Prins Karei van België geruïneerd Johnsons afgang 200 gewonden bij gevecht in Peking MUL NOODTOESTAND IN SYRACUSE Xing c.s. contra Johnson Carmichael roept op tot totale revolutie' RADIO DE X0CK AMERIKAANSE DRUK OP GEDEMILITARISEERDE ZONE I.T.F. steunt werknemersorganisaties in het kustvaartconflict HET WEER Vijfvoudige moord in Amerika de ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 7005 IRAK VERBREEKT HANDELSBETREKKIN GEN MET NEDERLAND De toestand in Kanton Gasverwarming Boycot Amerikaanse senator over verkiezingen in Zuid-Vietnam Soekarno wegens ziekte naar Djakarta Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Jireeteur-Hoofdredactenn I. ran de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smldswal .naunriementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct Losse nis 13 ct VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum rei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Irak zal zijn economische en handelsbetrekkingen met Neder land verbreken wegens de steun die dit land aan Israël heeft ge geven. Dit heeft radio-Bagdad vrijdagavond bekend gemaakt. Het station gaf geen nadere bij zonderheden. Met waarschuwingsschoten en (raangasbommen joeg de politie ïonderdagavond in de stad Syra- tuse, in de staat New York, een menigte van 200 negers uiteen na- flat voor de tweede achtereenvol gende dag gewelddadigheden wa ren uitgebroken. Kort nadat burgemeester William Walsh als voorzorgsmaatregel voor Ie negerwijk de noodtoestand had ifgekondigd begonnen jonge negers ruiten in te gooien en winkels te plunderen. De politie werd op een regen van stenen en flessen ont haald. Een politieman werd ge wond. Burgemeester Walsh heeft de noodtoestand nu voor de hele stad van kracht verklaard en een avond klok ingesteld. De café's en slijte rijen zijn gesloten en het dragen van wapens is verboden. Alle po- litieverloven zijn ingetrokken. De „conferentie van christe lijke leiders in het zuiden" zal zich met alle kracht verzetten legen de herkiezing van presi dent Johnson in 1968 wanneer deze zijn politiek inzake Vietnam niet wijzigt, zo heeft donderdag de negerleider dominee Martin Luther King verklaard in Atlan ta (Georgia), waar de organisatie haar tiende congres heeft gehou den. King is voorzitter van de conferentie. „Wij zullen al onze steun geven aan degene die tegen de oorlog in Vietnam is", zei hij. Dominee King sprak de vrees uit dat Amerika bezig is China tot een aanval in Vietnam uit te lok ken. De Amerikaanse negerleider Sto- kely Carmichael, die „zwart aan de macht" wil, heeft de Ameri kaanse negers opgeroepen de wa pens op te nemen voor „de totale revolutie". In een boodschap die londerdag door radio-Havanna werd uitgezonden ter herdenking van de bloedige opstand van Watts 'n Los Angeles, twee jaar geleden, spoorde Carmichael aan tot vol ledige omverwerping van de „impe rialistische, kapitalistische en ra- cialistische structuur in de Ver enigde Staten". In een communiqué dat hij het Franse persbureau A.F.P. door zijn advocaat in Genève ter hand heeft laten stellen, heeft de Bel gische baron Olivier Allard ont kend dat hij geld van prins Karei van België heeft verduis terd. Prins Karei is regent van België geweest. Hij is een broer van koning Leopold. Volgens het Belgische socialis tische blad „Volksgazette" is de prins totaal geruïneerd. Het zou gaan om een bedrag van meer dan twintig miljoen gulden. Baron Allard, die op het ogen blik in Genève is, ontkent dat de prins zijn gehele vermogen zou hebben verloren. Hij zou nimmer met het beheer van het vermogen zijn belast en nooit als gemachtigde van de prins zijn opgetreden. Wel heeft hij, aldus het com muniqué, met en voor de prins transacties gedaan, waarvoor de prins hem, met volledige kennis van zaken, kwijting