Tweede Kamer akkoord mei nota ruimtelijke ordening N.S.U. VERKOOP De moeilijkheden kustvaart Jn Zeeland liggen mogelijkheden" BEURSOVERZICHT in de MAN STEEKT ZIJN HOSPITA LONEN IN DE E.E.G. BLIJVEN STIJGEN Kongolezen bombarderen huurlingen Belgische toeristen in Kongo geëxecuteerd Wielrennen Waterpolo H. H00RNAERT VULPENNEN MANNAERT Woensdag 23 augustus *67 DE VRIJE ZEEUW Pagina S Motie hing in de lucht Pleidooi voor provincie Zeeland N.V.V. over dreigende staking in de kustvaart Internationale treinen stranden voor defecte brug Duivensport Handboogsport EUROPEES LANDENTOERNOOI TE STEKENE Nederlandse wegploegen voor W. K. OM DE ZEEUWSE BEKER Bruinvis—Schelde 1—2 Kantoorbediende (Mnl) Monteur-Bankwerker Plaatwerker-Lassers Te koop De Tweede Kamer gaat in meer derheid akkoord met de tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland. Dit bleek dinsdag tijdens de openbare behandeling van deze nota door de vaste commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. De meeste sprekers brachten hun waardering voor de nota naar voren, alhoewel daar onmiddellijk aan werd toegevoegd dat er te wei nig alternatieven in worden ge geven. Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) deelde mee dat de totstandkoming van de nota en de begeleidende structuur schets veel teamgeest, activiteit en intellect heeft gevergd. In ant woord op een vraag van de boeren- afgevaardigde Verlaan zei hij dat het ambtenarenbestand voor deze nota niet noemenswaardig is uit gebreid, zodat er praktisch geen extra kosten mee waren gemoeid. Ingaand op opmerkingen van de heren Van Dijk (V.V.D.), Nypels (D '66), en Andriessen (K.V.P.), zette de bewindsman uiteen dat de structuurschets allereerst een ach tergrondkaart is bij het bepalen van een eigen programma van rijkswerken, het onderzoeken van allerlei punten en bij het kenbaar maken aan de lagere overheden van wat de regering zich voorstelt over de ruimtelijke structuur en wat in principe daarmee in strijd is. De bezwaren uit de commissie, dat de nota een beleid voor 35 jaar uitstippelt kon minister Schut niet delen. Uiteraard stelt de overheid zich op het standpunt dat naar ge lang de tendenties zich ontwikke len aanpassing of wijziging van de plannen nodig zal zijn. De socialistische afgevaardigde Berg dreigde even met een motie, toen minister Schut naar zijn smaak niet duidelijk genoeg ant woordde op de vraag of de rege- INTERNATIONALS MERENDEELS LAGER De stemming voor de interna tionale waarden is dinsdag bij de opening licht verdeeld geweest. Alleen Philips zette de koersstij ging van de laatste dagen verder voort met een eerste afdoening op 107.90, tegen een voorgaande slotprijs van 107.10. Voorbeurs werd als hoogste prijs voor Phi lips 108.10 gedaan. De vraag in deze hoek kwam begin beurs van lokale zijde doch de handel was een stuk kalmer vergeleken bij maandag. Dit was ook het geval in Uni lever. In deze hoek werd op 104.60 (104.80) geopend. Kon. Olie lag, evenals maandag, zwak in de markt op 135.10 (135.80). A. K. U. moest de koerswinst van de voorgaande dag geheel afstaan op 55.60. Hoogovens werd iets hoger ge adviseerd op 93.50. Later kreeg het geringe aan bod van lokale zijde in de meeste lurofdfondsen de overhand. Hier- djoor.zakte Philips in tot 106.80; Uniïèver tot 103.40 en Kon. Olie tot 134.70. A. K. U. echter verbe terde tot 55.90. Wallstreet zette maandag de nieuwe beursweek in met een flauwe stemming. Van de Neder landse fondsen was alleen Phi lips er iets hoger, doch K. L ,M moest wederom terrein prijsge ven door een koersverlies van ruim 1 dollar. Hierdoor werden deze stukken in Amsterdam lager geadviseerd. West-Duitsland