PROVINCIAAL NIEUWS Nieuw rapport over toestanden in Zuid-Afrikaanse gevangenissen HIJSKRAAN GEKANTELD Eén dode, één gewonde Chinezen in Sowjetambassadegebouw De foroederscliap van de bronzen draak Aardenburg Axel Onafhankelijk heidsdag in Indonesië Breskens Oostburg Sas van Gent - AGENDA - Griekse matrozen in China mishandeld Alaska rampgebied Vrijdag 18 augustus 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Halfmiljoenste bezoekster aan zwembad Sedert de opening van het zwembad in de vijftiger jaren zijn er een half miljoen bezoe ken afgelegd. De halfmiljoenste was mej. Margot de Clerck. Zij ontving een klein geschenk en een gratis abonnement voor het volgend jaar. Het aantal baden in de afge lopen maand juli bedroeg 28.170. Schieting Bij rle puntenschieting om het kampioenschap op de staande wip werd de heer H. van Iwaar- den, de kampioen van vorig jaar, onttroond. Na 7 schietingen werd de heer P. Blondeel kam pioen met 42 punten; 2. H. van Twaarden, 39 pnt; 3. H. de Rijcke, 35 pnt; 4. J. van Iwaarden te Sluis, 33 pnt en 5. Is. Puijlen- broeck, 39 pnt. Algemene vergadering voetbalvereniging „Axel" Woensdagavond heeft de v.v. „Axel" haar jaarvergadering ge houden in 't clublokaal ,,'s Lands Welvaren", waarvoor een goede belangstelling bestond. De voorzitter, de heer J. Diele- man, heette allen welkom; in het bijzonder het ere-lid de heer A. Riemens. De voorzitter zeide, dat het af gelopen jaar een mijlpaal is in de Axelse voetbalgeschiedenis, want er zijn belangrijke besluiten ge nomen. Ten eerste de overdracht van de accomodatie aan de ge- 'meente. Het verheugde spreker dat de leden begrepen dat het nu overdragen in het belang was van de vereniging. Dinsdag is de mondelinge overeenkomst schrif telijk vastgelegd. Het ontvangen bedrag is zo goed mogelijk ge plaatst. Ook het besluit om de kleed- accomodatie te verbeteren is een juist besluit geweest. Spreker hoopte dat de vereniging er veel plezier van zou hebben en nu er een kantine bij is, dat het mis schien ook nog enige winst zal opleveren. Dat „Axel" kerngezond is, is wel gebleken uit de behaalde kampioenschappen en de gewon nen toernooien door enkele van haar elftallen. Dit alles is bereikt dank zij een goede verstandhou ding tussen bestuur en leden. De elftalcommissie die pas voor het eerste jaar haar funktie heeft verricht, heeft zeker een duw in de goede richting gegeven, waar voor de voorzitter aan de com missie zijn dank betuigde. Ook--bracht spreker dank aan de jeugdcommissie voor het vele werk dat zij met zoveel succes had gedaan voor de jeugd. De notulen van de vorige alge mene en bijzondere vergadering, samengesteld en gelezen door de 2de secretaris, de heer K. Hame link, werden zonder op- of aan merking goedgekeurd. Zowel het jaarverslag van de secretaris als het financieel ver slag van de penningmeester L. v. d. Bei-ge werden door de ver gadering goedgekeurd. Ook de verslagen van de straf- commissie, de jeugdcommissie, de ontspanningscommissie en de totocommissie werden goedge keurd. Bij de behandeling van het be stuursbeleid werden verschillen de vragen gesteld zonder dat er sprake was van enige kritiek en zo kon de voorzitter tot ieders tevredenheid antwoord geven op de gestelde vragen. De periodiek aftredende be stuursleden J. Dieleman, K. Ha melink en A. Dey, werden her benoemd, daar geen tegenkandi daten waren gesteld. In de vakature ontstaan door het aftreden van de heer C. van Gremberghe was door het be stuur kandidaat gesteld de heer P. Peters. Daar ook hier geen tegenkandidaten waren gesteld werd P. Peters tot bestuurslid benoemd. In de rondvraag werden enkele vragen gesteld van interne aard en tot volle tevredenheid beant woord. