PROVINCIAAL NIEUWS De broederschap van de bronzen draak Zes nieuwe schepen voor Atlantic Container Line Aardenburg Axel Breskens G roede Koewacht Middelburg Sas van Gent Sluis Sluiskil Geref. Kerk schonk hugenoienkruis aan „Backten Dieke' Techiek faalde niet Huis stortte op bewoners Andreas Papandreoe vraagt om bespoediging proces Woensdag 16 augustus 1967 RE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Geweldloze weerbaarheid Van 19 tot 27 augustus wordt in samenwerking met de vereni ging Jeugd in de Wereldvrede in het Van Eeghenhuis een cur susweek gehouden met het the ma: „Geweldloos actief". De or ganisatie berust bij het centrum voor Geweldloze Weerbaarheid. Geen wielerwedstrijd voor dames De geplande wielerwedstrijd voor dames kon geen doorgang vinden in verband met onvol doende deelname. In plaats daar van kwam er een volkskoers op ;ewone fietsen. De deelnemers "ïieraan moesten 12 ronden van 1 km afleggen. De uitslag luidde: 1. E. de Clerck, 2. T. Coert, 3. K. de Wan del en 4. C. Dhondt. Daarvoor was een wedstrijd voor adspiranten over 38 km ge houden. De uitslag hiervan was: 1. Rokvent (Knokke), 2. K. Bal, 3. H. van Dongen, 4. A. v. d. Bun der, en 5 P. Romijn. Officiële opening van de „Zevensprong" De nieuwe r. k. kleuterschool „De Zevensprong" gelegen in plan Oost en begrensd door de Sikorsky- straat, de Maczekstraat en de Mo- zartstraat is maandagmiddag offi cieel in gebruik genomen. Bij deze opening waren aanwezig het voltallig college van B. en W. van Axel, de pastoor-deken Van Mechelen uit Terneuzen, evenals de inspectrice van het kleuter onderwijs, mej. M. J. de Jonge uit Middelburg, de besturen van ande re scholen ter plaatse en de archi tect de heer 3. J. Steel en de aan nemers. De voorzifter van het r.k. school bestuur pastoor De Jong sprak een welkomstwoord tot de genodigden, die zijn vreugde er over uitsprak dat deze school tot stand is kunnen komen. Hiji roemde de medewer king, welke alom verkregen is, o.a. van het gemeentebestuur en de inspectrice van het kleuteronder wijs en bracht hulde aan de archi tect J. J. Steel en de aannemers en verdere werkers om deze school te realiseren. Ook sprak hij zijn blijd schap er over uit, dat mej. Marie de Rijcke op haar hoge leeftijd hier aanwezig kon zijn. Zij is het ge weest, die omstreeks 1900 alhier is begonnen met de z.g. bewaar school. Toen was het z.g. „lapjes- pluizen" nog een van de voornaam ste bezigheden van de kinderen. Het kleuteronderwijs is ontwik keld tot wat het tegenwoordig is, n.l. aangepast onderwijs in een modern gebouw met moderne leer middelen. De pastoor ging hierna over tot de inzegening van het gebouw. De burgemeester van Axel de heer M. K. van Dijke, feliciteerde het schoolbestuur met hetgeen thans tot stand is gekomen. Hij ging nog eens na de weg, die is af gelegd sinds de aanvrage tot stich ting der school bij het college van E. en W. is ingekomen en ook de moeilijkheden welke door de ge meente (financiering) overwonnen moesten worden. Hierna was het woord aan de in- sn^ctrice mej. De Jonge voor de officiële ooèning. Een groepje kin deren voerde het oude volksdansie ,.De Zevensprong" uit, waarmee de opening een feit was. Mei. De Jonge sprak vervolgens woorden van waardering aan allen die hadden medegewerkt om deze mooie school in een mooie omge ving te realiseren. Zij onderstreeDte de woorden van de burgemeester, dat het onderwijs gespreid moet zijn over de gehele gemeente. Het is inderdaad beter van kleine schooltjes in verschillende wijken, dan 'n grote school, ook al is deze centraal gelegen. Men moet met de school, en vooral met een kleuter school, naar de kinderen toe gaan. Hierna was ieder in de gelegen heid „De Zevensprong" te bezich tigen. De Visserijfeesten De derde dag van de Visserij feesten in Breskens heeft zich in een grote belangstelling mogen verheugen welke vooral uitging naar de grote jaarmarkt op het Otanjeplein. Tot laat in de avond was het er een gezellige drukte en kon men zich schoorvoetend tussen de kramen voortbewegen. 