Speciale Loewe Opta aanbieding 299,- 479,- 399,- 599,- KAUIU- Voor service en kwaliteit r,~ 199,- j,etf,_ 239,- jas,- 259,- 279,- r KIJK IN ONZE PRACHTIGE DRIEDUIZEND GULDEN VOOR AANWIJZINGEN IN CUPIDO-ZAAK LEGERPLAATS 'T HARDE ROOKTE GESTOLEN SIGARETTEN Wo«ns<3ag 16 augustus 1967 Pagina De Buck kocht bij een van Europa's grootste radio-fabrikanten een partij prachtige radio's Een stereo-ontvanger met 2 aparte concertboxen Meteor-stereo '67 Als klapstuk: een klein aantal stereo-radio-grammofoons (en doe uw voordeel) TERNEUZEN HULST SAS VAN GENT SLUIS 30 miljoenste bezoeker op de Expo '67 in Montreal Surinaamse jongen na hartoperatie terug naar de West Kunstrijst DE „SVIRSK" VRIJGEGEVEN DE TKÏJB ZEEUW Alle radio's rijn vervaardigd van het prachtig satijn-notenhout fiïèrfif» Telerfifa Kfecfra Noordstraat 84—86, Tol. 4561 Broodmarkt 6, Tel 2959 Zuidstraat 14, Tel. 1800 Kapel les trast 6, Tel. 486 De hoofdcommissaris van poli tie in Utrecht heeft namens de officier van justitie in Utrecht een beloning van 3.000 uitge loofd voor degene die aanwijzin gen of inlichtingen kan verstrek ken die leiden tot de aanhouding van de dader of daders van de roofmoord op de tachtigjarige heer J. J. A. Donse, eigenaar van het feestmagazijn „Cupido" aan de Laan van Nieuw Guinea in Utrecht. De moord werd op 31 mei j.l. gepleegd. Hoewel een zes man sterke ploeg van de Utrecht se recherche inmiddels honder den heeft gehoord, heeft men de moordenaar nog niet kunnen vin den. Om het uitloven van de belo ning wereldkundig te maken zijn bij de staatsdrukkerij enkele dui zenden affiches gedrukt, die wor den opgehangen in politiebu- reaux, postkantoren en bedrijven in heel Nederland. Behalve een foto van het slachtoffer en een foto van de winkel, laat het affi che ook een afbeelding zien van de schroevedraaier die de moor denaar gebruikte voor het force ren van de geldkist van de heer Donse, waaruit hij naar schatting 25.000 wegnam. De schroeve draaier die niet aan de heer Don se toebehoorde, is van Japans fa brikaat, heeft een handvat van rubber en is 26 cm lang. GEEN LAATSTE STROHALM De chef van de Utrechtse re cherche, hoofdinspecteur Tj. P. de Vries, vertelde gistermorgen op een persconferentie dat het uitloven van de beloning niet moet worden gezien als een „laatste strohalm" waaraan de politie zich vastklampt: „We zijn nog niet aan het eind van ons la- tijn, maar de beloning kan mis schien leiden tot een nieuwe se rie tips die het onderzoek kun nen verlevendigen." De Utrechtse politie heeft nog steeds goede hoop op een oplos sing van het moordmysterie en beschikt over aanwijzingen in een richting „waar nog wel mu ziek in zit", om met de heer De Vries te spreken. Verder wilde hij zich hier niet over uitlaten. De heer Donse had een bijzon der grote kennissenkring. Bij de honderden mensen die inmiddels doos de politie zijn gehoord, zijn vrienden en familieleden van de heer Donse en klanten van de snoep- en feestartikelenwinkel. Bovendien heeft de recherche talloze huis-aan-huis-bezoeken gébracht in de buurt. TELEURGESTELD De recherche is er nogal teleur gesteld over, dat maar weinig menseatfc politie uit eigener be weging met inlichtingen hebben benaderd. „We kunnen nauwelijks gelo ven, dat er niemand is geweest die iets heeft gezien dat waarde vol voor ons kan zijn," aldus de heer De Vries. „Toen de moorde naar de winkel uitkwam moet hij onder het bloed hebben geze ten en hij had waarschijnlijk een tas bij zich met het voorwerp waarmee hij de heer Donse heeft neergeslagen." Opvallend is, dat tot nu toe al leen kinderen die op de bewuste dag in de winkel zijn geweest, zich bij de politie