Kneuzenimport" blijft autohandel verzieken de Radio en Televisie Nyma-surseance betekent nog geen ontslag Eten voor India, olifant voor Nederlandse jeugd Amerika gaat bezuinigen op de ruimtevaart Teleurstelling voor Minister Luns in Polen Bevolking in de LE.CLmet0,09% gestegen I Rode gardisten bewapend Volgende maand goede radio- en t.v.-ontvangst in heel Nederland V.S. geven verlies toe van zes vliegtuigen op één dag Populariteit van Johnson dalende Voor 120.000 dollar aan heroine in beslag genomen Buitenlanders in Biafra tegen Britse steun aan Nigeria Woensdag 23 augustus '67 DE VRIJE ZEEUWf Pagina 5 „Het is te wijten aan pure on wil van het ministerie van finan ciën dat nog altijd geen paal en perk is gesteld aan de jaarlijkse invoer van tienduizenden auto- kneuzen uit het buitenland, met name van onze oosterburen. Deze gang van zaken berok kent de Nederlandse autohandel bijzonder veel schade." Uit dankbaarheid voor de actie „eten voor India" heeft het In- „Eten voor India" heeft het In diase gouvernement dezer da gen uit naam van de Indiase „Zij met 't goede karakter", ter beschikking gesteld van de Neder- landse jeugd. Het dier zal m de Amsterdamse dierentuin Artis onderdak krijgen. Het bevindt zich op het ogenblik samen met een wildwachter, Shri K. S. Nair, aan boord van het Duitse schip „Neidenfels", dat op 28 augus tus in Rotterdam wordt ver wacht. Suseela, die ongeveer vijf jaar oud zal zijn, is in het wild geboren. Zij werd in de omgeving van Konni in de staat Kerala Zuid-India gevangen. In deze streek maakt men daarbij nog veelvuldig gebruik van valkui len. Deze voorziet men van een zachte vloer van plantenmateriaal en halverwege takken die de val moeten breken. Jaarlijks worden op deze wijze olifanten gevangen. De bruikbare olifanten behoudt men om te worden gedresseerd tot werkolifant. Ongeschikte die ren, zoals volwassen dieren, krij gen meteen de vrijheid terug. Olifanten zijn pas op hun negen de of tiende jaar zover dat zij werkzaamheden kunnen verrich ten. Dr, E. F. Jacobi, directeur van Artis, die vorig jaar een reis maakte door Ceylon en In- t dia, heeft toen ook 'n bezoek ge- i bracht aan het werkkamp in 1 Konni en bij zijn terugkeer toon de hij zich zeer ingenomen met Suseela, De wildwachter die mee naar Nederland komt zal ongeveer vijf weken in Amster dam blijven en men verwacht in Artis dat hij zal demonstreren hoe met een olifant kan worden gewerkt. Suseela zal de eerste tijd in een eigen verblijf in Artis worden gehuisvest. Pas wanneer zij zich helemaal thuis voelt, zal zij mogen kennismaken met Bar bara en haar toekomstige echt genoot Murugan. Murugan is een geschenk van de vroegere pre mier van India, Pandit Nehroe, aan de Amsterdamse jeugd. De rode gardisten in China zijn voor het eerst sedert het begin van de culturele revolutie bewa pend en tot militaire eenheden gevormd, aldus een Japans blad. Het blad, dat geen bron voor het bericht noemt, schrijft dat aan meer dan 2500 leden van het Pekingse luchtvaartinstituut ge weren zijn uitgereikt. Zij beho ren tot de trouwste aanhangers van Mao Tse Toeng en minister van defensie Lin Piao. Van 13 september af is rede lijke tot goede ontvangst van de Nederlandse radio en televisie in nagenoeg geheel Nederland mogelijk. Dan wordt het F.M.- radio- en t.v.-station Wieringer- meer in Wieringerwerf door de waarnemend commissaris der koningin in Noord-Holland in ge bruik gesteld. Luisteraars en kij kers in de kop van Nrd-Holland, de Waddeneilanden en West- Friesland behoeven dan niet lan ger te klagen over de slechte ontvangst van Hilversum en Bussum. De ingebruikneming van de radio- en t.v.