Gebouw Britse diplomatieke missie in Peking door brand verwoest Amerikanen schenden Chinees luchtruim Nigeriaanse troepen gereed voor aanval op Biafra Tankauto met propaangas vloog in de lucht Gebom door rode gardisten k brand gestoken en omsingeld Onrust in New Haven duurt veert RADIO DE KOCX ïwes&BsrikusM bommenwerpers neergehaald Elf doden en tientallen zwaargewonden in Belgisch dorp Martelange De Thant: Binnen drie weken vredes besprekingen HET WEER WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 7007 Voor 3,5 miljoen Belgische frank aan schilderijen gestolen in Brussel Verbinding met Londen verbroken Zaakgelastigde gewond China: Openlijke provocatie DeeJ van Vietnamese oorlog Luchtaanvallen op de drempel van China Geteisterd dorp Grote bosbranden in de V. S. Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Frank, bj,{ abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Admimstratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand t 2,70; per week 62 ct. Lusse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé-i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een felle brand heeft dinsdag avond in het gebouw van de Britse diplomatieke vertegenwoordiging in Peking gewoed, waar bijna alle Britse diplomaten en hun gezinnen een toevlucht hadden gezocht. Het gebouw was al de gehele dag om singeld door rode gardisten. De brand, uitgebroken omstreeks elf uur 's avonds plaatselijke tijd is volgens een Britse diplomaat ver oorzaakt door molotovcocktails door betogers op het terrein van de ■missie geworpen. De ambtswoning van de Britse zaakgelastigde, Do nald Hopson, en de kanselarij wa ren in vlammen en rook gehuld. De brand was in heel Peking te zien. Rond de gebouwen stonden De onrust in New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut duurt voort. Ondanks de talloze politiepatrouilles en de avond klok stichtten benden negers er maandagavond elf branden en werden de ruiten van winkels ingegooid. In totaal zijn reeds 260 arrestaties verricht. In de negerwijk werd maan dagavond 24 maal brand ge sticht en het kwam verscheide ne malen tot een treffen tussen de politie en betogers die wei gerden om acht uur naar huis te gaan. Een aantal negers heeft een manifest gepubliceerd waarin onder meer opheffing van de avondklok, verontschuldiging door de politie voor geweldda dig optreden en een miljoen dollar voor verbetering van de levensomstandigheden in de negerwijk wordt geëist. Negen schilderijen, waaronder een doek van Clouet en werken van de school van Memling en Teniers, ter gezamenlijke waarde van 3,5 miljoen Belgische frank, zijn uit de villa van een particu lier in Brussel gestolen. De eige naar, die juist van vakantie is te ruggekeerd, kan niet zeggen wan neer de diefstal is gepleegd. Er zijn ook stukken uit een kostbare collectie Chinees porselein gesto len. duizenden rode gardisten en Chi nese militairen die buitenlanders weigerden door te laten. De radioverbinding tussen het ministerie van buitenlandse zaken in Londen en de Britse diploma tieke missie in Peking is verbro ken. Hopson deelde in zijn laatste boodschap mee dat Chinese be togers het terrein van de missie hadden betreden. Rode gardisten zijn ook voor buitenlanders gere serveerde gebouwen binnengedron gen om er de vrouwen van som mige Britse diplomaten, die er de voorkeur aan hadden gegeven buiten de missie te blijven, uit te halen. De betoging in Peking werd ge houden bij het verstrijken van het Chinese ultimatum van 48 uur aan Engeland, waarin o.a. opheffing van het verschijningsverbod werd geëist dat in Hongkong tegen drie Peking-gezinde kranten is afge kondigd. De eis was vervat in een Chinese protestnota die de Britse zaakgelastigde zondagavond wei gerde te accepteren vanwege de ondiplomatieke taal die erin werd gebezigd. De demonstraties van dinsdag begonnen toen het Chinese per soneel van de Britse missie zich voor het kantoor van Hopson ver zamelde en eiste dat deze een schriftelijk protest tegen de Britse politiek in Hongkong in ontvangst nam. Na urenlang debatteren be gaf Hopson zich naar de hoofd ingang waar hem de protestnota werd voorgelezen en overhandigd. Hij beloofde deze ter kennis te zul len brengen van zijn regering. De betogers lieten hun eis dat hij zijn hoofd boog en „schuld bekende" varen. De brand is inmiddels bedwon gen, Het Britse personeel werd door de Chipese indringers ge molesteerd, in het bijzonder de zaakgelastigde, die later met een verband om het hoofd verscheen. De kanselarij is geheel verwoest. Veel Britten hebben onderdak ge zocht bij vrienden of in ambassa des. Het foreign ^office maakte dins dagavond bekend, dat alle leden van de missie er betrekkelijk goed van af zijn gekomen. Niemand is ernstig gewond, zo werd gezegd. Met bleek vertrokken gezichten verlieten de Britten het door het vuur en de vernielzucht van de rode wachters verwoeste gebouw. Voorop ging zaakgelastigde Hop son, het hoofd in verband en zijn kleding besmeurd met bloed. Zijn ambtswoning stond nog overeind, maar de inboedel was door de rode wachters op straat gesmeten. Het Britse diplomatieke missie in Peking, officieel het kantoor van de Britse zaakgelastigde geheten, is gehuisvest in een gebouw van twee verdiepingen in de noordoos telijke buitenwijk van Peking. Het terrein wordt omgeven door een drie meter hoge muur met door zware hekken afgesloten ingangen. Op het terrein bevinden zich een zwembad, tennisbanen, een tuin en garages. De ambtswoning van de zaakgelastigde is door een smalle weg van de kanselrij gescheiden. Tegenover deze gebouwen staan de panden van de Albanese en de Finse ambassades en verderop in de straat bevinden zich de ambas sades van Cambodja en Noord- Vietnam. Bij de Britse diplomatieke mis sie werken acht diplomaten, 25 assistenten, typisten en ander per soneel. De meesten van hen wonen in twee flatgebouwen. i De zaakgelastigde van China in Londen, Sjen Ping, is dinsdag avond op het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden. De politie heeft de bewaking van het gebouw van de Chinese di plomatieke vertegenwoordiging in Londen versterkt. Men vreest blijk baar voor repressailles. - DE RAMP IN MARTELANGE Martelange: Een overzicht van de grote brand in het Belgische plaatsje Martelange nadat een Franse tankwagen met 40.000 liter vloeibaar gas uit de bocht was gevlogen en ontploft. (Advertentie) TERNEUZEN China heeft dinsdag de schen ding -van het Chinese luchtruim door twee Amerikaanse vliegtui gen een daad van „openlijke pro vocatie" van het Chinese volk ge noemd. In een artikel in het „Volks dagblad" dat door radio-Peking werd aangehaald, staat dat „de Chinezen bereid zijn om te vech ten tot het einde als de Amerikanen het Chinese volk oorlog willen op dringen". „President Johnson zei onlangs dat de uitbreiding van de Vietna- mase oorlog geen bedreiging voor China vormt. Dit is slechts een rookgordijn als schendingen van het luchtruim door Amerikanen niet langer een dreiging zijn maar openlijke provocate van het Chi nese volk. Het Chinese volk door ziet de agressieve aard van de Amerikaanse piraten. Het volks bevrijdingsleger heeft de Chinese grenzen dag en nacht nauwgezet bewaakt. Het staat klaar om de vijanden op elk ogenblik en op elke plaats uit te schakelen", aldus het Volksdagblad. De Nigeriaanse federale troepen zijn gereed voor de beslissende aanval op Enoegoe, de hoofdstad van de afgescheiden staat Biafra, zo deelde dinsdagmiddag een rege ringswoordvoerder in Lagos mee. De komende vierentwintig uur zou den van doorslaggevend belang zijn. In het gebied van Ore in de westelijke deelstaat, 200 km ten oosten van Lagos, wordt hevig ge vochten. Een Biafraanse „zelf moord-brigade" probeert er wan hopig door te stoten. Slaagt zij daar niet in dan is het gebied voor de Biafranen verloren, omdat ze niet genoeg mensen hebben om het bezet te houden, aldus de woordvoerder in Lagos. De federale troepen trokken zich maandag terug uit Ore, een strate gische stad op het kruispunt van de wegen naar de federale hoofd stad en de westelijke hoofdstad Ibadan, en hergroepeerden zich acht kilometer verder naar het westen. Er stromen nu uit Lagos en het noorden versterkingen toe. De federale troepen hebben bo vendien de steun van de lucht macht, zo zei de woordvoerder, die echter niet meedeelde hoeveel en welke toestellen in de strijd zijn geworpen. Als bekend heeft de fe derale regering de laatste dagen Russische en Tsjechoslowaakse vliegtuigen ontvangen. Biafraanse troepen schijnen erop uit te zijn beslissende klappen toe te brengen vóór