had ver leend. „Nu de prins de justitie in de zaak heeft gemengd", aldus de baron, „zie ik mij gedwongen betaling te eisen van de 124,5 miljoen Belgische franken die prins Karei mij nog schuldig is. Ik zal dat doen bij gerechtelijke instanties in Zwitserland en Bel gië". Hij acht zijn goede naam aangetast door pers en radio en is van plan „alle lasteraars voor het gerecht te brengen." Prins Karei heeft de Belgische regering onlangs gevraagd hem de jaarlijkse toelage van 300.000 gulden, waarvan hij afstand had gedaan omdat hij het geld niet nodig had, weer toe te kennen. Het parlement heeft deze wens enkele maanden geleden inge willigd. Er is toen gezegd, dat de prins financiële tegenslag had gehad. Prins Karei, die in de tijd van de koningskwestie als regent op trad, is nu 62 jaar. Hij leeft teruggetrokken. Volgens baron Allard bezit prins Karei in Brussel nog min stens honderd miljoen Belgische franken in gereed geld en ont vangt hij uit Londen een jaar lijkse rente van anderhalf mil joen frank. „Als de prins min der rijk is dan tien jaar ge leden, komt dat vooral door het verkwistende leven dat hij leidt en dat niets gemeen heeft met de ingetogen levenswijze die men hem toeschrijft. Hij streefde er naar zijn vermogen geheim te houden opdat zijn familie het niet zouden erven als hij kwam te sterven, en opdat hij in Bel gië minder belasting behoefde te betalen. De afgelopen tien jaar heeft de prins kwistig geld uit gegeven. Hij gaf bijv. 110 mil joen frank aan een oude vrien din en kocht voor 26,5 miljoen aan juwelen. Voor de aankoop van een jacht gaf hij 30 miljoen uit," aldus de mededeling van baron Olivier Allard te Genève. (Advertentie) TERNEUZEN Bi] een botsing tussen conser vatieve elementen en rode gar disten op een markt in het cen trum van Peking zijn vorige week meer dan 200 gewonden gevallen, zo meldt het Japanse blad „Asahi Sjimboen". De twee partijen van elk ongeveer 300 man gingen elkaar met diverse wapens te lijf. De vechtende menigte was uit eindelijk aangegroeid tot duizen den mensen. De achtmotorige Amerikaanse B.-52 bommenwerpers hebben vrijdag weer aanvallen uitge voerd op het zuidelijke deel van de gedemilitariseerde zone tus sen Noord- en Zuidvietnam. De aanvallen zijn bedoeld om de Noordvietnamese druk op de Amerikaanse mariniersbases ten zuiden van de bufferzone te doen verminderen. Sedert zondag ver schenen de bommenwerpers acht maal boven de zóne om hun bom mentapijten te leggen op plaat sen waar de Noordvietnamezen zich verzamelen alvorens naar het zuiden te infiltreren, en op artillerie en luchtdoelstellingen. Toen de B-52'ers zondag boven de bufferzone verschenen, was het drie maanden geleden dat hij zo ver noordelijk hun grote bom- menlast van 27.000 kilo per toe stel hadden laten vallen. Toen waren bij de zóne luchtdoelraket ten van de Noordvietnamezen gezien. De Noordvietnamezen hebben van deze adempauze ge bruik gemaakt om een indruk- De internationale transportarbei ders federatie (I.T.F.) meent dat de Nederlandse regering niet moet meewerken aan het overschrijden van de registratie van Nederlandse kustvaarders naar landen met een goedkope vlag. Het overgaan naar een land met een goedkope vlag is volgens de I.T.F. eep duidelijke po ging van de reders om te ontkomen aan salarisverhogingen als gevolg van C.A.O.