-toren Wieringer- meer (ongeveer 100 meter hoog) betekent tevens de afsluiting van het hoofdzendernet, dat tot nu toe al „standplaatsen" had in Lopik, Roermond, Markelo, Smil- de en Goes. De kop van Noord- Holland, de Waddeneilanden en West-Friesland waren tot nu toe -stiefmoederlijk bedeeld- Ondanks de inschakeling van een frequen- tiewisselaar op de vuurtoren van Huisduinen bij Den Helder was de ontvangst van radio en tele visie in deze landsdelen niet best. De frequentiewisselaar blijft voorlopig bestaan, maar het ligt wel in de bedoeling na de in- werkperiode deze installatie te verwijderen. De nieuwe radio- en t.v.-toren in Wieringerwerf is van een andere constructie dan zijn voorgangers. De zender be staat uit een gebouw met daar naast een stalen mast. De overige torens in ons land verrezen via een elij bekisting. Aldus de reactie van de heer S. de Jong, perschef van de R. A. I. in Amsterdam, op het feit, dat er in de verkopen van gebruikte automobielen, in ons land al ge ruime tijd „d'e klad" zit. Eén van de oorzaken van deze geringe afzet is volgens de heer De Jong de „kneuzenimport", die in de eerste helft van dit jaar in verhouding tot 1966 weer met 2.000 stuks is toegenomen tot 30.000. De verkopen van nieuwe auto's hebben de laatste maan den weer een topniveau bereikt, maar, aldus de heer De Jong, de tweedehandsmarkt ondervindt veel concurrentie van de inge voerde „kneusjes". Hij heeft sterk de indruk, dat vooral de kneuzenhandel het prijsbederf van de binnenlandse gebruikte automobielen (eerste halfjaar 1967 bijna 300.000 stuks) veroorzaakt. Van de totale jaar lijkse verkopen van tweedehands auto's in Nederland neemt de kneuzenhandel zeker tien procent voor zijn rekening. De fiscale bevoorrechting speelt echter ook een rol in het prijsbe derf. Het is duidelijk, aldus de heer De Jong, dat de overheid veel minder belasting opstrijkt van de veelal waardeloze kneu zen (gemiddelde waarde 700) dan van de nieuwe automobielen, die een gemiddelde invoerwaarde vertegenwoordigen van 4.000. Deze „taktiek" getuigt volgens de heer De Jong dan ook van een groot gebrek aan inzicht op het ministerie van financiën. Een duidelijke oorzaak van de geringe verkopen van tweede hands auto's kan de heer J. Wen- delkes, hoofd van de afdeling voorlichting van de bond van automobiel-, garage- en aanver wante bedrijven (BOVAG) in Den Haag, niet geven, maar vol gens hem is de laatste tijd de stagnatie in de verkopen van tweedehands wagens inderdaad duidelijk te merken. Een mogelij ke reden hiervoor zou naar het oordeel van de heer Wendelkes kunnen zijn, dat het vorig jaar een uitgesproken slecht jaar voor de verkopen van nieuwe auto mobielen als gevolg van de hogere prijzen velen een twee dehands wagen kochten. Nu de markt weer wat beter is, blijkt de vraag naar nieuwe auto's weer actueler te zijn geworden, aldus de heer Wendelkes. Overigens weten maar weinig mensen, dat de auto's in ons land de duurste van heel West-Europa zijn. Een nieuwe D.A.F. bijvoor beeld is in praktisch alle West- europese landen zelfs in En geland nog goedkoper dan in eigen land. De hoge belastingen op de nieuwe wagens zijn hier debet aan. De heer Wendelkes is evenmin te spreken over de ongelimiteer de invoer van kneusjes uit het buitenland. Ons land heeft nu al de naam „vuilnisbelt van Europa voor oude auto's" te zijn en mede hierdoor is het beroep autohan delaar nog in een slechter dag licht komen te staan. Volgens de Bovag-perschef is het een vol strekt raadsel, dat nog zoveel automobilisten bij de aankoop van een gebruikte auto niet om een