West-Duitsland wil defensie-uitgaven besnoeien Soeharto belooft West-lrian in 1969 „vrije keuze" Kritiek van Mitterrand op De Gaulle Het overleg tussen Johnson en Kiesinger KONGO NEEMT GEEN BELGISCHE PROTESTEN AAN AANSLAGEN VAN VIETC0NG IN ZUID-VIETNAM Twee auto's tegen boom gereden 700 miljoen gulden schade door overstromingen in Alaska Economische toestand in Indonesië verslechterd HET WEER DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 7003 Vietcong plan voor aanval op Saigon Doden door instorting in Salamanca Tito terug in Cairo VIER DODEN ZEVEN OOSTDUITSERS NAAR HET WESTEN UITGEWEKEN GEDULD MET CHINA „VRIJE KEUZE" LANG, MAAR ZAKELIJK Belgische bus in Duitsland verongelukt Soekarno stond Indonesische vlag af Soeharto verleent amnestie Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by fc TERNEUZEN Direeteur-Hee*$red6eteari I. vmi Sand* Telefoon: 01180 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2.70: per week 62 et. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sands te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum P"ei advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéé.i handels, advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Washington: President Johnson in gesprek met de Westduitse kanselier Kiesinger tijdens hun ontmoeting in de tuin van het Witte Huis. Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland heeft tegen pre sident Johnson bij hun overleg op het Witte Huis gezegd dat de Westduitse strijdkrachten in elk geval met niet meer dan 15.000 man ingekrompen zullen worden. Dit is woensdag in Westduitse kringen te Washington meege deeld. Johnson zou Kiesinger echter hebben laten weten, dat zelfs dit betrekkelijk kleine aan tal tot ongunstige reakties in Washington zou leiden. Daarom zouden beide mannen besloten hebben de kwestie nogmaals in overweging te nemen en de bondgenoten in de NAVO te raadplegen vóór er de definitieve conclusies getrokken zullen wor den. Ook woensdag hebben Kiesin ger en Johnson weer gesproken over Bonns wens op de defensie uitgaven te besnoeien door de sterkte van de Westduitse strijd krachten te verminderen. Van Westduitse zijde is erop gewezen, dat inkrimping van de strijd macht met 15.000 man moge lijk zelfs met minder wel een stuk beneden het aantal van 60.000 blijft, dat enkele weken geleden in berichten uit Bonn werd genoemd. Johnson is ken nelijk van mening dat zelfs een besnoeiing van maar 15.000 man de andere leden van de NAVO kan aanmoedigen om meer troe pen te onttrekken aan het con tingent, dat zij verplicht zijn aan de NAVO af te staan en kan lei den tot nieuwe eisen in het Ame rikaanse congres ter verminde ring van de Amerikaanse troe pensterkte in NAVO-verband. Kiesinger en Johnson hebben voorts van gedachten gewisseld over het ontwerpverdrag tegen de verspreiding van kernwapens. Bonns standpunt in deze zou ongewijzigd zijn gebleven. West- Duitsland en ook andere landen- leden van de E.E.G. zijn niet erg ingenomen met het Russische voorstel om het toezicht op de naleving van het verdrag in han den te leggen van het internatio nale bureau voor kernenergie in Wenen. De bondsrepubliek en andere landen die geen kernwa pens bezitten, zijn er voorts bang voor dat zij op grond van het ver drag in een nadelige positie zul len komen te verkeren bij de ver dere ontwikkelingen van het ge bruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden. Van Amerikaanse zijde is mee gedeeld, dat de Amerikaanse re gering nu druk op de Sowjet- Unie tracht uit te oefenen om ak koord te gaan met een variant van het artikel in het verdrag, dat gaat over het toezicht op de na leving, die is uitgewerkt door alle NAVO-landen gezamenlijk, West-Duitsland dus inbegrepen. Kongo zal geen aandacht