leder mens slaapt met ups en downs Wij moeten ze leren zien!! Hoe verdryf ik die luchtjes 9 m m m m van de week Zaterdag26 augustus 1967DE VRtje zEEUVtf Pagina 7 Bloemen houden van zoet A. De slaap is voor ons nog altijd een mysterieus iets. In wezen is zij zeer nauw aan ons verbonden, maar we weten er bijzonder weinig van. Reeds geruime tijd trachten de geleerden achter de geheimen van de slaap te komen. Wat is de slaap eigenlijk? De slaap is een stadium, dat zich halverwege het bewustzijn en het on derbewustzijn bevindt. Dikwijls denkt men dat de slaap een soort bewuste loosheid is, maar dat is niet juist, want in onze slaap werken onze her senen in meer of mindere mate door. Bij de onderzoekingen die de ge leerden doen, komen zij soms tot verrassende ontdekkingen. Zo heeft men geconstateerd, dat de opvat tingen die gangbaar waren over de diepte van de slaap niet juist zijn. Veelal deukt .men dat de slaap con stant is. Men slaapt diep of men slaapt minder diep, maar zo is het niet. Men heeft kunnen constateren, dat er wat de diepten der slaap be treft verschillende perioden zijn in een slaapnacht. Perioden dte in een soort cyclus zich steeds herhalen. DIEP EN MINDER DIEP Wanneer men gaat slapen dan is bij de meeste mensen het eerste uur de slaap het diepst. Na dit diepte punt, dat na een uur ongeveer be reikt wordt,, neemt de diepte van de slaap langzaam af. Dit vindt plaats gedurende ongeveer vier uur. Daar na neemt de diepte van de slaap weer toe gedurende enige uren om daarna weer minder diep te worden. Bij de normale slaapduur van om streeks acht uur, komt het dan zo uit, dat men aan het einde van die duur juist minder vast slaapt, zodat het ontwaken en opstaan logisch hieruit volgt. Bij een kortere duur van de slaap komt het maar al te gemakkelijk voor, dat men dient te ontwaken op een tijdstip dat de slaap op z'n diepst is, hetgeen zoals bekend de nodige moeilijkheden met zich brengt. HET .GEVAAR VAN NOG EVEN INDUTTEN Zij die de gewoonte hebben om na het aflopen van de wekker nog even. weer in te dutten, spelen een ge vaarlijk spelletje, want steeds weer herhaalt zich de cyclus als hierboven beschreven. Dus begint men weer met een diepe slaap met alle ge varen van dien. Zou u steeds weer gewekt worden en daarna Weer even inslapen dan 0 Plastic gordijnen in de keuken houden minder geurtjes vast. De anderen bleven staan, keken om zich heen en zagen ook niets en als om zich te wreken over de teleurstelling van het oeloofde dat- er-niet-was, trokken ze joelend en vernielend weer verder, planten uitrukkend en wegwerpend, de stilte verstorend met hun gekrijs. HET IS NIET HELEMAAL HUN SCHULD Het is begrijpelijk, dat de ware natuurliefhebber zich ergert aan het gedrag van deze kleine van dalen, maar het is niet helemaal hun schuld, dat zij op deze lawaaierige wijze met schendend- de hand door de natuur gaan. Ik heb er op dat zelfde plekje, toen de rust was weergekeerd, over nagedacht. De onblusbare energie van een stel gezonde drukke kna pen moet wel in baldadigheid ont aarden, als niet respect voor het geschapene hun vernielzucht in toom houdt en als hun nieuwsgie rige belangstelling niet in goede banen is geleid. Hun nieuwsgie righeid en levenshonger liggen immers onafgebroken op de loer, in afwachting van iets, dat hen zal boeien. De moeder die tegen haar kind zegt: „Ga spelenmoet niet ver baasd zijn, als zij een lastig drei nend kind heeft, dat zich niet kan bezighouden. Spelen moet wor den geleerd, zoals