dat de nieuwe toe stellen tegen hen kunnen worden ingezet. Een federale woordvoerder zei dinsdag dat de regering in Laos op elk moment vredesbesprekingen met Biafra wil aangaan als de een heid van de federatie maar voorop gesteld wordt. Het zou moeilijk maar niet onmogelijk zijn tot een regeling te komen, zo zei hij, maar intrekking van de eenzijdige on afhankelijkheidsverklaring door Biafra en aanvaarding van de ver deling van de federtie in staten bleven essentiële voorwaarden. Maandag had het „Pentagon" bekendgemaakt dat twee Ameri kaanse jachtbommenwerpers onop zettelijk de grens tussen Noord- Vietnam en China konden hebben geschonden. De toestellen zouden de Chinese grens zijn overgevlo gen toen zij aan achtervolgende Migs trachtten te ontkomen na 'n aanval ten noorden van Hanoi. „Nieuw China" meldde later dat boven de provincie Kwangsi twee Amerikaanse toestellen waren neergeschoten en dat één vlieger gevangen was genomen. De eenheid die de twee Ameri kaanse toestellen neerhaalde, is dinsdag in de dagorder vermeld, zo meldt radio-Peking. Het Chi nese militaire comité spreekt van een „krachtige steun aan 't Noord- vietnamese volk en een ernstige slag voor de Amerikaanse provo cateurs. Een overwinning van de gedachten van voorzitter Mao en de vrucht van de loyaliteit van de Chinese vliegers ten opzichte van Mao". De „New York Times" waar schuwde dinsdag voor een „mis rekening bij het bombarderen van doelen dicht bij de Chinese grens waar geen bewijzen zijn dat z:j zullen leiden tot verminderde oor logsinspanning van de zijde van Noord-Vietnam of tot het breken van de wil tot vechten". In een hoofdartikel onder de kop „binnendringen van het Chinese luchtruim" schrijft de New York Times: Het land is er nu van op de hoogte dat het neerschieten van Amerikaanse vliegtuigen boven communistisch China voortaan als een normaal deel van de Vietna mese oorlog kan worden verdacht. Dit is de enig mogelijke gevolg trekking die kan worden gemaakt uit de verklaring van de woord voerder van het Witte Huis, Christian, na het neerschieten van twee Amerikaanse marinestraal jagers die tijdens een bomaanval boven Noord-Vietnam over de Chi nese grens zijn geraakt. Christian had op een vraag of er nu een nieuw onderzoek naar de voor zorgsmaatregelen zou worden in gesteld, geantwoord: „Ondanks Een tankauto vol propaangas, die uit de koers raakte, omsloeg en met een oorverdovende klap ex plodeerde, heeft maandag het dorp je Martelange, aan de Belgisch Luxemburgse grens in rouw ge dompeld. Negen mensen kwamen om het leven. Onder hen bevonden zich vier inzittenden van een Ne derlandse auto, een in Heemskerk woonachtige Spaanse familie, die alle voorzorgen krijgt men inciden ten als deze". Nog vrijdag, zo vervolgde de New York Times, zei president Johnson dat de Amerikaanse lucht aanvallen binnen 10 mijl van de grens met China „in feite geen en kele bedreiging voor dat land" be tekenen. De president legde er de nadruk op dat „elke menselijke en elke technische voorzorgsmaat regel" wordt genomen om de Ame rikaanse vliegtuigen bij hun doel te houden nu de grens voor de bombardementen is verlegd tot op een minuut vliegen van China. Toch zijn reeds twee Amerikaanse toe stellen die een doel op 75 mijl en niet tien mijl van China aan vielen uit de koers geraakt en neergeschoten boven Chinees ge bied. En het land wordt bij monde van de presidentiële woordvoer der gevraagd dit als een dagelijks gebeuren te aanvaarden. De twee neergeschoten niet- supersone toestellen waren uitge rust met enkele van de beste navi- gatie-instrumenten. Hun doel lag meer dan zes minuten vliegen van de Chinese grens. Maar vrijwel da gelijks zijn er nu aanvallen door supersoné vliegtuigen precies op de drempel van China gedurende twee-en-een-half jaar van bombar dementen op Noord-Vietnam is er goede reden geweest dergelijke aanvallen te vermijden. Het doel was het gevaar van herhaalde in cidenten met China waarbij wordt geschoten te' voorkomen. Deze voorzorg heeft men nu prijs gegeven. Óndanks het door de president geuite vertrouwen dat Peking niet op gevaarlijke wijze zal reageren op het zoeken van het gevaar door Washington heeft senator Mans- field gelijk met de Verenigde Sta ten te waarschuwen dat zij „dich ter aan de rand van een oorlog