beste den aan Belgische protesten zo lang de vijandelijkheden op Kongo lees grondgebied voortduren. Dit >'s het antwoord, dat de ambassade van Kongo in Brussel woensdag be kend maakte, op een protest van België naar aanleiding van de aan vallen van maandag op de Belgi sche ambassade in Kinsjasa. Vol gens de Kongolese verklaring spro ten de ongeregeldheden van maan dag rechtstreeks voort uit door een Belg begonnen, en door de Bel gische pers, radio en televisie ge steunde vijandelijkheden. Men ziet hierin in Brussel een In de omgeving van Hol An, 25 km ten zuiden van Danang, zijn dinsdag acht Amerikaanse mari niers gedood en tien gewond door het ontploffen van twee granaten, door- de vietcong als valstrik uit gezet. In het dorp Hoa Loe, 170 km ten zuidwesten van Saigon, kwamen bij een mijnexplosie voor de wo ning van de burgemeester vijf bur gers om het leven en werd er één gewond. Grote militaire operaties zijn op het ogenblik niet gaande in Zuid- Vietnam, waar al 25 dagen op de verschillende fronten bijna vol strekte rust heerst. Volgens mededelingen van offi ciële zijde in Saigon, die ontleend zouden zijn aan 'n pas gearresteer de vietcong-functionaris, heeft de vietcong een plan opgesteld voor een bombardement van Saigon aan de vooravond van de presidents- en senaatsverkiezingen van 3 septem ber a.s. Zeven doelen waren uitge kozen, die gelijktijdig door 57 mm- geschut onder vuur moesten wor den genomen. Voorts heeft de po litie meegedeeld dat de vietcong bij een terreurcampagne in de stad pakjes napalm, ongeveer zo groot als een sigarettendoosje, wil ge bruiken. Als gevolg van een gasontplof fing is in het Spaanse dorp Guiiue- lo, in de provincie Salamanca, een huis ingestort, waardoor zeven personen om het leven kwamen en tien werden gewond. duidelijke verwijzing naar de acti viteiten van de leider van de huur troepen in Kongo, de Belg Schram- me. Deze huurtroepen versloegen vorige week de Kongolese troepen uit Boekavoe. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Harmei, drukte dinsdag de verontwaardiging van zijn regering over de aanval op de ambassade uit. Bij de ongeregeld heden werd een standbeeld van koning Albert omver gehaald. Har- mei verwierp het argument, dat de betoging een reactie was op de activiteiten van de huurtroepen. Deze zijn door de Kongolese rege ring aangeworven en werden door haar betaald. België heeft hiermee niets te maken, zei hij. President Moboetoe van Kongo deed woensdag een beroep op de in zijn land wonende en werkende buitenlanders kalm te blijven en geen aandacht te schenken aan val se geruchten. Presitent Tito van Zuid-Slavië is woensdag weer teruggekeerd in Kairo om zijn besprekingen met president Arif voort te zet ten nadat hij ze vorige week had onderbroken om naar Damascus en de Iraakse hoofdstad Bagdad te reizen waar hij ook met de regeringsleiders confereerde. In een gezamenlijke verklaring welke in Bagdad is uitgegeven, zeggen de Zuidslavische presi dent eij president Arif dat „bij zondere aandacht is besteed aan de inspanningen om de gevolgen van de Israëlische agressie tegen de Arabische landen op te hef fen". Gesproken is „aan de ver dere bijdrage aan de inspannin gen van hun landen en de niet- verbonden landen voor de ge rechtvaardigde Arabische zaak en de wereldvrede". President Arif heeft een uit nodiging aanvaard op een later vast te stellen tijdstip Zuid-Sla vië te bezoeken. Op de rijksweg TilburgBreda in de gemeente Gilzerijen is gis termorgen omstreeks zes uur een personenauto door tot nu toe on bekende oorzaak van de weg ge raakt en tegen een boom gebotst. Hierbij werden de drie inzitten den gedood. Het zijn de 24-jarige F. M. F. A. van Schijndel en de 20-jarige R. H. P. Williams, bei den uit Tilburg en de 