kaas uit het vuistje DE SP0RTT0T0 Nederlander Gert Bongers wereldkampioen achtervolgers EEN MACHINIST F. DEKKER Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zeilen Twee doden en twee zwaar gewonden bij auto-ongeluk Eén jaar geëist tegen daders bomaanslag Van Heutz monument Botsing tussen Deense veerboten VOEDZAAM sa s 3 Wielrennen Amateurs Zwemmen Ada Kok verbeterde twee wereldrecords Engelse zwom over Het Kanaal Achter de ijsbreker aan Lagos meldt successen Het massaproces in Griekenland Huis van Afgevaardigden beknot buitenlandse hulp Brand in Djakarta maakt vijfduizend mensen dakloos Zaterdag 26 augustus 1967 VOETBALPROGRAMMA K. N. V. B. ZONDAG 27 AUGUSTUS (Betaald voetbal) EREDIVISIE ADO—GVAV Fortuna '54Go Ahead NAC—Telstar AjaxDOS NECFeijenoord SpartaVolendam Xerxes/DHC—DWS PSVSittardia FC Twente—MVV EERSTE DIVISIE HeraclesHolland Sport FC Den Bosch—RCH SVVEindhoven FC WV—Blauw Wit HVC—Vitesse Velox—RBC DFCDe Volewijckers ElinkwijkWillem II HaarlemAlkm./Zaanstreek TWEEDE DIVISIE Zwolsche BoysHermes DVS NOAD—EDO Roda JCZFC HilversumHelmond Sport V eendamW ageningen De GraafschapBaronie SC DrenteHeerenveen ExcelsiorGooiland Fortuna (VI.)Limburgia AGOVVPEC (Amateur voetbal) ZUID I DERDE KLASSE D. SteenbergenMOC '17 HVV'24—ODIO Zaterdagcompetitie ZUID I DERDE KLASSE SprangRillandia DinteloordSW '54 De MeeuwenNivo-Sparta AZVVTern. Boys WoudrichemSeolto Good LuckRoda Boys EERSTE KLASSE Arnemuiden 2VCK BevelandersKloetinge 's H. ArendskerkeMeeuwen 2 KatsMiddelburg 5 MevoHoek ZaamslagBeren TWEEDE KLASSE B. BorsseleKapelle 2 Kloetinge 2Heinkenszand Krabbendijke 2Yerseke 2 NieuwdorpZeel. Sport 7 Rillandia 2SVD Tern. Boys 2Spui Hongaars voetballer vraagt in Duitsland om asyl De Hongaarse voetballer Barna Liebhaber, speler van Vasas Boe dapest, heeft in West-Duitsland politiek asyl gevraagd. Na een vriendschappelijke wedstrijd van zijn club tegen Stuttgart op 8 augustus, heeft hij zich verbor gen gehouden in Heilbronn. De 17-jarige jeugdspeler zou volgens eigen zeggen asyl gevraagd heb ben, omdat hij zich door zijn Duitse naam belast voelde. Hij had zich tegen zijn wil een Hon gaarse naam moeten laten aan meten: Lazar. De cijfers van sporttoto 2 van het afgelopen weekeinde luiden: Aantal deelnemers: 524.545 Bruto inleg: 716.319.60 Prijzenbedrag: 236.386 Eerste prijs: 130.012,30 (7 meldingen; uitkering per kolom: mruto ƒ18.573,20). Tweede prijs: 70.915,80 174 meldingen; uitkering per kolom: bruto circa ƒ407,60). Derde prijs: 35.457,90 (400 meldingen, uitkering per kolom: ƒ88,40). DELTARACE COLIJNSPLAAT- TERNEUZEN De Grote Deltarace georgani seerd door de B.R.Y.C. en R.B. Y.S.C. zal a.s. zondag worden gehouden, 's Morgens zullen on geveer 100 jachten vertrekken vanaf Colijnsplaat en buitenom Walcheren naar Terneuzen zei len, alwaar de finish is. Vrijdagmorgen tegen half acht heeft een verkeersongeluk plaats gehad op de provinciale weg tus sen de gemeenten Lith en Empel, waarbij twee doden en twee zwaar gewonden te betreuren zijn, allen waren inzittenden van een personenwagen af komstig uit Oss. Ze waren op weg naar hun werk. De personen auto reed tegen een melkwagen. De bestuurder van de melkwagen bleef ongedeerd, de wagen liep weinig schade op; de personen auto werd totaal vernield. Mist is de oorzaak van het ongeluk. De twee verongelukten zijn de 34-jarige heer G. M. van de Ha- terd en zijn 25-jarige broer