De nederlaag van Egypte Voorkomen is goedkoper dan genezen De broederschap ran de bronzen draak Marktberichten BOEKHANDEL VAN DE SANDE Pagina 6 Vliegtuigongeluk in Indonesië Opstopping in de Brennerpas imtm lOHilllilllH DE VRIJE ZEEUW Woensdag 23 augustus '67 De Egyptische minister voor toerisme, Amin Shaker, die twee maanden geleden namelijk vlak vóór het uitbreken van de oorlog met Israël nog openlijk verklaarde dat „het verpletteren" van de staat Israël belangrijker was dan de buitenlandse toeris ten, die hun geld in Egypte be steden, heeft tegenover een groep Nederlandse journalisten in Cairo verklaard, dat Egypte het toerisme als inkomstenbron niet kan missen. Gewoonlijk bracht het miljoe nen guldens in het laatje, maar sinds de oorlog hebben de vakan tiegangers de Egyptische pyra- miden gemeden. Duizenden men sen, die in het begin van dit jaar hun vakantiereis naar Egypte reeds hadden besproken, hebben deze naar aanleiding van de spanningen in 't Midden-Oosten geannuleerd. HOTELS LEEG In Cairo, Luxor en andere toe ristische plaatsen staan de hotels leeg. De dikwijls vrij nieuwe, luxueuse hotels met een capaci teit van enkele honderden bed den tellen slechts een handjevol gasten of hebben hun deuren met planken dichtgespijkerd. Het personeel is naar huis ge stuurd. Vele mensen hebben hun baan verloren. Op diverse plaat sen langs de Nijl is men nog bezig met de bouw van nieuwe hotels. Bij de pyramiden van Gi- zen stonden vroeger de vakan tiegangers in rijen te wachten om ze van binnen te bezichtigen. Thans wachten de rondleiders in verveling af totdat er zich iemand meldt. De kamelendrij vers, die enkele maanden gele den nog honderden buitenlan ders hun eerste rit op een kameel lieten maken, hebben thans niets te doen. De paardenkoets- jes staan tijdenlang onder de bo men langs de Nijl te wachten op een opdracht. Ook de schoenen poetsers langs de straten hebben minder te doen dan voorheen. WELKOM Egypte staat er economisch niet best voor. De oorlog heeft miljarden guldens opgeslokt en diverse bronnen van inkomsten, o.a. het Suezkanaal, zijn afge sneden. Nu ook het toerisme geen geld in het laatje bracht, werd de situatie langzamerhand on houdbaar. Er moest iets gebeu ren. Daarom nodigde de minister van toerisme een aantal Neder landse journalisten uit om de situatie in het land te bekijken. De meeste mensen huiveren er voor om een land te bezoeken dat nog niet zo lang geleden in een hevige strijd was gewikkeld met zijn buurstaat en waar de spanningen nog niet geheel zijn verdwenen. In feite wordt thans iedere toerist met de grootste gastvrijheid behandeld en hij merkt niets van een vijandige houding van de bevolking ten op zichte van de westerse landen. De vakantieganger is zelfs bij zonder welkom. De hotels moe ten weer worden gevuld, de win kels hebben hun buitenlandse kopers hard nodig. Het enige in Egypte wat nog aan de oorlog zou kunnen her inneren, is de bewaking van de bruggen over de Nijl, de wacht posten bij de regeringsgebouwen en andere officiële instellingen. Op diverse plaatsen in de stra ten van Cairo liggen stapels zandzakken en zijn zelfs kleine stenen muurtjes opgetrokken, waarachter een soldaat de wacht houdt. Vooral de luchthavens worden nog streng bewaakt. Ter bescherming tegen luchtaanval len zijn de ramen van biina alle grote gebouwen donkerblauw geschilderd. Zelfs de koplampen van bussen, trams en auto's zijn met een laagje blauwe verf be dekt. Toch is alles volkomen rus tig. Al deze maatregelen vallen de meeste mensen niet eens on. De bevolking loopt eraan voor bij. Het zegt hun niets. VREDE „Het