Vietnamdebat begonnen Kansen nieuwe C. A. 0. kustvaart vrijwel verkeken CONFLICT SPITST ZICH TOE Zeventien miljoen kilogram kaas te veel Zaterdag 26 augustus 1967 Uts V K i j E ZEEUW Pagina 3, Egyptenaren in El Arisj veroordeeld Rol van communistisch China Ongerustheid neemt toe Bombardementen staken Fouten in regiems Beroep op Amerika doen Uitzichtloze zaak Niets nalaten Gevechten tussen voor- en tegenstanders van Soekarno Breken Redding van de kustvaart Noodsituatie Om de tafel Gehele dag geconfereerd Strop van 45 a 60 miljoen gulden bedreigd de melkveehouderij Gereed om opgeslagen te worden Paspoort Stokely Carmichael ongeldig Een Israëlische krijgsraad heeft vier jonge Egyptenaren, van 18 tot 23 jaar, ieder tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens deelneming aan de organi satie van een stakingsactie, ge richt tegen de bezettingsautori teiten. De beschuldigden hadden versperringen opgericht bij de in gang van Al Arisj en spijkers op de weg gestrooid. KAPPERSBEDRIJFMUSEUM OPENGESTELD TE VLISSINGEN In Vlissingen is een kappersbe- drijfsmuseum opengesteld, waar als bijzondere curiositeit schil derijen zijn tentoongesteld die geheel uit haar zijn vervaardigd De heer A. E. Goormachtig, die jarenlang als kapper in Vlissin gen werkte heeft deze wonder lijke schilderijen met engelenge duld samengesteld. Duizenden kleine haardjes van allerlei kleu ren vormen hier het stadhuis van Middelburg. De heer Goormach tig gebruikt voor zijn schilderijen haar van zijn klanten. (Vervolg van pag. 1.) Minister Luns wees voorts op de grote rol van communistisch China in het conflict en sprak de wens uit dat de huidige ontwik keling in China zijn weerslag in Vietnam zal vinden, hopelijk in gunstige zin. Minister Luns gaf de kamer de verzekering dat ook de rege ring met diepe zorg is vervuld over de situatie in Vietnam. Hij wees hierbij op het grote men selijke leed en op de belasting die uit dit conflict voortvloeit voor geheel de wereld en spe ciaal voor de verhouding tussen de grote mogendheden. Minister Luns wees er met na druk op dat de Amerikaanse luchtaanvallen naar het oordeel van de regering beperkt dienen te blijven tot militaire doelein den. Sprekende over de bombarde menten op de woonwijken in Noord-Vietnam zei de heer Luns te hopen, dat er in deze gevallen sprake is van zeer betreurens waardige vergissingen van Ame rikaanse piloten. De regering heeft de grootste bedenkingen tegen het bombarderen van de centra. Nadat minister Luns zijn toe spraak had beëindigd werd de beraadslaging geschorst tot 13.15 De Pac. Soc. afgevaardigde A. G. van der Spek, die de spre kerslijst van de zijde der kamer opende, merkte op dat onder ons volk de ongerustheid over de oorlog in Vietnam toeneemt. „De Ver. Staten zijn hier bezig de sociale vooruitgang van 'n dood arme bevolking te bestrijden". In plaats van Noordvietnamese agressie is hier, volgens deze af gevaardigde, sprake van Ameri kaanse agressie. Een burgeroor log is uitgegroeid tot een oorlog tussen de Ver. Staten en de viet- cong, of liever, dit is een Ame rikaanse oorlog. Wat doet de minister met de rapporten van de internationale controlecommissie waaruit blijkt dat de Amerikanen woonwijken bombarderen? De heer Van der Spek betitel de het bombarderen van civiele doelen als „een vernietigend op treden". Hij kritiseerde het ge bruik van chemische middelen, gifgassen, de vernietiging van rijstoogsten en de toenemende escalatie van Amerikaanse zijde. Wat gaat de regering doen als de Amerikanen door het leggen van mijnen in de haven van Hai phong de escalatie uitbreiden, Noord-Vietnam binnenvallen of zelfs de aanval op China ope nen?, zo wilde de PSP'er weten. Tegenover de tientallen vre desoffensieven door de Ameri kanen ondernomen stelde hij een lijst van 38 vredespogingen van Noordvietnamese zijde, die alle door de Ver. Staten en Zuid- Vietnam zijn verworpen. Hij wees erop dat alle vredesinitia tieven van de secretaris-gene raal, met één enkele uitzonde ring, van de hand zijn gewezen. De K.V.P.