Grote publieke belang stelling in Tweede Kamer MUL Bombardementen drjjven Noord-Vletnam niet naar onderhandelingstafel Botsing tussen goederentrein en personentrein bij Beesd Amerikaanse nazi-leider Rockwell vermoord Vietnamdebat begonnen RADIO DE K0CR Machinist en conducteur omgekomen bij Amrobank Dokkum f 70.000 HET WEER McNAMARA: Vredesplan van de Maoam ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 7010 Verklaring van minister Luns Verstrekkende consequenties Busongeluk in Colombia de Gasverwarming CMnesen felüven demonstreren Matige snelheid Remmen weigerden Voor verheviging bombardementen Vietnam verlaten Evacuatie uit Hanoi Officier bij de marine Israël klaagt over Jodenvervolging Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank. bU abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I- van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8.per kwartaal: per maand f 2.70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géA.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 '-ur. Voor het gecomb. maandag/d'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Onder grote publieke belang stelling is vrijdagochtend in de tweede kamer het Vietnamdebat begonnen. Kamervoorzitter mr. F. F. M. van Thiel deelde bij de aanvang mede dat minister van buiten landse zaken mr. J. Luns aller eerst een verklaring zou afleg gen. Minister Luns (buitenl. zaken) begon zijn verklaring met een nadere uiteenzetting over o.m. de binnenlandse situatie in Viet nam en over de militaire ont wikkeling. Hij wees erop dat een bevredigende oplossing van het conflict alleen dan is te bereiken wanneer de interne spanningen zullen zijn weggenomen. Naar de mening van de be windsman zullen slechts vér gaande vernieuwingen op poli tiek, sociaal en economisch ter- (Advertentie) Noordstraat 102 - Tel. 01150-3128 TERNEUZEN rein, tegemoet kunnen komen aan de aspiraties van het Viet namese volk. Minister Luns, die wees op de staatsrechtelijke her vormingen in democratische zin, merkte op dat een verwezenlij king van de vernieuwingen op grote moeilijkheden stuit, terza ke waarvan men z.i. allerminst optimistisch kan zijn. De minister van buitenlandse zaken deelde de kamer mee dat drie Nederlandse waarnemers de heren Neuman, Van 't Veer en Hiltermann naar Vietnam zullen gaan om daar de binnen kort te houden verkiezingen bij te wonen. Uit een interpellatie van de socialistische fractievoor zitter drs. J. M. den Uyl bleek dat de socialisten overwegende bezwaren hebben tegen de ge volgde handelwijze bij de voor genomen uitzending. De bewindsman deelde mee dat de sterkte van de Noordviet- namese strijdkrachten en de vieteong is toegenomen tot 200.000 man, waarvan naar schatting rechtstreeks uit Noord-Vietnam afkomstig is. Er bestaan aanwijzingen dat de re- crutering bij de vieteong op steeds groter moeilijkheden stuit. Erg optimistisch over de kans op een spoedige beëindiging van het conflict kon minister Luns zich niet tonen, gezien de aanwezig heid van grote troepenconcen traties in de gedemilitariseeede zone, die een bedreiging vormen van de noordelijke sector van Zuid-Vietnam. De burgerbevolking heeft op nieuw zwaar te lijden gehad, zonder dat zij zich daartegen te weer kan stellen. Het is volgens minister Luns wel nodig voor ogen te houden wat de oorzaak van deze oorlog en de doelstellingen van het ge allieerde optreden in Vietnam zijn. Hij gaf een terugblik in het conflict tot 1956, toen de com munistische terreur om zich heen begon te grijpen. De bewindsman vroeg zich af of wij van de Amerikanen kun nen mogen eisen dat zij ener zijds offers brengen, en zich an derzijds beperkingen ooieggen die grotere verliezen van Ame rikaanse mensenlevens ten ge volge zullen hebben. In het ver leden heeft elke stonzetting van de Amerikaanse bombardemen ten op Vietnam tot versterking van de Noordvietnamese militai re posities in Zuid-Vietnam ge leid. Terugtrekking van de gealli eerden zou verstrekkende conse quenties met zich mee brengen, niet alleen voor Zuid-Vietnam maar ook voor de rest van de wereld. (Zie verder pag. 3.) Bij een busongeluk in Colom bia zijn negen mensen om het leven gekomen en 25 gewond. Het ongeluk vond plaats bij Lau- nion, 45 km van Pasto. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Er zijn in het geheel geen aan wijzingen dat de Noordvietnamese leiders naar de onderhandelings tafel kunnen worden gebombar deerd. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Robert Mc- Namara, vrijdag in een subcommis sie van de senaat verklaard, klaar blijkelijk naar aanleiding van de jongste hevige aanvallen op Noord- Vietnam. Vrijdagochtend om 6 uur is bij Beesd een personentrein tegen een goederentrein gebotst. De botsing heeft het leven geëist van de ma chinist en de conducteur van de personentrein. Het zijn de 37-jarige machinist N. Venema en de 32- jarige conducteur G. den uit Utrecht. Stoker, bei- Van de vijftien Inzittenden van de personentrein liepen er drie lichte verwondingen op. Twee zijn in een ziekenhuis opgenomen, de derde kon na behandeling per taai naar huis terugkeren. De vierde ge wonde bij het ongeluk is de machi nist van de goederentrein, die waarschijnlijk een lichte hersen schudding heeft opgelopen. Achttien leden van de Rode Kruls- colonne uit Geldermalsen en en kele artsen hebben ter plaatse de eerste hulp verleend. De locomo tieven zijn wel flink, maar niet on herstelbaar beschadigd. De chef van de dienst exploitatie van de Nederlandse Spoorwegen PERSCONFERENTIE Pike, republikeins lid van het huis van afgevaardigden heeft een persconferentie gegeven in Washington. Tijdens deze pers conferentie toonde hij een knop voor een generator, welke in Vietnam gebruikt worden. Het ministerie van defensie kocht 130 van deze knopDen en betaal de daarvoor S 33.398, terwijl de waarde van de partij niet hoger geacht mag worden dan $210. Het ministerie noemde de aan koop „een koopje Bij verscheidene diplomatieke vertegenwoordigingen in de Chi nese hoofdstad Peking is donder dag weer door leden van de rode garde gedemonstreerd. De groot ste betoging had plaats bij de Poolse ambassade waar de rode fardisten leuzen riepen waarin et „imperialisme" en „revan- chisme" werd afgekeurd. Ook riep men „weg met de paus van Rojn«". mr. D. H. C. Ittman raamt de scha de van de treinbotsing op een be drag van 750.000. De goederentrein kwam uit de richting Leerdam, de personen trein ('n tweewagen dieselstel) uit tegenovergestelde richting. Met 'n snelheid van ongeveer 40 km bot sten de locomotieven tegen elkaar. De botsing gebeurde vlakbij een beveiligde overweg, op enkele hon derden meters afstand van de plaats waar het baanvak plaatse lijk dubbelsporig- is en waar de treinen elkaar hadden moeten pas seren. Volgens de Nederlandse Spoorwegen is de machinist van de goederentrein te vroeg het en- kelsporige baanvak opgereden, het geen betekent dat het sein onvei lig moet zijn geweest. De overweg- wachter zag 't ongeluk aankomen, hoewel het zicht ter plaatse niet meer dan 75 meter was. Hij snelde met een rode vlag naar buiten en trachtte de aandacht van de ma chinist van de trein te wekken. Dit is hem niet gelukt. Uit een opmerking van de ma chinist, de heer Van Haren, tijdens het vervoer per ambulance naar Culemborg blijkt, dat hij wel heeft geprobeerd te remmen, maar de remmen zouden hebben geweigerd. Of hij door het rode sein of door de rode vlag is geattendeerd op de naderende personentrein, is niet bekend. De treinen vlogen met een enorme klap op elkaar. De wrak stukken vloeen om mij heen", zo verklaarde de overwegwachter de heer Dokman. Meteen na de botsing heeft hij nog een begin van brand onder de goederenlocomotief met een nevel spuit geblust. Later assisteerde hij de brandweer van Leerdam om het vuurtje definitief te doven. Het treinverkeer tussen Gelder malsen en Leerdam is 's middags om kwart voor vijf hervat. Naar zijn mening zullen alleen voortdurende en stelselmatige bombardementen op bevolkings centra de Noordvietnamezen tot overgave kunnen dwingen. Een dergelijke radicale aanpak is niet voorgesteld, zei hij. De minister verdedigde in een uitvoerige uiteenzetting de rege- ringspolitiek ten aanzien van Viet nam. Militaire leiders, onder wie ge neraal Earle