waarom is Pontiac liet meest verkochte Zwitserse horloge innederland? daarom Pontiac tijd juiste tijd Vage afspraak in Washington Neutraal t ï?en.?on£!ae geeft feilloos de tijd 2. Een Pontiac is mooi* welk model ook S. Een Pontiac heeft eenbescheiden prijs 4. Een Pontiac: geen kosten* wat er ookinde garantietjjd mee gebeurt, En om nog vele andere redenen, die uw Pontiac» dealer u graag aal vertel] eau Chinees ultimatum inzake Hongkong Rapport van de wereldraad van kerken over Vietnam Onenigheid om voorzitterschap vakbond leidt tot bloedbad Nazi-partij in India - AGENDA - Drs Den Uyl over actie christen radicalen 30 miljoen gulden schade voor Caltex bij brand N. A. V. O. aan revisie toe Oud-legionair maakt amok „Queen Mary" verkocht Olijfolie-schandaal in Turkije Terroristische aanslagen in Aden Maandag/dinsdag 21/22 augustus 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Een man die een gasgranaat uit de eerste wereldoorlog bij Saint Quentin had aangetroffen wilde deze meteen maar demon teren ook. Hij heeft deze poging met de dood moeten bekopen. Op de Franse wegen zijn in de vakantieperiode vanaf Maria Hemelvaart tot dusver in totaal 171 mensen om het leven ge komen. ZELDZAAMHEID Rechter Charles Harris, 'n bridger, zegt, dat hem iets ongelooflijks is over komen bij het uitdelen van kaarten; hij heeft n.l. 13 kaarten van de zelfde kleur uitgedeeld aan ieder van de 4 spe Iers, met inbegrip van zichzelf. Men'heeft be rekend, dat een dergelijk toeval maar één op de 2.235.197.406.895.366.368. 301 559.999 X kan voor komen China heeft in een ultimatum Engeland 48 uur de tijd gegeven om de schorsing van drie pro- communistische dagbladen in Hongkong, die op 17 augustus is opgelegd, ongedaan te maken. Het ultimatum werd zondag aan de Britse zaakgelastigde in Peking overhandigd. De betrokken dagbla den werden donderdag verboden in afwachting van maatregelen te gen vijf directieleden die de wet ten tegen opruiing en het versprei den van onjuist nieuws hadden overtreden. Het ultimatum zegt dat boven dien 53 in Hongkong gearresteerde mannen binnen 48 uur moeten wor den vrijgelaten. Wanneer dit niet gebeurt zal Engeland „verantwoor delijk gesteld worden voor alle ernstige gevolgen die daaruit voort vloeien". GESTRAFT WEGENS TE KORT HAAR De sergeant van politie Jack Fannan in Lewiston is twee weken geschorst, omdat hij weigerde zijn haar, dat zijn superieu- ren te kort vonden, te laten groeien. Z'n directe chef verklaarde dat zijn huidige kapsel hem deed lijken op een lid van de gestapo. Fannan heeft geprotesteerd. Hij is van mening dat zijn chef „zich beter kan bekom- meren om hetgeen een agent in zijn hoofd dan óp zijn hoofd heeft." Gezien de gevaren van de mili taire escalatie in Vietnam „die ver schrikkingen zonder einde in het vooruitzicht stelt", doet de wereld raad van kerken een beroep op alle betrokken partijen onverwijld stap pen te nemen om tot onderhande lingen te komen. Dit staat in het rapport dat de commissie interna tionale zaken van de raad vrijdag heeft voorgelegd aan het centrale comité van de raad, sinds dinsdag in Heraklion op Kreta bijeen. Het rapport doet de volgende drie aanbevelingen: 1. De Verenigde Staten dienen bij het zoeken naar de mogelijk heden van onderhandelingen de bombardementen op Noord- Vietnam te staken. 2. Noord-Vietnam moet in woord en daad te kennen geven dat het bereid is onderhandelingen aan te gaan, hetzij vóór hetzij na de stopzetting der bombar dementen. 