Italië wreekt zich op Oostenrijk Ontslag voor 443 havenarbeiders in Rotterdam Tito over het Midden-Oosten WEGENS ZUID-TIROL TOETREDING TOT DE E.E.G. GEWEIGERD Sowjet-Unie lachende derde Amerikaanse bisschoppen bepleiten onderhandelingen over Vietnam Interview met Tito Communiqué Tito-Nasser VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 7004 Terreur Alto Adige SINGER IN DJAKARTA NAAR EIGENAARS TERUG Laatste druppel Suriname schenkt Rode Kruis in Israël f 140.000 Zeel iedenstaki ng in Canada Ladingen vragen minder handwerk Arbeidsbureau is iet pessimistisch Miljoen sigaretten geroofd Radioverbinding via meteoren Geheime agenten in West-Duitsland Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bty abonnement; TERNEUZEN Direefeer-Hbof6waae*eair L van Smé« Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Eedactie- en Administratie-adree: Snridswal oonnementsprijs 'f8,— per kwartaal; per naand 12,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per/mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dfnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Tijdens een gastmaaltijd te Brussel, waar o.m. aanzaten de ministers van buitenlandse zaken van de Euromarktlanden, moet minister Amin- tore Fanfani van Italië onomwonden verklaard hebben, dat hij aan een toetreding van Oostenrijk tot de Europese Economische Gemeenschap voorlopig zijn goedkeuring zou onthouden. Dit Italiaanse veto werd door zijn disgenoten zwijgend aangehoord. Fanfani betoogde, dat deze voorlopige afwijzing een gevolg is van de Oostenrijkse houding in het conflict om zuid-Tirol, waarbij Wenen de zijde heeft gekozen van de Zuidtirolse terroristen. Het conflict tussen de Duits sprekende bevolking van Oosten rijkse afkomst en de Italiaanse overheid, die alles gedaan heeft om dit geannexeerde Oostenrijkse gebied een Italiaans stempel op te drukken, is daarmede nog verder geïnternationaliseerd. Niet alleen is het nu een geschilpunt tussen Rome en Wenen, maar bovendien vormt het een wig tussen de E.E.G. en de overige landen van Europa, met de Sowjet-Unie als lachende derde op de achtergrond. Moskou heeft immers van de aanvang af dat Oostenrijk weer onafhankelijk werd (op 15 mei OVERSTROMING IN ALASKA Fairbanks (Alaska): Een lucht opname van de door een over stroming getroffen stad Fair banks, toen de rivier de Chena buiten haar oevers trad. Op de voorgrond valt de rook te zien van een van de branden, die on gehinderd konden voortwoeden omdat het de brandweer onmo gelijk was uit te rukken. Vier vooraanstaande katholie ke prelaten in de Ver. Staten, aartsbisschop Paul Hallinan van Atlanta en drie bisschoppen, hebben woensdag een beroep op de regering gedaan de bom bardementen op Noord-Vietnam te staken en onderhandelingen aan te gaan met alle betrokken partijen, het nationale bevrij dingsfront inbegrepen. Zij zeg den voorts de pas in New York opgerichte beweging „Onderhan delingen nu" hun steun toe. Deze beweging heeft wel een religieu ze grondslag maar mag niet ge zien worden als een „kerkelijke pressiegroep", zo zei Hallinan op een persconferentie. Nu het lot van een heel volk wordt be dreigd moet de Katholieke Kerk Mar stem laten horen, verklaar- ■c 1^15* Deze stap van de vier prela- n heeft een einde gemaakt aan het stilzwijgen van de Ameri kaanse Katholieke Kerk, die tot dusver althans in de top de vredespogingen van de paus scheen te negeren. Verscheidene priesters die zich in het verleden tegen de oorlog in Vietnam uitspraken zijn aan sancties onderworpen. 