alles in het leven. Het moet worden voorge daan, er moet worden getoond welke resultaten er met diverse dingen te bereiken zijn. Dan pas zal het kind zélf gaan experimen teren. Wij kunnen niet verwachten dat een kind plezier zal hebben in het grootse prentenboek dat „natuur" heet, als hem niet is geleerd wel ke de dingen zijn, waar hij naar moet uitkijken. WONDEREN LEREN ZIEN „Ik zie niks!" in de mond van een kind betekentniemand heeft mij geleerd de wonderen om mij heen te zien. Maar het betekent nog iets méér. Het betekent ook: een leven arm aan zuiverste vreugden. Er is maar één oplossing voor. Neem het kind jong mee in de natuur. Leer het te kijken, leer het oök, dat het wanneer het zich rustig houdt, veel meer te zien krijgt dan als het rumoerig is. De nieuwsgierigheid zal het win nen van de natuurlijke behoefte tot het maken van lawaai, het zich uitleven. Vertel het kind het hoe en waarom, opdat ze de wonderen leren zien. Er loopt een mier en hij zwoegt met een twijgje, dat vele malen groter en zwaarder is dan hijzelf Vermoedelijk zegt dit het kind niets. Het ziet het bezige dier, maar meer ook niet. Vertel er wat van. Wijs het kind op die gewel dige prestatie, dat de mier zo iets kan dragen en voortsleept. Ver tel over het leven van die mie ren. Dan komen de nieuwsgierig heid en de belangstelling vanzelf. Dan gaan ze leren zien. Dan zullen ze zelf hun best gaan doen, de wonderen in de natuur te ontdek ken. Dan hebben we onze kinde ren iets bijzonders kostbaars in het leven meegegeven Ze zullen dan kunnen genieten van schoon heid en niet arm zijn. jelieren b.v.) en andere prefereren een matig gebruik (dahlia's). De fabrikant van Bio Flowerlife ver strekt daarom bij zijn produkt een boekje, waarin de hoeveelheid sui ker die men aan het water moet toe voegen voor elke bloemsoort is op gegeven. (CONSU) 0 Om de onaangename geur uit uw keuken te verdrijven, kunt U 'n flinke handvol zout in een braad pan flink heet laten worden. „ZWAGER" ParijsDe Franse mode-ontwerpei Jean Patou noemde deze robe-man- teau „Zwager". Zij heeft een hoge militair-type kraag en is vervaardigd van blauw wollen stof. Zij heeft een brede lage ceintuur van hetzelfde materiaal en twee opgestikte zakken. De sluiting is met zeven knopen. Een jockey-petje van hetzelfde materiaal completeert het modelletje. Voor de meesten van ons zit de vakantie er weer op. Teruggekeerd tot het leven van alle dag is het heel moeilijk om weer te wennen. De scholen zijn weer begonnen en drommen kleuters gaan voor het eerst naar de kleuterschool öf de grote school. Een ingrijpende veran dering waar sommigen misschien moeite mee zullen hebben. Een goede voeding is in deze tijd dubbel belangrijk en melk speelt hierbij een belangrijke rol, omdat alle voedingsstoffen, die het kind nodig heeft erin voorkomen, zoals o.a. eiwitten, zouten en vitaminen. Een halve- tot driekwart liter hebben ze per dag zeker nodig. Of dit in de vorm van melk, karnemelk, choco lademelk of vruchtenmelk is, doet er niet toe. Vooral yoghurt met een scheut limonadesiroop zal in de smaak jvallen. Zondagkippesoep; biefstuk met champions, aardappelen, snijbo nen; ananas suprème. Haandag: ramequin met tomatensla; wentelteefjes. Dinsdagkoolrolletje met gehakt, aardappelpuree; Bulgaarse yog hurt met rozijnen. Woensdagslavink, aardappelen, bloemkool met kaassaus; beschuit met vanillevla. Donderdag groentesoep met kaas blokjes; bietjes, uitgebakken spek, aardappelen. Vrijdagkaaspannekoek met mos