was dinsdag prijshoudend tot eerder iets be ter. De scheepvaartsector was ver deeld met Scheepvaart-Unie een weinig hoger, doch Kon. Boot iets gemakkelijker. Van de cultures gaf H. V. A. ruim 1 punt prijs tot 11914. De staatsfondsenmarkt was aan de vaste kant. Op woensdag 30 aug. kan a pari worden inge schreven op 6 min 714 obli gaties van de stichting Homoeo- patisch ziekenhuis te Utrecht. De stortingsdatum is donderdag 28 september. De beurs had een grote teleur stelling te verwerken door de surséance van betaling van de kunstzijdespinnerij Nyma. Maan dag had de beurs op een bod van aandelen Nyma gehoopt, toen de notering in dit aandeel werd ge schorst in verband met een te verwachten communiqué. De stukken werden dinsdag op 35 geadviseerd tegen een voorgaan de notering van 43%. Van de bank-aandelen bereik ten die van de Hollandsche Bank Unie maandag de kolossale om zet van nominaal 883.900, met een koersstijging van ruim 4 pun ten. Hiermede werd duidelijk de weerstand van zekere zijde door het afgeven van stukken om een verdere koersstijging tegen te gaan gebroken. Ook dinsdag wer den de aandelen H.B.U. hoger ge adviseerd. A. K. U. sloot op 56.10. Her nieuwde vraag van lokale zijde deed de prijs -van Philips weer oplopen tot 107.50, die van Uni lever tot 104.80 en van Kon. Olie tot 135.30. Hiermede sloten de internationale waarden op vrij- wei het hoogste punt van de dag. In Uunilever ging in het laatste beurshalfuur weer veel om. K L. M. daalde 6 tot 275. Deli Mij was flauw op 77.50. Nyma kwam op 30 laten (43%). Vijf punten verbeterde in de eerste periode Chem. fabriek Naarden. Boeke en Huidekoper ging 7 en de Kondor 6 punten omhoog. Van Nelle gaf 2 en Alb. Heijn 8 punten prijs. Bijenkorf beheer verbeterde 1 en Simon de Wit 3 punten. Lager waren: Nu- tricia met 9, Calvé 11, Heineken 11%, Van der Grinten en Neder- horst ieder met 6 en Technisch Bureau Marijnen met 9 punten. De laatkoers van Korenschoof werd 5 punten lager gesteld. Hol. Bank-Unie verbeterde 1% punt tot 206%, wederom met grote omzetten. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 9.9710.07 Amerikaanse dollar 3.57-3.61 Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 73.1073.60 Belgische fr. (100) 7.17%—7.22 V2 Duitse mark (100) 89.60—90.10 Zweedse kr. (100) 69.30—70.30 Zwitserse fr. (100) 82.70—83.20 Deense kroon (100) 51.3052.30 Noorse kroon (100) 49.5050.90 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.91—14.01 Portugese escudo (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.96—6.11 ring bereid is voor de komende vijf jaar concrete beleidsmaatregelen aan te geven, welke niet het karak ter zuilen dragen van een vrijblij vende discussiebasis. De bewindsman kon hem gerust stellen. De regering heeft diverse departementen opgedragen realis tische, uitvoerbare plannen op te stellen voor beleidsdaden voor een periode van vier k vijf jaar, die vergezeld dienen te gaan van een kostenopgave en van een verwach ting op lange termijn, zo deelde hij mee. „Uiteraard zal op een aantal punten een qader onderzoek nodig zijn. In de komende begroting èn in het meerjarenplan gaat het ech ter om concrete beleidsmaatrege len". Ten aanzien van de bevolkings- spreiding ging minister Schut na der in op de te berde gebrachte problemen in het noorden des lands, in Zeeland en inzake de spreiding van rijksdiensten en de uitstraling van de randstad Hol land. De regering is zich er van be wust dat in Zeeland mogelijkheden liggen die nader moeten worden bezien. Zij zal trachten tot een re gionaal onderzoek te komen. Bij de uitstraling van de rand stad ligt Zeeland nu niet bepaald voorop, zo zei hij, inhakend op een desbetreffende ODmerking van de S.G.P.