cabafSero Groie verwoestingen door bombardementen Provinciaal nieuws Britse missie en gezinsleden in veiligheid „New York Tims" overde luchtoorlog Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW anders andere Agenda De ontslagen bij de Verenigde-"*'*»' Tou wf abrieken te Maassluis Weer ontvoering op Sardinië Relletjes om Oerdoe in India Terneuzen Sluiskil Echtscheiding Goes Middelburg Mevrouw Dewi spreekt berichten over echtscheiding tegen De terugkeer van de Jordaanse vluchtelingen Axel Bourguiba over Vietnam De Amerikaanse waarnemers bij de verkiezingen inZuid-Vietnam Vrijdag 25 augustus 1967 CONSTANTE KWALITEIT -25 STUKS HEDEN: Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Vuurdoop op de Yangste- Kiang". ZONDAG 27 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Vuurdoop op de Yangste-Kiang". MAANDAG 28 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 3 u.: „Vuurdoop op de Yangste- Kiang". Hotel „Rotterdam", 2.30 u.: Jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg-Maatschappij N.V. DINSDAG 29 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Vuurdoop op de Yangste- Kiang". De regeling van het collectief ontslag van de werknemers van de N.V. Verenigde Touwfabrieken in Maassluis is niet van toepassing op de bij deze onderneming wer kende buitenlandse arbeiders. Het betreft hier een groep van onge veer 120 Spaanse arbeiders. De af vloeiing van deze werknemers wor 't bepaald door de datum waarop hun contract afloopt. De directie is van mening dat de N.V. door nakoming van de contracten volledig aan haar verplichtingen heeft voldaan. Een woordvoerder van de Ver. Touwfabrieken deelde desgevraagd mee dat een deel van de Spaanse arbeiders niet van hun vakantie uit Spanje terugkeert. Anderen zijn reeds bezig van werkkring te ver anderen, waarbij ze de volledige medewerking van hun huidige werkgever genieten. Wederom is er op Sardinië iemand ontvoerd. Ditmaal is het de zoon van een oogarts, dè 24- jarige Gianna Caocci, die dins dagavond uit de villa van zijn ouders aan de oostkust, op 85 km van Nuroro, werd gehaald. De zes ontvoerders, die. eerst een tuinman met zijn gezin in een schuur opsloten, waarschuwden de moeder van Gianna, dat haar zoon niets zou overkomen als zij niet vóór de volgende middag dé politie zou waarschuwen. Dezer dagen werd een Sar- dijnse industrieel vrijgelaten die drie weken geleden was ont voerd. Hoewel de politie niets wil meedelen, neemt men aan dat de familie een losprijs heeft be taald. Zaterdag j.l. werd een an dere zakenman ontvoerd. Van hem ontbreekt nog elk spoor. Ongeregeldheden om een taal kwestie te Ranchi in de Indiaanse staat Bihar hebben dinsdag aan minstens 15 mensen het leven gekost terwijl er zeker 60 wer den gewond. De moeilijkheden ontstonden toen studenten die tegen invoering van het oerdoe als de tweede taal na het hindi in Bihar zijn, tegenstanders te lijf gingen. Woensdag deden zich in enkele andere plaatsen ook ongeregeldheden voor. In Ranchi is een uitgaansver bod ingevoerd terwijl betogingen voor de gehele staat zijn ver boden. De Israëlische autoriteiten heb ben donderdag bekendgemaakt dat zij overwegen „om humanitaire redenen na 31 augustus nog een zeker aantal Jordaanse vluchtelin gen in het kader van de gezins hereniging te laten terugkeren". De Jordaanse overheid wordt er van beticht dat zij zich niet aan de af spraken heeft gehouden. Volgens de Israëlische voorlichtingsdienst wil de meerderheid van de vluchte lingen die zich voor terugkeer heb ben gemeld, niet werkelijk naar het door Israël bezette gebied terug komen. Velen, zo niet de meerder heid, zouden zich alleen om poli tieke redenen hebben opgegeven voor repatriëring, aldus de Israëli sche opvatting. Intussen heeft het partijblad Prawda Israël er van beschuldigd dat het de terugkeer van meer dan 160.000 Jordaanse vluchtelingen blokkeert. Van de 170.000 vluchte lingen die zich voor repatriëring hebben gemeld zouden er slechts 6.000 worden toegelaten. De ande ren zouden zijn