Beperkte bewegingsvrijheid van Chinese diplomaten in Engeland Volgens huurlingen in Kongo wordt er onderhandeld Nederland sluit handels overeenkomst met Polen Oververmoeidheid oorzaak van ramp in Marteiange? DRIE KINDEREN DOOR VADER VERMOORD Regeringspaleis in Aden beschoten HET WEER Negers aangespoord om blanke wapenbroeders te doden Keukens Beperkingen voor Chinezen in Londen N.V. DE HOOP TERNEUZEN Prinselijk paar naar Salzburg DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 2-- Jaargang No. 7008 Aansporing tot de aanval Geen uitreisvisa voor leden van Britse missie in Peking Rode wachters moeten aan de studie Weerbericht Peking over de aanval op de Britse missie Zes doden bij aanvaring President Aref acht oorlog met Israël onvermijdelijk Franse hulp voor Quebec Tass: Verenigde Staten komen niet veel verder in Vietnam Hoogwater Zon- en Maanstanden Ontboden door onder-minister Thomson, is de Chinese zaakge lastigde in Londen, Tsjen Ping, dinsdagavond op het Britse minis terie van buitenlandse zaken ge komen in verband met de aanval op het gebouw van de Britse diplo matieke missie in Peking. Minister van buitenlandse zaken Brown heeft zijn vakantie in Noor wegen afgebroken. Tijdens een opgewonden onder houd van 20 minuten werd Sjen Ping meegedeeld dat Chinese di plomaten en functionarissen Enge- Voor naar: Stationsweg 4 tel. 01150-7940 Prinses Beatrix en prins Claus zijn woensdag naar Salzburg vertrokken voor het bijwonen van de „Salzburger Festspiele". Het prinselijk paar keert op woensdag 30 augustus in Neder land terug. De ramp van maandag j 1. met de Franse tankauto met propaan- gas in het Belgische stadje Mar teiange is mogelijk te wijten ge weest aan oververmoeidheid van de chauffeur. Volgens onbeves tigde berichten was deze zon dagavond uit Metz vertrokken en tegen vier uur 's morgens in Nederland aangekomen. Nadat hii zijn gevaarlijke lading had ingenomen had hij slechts twee uur geslapen en was tegen acht uur aan de terugreis begonnen. Vier uur later gebeurde de ramp. Zijn wagen sloeg midden in Mar teiange om, waarbij zich een enorme ontploffing voordeed. Een deel van het stadje werd door de daaropvolgende brand in de as gelegd. Het aantal doden als gevolg van het ongeluk is woensdag tot twaalf gestegen. Een vrouw uit Bastenaken bezweek in een zie kenhuis te Luik aan haar zware brandwonden. DeLuxemburgse premier Wer ner heeft intussen aangekondigd, dat de regering op de Eerstvol gende bijeenkomst van de minis ters van verkeer der E.E.G.-lan- den uniforme ladings- en snel heidsvoorschriften voor vracht en tankwagens in de gemeen schap zal bepleiten Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; I. van da Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer; 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géi.i handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d-'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. ln het hoofdkwartier van kolo nel Schramme verluidt, dat op 21 augustus een bestand is gesloten tussen de huurlingen in Kongo en het opperbevel van het Kongolese leger en dat sinds die datum dit bestand strikt wordt nageleefd. Aanvankelijk was bepaald, dat het bestand woensdagmiddag zou aflopen, maar het zou thans tot hedenmiddag verlengd zijn. Er zouden besprekingen aan de gang zijn, door bemiddeling van In een veld bij Bedford, in de Amerikaanse staat Indiana, zijn woensdag de lijkjes aangetroffen van drie kinderen, door hun vader een Europese notabele in Boekavoe en de apostolische nunciatuur in Kigali, tussen de Kongolese auto riteiten enerzijds en kolonel Schramme anderzijds. Deze zou den gericht zijn op een overeen komst waarbij de huurlingen Boe kavoe en Kongo verlaten ofwel met Amerikaanse toestellen of met toe