-afgevaardigde Van Rossum. De C.H.U.-afgevaardig- de Van der Peijl had een uit voerig pleidooi gehouden voor de provincie Zeeland. Hij vroeg o.m. of de regering bereid is indus trialisatieplannen voor 't ooste lijk deel van de provincie te be zien. Voorts achtte hij de tot standkoming van de deltaspoor weg van groot belang. Van socialistische ziide was ge pleit voor de afschaffing van tol gelden op de Zeeuwse bruggen door het rijk. De raad van bestuur voor de zeevaart heeft maandag geant woord op de brief van 14 aug. jl. die door de federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart mede namens de beide confessionele organisaties werd verzonden. De raad deelde mede, dat hij niet in staat is binnen de gestelde termijn een definitief antwoord te geven omdat thans uitgebreid beraad plaats vindt niet alleen in de kring van de raad van bestuur voor de zee vaart zelf, maar ook in die van de bonden van werkgevers in de kustvaart (bond van werkgevers in de kustvaart te Rotterdam, het koninklijk zeemanscollege „De Groninger Eendracht" in Groningen). In verband hiermee heeft de raad om verlenging ver zocht van de door de federatie gestelde termijn. De federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart heeft de raad daar op tot vrijdag 25 augustus de tijd gegeven om zijn definitief ant woord mee te delen. Volgens het N.V.V. komen op een tiende deel van de Neder landse kustvloot de arbeidsvoor waarden en de sociale voorzie ningen totaal in de lucht te han gen als een aantal reders de daad bij het woord voegen en onder Panamese vlag gaan varen. Zoals bekend is bij de regering reeds voor 70 kustvaarders toe stemming gevraagd en verleend in verband met de dreigende sta king in de kustvaart. Het N.V.V. vraagt zich af of de regering in plaats van in dit stadium naar een oplossing te zoeken, niet beter had gedaan de formele normen voor over schrijving naar een andere na tionaliteit krachtiger te han teren. Ook de Nederlandse over heid heeft vroeger bij herhaling een sociaal kwaad gezien in de z.g. panhonlibicoschepen, aldus het N.V.V. Het N.V.V. ontkent niet dat de positie van de kustvaartrede rijen allesbehalve rooskleurig is. De vraag rijst evenwel waarom. Met de 850 kustvaarders die Ne derland heeft is een vlootcapa- citeit bereikt, die onmogelijk rendabel kan zijn. In feite is vol gens het N.V.V. voor een land als het onze de normale capaciteit met maar liefst 50 procent over schreden. De situatie is momen teel zo dat in Groningen artsen en notarissen samen een bootje in de vaart hebben. Dergelijke bedrijfjes passen niet meer in deze tijd, zo meent het N.V.V. Het wordt een trieste zaak ge noemd als hun winstmogelijkhe den mede de arbeidsvoorwaar den bepalen. Tijdens een hooglopende ruzie heeft de 26-jarige uit Curasao af komstige fabrieksarbeider A. F. dinsdagmiddag in Haarlem zijn 37- jarige hospita, mevrouw H. B.D„ met een groot zakmes enige steken toegebracht. Mevr. B. werd niet ernstig in hals en een elleboog ge wond. Na in een ziekenhuis te zijn behandeld, kon zij op eigen ge legenheid naar huis terugkeren. Omstreeks half twee ontstond tussen F. en mevr. B. op de zolder van het kosthuis aan de Schagchel- straat een woordenwisseling. De Curapaoenaar wond zich daarbij zó op dat hij op een gegeven ogen blik een groot zakmes pakte en on der het uitroepen van de woorden „ik steek je dood" ermee naar het hoofd van mevr. B. stak. Doordat zij in een reflexbeweging haar hoofd afwendde liep zij slechts een niet gevaarlijke vleeswond in haar hals op. Een tweede steek kon mevr. B. met een arm afweren, waardoor