enige wat Egypte nodig heeft is vrede. Wij willen geen oorlog. Ons land kan het zich niet permitteren miljarden gul dens uit te geven aan een strijd tegen onze buurstaat. Wij heb ben de rust nodig om aan de op bouw van onze economie te kun nen werken", aldus de minister van toerisme, die een persoon lijke vriend is van president Nas ser en zich tegenover de Neder landse gasten gaarne uitliet over de politiek. Volgens hem lag de kern van het probleem bij de Arabische vluchtelingen. Als deze naar hun eigen grondgebied zouden kunnen terugkeren, zou den alle moeilijkheden zijn op gelost. „Egypte heeft ieder jaar bij de verenigde naties een re solutie ingediend voor de repa triëring van de Arabieren naar het huidige Israël. Nog nooit is aan deze wens van Egypte tege moet gekomen. Als de rechten van deze mensen zouden worden erkend, zijn er voor ons geen problemen meer. Wij hebben niets tegen de Joden in Israël. Wij zijn gekant tegen het zionis me, tegen een staat die uitslui tend voor Joden is bestemd. Als ook de Arabieren in het land mogen wonen en gelijke rechten krijgen als de andere inwoners, zal onze oppositie tegen Israëi ophouden". De herhaalde vraag of Egypte in dat geval de staat Israël officieel zou erkennen bleef de heer Shaker ontwijkend beantwoorden. Om aan te tonen, dat de Egyp tische regering niets tegen het Jodendom als religie heeft, lie ten de autoriteiten de Neder landse journalisten het ghetto in Cairo zien, waar de eeuwenoude Ben Esrasynagoge nog steeds in gebruik is. Er wonen thans nog 42 gezinnen. Volgens de rege ringsfunctionarissen wonen mo menteel in Egypte 40 tot 50.000 Joden, die hun godsdienst nor maal mogen uitoefenen. TELEURSTELLING Als men de mensen in de straat vraagt wat zij van de situatie denken, halen velen de schou ders op. Zij weten niet wat zij ervan denken moeten. Zij wor den voorgelicht door dagbladen, die de woorden „imperialisme" en „zionisme" kwistig hanteren en felle commentaren schrijven tegen alles wat als wapen tegen de vijand zou kunnen worden gebruikt. Diverse Egyntenaren maakten de A.N.P.-verslaggever duidelijk, dat zij zich bedrogen voelen. De regering heeft vele beloften gedaan. Er komt niets van terecht. Uit gesprekken met meer ont wikkelde mensen bleek, dat zich onder deze groep mensen velen bevinden die fel gekant zijn tegen de regering en tegen pre sident Nasser. Zij willen gaarne over politiek praten. Maar men is erg voorzichtig deze in het openbaar te uiten uit vrees voor repressaillemaatregelen Een wel gestelde Egyptenaar, die de oor log tegen Israël een waanzinni ge affaire noemde, zei dat de meeste Egyptenaren zich niet voor het wel of niet voortbestaan van de staat Israël interesseren. „Wij zien niet in waarom een staat, die zijn bestaansrecht in de loop der jaren heeft bewezen, thans moet verdwijnen. De Ara bische vluchtelingen zijn er voor een groot gedeelte zelf de schuld van, dat zij niet in de staat Is raël zijn opgenomen. President Nasser mag dan zijn verdiensten voor het land heben gehad, maar Naar verluidt zijn zaterdag negen mensen om het leven ge komen toen een vliegtuig van de Inndoesische politie ten westen van Sumatra in zee stortte. Behalve de drie leden van de bemanning verloren zes passa giers het leven, onder wie de directeur-generaal van de Indo nesische politie, generaal Amir Machmoed, zijn vrouw en zijn zoon. Meer dan honderd vrachtauto's staan in de Brennerpas te wach ten. De Italiaanse autoriteiten oefenen, om tot dusver onbeken de redenen, een scherpe douane controle uit. De Oostenrijkse gendarmes houden de zware vrachtauto's reeds bij Schoenberg