stellen uit Angola. Kolonel Schramme zou de vol gends voorwaarden gesteld heb ben; 1. Waarborging van leven en vrijheid van alle huurlingen; 2. Toestemming voor alle huur lingen om ofwel naar hun land van oorsprong terug te keren ofwel naar andere landen te gaan die hen willen opnemen; 3. De regering in Kasjasa moet in de toekomst afzien van het in- land niet zonder speciaal uitreis visum van het „foreign office" mo gen verlaten, geen gebruik mogen maken van de draadloze diploma tieke verbindingen zolang de Britse verbindingen met de diplomatieke missie in Peking niet zijn hersteld en niet buiten een straal van acht kilometer van het Londense cen trum mogen reizen tenzij zij daar van 48 uur tevoren mededeling doen. In een verklaring van het fo reign officie wordt gezegd dat er geen twijfel over bestaat dat de aanval op de Britse missie had plaatsgevonden „na weloverwogen aansporing door de Chinese rege ring". Soldaten en politie die het terrein hadden omsingeld waren niet opgetreden om de Britten te beschermen. De Chinese regering had, ingaand tegen alle nonnen van diplomatiek gebruik „de onschend baarheid van de gebouwen en de persoonlijke onschendbaarheid van de zaakgelastigde harer majesteits regering en diens staf geschon den", aldus de verklaring. „Dit is weer een voorbeeld van het negeren van de souvereine rechten van andere landen door de Chinese regering". Aan Sjen Ping is voorts gezegd dat de Britse regering een rapport over de incidenten eist, een verkla ring waarom deze plaats'vonden en de verzekering dat van nu af de Britse eigendommen en de leden van de diplomatieke staf worden beschermd en dat de schade volle dig zal worden vergoed. De Chinese zaakgelastigde had ten antwoord Chinese beweringen over „fascistische gruweldaden" herhaald welke door de Britse auto riteiten in Hongkong zouden wor den bedreven. De woordvoerder van het Britse ministerie deelde mee, dat vier leden van de Britse missie in Pe king, die met verlof zouden komen, China's rode wachters hebben opdracht gekregen hun „burger oorlog" te staken en zich in- pl&ats van te vechten zich te concentreren op hun studie. Volgens radio-Peking heeft Hsieh Foe-Tsjih, de minister die belast is met zaken betreffende de veiligheid van de staat, dins dag op een bijeenkomst in een Pekingse universiteit verklaard dat het nu de tijd niet is om „het vuur aan te wakkeren". De rode wachters moesten op school of de universiteit blijven en de werken van Mao grondig bestu deren. Mao Tse-Toeng en premier Tsjou en-Lai zouden dé rode gardisten en de aanhangers van de in ongenade gevallen presi dent Lioe Sjao-Tsji tot 15 sep tember de tijd gegeven hebben om hun voortdurende vechtpar tijen te beëindigen. Gebeurt dit niet, dan zou het rode leger tus senbeide komen. nen bovendien vanuit de Noord zee wolkenvelden onze omge ving binnendringen. Het zal dan ook vandaag minder zonnig zijn dan woensdag, terwijl de mid- dagtemperaturen in het alge meen iets lager zullen worden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond Minder zonnig Tijdelijk meer bewolking, met in het zuidoosten van het land kans op een regen- of onweers bui. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noordelijke rich tingen. In het algemeen iets la gers middagtemperaturen. dienen van verzoeken om uitleve ring; 4. De regering in Kasjasa moet schriftelijke amnestie-waarborgen verstrekken. In Boekavoe is nog niet bekend of deze voorwaarden aanvaard dan wel verworpen zijn door de Kongo lese regering. geen toestemming hebben gekre gen om het land te verlaten. Aan vankelijk hadden zij Chinese uit reisvisa gekregen, maar later werd hun gezegd dat er geen plaats was in het vliegtuig. He,t Chinese persbureau „Nieuw China" maakte woensdag melding