-onderhandelingen. „Een dergelijke duidelijke tegen de werk nemers gerichte actie mag de Ne derlandse regering niet in overwe ging nemen", aldus de I.T.F. Als Nederlandse kustvaartsche- pen worden overgeschreven dan zullen zij vallen onder het beleid van de I.T.F. ten opzichte van de goedkope vlag-schepen. Wij zullen dan de nodige stappen ondernemen, jldus de I.T.F. De Internationale transportarbei ders federatie heeft reeds eerder meegedeeld dat zij de federatie van werknemersorganisaties in de zee vaart zal steunen, zo deze mocht .besluiten om per 1 september een staking in de kustvaart uit te roe pen. De I.T.F. zegt in een persbericht dat zij ernstig bezorgd is over de .weigering van de reders om met de vertegenwoordigers van de vak bonden te praten over de arbeids voorwaarden op schepen kleiner dan 500 brt. „Alhoewel de federa tie van werknemersorganisaties in dg Beevaart voor de bemannings leden van de kustvaart niet meer heeft gevraagd dan voor de opva renden van de grote handelsvaart, ziet het er naar uit dat de reders weigeren om te onderhandelen tot dat de federatie akkoord gaat met het totaal verdwijnen van bepalin gen over de bemanningsschalen. De I.T.F. zegt dat zij zich bewust ls van de financiële moeilijkheden van een 1 aantal kustvaartreders, maar dat deze problemen moeten worden opgelost door overleg en onderhandelingen en niet door een zijdig opgelegde voorwaarden. wekkende gordel van in bunkers opgestelde artillerie te bouwen in en pal ten noorden van de zóne. Vanuit deze stellingen werden bases als Gio Linh, Con Thien en Dong Ha voortdurend bestookt. China's grootste centrum van olieraffinage te Lantsjow is vol gens een andere Japanse krant door gevechten tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse- Toeng verlamd. De helft van de raffinaderijen in Lantsjow, de hoofdstad van de noordwestelijke provincie Kansoe, was tot stop zetting van de produktie ge dwongen. Ook andere fabrieken daar hadden hun poorten moe ten sluiten. In muurkranten is voorts mee gedeeld dat de produktie in acht grote kolenmijnen te Foesjoen in het noordoosten zes dagen stil heeft gelegen, eveneens als ge volg van gevechten. Vier Hongkongse dagbladen maakten vrijdag maling van nieu we Ongeregeldheden in de Zuidchi- nese stad Kanton, maar een vijfde blad schrijft dat de toestand in de stad waar donderdag, volgens reizigers, werd geschoten en men sen werden opgehangen rustig is. Het nationalistische blad Mnig Pao schrijft dat volgens in Hong kong aangekomen reizigers in Kan ton een „burgeroorlog" aan de gang is en dat donderdag de gehele dag is geschoten. Volgens het rechtse blad „Tin Tin Yat Pao" deserteren leden van de militie om zich bij de tegenstanders van partijvoorzitter Mao Tse-Toeng te voegen. De „Evening Post" zegt dat de strijdkrachten van Kanton zich hebben verenigd met gevechts troepen uit het noorden van China. Tegenstanders van Mao zouden aan de oevers van de Parelrivier strategische stellingen hebben in genomen en gereed zijn voor een „groot gevecht". De straten van Kanton waren donderdagmiddag om drie uur verlaten nadat vlug schriften waren verspreid waarin het vertrek van de noordelijke troe pen werd geëist, aldus het blad. Volgens de „South China Moming Post" (Brits) hadden reizigers ge zegd dat hele gezinnen, waaronder kleine kinderen, in Kanton waren doodgeschoten of doodgestoken. Men meent dat dit het werk is van politieke gevangenen dje onlangs uit arbeidskampen waren ontsnapt en nu op wraak uit zijn. Tegenover deze berichten staat de rechtse „Sing Tao Jih Pao" welk blad meldt dat de toestand in Kan ton rustig is na de aankomst van militaire versterkingen. Johnsons populariteit is dieper gedaald dan ooit tevoren tijdens zijn presidentschap. Dat komt voor een deel omdat hij inder daad weinig elan toont bij het bestrijden van de oorzaken die leidden tot de oproeren in de ar- moe-getto's van de steden. Er zijn wel vele commissies aan de gang, maar dat alleen al stemt scep tisch. Overigens is dit een zaak waar de verwijten ook mogen gaan naar de parlementariërs, die steeds de hand op de geldbuidel hielden. Maar alleen Johnson wordt aansprakelijk gesteld voor het steeds duidelijker fiasco in Vietnam: enige jaren geleden