tegen om een totale overbelasting van de Brenner-pas te vermijden. Ook het verkeer van personenauto's is op het ogenblik sterk ver traagd. met zijn hetze tegen Israël heeft hij grote fouten gemaakt. Hij heeft miljarden uitgegeven voor oorlog, die beter voor de econo mie van het land, dan voor deze zinloze oorlog gebruikt hadden kunnen worden. De Egyptenaren willen rust en zekerheid. Zonder dat is 't leven onhoudbaar. President Nasser moet dit eerst maar eens waar maken. Wij twijfelen er sterk' aan of hij dit ooit zal bereiken". Het gevoel van zekerheid on der de bevolking wordt evenmin versterkt door de aanwezigheid van een leger, dat in het binnen land in een staat van paraatheid is gebracht. Overal is bewaking, maar de soldaten zien er dik wijls slecht verzorgd uit en han gen maar wat rond. De mansga ten in het trottoir zijn slecht af gedekt met een paar verdorde takken. Behalve voor de rege ringsgebouwen zijn de wachtpos ten veelal slechts beschermd door 'n paar zandzakken, waar achter zich een soldaat nauwe lijks of niet kan verschuilen. Op een wachtpost voor een van de officiële gebouwen in Cairo trof de A.N.P.-verslaggever een mi litair in diepe slaap aan. Zijn geweer lag half over het trottoir. Fotograferen van dit soort ob jecten is een hachelijke onder neming. Dit ondervond een van de Nederlandse journalisten, die een patrouillerende militair bij een van de bruggen over de Nijl fotografeerde. De soldaat had hem hiervoor toestemming ver leend. Een passerende burger was het er niet mee eens en waarschuwde een paar andere militairen, die de camera in be slag namen en de journalist mee namen naar de dichtstbijzijnde kazerne. Hier werd hij overi gens in vriendelijke termen aan een verhoor onderworpen. Twee uur later kon hij de kazer ne verlaten met achterlating van het filmrolletje. Jongeman in fabriek plotseling overleden Gisterochtend omstreeks half twaalf is in de verzinkerij Dieren in de Noorderstraat in Dieren de 17-jarige W. Stijntjes uit Does burg, die met een elektrische boor bezig was gaten in ijzeren balken te boren, plotseling neer gevallen. Een der plaatselijke artsen kon slechts de dood con stateren. Per g.g.d. werd het stof felijk overschot naar het zieken huis in Velp overgebracht. De politie en de Arbeidsinspektie stellen een onderzoek in naar de doodsoorzaak. Conferentie op Van Eeghenhuis In het conferentiehuis van de Doopsgezinde Broederschap, het Van Eeghenhuis, is een vakan tie-werkweek begonnen van het centrum voor Geweldloze Weer baarheid. In de loop van de ko mende dagen zullen hierbij een groot aantal vraagstukken be treffende oorlog en vrede ter disucssie worden gesteld, waar bij vooral de nadruk zal worden gelegd op de wetenschapDelijke benadering van dit probleem. Uit de aard der zaak zal daar naast voor de nodige afwisseling worden gezorgd door excursies in de omgeving. %**MW \M,wm llill m DE HUURLINGEN RUSTEN Boekavoe: Blanke huurlingen uit het leger van majoor Schramme profiteren van een korte rust pauze en een frisse dronk in een straat van Boekavoe. Ongeveer 150 huurlingen en enkele honder den Katangese gendarmes heb ben de stad onder controle. Drie jaar jeugdgevangenis voor over boord gooien scheepsjongen De rechtbank te Arnhem heeft dinsdagmorgen de 19-iarige A. de B. uit Zouteiande veroordeeld tot drie jaar jeugdgevangenisstraf wegens poging tot doodslag. Ver dachte zou op 17 februari als op varende van het binnenvaart- tankschip „Druentia" in de Waal tussen Lobith en Ubbergen een collega, de 18-jarige J. Portgrijs (wegens zijn welige haardos bij genaamd Truus) over boord heb ben