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een opwekkend woord om niet stil te staan, daar dit achteruitgang betekent. Ver der vroeg hij steun van de leden en de oudere jeugdleden bij de bouw van kleedlokaal en kantine, waarna hij de vergadering sloot. In Djakarta is donderdag de viering van onafhankelijksdag ■begonnen met het hijsen van de roodwitte vlag. Voor het eerst sinds 22 jaar was president Soe- karno daarbij niet aanwezig. De ceremonie duurde slechts een half uur, waarin waarnemend president generaal Soeharto voor ging in het gebed en generaal Nasoetion, voorzitter van het raadgevend volkscongres de on afhankelijkheidsverklaring van 1945 voorlas. De plechtigheid vormde een contrast met die van vorige jaren toen Soekarno op massale bijeen komsten vóór zijn paleis uitge breide politieke redevoeringen placht te houden. Donderdag évenwei geen menigten, slechts enkele Indonesiërs sloegen het hijsen van de vlag gade. Soe harto had zijn rede al een dag eerder in het parlement uitge sproken. Recreatie onderwerp van gesprek In de Geref. kerk hebben een aantal personen van gedacht.n gewisseld over de mogelijkheden en wensen die er ziin ten be hoeve van de recreatie. Uitvoe rig werd gesproken over de vele mogelijkheden die er zijn om het de toeristen zo aangenaam moge lijk te maken. Ter sprake kwam o.m. de taak van de kerkelijke en burgerlijke gemeente, de V.V.V. en het bedrijfsleven op het gebied van het toerisme. Auto geslipt Op de provinciale weg Oost burgWaterlandkerkje slipte bij het naderen van de bebouwde kom Th. P. uit Waterlandkerkje, daar hij snelheid moest minde ren. Uit tegenovergestelde rich ting kwam een bestelauto be stuurd door I. N. uit Oostburg. Een aanrijding was onvermijde lijk. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Buurtvereniging heeft clubblad De buurtvereniging Sint Albert uit Sas van Gent heeft een eigen clubblad. Het eerste nummer is inmiddels verschenen, waarin het verenigingsnieuws onder de aan dacht van de leden wordt ge bracht. Een tweede taak bestaat uit het voorlichten en een gids zijn voor al de buren en nieuwe buurtbewoners. Het blad wordt verspreid in Amaliastraat, An- noystraat, Assenedestraat, Bene- luxstraat, Coehoornstraat, Gilles straat, Fred. Hendrikplantsoen, 't Hoge Sas, Paus Joannesstraat, Joostenstraat, 't Lage Sas, Van Milstraat, Papegeulstraat, Rijs- senburg, Statenstraat, Stuart- straat en Vassystraat. Ook de donateurs van de buurtvereni ging Sint Albert krijgen een exemplaar toegestuurd. ZATERDAG 19 AUGUSTUS TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur„De zeven vechters van de MacGregors". ZONDAG 20 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur„Geld ligt voor het grij pen"; 5 en 8 uur: „De zeven vechters van de MacGregors". MAANDAG 21 AUGUSTUS Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur „Geld ligt voor het grij pen." DINSDAG 22 AUGUSTUS TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur „Geld ligt voor het grij pen". Onder auspiciën van de stich ting Defence and Aid Fund Nederland is donderdag een ex- politieke gevangene van Zuid- Afrika uit Engeland op Schiphol aangekomen. Het is de 42-jarige halfbloed Dennis Brutus, die naar hij in de perskamer ver telde enkele jaren geleden door de geheime Zuidafrikaanse poli tie werd opgepikt omdat hij zich in het kantoor bevond van het uitsluitend voor blanken be stemde Olympisch comité. Zijn ervaringen tijdens zijn gevangenschap van 16 maanden op het Robben-eiland zijn niet nieuw meer. Wel nieuw is een uitgave van het International Defence and Aid Fund, dat vorige maapd is verschenen en dat dezer dagen ook in ons land is verspreid. Het beVat grote delen van het z.g. Hoffman-rapport, dat in 1964 door het internatio nale Rode Kruis werd opgesteld aan de hand van een onderzoek, dat Georg Hoffman als afgevaar