W V V ZIT DIEP IN DE PUT DE „BREDE BASIS" VAN GEORGE KESSLER MAAR RIJK, DE CLUB IS DAT WEL Plan jeugdtraining niet bedoeld als wapenschouw Nog geen jongens van 12 en 13 jaar Steenrijk is de voetbalclub, die het Groningse stadje Winschoten sinds kort beroemd heeft gemaakt tot over de landsgrenzen. De heer J. E. Kiewit, sinds 3 maanden secretaris van WW, al 10 jaar bestuurslid, geeft het zonder schroom toe. Steenrijk met een eigen terrein. Steenrijk met eigen opstallen. Steenrijk ook met een eigen terreinknecht. ENGEL WUBS ARIE HAAN SPORTNUMMER „DE VRIJE ZEEUW Het Winschoter drama Engel Wubs, de talenten-ontdekkende ambtenaar uit Winschotén, geeft de WVV-jeugd les. En toch is het niet deze rijkdom die het 71 jaar oude WVV beroemd heelt gemaakt. Integendeel. De reputatie van WW dateert eerst uit de laatste tijd, om concreter te zijn uit het laatste voet beljaar. Toen immers veroverde naast Klaas Nuninga ook Jan Mulder zich een plaats in het Nederlands elftal. Jan Mul der, heel voetbalminnend Nederland ken de hem nog van zijn spectaculaire trans fer van WW naar het Belgische An- derlecht. Toen ook herinnerde Nederland zich diat de Ajacied Klaas Nuninga vóór hij bij GVAV een reputatie opbouwde vanuit WW naar het betaalde voetbal was gestapt. Twee oud-WW'ers in het Nederlands elftal, de Winschoter club kreeg op slag bekendheid. Welke clubsecretaris ook blij zal zijn met publiciteit rond zijn vereniging, W VV-secretaris Kiewit geeft duidelijk blijk er anders over te denken. „Elk krante-artikel over onze vereniging roept telkens meer scouts van het be taalde voetbal naar Winschoten. We heb ben ongewild een reputatie opgebouwd, die als ongewenste trekpleister gaat fun- geren." Geen goed woord heeft secretaris Kie wit ovf*~ voov het betaalde voetbal. „zie ronselen anders kan ik het met noemen jongen-s zonder enig overleg met ons bestuur. Voldoet een speler niet, dan wordt hij zonder meer terug gestuurd, voldoet hij wel maar zit de be treffende club in geldnood, dan gaat de speler voor een veelvoud van het aan ons betaalde transferbedrag over naar een andere vereniging. Het is het bekende thema, maar uit de mond van een man, die dergelijke gevallen ettelijke keren van nabij mee maakte, krijgen deze woorden toch weer een nieuwe inhoud. „Alle betaalde clubs doen het op diezelfde onsympathieke ma nier". De heer Kiewit kent tot dusver slechts één uitzondering: "het, Belgische Anderlecht. „De transfer van Jan Mulder verliep op een prettige wijze via het bestuur. En bovendien kregen we van Ander- lecht, naast het transferbedrag, ook nog een som geld, die we met al het overi ge geld uit de transfers in reserve hebben voor de bouw van een clubhuis En secretaris Kiewit somt de namen op van de spelers die in de loop der jaren WW hebben verlaten voor het be taalde voetbal. Het begon al bij Chris Walburg, die naar Veendam ging toen nog geen sprake was van een verplich te transfersom aan de amateurclubs. Daarna was Klaas Nuninga aan de beurt. En deze naam noemend verzucht de heer Kiewit: „Voor f 3.000,- ging hij naar Be Quick, vervolgens voor f 25.000,- naar GVAV en Ajax betaalde i 250.000,- voor hem". Verder ging Hans Wortel- boer naar GVAV en Sietze Veen naar Heracles. Ook Henny Mellema ver dween naar de Almelose club. Kiewit: „Na een jaar kwam hij terug. Nooit meer is hij voor ons geweest, wie hij was". Jan Mulder verdween. Eitje Ee- dens („zonder enig overleg naar Veen- dam") en nu ls ook de talentvolle Arle Haan weg bij WW. Acht spelers in to taal. „Met deze spelers zouden we uit de zorgen zijn geweest", meent secreta ris Kiewit. Want WW zit in de put. Op het hoo^- tepunt van zijn heeft [een absoluut dieptepunt bereikt in zijn -rijke geschiedenis. WW is gedegradeerd ■en zal volgend jaar in de derde klasse knoeten uitkomen en dat heeft Winscho [ten nog nooit beleefd, ook niet toen het IbetaaldE |was. de voetbal in Nederland nog taboe Twee jaar geleden nog nam WW als noordelijk kampioen deel aan de wed strijden om het kampioen-schap van Ne derland bij de amateurs. „Een heerlijke [tijd", weet de heer Kiewit zich nog ite