van de anti-Britse betoging in Pe king zonder precies te zeggen wat er gebeurde. „Meer dan 10.000 rode gardisten en revolutionairen hebben dinsdagavond voor de kan toren van de Britse zaakgelastigde een krachtige betoging gehouden tegen fascistische en hysterische onderdrukking van de Chinese pa triotten in Hongkong door de Brit se imperialisten", aldus het pers bureau, dat eraan toevoegt dat „de geprikkelde betogers krachtige maatregelen tegen de kantoren na men". „De heldhaftige strijd van de Chinese patriotten in Hongkong heeft aangetoond dat de bestem ming van dat gebied in handen van het Chinese volk ligt". In de Verenigde Staten circu leert al enige weken een clande stien dócament waarin de negers dis in Vietnam strijden worden aangespoord hun blanke wapen broeders te doden en de bewoners van de negergetto's om een sfeer van terreur te scheppen in de Ver enigde Staten zélf.' Het' document is opgesteld door de 42-jarige negerleider Robert Williams die als balling in com munistisch China leeft. Williams vluchtte zes jaar geleden naar Cuba. Hij werd in de V. S. gezocht in verband met de ontvoering van een blank echtpaar in Monroe (Noord-Carolina) tijdens een ras- senrel in deze stad. Op Cuba kreeg hij moeilijkheden met het bewind van Fidel Castro. Twee jaar ge leden ging hij naar China. Negerleider Rap Brown, aanhan ger van de „Zwarte Macht", wordt omhelsd door een bewon deraarster nadat hij op borg tocht m vrijheid is gesteld. Hij werd eerder gearresteerd, omdat hij een vuurwapen bij zich droeg. Zes vissers zijn in de nacht van dinsdag op woensdag voor de Canadese oostkust omgekomen als gevolg van een aanvaring tussen hun treiler, de „Silver- king I" en het vrachtschip „Ocean Rockswift". De zevende opvarende van de treiler is ge red. MINDER WARM Boven Noord-Frankrijk lag woensdagmiddag een vlak lage drukgebied dat met onstabiele lucht gevuld was en waarin dan ook verscheidene onweersbuien tot ontwikkeling kwamen. Rond dit druksysteem werd met ooste lijke tot noordoostelijke winden vrij droge lucht aangevoerd, waarin bijna geen bewolking voorkwam. De middagtempera turen konden hierdoor waarden bereiken van omstreeks 20 gra den in het noorden van het land, tot 27 graden in Zuid-Limburg. Het lagedrukgebied trekt over België naar het noordoosten, zo dat er vandaag voor het zuid oosten van het land een kans op enkele locale onweersbuien be staat. Met de naar noordelijke richtingen krimpende wind kun- President Aref van Irak heeft dinsdag tegenover het blad „Al Anwar" te Beiroet verklaard dat hervatting van de oorlog met Is raël onvermijdelijk is. „De Ara bieren moeten ervan overtuigd zijn dat, wanneer zij geen oorlog voeren, de vijand het wel zal doen". De Israëliërs zullen er geen enkel gewetensbezwaar van maken om opnieuw agressie te plegen tegen het Arabische schiereiland, Koeweit en alle an dere Arabische landen, aldus Aref. Irak zelf handelt volgens de opvatting dat oorlog onver mijdelijk is, daarom is het econo misch beleid op soberheid ge richt „om ons op de volgende slag voor te bereiden". De gene raal spoorde alle andere Arabi sche landen aan eenzelfde poli tiek te volgen. Een foto van Chinese demon stranten voor de Britse ambassa de, voordat de brand in het ge bouw ging. doodgeschoten. De dader, de 25-jarige John Linn, heeft zich bij de politie aan gegeven. Wat hem bewogen heeft is niet bekend. De slachtoffers wa ren zijn 6-jarig zoontje en zijn twee dochtertjes van 2 en 4 jaar. Verzetsstrijders hebben woens dag in Aden het regeringspaleis met mortiervuur bestookt. Vier of vijf granaten ontploften binnen 200 meter afstand in zee aan de voet van de heuvel waarop het gebouw, de officiële zetel van de Britse hoge commissaris, staat. Een ervan miste net een