W. J. Beiden waren uit Oss afkomstige bouwvakkers. De gewonden zijn opgenomen in een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch. Tegen de twintigjarige Amster damse student in de wis- en natuur kunde Alex J. M. en de 25-jarige, uit Rotterdam afkomstige provo Jan G. B., die in de vroege ochtend van 10 maart j.l. de bomaanslag op het Van Heutsz monument op het Olympischplein in Amsterdam heb ben gepleegd, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam vrijdagmiddag een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor lopige hechtenis geëist. De verdachten, die ter zitting bleven bij hun destijds tegenover de politie afgelegde bekentenis, zitten sedert hun arrestatie op 21 maart in voorarrest (vijf maanden). De student had de bom gemaakt en Jan B was hem behulpzaam geweest bij het plaatsen op het monument. Door de explosie die tot ver in de omtrek was te horen, werd in hoofdzaak schade toege bracht aan een der twee naast de vrouwenfiguur op de sokkel staan de stenen leeuw, die moest wor den verwijderd en sindsdien niet is vervangen. F,FN DFR DADERS VRIJGELATEN De Amsterdamse rechtbank heeft na anderhalf uur in raadkamer te zijn geweest het verzoek van de raadsman van de 25-iariee Jan J. G. B. tot diens onmiddellijke invrij heidstelling toegewezen. Gister avond werd de jongeman uit het huis van bewaring ontslagen. De advocaat van de student Alex M. had eenzelfde verzoek ge daan. doch dit werd afgewezen. De officier van justitie, mr. J. E. Vrie- sema, had zich tegen het verzoek van de raadslieden verzet. Bromfietser verongelukt De 23-jarige B. Damen uit Don gen is vrijdagmorgen door onbe kende oorzaak met zijn bromfiets tegen een telefoonpaal gereden en dodelijk verongelukt. Op het moment dat het ongeluk gebeur de, was het zicht zeer slecht door mist. Bejaarde wielrijder verongelukt Donderdagavond omstreeks tien uur werd de 84-jarige heer A. E. Ketelaer uit Azewijn, gemeente Bergh, die met zijn fiets in de Eerlandsestraat reed, geschept door een links afslaande per sonenauto. De heer Ketelaer overleed aan zijn verwondingen. Vermoedelijk had de bestuurder van de auto hem niet opgemerkt. Meisje overreden Op de G. C. Roosweg in Schoon hoven is vrijdagmorgen om kwart vóór twaalf het 8-jarig dochter tje van de heer H. P. C. van Iter- son door een personenauto over reden en gedood. Met een zusje en een vriendinnetje wilde het kind de verkeersweg oversteken. Een personenauto kon het kind niet meer ontwijken. Het echtpaar Van Iterson had zeven kinderen. Weggel°pen meisjes achterhaald De politie te Delft heeft twee minderjarige meisjes opgehaald die uit een inrichting waren weggelopen. Een 16-jarig meisje had veer tien dagen geleden terug moeten zijn, doch was thuis gehouden. Haar vader, de 38-jarige W. van der M. te Delft verzette zich er tegen dat zijn dochter werd weg gehaald. Hij werd eveneens mee genomen naar het politiebureau en kreeg een proces-verbaal we gens het onttrekken van een kind aan het wettelijk gezag. Een 17-jarig meisje was een half jaar thuis geweest en de moeder had pas aangifte gedaan toen zij enkele dagen geleden was verdwenen. Het meisje werd bij een vriend in huis aangetrof fen. Boerderijbrand Donderdagmorgen is in Saa- xumhuizen de boerderij van de heer Maring geheel afgebrand, als gevolg van het omvallen van een petroleumstel op de boven verdieping. De boerderij kon