-afgevaardtgde dl. W. J. Schuijt liet een heel ander geluid horen. „In de gegeven si tuatie zouden wij een wegtrek ken zonder meer van de Ameri kaanse troepen heilloos achten, heilloos voor Vietnam en voor zuidoost-Azië in het algemeen, heilloos ook voor de Verenigde Staten en voor Europa", zo sprak hij. Naar zijn mening moet er een politieke, niet een militaire op lossing gevonden worden voor het vraagstuk-Vietnam, die de ontwikkeling in zelfstandigheid garandeert en bevorderliik is voor de stabiliteit in zuidoost- Azië. De akkoorden van Genève van 1954 dienen voor een der gelijke oplossing de grondslag te zijn. Wij zijn evenwel veront rust over de toenemende mate van gevaar voor de wereldvrede en wen menen dan ook dat wij de mogelijkheid hebben de moge lijkheid te vergroten om tot vre desonderhandelingen te komen, n.l. door de bombardementen op Noord-Vietnam opnieuw te sta ken zonder voorafgaande voor waarden te stellen. Bij de voortzetting van het debat diende de heer Schuijt een motie in, die mede was onder tekend door de A.R.-afgevaar digde Boertien, de C.H.-woord- voerder Bos, de liberale Berk houwer en het K.V.P.-kamerlid Kleisterlee. Dr. C. Boertien (A.R.P.) sprak de wens uit dat de Verenigde Staten een eenzijdige daad tot verzoening zullen stellen, ten einde de weg naar onderhande lingen nü te openen. Is de Ame rikaanse inspanning nog wel in overeenstemming te brengen met de doelstellingen? Deze antii revolutionaire afgevaardigde merkte op dat aan de regiems zowel in Noord- als Zuid-Viet- nam fouten kleven. Ook het be- wind-Ky doet geen enkele stap om tot de ander te komen. De Christelijk-Historische mr. C. A. Bos wilde een beroep op de Amerikaanse regering gedaan zien om zonder voorwaarden de bombardementen op Noord-Viet nam stop te zetten. „Dit is wel licht de laatste kans, die niet on benut zal mogen blijven". De eerste en belangrijkste stap op weg naar de vrede is deësca- latie. Hij vroeg zich af of de toe nemende infiltraties vanuit Noord-Vietnam niet het gevolg zijn van de uitbreiding der Ame rikaanse escalatie. De afgevaardigde drs E. C. Visser (D '66) noemde de motie- Schuijt voor zijn fractie moeilijk aanvaardbaar, juist omdat in de tekst van deze motie het beëin digen van de bombardementen wordt gevraagd maar het „zon der voorwaarden" daaraan niet wordt verbonden. Dat nu, aldus drs Visser, is van wezenlijke be tekenis en dat is het punt waar het om gaat. Hij kondigde aan, dat mede namens zijn fractie, terzake een nieuwe motie zou worden ingediend. „De kamer bekent zich van haar eigen verantwoordelijkheid bewust te zijn en niets na te la ten dat tot een verzachting van het conflict-Vietnam kan leiden", aldus de afgevaardigde. Dit kan z.i. het best gebeuren door een beroep op Amerika te doen de bombardementen op Noord-Viet nam te staken. „Al is dit beroep eenzijdig, het moet niettemin worden gedaan om een .uiterste poging te doen de escalatie te stoppen", zo zei de heer Visser. Hij deed een beroen op de ka merleden de Vietnam-zaak niet te zien als een partij-politieke zaak, maar als een zaak van ieder kamerlid afzonderlijk." Het socialistische kamerlid G. N. M. Ruijgers maakte gewag van het feit, dat grote groepen in ons volk verontrust ziin om dat zij de kwestie-Vietnam inde eerste plaats ervaren als de tra gedie van een volk. De oorlog in Vietnam is een uitzichtloze zaak geworden. Er is een impas se ontstaan die niet is voorzien, noch gewild. Van de oorspron kelijke Amerikaanse steun aan de regering in Saigon is het een oorlog geworden, die praktisch geheel door de Verenigde Staten wordt gevoerd. Doordat men van de ene in de andere escalatie glijdt is de zaak vastgelopen. Aan de oorlog in Vietnam moet een einde komen. Het zijn de zorg om het lot van een volk en de zorg om de zaak van ontspan ning en vrede in de wereld die tot deze overtuiging leiden. De vrede hangt echter niet alleen af van de houding van de Ver enigde Staten, maar ook van Moskou, Peking, Hanoi en Sai gon. Het uiterste zal evenwel moeten geprobeerd en de Ver. Staten zijn in een positie om op twee punten een initiatief te ne men: a. terugschakeling op de defen sieve strategie; b. onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, zonder tegen prestaties. De heer Ruijgers zei dat de overgrote, meerderheid van de P.v.d.A.