gaf het parlement in Washington (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De grootste vakorganisatie in Japan, de algemene raad van vakverenigingen, gaat een cam pagne voeren om geen schepen meer te laden met militaire uit rusting voor Zuid-Vietnam. Zij doet dit op verzoek van Noord- Vietnam. Om de actie overal langs de Stille Oceaan ingang te doen vinden, zal de raad in maart volgend jaar een interna tionale conferentie van mari tieme transportarbeiders beleg gen. De republikeinse senator Javits uit New York heeft er voor ge pleit, dat de verkiezingen in Zuid- Vietnam vier weken tot 1 okto ber worden uitgesteld om de burgerlijke kandidaten meer tijd te geven voor hun campagne. Hij zei dat het huidige militaire bewind in Saigon het vertrouwen dat de volksraadpleging vrij en eerlijk zal zijn, ernstig had geschonden. Verscheidene andere senatoren hebben al eerder hun twijfel over de gang van zaken met de verkie zingen geuit. President Soekarno van Indone sië is gisteren uit zijn paleis te Bogor naar Djakarta gegaan om te worden behandeld voor een nier- aandoening. De legerautoriteiten die hem onlangs verboden zonder toestemming naar Djakarta te ko men, hebben er ook mee ingestemd dat Soekarno zijn derde echtgenote, de uit Japan afkomstige Ratna Sari Dewi, bezoekt. Minister van gezondheidszaken dr. Siwabessy die een specialist van zijn ministerie heeft aangewe zen om president Soekarno te be handelen, zei donderdagavond dat er „behalve de nieraandoening ook sprake zou kunnen zijn van andere complicaties". De president had geweigerd naar het buitenland te gaan voor behandeling. President Soekarno, die reeds vijf jaar nierklachten heeft, liet zich in het verleden in Wenen be handelen en is ook wel behandeld door een groep Chinese acupunctu risten die naalden in de huid steken om de pijn te verminderen. WEINIG verandering Vrijdag ontwikkelde zich boven Frankrijk, Duitsland en Polen een gebied van hoge luchtdruk, die er voor zorgde dat er vooral in het zuidelijk deel van ons land zonnige perioden voorkwamen. In de loop van de dag kwam een regenfront afkomstig van mid- den-Engeland naderbij en ver oorzaakte veel bewolking met plaatselijk wat regen. Dit front zal ook vandaag dichterbij ons ZON MAAN Aug. op onder op onder 19 5.29 19.57 20.18 4.05 20 5.31 19.55 20.33 5.24 21 5.32 19.53 20.45 6.41 22 5.34 19.51 20.55 7.54 23 5,36 19.49 21.04 9.05 land zijn gelegen, zodat op een veranderlijke bewolking met plaatselijk wat regen gerekend moet worden, De temperaturen zullen weinig verschillen van die van vrijdag toen waarden tussen 18 en 21 graden werden bereikt. Beter weer was het in zuid- en midden-Duitsland en Frankrijk waar dankzij het gebied van hoge luchtdruk de temperaturen ste gen tot waarden van omstreeks 25 graden, terwijl het in Spanje en Italië zelfs 30 tot 34 graden werd. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond: Plaatselijk regen Veranderlijke bewolking met nlaatselijk enige regen of een bui. Overwegend matige zuid westelijke wind. In het algemeen weinig verandering in tempera tuur. Biafra: Troepen van de afge scheiden staat Biafra in stelling in het oerwoud, in hun strijd tegen Nigeriaanse federale troepen. De Nigeriaanse rege ring heeft thans wapens ge kocht in Engeland, om de op standelingen onder kolonel Ojoekwoe heter het hoofd te kunnen bieden. ZAERDAG 19 AUGUSTUS hem daarvoor uitgebreide vol machten, die een groepje repu blikeinen nu weer wil intrekken. Het is een maatregel die weinig kans maakt, maar het voorstel spreekt al boekdelen. Afgevaardigde Ford is de man die Johnson voornamelijk verwijt dat hij veel te zachtzinnig op treedt en die niet inziet waarom nog een Amerikaanse soldaat naar Vietnam gestuurd zou moe ten worden voor de bombarde menten op het