niet gered worden, omdat Saaxum- huizen over slechts één brandput beschikt. De eigenaar was tegen brand verzekerd. Doodvonnis van Radio-Caroline-north getekend Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft het doodvonnis van Radio-Caroline-north ge tekend. Zij zette haar handteke ning onder een decreet waarin het verbod van piratenzenders tot het eiland Man, waar het schip ligt, wordt uitgebreid. De zender moet 1 september de lucht uit. Twee Deense veerboten, de „Kroonprinses Ingrid" en de ..Winston Churchill", zijn vrij dagmiddag bij de ingang van de haven van Esbierg met elkaar in botsing geweest. De opvarenden hebben geen letsel opgelopen. De „Kroonprin ses Ingrid" vaart tussen Esbjerg en Newcastle en de „Winston Churchill" tussen Esbjerg en Harwich. 3 t M O H w S M M M M N e» S w De Nederlander Gert Bongers is vrijdagavond in het Olympisch stadion in Amsterdam wereldkam pioen geworden bij de amateur achtervolgers. Uitslag finale over een afstand van vier km: 1. Bongers (Ned.) 4 min. 57.00 sec. (gem. 48.484 km/u.) 2. Frey (Den.) 4 min. 59.84 sec. Ada Kok heeft vrijdagavond in Blackpool de wereldrecords op de 220 yards vlinderslag en de 200 meter vlinderslag verbeterd. Zij zwom de 220 yards in 2.21.0. Het oude record stond met 2 minuten 29.9 sec. sinds 9 augustus 1966 op naam van de Canadese Elaine Tan ner. Het oude 200 meter record was met 2.22.5 reeds in haar bezit. De 27-jarige Rosemarv George is er vrijdag als eerste Europese zwemster in geslaagd het Kanaal in beide richtingen over te zwem men, door de oversteek van Frankrijk naar Engeland in 17 uur en 50 minuten af te leggen. Het eerste deel van haar prestatie leverde zij zes jaar ge leden in 1961 toen zij van Engeland naar Frankrijk zwom. Zij noteerde toen een tijd van 21 uur en 35 minuten. Tot dus ver was het slechts aan de Amerikaanse Florence Chadwick en Greta Andersen gelukt het Kanaal in beide rich tingen over te zwemmen. WEDSTRIJD VOOR AMATEURFOTOGRAFEN „Rusland is mijn vaderland" was het motto van een wedstrijd voor amateurfotografen in de Sowjet- Unie. Hier één van de inzendin gen. „De obstinate motorfiets", een foto die het aanzien alles zins waard is. 460 van de inzen dingen hebben een plaats gekre gen op een tentoonstelling in de Russische hoofdstad GEEN MINI OP MADAGASCAR De Franse luchtvaartmij. - „Air France" weert passa- - - giers met minirok bij haar - - vluchten op Madagascar- - - omdat zij het gevaar lopen - daar gevangenisstraf te -krijgen. Sinds de regering - - van de republiek Malaga- - - sië (Madagascar) onlangs - - een verbod op het dragen - - van korte rokken uitvaar- - -digde zijn al tientallen- - vrouwen van verschelde- - - ne nationaliteiten veroor- - - deeld. Het overheidsvoor- - -schrift luidt dat vrouwen - -en meisjes ouder dan tien- -jaar de rok niet hoger dan- -het midden van de knie- - mogen dragen. Het 3700 ton metende Russi sche vrachtschip Novo Voronesj is in Yokohama afgemeerd na een nieuwe zeevaartroute ge opend te hebben tussen Europa en het Verre Oosten via de Noor delijke IJszee. Het schip verliet Hamburg op 29 juli met een lading van 2.000 ton en voer achter een Russische ijsbreker aan, die een weg baan de door dik ijs langs de Siberi sche kust. De Russische scheepvaart is van plan volgend jaar een geregelde dienst met passagiersschepen via de noordelijke route te openen. De nieuwe route van Europa