„De afdelingen": Pijlers van de K.N.V.B. ZWARE TAAK VOOR COMPETITIELEIDER Steen hield woord Koewacht verandert niet veel Uitstekende samenwerking met gemeente Hontenisse toto-dienst PARALLEL FACTOREN INDELING Vogelwaarde „in de bouw" SPORTNUMMER:DE VRfJE'ZEEUW Wie meent, dat het „lagere" {voetbal, zoals dat in de afdelin gen van de K.N.V.B. wordt geor ganiseerd en gespeeld, van onder geschikt belang is, vergist zich. De afdelingen vormen als het ware het voorportaal, de leerschool, Voor de „grote" bond en zijn min of meer de pijlers waarop de 'K.N.V.B. rust. In de 20 afdelingen, verspreid over het gehele land, worden spelers, scheidsrechters en commissieleden opgeleid en van daaruit vindt dan doorstroming plaats naar de K.N.V.B. Vóór de fusie in 1940 waren de afdelingen (in Zeeland toen nog Zeeuwsche Voetbalbond geheten) autonome organisaties. Hoewel de afdelin gen ook nu nog hun voetbalzaken in hun rayon geheel zelfstandig regelen is er toch een zekere bin ding met de K.N.V.B. en in de reglementen van deze laatste zijn ook de bevoegdheden van de af delingen vastgelegd. een overstapje genomen naar de 4e klas K.N.V.B. Het aloude Middelburgse Zee- landia en D.F.S. uit Burgh/Haamstede zijn gedegradeerd en zullen nu in de af deling Zeeland gaan uitkomen en staan daarbij voor de ongetwijfeld moeilijke taak de weg terug te vinden. Renesse, dat vorig jaar gezelschap had van het nu gedegradeerde Dreischor, krijgt dus nu dat van D.F.S. daarvoor in de plaats. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is in de eerste klas vertegenwoordigd door Hoofdplaat en Groede. Het Walcherse aandeel wordt geleverd door Domburg, Noormannen (Westkapelle), Jong Am- bon (Vlissin-gen) en, zoals gezegd, Zee- landia, terwijl uit Zuid-Beveland Lewe- dorpse Boys. Patrijzen Cs-Heerenhoek),. Robur (Goes) èn het pas gepromoveerde Kruiningen het dozijn completeren. In de reserve la klas komen louter reserve-elftallen uit. In de overige klas sen vinden wij een gemengd gezelschap. Dit is mede een gevolg van het feit, dat, naast de standaard-elftallen van de spe cifieke afdelingsverenigingen, da&rin ook de lagere elftallen uitkomen van de KN.V.B.-verenigingen. De ingebruik neming van de Zeelandbrug heeft voor al voor het reizen van en naar Schou- wen-Duiveland een grote verbetering te weeggebracht, waardoor een meer lo gische opbouw van de competitie en normaler doorstroming verkregen kon worden. Begin september is het weer zover dat het competitierad gaat draaien. Na de vele vriendschappelijke-, toernooi- en seriewedstrijden gaat de strijd om de punten weer beginnen. Competitieleider Van Baaien beeft een heel wat lastiger taak dan zijn collega van de KNVB. Steen-secretaris Th. Waterschoot: „tegentecbmschö ploegen speien we altijd goede wedstrijden." Natuurlijk lopen heel wat werkzaam heden in de diverse afdelingen en in de K.N.V.B. parallel en het is derhalve een kwestie van logisch beleid dat coördi natie van bepaalde werkzaamheden waar gewenst en mogelijk (b.v. bij het houden van cursussen e.d.) plaats vindt. .De afdelingen hebben echter ook vele taken, waarin de grote bond weinig aanspraak heeft. Men organiseert b.v. zelf de competities, waarbij uiteraard wel een nauw contact met de K.N.V.B. moet worden onderhouden. Het compe titieprogramma wordt nl. als het ware van bovenaf opgebouwd, met andere woorden, wanneer men van K.N.V.B.- zijde wijziging in het programma wil aanbrengen, moet de afdeling zich daar noodgedwongen naar richten. Wordt dus een wedstrijd door de K.N.V.B. ingelast op een veld, waarop reeds een afde lingswedstrijd was gepland, dan vervalt deze laatste. In het andere geval, wan neer e.en veld, waarop een K.N.V.B.