garantiebewijs vragen. De heer J. Ames, directeur van een autobedrijf in Dordrecht, dat jaarlijks enkele honderden twee dehands auto's afzet, geeft toe, dat de tweedehands-handel de afgelopen maanden moeilijker is geworden. Hij wijt dit aan het grotere aanbod van gebruikte auto's en aan de kneuzenimport. Het komt volgens hem nu vooral aan op de nodige vakkennis in de autobedrijven. Tesamen met een goede opbouw van het bedrijf en een degelijks organisatie kan het probleem van de afzet worden opgelost. „Het publiek wordt door de vele onbetrouwbare autohande laars in onze branche hij schat dat ons land zo'n 5.000 autohan delaars telt waarvan slechts de helft is georganiseerd en dus als bonafide kan worden be schouwd maar al te vaak in de boot genomen. Het is vaak verschrikkelijk wat de mensen voor rommel kopen. De wagens zien er voor het oog vaak veel mooier uit dan ze in feite zijn. Bovendien wordt er bij de invoer aan de grens flink mee geknoeid. Een veel toegepast trucje is het terugdraaien van de kilometerteller", aldus de heer Ames. Volgens hem neemt het aantal autohandelaren in Nederland bij na dagelijks toe, omdat iedereen, die maar wat geld heeft, zich tot „autohandelaar" kan bombarde ren zonder dat hiervoor een ves tigingsvergunning nodig is. Nu het echter wat moeilijker met de afzet in de autohandel gaat, zul len volgens de heer Ames veel kleinere broeders (en dus vaak de malafide) het loodje moeten leggen. Hij hoopt, dat hierdoor de branche wat kan worden „gezui verd". Dordrecht alleen al telt zo'n 50 handelaren in gebruikte auto's. Per jaar worden circa 600.000 ge bruikte wagens in ons land ver handeld en dit aantal neemt nog altijd toe. De heer Ames becijfert, dat er jaarlijks driemaal zoveel ge bruikte automobielen worden verkocht als nieuwe. „Men maakt tegenwoordig zoveel ophef over een veilig verkeer, maar laat de overheid dan eerst eens ervoor zorgen dat alles wat op de weg rijdt ook veilig is," aldus de heer Ames. President Johnson heeft maan dag op aanbeveling van de toe wijzingscommissie van het huis van afgevaardigden een besnoei ing van de gelden voor de Ame rikaanse ruimtevaart aanvaard. Dit betekent dat verscheidene ruimtevaartnrojecten komen te vervallen. Er zullen 517 miljoen dollar minder aan worden uit gegeven. De toewijzing bedraagt nu 4,6 miljard dollar 16,42 miljard). De president zei de be perking met het oog op het drei gende deficit van 29 miljard dol lar te hebben aanvaard. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Het levende woord, lezing; 7.15 Lichte grammofoonmuzisk (7.307.32 Nieuws); 7.55 Over weging; 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte grammofoonmuziek; 8.30 Nieuws; 8.32 Touringclub: vakantietips; 8.45 Lichte grammofoonmuziek; 10.00 Stereo: Aubade; moderne orkestwerken (gr.); 11.00 Voor dé zieken; 11.30 Klassieke kamermu ziek (gr.); 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Pro memorie, praatje; 12.45 De aarde en haar volheid, lezing; 13.00 Klassieke grammofoonmu- Minister Luns heeft dinsdag tijdens zijn bezoek aan Polen een teleurstelling te verwerken gekregen. Het in het program ma aangekondigde bezoek aan de Poolse president, Jozef Cy- rankiewicz, dat kort na het mid daguur zou plaatsvinden, ging niet door. Als reden wérd van Poolse zijde opgegeven, dat de Poolse president nog niet van zijn vakantie terug was. De tijd, die daardoor beschik baar kwam, maakte het moge lijk dat de besprekingen van De aanvrage tot surséance van betaling door de leiding van de Nyma in Nijmegen betekent niet dat zulks ook consequenties zal hebben voor het personeelsbe stand. De