Traangas voorplunderende en brandstichtende negers in New Haven Russen pompen wapens in Nigeria NOODTOESTAND IN NEW HAVEN Ongeregeldheden ia voornaamste negerwijk na ruzie in eafé Neef van Tsjombe Gezondheids toestand van Soekarno gaat achteruit Strijd in provincie Kwangtoeng zou zich uitbreiden beleefde hachelijk - in Parijs Vader moordt zijn gezin ei! Gouddiefstal op vliegveld Orly Negers betogen door gebied van de Ku Klux Klan Surinamer steekt vriendin dood HET WEER De mars naar Baton Rouge Rap Irovsni gearresteerd Noodtoestand Buit: f 950.000 Russische oorlogsschepen weg uit Alexandrïë Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Vele dorpen rondom New-Delhi overstroomd Ontploffing in Hongkong Oproep van Brown Fraak. by abomwroaat; TERNEUZEN Direetenr-HooMredaeteOTi I. van <3e Sanda Telefoon; 01150 2073 Gironummer; 38150 Redactie- en Administratie-adres; Smidswa! Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 et. Losse nis 13 ct DE VRIJE ZEEUW Maandag 21/Dinsdag 22 augustus 1967 23 Jaargang No. 7006 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum «ei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (g&i.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent, verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d-'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De politie van New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut beeft zaterdagavond van traangas gebruik gemaakt om groepen ne gers te verspreiden die brand stichtten, winkels plunderden en met stenen ruiten ingooiden. Twaalf personen liepen verwon dingen op bij de ongeregeldheden Een 24-jarige neef van ex-pre mier Tsjombe van Kongo, heeft een hachelijk avontuur in Parijs be leefd. De man, die niet goed kan lopen, was op de Kongolese am bassade in Parijs ontboden. Hij ging er vrijdag heen. Eenmaal bin nen het gebouw werd het apparaat dat hem in staat stelt te lopen van hem afgenomen. Hij zelf werd in een kamer opgesloten, Daar Kon hij horen wat er in de kamer naast hem besproken werd. Het bleek dat men niet veel goeds met hem in de zin had. Ondanks zijn gebrek klauterde Tsjombe's neef toen door een raam op de zesde verdieping van het gebouw en vandaar via 'n balkon naar een belendend perceel. Hij ging een vertrek binnen. Een vrouw, die zich daar bevond, schrok hevig en belde onmiddellijk de politie. Die is Tsjombe's neef toen komen afhalen. Hij ligt nu met snijwonden en kneuzingen in een ziekenhuis. De gezondheidstoestand van de afgezette Indonesische president Soekarno gaat achteruit, zegt zijn lijfarts volgens het christelijke blad Sinar Harapan. Soekarno, die een nierkwaal heeft en depressief is, zou nerveus zijn en zich dijk- wijls opwinden. De Indonesische minister van gezondheid, dr. Siwabessy, heeft verklaard, dat de Indonesische re gering twee specialisten zoekt om Soekarno te behandelen, die toe stemming heeft gekregen in een voorstad van Djakarta te verblij ven ten huize van zijn uit Japan afkomstige derde vrouw. Naar verluidt zouden steeds meer Mao-gezinde troepen naar Kanton gezonden worden nu de op standelingen het vliegveld van 'Kanton in handen zouden hebben en de strijd zich zou verspreiden naar andere gebieden van de pro vincie Kwangtoeng. Volgens berichten In Hongkong- se kranten zou een bemiddelings poging van premier Tsjoe en Lai gefaald hebben en zou de situatie uit de hand gelopen zijn. Een krant in Hongkong meldt, dat gewonden van de strijd in Kwangtoeng tussen voor- en tegen standers van Mao Tse Toeng naar Ma"no vluchten om daar in zie- jje-bu'Ten opgenomen te worden. In de stad Koekong zou min stens even hevig gevochten zijn als in Kanton. die zich in de voornaamste neger- wijk voordeden en zich korte tijd ook tot andere delen van de stad uitstrekten. De gewelddaden wer den minder nadat het was gaan regenen. De moeilijkheden begonnen na dat drie mannen na een ruzie in een café in de negerwijk buiten de deur waren gezet. Zij keerden later met messen zwaaiend terug. Nadat