's Avonds gaf de muziekvereni ging Uit het Volk voor het Volk op het Spuiplein een zeer geslaagde taptoe waaraan ook de drumband haar medewerking verleende. Na afloop kwam het stichtings bestuur in hotel Valk bijeen om de balans op te maken. Voorzitter E. Seus meende dat de Visserijdagen in alle opzichten weer geslaagd konden worden ge noemd. Hij betreurde het echter dat er geen praalwagens hadden kunnen uitgaan daar dit toch altijd de stoot voor het feest en voor velen een attractie vormen. Slechts een paar buurtverenigin gen bleken echter bereid dit jaar een wagen te maken. Toch moest geprobeerd worden een ander pro gramma te bieden. Hierin is men wel Geslaagd. Dank bracht hij aan Bet gemeentebestuur, de gemeente opzichter, de politie en het bestuur voor hun spontane medewerking. De garnalenkoningin met haar hoWMVMji hebben - zich ook .wce; goed van hun taak gekweten, hoewel zij niet zoveel in het open baar behoefden te komen als voor gaande jaren. Voor ieder van hen was er een presentje in de vorm van een byouteriedoosje. Jammer vond hij het ook dat vanwege personeelstekort geen entree kon worden geheven. Burgemeester J. Eekhout vond het traditiegetrouw samenkomen een goede gedachte. Men kan dan nog eens over de gebeurtenissen van gedachten wisselen. Ieder jaar vond hij het weer een opgaaf de feesten te organiseren. Toch zijn deze ook dit jaar wederom geslaagd hoewel het bestuur in het begin zeer somber gesteld was. Hij dank te allen die aan het welslagen had den medegewerkt. Ook hij betreur de het dat er geen praalwagens uitgegaan waren. Toch heeft men weer iets geboden waarvoor de belangstelling zeker niet minder was. De basis van het ogenblik is zeker gezond genoeg om voor 1968 wederom de feesten op touw te zetten. Geen voorrang verleend Op de kruising Slikkenburger- weg-Groenedijk zijn twee per sonenauto's met elkaar in bot sing gekomen toen een personen auto, bestuurd door W. W. uit Arnhem, geen voorrang verleen de aan P. M. uit Nieuwvliet. Op het kruispunt Buitenlust op de rijksweg Breskens-Schoon- dijke verleende de bromfietsbe rijder H. V. uit Middelburg geen voorrang aan een personenauto bestuurd door B. F. uit Rotter dam die op de voorrangsweg reed. V. liep een dubbele been breuk op en werd, na door dokter Ossewaarde te zijn verbonden, naar Middelburg vervoerd. Verkeersongeval Door te hoge snelheid met zijn bromfiets botste M. uit Schoon- dijke op een personenauto die vanaf de Grote Kade de Schel- dekade op wilde rijden. Dokter Ossewaarde verleende eerste hulp en constateerde een bovenbeenbreuk. M. is naar het ziekenhuis te Oostburg overge bracht. Vechtpartijtje Op het achterpad van de Bou levard heeft J. BI. uit Breskens zijn plaatsgenoot J. B. zodanig met een bezem op zijn hoofd ge slagen dat doktershulp moest worden ingeroepen. Zeehengelwedstrijd Zondag 20 augustus houdt de hengelsportvereniging „De Zee krab" de jaarlijkse internationale zeehengelwedstrijd. Deze wed strijd, die begint om 12 uur, zal worden gehouden vanaf de han delshaven tot aan Nummer Een. Overplaatsing Tot opperwachtmeester, wnd. groepscommandant, is met ingang van 19 augustus benoemd de heer L. Burgier, thans te Zuiddorpe. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 6 t/m 12 augustus aangevoerd: 15.506 kg export-garnalen, 1090 kg pellerij-garnalen; 52 kg bot; 838 kg schar; 2837 kg schol; 6589 kg tong; 511 kg tarbot; 145 kg griet; 493 kg gul; 47 kg rog; 459 kg poon; 603 kg makreel; 82 kg haai; 240 kg onverkochte schol en 89 kg onverkochte poon. Inbraak zomerhuisjes Op het strand te Groede is in een 12-tal zomerhuisjes ingebro ken. Bijna al de ontvreemde voorwerpen zijn op het strand terug gevonden. Vermist worden nog een verrekijker en een foto toestel. Verrassende ontknoping in de zaak Koewacht In een bijzondere raadszitting van de gemeente Koewacht werd maandagavond de geruchtmakende affaire in Koewacht, waarover zelfs de gehele Nederlandse pers en ook buitenlandse kranten uit voering hebben geschreven, als afgedaan beschouwd. Twee agendapunten waarover men het spoedig eens was: een be drag van 8680 beschikbaar te stellen voor nieuwe lampen voor de straatverlichting en 425, voor het leggen van een nieuwe PZEM- kabel in de Wilhelminalaan, waren slechts voorwendsel om de raad bijeen te roepen. Na de behandeling van deze twee punten vroeg burgemeester G. E. E. M. Dierick nadrukkelijk aan mevr. M. Vermandeide Bock of hij het briefje dat hij van haar ont vangen üad, mocht voorlezen. Mevr. Vermandei had geen be zwaar, alleen de heer R. A. P. Pols poel verliet de raadszaal, na pro test tegen het voorlezen te hebben aangetekend. De heer Polspoel ageerde tegen het voorlezen omdat, naar hij uitriep, de brief van nievr. M. Vermandeide Block niet op de agenda stond. De brief betekende officieel het einde van de zaak in Koewacht waarover men uitvoering had kun nen lezen. De brief luidde als volgt: „Ondergetekende, mevr. M. Ver- mandelde Block, raadslid van de gemeente Koewacht, verklaart hier door dat zij er thans van over tuigd is, dat zij ten onrechte de burgemeester ervan heeft beschul digd, dat hij, of althans de gemeen te Koewacht, haar nog ongeveer ƒ.700 schuldig was, waarop zij meende recht te hebben. Zij biedt hiervoor haar veront schuldiging,aan en betreurt het dat als gevolg van de door haar geuite beschuldigingen zoveel valse en lage kritiek op de burgemeester en het gemeentebestuur is uitge oefend." Door deze brief kwam aan het licht dat de gehele ruzie in Koe wacht, die zich vooral afspeelde tussen burgemeester G. E. E. M. Dierick en mevr. M. Vermandei de Block niet veroorzaakt is door het 'jubileum van de secretaris, maar een slepende zaak is, waar van de oorsprong op zijn minst 19 jaren geleden was. Zowel tegenover de pers als in de openbare zitting waarvoor uiter aard veel belangstelling bestond, verklaarde mevr. M. Vermande! dat zij de brief wel had onder tekend, maar hem niet zelf ge schreven had. Later op de avond verklaarde mevr. Vermandei nog tegenover de pers dat zij weliswaar betreurde dat zij de burgemeester had beschuldigd over die 700, maar ze had pertinent geen spijt over een en ander zoals in de twee de alinea van de brief geschreven stond. Het ziet er nu naar uit dat de rust in het vlassersdorp Koewacht zal terugkeren, maar burgemeester Dierick, lid van de familiedynastie die bijna honderd jaren over Koe wacht de scepter zwaajde als bur gemeester, zal het toch niet gemak kelijk krijgen in het kleine raads- zaaltje van Koewacht. Middelburg wil plein voorlopig liever ongewijzigd laten In een telegram aan de minis ter van volkshuisvesting en ruim telijke ordening hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland ver zocht alle voorbereidingen tot het wijzigen van het Abdijplein te Middelburg stop te zetten in ver band met het bezoek dat het groot-hertogelijk paar van Lu xemburg op 14 september a.s. aan