directie hoopt juist de produktie dankzij de te verlenen surséance in samenwerking met de bewindvoerder ongestoord te kunnen voortzetten en het be drijf van een eventuele onder gang te redden, want in het na jaar wordt een opleving ver wacht. Dit heeft de Nymadirec- tie gisteren aan de vakbondsver tegenwoordigers meegedeeld. De heer De Groodt, voorzitter van St. Willibrordus, noemde de ontwikkeling bij de Nyma deson danks een zorgelijke zaak. Hij hoopte op een spoedig herstel bij de Nyma, vooral in verband met de persopeelssamenstelling en de werkgelegenheid in Nijmegen. Öp dit moment is wèliswaar van een afvloeiing van personeel nog geen sprake geweest maar als het verwachte herstel niet optreedt lijkt liquidatie onver mijdelijk. Van de bijna 1100 per soneelsleden is volgens de heer De Groodt ongeveer de helft bo ven de 50 jaar. Het betreft zowel geschoolden als geoefenden, maar ze zijn dermate gespecialiseerd Een militaire wordvoerder in Saigon heeft dinsdag bekendge maakt, dat zes Amerikaanse vliegtuigen maandag zijn verlo ren gegaan bij bombardements- vluchten boven Noord-Vietnam. Twee van deze testellen weken naar China uit om aan achter volging en beschieting te ontko men, maar werden niettemin door achtervolgende Noord viet- mese migs of Chniese toestellen neergeschoten, aldus de Ameri kaanse woordverder. dat ze moeilijk elders te werk kunnen worden gesteld. De werkgelegenheidssituatie in Nijmegen is trouwens al moei lijk genoeg. Het werkloosheid cijfer ligt boven het landelijk ge middelde. Een zorgelijke zaak noemde de heer De Groodt de ontwikkeling bij de Nyma, met welk bedrijf zijn bond (de orga nisatiegraad bedraagt ruim 50%) steeds een redelijk overleg heeft gevoerd. Sanerings- en rationaliserings regelingen in het Nijmeegse be drijf achtte de heer De Groodt onvermijdelijk. Over een even tuele samenwerking met andere bedrijven is met de vakbonds vertegenwoordigers gisteren niet gesproken. Valsheid in geschrifte De Haagse politie heeft de 48- jarige A. S., chef van de debiteu renadministratie van een Haags automobielbedrijf, aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte tot een bedrag van 80.000 gulden. S., die tien jaar geleden bij het bedrijf in dienst kwam en sinds vier jaar de leiding heeft over de debiteurenadministratie, beweert dat toen hij deze leiding overnam, er al een tekort was van tachtig mille. Hij dacht dit bedrag in de loop van de tijd wel te kunnen aanzuiveren, met het oog waarop hij een aantal valse debiteuren- kaarten maakte en deze in het kaartsysteem opnam. Wél heeft hij bekend tot vier maal tóe van debiteuren ontvan gen geld, tot een totaal van 3.000 gulden, in eigen zak te hebben gestoken. Dit geld heeft hij in zijn gezin besteed. Hij ontkent echter de overige 77.000 gulden te heb ben verduisterd. De zaak kwam bij een routine controle in de boekhouding aan het rollen. S. is reeds eerder we gens vermogensdelicten met de politie in aanraking geweest. Uit een onderzoek van het Amerikaanse „instituut voor pu- belangstelling bliek opinie-onderzoek", dat met het oog op de presidentsverkie zingen van 1968 is gehouden, blijkt dat de populariteit van Johnson sedert juni is gedaald in het voordeel van de gouver neur van Michigan, George Rom ney. Volgens het maandag gepu bliceerde rapport leidt Romney op het ogenblik met 49 procent tege'fi Johnson 41 procent van de ondervraagden. Tien procent had geen mening. In juni lag president Johnson nog 5 procent voor op Romney. Een andere concurrent, oud- vice-president Richard Nixon, is ook op Johnson ingelopen. De Amerikaanse president leidt nog met 47 tegen 45 procent bij 8 pro cent zonder mening, maar in juni was de verhouding Johnson 51 procent tegen Nixon 43. 