zij aan een elleboog werd geraakt. Hierop vluchtte mevr. B. de trap af, maar bij de voordeur werd zij door F. tegengehouden. „We gaan samen naar de poli tie", riep de aanvaller. Hij dwong mevr. B. met het mes in haar rug prikkend voor hem uit te lopen. Midden op de Grote Markt, op en kele honderden meters van het po litiebureau, kwamen zij de echt genoot van mevr. B. tegen. F. raak te hierdoor in paniek en rende naar het politiebureau in de Sme- destraat. De man, die een overspannen in druk maakte, werd ingesloten. Mevr. B. werd met een politieauto naar het Grote Gasthuis gebracht, waar haar verwondingen werden behandeld. Kongolese gevechtsbommenwer pers hebben zondag de stellingen van de huurling'en in Boekavoe be stookt. Radio-Kinsjasa dat dit maandag meldde, zei dat er bij deze aanvallen een aantal huurlingen om het leven is gekomen. De mannen van de Belgische ma joor Jean Schramme, die op 8 augustus Boekavoe innamen, wa ren tijdens het bombardement naar de bossen bij Boekavoe gevlucht. Volgens radio-Kinsjasa was de stad niet eerder door de Kongolese luchtmacht aangevallen omdat men eerst Kongolese piloten had moeten opleiden ter vervangirtg van Belgische die door de Kongo lese regering zijn uitgewezen. Zondag liet radio-Kinsiasa we ten dat de inwoners van Boekavoe tegen de huurlingen in opstand waren gekomen en maakte bekend dat de huurlingen uit een deel van Boekavoe waren verdreven. Drie Belgische toeristen zijn door het Kongolese leger geëxecu teerd nadat zij per vergissing de grens tussen Roeanda en Kongo hadden overschreden. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken, dat dit maan dag bekendmaakte, zei, dat de drie Belgen vorige week woensdag wer den gearresteerd en overgebracht naar een legerkamp, waar zij en kele uren later werden terecht gesteld. De Kongolese autoriteiten hebben toegezegd te zullen onder zoeken wie hiervoor verantwoor delijk ziin en dat de schuldigen zul len worden gestraft. Terwijl de c.a.o.-lonen der werknemers vorig jaar in België met 8,5 procent en in Nederland met ruim 10 procent meer stegen dan in het voorgaande jaar, bleef deze stijging in Duitsland 6,6 pet. In Italië bleef ze ruim 2 tot 5 pet achter bij die van het voorgaan de jaar. De regelingslonen van de vrou welijke arbeiders werden sterker verhoogd dan die van de man nen: dat geldt vooral voor Neder land en België. Ook was de ont wikkeling voor de werknemers in de landbouw gunstiger dan die voor in de industrie. Aldus het jongste sociale verslag van de Europese commissie. De verho ging van de brutoverdiensten per uur van de werknemers in de in dustrie gemiddeld over het ge hele jaar bedroeg in Neder land 8,5 pet tegenover 9,5 pet in het voorgaande jaar. In België werd met ongeveer 9 pet dezelfde groei als in 1965 bereikt. In Frankrijk en Luxemburg was de stijging van de verdiensten met ongeveer 6 pet iets groter dan in het voorgaande jaar, terwijl het tempo van deze stijging in Duits land (ruim 6 pet) en Italië (on geveer 3% pet) duidelijk lager was. De ontwikkeling van de totale arbeidskosten hield grotendeels gelijke tred met de verhoging van de bruto-uurverdiensten. Al leen 'in België en Nederland stegen de arbeidskosten gevoelig als gevolg van verhogingen der werkgeversbijdragen aan de so ciale verzekeringspremies en de verhoging van het vakantiegeld: in België bedroeg zij 9% tot 10 pet., in Nederland 10% pet. De in 1965 waargenomen sterke tendens tot prijsstijgingen hield in het eerste halfjaar van 1966 nog gro tendeels aan, maar verslapte in het algemeen in het tweede half jaar en maakt zelfs gedeeltelijk plaats voor een lichte teruggang. Hoewel de stijging van de consu mentenprijzen over het gehele jaar genomen in slechts twee lan den duidelijk verzwakte (Italië en Luxemburg) bleef zij in het algemeen van eind 1965 tot eind 1966 betrekkelijk gering. Afge zien van Nederland, waar zich een toeneming van 4 pet voor deed, bedroeg de stijging slechts 1,6 pet (Luxemburg) tot 3,1 pet Twee internationale treinen, een D.