1955), de eis gesteld dat heï land strikt neutraal moest zijn en geen deel zou mogen uitmaken van wes telijke bondgenootschappen of an dere verdragen. Wenen dreigde deze eis te zullen negeren, toen het de wens te kennen gaf zich aan te willen sluiten bij de Euromarkt. Nu is het Rome, dat ongevraagd de Sowjets te hulp snelt en een stokje steekt voor de opname van Oosten rijk in het Westeuropese blok. De terroristen in noord-ïtalië be wijzen juist met hun strijd voor „de bevrijding van zuid-Tirol" en de aansluiting met Oostenrijk hun stamland slechte diensten. Sinds 1919 is zuid-Tirol ingelijfd door Italië. De Oostenrijkse bevol king heeft daartegen op vele wijzen geprotesteerd en geageerd, maar niets hielp. De gehele provincie werd overstroomd door Italiaanse militairen, politiemannen en amb tenaren, leerkrachten en onder nemers, De kinderen konden alleen Italiaans leren op de scholen, de plaatsen en de straten kregen Ita liaanse namen en het Duits werd zo volledig mogelijk uitgebannen. De Zuidtirolers hebben hierin nooit kunnen berusten, maar pas in 1961 is het Bevrijdingscomité Zuid-Tirol tot terreur en geweld daden overgegaan. Daar het hier om 230.000 personen van Oosten rijkse afkomst gaat, heeft de Ita liaanse gendarmerie nog onvol doende vat op de terroristen die verzetsdaden pleegden, kunnen krijgen. Nog geregeld komen schietpartijen, bomaanslagen en brandstichtingen voor. De Singer naaimachine-maat schappij in Djakarta is woensdag avond door de Indonesische re gering aan de Amerikaanse eige naars teruggegeven. De maat schappij werd in mei 1965 tijdens de anti-imperialistische campag ne van president Soekarno onder Indonesisch staatsbeheer ge plaatst. Door de jaren heen is Rome niet van zins geweest aan de wensen of de eisen van de minderheid in de nieuwe provincie Bolzano (ge noemd naar de Oostenrijkse stad Bozen) gehoor te geven. En toen na het Parijse "verdrag van 6 set>- tember 1946 op aandrang van de westelijke geallieerden aan de Duits sprekende bevolking een vorm van zelfbestuur moest wor den verleend, stichtte de Italiaanse regering een zgn. autonome pro vincie Alto Adige, maar zij zorgde er tegelijkertijd voor dat de gren zen ook een belangrijk aantal Ita liaanse streken omvatte en dat bo vendien een groot aantal Italianen naar deze hoek van het land mi greerde. Het stemmental werd daardoor voor de Zuidtirolers zeer ongunstig beïnvloed en de toestand is in politiek opzicht niet gewij zigd. Van de beloofde tweetalig heid is weinig terecht gekomen. Het is een Oostenrijks staatsbur ger, dr. Norbert Burger, die zich van Innsbruck uit actief ging bezig houden met het verzetswerk van zijn vroegere landgenoten. Er wer den Italiaanse militairen en politie mannen vanuit hinderlagen neer geschoten, spoorlijnen opgeblazen, aanslagen gepleegd op hoogspan ningsmasten, politieposthuizen en militaire kazernes. Het is velen wel duidelijk, dat ds Zuidtirolse verzetslieden hierbij hulp ontvangen uit Oostenrijk en dat dit niet bevorderlijk is voor de goede verstandhouding tussen Rome en Wenen. Op 26 juli j.l. verloren vier Ita liaanse militairen het leven toen zij op een landmijn liepen, welke door de „boemsers", zoals de terroristen hier genoemd worden bij de grens overgang Porzejoch was gelegd. Dit was de druppel, die de emmer deed overlopen. Bij monde van minister Fanfani ging de Italiaanse regering zich met kracht verzetten tegen opname van Oostenrijk in de E.G.G. en de associatie van Oostenrijk met de Europese Kolen- en Staalgemeen schap. Bovendien werd een aantal aan dit land verleende concessies ingetrokken. Oostenrijk geeft wel voor afwij zend te staan tegenover elke ver zetsdaad, maar het heeft de aan stichter, dr. Burger, die door een Italiaanse rechtbank bij verstek tot 28 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens terreurdaden, niet uitgeleverd en hem zelfs de vrije hand gelaten bij de oprichting van een nieuwe politieke partij, welke het zelfbeschikkingsrecht voor Zuid-Tirol eist. Deze Natio naal Democratische Partij vertoont typische overeenkomsten