afgewezen, omdat zij onbetrouwbaar worden geacht. De leden van „Vlieg uit" trokken er op uit Onder leiding van mevrouw P. Ver linde-Maandag ging een veer tigtal dames naar Gouda. Het vertrekuur uit Terneuzen was zó vroeg gesteld dat het gezelschap tijdig in Gouda aankwam om de kaasmarkt te bezichtigen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Waag, waar men door middel van een film kon zien hoe op de boer derij de kaas wordt gemaakt. De reis ging vervolgens naar Schoonhoven om er het edelam- bachtshuis te bezoeken. Na een prachtige tocht langs de Vecht kwamen de dames in Dor drecht, waar een uur werd ge pauzeerd. In Breda wachtte een uitgebrei de koffietafel. Tijdens deze pau ze dankte de presidente de dames voor hun medewerking aan het welslagen van deze reis en sprak mevrouw Doomsde Bock op haar beurt een dankwoord tot mevrouw Verlinde. Jongetje reed tegen vrachtauto Gistermiddag is de 8-jarige C. Vonk, wonende in de Fabrieks- straat te Sluiskil, met zijn fietsje tegen het front van een vracht- apto gereden, die werd bestuurd door Th. E. W. uit Axel. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt van de Oostkade en de Baron de Huartlaan op het ogen blik dat de vrachtauto, komende van de N.S.M., de Oostkade wilde oprijden. Het kind bleef op het wegdek liggen. Personeel van de Nederlandse Stikstof Maatschappij verleende de eerste hulp en bracht het slachtoffertje, dat een hoofdwon de had opgelopen, naar het Sint Elisabethziekenhuis. Duizenden New-Yorkers, wier huwelijk een mislukking gewor den is, reppen zich op het ogen blik naar Mexico om daar te scheiden vóór de nieuwe echt- scheidingswet van de staat New York op 1 september van kracht wordt. De kans bestaat namelijk dat de staat New York op grond van de nieuwe wet de in Mexico uitgesproken echtscheidingen niet meer zal erkennen. De New- Yorkers gaan naar Juarez, een stad aan de grens tussen Mexico en de V. S„ waar men binnen 24 uur kan scheiden als beide par tijen dit willen en er karakter tegenstellingen bestaan. Van de 4.000 echtscheidingen sinds 1 augustus in Juarez aan Amerikanen verleend, werd rond 90 percent toegewezen aan men sen die uit New York kwamen. 23. Ik keek eens met een schuin oogje naar het bed, daar ik uit der aard niet begreep wat Terry in dat instrument zocht, en dus meer naar zaken neigde die mij practisch leken. Dat bed zag er zo onberoerd uit: je zou niet zeg gen, dat er iemand dood had ondergelegen. Terry zag mijn blik en wend de zich nu ook om. „Ja," zuchtte hij. „het bed, Han. We bekeken het nader. Een gewoon, groot, sterk bed, wit ge lakt, met smalle blauwe biezen. Zware houten zijschotten, mas sief hoofd- en voeteinde. „Ze hebben geen vingerafdruk ken gevonden," zei Terry, zich bukkende naar de onderrand. Hij tilde de sprei op, en bezag het gladde lak met een loupe. Toen liet hij zich op z'n knieën zakken en keek onder het ledi kant. Ik deed hetzelfde. Vond het een luguber idee, dat daar de man onder gelegen had, met dat strakke gezicht „Daar ligt nog een veegje bloed.murmelde Terry. „Pen op, Han vleugje bloed onder het bed.. hij onderbrak zichzelf, richtte zich op. „Zeg, wil jij even voorzichtig proberen het bed wat op te tillen?" „Natuurlijk," stemde ik toe. Stak het boekje in m'n zak en hief de zijkant van het tamelijk zware bed met -beide handen op. Terry zei: „Onthoud dit even, DOOR OLAF J. Dl LANDELL om te noteren: stof onder 't bed in vorm van een licBaam weg geschoven „Dat is nogal wiedes," vond ik. „Til dat ding toch hoger op," vermaande hij. Ik tilde het bed scheef de hoogte in, wel veertig centimeter van de grond. Meteen gleed Terry er voor zichtig onder, en ging precies in de donkere silhouet van 't weg geschoven stof liggen. „Terry!" siste ik. „Ben je dron ken' Wat voor nut heeft het op de plaats van die dooie te gaan liggen. „Maak je niet dik," kalmeerde Terry. „Ik lig hier best, hoor. Schrijf maar op." Ik greep mijn vulpen. „Stof onder het bed in vorm van lichaam weggeveegd. Ook op andere plaatsen bijvoor