33-jarige A. J. de Kinderen uit Udenhout. Op de rijksweg 20 nabij het viadukt aan de Broekweg te Vlaardingen is dinsdagavond om streeks kwart voor negen een personenauto, bestuurd door de 24-jarige F. M. J. W. M. Canters uit Schiedam, geslipt en tegen een boom tot stilstand gekomen. De bestuurder, die zwaar gewond werd, is in het Holyziekenhuis te Vlaardingen overleden. De overstromingen in de stad Fairbanks in Alaska, inwonertal IIO.OOO, hebben een schade aange richt van naar schatting 700 mil joen gulden. Op sommige plaatsen in het centrum staat het water twee meter hoog. Er is slechts één, onbevestigd verdrinkingsgeval ge meld, maar veel mensen zijn naar hoger gelegen gronden gevlucht of wachten op hun daken op hulp. De telefoonverbindingen, de watervoorziening en de stroom zijn uitgevallen. Er hebben zich ver scheidene branden v<jo\yedaan, die niet geblust konden worden door dat de brandweer zich de weg door het water versperd zag. De gouverneur van Alaska, Wal ter Hickel, heeft verklaard dat bij verdere stijging van het water van de rivier de Chena massale evacu atie van de bevolking zal moeten worden overwogen. Hij heeft de stad, op een na de grootste van de staat, tot rampgebied verklaard en president Johnson verzocht haar tot federaal rampgebied uit te roe pen. Drie echtparen met een kind van twee jaar zijn dinsdag naar Denemarken uitgeweken, van waar zij zich naar West-Duits land zullen begeven, zo heeft de Deense politie woensdag meege deeld. De vluchtelingen waren met een zeilboot van Warne- münde naar Groensund gevaren. Waarnemend generaal Soehar to van Indonesië heeft woensdag aan de vooravond van de on afhankelijkheidsdag in een re geringstoespraak tot het parle ment de verslechterde economi sche toestand het moeilijkste vraagstuk genoemd, waarvoor de regering zich gesteld ziet. Hij drong er bij het volk op aan hard te werken en altijd waakzaam te zijn voor ondermij ning door communisten. De waarnemend president, die het parlement een nuchter en onbewogen overzicht van de stand van zaken gaf, zei dat de regering in 1969 haar vijfjaren plan hoopt te lanceren, waarvan het uiteindelijke doel is een toe stand met „goedkope kleren, voedsel en andere eerste behoef ten in een sfeer van veiligheid en vrede." Sprekend over internationale aangelegenheden, zei generaal Soeharto te hopen dat dè onlangs gevormde associatie van zuid oost-Aziatische naties (ASEAN) zich snel zou ontwikkelen. Indo nesië is vastbesloten de Afri kaansAziatische solidariteit te ontwikkelen op basis van onder linge vriendschap, samenwerking en respect. Soeharto zei te hopen dat de volksrepubliek China Indonesië niet zou dwingen de diplomatie ke betrekkingen te verbreken. Indonesië had groot geduld ge toond „hoewel het kristal helder was, dat Peking achter de com munistische opstand van 1965 in Indonesië had gezeten." Indonesië was echter gedwon gen de stappen tegen de Indone sische ambassade in Peking te beantwoorden. De Indonesische betrekkingen met Singapore en Maleisië zijn nagenoeg hersteld. Formele diplomatieke betrekkin gen zouden eerst kunnen wor den aangegaan nadat aan de technische eisen was voldaan. Indonesië zal zorgen „voor een vrije keuze van West-Irian in 1969", zoals overeengekomen. Soeharto voegde hieraan toe dat deze „het volk van West-lrian zou helpen bij de verwezenlij king van zijn besluit, zoals her haaldelijk in verklaringen beves tigd, deel te blijven uitmaken van de Indonesische natie, onaf scheidelijk van het gebied van de republiek Indonesië." Voorts zei de generaal dat de veiligheidsoperaties in West- lrian zijn voltooid welke erop ge richt waren „gewapende benden weg te vagen die de terugkeer van het kolonialisme wensten." Indonesië heeft zijn deuren voor buitenlands