naar het Verre Ooosten is 7.300 zeemijl. De route tussen Londen en Yokohama door het Suez-ka- naal is 11.600 zeemijl. De federale Nigeriaanse troepen die woensdag Ore op de Biafraanse eenheden veroverden, drijven hun tegenstanders nu naar Benin, de hoofdstad van het midden-westen, zo is van officiële zijde in Lagos vernomen. Voorts werd gezegd dat de Nigeriaanse troepen op een an der front regelrecht naar Enoegoe, de hoofdstad van het van Nigeria afgescheiden oosten, oprukken. Ook de Biafranen maken melding van verdere opmars van hun troe pen. Radio-Enoegoe meldde don derdagavond dat de Biafraanse strijdkrachten de plaats Okitipoepa op 152 kilometer van Lagos hadden bezet. Woensdag had de regering in Lagos bekendgemaakt dat een over water aangevoerde Biafraanse eenheid was verslagen. GEVRAAGD voor ATLAS 2000 O 4 - Terneuzen - Tel. 2367 Onze reis naar Israël Door JOH. DE VRIES XXIV. d. Cultureel werk. Daaronder wil ik verstaan, de werken die bijdragen tot verrijking van de geest en zeker ook die van meer prak tische aard. Dat het Joodse volk muzi kale gaven bezit weten we uit eigen ervaring. Ook in ons land waren en zijn Joodse mu sici van grote bekendheid. Het philharmonisch orkest van Is raël is van wereldbekendheid. In Tel Aviv, in Haifa en Je ruzalem vindt men concertge bouwen waar, o.a, in Jeruza lem, plaats is voor 3800 men sen. Wat men in Jeruzalem vindt aan universiteitsgebouwen kan wedijveren met elk land. Het feit, dat uit alle werelddelen studenten naar Jeruzalem ko men om te studeren (heus niet alle van Joodse bloede) zegt genoeg. Dat dit kleine land, waar overigens nog veel valt te regelen, bekwame mensen uit zendt naar de z.g. „ontwikke lingslanden" wijst erop, dat ze hun plaats in de wereld ter dege kennen! Voor de jeugd wordt zeer veel gedaan. „Ja," zo zei mij eergister nog een goede ken nis, „wel eens te veel, maar wij, ouderen, die zo weinig hebben ontvangen, omdat de mogelijkheden ontbraken, wil len graag, dat onze kinderen krijgen, wat wij moesten mis sen!" e. Een land waar Oost en West elkaar ontmoeten. En dat is werkelijk meer dan een phrase! Zie naar de moderne stedenbouw van Tel Aviv, Haifa en kleinere steden. Binnen Jeruzalem wordt, behoudens dan moder ne instellingen en regerings gebouwen, de moderne hui zenbouw wat beperkt, om het karakter van deze stad zoveel mogelijk te behouden. Het platteland met zijn boe renwoningen, natuurlijk an ders van bouw en inrichting dan bij ons, is toch nog aange past bij de Westerse trant. Maar stel daartegenover de Arabische wijken in de stad, de Arabische dorpen, de typi sche markten in Nazareth en zo meer, dan vindt u daar de sfeer van het Oosten, die voor zeker vooreerst niet zal om gevormd worden. En als ik zeg, dat het Westen domineert dan kan ik daarvoor instaan, want het zijn de Joodse men sen uit West-Europa die hoe kan het anders hun eigen leven hier voortzetten, zij het ook vaak in gewijzigde vorm; ik zou haast durven zeggen wat minder gebonden aan de conventionele begrip pen, waaraan wij Westerlin gen soms nog lelijk vastzitten! f. Een land om trots op te zijn. En dat zijn ze ook; terecht zou ik zeggen. Je merkt dat heel dikwijls, hetzij bij een bezoek aan kennissen, hetzij in een winkel, waar menig maal de vraag wordt gesteld: „En hoe vindt u ons land?" Waarop dan altijd een eenvou dig antwoord valt te geven: „Er wordt en werd hier hard