jacht. Frankrijk zal zijn technische, economische en culturele hulp aan Quebec aanzienlijk uitbrei den „om de Franse Canadezen te helpen hun persoonlijkheid te handhaven en te ontwikkelen", zo heeft de Franse minister van voorlichting, Gorse, woensdag na de wekelijkse kabinetsvergade ring meegedeeld. De kwestie zal op de komende kabinetsverga dering nader worden uitgewerkt, zei hij. De hulp wordt verleend in het kader van de overeen komst die Frankrijk en Quebec in 1965 hebben ondertekend. Voordat een besluit werd geno men had de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, een uiteenzetting ge geven over de ontwikkeling van de betrekkingen en de samen werking tussen Frankrijk en Quebec, zei Gors^. President De Gaulle heeft vier weken geleden een bezoek aan Canada gebracht dat veel stof deed opwaaien. Hij -keerde voor tijdig n.aar zijn land terug nadat hij in zijn toespraken zich ken nelijk geschaard had achter de Frans-Canadese separatisten. De officiële kringen in de Sow- jet-Unie trekken hun conclusies uit de verhoogde agressie van de V. S. in Vietnam, heeft het Sowjet- russische persbureau Tass woens dag meegedeeld. Elke nieuwe stap van de V. S. ter uitbreiding van de oorlog wordt onvermijdelijk door afdoende maatregelen beantwoord. De er varing heeft geleerd dat de wil van de Vietnamese bevolking niet te breken is, de afweerkracht van N. Vietnam wordt ook steeds sterker. De V. S. komen niet dichter bij verwezenlijking van hun „verove ringsplan". Hun politiek houdt het gevaar in dat de internationale toestand slechter wordt en dat de wereld aan de rand van de afgrond komt te staan, aldus Tass. DONDERDAG 24 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 4.01 4.06 Breskens 4.26 4.31 Terneuzen 5.02 5.07 Hansweert 5.36 5.41 Walsoorden 5.35 5.40 VRIJDAG 25 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 4.32 4.35 Breskens 4.57 5.00 Terneuzen 5.33 5.36 Hansweert 6.07 i 6.10 Walsoorden 6.06 6.09 ZON MAAN Aug. op onder op onder 24 5.37 19.47 21.15 10.16 25 5.39 19.44 21.26 11.27 26 5.41 19.42 21.4A 12.39 27 5.42 19.40 21.58 13.52 28 5.44 19.38 22.24 15.07 Tijdens zijn verblijf in Polen heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. Luns een Pools-Nederlandse overeenkomst inzake economische, industriële en technische samenwerking ge tekend, alsmede een langlopende handelsovereenkomst tussen Polen en de Benelux. De overeenkomst inzake econo mische, industriële en technische samenwerking is de eerste van dien aard, welke tussen beide lan den werd gesloten. De overeen komst voorziet in de mogelijkheid van samenwerking tussen Poolse en Nederlandse industrieën, waar onder begrepen samenwerking bij levering aan derde landen. Zij voor ziet tevens in de uitwisseling van deskundigen, het wederkerig be schikken over technische ervarin gen en samenwerking tussen de wetenschappelijke en research in stituten der beide landen. Een bij zondere gemengde commissie zal worden opgericht voor het opstel len van periodieke programma's voor samenwerking en voor de ten uitvoerlegging daarvan. De langlopende handelsovereenkomst tussen Polen en de Benelux regelt de handelsomvang tussen de beide partners voor de jaren 19671969. Hierbij' wordt in vrij grote omvang de liberalisatie van de handel toe gepast, waarbij de kwantitatieve beperkingen op de invoer van ar tikelen uit Polen in de Benelux worden afgeschaft. In de afgelopen periode van vijf jaar is de Poolse handel met de Benelux verdubbeld en in 1966 werd een waarde bereikt van 382 miljoen zloty tegen 162 miljoen zloty in 1962. De nieuwe handelsovereenkomst schept de mogelijkheden voor een nog snellere uitbreiding van de wederzijdse handelsbetrekkingen in de toekomst.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1