21) Daaruit konden we dan met een eens zien, waarover Crom- mer zich het meest had opge wonden. Terry antwoordde be vestigend, onder voorbehoud, dat hij natuurlijk ook maar een mens was, en dus niets met zeker heid kon zeggen. We dronken uitstekende thee en praatten gezellig. De heer Pael toonde een onverzadigbare voor detective- bijzonderheden, en Terry maakte van de gelegenheid gebruik, zijn kennis te luchten, en deze mach tige man meteen in een zo gunstig mogelijke stemming te brengen, zodat hij ons verder ook van dienst zou willen zijn. Pael hing aan zijn lippen; hij leefde zó mee met de verhalen dat hij soms, als Terry iets erg spannends vertelde wat vol gens mijn mening wel eens wat aangedikt was zijn lippen ge luidloos bewoog, alsof hij eigen lijk het verhaal soufleerde. En dat allemaal met een vreselijk opgewekt gezicht. Nu en dan, als hij het niet meer kon verstouwen, zei hij: „Nou, nou, nou!" En dat scheen hem dan flink op te luchten. Toen we eindelijk vertrokken, was het niet anders dan met de DOOR OLAF J. DE LANDELL beste wensen van de burgemees ter, die ons de belofte had ont wrongen, hem met alle eventueel interessante ontdekkingen op de hoogte te houden. Hij liet ons zelf uit, en we kregen bij wijze van afscheid allen een klap op de schouder; mr. Burgheem ook. Zodat een juist voorbijkomende inboorling schaamteloos bleef staan, om ons heengaan te obser veren. Burgheem was in een opge wekt humeur. „Dat heb je fijn opgeknapt," prees hij Terry. En hij bemerkte zelf niet, dat hij hem tutoyeerde. Trouwens, ik geloof dat Terry het ook niet merkte. We waren veel te blij, dat de zaak weer een beetje gered was. Terry en ik begaven ons regel recht naar het huis van de Van Doffs. Om het ijzer te smeden, zolang het überhaupt in ons be reik was, want noch mijn neef noch ik meenden te mogen ge loven dat Crommer zich perma nent zou laten temmen. HOOFDSTUK VI. De villa waar de broeders Van Doff gewoond hadden, was een groot vierkant huis, crème ge- minister Luns met zijn collega Adam Rapacki wat langer kon den duren dan de twee uur, die de bewindslieden anders be schikbaar zouden hebben gehad. In antwoord op de toespraak, die minister Rapacki aan het adres van de Nederlandse mi nister uitsprak, zei minister Luns in het licht van zijn bezoek met vreugde een gunstige ont wikkeling van de banden tussen beide landen te hebben gecon stateerd. Wij zijn bezield met hetzelfde verlangen om ons land te behoeden tegen de verschrik kingen van een oorlog en zijn veiligheid voor de toekomst te verzekeren. Evenals U, zo ver volgde mr. Luns, zijn wij over tuigd van de noodzaak de pro blemen van centraal-Europa te regelen. Hij wees er op, dat Po len en Nederland verschillende ideeën hebben, maar de Neder landse minister wilde zijn Pool se collega toch de verzekering geven, dat Nederland hetzelfde verlangen heeft om te komen tot een definitieve regeling van deze problemen tot wederzijdse vol doening. Hij geloofde, zonder de wederzijdse geschillen in ideolo gie te willen loochenen, dat wij op het punt zijn gekomen, waar op een waarachtige samenwer king mogelijk zou kunnen zijn. Minister Luns merkte nog op, dat de Poolse cultuur altijd fer vente bewonderaars in Neder land heeft gehad. ziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.15 Klassieke grammofoonmuziek; 14.45 Boemmm!: licht programma; 15.05 Actualiteiten; 15.10 Klassie ke grammofoonmuziek; 15.25 Sphinx: programma voor de vrouw; 15.45 Stereo: Pianorecital (gr.): klassieke muziek; 