3. Zuid-Vietnam moet zich niet verzetten tegen onderhandelin gen maar eraan de»lnemeiy en bovendien toestaan dat het na tionale bevrijdingsfront daarbij vertegenwoordigd is. Een vuurgevecht tussen elkaar vijandig gezinde leden van een vakbond van arbeiders in de koperindustrie heeft zondag in Acapulco in Mexico aan 20 per sonen het leven gekost. Er zijn 100 gewonden en de politie ver richtte 40 arrestaties. Oorzaak van het vuurgevecht was onenigheid over het voorzit terschap van de bond. Ongeveer duizend aanhangers van de ene partij trokken naar het bondsgebouw om de andere partij eruit te verdrijven. Voor de politie tussenbeide kon komen, was een bloedbad aangericht. De beide rivalen zijn gearres teerd. Vijftig jonge hindoes hebben zondag in het Indiase Amritsar een nazi-partij gesticht. In het partijprogramma wordt afschafr fing van de parlementaire demo cratie geëist en instelling van een 20 jaar durende diktatuur ten einde van India de sterkste mo gendheid te maken. Na deze periode zal het volk worden ge vraagd of het nog een parlemen tair bestuur verkiest. De stichter is een student onder de naam Om Prakasj. Hij heeft nu echter de naam Sjiv Sjakti aangenomen, hetgeen macht door Sjiva, de hindoegod van schepping en ver nietiging, symboliseert. De par- tijpropaganda maakt gebruik van het hakenkruis, origineel een hindoe-geluksteken, en noemt Hitier een „grote politieke per soonlijkheid". geven. TERUG NAAR HUIS Tel Aviv: De eerste Jordaanse repatrianten lopen onder de Rode-Kruisvlag op de Allenby- brug door. op weg naar huis. Zij zijn de eersten van de duizenden, die te kennen hebben gegeven weer naar hun woonplaatsen in het door Israël bezette deel van hun land te willen terugkeren. HEDEN: Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur „Geld ligt voor het grij pen." DINSDAG 22 AUGUSTUS Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur „Geld ligt voor het grij pen". Zuidersportpark, 18 uur Tern. Boys A 1Clarke Chap man juniors. NATURALISATIE OP EEN DRAF Door de speciale bemoeienis van de federale minister van immigratie B. M. Snedden kon de 10 jaar geleden uit Neder land naar Australië geëmigreer de hotelhouder Bert Stekelen burg op het nippertje genatura liseerd worden om nog in aan merking te kunnen komen voor de gemeenteraadsverkiezingen van de provincistad Traralgon. De naturalisatie vond plaats 28 uur na zijn aanvrage en 4 uur voordat de inschrijving van kan didaten voor de verkiezing sloot. Stekelenburg had gemeend, dat men voor gemeenteraadslid niet genaturaliseerd behoefde te zijn. Toen hij 48 uur vóór de sluiting van de kandidaatstelling zijn vergissing bemerkte, stelde hij zich in verbinding met bet gemeenteraadslid Bernard Lord. Deze nam contact op met het 'federale parlementslid Peter Ni xon, die de minister van immi gratie in Canberra opbelde. Minister Snedden sneed vlijm scherp door alle bureaucratie heen en de volgende dag was de heer Stekelenburg Australisch staatsburger. Dode bij verkeersongeluk De 20-jarige mevr. E. M. I. P. L. uit Nijmegen is zondagmorgen bij een verkeersongeluk in Har derwijk gedood. Bij dit ongeluk werden voorts de vier overige inzittenden van een auto gewond, van wie de heer J. P., echtgenoot van de dodelijk getroffen vrouw, een shock opliep. Het ongeluk gebeurde op de Leuvenseweg bij de Jhr. Sand- bergweg. De auto, bestuurd door W. B. K. uit Nijmegen, raakte in de berm, waarna de wagen naar links over de weg schoot, drie bomen ramde en in het bos tot stilstand kwam. Mevr. P. was op slag dood. De overige vier inzit tenden waren gewond. Bromfiets tegen boom gereden Zaterdagmorgen om half vijf werd op de Middenweg in Heer- hugowaard in levenloze toestand aangetroffen de 24-jarige L. van W., afkomstig uit Heerhugo- waard. Het slachtoffer lag langs de kant van de weg, zijn brom fiets lag zes meter verder. Hij is waarschijnlijk tegen een boom aangereden. Het Britse passagiersschip de „Queen Mary" is vrijdagavond door de Cunard Line voor 12 mil joen gulden verkocht aan de stad Lang Beach, in Californië, die het als drijvend museum en toeristen- hotel gaat inrichten. De 81.000 ton metende oceaan stomer, die in dertig jaar meer dan 4.8 miljoen km aflegde, is uit de dienst genomen omdat de exploita tie verlies opleverde. Het schip vertrekt in oktober voor zijn laat ste reis. Een brand in een depot van de Caltex in Montreal die tijdens het weekeinde heeft gewoed, heeft een schade veroorzaakt van naar schat ting meer dan 8 miljoen dollar (bijna 30 miljoen gulden), aldus is door functionarissen van de maat schappij