Ze blijven liever amateur „Ik hoop dat het zo zal blijven Vlissingen liever in westelijke eerste klas De zorg van Middelburg M iddelburg de kampioen maakt weer geen gebruik van de kans om betaald voetbal te gaan spelen. Het blijft liever amateur! NEEN GEZOND NOOIT SPORTNUMMER DE VRIJE ZEEUW BETAALD? WAAROM TOCH! „Het zou voor Middelburg te moeilijk geworden zijn het hoofd boven water te houden. Ik ben er bijzonder gelukkig mee dat het bestuur zo verstandig is geweest om de club niet toe te la ten treden tot het betaald voetbal". Dit is een ontboezeming van de heer J. W. Hupkes, directeur voorzitter van de Kon. Mij de Schelde n.v. te Vlissingen. Hij is tevens voorzitter van het adviescollege van de voetbalvereniging Vlissingen. „Ik zal eens vanuit mijn eigen straatje praten", zei hij. „Als Vlissingen afdelingskampioen was geworden en het semi- prof-schap had geaccepteerd, dan had ik dat bepaald betreurd. Ten eerste is het financieel niet haalbaar in Zeeland en boven dien ben ik bang, dat de spelkwaliteiten eronder zullen lijden. Dit laatste hoeft natuurlijk niet zo te zijn, maar het gevaar zit er in. Vlissingen heeft over het algemeen een sterke aanhang.. Dat is bij Middelburg ook het geval. Rond de tweeduizend toe schouwers per wedstrijd. Als nu een van deze clubs semi-prof zou worden, geloof ik niet, dat er meer mensen naar de wedstrij den zouden gaan kijken. Het zijn bloeiende clubs binnen het amateurisme. Ik hoop dat het zo zal blijven". Dezelfde lijn van het commentaar van de heer Hupkes volg den ook de directeur van de Vitritefabriek n.v. te Middelburg en de directie van de Dow Chemical in Terneuzen, hoewel van Dow-wege nog een en ander werd toegevoegd. „Heel verstandig van Middelburg", verzekerde ons ir. G. Kranen directeur van de Vitrite Works. „We leven hier in een zeer dun bevolkt gebied. Stel je voor dat Middelburg betaald zou gaan spelen, dat zou veel te zware financiële consequenties met zich brengen. Bovendien ben ik van oordeel, dat je beter een goede amateur kunt zijn, dan een slechte semiprof. Middelburg heeft zijn spelkwaliteiten de laatste ja ren sterk opgebouwd. Een ander motief, waarom ik het goed vind, dat Middelburg blijft maar het is: voetbal is een tak van sport, die naar verhouding zeer weinig wordt beoefend. Ik zie daarom het nut niet in om een semi- prof club van ons bedrijf uit te subsidiëren. Onze mensen hebben ei weinig belang bij. Dan voel ik er veel meer voor om het bedrijfsvoetbal en andere spor ten, die door personeel van onze fabriek worden beoefend te steunen" Van Dow-zijde werd ons gezegd, dat dit bedrijf geen enkel belang heeft bil het al dan geen semi-prof worden van Middelburg. i ,,Heel anders zon het zijn", aldus de directie, „wanneer Terneuzen er zo voor stond. Dan zouden wü alle medewerking willen geven om die club in loven te houden of vooruit te helpen. Geen enkele Terneuzenaar gaat naar Middelburg om daar voetbal to zien". J. W. Hupkes, directeur-voor zitter Kon. Mij de Schelde n.v. 1 1" 55 „We hebben felicitaties gekre gen. Natuurlijk. Voor het lands kampioenschap. Maar wat sterker is, er waren besturen van betaalde! verenigingen, die ons feliciteerden met ons besluit om amateur té blijyen." En: ,,Het bestuur van Middelburg heolt eigenlijk nog nooit eerieus nage dacht over het betaalde voetbal. Na tuurlijk hebben we vorig jaar de vraag gesteld „Betaald voetbal heren?" De antwoorden waren allemaal even kort. Nee". En: „De noodzaak om prof te worden ontbreekt volkomen. Als er nu ieder jaar vijf spelers werden wege- haald door semi profclubs zou je er nog eens over kunnen denken. Die zou je dan maar beter zelf kunnen houden. Zeeuwen zijn echter honkvast en die gaan niet zo snel weg. En als er eens een weggaat, komt hij later toch al tijd weer terug. Waarom dan prof-voet bal? We hebben nu een gezellige club, zijn de laatste twee keer landskam pioen geworden en hebben een slui tende begroting." En: „Misschien is het wel jam mer voor liet publiek dat er hier geen betaald voetbal bestaat. Maar Zeeuwen zijn toch niet zo gauw warm te krij gen. Ze zijn nu toch al min of meer aan hun trekken gekomen". VKssingen-secretaris Van der Eijk denkt