16.00 Godsdien stige uitzending; 16.30 Bariton en piano: moderne 'liederen; 17.30 Orkestenparade (gr.); 18.10 Sport- rubriek; 18.30 Halte: programma •voor twintigers; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Radiokrant; '9.30 Dubbelkwartet: Engelse lie deren; 20.00 Stereo: Lichte gram mofoonmuziek; 20.30 Zomeravond- mozaïek: gevarieerd programma; 22.10 Meditatie; 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten; 22.40 Boekbespreking; 22.45 Kerkorgel concert: klassieke en moderne mu ziek; 23.15 Zoeken naar woorden: gesprek over muzikale vernieuwing en de kerkmuziek; 23.45 Lichte or kestmuziek; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte grammofoonmuziek; 7.55 Deze dag; 8.00 Nieuws; 8.10 Actualitei ten; 8.15 Lichte grammofoonmu ziek; (8.308.35 De groenteman); 8.50 Morgenwijding; 9.00 Stereo: Klassieke grammofoonmuziek; 9.35 Lichte grammofoonmuziek voor oudere luisteraars; 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma (11.00—11.02 Nws); 11.55 Beurs berichten; 12.00 Lichte orkestmu ziek en zangsolist; 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Licht instrumentaal kwintet en zangsoliste; 12.45 Draaiorgel- muziek; 12.55 Rep. wereldkam pioenschapoen wielrennen te Am sterdam; 13.00 Nieuws; 13.10 Ac tualiteiten: 13.30 Stereo; Mezzo sopraan, altviool en piano: klassie ke liederen; 14.00 Holland Festival 1967: Internationaal Beiaardcon cours; 14.15 Voordracht; 14.30 Ste reo: Omroeporkest: moderne mu ziek; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Nieuws; 16.02 Latiins Amerikaan se muziek; 16.30 Amateurs musi ceren; Fanfare orkest, accordeon vereniging en koperorkest; 17.00 Bereisde Roel zag op zijn toch ten...: licht orogramma: 18.00 Nws; 18.15 Actualiteiten; 18.30 Tout a toi; 19.00 Stereo: Pianorecital: klassieke muziek: 19.30 Oriëntatie, gesprek: 19.55 Kerk veraf en dicht bij; 20.00 Nieuws; 20.05 Kunstkro- schilderd. Typisch deftige dorps- noot ik intens. De bevolking in de zes landen van de Europese gemeenschap is in 1966 met ongeveer 0,9 pet. toegenomen, van 182,4 miljoen tot 184 miljoen. De groeipercen tages in Frankrijk en Nederland zijn gelijkgebleven. In de andere landen zijn ze verminderd. Het geboortecijfer bleef- onder dat van 1965 (18 geboorten per dui zend inwoners tegen 18,2 in 1965 en 18,8 in 1964). Het aantal sterfgevallen veranderde nauwe lijks. Het migratieoverschot was in 1966 kleiner dan in 1965, als gevolg van de relatief geringe immigratie in Duitsland. In het sociale verslag van de gemeen schap waarin deze cijfers wor den verstrekt, wordt ook mee gedeeld dat de burgerlijke be roepsbevolking is teruggevallen van 74,5 op 74,3 miljoen. De werkgelegenheid is teruggelopen van 73,2 tot 72,9 miljoen, waar van slaDte in de bouwsector en de textiel industrie de voor naamste oorzaken vormde. De structuurmoeilijkheden waarmede vooral de scheeps bouw, textielnijverheid en de extractieve industrieën geduren de de laatste jaren te kampen hebben, hielden ook in 1966 aan. villa, vlak aan de straat staande, met een voordeur in het midden en aan beide zijden twee ramen. Vóór die ramen was een smalle hardstenen stoep met korte pi- laartjes, waartussen ijzeren ket tingen in bogen naar de grond hingen, rijk beplant met scherpe prikkels, om de lieve jeugd van de verleiding af te houden, erop te gaan schommelen. We belden; de schel klonk hol door de gang. De huishoudster deed ons open. Ze was een ge drongen vrouw van ongeveer dertig jaar, blond, met verbaasde blauwe ogen en driemaal zoveel tandvlees als tanden. Ze stond daar heel eigendommelijk in de blanke gang, met aan weerszij den