kapitaal ge opend en zowel westelijke als oostelijke landen uitgenodigd deel te nemen aan industriële ondernemingen. Het buitenlands kapitaal heeft echter slechts een „aanvullend karakter", want In donesië dient zijn eigen kapitaal en ondernemingen te ontwikke len. Hoewel de communistische ideologie in Indonesië is verbo den wenst het land vriendschap pelijke betrekkingen met commu nistische of socialistische naties. Soeharto's toespraak week geheel af van de onafhankelijk heidstoespraken die president Soekarno placht te houden. Soe- karno hield zijn jaarlijkse toe spraak op massabijeenkomsten en zij waren altijd doorspekt met revolutionaire kreten en grootse idealen. Soeharto daarentegen sprak het parlement toe en zijn rede was een lang, maar zake lijk verslag van de toestand in het land. In de nacht van dinsdag op woensdag is een Belgische toe ristenbus op de Autobahn bij Limburg (Hessen) tegen een met pech stilstaande vrachtauto ge reden. Bij de botsing liepen acht inzittenden ernstige en zes lichte verwondingen op. De bus ver voerde 45 Britse toeristen naar Salzburg. Het ongeluk gebeurde op hetzelfde weggedeelte van de Autobahn Keulen-Frankfort waar een jaar geleden eveneens een Belgische bus verongelukte. Daarbij kwamen 28 kinderen en vijf volwassenen om het leven. De Franse oppositieleider Fran- gois Mitterrand heeft woensdag verklaard dat generaal De Gaul le's „inmenging" in Canadese binnenlandse zaken de kans van de Franse Canadezen op het be reiken van gelijkheid in hun eigen land zou kunnen schaden. Mitterrand, die voorzitter is van de socialistische en radicale federatie, uitte op een perscon ferentie ook de beschuldiging dat de steun van de Franse pre sident voor de rechten van de Franse Canadezen tijdens zijn recente bezoek aan Montreal, een inbreuk was geweest op de Fran se grondwet. Volgens Mitterrand kan De Gaulle niet voor de Franse Ca nadezen bepalen welke vorm hun strijd dient aan te nemen. „Dit zijn hun eigen zaken", al dus Mitterrand. De verklaring van Mitterand was een antwoord op de rede die de Franse president donderdag jl. heeft gehouden. Mitterrand is de laatste van de Franse oppo sitieleiders die op de aanval van De Gaulle op zijn critici die hij kenschetste als „apostelen van het verval", die Frankrijks rol in internationale zaken niet kun nen begrijpen heeft gerea geerd. Mitterrand is van oordeel dat het bezoek van De Gaulle aan Canada, dat werd afgebroken nadat de Canadese regering zijn aanmoediging voor een „vrij Quebec" onaanvaardbaar vond, een misbruik van persoonlijke macht is geweest. GRONDWET GENEGEERD „Het staatshoofd", aldus Mit terrand, „heeft door het geven van deze nieuwe „draai" aan on ze betrekkingen met Canada, eens temeer de grondwet gene geerd, die strikte regels vaststelt voor het initiatief van de presi dent der republiek op het ter rein van de buitenlandse poli tiek." Mittrand meent dat hoewel Frankrijk recht heeft op voor rangsbetrekkingen met de Frans- Canadese gemeenschap, het geen recht heeft het separatisme in Quebec al te zeer aan te moe digen. Daarenboven zou een breuk van de federale Canadese verbondenheid meer voordeel kunnen brengen voor de aan grenzende Ver. Staten dan voor „de verre en soms vergeten ouder aan de overzijde van de Atlan tische Oceaan". Mitterand zei dat de enige be deling van de rede die gene raal De Gaulle vorige week heeft gehouden, is geweest, een halt toe te roepen aan „de ver snelde verwording van het re giem, dat hij belichaamt". Mitterrand wees op het „para doxale", dat generaal De Gaulle enerzijds gekant is tegen de toe treding van Engeland tot de E.E.G. omdat de gemeenschap van de zes eerst doeltreffend en tot een geheel gemaakt zou moe ten worden terwijl hij aan de andere kant in feite