met de Duitse N.P.D. en de vroegere nazi- organisatie Het comité hulpaktie Israël te Paramaribo heeft een bedrag van 39.143 dollar (meer dan 140.000) ingezameld voor het Bode Kruis in Israël. De gevol machtigde minister van Surina me, dr. J. F. E. Einaar, heeft gis teren op zijn departement in Den Haag een cheque van dit bedrag overhandigd aan de direkteur van de collectieve Israël-aktie de heer I. L. Palache uit Amsterdam. Dr. Einaar sprak er zijn vreug de over uit, dat de bevolking van Suriname en met name van Pa ramaribo zoveel heeft bijgedra gen voor de afzonderlijke inza meling voor Israël, waartoe het initiatief ,werd genomen tijdens de jongste strijd tegen Arabische landen. 54.000 zeelieden die lid zijn van de internationale bond van zeelieden, zijn donderdag kort na 12 uur 's middags plaatselijke tijd een staking begonnen waar door 182 schepen worden getrof fen die door 32 scheepvaart schappijen, georiënteerd op de grote meren", worden geëxploi teerd. De genoemde bond heeft de bemanningen van de schepen die op het ogenblik op zee zijn of zich in buitenlandse havens be vinden, verzocht hun schip naar een Canadese haven te brengen en het daar te lossen, overeen komstig de vereisten van de Canadese wet, alvorens in sta king te gaan. Volgens de internationale bond is het voornaamste geschil tus sen reders en zeelieden de toe passing van de 40-urenweek, die reeds 20 jaar door de zeelieden wordt geëist. Van rederszijde heet het, dat het in hoofdzaak gaat om een loonsverhoging en dat de maatschappijen niet de middelen hebben om aan de eisen van de vakverenigingen te vol doen. De Scheepvaartvereniging Zuid in Rotterdam heeft 443 werk nemers ingedeeld bij de cen trale voor arbeidsvoorziening per 3 september ontslag aange zegd. De totale personeelssterk te van deze centrale zal met 500 verminderen, doordat tevens enige tientallen werknemers in de komende maanden wegens pen sionering en dergelijke de haven zullen verlaten. De ingrijpende maatregel is niet het gevolg van teruglopende activiteit in het Rotterdams ha vengebied deze neemt nog steeds toe maar van moderne arbeidsbesparende technieken in de scheepvaart. Deze hebben er toe geleid dat er een blijvend overschot aan personeel is ont staan. Op sommige dagen waren duizend of meer werknemers zonder werk, zo deelde de Scheepvaartvereniging Zuid don derdagmorgen mee. De personeelssterkte van de centrale voor arbeidsvoorziening zal als gevolg van het afvloeien van deze 500 werknemers wor den teruggebracht van 2700 tot 2200 man. Voor het personeel, dat zowel uit de pendelgebieden als uit Rot terdam afkomstig is, heeft de Scheepvaartvereniging in over leg met de vakorganisaties een speciale regeling getroffen. Met het gewestelijk arbeidsbureau vindt nauw overleg plaats over de mogelijkheden van een andere werkkring voor deze 443 haven arbeiders. De bedrijfsvereniging voor de haven- en aanverwante bedrijven, binnenscheepvaart en visserij en het gemeenschappelijk administratiekantoor hebben medewerking toegezegd ten aan zien van de toepassing van de wachtgeld- en werkloosheidsuit kering. Een persbericht van de Scheep vaartvereniging geeft een over zicht van de moderne ontwikke lingen bij het zeetransport, die aanleiding zijn geweest tot het verminderen van de personeels sterkte. Men noemt het in de vaart ko men van steeds moderner sche pen, ingericht voor het vervoer van ladingen die in de haven steeds minder handen vragen, zoals roll on roll off en con tainerschepen: veranderingen in het vervoerspatroon door het werken met gepallettiseerde en voorgestropte lading, unitloads en transporten van massale onder nemingen in de haven hun per soneelsbestand hebben moeten aanpassen en nadat was geble ken dat de natuurlijke afvloeiing van personeel bij de centrale