deuren en ver achter haar, aan het eind van de gang, ook een deur, welke klassieke plaats bij dit soort huizen niet te raden liet, wat voor vertrek zich daar achter bevond. „Ik zou graag enkele dingen willen zien, vóór het onderzoek," zei Terry beminnelijk. „Ook al voor 't onderzoek! gaf ze terug. „Nou, komt u maar binnen. Wat mot, dat mot. „Bent u juffrouw Booner niet?" vroeg Terry. „Tot nog toe zie 'k geen kans, iemand anders te zijn," bitste ze wantrouwend. „O, maar dat komt nog wel!" antwoordde Terry met een knip oog. Hij vervolgde uitgestreden: „Mijn naam is Van der Linden. En dit met een handwuif naar mij, „is meneer Van der Lin den." Aangezien ik een voorstander ben van luchtige conversatie, ge- De toeneming van de werkloos heid was voor een belangrijk deel van conjuncturele aard. Ze betrof in niet geringe mate on geschoolde en oudere werkne mers. Door hun onvoldoende of verouderde opleiding was het deze werknemers niet altijd mo gelijk (en zeker niet op korte termijn) ander werk te vinden. De snelle technische ontwikke ling maakt een brede opleiding meer en meer onontbeerlijk, het geen opnieuw door de conjunc turele ontwikkeling wordt aan getoond, aldus de Europese com missie. Een hoeveelheid heroïne ter waarde van 120.0Q0 dollar is maandagavond in Buffalo, in de Amerikaanse staat New York, door de politie in beslag genomen in de woning van de 74-jarige Levi Hames, en zijn 41-jarigë zoon. Beiden zijn gearresteerd. De herïne schijnt afkomstig te zijn uit Phoenix in Arizona. „Ik hoop, dat je je voeten veegt," merkte de datne op. „U ben zeker die detective?" Hoewel we ons onaangenaam verrast voelden door deze vraag, lieten we geen van beiden iets merken. „Een detective is de enige, wiens voetsporen onschuldig zijn," wierp Terry tegen. „Zo," verbaasde ze zich. „Dus u bén 'n detective? Dan zal 'k me bril es opzette „Er is niks aan me te zien," waarschuwde mijn neef. „want ik ben vermomd als gewoon mens." „Nou afijn, gewone mense vege d'rlui voete," antwoordde juf frouw Booner tevreden. Ze deed de deur achter ons dicht en vroeg: „Wat wou u eerst zien?" „De kamer van meneer Henri," gaf Terry te kennen. Ze voerde ons langs een brede gemakkelijke trap met molloge lopers naar de eerste verdieping. Op het portaal zei Terry: „Zegt u nou meteen even waar de ka mer van meneer Martijn is, dan kunnen we aan de gang zonder u telkens te hoeven storen." „O, maar ik kom toch wel es kijke," vertelde ze vriendelijker. Doch dit was niet naar Terry's zin. „Nee," antwoordde hij stel lig, „niemand komt kijken. Ik werk graag rustig." De dame bewoog haar ellebog met een welsprekend gebaar van twijfel, en maakte er geen woord verder over vuil. Ze gooide ach tereenvolgens twee deuren open en kondigde aan: „Meneer Hen ri," en „meneer Martijn". En liet ons toen alleen. (Wordt vervolgd.) niek; 20.30 Stereo: Radiophilhar- monisch orkest en solist: klassieke en moderne muziek; 21.25 N.N., de zonderlinge gevangene, hoorspel; 22.20 Reportage wereldkampioen schappen wielrennen op de baan in Amsterdam; 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten; 22.55 't Mag geen naam hebben: licht gevarieerd pla- tenprogramma. (Het programma kan onderbroken worden van 23.25 23.30 voor een reportage van de wereldkampioenschappen wielren nen op de baan in Amsterdam)' 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM III: 9.00 Nieuws; 9.02 Lichte vokale muziek; 10.00 Nieuws; 10.02 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten; 11.00 Nws; 11.02 Muziek bij de koffie; 12.00 Nieuws; 12.02 Transistor: gevarieerd pro gramma met een toeristische in slag; 