herinneren. ,Maar we hebben nu de [tol moeten betalen aan het betaalde voet bal. Het is heel duur betaald". Toch is WW een gezonde vereniging. ancieel goed draaiend en met 600 le ien," die slechts f 2,- contributie per aand hoeven te betalen. Met nog altijd veel talentvolle jeugd, die ook in de wintermaanden op een gezonde manier bezig wordt gehouden. Maar optimistisch, nee, dat is de heei Kiewit bepaald niet. Want het leiden van een dergelijke vereniging wordt naar zijn mening steeds moeilijker, terwijl de dalende prestaties mede oorzaak zijn van een schrikbarend tekort aan jeugdlei ders, waardoor verschillende van hen per weekend twee elftallen moeten be geleiden. En ook het bes-tuur van WW is kwantitatief onderbezet. Het nieuwe seizoen zal WW ingaan met een jong elftal. Het zal zijn reputa tie van technisch goede ploeg moeten kunnen combineren met schotvaardig heid. Maar het zal ook op de tegen stand moeten rekenen van verschillende clubs uit de naaste omgeving van Win schoten, die juist tegen het gerenom meerde WW hun beste beentje zullen voorzetten. Het zal ook plaatsgenoot Bato ontmoeten, de club waarmee fu siebesprekingen aan het einde van het afgelopen seizoen niet tot resultaat leid den. Het jonge elftal zal tenslotte de 71 jaar oude vereniging uit zijn dieptepunt moeten optrekken. En dat wordt een eervolle ma-ar moeilijke opdracht. Juist omdat WW bekendheid heeft verworven tot buiten Nederland. Engel Wubs, 60 jaar, klein van stuk, ambtenaar die de a'deling Sportzaken onder zijn hoede heeft op het stadhuis in het 18.000 zielen tellende Winschoten, heeft een groot aandeel geleverd in de bekendheid die WW thans geniet. Zijn naam heeft voor de Winschoter voetbal gemeenschap een befaamde klank. Want Engel Wubs is de man, die de talen ten ontdekte in WW en die ze opleid de. We zochten hem op In zijn kantoor, in een barak, die het ruinïtetefcort in het stadhuis moet compenseren. Tussen de telefoontjes door die handelen over het gebruik van sportvelden door andere dan de eigen sportverenigingen en over De magische woorden, die de leden van de technische commissie voor de jeugd in de twintig afdelingen van de KNVB al meer dan een jaar bezighouden, zijn „plan jeugdtraining in Nederland". Dat ïs het plan van „de brede basis", die bondscoach George Kessler [voorstaat. En omdat hij bijzonder goed weet, dat de opbouw van bet topvoetbal in ons land bij de jeugd moet beginnen, heeft hij een (jaar geleden zijn gedachten hieromtrent prijsgegeven. Hij wilde een groep jongens van veertien en vijftien jaar bijeen halen, benaderde Ide twintig afdelingen en zei„Zoek zestien talentjes bij elkaar en kom 'daar eens mee naar Zeist". Dat moest op korte termijn gebeuren en ide gevolgen bleven niet uit: de organisatie in het KNVB-centrum was niet honderd procent en in de afdelingen had men te weinig tijd gehad om de allerbeste jonge spelers te selecteren. de tij ds verdeling van de nieuwe die in september gereedkomt, tussen dé bedrijvigheid van deze telefoongesprek, ken door toont Engel Wubs zich bereid| iets over zijn opvattingen mee te delen.j WW'er in hart en nieren verhaalt hijl eerst wat geschiedenis. De historie van zo'n kleine 40 jaar geileden toen WW geen jeugdleden kende. Engel Wubs heeft de groei van het jeugdvoetbal vanaf de eerste stonde meegemaakt. Discipline „met een Duitse D", licht hij toe „is een eers-te vereiste voor '6 kweken van goede voetballers",naar de mening van de man, die dn Winschoten! als „de voetbalkermer bij uitstek"! geldt. Verplichte training voor de jeugd) meent hij verder en een vroege selec tie. „Niet meer als ze 15, 16 jaar zijn. Je moet een jongen begeleiden vanaf z'n 12e jaar. Je moet allereerst de voet- baltechni-sch aanleg onderkennen en pro beren ze de juiste mentaliteit mee te ge ven. Vooral dat laatste, daar gaat 't om", En goed voorbeeld moet je ook zijn als jeugdleider, meent Engel Wubs. „Een jeugdleider die zelf rookt, moet niet van- zijn jongens eisen, dat ze het roken la ten". De jongens opvangen, ze met idea listische opvattingen stimuleren. Dat is naar de mening van