Wheeler, voorzitter van de commissie van stafchefs, hadden vóór McNamara lovende woorden gesproken over de resul taten van de bombardementen op Noord-Vietnam. Zij verklaarden dat de aanvallen het steeds moei lijker voor Hanoi maakten de oor log voort te zetten. De voorzitter van de subcom missie (voor onderzoek naar de pa raatheid der defensie) de demo craat John Stennis, sprak zich uit vóór verheviging van de aanvallen op Noord-Vietnam. Hij merkte op dat de moessontijd spoedig aan breekt en dat het nodig is „andere vitale doelen ten noorden van de zeventiende breedtegraad" te bom barderen. Na aflooo van de besloten bijeen komst verklaarde een der commis sieleden, Stuart Svmington: „Als de minister van defensie de situa tie juist heeft geschetst, geloof ik dat de V. S. zo spoedig moeeiiik en onder de beste mogelijke voorwaar den Vietnam moeten verlaten". De democratische senator voedde hier aan toe dat men uit McNamara's verklaring moet concluderen dat er geen enkel kans is „werkelijke suc cessen in deze oorlog te behalen". Na het in juni 1966 door de Noordvietnamese regering uitge vaardigde bevel dat alle mensen wier aanwezigheid in Hanoi niet dringend noodzakelijk is, de stad moeten verlaten, is bijna de helft van Hanoi's bevolking geëvacueerd. Dit is vrijdag van diplomatieke zijde in Saigon meegedeeld. De evacuatie zou nog steeds doorgaan. Vele inwoners van Hanoi zouden echter weer heimelijk teruggekeerd zijn: vrouwen naar hun mannen en kinderen naar hun ouders. In Saigon wees men erop dat de en bij Hanoi. Noordvietnamese regering het eva cuatie-bevel pleegt te herhalen na Amerikaanse bombardementen op en bij Hanoi. Noordvietnamese en Ameri kaanse eenheden hebben vrijdag ten zuiden van de gedemilitari seerde zone een gevecht van vijf uur geleverd nadat de Ameri kaanse stellingen met mortie ren waren beschoten. Vijf Noord vietnamezen en acht Amerika nen sneuvelden en elf Amerika nen werden gewond. In Saigon is voorts het verlies van het dertiende Amerikaanse vliegtuig van de afgelopen vier dagen bij aanvallen on Noord- Vietnam bekend gemaakt. De Verenigde Staten hebben 2600 vliegtuigen en hefschroef- vliegtuigen verloren in de strijd in Vietnam, aldus een Ameri kaans communiqué. De Amerikaanse journalist Da vid Schönbrun is in Hanoi aan gekomen voor het maken van reportages Schönbrun. die door zijn vrouw vergezeld wordt, denkt twee weken in Noord- Vietnam te blijven. De leider van de Amerikaanse iazi-partij, George Lincoln Rock well, is vrijdag doodgeschoten, zo heeft de politie van Arlington mee gedeeld. De moordenaar, die zijn dodelijk schot loste, is ontsnapt. Volgens de politie is Rockwell door de kogel in de borst getroffen en op slag gedood. Rockwell is 49 jaar oud gewor den, Hij woonde in het hoofdkwar tier, een huis in de wijk Arlington van Washington, met acht leden van zijn „stormtoepen", temidden van swastikas en afbeeldingen van Hitier. Zijn partij streeft deportatie van de negers naar Afrika na, en uit roeiing van de Joden door inbe slagneming van hun bezit en door sterilisatie. Rockwell werd oo 9 maart 1918 in Bloomington (Illinois) geboren, zijn ouders waren toneelspelers. Rockwell's nazi-partij werd in november 1958 gesticht, zij nam de Hitler-groet, de Hitlervlag, het uni form en andere dingen van de Duit se nazi-partij over. Tijdens zijn stormachtige loopbaan stak Rock well herhaaldelijk vlammende rede voeringen af over „blanke macht", waarbij hij dikwijls werd bekogeld roet rotte eieren. Wanneer bii roet zijn geüniformeerde völglffigen, getekend door hakenkruisen, door de straten 'trok, werd hij uitge jouwd. Zijn partijtje had geen po litieke invloed In de V. S, Sinds de oprichting van de partij heeft hij veel anti-Joodse vlugschriften en tijdschriften uitgegeven, ook orga niseerde hij talloze rechtse propa- eandagroenjes die meestal snel ter ziele gingen. Rockwell heeft altijd beweerd tegen gebruik van geweld te zijn. Hij trad in 1940 in dienst bij de ma rine, werd piloot en steeg op tot kapitein-luitenant-ter-zee. Hij vocht in de Koreaanse oorlog en diende in Californië en ITsland, waar bii een IJslands