noorden inderdaad niets meer verschonen. Van de andere kant verwijt senator Ful- bright hem juist 'het intensiveren van de oorlog, die toch niet tot iets kan leiden maar wel de sfeer in de V. S. zelf gaat vergiftigen tot en met de negeroproeren toe. UITERSTEN De Amerikanen op wie de idee van de middenweg altijd een grote aantrekkingskracht uit oefende, schijnen nu tot uitersten te willen vervallen: of helemaal oorlog voeren, of helemaal niet. En de eerste groep heeft enig succes geboekt: Johnson heeft door laten schemeren dat hij tot dichter bij de Chinese grens zal laten bombarderen. Maar meer nog dan de eigen lijke strijd stelt de Amerikanen teleur wat zich in Zuid-Vietnam zelf afspeelt. De V. S. hebben zich met kracht gesteld achter de democratisering van het bestuur daar en de militaire regeerders hebben zich daarmee van harte akkoord verklaard. De burger kandidaten klagen nu steen en been dat de militaire overheid van president Thieu hen het wer ken belemmerd en de voornaam ste burger kandidaat Tran Van Huong schijnt er uit protest het bijltje bij neer te willen leggen. Een van de militaire stunts zou ook zijn, alle militairen twee stembiljetten te geven: een voor hun burgeradres en een voor hun legeradres en dan maar onder toezicht van de officieren stem men. DEMOCRATIE De presidentsverkiezing van september zou volgens de Ameri kanen moeten laten zien hoe on danks de burgeroorlog de grond slagen van de democratie steeds vaster vorm ging aannemen in het zuiden. De campagne echter gaat meer en meer het beeld geven van de oude corruptie. Daar nog langer geld en bloed voor te geven (te moéten geven, want de V. S. kun nen zich niet meer eenvoudig uit Vietnam terugtrekken) gaat de Amerikanen nu wel heel bitter smaken. Vooral als ze bedenken dat met de miljarden die nu daarginds in niets opgaan, heel goed gebruikt zouden kunnen worden voor sociale saneringen thuis. v.m. n.m. Cadzand 0.55 1.13 Breskens 1.20 1.38 Terneuzen 1.56 2.14 Hansweert 2.30 2.48 Walsoorden 2.29 2.47 ZONDAG 2" A UGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 1.42 1.53 Breskens 2.07 2.18 Terneuzen 2.43 2.54 Hansweert 3.17 3.28 Walsoorden 3.16 3.27 MAANDAG 2 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 2.23 2.28 Breskens 2.48 2.53 Terneuzen 3.24 3.29 Hansweert 4.00 4.05 Walsoorden 3.59 4.04 In St. Cloud in de Amerikaanse staat Minnesota heeft een landbou wer tegenover de politie verklaard, dat een aantal jongeren bij een overval zijn boerderij in brand had gestoken, waardoor zijn vrouw en vier kinderen om het leven kwa men. De overvallers hadden eerst de boer, de 32-jarige David Hos- kins, gegrepen en geblinddoekt en vervolgens op hem geschoten. De man die in de buik en in een schou der werd getroffen, verkeert in kritieke toestand. De stoffelijke resten van zijn 29- jarige echtgenote en van zijn vier kinderen, van wie de leeftijden va riëren van anderhalve maand tot zeven jaar, werden in de smeulen de puinhoop van de hoeve gevon den. Het drama werd ontdekt door zeven jongelui die op de brand af kwamen. Zij namen de zwaar ge wonde landbouwer mee naar een winkel op 3 km afstand, waar zij telefonisch om medische hulp vroe gen. Drie dagen geleden schoot in een afgelegen boerderij in de Canadese provincie Saskatchewan een onbe kende een echtpaar en zeven kinde ren dood. Dit bloedbad, dat plaats vond nabij het dorp Shell Lake, werd alleen door een vierjarig dochtertje van het echtpaar over leefd. Het kind lag ongedeerd te slapen naast twee vermoorde zus jes. In St. Cloud werd vrijdag bij de resten van "de uitgebrande boerde rij een geweer gevonden van het zelfde kaliber als het wapen, waar mee vermoedelijk de negenvoudige moord bij Shell Lake is gepleegd. t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1