-fractie er zo over denkt. Alleen de heer Goedhart neemt een ander standpunt in. De heer Ruijgers diende een motie in die in grote lijnen over eenkomt met de eerder inge diende motie-Schuijt. In de mo tie van de socialistische afge vaardigde wordt echter op een beëindiging van de bombarde menten op Noord-Vietnam zon der voorwaarden aangedrongen. In deze nieuwe motie wordt ook aangedrongen op onderhandelin gen, zodra de bombardementen zijn beëindigd, welke voorwaar de in de motie-Schuijt evenmin is opgenomen. De V.V.D.-afgevaardigde mr. C. Berkhouwer ging uit van de betrekkelijkheid van dit debat. Het heeft niet een concrete be slissing tot inzet die aan de re gering en/of de kamer staat. Er is naar zijn smaak zeer veel een zijdige voorlichting, gegrond op emotionaliteit. Wij achten het geboden van Nederlandse kant niets na te la ten om waar mogelijk positieve bijdragen te leveren ten aanzien van Vietnam. Hij vroeg zich voorts af of dat bondgenootschap ons ook plich ten oplegt naast de rechten die wij er aan menen te kunnen ont lenen. „De V.V.D.-fractie doet de keu ze die erop neerkomt dat de Amerikaanse wereldmacht er op uit is enigerlei ordelijke wereld samenleving te bewerkstelligen. De middelen daartoe zijn, als elk menselijk werk, niet altijd feilloos. Dit doet aan onze keu ze evenwel niet af", aldus de heer Berkhouwer. Vorige week hebben zich in Malang op Oost-Java gevechten voorgedaan tussen voor- en tegenstanders van Soekarno. Bij een aanval door leden van de na tionalistische partij, waaraan ge wapende politiemannen mee deden, op een huis waar anti- Soekarnogezinde studenten wo nen, vielen schoten en werden vier studenten ernstig gewond. Vier aanvallers, onder wie drie politiemannen, zijn gearresteerd. DRUKTE BIJ VIETNAMDEBAT Vrijdag, al vroeg in de och tend hadden zich op het Haag se Binnenhof zich op 't Haag- verzameld voor het Vietnam debat in de Tweede Kamer. De Haagse politie had maat regelen getroffen om de di verse aktiviteiten van Viet- nam-protestcomité's in goede banen te leiden. Zo had de ak- tiegroep-Vietnam vergunning om gedurende 't gehele debat achter dranghekken op het Binnenhof met 50 personen plaats te nemen. De groep ver spreidde een pamflet, gericht aan alle moeders in Neder land, waarin stopzetting van de bombardementen op Nrd- Vietnam wordt geëist. Om ongeveer half elf aan vaardde Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. Van Thiel een pe titie van het comité-Vietnam uit handen van de heer Piet Nak. In een grote kartonnen doos waren ruim 60.000 hand tekeningen verpakt. Vervolgens maakte de ak- tiegroep „Eén op tien" zijn op wachting bij de heer Van Thiel. Aangeboden werd een petitie, die vergezeld ging van een foto van een weiland met 1065 witte houten kruisen in Beetsterzwaag, als illustratie van „de gruwelijke werkelijk heid in Vietnam". Op de ak ker is voor elke tien doden in de oorlog in Vietnam gedu rende de afgelopen vier weken een houten kruis geplaatst. Namens de groep verzocht de heer A. Pebesma aan voor zitter Van Thiel de foto een plaats in het gebouw van de Tweede Kamer te geven. Tegenover het gebouw van de Tweede Kamer heeft zich een groep betogers opgesteld met spandoeken. Enkele op schriften; „Hun lot in uw hand", „Vietnam brandt", „2.500.000 slachtoffers van de Amerikaanse democratie", „Wie zwijgt, is medeplichtig", „Geen bombarde- maar medi camenten". Naar de opvatting van de heer M. Bakker (C.P.N.) dient de Ne