de eigenaar van het café op een der mannen had geschoten verza melden zich terstond groepen ne gers op straat, die begonnen te plunderen en brand te stichten. Negerleiders zeiden dat de aan blik van politie met vuurwapens en gasmaskers de woede bij de negers had aangewakkerd. De burgemeester van de Ame rikaanse stad New Haven heeft zondagmiddag voor de negerwijk de noodtoestand afgekondigd en een avondklok (20 uur) ingesteld De Kongolese ambassade gaf later een verklaring uit waarin een andere lezing van het geval wordt gegeven. Wel had Tsjombe's neef het ge bouw via een raam op de zesde verdieping verlaten, maar hij was niet bedreigd geworden op de door hem beschreven wijze. Hij was op eigen verzoek op de, "amnifsscrav kwestie betreffende zijn paspoort te regelen. In de wachtkamer was hem wellicht plotseling te binnen geschoten dat men op de ambas sade op de hoogte was van zijn sympathie voor de huurlingen in Kongo. Mogelijk denkend dat zijn leven in gevaar was, was hij toen hals over kop weggegaan. De dertigjarige voormalige heli- knotervlieger D*1 vid Hoskins uit St. Cloud in de Amerikaanse staat Minnesota heeft tegenover de po litie bekend dat hii ziin vrouw en vier kinderen vermoord heeft. Hoskins verklaarde dat hij eerst ziin vrouw had doodgeschoten en daarna zijn boerderij, waarin zich zijn vier kinderen bevonden In brand had gestoken. Vervolgens had hii zichzelf verwond en vast gebonden aan een paal. Drie gemaskerde mannen heb ben in de nacht van vrijdag op zaterdag uit een bureau op het vliegveld Orly bij Parijs goudsta ven ter waarde van ongeveer 950.000 gulden gestolen. De man nen sloegen een nachtwaker be wusteloos en braken een brand kast open, waarin het goud opge borgen lag. De buit bestond niet alleen uit staven goud, maar ook uit juwelen en geld. De Russische oorlogsschepen die sinds 10 juli in de haven van Alexandria lagen zijn vrijdag^ ver trokken, zo meldt het semi-officiële Egyptische blad Al Ach ram. Of ook de schepen die destijds in Port Said voor anker gingen, zijn uitge varen werd er niet bij gezegd. De commandant van het eskader dat twee schenen met geleide ra ketten, twee duikboten, een krui ser en een torpedobootjager om vatte had na de aankomst ge zegd dat zijn onderdeel bereid was samen te werken met de Egypti sche strijdkrachten bijhet terug slaat) van agressie. nadat Zich voor de tweede achter eenvolgende dag rassenrelletjes voordeden. Zwaarbewapende politiepatrouil les surveilleren door de stad ter wijl op sommige plaatsen politie mannen met traangas gereed staan om in te grijpen. Bij de ongeregeldheden van za terdag werden 12 mensen gewond en 150 gearresteerd. De Sowjet-Unie en andere communistische landen hebben het oog op de burgeroorlog in Nigeria gericht en zijn begon nen de regering in Lagos met omvangrijke wapenleveranties te steunen. Volgens betrouwbare inlichtingen zijn al vijf Russi sche transportvliegtuigen, volge laden met oorlogsmateriaal, op de Noordnigeriaanse luchthaven Kano geland. Dertien toestellen zouden straaljagers van liet type Mig-15 hebben aangevoerd. De centrale regering hield zater dagavond groots militair ver toon met haar pasverworven be zit. Acht uit Tsjecho-Slowakije afkomstige L-29 straaljagers gierden over de hoofdstad. Naast Tsjecho-Slowakije heeft ook Po len militaire uitrustingsstukken ter beschikking van overste Gowon gesteld. Om de Nigeria- nen met het moderne materieel vertrouwd te maken heeft vol gens betrouwbare inlichtingen de Sowjet-Unie een honderdtal tech- Vici naar Lagos gestuurd. Na de militaire successen van het afgescheiden Biafra hoopt de PRINS CLAUS TERUG IN NEDERLAND Schiphól: Prins Claus is zater dagochtend vroeg op Schiphol teruggekeerd van zijn reis naar de Antillen, waar hij de konink- rijkspelen heeft geopend. On danks het vroege uur was prinses Beatrix op de luchthaven aan wezig om haar echtgenoot te be groeten. Hier prins en prinses op de rollende loper. centrale regering nu, dat zij de strijd door een