er zo over. „Let wel, ik ben bepaald geen te genstander van betaald voetbal. Ik zie alleen niet in waarom het hier in Zee land zou moeten. Er is hier niet één club die zich in de schulden wil ste ken". „We hebben nu een gemiddelde van ongeveer 3.000 toeschouwers. We kunnen stellen dat we een zeer gezon de amateurvereniging zijn. We kunnen ons best redden. We vinden het leuk om amateur te zijn. Laat het ons dan maar blijven". Bij de instelling van het betaalde voetbal in 1954 heeft de vergadering bij meerderheid van stemmen voor he amateurvoetbal gekozen. Het is een wi; ze keus geweest. TOP, DOSKO, Hp' mond en De Valk speelden in 1954 ir. onze afdelingen. Zij werden wel b.- taald. Maar ze zijn toch weer wijselijk teruggekomen". „Ik zie voor Zeeland een toekomsl als men een categorie „onafhankelijk instelt. Laat Vlissingen maar mee draaien in de 2e divisie. Als onafhanke lijke. Nu heb je spelers die je niet graag kwijt wilt. Maar dan komt er zo'n betaalde club. Drieduizend gulden en hup je bent je goede speler kwijt. Nu speelt hij als onafhankelijke bij on- Dan kun je wat tegenover die betaald club stellen. En je kunt je spelers do binden. Ik geloof dat we daar wel naa: toe moeten. Ik denk dat we daar bin nen 6 of 7 jaar aan toe zijn". „Wat is dat nu voor flauwe ku- PSV-spelers hebben met grote lettei Philips achter op hun rug. Ze worde zwaar gesteund. AIS onze spelers me hele kleine lettertjes b.v. Schelde o hun broekje zouden hebben, dan ga i buiten je boekje. Maar je mag wel re clame op je terrein hebben. Hoe kan dat nou"? Secretarie Plet van der Eflk, 41 jaar en al vanaf zijn elfde jaar lid van Vlis singen, heeft een aantal nitgesproken meningen: „We hebben met Middelburg een prettig seizoen achter de rag, maar onze voorkeur gaat toch uit naar de wes telijke eerste klas. Het Is natuurlijk wel leuk dat we achter Middelburg tweede zijn geworden, maar ik had toch graag om meer dan één reden een beslissings wedstrijd willen hebben om uit te maken wie er kampioen zou worden". Piet van der Eijk gaat verder: „Ik sta een hoofdklasse voor amateurs voor. Het is juist goed als je een grotere vermen ging onder de amateurs krijgt. De meer dere onkosten (vooral reiskosten, die uit de instelling van zo'n hoofdklasse zouden voortvloeien), zullen grotendeels gedekt worden door hogere ontvangsten. Ik neem tenminste aan dat de belangstelling zal toenemen als het publiek met geheel nieuwe tegenstanders geconfronteerd wordt. In ieder geval is het aantal van 72 amateurverenigingen in de eerste klas natuurlijk veel te groot". Terug naar de v.v. Vlissingen. Piet va. der Eijk heeft bijzonder veel vertrov wen voor het koma&de se«o$n, Njft al leen ornaat ar in vnssingen een nieuws orthal komt („Je zou er prachtige zaal voetbalwedstrijden in kunnen houden"), maar ook omdat de nieuwe trainer van Vlissingen reeds vanaf het begin een uit stekende indruk heeft achtergelaten. Vic Franssen heet deze nieuwe full-time- oefenmeester, voorheen verbonden aan Hennes DVS. Hij is in het bezit van het Franse A-diploma, het ClOS-diploma en heeft bovendien een bevoegdheid als sportmasseur. Als hulpoefenmeester trainde hij destijds bij ADO onder super visie van Max Merkel. „De trainingsbe- zoeken zijn zeer hoopgevend", aldus Van Eijk. Niet direct hoopgevend zijn echter de berichten over het verloop van enkele spelers. linksbuiten Leen de Bidder viel te veel op, waardoor er onmiddellijk scouts op afkwamen. De Bidder teken de uiteindelijk na enig aarzelen voor het Eindhovense PSV. Bovendien is het nog maar de vraag of de gevaarlijke midvoor Rob Moens, de man met de best/ kop- techniek van Nederland, zal spéfen. Er gaan geruchten dat Moens besloten heeft er mee te stoppen. De aanvoerder zou het nu definitief besloten hebben. Dat heeft hij echter al meer gezegd en bo vendien is de competitie n«g niet be gonnen, dus „Over een paar Jaar zal je als amateurclub ook gerechtigd zijn al je spelers een zekere betaling te geven". Er lijkt dus zo op het eerste gezicht weinig toekomst te zijn voor het be taalde voethal in de enige provincie die dit nog niet kent. Br lijkt ook nauwelijks behoefte aan te bestaan bij de clubbesturen. Ligt