derlandse regering radikaal te breken met de Amerikaanse Vietnam-politiek. Hij conclu deerde, dat de mislukking van deze politiek „onomstotelijk" vaststaat, want „men kan geen volk onderdrukken, dat de vrij heid wenst". Kritiek uitte de heer Bakker op de gevolgen van de Ameri kaanse politiek, de bombarde menten, in welk verband hij het woord „abattoir-politiek" ge bruikte. Deze woordvoerder wees er op, dat in Amerika bepaalde krachten aansturen op een oor log met China. De vergadering van de kamer werd daarop geschorst. De raad van bestuur voor de zee vaart heeft de vakbonden vrijdag meegedeeld dat het ultimatieve voorstel van de werknemers in de kustvaart van 10 mei j.l. betreffen de een hervatting van de onder handelingen over de kustvaart C. A. O. niet kan worden aanvaard. De raad van bestuur liet de vak organisaties verder weten dat de voorzitters van de twee reder organisaties in de kustvaart bereid zijn tot een gesprek, waarin het werkgeversstandpunt, zoals dat in de brief van vrijdag is vervat, kan worden toegelicht. De brief van de raad van bestuur was een reactie op een brief van de werknemersorganisaties in de kustvaart waarin deze de raad had den gevraagd om op basis van „ern stige overwegingen" van het ulti matieve voorstel van 10 mei, het vastgelopen overleg over de kust vaart c.a.o. te hervatten. Naar aan leiding van dit verzoek hebben de kustvaartreders de raad nogmaals uitvoerig voorgelicht over de drei gende liquidatie van de gehele branche, indien niet op korte ter mijn maatregelen kunnen worden genomen ter verhoging van de ren tabiliteit. De reders handhaven de door hen noodzakelijk geachte maatregelen, die volgens hen de redding van de kustvaartbranche kunnen betekenen. De kustvaartreders blijven van oordeel dat de c.a.o.-bemannings- schaal moet worden afgeschaft. Voorts blijven de reders aandrin gen op een verdere aanpassing van de wettelijke bemanningsvoor schriften en van de zeevaartdiplo ma-wetgeving. Een schaalvergro ting der kustvaartschepen wordt eveneens noodzakelijk geacht voor een groter nuttig laadvermogen, dat zal kunnen leiden tot een verbete ring van de rentabiliteit. De reders stellen het op prijs over deze za ken op korte termijn gezamenlijk met de overheid en de vakorgani saties overleg te plegen. De brief van de raad van bestuur voor de zeevaart kwam tot stand op basis van een brief die de bond van werkgevers in de kustvaart de raad toezond. De bond van werk gevers stelde hierin duidelijk dat het ultimatieve tegenvoorstel van de werknemers, dat de bond werd aangeboden met dg woorden „U kunt dit slikken of stikken", on mogelijk kan worden aanvaard. De bond van werkgevers wees er in een brief op dat in de kustvaart on het cenblik een noodsituatie heerst. Volgens de werkgevers wordt deze situatie onderstreeDt door het onlangs verschenen ac countantsrapport inzake de renta biliteit van de kustvaart in 1965. De bond besluit de brief aan de raad van bestuur met de opmer king dat de thans ingetreden ver houding tot de vakorganisaties ale grootst mogelijke zelfbeheersing eist. „Wij kunnen niet nalaten uiting te geven aan onze gevoelens van diepe teleurstelling over het volstrekte gebrek aan begrip, waar mee de besturen van de vakbonden voorbijgaan aan de noden van onze bedrijfstaak. Wij achten het in hoge mate laakbaar onder de huidige omstandigheden te dreigen met staking en boycot. In kringen van werknemersorga nisaties was vrijdagmorgen nog geen officiële reactie te verkrijgen op de brief van de raad van be stuur voor de zeevaart. „De situa tie die door de brief van de werk gevers is ontstaan, maakt de zaak dermate ernstig dat een welover wogen reactie noodzakelijk is", al dus een woordvoerder van de fede ratie. Onmiddellijk nadat de brief van de raad van bestuur was bin nengekomen zijn vertegenwoor digers van de werknemersorgan1- satie om de tafel gaan zitten om de nieuwe situatie te bespreken. Met het