digde van het Rode Kruis met toestemming van de Zuid-Afri kaanse regering in de gevange nissen aldaar mocht instellen. Onder de uittreksels volgt in de uitgave, die donderdag op Schip hol werd uitgereikt, echter na ieder onderwerp direct commen taar van de Zuidafrikaanse rege ring met tot slot de opinie van twee voormalige politieke ge vangenen, n.l. Dennis Brutus zelf en Thami Mhlambiso, die in acht gevangenissen heeft gezeten. De lezers krijgen dus de gelegenheid de verklaringen van Hoffman, van de Zuidafrikaanse regering en van de gevangenen zelf tegen elkaar af te wegen. Voorts deed Brutus, die in En geland tegenwoordig directeur is van de „World campaign for the release of South African priso ners" een beroep op het Neder landse publiek door het zenden van brieven b.v. aan de Zuid afrikaanse ambassade en het bijeen brengen van geldmidde len mede te werken aan het stre ven voor vrijlating van Zuidafri kaanse gevangenen. Mosselaanvoer met minimumprijs Mosselkwekers kunnen met in gang van 21 aug. hun produkt weer vrij aanvoeren. Als aan voer en afzet hiertoe aanleiding geven, worden kwekers weer op drachten verstrekt om aan te voeren. Haalt de aanvoer een minimumkwaliteit, dan kun nen handel en inleggerijen door middel van inschrijving bij het Produktschap voor Vis en Vis- produkten in Yerseke kopen. Daarbij geldt een minimum prijs van 11,50 per ton. Hiertoe heeft het bestuur van het Produktschap donderdag be sloten door de oude mosselveror dening te wijzigen. Er is tevens een fonds ingesteld, waaraan on der bepaalde omstandigheden de kwekers mosselen kunnen leve ren, waarmee de regulering van de aanvoer wordt gediend. Enige maanden geleden werd een voorstel voor een verkoop systeem middels veiling bij in schrijving verworpen. Bij veil plicht zouden controle, handha ving van kwaliteit, minimumprijs e.d. in het gedrang komen. De huidige regeling voldeed niet, waarom naar een nieuwe werd uitgezien, waarvoor de mosselad viescommissie de uitgangspun ten aandroeg. Tijdens werkzaamheden bij de aanleg van een nieuwe hoog spanningsleiding onder de ge meente Venray is donderdagmor gen om half negen een hijskraan, die een dwarsbalk naar boven bracht, gekanteld en tegen de lichtmast zelf gevallen. Twee ar beiders, die zich op een tussen- plafond van de mast bevonden, werden daarbij geraakt. De heer F. van Dijck uit Mierlo-Hout werd op slag gedood. Zijn 30- jarige collega A. van de Honing uit Bergeijk raakte bekneld en moest door de Venrayse brand weer worden bevrijd. Met ern stige verwondingen werd hij in het Venrayse ziekenhuis opgeno- START- EN FINISHLI1N VOOR DE WERELDTITELS OP DE WEG Limburg: Dit is de Antwerpse- weg in Heerlen, nu nog een fraaie autowegdie over enkele weken het strijdtoneel zal zijn van de wereldkampioenschappen wiel rennen op de weg. De rechter zijde van de weg zal de tribunes bevatten. Op de linkerzijde zal worden gereden en het paaltje in de middenberm duidt de plaats van start- en finishlijn aan. DE DOOPVONT Delft: Dit is de doopvont in de Grote Kerk in Den Haag waar op 2 september a.s. prins Willem- Alexander ten doop zal worden gehouden. Een Grieks vrachtschip dat on der contract met China steen kool tussen Chinese havens ver voert, heeft een toevlucht ge zocht in de Zuidkoreaanse haven Intsjon, nadat het in het begin van de week in Sjanghai was ge plunderd door 250 rode gardis ten. De bemanning, tot de vrouw van de kapitein toe, werd mis handeld. Eén van de matrozen moest in Intsjon in een zieken huis worden opgenomen. Aanlei- ling tot het incident was een ver schil van mening tussen beman ning en de havenarbeiders van Sjanghai. President Johnson heeft don derdag Alaska tot rampgebied verklaard in verband met de overstromingen die, vooral in het gebied van