meegedeeld. Jongetje verdronken Een vaag communiqué besloot niet ongebruikelijk het bezoek van bondskanselier Kiesinger aan president Johnson. Het voornaam ste is wel dat deze visite kennelijk ,tn een nogal gemoedelijke atmos feer is verlopen en dat is tenmin ste weer wel anders dan in de dagen van Erhard, toen er keihard gemarcheerd moest worden over Duitse compensatieaankopen om de V. S. de last van de troepen in Europa iets te verlichten. Ditmaal was ook de defensie wel het voornaamste punt van gesprek, ingeluid door allerlei berichten uit Bonn over vermindering van het aantal manschappen der Bundes- wehr. Johnson heeft Kiesinger daarvan de konsekwenties voorgehouden: als Bonn troepen afdankt, dan wordt het voor Johnson moeilijk het congres ervan te overtuigen dat het Amerikaanse leger wel op sterkte gehouden moet worden in Duitsland. Hij zal hem ook onder het oog gehouden hebben dat in een bondgenootschap de sfeer wel kapot gaat als een partner zonder overleg besluit zijn leger in te krimpen. Dat alles was Kiesinger trouwens thuis ook al duidelijk gemaakt in ruzies met Schroder en Strauss. 'Zoals die conflicten zijn bijgelegd, zo werd ook in Washington het geschil met behang overplakt. Kie singer verklaarde nogmaals dat de gevechtskracht van de Bundeswehr niet zal afnemen en wijselijk werd gezwegen over vroegere voor nemens die gevechtskracht nog te verhogen. Beide heren bezwoeren elkaar, dat overleg je ware is onder bondgenoten en dat ze daarmee ijlings een begin zouden maken. Het was allemaal nogal neutraal. Dat moet het ook wel zijn, want de V. S. beschouwen Duitsland als hun voornaamste bondgenoot op 't vasteland. Na de Franse afval uit de N.A.V.O. moeten ze dat nog sterker dan voorheen. Te grote ruzie met Bonn maken kan voor Johnson alleen maar het gevaar inhouden dat de bondsregering toch maar weer tegen Parijs gaat leunen, ook a! is De Gaulle voor zijn Duitse partner nu ook niet zo plezierig. En intussen vinden de heren het wel nodig dat zo langzamerhand eens nagedacht wordt over enige revisie van de N.A.V.O. Dat wordt ook inderdaad tijd, want dat bond genootschap rammelt nu ai sinds vele jaren en laatstelijk ook in de sector Duitsland. AUTORIJSCHOOLHOUDERS PROTESTEREN Amsterdam: Ongeveer 65 auto- rijschoolhouders hebben zater dag in Amsterdam een demon stratieve tocht door de stad ge houden om te protesteren tegen de beunhazerij in hun vak. De rijschoolhouders, verenigd in de Auto-Rijschool-Unie, willen de misstanden bij het rij-onderwijs uit de weg ruimen en de leerlin gen zoveel mogelijk garanties Zondagmiddag is het vijfjarig zoontje Hendrik van de familie Nap uit Nieuwe Pekela in het Pekelderdiep te Oude Pekela verdronken. Het knaapje en zijn 8-jarig broertje fietsten samen langs het kanaal. Plotseling kwam Hendrik in de berm te recht, waarna hij in het water viel en verdronk. Voorkeur voor losse melk wordt minder De voorkeur van de huisvrouw voor losse melk vermindert. Van vorig jaar juli nog 26, die het liefst losse melk ontvingen. In april van dit jaar was hun aan tal gedaald tot 19, volgens gege vens van 'n Nipo-onderzoek, die de N.V. Vereenigde Glasfabrie ken meedeelt. De voorkeur voor melk in plas tic steeg van 6 naar 9 pet, voor melk in flessen eveneens en wel van 63 naar 69. De voorkeur voor melk in karton bleef gelijk, te weten 2 pet. Het aantal huis vrouwen, dat geen voorkeur had, daalde van 3 naar 1 pet. In steden met meer dan 100.000 inwoners heeft driekwart van de huisvrouwen het liefst melk in flessen. In minder dan geen jaar werd daar de voorkeur voor melk in plastic in de grote steden bijna verdubbeld, terwijl de voorkeur voor losse melk er sterk daalde. Was deze daling relatief minder in de kleinere gemeenten, in gemeenten met minder dan 20.000 zielen hebben nog 29 van de 100 huisvrouwen voorkeur voor losse melk of schoon ook deze voorkeur met 2 pet terugliep. Nederlandse vissers in Engeland veroordeeld In de havenplaats North Shields in noordoost-Èngeland, zijn vrij dag de kapiteins van twee Ne derlandse