beeld achter het lichaambij de benen. Dat duidt op bewe ging Terry zweeg 'n ogen blik. „Onder uit matras los hangen de korte veer," vervolgde hij. „Die hangt hier gezellig te ben gelen." „Moet ik dat ook opschrij ven?" vroeg ik spottend. „Rund," zei Terry, de detec tive. „Schrijf op: potloodkras- sen." „Pot-lood-kras-sen," schreef ik op. „Waar?" „Nergens,,, zei hij. „Vraag niet zoveel mijn waarde Watson." „Als je nog eenmaal „mijn waarde Watson" zegt, ga ik bo ven op dat bed staan dansen," dreigde ik. „Denk erom," vermaande Ter ry, heel ernstig, „dat we in een sterfkamer zijn, en dat onder dit bed iemand lag, die misschien erg geleden heeft." Ik voelde me bestraft als een klein kind. „En ga verder astjeblieft eens met een flinke plof op die ma tras zitten," vervolgde mijn op voeder. „Je inspireert me." „Ik deed het gedwee, van lou ter schaamte. „Nee," murmelde Terry. „Die streepjes blijven zichtbaar Toen moest ik opstaan; het bed weer optillen, zodat hij er onder uit kon komen, zonder die stof- rand te schenden. Hij zocht verder de kamer af. Cigarettenpeukjes in een asbak je werden nauwkeurig bekeken. „Waar is de tijd, de gulden tijd," dreunde mijn neef, „dat detec tives aan de hand van zo'n peuk je een heel drama konden recon strueren?" „Moet nog komen," zei ik. „Zo gauw er peukjes met handen verkocht worden." „Ik begrijp niet, hoe iemand lollig kan willen zijn, in een kamer als deze," dacht Terry hardop, met hoge wenkbrauwen. Ik pakte hem bij een arm en antwoordde: „Ik ben geen detec tive. Wil je wel geloven, dat ik, als ik zo ernstig moet blijven, bang wordt. Deze kamer is zo ellendig somher, op het noor den „Wees maar niet bang hoor," zei hij zoetappig. „Pa is bij je." „Nou wil je zelf ook lollig zijn," wees ik hem terecht. Hij keek me vriendelijk aan en antwoordde: „Kom, Han! Je moet heus flink zijn. Ik begrijp wel, dat je dit niet leuk vindt. Maar ik heb jouw hulp nodig. Ik zal je wat vertellen Ik verwacht vanavond iets, wat misschien sensationeel kan wor den. Hier in huis. Snap je? En dan moet je ook hier zijn. En zonder zenuwen. Want die ar me dooie kerel zal ons niets meer doen We zwegen even, en Terry onderzocht de inhoud van de papiermand. Er waren enige reusachtige papieren ingepropt, en lange touwen. Onderin lag een verscheurde das, een ge barsten ballonnetje en een leeg luciferdoosje. „Wat verwacht je dan?" vroeg ik. Meende dat toch wel te mo gen weten. „Na half elf," zei Terry, „als je bij Arlette vandaan komt, heb ik je hulp nodig. Zorg dus, dat je er bent. En als je mocht grie zelen, denk er dan maar aan, dat ik hier de hele avond al in don ker ben geweest, alleen. Want daar zal het wel op uitdraaien." „Maar wat verwacht je dan?" herhaalde ik. „Dat kan ik nog niet met ze kerheid zeggen," ontweek hij. „Een aanval op deze kamer, wei- licht. Iets bovennatuurlijks." „Onzin," zei ik. „Afwachten." Ik keek hem eens aan en vroeg: „Heb je eigenlijk wel zenuwen?" „En of, Han," beaamde hij. „Ik ben heus maar een heel gewoon mens." „Dus geen begaafd speurder?" vroeg ik, me een gesprek herin nerend dat we diezelfde middag gevoerd hadden met commissa ris Crommer. (Wordt vervolgd.) Goed bramenjaar Sinds enkele weken zijn in het Zeeuwse fruitcentrum Kapelle- Biezelinge dagelijks enkele hon derden mensen bezig met de bra- menpluk. Op ongeveer 225 be drijven in dit tuinbouwcentrum wordt de bramenteelt beoefend en de oogst is dit jaar groter dan de laatste jaren ooit het geval was. Door het fraaie weer is bo vendien de kwaliteit bijzonder goed. Dagelijks worden er op de veiling in Kapelle-Biezelinge on geveer 20 ton bramen aange voerd, waarvan een deel in doos jes. Deze zijn bestemd voor verse consumptie. Daarvoor worden dan prijzen besteed die liggen rond 1,50 per kg. De overige bramen worden aangevoerd in kratten met 'n inhoud van 4 kg en deze gaan naar de fabrieken voor verwerking tot sap, of in blik of glas. Daarvoor worden prijzen betaald van 1 tot 1,20 per kg. Vooral van Zwitserse zijde is dit jaar een grote