Fairbanks, duizenden mensen dwongen uit hun wonin gen weg te trekken. De federale regering zal X mil joen dollar ter beschikking stel len van de gouverneur van Alas ka, Walter Hickel, die met dit geld de slachtoffers van de over stromingen moet helpen. AARTSBISSCHOP VEROORDEELT HUURLINGEN Mgr. Joseph Albert Maloela, R. K. aartsbisschop van Kinsjasa, heeft zich tegen de huurlingen in Kongo gekant. Volgens het R. K. persbureau „Dia" heeft de aartsbisschop verklaard dat het zijn plicht is de publieke opinie in de wereld wakker te schud den in verband met het optre den van deze huurlingen die „hun wrede instincten botvieren op de bevolking van een land, dat na zeven jaar lijden einde lijk rust en vrede heeft gevon den". Tot hen, die de buitenlandse huurlingen betalen om massa moorden te bedrijven, aldus de aartsbischop, zeggen wij: „Houdt er mee op". Mgr. Maloela had zich ook ge richt tot „alle landen die op de een of andere wijze invloed uit oefenen op de huurlingen". Hij had deze landen „in naam van de christelijke barmhartigheid die zij de Kongolezen hadden ge leerd", verzocht alles in het werk te stellen om een einde te maken aan actie van de huur lingen. Chinese betogers zijn donder dag het gebouwencomplex van de Russische ambassade in Pe king binnengedrongen waar zij meubels vernielden en dossiers in een consulaire afdeling in brand staken. Dit heeft het Zuid- slavische persbureau Tanjug uit de Chinese hoofdstad gemeld. De demonstranten gooiden ook de ruiten in van het hoofdge bouw van de ambassade, maar zij bleven buiten. Volgens Tanjug, dat Russische ambassadefunctio narissen aanhaalde, deden grote aantallen Chinese militairen en politiemannen die rondom het gebouwencomplex waren samen getrokken, niets om het incident te voorkomen. Het gewelddadige optreden van de betogers duurde ongeveer een uur. Eerder op de dag was een auto van de Sowjetambassadeur in brand gestoken, die in het cen trum van Peking voor een wa renhuis stond, waar diplomaten inkopen kunnen doen. De Russische ambassade heeft bij de Chinese autoriteiten ge protesteerd. 76. Onder de aanmoedigende kre ten van het opgewonden publiek stuiven de beide kampvechters op elkaar in. De lans van de draken- ridder raakt het eerste het schild van zijn tegenstander en ieder ver wacht, dat de magere jonker als een lappenpop uit liet zadel, zal yjgiglen. Maar dan gebeurt er onver wachts iets ongelofelijks. Jonker Tobias werpt zich ruggelings ach terover, zodat zijn schild onder de lans van zijn tegenstander door glijdt. Doordat de kracht van zijn stoot niet door het schild wordt opge vangen schiet de drakenridder voorover tegen de nek van zijn paard. En voordat Angelo's kamp vechter beseft, wat er gebeurt, suist de lans van jonker Tobias over zijn helm en slaat met volle kracht de bronzen draak in stuk ken. Een ogenblik is het doodstil rondom het tournooiveld, maar dan barsten de verbaasds toe schouwers los in luid gejuich. En nog voor de verraste drakenridder zijn paard heeft kunnen wenden schiet de lans van jonker Tobias voor de tweede maal door de lucht en met een welgemikte slag slaat de jonker de drakenridder diens gehavende helm van het hoofd. ARABISCHE MINISTERS VRAGEN RAPPORT OVER EFFECT VAN TOTAAL OLIE EMBARGO De ministers van financiën, economische zaken en oliezaken van de Arabische landen, die op het ogenblik in Bagdad bespre kingen voeren over methoden om de „Israëlische agressie tegen de Arabische landen uit te schake len", hebben hun deskundigen verzocht 'n rapport op te stellen over het effect van een totaal embargo op de levering van olie aan de landen die Israël tijdens de ooriog in het midden-oosten hebben bijgestaan, zo heeft radio Cairo donderdag bekendgemaakt. Ook willen de ministers weten wat naar de mening van