terdsaus of hampannekoek met kerriesaus; sla met bieslook, ge bakken aardappelen; chocolade vla. Zaterdag slaatje; schuimomelet. ANANAS SUPRÈME Maak 3 bananen fijn met een vork en roer er 1 pakje vanillesuiker en het sap van een halve citroen door. Laat 4 plakken ananas een uurtje in rum met suiker liggen. Serveer de ananasschijven in een wijd coupe glas. Leg in het midden een bergje bananencrème. Strooi er chocolade vlokken over en geef er sour cream bij. RAMEQUIN 8 sneetjes wittebrood zonder korst, 200 gram belegen kaas, 100 gram (één dikke plak), 3 eieren, liter melk, zout, paprikapoeder, paneer meel, 40 gram boter. Snijd het brood, de kaas en de ham in kleine dobbelsteentjes en leg ze laag om laag in een beboterde scho tel. Klop de eieren met de melk, het zout en de paprikapoeder los en giet ze over de massa. Strooi er paneermeel op, leg daar op de boter in klontjes verdeeld en bak de ramequin in een matig hete oven in ongeveer een half uur gaar en lichtbruin. Wist u, dat suiker niet alleen een voortreffelijk middel is om de men selijke energie op peil te brengen, maar ook de „energie" van snijbloe men kan herstellen? Snijbloemen blijven veel langer fris wanneer men ze „voedt" door wat suiker i.i het water te doen. Wanneer dat gebeurt in combinatie met een middeltje dat het. water vers houdt en de vorming van allerlei afzetting op de steel belet, kan men ze heel lang goed houden. Dit laatste is thans in En geland overal verkrijgbaar onder het merk Bio Flowerlife. De fabrikant verzekert, dat men met het gebruik ervan het water in de vaas zelfs niet behoeft te vernieuwen en kan volstaan met het aan te vullen. Hoeveel suiker voegt men aan het water toe? Dat schijnt sterk uiteen te lopen. Sommige bloemen zijn ech te liefhebbers van veel zoet (an- 0 Eveneens kan een emmer water, geparfumeerd met dennenaald- enessence, uitkomst brengen in dit vertrek. 0 Citroen- of azijndruppels gevoegd bij het kookwater van vis, zal de kooklucht waarop geen mens ge stold is, uit uw keuken houden. 0 Indien vaatwerk naar vis ruikt, kunt U dit afwassen met water waarin koffiedik is gemengd. DE KLANK VAN DE KLEPEL Op één van die heerlijke na- zomerse dagen die september ons brengt, ben ik het hos ingetrok ken. Daar ontdekte ik na enig zwerven een pracht van een bos- vijver met een machtige, ruige, natuurlijke beplanting. Ik hen aan de kant gaan zitten. Het was er zo stil, zo heerlijk geheimzinnig stil, zoals het in een bos kan zijn. Tussen het blader dak speelden de stralen van de zon en toverde dansende licht- vlekjes op het zachte, groene mos aan de vijveroever. Het was een klein paradijs, waar niets je meer interesseerde, niets van die woe lige wereld. Slechts daar te zijn met jezelf en de natuur om je heen Er kraakte een takje, er ritsel de iets in de dorre bladeren, er viel een heukenootje. Op een lage vooruitspringende tak zat een eek hoorn, die met zijn zwarte kraal oogjes nieuwsgierig naar mij keek. WAAR IS 'T FIJNE PLEKKIE? Vindt U spirituslucht onaange naam bij het schoonmaken van ruiten of spiegels enz., voeg bij de te gebruiken spiritus dan wat soda en de sterke geur is zo goed als verdwenen. Door het plaatsen van een bran dende kaars of een natte spons in uw kamer waarin gerookt wordt, verdwijnt de rook spoedig. In de handel zijn tegenwoordig bovendien middelen te koop voor luchtverdrijving met verschillen de aantrekkelijke geuren. „DOROTHEE" ParijsDeze cocktail-iurk van Jacques Heim is genaamd „Dorothee" en maakt