- wedstrijd was vastgesteld, vrijkomt om dat die ontmoeting werd uitgesteld, blijkt het in de praktijk meestal niet meer mogelijk nog een afdelingswed strijd in te lassen, omdat daarvoor dan de tijd ontbreekt. I Het liikf allemaal zo eenvoudig om iCen competitie-indeling en een wed- 'strijdprogram te maken, maar de taak .van een afdelingscompetitieleider is vaak heel wat gecompliceerder dan die van zijn collega van de K.N.V.B. In Zeeland moet competitieleider Van Baa ien zorgen dat de ongeveer 90 elftallen die aan de zondagcompetitie deelnemen pl.m. 900 wedstrijden binnen de daar voor uitgetrokken periode hebben afge werkt. Het beeintijdstip is uiteraard heel wat gemakkelijker te bepalen dan dat, waar op er definitief een punt achter gezet kan worden. Vele factoren spelen daar bij een rol. Terreinafkeuringen, minder, beschikbare speeltijd in de zogenaamde' ..donkere" maanden, feestdagen, uitval len van wedstrijden wegens verkeers- stagnatie (mist) en het doorkruisen van programma's van de K.N.V.B. en andere sportbonden. Ook gebeurtenissen van plaatselijke aard, wielerwedstrijden, carnaval, jubilea, kermis, zijn evenzovele factoren, waarmee rekening moet wor den gehouden. Helaas blijken vele verenigingsfunctio narissen niet steeds doordrongen van deze en andere moeilijkheden, want vaak wordt er om futiliteiten uitstel ge vraagd. waarbij men zich kennelijk niet realiseert dat verlening daarvan storend kan werken op de vlotte en vol ledige afwerking van de competitie, terwijl bovendien vaak belangen van anderen met zo'n uitstel worden door kruist of geschaad. Een factor, waarmede in Zeeland ook rekening moet worden gehouden is de structuur van de grond van de meeste voetbalvelden. Men heeft uiteraard heel wat kleivelden en men is daardoor in vergelijking met elders in een ongun stiger positie. Zandvelden zijn na een fikse regenbui meestal reeds na enkele uren weer bespeelbaar te maken, de vette klei is er echter nogal eens oor zaak van dat één stevige regenbui op zaterdagavond of zondagmorgen vol doende is om het terrein onmiddellijk en vaak voor langere tijd onbespeelbaar te maken. Dat vele velden In de afdelingen bo vendien nog niet alle aan de te stellen eisen voldoen speelt natuurlijk bij deze veelvuldiger afkeuringen ook een rol al moet gezegd, dat er gelukkig in de laat ste jaren in dit opzicht een verbetering is ingetreden en veel zogenaamde cre- peergevallen zijn er dan ook echt niet meer. De zondag-afdeHngscompetltie in Zee land Is opgebouwd uit één le klas, be staande uit louter standaard-elftallen één reserve eerste klas, twee 2e klassen en vier 3e klassen, verdeeld over de ge hele provincie, met uitzondering van St.-Philipsland en het eiland Tholen. Hoewel dit laatste geografisch bij Zee land hoort zijn de gevestigde elftallen Ingedeeld ln de afdeling Brabant. In de eerste klas heeft kampioen Koe wacht, de laatste vertegenwoordiger van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen daarin, De voetballers van St.-Jansteen hebben hun woorden van vorig jaar waargemaakt Na de beslis singswedstrijd, die verleden jaar met 2-1 van Bïeskens werd ver loren heeft men in St.