de des kundigen de gevolgen voor de Arabische produktielanden zul len zijn. Zoals bekend hebben Koeweit, Saoedi-Arabië en Libië de olieleveranties aan Engeland, de Verenigde Staten en West- Duitsland na het uitbreken van de oorlog in het midden-oosten stopgezet. Irak heeft reeds voorgesteld om de olie-uitvoer met ingang van 1 september voor drie maan den stop te zetten. Maar volgens een bericht van radio-Cairo, dat donderdag in Beiroet is opgevan gen, heeft Algerije een plan op geworpen voor de „Arabisering" en nationalisatie van alle buiten landse belangen in de Arabische wereld. Volgens het Algerijnse plan zou het Iraakse voorstel moe ten worden aangevuld met een clausule voor terugtrekking van Arabische fondsen uit westelijke landen. Volgens Algerije bedra gen deze in totaal 4 miljard pond sterling (ongeveer 40 mil jard gulden), waarvan zich 500 min pond (5 miljard gulden) in Engeland bevindt. Door terug trekking van deze fondsen zal volgens Algerije „de positie van het pond sterling krachtig wor den verzwakt." Volgens persbe richten echter achtten verschil lende delegaties het plan voor nationalisatie onaanvaardbaar voor hun land. Meisje verdronken Donderdagmiddag om half vijf is in de rivier de Eem het 3%-ja- rige dochtertje van de familie Van Doorn uit Amersfoort ver dronken. Het meisje ontsnapte even aan de aandacht van haar vader, die aan het vissen was in de Eem. Twee mannen door de bliksem getroffen Donderdagmorgen omstreeks elf uur zijn bij het bramen zoe ken in de noordelijke duinen in Zandvoort de twintigjarige onge huwde A. Kerkman en zijn 33-ja- rige gehuwde broer J. Kerkman, beiden uit Zandvoort, door de bliksem getroffen. A. Kerkman was op slag dood. Zijn broer, die zwaar werd ge wond, was nog in staat een duin top te bereiken en de bewoners van de nabijgelegen Keesom- straat te alarméren. Hij is naar het „Elisabeth gasthuis" in Haar lem gebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Clandestiene zender opgespoord Opsporingsambtenaren van de bijzondere radiodienst van P.T.T. hebben donderdag in samenwer king met de rijkspolitie van Los ser en Overdinkel de clandestie ne zender „Hongkong of Over dinkel" opgespoord en in beslag genomen. Daarbij werd proces verbaal opgemaakt tegen de 21- jarige G. S. W.-arbeider A. F. P. te Overdinkel (gem. Losser). Man door bliksem getroffen Donderdagmorgen is de heer R. van der Ley uit Beemster ge troffen door de bliksem. Toen men hem aantrof in het land waren de levensgeesten reeds geweken. Het slachtoffer was 56 jaar. De heer Van der Ley, die als landarbeider werkzaam was op het bedrijf van de heer J. D. Scheringa, ging 's morgens met een trekker het land in tussen de Purmerenderweg en de Oost- dijk. Meteen na de hevige on weersbui reed de heer Scherin ga naar het land en vond de heer Van der Ley dood naast de trekker liggen. Bekentenis na vonnis De Belgische Yvette Baeyens, die in juni van dit jaar door de rechtbank in Utrecht is veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorar rest wegens haar aandeel in de gewapende bankoverval, die op 24 juni 1966 in Amersfoort werd gepleegd, heeft alsnog de haar tenlaste gelegde feiten tegenover de officier van justitie in Utrecht bekend. Dit gebeurde, nadat nieuw bezwarend materiaal was gevonden. De officier van justi tie, mr. G. W. von Meyenfeldt, weigerde nadere mededelingen te doen over de aard van dit be zwarende materiaal. Yvette heeft nu ook het door haar ingestelde hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank in Utrecht in getrokken. Dit was voor de officier van justitie aanleiding om zijnerzijds het door hem ingestelde appèl in te trekken. De Belgische zal nu haar gevangenisstraf moeten uit zitten.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3