van misrekening van China staan. En er zijn geen bewijzen dat dit ne men van meer risico Hanoi's oor logsinspanning in het zuiden zal doen verminderen of de Noordviet- namese wil tot vechten zal breken, aldus de New York Times", al enige jaren in Nederland ver bleef. Vierendertig mensen liepen verwondingen op en de materiële schade is groot. Het ongeluk gebeurde voor het middaguur. De Franse tankauto, die uit Nederland afkomstig pro paangas vervoerde, kantelde bij 't nemen van een bocht voor de op rit van een brug over de Sauer, 'n riviertje waaraan Martelange ligt. De ontploffing was ontzettend. De tankauto werd letterlijk in de lucht geblazen. Een Nederlandse auto, waarachter 'n bagagewagen tje was gekoppeld, werd door het brandend gas gegrepen. Later haalde men er de verkoolde lijken van vier inzittenden uit. Het vuur verspreidde zich snel langs de huizen in de omgeving. Tien woningen werden volkomen vernield. Van een van de hotels, waar ongeveer tachtig gasten bij een waren, bleef slechts de be nedenverdieping gespaard. De gas ten kwamen met de schrik vrij. Zij verklaarden later gedacht te heb ben dat een vliegtuig op het dorp neerstortte. Behalve de vier uit Nederland afkomstige Spanjaarden werden de chauffeur van de tankauto en twee inwoners van het plaatsje op Secretaris-generaal der Verenig de Naties, Oe Thant, heeft dinsdag opnieuw verklaard te geloven, dat staking van de bombardementen op Noord-Vietnam binnen drie tot vier weken tot vredesbesprekingen zullen leiden. Een woordvoerder zei dit in ant woord op vragen tijdens een pers bijeenkomst. slag gedood. Twee zwaargewonden overleden later. De Belgische en Luxemburgse brandweren werkten samen om 't vuur te bestrijden. Aan het eind van de middag bood Martelange de aanblik van een door een luchtaanval geteis terd dorp. Het aantal doden is tot elf geste gen door het overlijden van een meisje en een vrouw, die in de nacht van maandag op dinsdag aan hun verwondingen bezweken. Van enkele van de 32 zwaargewonden is de toestand zeer ernstig. Men vreest dan ook, dat het dodencijfer nog zal stijgen. Reusachtige beboste gebieden van de Amerikaanse staten Idaho, Oregon en Montana zijn sinds maandag een prooi van de vlam men. Er zijn reeds meer dan 400 brandhaarden geteld. In de be trokken gebieden is sedert twee maanden geen regen gevallen en het is er zeer warm. WOENSDAG 23 Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden AUGUSTUS v.m. n.m. 3.31 3.34 3.56 3.59 4.32 4.35 5.06 5.09 5.05 5.08 DONDERDAG 24 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoox-den v.m. 4.01 4.26 5.02 5.36 5.35 n.m. 4.06 4.31 5.07 5.41 5.40 ZON MAAN Aug. op onder op onder S3 5.36 19.49 21.04 9.05 24" 5.37 19.47 21.15 10.16 25 5.39 19.44 21.26 11.27 26 5.41 19.42 21.40 12.39 27 5.42 19.40 21.58 13.52 28 5.44 19.38 22.24 15.07 OVERWEGEND ZONNIG Dinsdag bevond zich boven de Duitse Bocht een hogedrukgebied Aan de zuidflank van dit druk- systeem heersten boven ons land noordoostelijke tot oostelijke win den. De over het noorden en oos ten van het land aangevoerde lucht was van de Noordzee afkomstig en daardoor vrij vochtig, zodat hier hardnekkige wolkenvelden voor kwamen. De temperatuur kwam er dan ook niet hoger dan ongeveer 18 graden. Elders was het tamelijk zonnig, zodat daar de tempera turen waarden van 20 tot 24 gra den konden bereiken. Inmiddels trekt het hogedruk gebied verder naar het oosten, waardoor de wind naar zuidoost ruimt en de bovengenoemde wol kenvelden verdreven zullen wor den. Voor vandaag wordt dan ook droog en overwegend zonnig weer verwkacht. Aangezien de met zuid westelijke bovenwinden aangevoer de lucht iets onstabieler wordt, be staat er een kleine kans, dat on weersbuien, die zich vandaag bo ven Frankrijk zullen ontwikkelen, tegen de avond het zuidwesten van het land kunnen bereiken. De mid- dagtemperaturen zullen hoger wor den dan dinsdag, vooral in het noorden en oosten van het land. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond Warmer Droog en overwegend zonnig weer, maar tegen de avond een kleine kans op onweer in het zuidwesten. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Hogere mid- dagtemperaturen, vooral in het noorden en oosten van het land.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1