hebben gemeld, terwijl die kinderen ook volwas sen klanten in de zaak hebben gezien. Zo zijn er om ongeveer vier uur die middag (de heer D. werd om kwart vóór vijf gevon den) een man en een vrouw in het Cupidomagazijn geweest die daar papieren servetjes of zak jes kochten en daarna met een bromfiets vertrokken. Zij hebben nog niets van zich laten horen. Uit verklaringen van de kinde ren kon wel een signalement worden samengesteld. Hoofdin specteur De Vries vreest, dat eventuele getuigen zich niet heb ben gemeld omdat ze menen dat wat zij weten of hebben gezien, niet van belang is voor de politie. Toch kan de recherche iedere tip, hoe onbelangrijk die ook mag schijnen, gebruiken. Bij verhoren is gebleken, dat heel veel mensen wisten dat de heer D. grote geldsbedragen in huis had. Zijn woning is de af gelopen week door de politie leeggehaald, maar in buis zijn geen verdere aanwijzingen ge vonden. De moordenaar stak vóór zijn vertrek enkele kranten en papieren in brand, maar het vuur kon snel worden geblust doordat een buurmeisje dat in de winkel kwam direkt alarm sloeg. De papieren konden worden ge red, maar er waren geen schuld bekentenissen bij of andere stukken die belastend zouden kunnen zijn voor bepaalde perso nen. Ze zijn waarschijnlijk alleen maar gebruikt als „voedsel" voor de brand. Autorijder verongelukt De 31-jarige A. Blankers uit Breda is maandagavond bij een ongeluk zó ernstig gewond ge raakt, dat hij een half uur later in het Diaconessenhuis in Breda is bezweken. De heer Blankers kwam met zijn motorrijwiel in botsing met een bestelwagen die hem geen voorrang verleende. Arbeider door stroom gedood Maandagmiddag is op het Comac- kunstmèstoverslagbedrijf te Lutje- kolhorn, in de gemeente Wieringer- meer de transportarbeider C. Hol- lenberg wonende te Winkel, ge huwd en vader van drie kinderen, bij het bedienen van een transport band met een elektriciteitsleiding in aanraking gekomen en op slag gedood. Zaterdag, 107 dagen na de ope ning, heeft de wereldtentoonstel ling in Montreal, de Expo '67, haar dertigmiljoenste bezoeker ontvangen. Het is mevr. Thimo- thy Broderick uit Toronto. BEZOEKERS AAN SCHIPHOL KREGEN REIS NAAR PARIJS AANGEBODEN Schiphol: Het nieuwe Schiphol heeft in drie maanden tijds al een miljoen bezoekers getrokken. Vorig jaar trok het oude Schip hol in een heel jaar 1,4 miljoen bezoekers. Het echtpaar Hoppe uit Dinslaken (Did), dat met va kantie in IJmuiden is, waren de gelukkigen. Zij kregen een reis naar Parijs aangeboden. Op de foto de heer Hoppe met zijn echt genote Rosemarie en hun 9-jarig dochtertje Karin. Vrachtautochauffeur verongelukt Gisternacht is in Ede op de rijksweg Utrecht-Arnhem ter hoogte van de afrit naar de weg Renswoude-Plankewambuis de 20-jarige vrachtautochauffeur G. Woltering uit Vorden bij een on geluk om het leven gekomen. Door tot nu toe onbekende oor zaak raakte zijn vrachtauto van de weg af. Of de heer Woltering uit de cabine is gesprongen, dan wel er uit is geslingerd, is niet duidelijk, maar hij raakte bekneld tussen de vrachtauto en een boom. Hij was op slag dood. Motorrijder verongelukt Maandagmiddag is de 21-jarige C. Philips uit Deventer bij een verkeersongeval om het leven ge komen. Hij reed met zijn motor op de rijksweg AmersfoortApel doorn ter hoogte van „Het eierres- taurant" bij Barneveld en botste tegen een personenauto die de voor- rangsweg wilde oversteken. Het slachtoffer was op slag dood. Met de arrestatie van de 20- jarige kanonnier R. M. van der W. uit Amsterdam en diens jon gere broer, de 17-jarige radio monteur T. G. E. van der W„ is een einde gekomen aan een periode van twee maanden, waar