deel uit van de herfst- en wintercollectie van de Franse mode-ontwerper. Het is gemaakt van oranje crêpe en heeft een capuchon. De ceintuur is van hetzelfde mate riaal in dezelfde kleur. Hals en korte laarzen zijn met lovertjes afgezet. „LAMA" Parijs„Lama", een middag-jurkje uit de herfst- en winter-collectie van Carven. Het is verticaal gestreept in beige en twee tinten bruin. Het wordt gedragen met beige suede laarzen, een muts van beverbont en bruine houten oorbellen. Dat klopt ook, want in zo n periode van diepe slaap wordt er maar wei nig zuurstof door de hersenen opge nomen. Tijdens een ondiepe periode wordt meer zuurstof opgenomen en langzaam aan herstelt het lichaam zich. Wanneer we in zo'n periode worden gewekt, voelen wij ons heel wat beter. Langzaam maar zeker wordt het geheim van de slaap geheel ont sluierd. Plots klonk uit de verte nade rend gerucht van schreeuwende stemmen, die afgrijselijk vals een' straatdeun brulden. Daar werden ze tussen de bomen zichtbaar; een stelletje onvervalste straat schooiertjes met stokken gewa pend. Ruw sloegen ze naar de struiken, takken knapten af, bla deren stoven in het rond. Aan lage boomtakken hesen ze zich op. „Jongèèès riep de oudste van het troepje, een lange knaap van ongeveer een jaar of elf, „in de krant stond, dat er hier een fijn plekkie moet zijn, maar waar issut nou?" gaat de cyclus gewoon verder. Dus bij de tweede maal inslapen is de slaap minder diep. Bij de derde keer insluimeren echter weer wel diep en als u tenslotte de vierde maal de ogen sluit weef minder diep. De mensen die hiertoe de neiging heb ben zijn veelal zij die hun nachtrust te kort nemen, zodat zij de wekker horen wanneer zij in een diepe slaap zijn. Zij worden dan zeer slaperig wakker en de verleiding is maar al te groot om zich even lekker om te draaien. Daar komt nog bij, dat zij die uit een diepe Slaap gewekt wor den zich over het algemeen uitgeput voelen. Er zijn verschillende methoden volgêns welke de geleerden deze slaapcyclus hebben ontdekt en ge controleerd. De eerste methode is het op een metalen blad laten vallen van een klepel. Hoe groter de afstand van de klepel tot het blad is, hoe harder de klank. Reageerde de proefpersoon niet op het geluid, dan werd de af stand groter genomen. De hardheid van het geluid (tevens gelijk aan de afstand van klepel tot blad) gaf de diepte van de slaap aan. Door op die manier proeven te nemen bij ver schillende personen gedurende een lange tijd, kwam men tot de ontdek king van deze cyclus. Nauwkeuriger nog heeft men een en ander kunnen onderzoeken door het optekenen van hersengolven, waarvoor men gebruik maakt van een toestel dat de naam draagt van elektronen cefalograaf. Hiermee is het mogelijk de zeer zwakke stroompjes op te vangen die door de menselijke hersenen worden voort gebracht. Het apparaat verwerkt deze stroomjes en maakt ze zichtbaar op een diagramstrook. Met dit toestel constateerde men dat de hersengol ven veranderen met de dieptegraad van de slaap. Voorts heeft men nog een derde methode, die gebaseerd is op het gehalte van de zuurstof in het bloed tijdens de slaap. MODE-ONTWERPER COLLECTIE VAN AMSTERDAMSE valt tot op de knie en Is gegarneerd met vossebont. Zij wordt gedragen met een cape van geruite stof en een muts van zwarte vos. Amsterdam: De Amsterdamse mode ontwerper Frans Molenaar toonde dit model uit zijn herfst- en wintercollec tie. De sobere jurk van zwart crêpe

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7