afwijzen door de reders van het ultimatieve tegenvoorstel van de werknemers, gedaan in een brief van 10 mei en herhaald in een brief van 16 augustus, lijken de kansen dat beide partijen toch nog overeenstemming over een nieuwe c.a.o. bereiken vrijwel verkeken. Vertegenwoordigers van werk nemersorganisaties in de zeevaart hebben vrijdag in Rotterdam de hele dag overleg gepleegd over de brief van de raad van bestuur voor de zeevaart. Volgens een woordvoerder van de werknemersorganisaties is vrij dag bij de bespreking van de brief een aantal vragen gerezen. In ver band hiermee hebben de werk nemersorganisaties besloten om alvorens een definitieve beleidslijn op te stellen gebruik te maken van het aanbod van de kustvaart reders om een nadere toelichting op hun brief te verstrekken. Het is nog niet bekend wanneer de werknemers en werkgevers de be sprekingen zullen voortzetten. Nederland heeft zeventien mil joen kilo kaas te veel en dat over schot dreigt voor het einde van het lopende melkprijsjaar, voor april 1968 dus, nog met vijftien miljoen kilo vergroot te worden. Dat meldt het officieel orgaan van de Kon. Nederlandse Zuivelbond F. N. Z. De zeventien miljoen kilo liggen nu al klaar om straks na inleve ring in de pakhuizen van het voed- selvoorzienings in- en verkoop bureau V. I. B, te worden opgesla gen. Het is niet onreëel er rekening mee te houden dat de melkproduk- tie blijft op het hoge niveau dat ze ten opzichte van vorig jaar heeft bereikt, terwijl er geen aanleiding is te verwachten dat er plotseling extra hoeveelheden melk tot con- sumptiemelk, gecondenseerde melk of melkpoeder zullen worden ver werkt. Vandaar de vrees van het blad dat die vijftien miljoen kilo kaas ook nog ingeleverd zullen worden. Latere afzet door het V. I. B. van zo'n dertig miljoen kilo in geleverde kaas kan, volgens de schatting van het zuivelblad, voor de melkveehouderij een strop van 45 a 60 miljoen gulden gaan be tekenen. Met een verlies van 1,50 5 ƒ2,per kg moet toch wel ten minste rekening worden gehou den. Volgens de voor dit jaar vast gestelde regelingen komen de hier mee gemoeide gelden ten laste van het zuivelfonds, hetgeen betekent dat de verliezen door de melkvee houderij in zijn totaliteit gedragen moeten worden. Het F. N. Z.-blad vraagt zich af of het niet mogelijk is, die in het' komende half jaar te verwachten extra-kaasproduktie toch nog te verminderen of geheel teniet te doen. Zou de produktie tussen half september en het eind van het melkprijsjaar beperkt blijven tot de hoeveelheid die ook vorig jaar in die periode werd geproduceerd, dan zou ongeveer tien miljoen kg kaas minder bij het V. I. B. terecht komen. De paspoorten van Stokely Car michael en zijn voornaamste mede werker George Washington Ware, die in de Verenigde Staten propa ganda maken voor „zwart aan de macht" zijn ongeldig verklaard om dat zij onlangs op Cuba hebben deelgenomen aan de Latijns-Ame rikaanse solidariteitsconf erenti e. Dit is meegedeeld door het „State Department". Het is de Amerikanen verboden zonder bijzondere toestemming be zoeken te brengen aan Cuba, China, Albanië, Noord-Korea en Noord- Vietnam. Ware was dinsdag in Tennesse gearresteerd, maar Carmichael is niet in de Verenigde Staten. Hij zou op weg zijn naar Noord-Viet nam. Ware weigerde zijn paspoort te overhandigen aan een functionaris van het „State Department" omdat hij er „niet zeker van is dat het ministerie daadwerkelijk gerechtigd is de bewegingsvrijheid van Ame rikaanse burgers te beperken". RINGRIJDERSFESTIJN TE MIDDELBURG Donderdag is in Middelburg weer het grote ringrijdersfestijn ge houden, een volksvermaak met een traditie van meer dan 200 jaar, waarvoor nog steeds grote belangstelling bestaat. Er waren ditmaal 108 deelnemers die als hoofdinzet om een door koningin i Juliana beschikbaar gestelde beker streden. Op de foto een van de rijders in actie.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3