overwicht in de lucht in haar voordeel kan be slissen. De Nigeriaanse lucht macht heeft dit weekeinde al drie doelen in Biafra gebombar deerd. Van westerse zijde heeft Nige ria niet veel militaire steun kun nen krijgen. Engeland en de Ver. Staten hebben totnogtoe verzoe ken om wapenhulp afgewezen. Engeland stond slechts de leve ring van wat luchtafweergeschut en geweren toe. Waar Biafra mi litair materieel vandaan haalt is niet bekend. Het radiostation van Biafra meldde zondag, dat grondge- vechten plaatsvonden in de plaats Owo, ruim twintig kilo meter in West-Nigeria. Bla- fraanse troepen hebben een tweede bruggehoofd in het wes ten gevormd bij Okene, ten noorden van de eveneens afge scheiden Nigeriaanse staat mid den-westen. Zij zouden de plaats Ofoesoe hebben bezet. Dit werd evenwel in Lagos tegengespro ken. Radio-Biafra zei voorts, dat een olieopslagplaats in het olie station Bonny, ten zuiden van Port Harcourt, nog steeds brandt en een bedreiging vormt voor de gehele Shell-BP-installatie. Vol gens de radio hebben federale troepen de brand gesticht, maar een federale woordvoerder ver klaarde dat een Biafraans vlieg tuig de olietank had gebombar deerd. Biafra, het voormalige Oost- Nigeria, verklaarde zich op 30 mei onafhankelijk. Enkele dagen later ontbrandde de burgerkrijg, die door de centrale regering in Lagos toen nog slechts een beperkte politionele actie werd genoemd. Pas nadat Biafraanse troepen in augustus de stam verwante deelstaat midden-wes ten binnentrokken verklaarden de machthebbers in Lagos de totale oorlog aan Biafra, waar kolonel Djoekwoe de baas is. In de hoofdstad van West- Nigeria, Ibadan, deden zich vori- In de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks half twee heeft de 30-jarige uit Suriname afkomstige lasser Philip J. A. tijdens een ruzie zijn 32-jarige vriendin Petronella Witte op de Nieuwendijk in het centrum van Amsterdam met een nies een aantal dodelijke steken toegebracht. De vrouw moet ter plaatse al aan de verwondingen zijn overleden. Zij werd ijlings per GG en GD naar het nabij gelegen Binnengasthuis overgebracht, waar de dood werd geconstateerd. De man heeft zich kort na het gebeu ren vermoedelijk uit angst voor de omstanders, die de fatale steek partij hadden gezien, zelf op het politiebureau Warmoesstraat ge meld, waar hij werd opgesloten. De lasser, die verklaarde dat hij verkering had met de vrouw die boekbindster was, heeft zijn daad bekend. Het tweetal wat op straat ruzie kreeg had een aantal café's bezocht. Toen op een gegeven mo ment de vrouw met een paraplu haar vriend op het hoofd sloeg, werd deze zo kwaad, dat hij een mes, wat hij bij zich droeg, greep en zijn vriendin een aantal fatale steken toebracht. Het mes heeft de lasser weggeworpen. ge week bloedige onlusten voor tussen voor- en tegenstanders van het centrale bewind. De gouverneur van 't gebied stelde een uitgangverbod in. Zaterdag bombardeerde een vliegtuig van Biafra het vlieg veld Kano. Een woordvoerder van de centrale regering zei, dat daarbij een op de grond staand vliegtuig lichte beschadiging op liep. In Enoegoe, de hoofdstad van Biafra, verklaarde men evenwel dat een aantal mig-ja- gers werd vernietigd. De hoge commissaris van En geland in Lagos, sir David Hunt, is naar Londen ontboden. Hij wordt hier hedenavond ver wacht. Men verwacht dat de Britse regering met hern wapen leveranties aan Nigeria zat he spreken. DROOG EN ZONNIG Afgelopen zaterdag trok een frontale zone met vrij veel regen over ons land naar het zuiden weg. Hierna kwam zondag het weer in west-Europa onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk dat zich van de Oceaan en Schotland over onze omgeving uitbreidde. De kern ervan lag vanochtend dichtbij ons land. Daar het gebied van hoge luchtdruk gevuld Is met vrij droge en stabiele lucht komen er flinke zonnige perioden in voor en zijn de regenkansen vrijwel ni hil. Storingen afkomstig van de oceaan blijven ook de komende dagen vrij ver van ons land