Middelburg zal brengen. Aan dit verzoek wordt toegevoegd dat Ged. Staten in het algemeen verontrust zijn over de plannen voor het Abdijplein. Het college zal gaarne voor de eventuele uit voering in de plannen worden gekend, aldus het telegram dat zal worden gevolgd door een brief waarin nader op deze zaak zal worden ingegaan. Het was de bedoeling het mid dengedeelte van het Abdijplein op korte termijn te voorzien van een asfaltlaag met fijn grint waarop later schelpen zouden worden aangebracht. Reeds eer der zond het dagelijks bestuur van de V.V.V. in Middelburg de minister een telegram met het verzoek de werkzaamheden aan het plein nog niet te doen be ginnen maar nader overleg te plegen met vertegenwoordigers van de Middelburgse gemeen schap voor een betere vorm geving. Ook het gemeentebestuur van Middelburg heeft de minis ter zijn bezwaren kenbaar ge maakt. Kraanmachinist verongelukt Bij de bouw van de nieuwe brug over het kanaal Terneuzen Gent is dinsdagmorgen te Sas van Gent een ongeval gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 49-jarige kraanmachinist H. Cranendonk. Het slachtoffer was te Sas van Gent bezig met het zandscheppen uit de betonnen brugpijler toen de 36 meter hoge Amerikaanse mobiele hijskraan door tot op he den onbekende oorzaak vanaf de loopbrug in het water stortte. De buiten op de cabine van de kraanstaande L. B. C. uit West- dorpe sprong er tijdig af en wist zich zwemmende te redden en heeft nog tevergeefs getracht het slachtoffer te redden. De brugwachter A. J. van D. uit Sas van Gent snelde toe en dook naar het slachtoffer. Ook zijn poging had geen resultaat. Het stoffelijk overschot kon na een half uur worden geborgen. De kraanmachinist afkomstig uit 's-Gravendeel was gehuwd en vader van zeven kinderen. Geslaagde reis van O.N.A. Met een drietal bussen trokken ruim 130 reislustigen voor de jaarlijkse zomerreis van de reis- club O.N.A. in Sas van Gent op reis om een bezoek te brengen aan de Biesbosch en de nieuwe luchthaven Schiphol. Om iets over zes uur vertrok men uit Sas van Gent en om half negen was het eerste doel van de reis bereikt. Met rondvaartbo ten vanuit Lage Zwaluwe en Drimmellen doorkruisten men bijna twee en een half uur lang de wateren van de Biesbosch. Om ongeeer het middaguur vertrok men naar Amsterdam om een bezoek te brengen aan Schiphol. Na daar een bezoek gebracht te hebben van meer dan twee uur werd de terugreis aanvaard, en het was Rotterdam dat diende om als laatste pleisterplaats voor de thuishaven. In de stromende regen werd het laatste traject naar Sas van Gent afgelegd, waar men om half twaalf arriveerde. De O.N.A.-zomerreis, waarvoor grote belangstelling bestond, is in alle opzichten geslaagd. Tentoonstelling van schilderijen De Belgische kunstschilder R. Quintijn houdt in de raadhuis- kelder een tentoonstelling van schilderijen van 17 aug. tot 3 sept. De heer Quintijn werd o.m. onderscheiden met de zilveren medaille voor beroepskunste naars in België en met de medail le voor Kunst in Europa. Handboogsport De handboogmaatschappij „De vastgestelde schieting op de staande wip, waarvoor een tame lijk goede belangstelling bestond, ondanks het minder gunstige weer en een paar kermisschietin- gen in de naaste omgeving. Zowel van onze zuiderburen als van de Zuidbevelandse schutters waren enige vertegenwoordigers aan wezig. De uitslag was: eerste hoogvo gel: Ph. Obrie, Zandstraat; twee de hoogvogel; M. Goethals, Zand straat; zijvogels: de bijna 80-jari- ge Jos. van Esbroeck te Sluiskil en A. Puylaert te Zuiddorpe; kal len: J. Dhert te Terneuzen en de 15-jarige P. de Jonge te Ovezan- de. De stand