de eventuele „oplossing" in een fusie tus sen de twee groten in Zeeland, Middel burg en Vlissingen? In beide scherp ver deelde' kampen wijst men dit met stel ligezekerheid van de hand. Sterker nog, er is nog nooit één- bespreking ge voerd over een eventueel samengaan tussen Middelburg en Vlissingen. Waar om niet? Iedereen kan het vertellen. De rivaliteit tussen de twee clubs, met hun verschillende spelsystemen, met hun verschillende types spelers en mensen, is te groot. De algemene ver gaderingen zouden een fusieplan nooit steunen. De heren Flipse en Van der Eijk we ten dit en winden er ook geen doekjes om. De Vlïssingen-seeretaris zei het zo: „Het zou beslist geen Middelburg-Vlis- singen-combinatie worden. Het zou een aparte vereniging moeten worden. Delta Sport of zoiets. Maar aparte amateur clubs toch niet bij elkaar". De heer Flipse: „De Schelde staat achter Vlissingen, maar wij zijn vol ledig selfsupporting. De enige steun die wij ontvangen komt van twee zaken lie den, die ieder een pagina adverten ties in ons clubblad zetten. Maar je hebt ook niemand die maar iets zegt over betaald voetbal. Iedereen zwijgt. Nie mand die er ook maar over praat. De gemeente zei vorig jaar: Blij dat jullie amateur gebleven zijn. Dat scheelt onsj veel. Nee als er hier betaald voetbal, zou moeten komen, dan zouden ailej krachten uit heel Zeeland zich moeten] bundelen. Men zou een fonds moeten] stichten over de hoofden van Vlissin-j gen. en Middelburg heen want geen vani twee heeft zin om er mee te begin nen. Het zou een keiharde zaak moe- ten-worden. Met een manager en aan deelhouders. Middelburg is eigenlijk vier. jaar, te vroeg landskampioen ge worden. Over vier jaar zit de firma „Zalang er een kans is, moet je ook proberen die te grijpen. Uiteraard heb ik veel vertrouwen in de ploeg, maar weet ook best dat op een bepaald moment een factor geluk om de hoek moet komen kijken. Daarom durf ik ook nu weer met een gerust hart verklaren dat wij gaan proberen om het „driemaal scheeps recht" In toepassing te brengen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat ik weer een kampioenschap verwacht, maar het is nu eenmaal mijn stelregel, dat je steeds naar het hoogst bereikbare moet streven en aangezien wij vrijwel met dezelfde selectiegroep gaan werken en in het ver leden toch duidelijk is bewezen, dat er aan het moreel van de groep niets, maar dan ook niets, mankeert, is het toch dui delijk, dat er een mogelijkheid inzit?" Aldus de 51-jarige voorzitter Salie Si- monse, reeds vanaf zjjn 14e jaar lid van „Middelburg". „De grondslag voor de opvoering van het technisch peil werd reeds gelegd door Jan Ravenschot, wiens trainerstaak IS jaar geleden door Piet Lindenberg werd overgenomen. En dat is een gelukkige greep geweest, want Piet Lindenberg paart een uitstekend inzicht aan een ka meraadschappelijke omgang met zijn spe lers, maar hij zorgt er echt wel voor dat hij en hij alleen de baas is. Hij bracht Middelburg in 196S naar de le klas en. de daarna yolgende successen, waaronder die van de laatste twee seizoenen toch wel uitzonderlijk zijn te noemen, waren yoor een groot deel aan hem to danken", Simonse Is tevreden over de presta tie» van het eerste, minder echter over de accommodatie die Middelburg ter be schikking staat en een grote zorg bete kent. Hij acht het aantal beschikbare vel den te klein om de spelers yan de ruim 30 elftallen, die men op de been brengt, Kjolledig aan hun trekken te laten komen. Hoechst hier en die doet veel voor het voetballen". Drs. M. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut van Zeeland heeft gezegd: „In feite kan het profvoetbal hier alleen komen door een staatsgreep bU het bestuur van Middel burg. Fiipse: „Wie zou die staatsgreep dan uit moeten voeren?" Van der Eijk: „Betaald voetbal komt toch ook wel in Zeeland." En daar zul- Jen we het dan maar op houden. Want men mag in Zeeland natuurlijk niet vergeten, dat betaald voetbal verhoging van het spelpeil met zich brengt en een grotere passieve recreatie in kani .houden en daar gaat het tenslotte om.. S. Simonse: „er is een mogelijk heid"

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 15