voor arbeidsvoorziening niet voldoen de was, zag het bestuur van de Scheepvaartvereniging Zuid zich genoodzaakt tot deze ontslag maatregel over te gaan, aldus de toelichting van deze organisatie van ondernemers in de vervoer en havenbedrijven in Rotterdam. De vereniging heeft in verband met de structurele veranderin gen in het land- en zeetransport plannen uitgewerkt om tot een Alle Arabische leiders die ik heb gesproken, achten een poli tieke oplossing van het conflict in het midden-oosten noodzake lijk, heeft president Tito van Zuid-Slavië donderdag gezegd, na zijn overleg in Alexandrië met president Nasser van Egypte. Op een persconferentie zei de Zuidslavische president dat er al stappen worden gedaan om tot zo'n oplossing te komen. Hij was optimistisch over de afloop. Be halve met Nasser heeft Tito ge sproken met de presidenten van Syrië en Irak, Atassi en Aref. Het Zuidslavische persbureau Tanjoeng voorspelt dat Zuid- Slavië nu zijn diplomatieke en politieke aktiviteit in de V. N. zal vergroten. President Tito is inmiddels met zijn jacht uit Alexandrië naar huis vertrokken. Van Zuidslavische zijde ver luidt dat de Arabische leiders bij hun besprekingen met Tito vast hielden aan hun overtuiging dat een vreedzame politieke oplos sing alleen kan worden bereikt door een terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten. „Ik heb geen voorstellen te doen en geen geheimen te delen", zo heeft president Tito van Zuid- Slavië tegenover het semi-offi- ciële blad „Al Achram" ver klaard. Hij was alleen naar Egyp te, Syrië en Irak gereisd voor een gedachtenwisseling met de Ara bische leiders over de huidige toestand. Sommige persorganen hadden een „vreemde versie" van zijn reis gegeven. President Tito van Zuid-Slavië en president Nasser van Egypte zijn van mening, dat de huidige situatie in het midden-oosten onhoudbaar is en een rechtstreeks gevaar voor de vrede vormt, aldus heet het in een donderdag uitgegeven commu niqué. Het communiqué is uitgegeven nadat president Tito zijn bespre kingen met president Nasser had beëindigd en naar huis was ver trokken. „Beide partijen hebben bijzonde re aandacht geschonken aan po gingen die gedaan worden om de gevolgen op te heffen van Israëls agressie tegen Arabische landen. Zij leggen er de nadruk op, dat de huidige situatie, die het gevolg is van deze agressie, onhoudbaar is en dat zij een ernstige inbreuk vormt op legitieme rechten en be langen van Arabische landen en een rechtstreeks gevaar is voor dé vrede, zowel in het midden-oosten als in de wereld". De twee leiders zeggen verder met nadruk, dat een oplossing voor de crisis slechts nagestreefd kan worden als rekening gehouden wordt me tde rechten en gerecht vaardigde belangen van de Arabi sche volkeren. „Zuid-Slavië en de Verenigde Arabische Republiek verklaren met klem, dat het in het belang is van alle vredelievende en vrijheidlie vende landen, het scheppen van een nauwe samenwerking op perso neelsgebied tussen de havenbe drijven te komen. Deze niet nader aangeduide plannen hoopt de vereniging in de komen de maanden te verwerkelijken. De directeur van het geweste lijk arbeidsbureau in Rotterdam, ir. A. J. de Wildt is niet pessimis tisch over de kansen van ontsla gen havenarbeiders, tenminste voor zover zij uit Rotterdam of directe omgeving komen. Over de mensen die betrokken zijn bij de korte pendel (West Noord- Brabant) en de lange pendel (Zeeuws-Vlaanderen) durft hij geen oordeel te geven. Voor de havenarbeiders uit het Rijnmondgebied geldt dat in het gehele bedrijfsleven nog plaat singsmogelijkheden zijn, maar dat men bij het aannemen van personeel wel selectiever te werk gaat dan enige jaren geleden. Ook voor die ouden, die de wil hebben om weer aan het werk te komen, zijn de kansen duide lijk