ver wijderd zodat ook dinsdag op het zelfde type weer gerekend mag worden. De middagtemperaturen kunnen hierbij geleidelijk iets ho gere waarden bereiken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag avond tot dinsdagavond Droog en zonnig Droog en overwegend zonnig weer. Weinig wind en iets hogere mid dagtemperaturen. DINSDAG 22 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 2.59 3.03 Breskens 3.24 3.28 Terneuzen 4.00 4.04 Hansweert 4.34 4.38 Walsoorden 4.33 4.37 WOENSDAG 23 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 3.21 3.24 Breskens 3.56 3.59 Terneuzen 3.56 3.59 Hansweert 5.06 5.09 Walsoorden 5.05 5.08 ZON MAAN Aug. op onder op onder 22 5.34 19.51 20.55 7.54 23 5.36 19.49 21.04 9.05 24 5.37 19.47 21.15 10.16 25 5.39 19.44 21.^6 11.27 26 5.41 19.42 21.40 12.39 27 5.42 19.40 21.58 13.52 28 5.44 19.38 22.24 15.07 Begeleid door 650 leden van de nationale garde van Louisiana, met de bajonet op het geweer, en 175 politiemannen hebben negentig ne gers vrijdag een mars van Walker naar Denham Springs gehouden, door een gebied waar de Ku Klux Klan bijzonder actief is. Langs de hele route werden de betogers uit gejouwd en met' flessen, rotte eieren en tomaten bekogeld. Enkele malen moest de stoet halt houden wegens vechtpartijen. Verscheidene blanken zijn gearresteerd. De negers zouden zaterdagavond aan gouverneur John McKeithen van Louisiana hun grieven voor leggen. De Ku Klux Klan heeft" tegen- demonstraties aangekondigd. McKeithen waarschuwde voor de televisie, dat zijn troepen opdracht hebben met scherp te schieten wan neer er onlusten mochten uitbre ken. Ze zullen „snel schieten en zonodig doden", zei hij. Een honderdtal negers, tien da- —n «leden uit Bpgalusa yertrok- ken voor een mars naar Baton Rouge, de hoofdstad van de Ame rikaanse staat Louisiana, om de gouverneur van deze staat een lijst eisen voor te leggen, is daar zater dagmiddag aangekomen. De negers hebben een afstand van 170 km af gelegd. Bii aankomst in de stad hebben zich geen incidenten voor gedaan. Een toespraak die de leider van de „zwarte macht" Rao Brown tof de negers in Baton Rouge zou houden kon niet doorgaan omdat de militante voorman in New York gevangen zit. Zijn advocaat kon ">5.000 dollar borgtocht, die voor Browns voorlopige vrijlating was vastgesteld, niet biieen brengen. Brown was zaterdagochtend ge arresteerd omdat hij een karabiin bij zich had toen hij van New Or leans naar New York reisde. Hij was al eerder in staat van beschul diging gesteld In verband met on geregeldheden die zich in Juli in Maryland voordeden. Op grond van een federale wet' mag iemand MAAN-KAART Washington: Dit is de eerste ge publiceerde uitgebreide maan- kaart van de achterzijde van de maan. De kaart is samengesteld op basis van foto's, gemaakt door Amerikaanse en Russisehe satel lieten. Het water van de rivier de Djoemna, die door dagenlange stortregens buiten haar oevers is getreden, heeft meer dan 70 dor pen rondom de Indische hoofdstad bereikt. Naar schatting 40.000 men sen zijn door de overstromingen getroffen. Een jongen en een meisje zijn om het leven gekomen door een ontploffing in Hongkong. Zij speel den met een bom. De explosie deed het oostelijk deel van Hongkong op zijn grondvesten schudden. tegen wie een aanklacht is inge diend gïen vuurwapens van de ene naar de andere staat vervoeren. De organisaties die gewoonlijk in een dergelijk geval het grootste deel van de borgtocht storten wei gerden ditmaal hun medewerking en het gelukte Browns advocaat niet vermindering van de borgsom te verkrijgen. In verband met de hoogte van het bedrag sprak hij van een „politieke misdaad". Vol gens militante negerleiders had men Brown slechts onder een voor wendsel gearresteerd om te ver hinderen dat hij in Baton Rouge zou spreken. Rap Brown, heeft zondag van uit zijn cel in New York een op roep tot de negers gericht zich te bewapenen. Zijn advocaat bracht de oproep over.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1