voor de puntenschie- ting 1967 om het bezit van een beker is momenteel; G. van Waes te Westdorpe en H. Velleman te Terneuzen, beiden met 7 punten; E. Kaas te Zandstraat, en J. Bruggeman te Braakmanpolder, beiden met 6 punten. Gebleken is, dat de stilalarmver- binding tussen het hoofdkantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam, waar vrijdagmiddag een gewapende roofoverval werd gepleegd, en het hoofdbureau van politie niet heeft gefaald. Zoals be kend gingen enkele kostbare minu ten verloren doordat de politiewa gens aanvankelijk naar een bijkan toor van de bank in Amsterdam oost werden gedirigeerd. Van de zijde der politie werd daarover verklaard, dat nadat de kassier op de alarmknop had gedrukt bij de inspecteur van dienst een nummer was gaan branden dat met het bij kantoor in oost correspondeerde en een technische storing dus de oor zaak van het misverstand was. Naar de politie thans mededeelt werkte de technische apparatuur uitstekend, maar maakte een poli tieman op het hoofdbureau na het alarmsein een vergissing bij de uit voering van de vaste instructies. Ieder die het bejaardentehuis „Bachten Dieke" betreedt zal on getwijfeld worden getroffen door het fraaie hugenotenkruis dat, uitgevoerd in twee prachtige houtsoorten, hangt tegen een donkerblauw fond. Het is een (kostbaar) geschenk van de Ge reformeerde Kerk te Terneuzen, gisteravond door ds. W. H. Gis pen aangeboden. Dit gebeurde in aanwezigheid van het mode- ramen van de Terneuzense Ge reformeerde Kerk, het bestuur van „Bachten Dieke", de direc trice, mevrouw P. MaatDiele- man en de bewoners en het per soneel. Na een kort welkomstwoord door de directrice gaf ds. Gispen een korte uiteenzetting over dit geschenk dat werd vervaardigd door de beeldhouwer Klaas op 't Land uit Achterveld (Utrecht). Hij zei verder dat het hugeno tenkruis moet gezien worden als het symbool van het wereldpro- testantisme. Het kruis, vervaardigd uit een donkere en een lichte houtsoort, bestaat uit een malthezerkruis (het Lotharingse kruis) een ge- styleerde lelie (fleur de lys) waarmee de hugenoten ondanks alles hun trouw aan het Franse koningshuis wilden tonen, en een nederdalende duif, teken van Gods Heilige Geest. Tussen de armen van het kruis zijn vier harten gevormd, die ons zeggen: „Er is in de liefde geen vrees, want de volmaakte liefde drijft de vrees uit". In de acht punten van de kruisarmen zien sommigen een symbool van de acht zaligspre kingen. Ds. Gispen zei in zijn toe- In tegenwoordigheid van ds. Gis pen en de heer Van Es onthulde de directrice zr. Maat het hugenoten- kruis. spraak tenslotte te hopen dat dit kruis een symbool voor „Bach ten Dieke" en zijn bewoners zal zijn. Nadat de directrice zr. Maat het kruis had onthuld sprak de voor zitter van 't bestuur van „Bach ten Dieke", de heer D. van Es, 'n dankwoord, waarin het hem moeilijk viel zijn grote erkente lijkheid jegens de Gereformeer de Kerk in Terneuzen tot uit drukking te brengen. Daarna werd voor de bewo ners en de gasten een aantal dia's vertoond over de activi teiten (waaronder enkele uit stapjes) van de bewoners van „Bachten Dieke". In een dichtbevolkte wijk van Karatsji zijn dinsdag 13 mensen meest vrouwen en kinderen gedood en 23 gewond toen een huis met vier verdiepingen in stortte. De Griekse minister van bin nenlandse zaken, Patakos, heeft op een persconferentie gezegd, dat de voormalige Griekse minis ter Andreas Papandreoe, die ge vangen zit op beschuldiging van hoogverraad, geklaagd heeft dat hij aan t.b.c. lijdt en om bespoe diging van zijn zaak heeft ver zocht. Andreas Papandreoe, zoon van de voormalgie premier George