gegooid. De officier van juititie had an derhalf jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de re gering geëist. B. had al meer moeilijkheden gehad met de iets jongere scheepsjongen en die morgen liep de twist over een kleinigheid zó hoog op, dat hij zijn tegenstander in de woelige en winterse Waal wierp. Toen de scheepsjongen zich aan de railing probeerde vast te klampen, zou verdachte zijn handen hebben losgewrikt. Ruim een kilometer moest de jongen zwemmen eer hij volkomen uitgeput de wal be reikte. Verdachte zei niets tegen de overige bemanningsleden. Pas anderhalf uur later maakte hij ernst van het melding maken van de verdwijning van P. Auto tegen boom Op de Goosewee in Amster dam is maandagmiddag een per sonenauto uit de bocht gevlogen en na een verkeerspaal te hebben geraakt tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 38-jarige J. Mol uit de hoofdstad, overleed ter plaatse. Dr J. Spaander: Dank zij het inenten van prak tisch alle Nederlandse babies met de bekende „cocktail" is het jaarlijkse aantal gevallen van difterie sinds 1947 teruggelopen van ongeveer 6.000 tot 1, terwijl er vorig jaar nog maar 8 geval len van tetanus en 10 gevallen (alle in een niet-gevaccineerde groep) van polio werden gere gistreerd. Het aantal nieuwe ge vallen van turberculose daalde van bijna 16.000 tot 3500. Volgens een ruwe schatting heeft het ver zorgen en genezen van de men sen die aan één van deze vier ziekten leden in de afgelopen 20 jaar in totaal 2.000 miljoen gul den gekost. Met de jaarlijkse vaccinatiecampagne is nog geen tien miljoen gulden gemoeid. Dr. J, Spaander, directeur-ge neraal voor de volksgezondheid en directeur van het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid, ge bruikte deze cijfers dinsdag in Israël om aan te tonen, dat voor komen vaak heel wat goedkoper is dan genezen. Hij sprak tijdens een interna tionale conferentie die deze week in Jeruzalem en Rehovoth wordt gehouden en die als onderwerp de gezondheidsproblemen in de ontwikkelingslanden heeft. De conferentie die onder voor zitterschap staat van Abba Eban, de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, is op 15 aug. ge opend door de Israëlische presi dent Zalman Shazar en is deze week onder meer toegesproken door de eerste minister van Is raël, Levi Eshkol. Dr. Spaander was één van de vele gezondheids deskundigen uit alle delen van de wereld die een facet van het centrale congresthema behandel den. Dat de gezondheidsdiensten in alle landen voor hun budgets moeten vechten, komt volgens dr Spaander omdat de gezondheids autoriteiten er nog niet voldoen de in zijn geslaagd, hun regerin gen te overtuigen van de nood zaak, ten behoeve van de gezond heid geld uit te geven, en van de resultaten die daarvan kunnen worden verwacht. Een en ander neemt niet weg, dat de uitgaven voor de gezond heidszorg in Nederland (overheid plus particulieren) een duide lijke stijging te zien geven: van 796 miljoen gulden in 1953 tot 2359 miljoen in 1963, of, uitge drukt in percentages van het na tionale inkomen, van 3,6 procent in 1953 tot 4.9 procent -in 1963. Van het totaalbedrag wordt ech ter maar vijftien procent besteed aan preventie en research. Dr Spaander pleitte voor het opstellen van „gezondheidsbe schermingsprogramma's" die be rusten op een planning op lange termijn. Een dergelijk program ma vergt investeringen voor de toekomst. Het zou onverstandig en schadelijk zijn, als teveel in spanningen werden gericht op de verzorging en genezing van de 79.) Na de tweede overwinning van jonker Tobias zetten de he rauten hun bazuinen aan de mond en