belang stelling voor dit produkt en re gelmatig gaan er grote zendingen naar fabrieken in dit land. Voorts gaan er ook geregeld bramen naar fabrieken in West-Duitsland maar toch in mindere mate als naar Zwitserland. Aangenomen mag worden dat de aanvoeren van bramen in Zee land na deze week over het hoog tepunt heen zullen zijn, al zal bij gunstig weer de aanvoer nog wel geruime tijd door gaan, maar dan met minder grote hoeveelheden als de laatste tijd. Ringrijderij 107 Walcberse ringlijders, ge stoken in zwarte Zeeuwse boeren pakken, versierd met oranje sjer pen en gezeten op zware Zeeuwse boerenpaarden, hebben donderdag de hele dag in Middelburg gestre den om een tiental bekers en vele andere prijzen. Een door koningin Juliana be schikbaar gestelde beker werd voor de derde maal gewonnen door de heer A. Reynierse uit Kou- dekerke, terwijl Jan Langebeeke uit Gapinge de beker van wijlen koningin Wilhelmina in de wacht sleepte. De bekers werden aan het slot van een spannende dag, die was georganiseerd door de Mid delburgse V. V. V., de stichting Nieuw-Walcheren, de Zeeuwse ringrijdersvereniging en de vereni ging handelsbelangen, uitgereikt door de commissaris van de konin gin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. De Britse regering probeert langs diplomatieke kanalen van bevrien de landen de evacuatie van de 29 gezinsleden van het personeel van haar diplomatieke missie in Peking te regelen. Ze-heeft sinds de ver nieling van het kantoor en de ambtswoning van de Britse zaak gelastigde geen rechtstreeks con tact meer met de Chinese regering gehad. De situatie was donderdag nog niet gewijzigd. De Britse staats burgers in Peking en de officiële Chinese vertegenwoordigers in Londen worden praktisch als gij zelaars in hun gastlanden vast gehouden. De Britse zaakgelastig de in de Chinese hoofdstad, Dinald Hopson, die dinsdag bij de onlus ten voor zijn kantoor licht ge wond werd, heeft het foreign office donderdagmorgen per telegram laten weten dat alle leden van de Britse missie en hun gezinsleden in veiligheid zijn. Hopson en zijn .medewerkers trachten op het ogen blik een nieuw kantoor in te rich ten in de ruïne van het door brand geteisterde gebouw. Soekarno's derde vrouw, de in Japan geboren Ratna Sari Dewi, heeft donderdag ontkend dat zij echtscheiding gevraagd heeft omdat zij van mening is dat haar man geen toekomst meer heeft. Zij ontkende ook dat zij besloten heeft niet naar Indonesië terug te keren en alleen Soekarno wil spreken over haar bezittingen in Djakarta. Volkomen ongegrond noemde zij het woensdag door Antara verspreide bericht, waarin ge zegd werd dat zij wil scheiden en niet naar Indonesië terug wil keren. Integendeel, zij wilde graag naar Indonesië terug zodra de omstandigheden dit mogelijk maakten. PROTESTBRIEF Leden van de Jonge Liberale Partij hebben een protestbrief afgegeven aan de Chinese legatie om te protesteren tegen de be handeling van de Britse diploma tieke staf in Peking. De brief, die niet werd aangenomen en daar om onder de deur werd gescho ven, kwam niet ver: even later werd het epistel, verscheurd door een Chinees weggegooid De „New York Times" schreef donderdag dat de regering-John- son „blijkbaar heeft uitgemaakt zó ver te kunnen gaan als zij wil in de luchtoorlog tegen Vietnam", en het blad voegt eraan toe dat dit wel eens het slechtste besluit van de regering kan zijn. In een commentaar op de her nieuwde luchtaanvallen op Ha noi, schreef de „New York Times" dat de regering-Johnson na de bombardementen tot vlak bij de Chinese grens „nu de laatste be letselen voor het werpen van bommen in dichtbevolkte gebie den van Noord-Vietnam uit de weg schijnt te ruimen. Zelfs het centrum van Hanoi is blijkbaar niet langer uitgezonderd". „Het meest verontrustende feit is dat de regering zich in het ge heel niet langer zorgen maakt over verklaringen. Zij laat zelfs Officiële opening van „De Vurssche" Vrijdag 8 september zal de of ficiële opening plaatsvinden van het verzorgingshuis „De Vurs sche". De openingsplechtigheid zal 's middags om drie uur wor den verricht door mevrouw C. van Aartsen-Stap, echtgenote van de commissaris van de koningin in Zeeland. Een organisatie in New York, die vrede in Vietnam wil, heeft bekendgemaakt dat zij genoeg handtekeningen heeft verzameld om in november en wel tegelijk met de verkiezingen voor ge meentelijke funkties in deze stad een referendum over de oorlog in Vietnam te houden. Voor het houden van een der gelijke volksstemming zijn 50.000 handtekeningen nodig. De orga nisatie heeft er al 52.000. Op grond van dit referendum wil men komen tot instelling van een nieuwe funktie in verband met het streven om tot vrede in Viet nam te komen. De man, die deze funktie krijgt, zal o.m. de con gresleden moeten bewerken. De organisatie wil dat er onverwijld een einde wordt gemaakt aan de Amerikaanse inmenging in Viet nam en dat alle Amerikaanse strijdkrachten uit dit land terug getrokken worden. kiezingen worden op 3 september gehouden. De drie senatoren zijn Muskie, een democraat; de repu blikein Hickenlooper en zijn par tijgenoot Murphy. President Habib Bourguiba van Tunesië heeft woensdag tegen over Tunesische studenten de V. S. geprezen voor de offers die dat land brengt voor het hand haven van de vrede in Vietnam. „In dat land (Vietnam) is de vrede in labiel evenwicht. De V. S. getroosten zich grote op offeringen om het te handha ven", zei hij. „HUWELIJKS-UITNODIGER" Een merkwaardig beroep heeft Lconhard Thurner: deze 80-javi- ge is „huwelijks-uitnodiger": hij gaat op waavdige wijze de rela ties van een bruidspaar af om de gasten in stijl uit te nodigen voor de komende plechtigheid. Op de trouwdag zelf fungeert hij als ceremoniemeester. Bij luchtgevechten boven Noord- Vietnam zijn woensdag vijf Amerikaanse vliegtuigen ver loren gegaan. Acht vliegers wor den vermist en één is in veilig heid gebracht. Twee Noordviet- namese Mig-17-toestellen wer den neergeschoten, zo is in Sai gon meegedeeld. Noord-Vietnam deelde woens dag mee dat acht Amerikaanse vliegtuigen waren neergescho ten. Tot de neergeschoten Ameri kaanse toestellen behoren twee F-4 „Phantoms". Het was de eer ste maal in de luchtoorlog dat dergelijke zeer moderne vlieg tuigen met raketten van de „Migs" werden neergehaald. Sedert het begin van de week zijn elf Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam verloren gegaan. Volgens een correspondent in Hanoi van het Russische blad Prawda zijn met uitzondering van Hanoi en Haiphong vrijwel alle grote steden in Noord-Viet nam door Amerikaanse bommen verwoest. De correspondent noemde de namen van de steden niet. Hij had ook de zuidelijke provincies van Vietnam bezocht en daar geconstateerd dat de bombardementen de wil om te vechten niet hadden verzwakt. In Saigon is bekend gemaakt dat er woensdag in Noord-Viet nam zes Amerikaanse vliegtui genzijn neergeschoten. Maandag, dinsdag en woensdag zijn er in Noord-Vietnam in totaal 12 Ame rikaanse toestellen neergehaald. Nog niet eerder zijn er in Viet nam binnen een tijdsbestek van drie dagen zoveel Amerikaanse vliegtuigen verloren gegaan. na melding te maken van aan vallen die door de westerse pers in Hanoi worden gemeld. Het is moeilijk hieruit niet de conclusie te trekken dat Washington heeft bepaald dat het niets meer van Peking, van Moskou of van de wereldopinie te vrezen heeft en dat het zich vrij voelt zo ver te gaan als het wil in* de luchtoorlog tegen Vietnam". „Dit besluit zou het meest ris kante van alle gevaarlijke be sluiten kunnen zijn die de re gering in het Vietnamese conflict heeft genomen en misschien tevens het meest verkeerde". De Amerikaanse regering heeft woensdag de namen bekendge maakt van 20 personen, onder wie drie gouverneurs, drie senatoren en een rooms-katholieke bis schop, die een uitnodiging hebben aanvaard om als waarnemer de verkiezingen in Zuid-Vietnam bij te wonen. De regering in Saigon heeft hierom gevraagd. De ver-

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2