er naar zou streven de gemeenschap van haar eenheid en gezag te be roven. KRITIEK OP WINSTDELING De Franse oppositieleider leverde ook kritiek op het recente besluit van de Franse regering het stelsel van sociale voorzieningen van staatswege te vernieuwen en een stelsel in te voeren waarbij arbeiders delen in de winsten van hun bedrijven. Door het beperken van de voor delen op het gebied van de volksgezondheid en verhoging van de individuele premies ten einde het „chronische tekort" van de staatsdienst voor sociale voor zieningen te verhelpen handelt de Franse regering naar de mening van Mitterand als „een kortzichtige accountant die slecht geïnformeerd is." Het stelsel van winstdeling schijnt hem eenvoudigweg weer een nieuwe keuze van het Gaul- lisme te zijn om zijn beleid een nieuw aanzien te geven. In tegenstelling tot hetgeen in voorgaande jaren het geval was, zat de voorzitter van het raadge vende volkscongres, generaal Nasution, naast de waarnemend president. Waarnemers menen dat men hiermee de nadruk wil de leggen op de soevereiniteit van het vojk doormiddel van zijn vertegenwoordigende instelling. Eerder in zijn toespraak was generaal Soeharto stil blijven staan bij de stichting van de re publiek Indonesië, zijn staatsfilo- sofie „Pantjasila" en de grondwet van 1945. Zonder Soekarno met name te noemen, zei de generaal, dat het vorige bewind de staats- filosofie had laten verwateren om zich aan te passen bij com munistische idealen, rijkdommen van de staat had gebruikt voor het persoonlijk voordeel en voor prestige projecten welke de eco nomie van het land hadden ge sloopt. Oud-president Soekarno van Indonesië heeft, naar gemeld wordt, de originele rood-witte nationale Indonesische vlag aan de regering Soeharto overhan digd, net op tijd om deze van daag, de Indonesische onafhan kelijkheidsdag, in top te hijsen. De vlag is oorzaak geweest van een kleine machtstrijd tussen Soekarno en Soeharto. Soekarno stelde de overhandiging steeds uit in de hoop dat hij de vlag zou kunnen gebruiken als aanleiding tot het verkrijgen van een uitno diging, de traditionele onafhan kelijkheidsrede uit te spreken. Generaal Soeharto zou dinsdag Soekarno bij monde van vier offi cieren voor een ultimatum heb ben gesteld, waarop Soekarno tenslotte zou hebben toegegeven. Waarnemend president-gene raal Soeharto van Indonesië heeft aan 19.000 niet-politieke gevan genen gehele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf ver leend in verband met de viering (vandaag) van onafhankelijk heidsdag. Negen ter dood veroor deelden zagen hun straf gewij zigd in levenslang, terwijl 3.000 gevangenen meteen op vrije voe ten kwamen en 16.000 strafver mindering kregen. LAGERE TEMPERATUREN Om een depressie boven d« Noordzee wordt met matige tot krachtige zuidwestelijke wind, koude en onstabiele lucht naar ons land gevoerd. Hierin komen veel buien voor, waarvan som mige zelfs met onweer. Vandaag overdag zijn echter ook af en toe opklaringen mogelijk. De mid- dagtemperaturen zullen in het al gemeen lager zijn dan gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Koel Wisselend bewolkt met enkele buien, waarvan sommige met onweer. Matige tot vrij krach tige, aan de kust af en toe krach tige zuidwestelijke wind. Koel weer. DONDERDAG 17 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 10.59 11.33 Breskens 11.24 11.58 Terneuzen 0.34 Hansweert 0.34 1.08 Walsoorden 0.33 1.07 VRIJDAG 18 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.01 0.26 1.02 1.36 1.35 n.m. 12.28 12.53 1.29 2.03 2.02 ZON MAAN Aug. op onder op onder 17 5.26 20.01 19.30 1.29 18 5.28 19.59 19.58 2.45 19 5.29 19.57 20.18 4.05 20 5.31 19.55 20.33 SJH 21 5.32 19.53 20.45 6.41

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1