blazen een helder sig naal. De grootmaarschalk van Naoels rijdt tot midden in het strijdperk en kondigt met luide stem aan, dat er een rustpauze van een uur gehouden zal wor den, waarna de strijd tussen de prinsen Angelo en Balthazar met hun ridders zal worden voortge zet. De edelen stijgen van hun paarden, zetten de zware strijd- helmen af en begeven zich naar hun tenten. Als Aram, nog in het zadel ge zeten, met zijn schildknaap Pres to op weg gaat naar zijn tent, passeert hij prins Angelo, die op gedempte toon een gesprek met één van zijn ridders voert. Plotseling klinkt achter hen de schelle stem van jonker Tobias. „Wel, wel, edele prins, staat gij daar fluisterend een plan te be ramen, om mij straks in het zand te doen bijten?" „Ach, hoe gaarne had ik u mijn dankbaarheid getoond, omdat gij mij eens, in langvervlogen dagen, uit het voetblok hebt gered Maar gij, in uw overmoed, gij hebt mij afeewezen, mij, de on overwinnelijke jonker Tobias Bluff van Plauderstein." „Kom mee, Orlando," zegt prins Angelo geërgerd, terwijl hij de andere drakenridders bij de arm grijpt, „deze man is, evenals het wapen in zijn schild, een op geblazen kikker, en ik verkies zijn gekwaak niet langer aan te hoi-en." En onder het verachtelijk ge snuif van jonker Tobias verdwij nen de beide edelen tussen de tenten zieken en invaliden van vandaag, zó dat er niets of te weinig over blijft aan geld en mankracht voor het voorbereiden, organiseren en uitvoeren van een op de toe komst gericht programma, aldus dr Spaander. Hij meent, dat het de taak van de overheid is, een wijs evenwicht te bewaren. Kind verdronken Maandagmiddag is de driejari ge André Hirschman uit Woerden in een onbewaakt ogenblik voor het huis te water geraakt en ver dronken. Zijn moeder, die na enig zoeken haar kind in het wa ter zag liggen, durfde er niet in te springen, omdat zij niet kon zwemmen. Zij moest wachten tot omwonenden waren toegesneld. Fransman verongelukt De 21-jarige J. M. Burces uit Essert (Frankrijk) is in de nacht van maandag op dinsdag te Ul- venhout met zijn auto tegen een boom gebotst en om het leven, ge-., komen. Zijn vrouw en hun vier maanden oude baby bleven onge deerd. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van dinsdag 22 augustus werden in totaal aangevoerd 2771 die ren, zijnde: 150 slachtrunderen, 682 gebruiksvee, 350 vette kal veren, 150 graskalveren, 980 nuchtere kalveren, 15 paarden, 4 veulens en 404 schapen of lam meren. De notering was als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,30—ƒ4,55, le kw. ƒ3,85— ƒ4,15, 2e kw. 'ƒ3,503,45; vet te kalveren: extra kw, geen no tering, le kw. ƒ3,65ƒ3,85, 2e kw. 3,453,65, 3e kw. 3,20 ƒ3,45; stieren ƒ3,90—ƒ4,45; worstkoeien: ƒ3,30ƒ3,50. Allee per kg. Kalfs- en melkkoeien 1050 1575; vare koeien f785-fll75; vaarzen 750-f 900; pinken 500 -ƒ700; graskalveren 375-f 500; nuchtere kalveren ƒ180ƒ190; mestkalveren 260330; scha pen ƒ90110; lammeren ƒ100 130. Overzicht: Slachtrunderen: ge wone aanvoer met redelijke han del, prijshoudend; kalfs- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen con stant; vare koeien; iets ruimer aanvoer met kalme handel en goed prijshoudend; vaarzen en pinken; tamelijke aanvoer, mati ge handel, ruim prijshoudend; graskalveren: aanvoer even rui mer met redelijke handel, goed prijshoudend; vette kalveren: aanvoer als vorige week. handel vlot en prijzen hoger; nuchtere kalveren: iets meer aanvoer met goede handel en even hogere orijzen; schapen en lammeren: aanvoer ruimer, kalme handel, prijshoudend. SCHOOLVULPENNEN

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 6