in vele soldaten van de 44e af deling veldartillerie in de leger plaats 't Harde op de Veluwe goedkoop aan hun rokertje kwa men. De sigaretten waren nl. door ,de beide delinquenten op 15 juni en op 29 juli buitge maakt 'bij succesvolle inbraken in het kleine sigarettenwinkel- tje van de firma Hexspoor op het oude Schiphol. De eerste maal bestond de buit uit circa 1000 gulden aan rookwaren, de tweede maal uit minstens 10.000 gulden, alles gerekend tegen in- koopwaarde. De kanonnier wist er wel raad mee. Hij bracht de sloffen siga retten, de pakjes shag en tabak in zijn auto naar de legerplaats en deed ze daar aan de soldaten tegen sterk gereduceerde prijzen van de hand. Hij begon met 50 cent per doosje sigaretten, maar toen de zaken goed ginfen sloeg hij zijn prijs op tot 10 gulden per slof van 10 pakjes. Aangezien vele van de mili tairen wisten dat de sigaretten afkomstig waren van diefstal, gaat de koninklijke marechaus see thans na wie van hen in aan merking komen voor bestraffing door de militaire rechter wegens heling. De twee daders van de beide inbraken werden door bloot toe val gevonden. De kanonnier werd vorige week vlak buiten de legerplaats bij een routine controle op de weg van militaire auto's aangehouden en de mare chaussees ontdekten in zijn wa gen een hoeveelheid sloffen met sigaretten, die hun verdacht voorkwam. Bij scherpe onder vraging viel de kanonnier door de mand. Met zijn jongere broer, die al eerder met de politie in aanra king was geweest, zij het voor een ander delict, trok de kanon nier op donderdagavond 15 juni naar het oude Schiphol, dat sinds de ingebruikneming van het nieuwe areaal een verlaten in druk maakt. Wel patrouilleert er nog een dienst voor orde en veiligheid van de luchthaven zelf, doch blijkbaar niet zo in tensief dat van strenge bewa king kan worden gesproken. Het winkeltje van Hexspoor aan de buitenkant van de vroe gere ÏCA-vertrekhal is na de verhuizing van de luchthaven in bedrijf gebleven, omdat ten slotte nog allerlei firma's en veel K.L.M.-personeel op het oude Schiphol werken. Zij braken de deur open, gooiden lukraak slof fen in enkele lege kartonnen dozen en sjouwden die enkele meters over het trottoir naar de auto. Niemand lette er op. Daags daarna werd de toe gangsdeur naar de Icahal met een flink houten paneel dicht gespijkerd. Maar het baatte wei nig. Anderhalve maand later trokken de beide broers opnieuw naar de luchthaven, maar wer den toen door de portier bij de oude hoofdingang niet toegela ten, omdat ze geen behoorlijke reden opgaven voor hun bezoek. Daarop reden ze over de Ring vaart heel eenvoudig naar de uitgang van het oude Schiphol, lieten hun auto op het parkeer terrein staan, omdat men de uit gang wegens éénrichtingsverkeer niet in mag rijden, braken weer bij Hexspoor in en droegen nu heen en weer lopend tussen de winkel en het parkeerterrein veel meer rookwaar naar hun auto. Het was nog niet eens don ker, doch als er al voorbijgan gers waren, dan letten die niet op de jongens. Bij zijn verhoor deelde de kanonnier nog mede, dat zij tij dens het inbreken gestoord wer den door een man, die uit de automaat een pakje sigaretten kwam halen. De beide jongens lieten zich plat op hun buik in het winkeltje vallen.'De man keek echter door de ruit van het loket naar binnen. „Hij keek ons recht in het gezicht", zo ver klaarden zij, „maar hij toonde geën spoor van verbazing en ging gewoon weg." De onbekend gebleven man hee/t inderdaad niets bij de politie gemeld. De 17-jarige Surinaamse jongen, die op 27 juli per vliegtuig naar ons land werd gebracht met een kogel in de rechter hartkamer, is dinsdagmiddag