treiters de „Elly" en de „Sakina" tot een boete van 200 pond (ongeveer 2000 gulden) en verbeurdverklaring van hun vistuig en vangst, ver oordeeld, omdat zij binnen de 12- mijlszone zouden hebben gevist. De twee gezagvoerders hadden verklaard onschuldig te zijn. Volgens de tenlastelegging had den de twee schepen niet willen stoppen, toen het Britse visserij- beschermingsschip „Wasperton" daartoe opdracht gaf. Pas toen dit schip dreigde te schieten, lie ten de twee treilers zich opbren gen. Naar de mening van de socialis tische fractievoorzitter uit de' Tweede Kamer, drs J. M. den Uyl, gaan de gedachten van de groep van christen-radicalen uit de K. V. P. „een stap verder dan he laas het kabinet-Cals kon zijn". Oud-minister Den Uyl verklaarde dit vrijdagavond in een televisie uitzending. Drs Den Uyl noemde het ver schijnen van het adres van grote betekenis, zulks z.i. temeer waar het ondermeer pleit voor het op stellen van een ontwerp-regerings- programma nog voor de verkiezin gen. Dit zal er toe leiden dat de kiezers zelf een keuze kunnen doen, wat thans nog niet mogelijk is. Drs Den Uyl zei mogelijkheden te zien dat verschillende partijen zich, mede op basis van het adres, in de toekomst zullen kunnen vin den in een „stembusakkoord", waarbij iedere betrokken partij wel zijn eigen gezicht behoudt. In een latere fase kan de huidige ontwik keling z.i. leiden tot een nieuwe progressieve partij. De socialistische fractievoorzit ter merkte op, de indruk te hebben dat de gehele Partij van de Arbeid de door hem geschetste kant op wil. „Ik zie nauwelijks aanleiding tot scheuring", zo zei hij. Op een vraag naar de conse quenties van het optreden van de groep christen-radicalen uit de K. V. P. voor het kabinet-De Jong merkte drs Den Uyl o.m. op dat zijns inziens helemaal afhangt van de wijze van opstelling door die partijen die dit kabinet dragen. Mr. E. Jurgens, een van de ini tiatiefnemers van het adres, deelde mee dat de tot dusver ontvangen adhesiebetuigingen kwantitatief en kwalitatief van betekenis zijn. Hij onderschreef de door de heer Den Uyl ontvouwde gedachten, maar zei zich wel te realiseren dat een dergelijke houding grote moed vergt. Een voormalig soldaat van het Franse vreemdelingenlegioen heeft zondag met een geweer een buurman neergeschoten en negen anderen verwond. De 56-jarige man, een inwoner van de Franse plaats Bedarieux, schoot eerst een buurman dood toen deze de straat overstak. Hij verschanste zich vervolgens in zijn woning, waaruit de politie hem met traangas probeerde te verdrijven. De man begon toen op de samengedromde menigte te schieten. Daarbij vielen negen gewonden. De politie ging ten slotte over tot het gebruik van vuurwapens en stelde de vertwij felde schutter door een goedge- richt schot buiten gevecht. Hij ligt nu gewond in een zie kenhuis. Volgens de politie han delde de man in een vlaag van waanzin. In Turkije zijn enorme knoeie rijen met olijfolie aan het licht ge komen. Op tal van plaatsen is de verkoop stopgezet in afwachting van de uitslag van het onderzoek. Volgens de eerste constateringen zijn aan de olijfolie daar veel vuldig genuttigd in grote hoe veelheden stoffen toegevoegd als paraffine en zelfs vaseline. Twee exporteurs zijn al gearresteerd. De zaak, die de vorm van een nationaal schandaal aanneemt, kwam aan het rollen nadat Ita- lianse importeurs 500 ton olijfolie naar een bedrijf in Izmir hadden teruggestuurd. De gewaarschuwde Turkse autoriteiten stelden een on derzoek in waarbij bleek dat de olie niet geschikt was voor con sumptie: zij bevatte bijna 60 pro cent paraffine en andere stoffen die er niet in thuis horen. In Aden is een Britse militair door een Arabier doodgeschoten. Hij is de 51ste Britse militair die in Aden gedood werd sedert het be gin van de geweldplegingen door Arabische nationalisten in decem ber 1963. Bij een andere terroristische aan slag kwamen twee Europeanen vermoedelijk Britse militairen die verlof hadden om.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3