Engel Wubs da manier om ze tot goede sportmensen te maken. „Er gaat heel wat talent ver-} mensen met bel loren door gebrek aan -sen met Niet alleen mentaal ook technisch leid, de Engel Wubs de WW-jeugd op. „AI was ik zelf nooit een groots voetballer,- nog altijd kan ik met mijn handen in m'n broekzak wei een bal stoppen". En bij diit alles is Engel Wubs reëel genoeg om te beseffen dat ook hij de voetbal-^ wijsheid niet in pacht heeft. „Nog elke keer leer ik wat nieuws", zegt de manj die nu wat op de achtergrond is geraakt bij WW en die nog slechts een groepje „talentlozen" (zoals hij zegt) pupillen! onder zijn hoede heeft. „Ooit nog eens samen met Klaas toi het eerste spelen", dat is voor Arie Haan, die deze zomer als zoveelste talent bij WW wegstopte, het ideaal dat hij zich voor eerst gesteld heeft bij het begin van zijn loopbaan als betaald voetbel ler bij Ajax. Nog steeds Immers geldt Klaas Nu ninga voor Winschoten en WW als het hoogste voetbalidool en de hartewens van de 18-jarig Arie Haan laat zich ia dat licht bezien dan ook gemakkelijk ver klaren. Voor het overige bezit de oud-WW» er nog weinig concrete voetbalidealen. Met zijn ouders heeft Aiie Haan, die geen broers of zusters heeft, lang gewikt en gewogen voor hij de stap naar Ajax zette. Een vraagteken vormde vooral zijn studie. Arle Haan heeft de twee eerste Wassen van de kweekschool piet suc ces doorlopen en primair heeft hij zich tot doei gestelirook de resterende drie studiejaren tot een goed einde te bren gen. Zijn ouders koesteren in dit opzicht een groot vertrouwen in de studiemo gelijkheden, die Ajax aan Arie Haan zal laten en zij verwachten niet dat de stu die zal lijden onder de verplichtingen, die het voetbalcontract aan hun zoon oplegt. Daarbij hoopt Arie Haan nog wel wat steun van Klaas Nuninga te krijgen in de geheel nieuwe omgeving, die Amsterdam voor hem betekent. Toch waren er in Zeist driehonderd twintig jongens, uit elke afdeling zes tien. Er kwam zelfs een Nederlands elftal uit dat tegen Duitsland speelde waar, met Engeland, het jeugdvoet bal allang de kinderschoenen is ontwas sen en met 6-0 verloor. Dat was geen ramp. Het voornaamste was, dat de kiem was gelegd voor het „plau jeugdtraining in Nederland". De ver antwoordelijke personen hebben echter nooit hun plan in de open lucht gesme ten- Die Interland werd ook met een kort berichtje afgedaan. Maar in april van dit jaar werden 'drie bijeenkomsten gehouden, die iets Ktt-iSte"§l3S- manifestatie. In feite was er niets ge heimzinnigs aan, maar tot nu toe heeft het „plan" in het verborgene gezweefd en werd publiciteit om de een of an dere onnaspeurlijke reden vermeden- Op 4 april kwamen in Utrecht de jeugd-T.C.-leden van de districten West 1 en 2 bijeen, op 6 april in Eindho ven die van Zuid 1 en 2 en op 11 april in Zwolle die van Noord en Oost. Daar waren ook de directeur van het K.N. V.B.-sportcentrum, de heer A. H, Mar tens, bondstrainer Arie de Vroet en al les stond onder leiding van de heer J. Timman, voorzitter van de jeugd- technische commissie van de K.N.V.B. Er waren reeds steekproeven genomen in enige afdelingen en het resultaat was niet onbevredigend. Dat werd de aanloop tot de doorvoering van het plan over het gehele lanu. De medewer king van de afdelingen werd gevraagd en verkregen. Op Noord-Holland na, dat er blijkbaar niets voor voelde en de af- delingSGouda, die zichzell te klein acht te om een voldoend aantal goede jeugd spelers naar voren te schuiven. De heer Martens vertelde op de bij eenkomsten nog eens wat het plan, dat op 21 maart 1967 in gedrukte vorm het leven zag, behelsde. „Vooreerst en vooral verbetering van het spelpeil op brede basis. Talentvolle jeugdspelers, die technische gaven paren aan een goede mentale instelling, verder ont wikkelen. Vooral aandacht besteden aan het kweken van groeps- en zelfdiscipli- n«"i £q dêt laatste heeft het .voetbal in Nederland beslist wel nodig, gezien de onverkwikkelijke gebeurtenissen, die zelfs in interlandvoetbal voorkomen. Arie de Vroet gaf richtlijnen voor de beoordeling van de jeugdige spelers, die voor selectie in aanmerking komen. Er moest gelet worden op: technische vaardigheid, fysieke gesteldheid, wed- strijdmenitaliteit en karaktereigenschap pen, zoals die vooral tijdens het spel naar voren komen. Met die wijsheden gewapend ver trokken de jeugd-T-C.