-Jansteen de koppen bij elkaar gestoken en een- plan de campagne opgesteld. De ongelukkige afloop van de compe titie '65-'66 zou niet herhaald wor-* den. Ditmaal moest het kampioen schap en de promotie bij „Steen" terechtkomen. Nu of nooit! Met die gedachte in het achterhoofd begonnen de spelers van het eer-, ste elftal aan de competitie. Zij hielden woord. Na afloop van het seizoen kon het kampioensteam worden gehuldigd. Een belangrijk gedeelte van die huldi ging speelde zich af op het gemeentehuis. Daar kregen de spelers en het bestuur Van Steen van het gemeentebestuur een kampioensdronk aangeboden. Die sponta ne ontvangst op het raadhuis is typerend voor de goede verstandhouding die er iir St. Jansteen bestaat tussen de voetbal vereniging en de plaatselijke overheid. Het bestuur van Steen heeft het belang van die goede samenwerking ingezien. De resultaten gijn dan ook niet uitgeble ven. De gemeente is de voetbalclub op ialle mogelijke manleren van dienst. Het ■gemeentelijke badhuis staat de club als kleedlokaal ter beschikking. Dat houdt Onder meer in dat de spelers na de wed strijd of een training over niet minder dan 12 douches kunnen beschikken. Bin nen niet al te lange tijd komt een eigen kleedlokaal gereed. Naast het hoofdveld is nu een tweede veld ingezaaid dat bin nenkort in gebruik genomen zal worden, beide velden worden door de gemeente voor slechts honderd gulden per jaar ver huurd. Als klap op de vuurpijl ontvangt de vereniging voor iedere junior 10 gul den per seizoen, voor Steen met 100 junioren komt dat neer op ongeveer duizend gulden subsidie. De leden van Steen zijn bijzonder in genomen met de burgemeester van hun- gemeente mr. J. 1. M. Heuser, die zelf bij bijna iedere wedstrijd aanwezig is. Om de vervoerskosten zo laag moge lijk te houden stelden de voorzitter, pen ningmeester en secretaris voor iedere uit wedstrijd hun auto beschikbaar. Voor de beslissingswedstrijd in 1966,' waarin Breskens Steen naar de tweede plaats verwees, kwam aan het licht dat het eerste elftal van Steen op 'n te smal le basis was gebouwd. In de week voor ,de belangrijke ontmoeting werden namei lijk drie spelers geblesseerd. Door het 'ontbreken van plaatsvervangers, did igoed genoeg zouden zijn voor het hoog» iste elftal, was men echter genoodzaakt de drie gekwetste voetballers toch op te stellen. Tijdens de wedstrijd bleek aï gauw dat Steen het met drie mannen oa halve kracht tegen Breskens moest af3 ileggen. Het was een goede les voor de Steensa. voetballers; de kerngroep werd uitge^ breid, zodat men aan het begin van het,' nieuwe seizoen over zestien spelers kort (beschikken, die in aanmerking konden komen voor een plaats in het eerste. Een gelukkige omstandigheid daarbij was da terugkeer van L. de Kind, die na een 'jaar bij HW '24 gevoetbald te hebben zijn oude vereniging weer opzocht en da overschrijving van E. Magnus uit de Huk ster vereniging. De overschrijving van deze spelers en het verlies van F d'Hoog- he en R. Wojtal, die dit jaar van HVVi '24 naar Steen kwamen, is voor HW aï eens de aanleiding geweest om de voet balclub uit St.-Jansteen in een minder ;goed daglicht te plaatsen. De taktiek van de Steense ploeg is voornamelijk gebouwd op techniek. „Te gen technische ploegen spelen we altijd goede wedstrijden, maar tegen een harde ploeg wordt het meestal een slechte wedstrijd, omdat onze jongens dan niet tegen het brute geweld op kunnen. Daarom leggen wij nu het accent van de trainingen niet meer zozeer op de techniek. Wij weten dat wij voor de der de klas over voldoende techniek beschik ken, maar voor de derde klas is onza ploeg nog niet hard genoeg", aldus se cretaris Th. Waterschoot, die verwacht ■dat zijn ploeg in de derde klas beslist •geen ondergeschikte rol gaat spelen. In het afgelopen seizoen haalden zijn jon gens 37 punten uit twee wedstrijden. On danks het feit dat rechtsbuiten G. van Rattingen het hele seizoen in het doel heeft gestaan kregen zij slechts 23 goals 'tegen. Die cijfers geven de voetbal enthousiasten uit St.