-trein uit Hamburg en de Rheingold, zijn 'gisteravond kort na 10 uur voor de brug bij Gouda gestrand. De brug was open ge weest, maar wilde niet meer hele maal dicht. Beide internationale treinen Werden daarna samenge koppeld en via Woerden, Alphen a/d Rijn, Leiden en Schiedam naar Hoek van Holland gereden. De passagiers voor Engeland haalden daardoor nog de nacht boot uit Hoek van Holland. Het gewone reizigersverkeer tussen Utrecht en Den Haag werd voor lopig stilgelegd. Te ongeveer 10 min. over 11 kon de brag voor het treinverkeer weer worden opengesteld, zij het dat de treinen voorlopig met be perkte snelheid de brug konden passeren. PRIJSVLUCHT ORLEANS „Recht voor Allen" - Sluis Snelheid eerste duif 1080 m; laatste prijswinnende duif 650 m. 1. M. Baert: 2 en 5. J. van der Plasse; 3. G. de Meijer; 4. A. Crooijmans. HONDEN ZOEKEN NAAR NARCOTICA Stockholm: In de strijd tegen de narcotica gaat de Zweedse dou ane gebruik maken van speciaal opgeleide honden, die het door zoeken van schepen aanzienlijk vergemakkelijken. Hier de drie nieuwe helpers, Coquette, Anjs en Nottie. (België). De belangrijkste ver hogingen kwamen voor bij de woninghuren en in de diensten- sektor. Verkorting van de ar beidstijd, verhogingen van de loonbelasting en van de bijdra gen voor de sociale verzekerings premies, alsmede stijging van de consumentenprijzen, hadden tot gevolg dat in de bondsrepubliek Duitsland het reële netto-inko men van de werknemers in de industrie met ruim 1 pet, in Nederland met ruim 2 pet en in België met ongeveer 3 pet steeg. In Luxemburg, België en Frank rijk bereikten de werknemers in de industrie een verbetering van hun reële inkomen van 3% tot 4 pet. Daar in het voorgaande jaar de toestand gedeeltelijk omge keerd was geweest, waren de groeipercentages van de reële in komens van de industrie-arbei ders in de afzonderlijke lidsta ten over de beide laatste jaren samen ongeveer gelijk, n.l. 5 tct 8 procent. Het Europees landentoernooi handboogschieten op de staande wip vond dit jaar te Stekene (België) plaats en ging gepaard met officieel vertoon. Dit be stond o.a. hieruit, dat de deelne mers zondagmorgen om 9 uur 'n stoet formeerden die opmar cheerde naar het monument voor de gevallenen uit de tweede we reldoorlog, waar door de lande lijke voorzitters van België, Frankrijk en Nederland een krans werd gelegd. Nadien vond op een terras van een lokaal nabij het schietterrein een begroetingstoespraak plaats door de burgemeester van Steke ne, waarbij geschenken werden aangeboden namens de deelne mers der drie landen. Na een gezamenlijke lunch hadden de wedstrijden plaats, voor welke als eerste schutters uit Zeeuws-Vlaanderen en Zuid- Beveland aantraden. De Neder landers behaalden 48 punten, een resultaat dat nog nooit tevoren werd bereikt. Er zaten nog slechts enkele kleine vogels op de wip. De hoogvogel werd afge schoten door A. de Jonge uit 's Heerenhoek; zijvogels: A. Sey uit Koewacht en J. Rijke uit Kwadendamme; kallen: W. de Jonge uit Kwadendamme en A. Hermon uit Axel. De Belgen, die hierna aan bod kwamen, waren vanaf het begin zeer fortuinlijk en schoten reeds in de achtste ronde de laatste vo gel af. Zij veroverden hiermee het Europese kampioenschap. De Fransen leverden evenzeer goe de prestaties. De uitslag was: België 50 pnt, Nederland 48 pnt en Frankrijk 46 pnt. Voor het persoonlijk kampioen schap streed voor de eerste maal in de geschiedenis een dame met groot succes mee, n.l. mevr. Steenhaert uit Kwadendamme. Zij schoot de alleenstaande vogel af en vestigde hiermee een uni cum in de handboogsport. Persoonlijk Europees kampioen werd tenslotte na een spannende strijd de Fransman A. Koether. Het was voor de deelnemers een groot Europees schuttersfes- tijn. De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft in overleg met wegcoach Joop Middelink de Nederlandse wegploegen voor het wereldkampioenschap op de weg als volgt samengesteld: Profs: Jan Janssen, Peter Post, Jos van der Vleuten, Harry Stee- vens, Wim Schepers, Gerben Karstens, Arie den Hartog en Jo de Roo. Reserves: Harm Otten- bros, Jan Harings en Gerard Vianen. Amateurs.: Rini Wagtmans, Piet Tesselaar, René Pijnen, Leo Duyndam, Henk Nieuwkamp en Ger Harings. Reserves: Harrie Jansen en Wim Dubois (Zuid- zande). 100 km ploegentijdrit: Gert Bongers, Rini Wagtmans, Piet Tesselaar en Joop Zoetemelk. Reserves: Wim Dubois en Daan Holst. In de laatste wedstrijd in de Zeeuwse bekerkompetitie heeft het Terneuzense Schelde kans gezien beide punten uit Sas van Gent weg te halen en het for ceerde hiermee een beslissings wedstrijd, want beide ploegen eindigden gelijk, n.l. met drie overwinningen uit vier wedstrij den. Het is een snelle, spannende wedstrijd geworden met aan beide zijden flink wat kansen. Na enige wederzijdse aanvallen gooide doelman Rijnhout ver keerd uit en Matthijssen was er als de kippen bij om de thuisclub een 10 voorsprong te geven. Peij liet een goede kans op de ge lijkmaker onbenut door van dichtbij in handen van de doel man te schieten. Zijn ploeggenoot Leeman deed het even later beter door met 'n hard schot Bruinvis keeper Cappaert te passeren (1—1). Na de eerste rust kwam Bruin vis goed weg toen Wisse in een doelworsteling van twee meter afstand miste. Vermast deed het aan de andere kant niet beter, toen hij uit een 4 meter worp uit voordeelpunten de lat raakte. In de derde periode hetzelfde spelbeeld: een snel op en neer gaande strijd. Bruinvis-midvoor Vermast schoot op de paal, zijn Terneuzense kollega Leeman raakte de lat. Tijdens een paar goede Schelde-aanvallen werd de bal uit een vrije worp goed op Leeman gespeeld en zijn schot was Cappaert te machtig (12). Ook in de laatste periode kregen beide teams nog eniga kansen, maar beide keepers hiel den hun doel schoon. Toen ten slotte ook een hoekworp da thuisclub niets opleverde, was het pleit beslecht. Ons inziens wel een verdiende overwinning voor de Terneuzen se ploeg. Hoewel hun spel niet direkt beter was dan dat van Bruinvis, hebben ze de Sasse doelman toch veel meer werk bezorgd dan de Sassenaren Schelde-keeper Rijnhout. Hedenavond om 19.15 uur wordt in het Scheldebad te Ter- neuzen de beslissingswedstrijd gespeeld. GEVRAAGD (met technische interesse) Machinefabriek en Scheepswerf „De SCHROEF" Verlengde van Steenbergenlaan 12 Terneuzen - Telefoon 2995 AanmeldenMaandag tot en met donderdag. Te koop: Bella Zündapp- scooter met windscherm en twee valhelmen. Frans Halslaan 31, Terneuzen, Telefoon 4419. Boekhandel Van de Sande 2 x N.S.Ü. - PRINZ-4 a 3200,— en 3400,— 2 x N.S.U. - PRINZ-1000 a 4000,- en 4600,- N.S.U.-110 in pracht staat 5500, OPEL-KADET STATIONCAR RENAULT-ONDINE in prima staat DAF (in zeer mooie staat) 1800, Enkele grote FIAT-AUTO'S (model 1800 en 2300) Vanaf bouwjaar 1963 worden deze auto's met Bovag-garantie geleverd. Financiering mogelijk. Axelsestraat 16-19 Telefoon 2220 (01150) Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3