gezond en wel naar Suriname teruggekeerd. In 't academisch ziekenhuis te Leiden werd het projectiel daags na zijn aan komst bij een volkomen ge slaagde hartoperatie verwij derd. Voor herstel bleef hij nog twee weken in het zieken huis. Naar destijds gemeld, werd de jongeman met enkele kamera den op 30 juni in Paramaribo op heterdaad betrapt hij een poging tot inbraak. De politie zond hem een kogel achterna, toen hij de benen nam. Won derlijk bleef hij in leven, hoe wel de kogel hem in het hart trof. Onder geleide van een Leidse hoofdinspekteur en twee da mes werd de jeugdige delin quent dinsdagochtend naar Schiphol gebracht en op het K.L.M.-vliegtuig naar Para maribo gezet, waarmee toeval lig ook vice-premier Bakker voor zijn oriëntatiereis naar de West vertrok. Aangezien de justitif het gevaar van ont vluchten op deze luchtreis mi niem acht, werd de jongen in het vliegtuig door niemand vergezeld. De hoofdinspekteur overhandigde zijn paspoort aan de purser. Op het vliegveld van Paramaribo wordt hij door de politie opgevangen. Waarnemend president gene raal Soeharto van Indonesië heeft dinsdag op kunstmatige wijze bereide rijst gekeurd en gezegd te hopen dat het op het ogen blik rijst invoerende Indonesië weer een rijst exporterend land zal worden. De rijstkorrels wor den gemaakt van graan, tapioca en bonen door een Indonesische maatschappij met in Japan ge bouwde machines en er wordt gebruik gemaakt van een for mule van de Amerikaanse voed seldeskundige Kapelo. Na de eerste geslaagde proeven heeft de regering besloten 100 van dergelijke machines te kopen tegen een bedrag van twee mil joen dollar. Zij zullen eind van dit jaar worden afgeleverd en 162.000 ton rijst per jaar gaan fabriceren. Indonesië voert thans 275.000 ton rijst per jaar in. Het Russische schip „Svirsk" is zondag uit het dok de haven van Dairen (China) binnenge sleept en mag vertrekken nadat bemanning en schip twee dagen door Chinese demonstranten wa ren lastig gevallen. Het Russi sche persbureau „Tass" meldt dat de gehele bemanning weer aan boord is, de gezagvoerder die door de Chinese autoriteiten was gearresteerd, inbegrepen. Tijdens de relltjes waren ge zagvoerder, de tweede stuurman en twee bemanningsleden door de Chinezen aangehouden. Het schip kreeg toestemming tot vertrek nog geen 24 uur na dat premier Kosygin van de Sowjet-Unie zijn vakantie on derbrak om premier Tsjoe en- Lai een protesttelegram te zen den. Kosygin waarschuwde dat de ongeregeldheden de Russisch- Chinese handelsbetrekkingen zou kunnen belemmeren, waar door de nagenoeg laatste hand tussen de twee grote communis tische staten zou zijn verbroken. Begeleid door zeven Chinese sleepboten, vol met leden van de rode garde, verliet de Svirks de haven van Dairen. Volgens het Russische persbu reau „Tass" was het schio over dekt met anti-Russische aanplak biljetten. Het zette koers naar Wladiwostok. Volgens radio-Peking heeft China krachtig bij de Sowjet- Unie geprotesteerd, omdat twee opvarenden van de „Svirsk", onder wie tweede stuurman Iva- nov, de Chinese partijleider Mao Tse-Toeng zouden hebben be ledigd. Ivanov zou een insigne met de beeltenis van Mao over boord hebben gegooid. Omdat de gezagvoerder had geweigerd de betrokken opvarenden uit te leveren, hadden de Chinese autoriteiten besloten de kapitein te „deporteren" en de „Svirks" onder gewapende geleide buiten de Chinese territoriale wateren te brengen. Volgens de nota mo gen de betrokken zeelieden niet meer naar China terugkeren. Herhaling van een dergelijk in cident zou streng worden ge straft, aldus radio-Peking. I

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5