-Jansteen vertrou wen in de toekomst. Een vertrouwen dat volgens secretaris Waterschoot zekeï niet beschaamd zal worden. Na twee jaar in de eerste klas van de afdeling Zeeland te hebben geo pereerd heeft Koewacht de weg te rug weten te vinden. Na felle strijd werd de titel behaald en het succes volle elftal zal in grote trekken ook de Koewacht-kleuren in de vierde klas KNVB moeten gaan verdedigen. De plaats onder de lat is voor H. Baert, met R. Matthijs, als zeer bruik bare reserve, achter de hand. De ach terste Unie heeft in F. Buijs en de gebroeders B. en G. Suij zeer goede krachten en voor de^verbinding met de voorhoede zullen G.' 7n{jfCêls en A. de Block de betrouwbare schakels moeten vormen. Voor de aanvalsli- nie zijn disponibel C. v. Waésberghe, B. Poucke, F. Rietjes, C. van Grems- berghe en F. Rombout, terwijl R. Gee- rards en M. van de Broecke, die van H.V.V.' '2i is teruggekeerd een plaatsje in het eerste zullen kun nen veroveren. Zolang men niet de beschikking kan krijgen over een „echte" trainer, zullen Rietjes en B. Suij er het hunne toe bijdragen om Koewacht klaar te stomen voor een veilige plaats in de vierde klas. Tussen Stoppeldijk en Boschkapelle is een fraai, nieuw sportpark ge opend. Het bevat twee speelvelden met een oefenterrein en de voetbal vereniging Vogelwaarde is hiermede meer dan tevreden. Spontaan zijn spelers en supporters deze zomer avonden „in de bouw" gegaan; de jasjes werden uitgetrokken en mou wen opgestroopt. Onwennig met hamer en truweel moest er wel eens eep blaar worden doorgeprikt, maar met vrienden onder elkaar is het ge zellig werken. Resultaat?Vier kleedlokalen met douche-ruimten Vogelwaarde kon afgelopen seizoen de degradatie omzeilen. Vanaf heder kan men op de steun rekenen van De Schepper, die na lange tijd 'suk kelen, weer fit onder de lat gaal staan. Secretaris Van der Meyden kon de training met zijn jongens niei op de gebruikelijke manier leiden want ook hij is pas uit de gips, van wege een opgelopen beenbreuk. Voor de voetbalsport bestaat in Vogel waarde goede belangstelling; zes elf tallen bewijzen dat. Het kampioenselftal van Koewacht, dat geen of weinig wijzigingen zal ondergaan in de eerste wedstrijden van het nieuwe seizoen. Van links naar rechts bovenste rij: J. G eerards (voorzitter, C. vin Waesberghe, A. Goossens, F Riet- jens, C. van Gremberghe, R. van Damme (bestuurslid), F. Buijs, G. van Waesberghe (elftal-commissielid) en P. van Remoortere (vice-voorzitter). Zittend v.l.n.r.: G. Inghels, Bert Suij, Ben Suij, Th. Baert, B. van Poecke, A. de Block, F. Rombaut. „De toto zouden wij niet graag missen' zeg' de heer Mangnus (op de foto hier naast), secretaris van de voetbalvereni ging Hontenisse. „De opbrengst is een flinke financiële duw in onze rug; een eigen goed-georganiseerde ophaaldienst is iedere week in touw om de formulie ren met de centen in te zamelen". Ook de belangstelling bij de wedstrij den zal aanstaand seizoen naar verwacht wordt nog meer toenemen. Vier buurt verenigingen de oude bekende Vogel waarde met het gepromoveerde Steen en H.V.V. uit Hulst zitten „boven op el kaar" en Hontenisse verwacht veel gas- ten-supporters. Hontenisse zal dus wel geen geldelijke zorgen hebben om de drie senior en zes juniorelftallen te laten draaien. Er staat feest voor de deur want in november gaat men hef veertig jarig bestaan vieren. De terrein-accom modatie van de twee speelvelden is goed De training wordt door eigen mensen verzorgd en voorzitter Schelfhout geeft hierbij het goede voorbeeld. Secretaris Mangnus is met Hontenisse goed op de hoo^e: zijn voetballoopbaan werd abrupt door een beenbreuk afgebroken, maar om d# spart te dienen werd meteen od een bestuursfunctie overgeschakeld.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 17