13.00 Nieuws; 13.02 Top der tig: Nederlandse hitparade van deze week; (14.00 Nieuws); 14.30 Lagelanders: lichte platen; 15.00 Nieuws; 15.02 Wegens vakantie gesloten: licht muziekprogramma; (16.00 en 17.00 Nieuws, met aan sluitend: actualiteiten); 18.00 Slu; ting. BRUSSEL (Ned.): 12.00 Nieuws; 12.03 Lichte muziek; 12.40 Weer bericht; 12.48 Lichte muziek; 12.55 Buitenlands persoverzicht; 13.00 Nieuws; 13.20 Tafelmuziek; 14.00 Nieuws; 14.03 Lichte muziek; 15.00 Nieuws; 15.03 Kamermuziek; 15.23 Volksliederen; 15.45 Klassieke mu ziek; 16.00 Nieuws; 16.03 Beurs berichten; 16.09 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Noorse mu ziek; 17.30 Koorwedstrijd; 18.00 Nieuws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardesportuitslagen; 18.30 Franse les; 18.32 Lichte muziek; 18.52 Taalwenken; 18.55 Zang; 19.00 en 19.30 Flitsen van het wiel rennen; 19.30 Liederen; 20.00 Mu ziekconcours (in de pauze 20.56 Boekbespreking); 21.52 Walsen; (Tussen 21.52 en 22.15 Flitsen wiel rennen); 22.0022.15 Nieuws en berichten. Televisieprogramma's NEDERLAND I: 18.45 De Mini- molen; 18.50 Journaal; 18.55 Recla me; 19.00 Wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan; 19.40 Van gewest tot gewest; 19.56 Re clame; 20.00 Journaal; 20.16 Re clame; 20.20 Avro's Televizier; 21.25 The Saint: De slimme detec- tieve, TV-film; 22.15 Aansluiting met Las Vegas: zang en dans; 22.45 Journaal; 22.50—23.45 Wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan. NEDERLAND II: 20.00 Nieuws in het kort; 20.01 Reclame; 20.05 Gamma: vorderingen in de weten schappen; 20.30 De Wrekers: De Dubbelganger (Two is a crowd), tv- film uit de Engelse serie The Aven gers; 21.20 Het Amsterdams Kunst- maand orkest: klassieke muziek; 22.15 Reclame; 22.20 Journaal; 22.3523.05 Gedeeld risico: ge sprek over de gevolgen van be- drijfsinkrimpingen en ontslagen. BELGIE (Ned.): 19.00 Eurovisie; Wereldkampioenschappen wielren nen od de baan te Amsterdam; 19.34 Velvet, jeugdfeuilleton: 20.00 Nieuws; 20.20 Dr. Kildare, feuille ton; 20.45 Operette; 22.55 Nieuws; 23.0523.45 Eurovisie: Wereld kampioenschappen wielrennen op de baan te Amsterdam. Radio-Biafra, het radiostation van het van overig Nigeria afge scheiden oosten, meldde maan dag dat „verscheidenen honder den buitenlanders in Biafra, on der wie Engelsen, Schotten, Ieren en Nederlanders, in een brief aan de Britse vertegenwoordiger in Enoegoe hadden geprotesteerd tegen Britse inmenging in het conflict tussen Bafrai en Nigeria" De ondertekenaars missiona rissen, employé's van handelsfir ma's e.d. waren ongerust om dat de oorlog tengevolge van de wapenleveranties door Groot- Brittannië langer duurt en deze leveranties een eventuele Britse bemiddeling in het conflict zou den bemoeilijken, aldus het radiostation. Tweemaal botsing op overweg Op een niet-beveiligde over weg bij Ede de Klomp is maandagavond om kwart over negen een personentrein uit de richting Utrecht op een vracht auto gebotst, die van de overweg bevloering was geraakt. Daarna reed nog een posttrein uit' de richting Arnhem op de wrak stukken in. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De chauffeur van de vrachtwa gen wist zich tijdig in veiligheid te brengen toen hij 't naderende gevaar zag. De beide treinen ont spoorden tengevolge van de bot sing niet, maar het treinverkeer is ruim een uur gestremd ge weest. De Lolerei-erpress en de Rhein- gold uit Duitsland werden omge leid via Arnhem - Ede naar Utrecht. Tussen Ede - Wagenin- gen en Maarsbergen werden eni ge tijd bussen voor de reizigers ingelast.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5