meisje ontmoette dat zijn tweede vrouw werd, De fraude hij de Amrobank in Dokkum die op 10 augustus j.l. bij een controle-onderzoek aan hét licht kwam, blijkt van grote om vang te zijn. De recherche van de rijkspolitie en experts van de Amrobank zijn nu veertien dagen bezig met zeer Intensief onderzoek. Hieruit is ge bleken, dat de 55-jarige procuratie houder W. K., die zich uit eigener beweging bij de politie heeft ge meld en thans is ingesloten in Leeu warden, zeker tien jaar geleden be gonnen is met ziin knoeierijen. Toen ruim vijf jaar geleden bij de Amsterdamse Bank in Dokkum een fraude werd ontdekt, was K. bij de Rotterdamse Bank al jaren bezig geld te verduisteren. Deze oraktiiken zette hij voort tot na de fusie tussen de twee banken Er is door de verduistering tenminste I en bedrag van 70.000 verdwe- Inen. Het onderzoek kan nog weken duren. De uiterst linkse maar niet-com- munistische slraëiische partij Ma- pam heeft een vredesplan van zeven punten opgesteld. De Mapam is een van de zes partijen die ver tegenwoordigd zijn in de coalitie regering van Levi Esjkol, en wel met twee ministers. Volgens het vredesplan van de Mapam zou Israël, als er eenmaal vrede zal zijn gesloten met Jorda nië, aan Jordanië het veroverde gebied aan de rechteroever van de De Israëlische regering heeft donderdagavond aan secretaris generaal Oe Thant verzocht zijn in vloed aan te wenden om de Joden vervolging in bepaalde Arabische landen, met name Egypte, Syrië en Irak, te doen ophouden. Dit heeft een woordvoerder van de Israëli sche V.N.-delegatie meegedeeld. PLAATSELIJK MIST De luchtdrukverschillen in ons land waren vrijdag gering, zodat er in het algemeen weinig wind was. In de nacht en ochtend drongen wolkenvelden vanuit de Noordzee de kustgebieden bin nen. Boven de wadden bleef deze bewolking vrijwel de gehele dag hangen, zodat de temperaturen daar niet hoger kwamen dan om streeks 18 graden. Elders ontstond, bij heldere he mel, op vele plaatsen stralings- mist, die zich o.a. in zuid-Lim burg lang wist te handhaven. Na het optrekken van de mist liepen de temperaturen on tot 20 a 26 graden. Voor vandaag wordt er weinig verandering in het weer beeld verwacht. De wind blijft zwak en kan in de middag aan de kust vanuit zee waaien. medegedeeld door het K. I. M. I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Overwegend droog en vrij zon nig weer, maar in de ochtend uren mist of laaghangende be wolking. Meest zwakke wind aan de kust vanuit zee. Weinig ver andering van temperatuur. Jordaan teruggeven, behoudens en kele grenswijzigingen. Aan Jorda nië zou ook toegang tot de Middel landse Zee verschaft moeten wor den. Maar, evenals alle andere Israë lische partijen, is de Mapam van oordeel, dat de herenigde stad Jeruzalem onder Israëlisch gezag en de hoofdstad van Israël moet blijven. Verder zou het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen in der minne met Jordanië moeten worden geregeld. Jordanië zou ze moeten opnemen in het gebied aan de westelijke oever, waarbij Israël economische steun verleent. De Mapam spreekt zich ook dit voor annexatie van de zone van Gaza en demilitarisatie het Golan- gebergte in Syrië en van het schier eiland Sinai. De Mapam prefereert voorts neutralisatie van het midden-oos ten en samenwerking van alle lan den in dat gebied in „federale" stijl en op het economische vlak. De Mapam heeft negen afgevaar digden in het 120 zetels tellende Israëlische parlement. Zij verwierf 7,6 pet van de stemmen bij de ver kiezingen van 1965. ZATERDAG 26 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 5.03 5.07 Breskens 5.28 5.32 Terneuzen 6.04 6.08 Hansweert 6.38 6.42 Walsoorden 6.37 6.41 ZONDAG 27 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.40 6.05 6.41 7.15 7.14 n.m. 5.48 6.13 6.49 7.23 7.22 MAANDAG 28 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 6..24 6.40 Breskens 6.49 7.05 Terneuzen 7.59 7.41 Hansweert 7.59 8.15 Walsoorden 7.58 8.14 Aug. 26 27 28 ZON op onder 5.41 19.42 5.42 19.40 5.44 19.38 MAAN op onder 21.40 12.39 21.58 13.52 22.24 15.07

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1