkenvelden uit zee kwamen binnendrijven. Na het op lossen van mist en bewolking werd het overwegend zonnig weer met middagtemperaturen van ongeveer 20 tot 23 graden. Het hogedrukgebied trekt nu naar het noorden weg, waardoor een frontenstelsel dat vanochtend boven west-Engeland lag, gelegen heid krijgt naar het noordoosten op te dringen. Aangezien echter de luchtdruk boven midden-Europa relatief hoog blijft, vormt het nog geen bedreiging voor het weer in onze omgeving. Ook dinsdag zal het daarom vrij zonnig weer zijn, nadat de ochtendmist, die hier en daar aanwezig zal zijn, is opge trokken. De wind blijft zwak en in het temperatuur verloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Zonnige perioden In de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag zonnige perioden, maar later toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zwakke wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Weinig verandering in tem peratuur. DINSDAG 29 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 7.18 7.44 Breskens 7.43 8.09 Temeuzen 8.19 8.45 Hansweert 8.53 9.19 Walsoorden 8.52 9.18 WOENSDAG 30 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 8.26 9.01 Breskens 8.51 9.26 Temeuzen 9.27 10.02 Hansweert 10.01 10.36 Walsoorden 10.00 10.35 ZON MAAN Aug, op onder op onder 29 5.43 19.36 23.01 16.17 30 5.47 19.33 23.54 17.20 31 5.49 19.31 18.09 In een woning in de Fagel- slraat in Amsterdam is maandag ochtend het lijk gevonden van een man die onder verdachte omstandigheden is gestorven. De moord-brigade van de politie onder leiding van commissaris Sanders stelt ter plaatse 'n onder zoek in. Omdat de man niet op zijn werk was verschenen, was men naar zijn huis gegaan om te informeren. Het stoffelijk overschot is dat van de 41-jarige Indische Neder lander A. Souman. Het lijk lag gedeeltelijk ontkleed op bed. De handen waren gebonden. De man is vermoedelijk door wur ging om het leven gebracht. Over het tijdstip waarop de moord moet zijn gepleegd kon nog niets worden medegedeeld. Volgens commissaris Sanders was het lijk toen het vanochtend omstreeks tien uur werd gevon den koud. Het slachtoffer zou vrijdag nog zijn gezien, zodat de man vrijwel zeker in het week einde om het leven moet zijn ge bracht. De heer Souman woonde pas drie weken op het adres in de Fagelstraat. Hij had 'n kamer gehuurd bij de weduwe G. J. Treep, die reeds een week in het ziekenhuis ligt. Het wordt niet uitgesloten geacht dat het slacht offer voordat hij werd gewurgd een slag op het hoofd heeft ge had. Zijn hoofd vertoonde ten minste een bloedende wond, die ook nog van een schot afkomstig zou kunnen zijn. Z.K.H. de prins der Nederlanden lijdt sinds enkele weken aan een zenuwontsteking in de rug, zo deelt de R.V.D. mee. In verband hiermee zal de prins op medisch advies voorloDig nog zoveel mogelijk rust in acht moe ten nemen. Verschillende van de door de prins aangegane verplich tingen zullen hierdoor moeten wor den afgezegd. Een oefening van amateur-pa rachutisten nabij Huron in de Amerikaanse staat Ohio is zon dag op een drama .uitgelopen. Een groep van achttien val schermspringers die op 6000 me ter hoogte uit een oude B-25 bommenwerper was gesprongen voor een vrije val tot 750 meter van de grond, kwam door de harde wind en mogelijk ook door een navigatiefout in het Erie-meer terecht in plaats van op een naburig vliegveld. Men vreest dat zestien van hen in het ijskoude water zijn omgekomen. Twee zijn er gered, van twee an deren is het stoffelijk overschot geborgen. Schepen en vliegtui gen hebben de hele nacht vruch teloos het meer afgezocht naar overlevenden. Het toestel vloog op radar bo ven een dicht wolkendek. Toen het sein tot springen was gege ven, hadden de parachutisten het vliegtuig vrijwel gelijktijdig door vier openingen verlaten. Op om geveer 1200 meter schoten zij door de wolken heen en ontdek ten tot hun grote schrik dat ze zich boven het meer bevonden, zo vertelde een van de over levenden, de 29-jarige Bob Coy. 1

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1