-leden weer naar hun afdelingen. Daar moesten immers de meeste selectiewedstrijden worden gespeeld, waarna districts en rayon- ontmoetin«en zouden volgen en er ten slotte een'landelijke selectie zou over blijven, die mogelijk een internationale wedstrijd zou spelen. Het stond allemaal keurig op papier, de T.C. -leden waren uitputtend geïnfor meerd. En toen zeiden vele vereni gingsleiders: „Ho, ho, dat gaat zo maar niet". Zij waren bevreesd dat hun ster retjes in groter verband dan dat al leen van de vereniging zouden opval len en onherroepelijk zonden worden opgeslokt door de semiprofclubs. Nie mand van de TC.leden zal dat ge vaar onderkennen- Die mogelijkheid is er inderdaad maar daarvan zouden dan de semiprofclubs zelf ook last kun nen krijgen. Hoe komen die jongens van veertien en vijftien jaar in zo'n selectie-elftal? De T-C. in de afdeling heeft daarvoor de medewerking van de clubs nodig, die hun talanlvolle spelers opgeven. Dat legt y ar an tw eindelij kheid op de schouders van die clubleiders, want zij moeten kunnen beoordelen of een jon gen inderdaad zo talentvol is. Een uit blinker in een kleine club hoeft immers geen talent in het grote verband te zijn. Voorts wordt de scheidsrechters van jeugdontmoetingen gevraagd hun ogen de kost te geven en eventuele talenten te melden. En dan gaan de T.C.-leden zelf op pad. Zij selecteren uiterst serieus, omdat zij terdege be seffen, dat 'n jongen van veertien, vijf tien jaar, die voor een selectie wordt gekozen een enorme dreun krijgt als hij in de wedstrijd wegvalt en ernaast moet worden gezet omdat hij beslist onder de maat is gebleven. Zegt het T.C.-lid: „En dan nog kan het gebeuren dat de beste jeugdspe lers niet in de eindselectie komen om dat men hen achterbaks houdt of er geen interesse voor heeft. Dat begrij pen we niet. Laten er van die drie honderd twintig nu eens tien naar een semiprofclub gaan. Dan blijven er al tijd nog driehonderd tien over, die of extra-trainingen of doodgewone trai ning, die zij nooit krijgen, hebben ge had. Dat komt ongetwijfeld het ama teurvoetbal ten goede. En het is per se niet de bedoeling een wapenschouw op stapel te zetten ten gerieve van de semiprofclubs, die dan kunnen uit zoeken. Het enige doel is het spelpeil omhoog te brengen en daarmee moet vroeg worden begonnen. In septem ber gaan we oofc landelijk beginnen met een groep van zestien- en zeven tienjarigen, op dezelfde manier. Kes.- Ier hoopt een zeer brede basis te krij gen van 320 jongens van 14 en 15 jaar en eenzelfde aastel van 16 en V jaar". De „Mchttog" van hef afgelopen sei zoen heeft het eindstation Zeist al be reikt. Maar men gaat stug door. Voor het seizoen 1967-1968 gefit het plan voor spelers, geboren op of na 1 sep tember 1952 (groep 14-15) en op of na 1 september 1950 (groep 16-17). Er ls zelfs al gedacht oim de leeftijdsgroep van 12 en 13 jaar ook in het plan te betrekken. De technische deskundigen in de K.N.V.B. hebben sterk aange drongen op toevoeging van die groep. De pedagogen in de K.N.V.B. hebben het met klem afgeraden. Dat is dan een lduif waarom nog kan worden ge vochten. Voorlopig heeft men trouwens de handen al meer dan vol aan de an dere twee groepen. Dat heeft men er echter volkomen voor over want nu al kan gezegd worden: „Er zit talent onder de jeugd en er komen er bepaald uit voor het Nederlands elftal". En dan mogen die tweemaal driehon derdtwintig zelf uitmaken wie dat dan wel zal zijn. Maar dat het stimuleert, staat vast want ieder is wel zo eer zuchtig om te denken dat hij het ls-. Op de foto links hierboven De verrichtingen van de speler tjes worden nauwkeurig gade geslagen en genoteerd door leden van de technische commissie jeugd van de afdelingen. WW-sejiCvUi'is Kiewit: geen goed woord voor het betaalde voetbal.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 19