gewerkt en in de korte periode van Israëls nieuwe bestaan is onvoorstelbaar veel tot stand gebracht." Een antwoord, vrij van mooipraterij, en dat we uit de grond van ons hart ook menen! Want zo vaak heb ik de ge dachte in mij voelen opkomen, welk een geluk het moet be tekenen voor deze mensen, na eeuwen van verdrukking en achteruitstelling en vooral na de verschrikkingen van de Kanaal van laatste wereldoorlog, zich hier als burger in het eigen Joodse land vrij te kunnen bewegen. Tenslotte heb ik er geen verdere behoefte aan, verge lijkingen te trekken tussen Israël en ons eigen land. Die vergelijking zou hoe kan het anders in vele gevallen ten nadele van Israël uitval len. Korinthe Maar wat wil men, een staat die pas 18 jaar in deze vorm bestaat! Na alles wat we nu hebben gezien kunnen we van Israël met gerustheid verwachten, dat het in staat zal blijken, zich verder een goede plaats in deze wereld te verzekeren, mitsanderen worden weerhouden af te breken, wat Israël tot dusverre zo glans rijk en met zoveel goede wil heeft opgebouwd. Vorenstaande beschouwing over Israël zou zeker een goe de afsluiting vormen van het reisverhaal, ware het niet, dat het steeds tot mijn gewoonte heeft behoord, een terugreis ook weer pas te doen beëindi gen als we eenmaal goed en wel thuis zijn. Het is daarom, dat ik hier dus nog even door ga om onze verdere zee- en landreis te voltooien. (Wordt vervolgd.) 31 tegenstanders van het mili taire bewind in Griekenland zijn vrijdag veroordeeld tot gevange nisstraffen die variëren van tien maanden tot negen jaar. De mili taire rechtbank achtte hen schul dig aan het negeren van een mili tair bevel, het verspreiden van geruchten het beledigen van de overheid. Het proces, dat woensdag be gon, was de eerste massaberech ting door een militaire rechtbank in Griekenland onder het huidige bewind. Vier der beklaagden, onder wie de voormalige directeur van de Griekse radio, Peponis, het hoofd van het politieke bureau van ex- premier Papandreou, Livanis, en het voormalige parlementslid Pa- nayotis Katsikopoulus, kregen negen jaar en elk tienduizend gulden boete. Voor drie personen volgde vrijspraak. De beklaagden, merendeels leden van de ontbonden jeugdor ganisatie van de unie van het centrum, waren in juni gearres teerd wegens het schrijven van regeringsondermijnende pam fletten. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft vrijdag 344 miljoen dollar beknot op presi dent Johnsons wetsvoorstel in zake de buitenlandse hulp. De afgevaardigden hechtten na een marathonzitting van 15 uur hun goedkeuring aan een totaalbedrag van 2,8 miljard dollar. De presi dent had om een bedrag gevraagd dat 563 miljoen dollar hoger lag. Congrescommissies hadden er ook al een stuk afgeknabbeld. De door het huis goedgekeurde som ligt echter toch nog 200 mil joen dollar boven die welke de senaat vorige week wilde toe staan. Het Huis besloot voorts de rente voor leningen van het ont wikkelingsfonds te verhogen van 1 tot 2 procent. Het fonds stelt de regering in de gelegenheid lang lopende leningen te verstrekken aan niet-communistische ontwik kelingslanden. Een brand heeft donderdag on geveer 600 huizen in Djakarta in de as gelegd. Dit maakte een vijfduizendtal mensen dakloos. Het vuur verspreidde zich razend snel nadat een man een olielamp had omgestoten.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4