aanwezig, zo meent de direc teur van dit arbeidsbureau. Moei lijker zal het zijn voor lien die zo zeer teleurgesteld zijn dat zij onwillig worden om ander werk te accepteren. Gezien de structu rele oorzaak van de ontsiagen vindt ir. De Wildt het van belang dat men ook let op de omscho lingsmogelijkheden. Men zai aan tijdelijk gedurende de opleiding wel met iets geringere inkomsten genoegen moeten nemen. (Zie verder pagina 4) gevaarlijk precedent, dat de agres sor in staat zou stellen te profite ren van de resultaten van zijn actie, niet toe te staan". In het communiqué wordt ook bijzondere aandacht gevraagd voor de noodzaak om de Arabische lan den te helpen, de oorlogsschade te herstellen en hun economie en de fensie te versterken teneinde pa raat te zijn voor een doeltreffende confrontatie van „welke verdere pogingen tot agressie ook". In de nacht van woensdag op donderdag hebben enkele die ven een vrachtwagen met 7.740.000 sigaretten, die gepar keerd stond op het plein bij het gemeentehuis in Zundert, gesto len. De wagen werd later op de dag ten zuiden van Nispen (ge meente Roosendaal en Nispen) teruggevonden. Toen bleek dat 4.930.000 sigaretten verdwenen waren. De chauffeur van de wagen, die vier maal per week van de Lexingtonfabrieken in Luxemburg naar de Nederlandse importeur, N.V. Cigarettes Im port Company v/h A. J. Blok in Scheveningen rijdt, had de nacht doorgebracht in een hotel in Zundert. 's Morgens kwam hij tot de ontdekking dat zijn wagen weg was. De sigaretten in de auto waren van de merken Lexington Newport, Lex 25 en Kent. Zij waren op 40.000 Kent- sigaretten na, allen voorzien van een Beneluxbanderol. De daders zijn in de wagen gekomen door een portierraampje met een schroevendraaier te forceren. In de cabine lagen geen contact sleutels maar wel sleutels om de oplegger te openen. Om dit te doen hebben de dieven de verzegeling moeten verbreken. De Sowjet-Unie gaat binnen kort een nieuw systeem van ra dioverbindingen voor het verre noorden in gebruik nemen, waar bij gebruik gemaakt wordt van neersuizende meteorieten die de radiosignalen moeten weerkaat sen. Het systeem zal de kortegolf- verbinding vervangen omdat deze herhaaldelijk gestoord vyordt door straling uit de ionosfeer in dat gebied, zo zegt het Sowjet- russische persbureau Tass. Minstens één meteoriet per se conde komt de aardatmosfeer binnen, de signalen kunnen wor den teruggekaatst door het spoor dat zij achterlaten. De bood schappen zullen in een „geheu- genblok" worden opgeslagen en kunnen elk ogenblik binnen een fraktie van een seconde worden uitgezonden. Bij het verschijnen van een meteoriet wordt de bood schap uitgezonden, honderd keer sneller dan met een normaal ■telegraafapparaat. „Innere Sicherheid", het voor lichtingsorgaan van het Westduit- se ministerie van binnenlandse za ken, meldt dat er in de bondsrepu bliek zesduizend agenten van Oost- europese geheime diensten geves tigd zijn. Het grootste deel werkt' voor de Oostduitse inlichtingen dienst. medegedeeld door het K.N.M.I.,, geldig tot hedenavond. Weinig verandering- Aanvankelijk in het zuiden en oosten van het land nog zonnige perioden. Overigens verander lijke bewolking, van het westen uit geleidelijk toenemend, ge- gevolgd door plaatselijk enige regen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 18 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 0.01 12.28 Breskens 0.26 12.53 Terneuzen 1.02 1.29 Hansweert 1.36 2.03 Walsoorden 1.35 2.02 ZAERDAG 19 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 0.55 1.13 Breskens 1.20 1.38 Terneuzen 1.56 2.14 Hansweert 2.30 2.48 Walsoorden 2.29 2.47 Aug. 18 19 20 ZON op onder 5.28 19.59 5.29 19.57 5.31 19.55 MAAN op onder 19.58 2.45 20.18 20.33 4.05 5.24

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1