Papandreoe, werd in april ge arresteerd toen het Griekse leger de macht in Griekenland aan zich trok. Andreas werd naderhand van hoogverraad beschuldigd. Volgens Patakos is het enige wat de gevangenisarts van An dreas kan zeggen, dat zijn bloed niet in orde is. Patakos verwacht dat over ongeveer drie weken Andreas officieel in staat van beschuldiging zal worden gesteld. „Achter hen, die de macht in Griekenland hebben gegrepen, staan alle duistere machten van het fascisme", zo wordt gezegd in een verklaring die een gehei me verzetsorganisatie, „democra tische verdediging" geheten, aan de buitenlandse correspondenten in Athene heeft gezonden. Waarnemers menen dat deze organisatie gesteund wordt door kringen van het Griekse centrum. In de verklaring wordt een be roep op alle oppositiegroepen ge daan om zich te verenigen in de strijd tegen de dictatuur, die „moet en zal verdwijnen". De Holland-Amerika Lijn en drie andere partners in de Atlantic Con tainer Line, de Wallenius Line, de Compagnie Générale Transatlanti- que en de Cunard Steam-ship Company Ltd, hebben zes roll-on/ roll-off containerschepen besteld bij Franse en Britse werven. De schepen bestemd voor de diensten van de Atlantic Container Line van Europese havens naar havens aan de oostkust van de Verenigde Staten zijn gegund op basis van de inschrijvingen inge diend door ongeveer twintig scheepswerven over de gehele we reld uit een totaal van 37, aan wie offerte is gevraagd. „Na diepgaand overleg kon op grond van een aan merkelijk prijsverschil helaas niet op offerte van de daartoe ook uit genodigde Nederlandse werven worden ingegaan", zo deelde de HollandAmerika Lijn dinsdag mee. t Vier schepen worden gebouwd bij Franse werven, twee bij de Chantiers d'Atlantique te St. Na- zaire en twee bij Ateliers et Chan tiers de Dunkerque et Bordeaux (France Gironde) te Duinkerken. De pas opgerichte groep van Britse scheepswerven aan de Tyne, Swan Hunter and Type Shipbuilders Ltd, ontving de opdracht tot de bouw van twee schepen. De schepen die in Frankrijk ge bouwd worden zijn één voor de HollandAmerika Lijn, één voor Wallenius Line en twee voor de Compagnie Générale Transatlanti- que, de in Engeland te bouwen 74.) Een honend gelach stijgt op vanaf de tribunes van het tour- nooiveld, als jonker Tobias zijn bluffende uitdaging heeft uitge sproken. Doch plotseling verstomt het gelach en alle ogen richten zich in spanning op de konink lijke loge. Lorenzo, de oude vorst van Napels, is uit zijn zetel opge staan en heft bezwerend zijn staf. Een geamuseerd lachje verhel dert het sombere gelaat van de grijsaard als hij de volgende woorden spreekt: „Heer Tobias Bluff van Plauderstein, gij hebt daar een uitdaging uitgesproken, die bijna beledigend is voor Na pels' edelen. Sluit u aan bij één der strijdende partijen en toon ons dat uw hoogdravende taal niet zonder grond is." „Ik dank u, o grote vorst, dat gij mij vergunt mijn vaardigheid in het hanteren van de lans te tonen," antwoordt jonker Tobias plechtig. Dan drijft hij zijn schamele knol naar de kant van het strijd perk, waar prins Angelo met Aram en de ovrige drakenridders opgesteld staan. „O, prins der prinsen," roept Tobias schallend, „sta mij toe, mijn meesterschap, over de krijg- manskunst in uw dienst te stel len. Ik zal uw tegenstanders in het stof doen vallen als verdorde herfstbladeren." „Deze hansworst zou ons allen maar belachelijk maken," zegt Angelo op gedempte toon tot Aram. „Ik zal een uitvlucht moe ten verzinnen om hem af te sche pen „Edele ridder," zegt hij glim lachend, „hoezeer ik u ook als tegenstander vrees, ik ben toch gedwongen, u naar de partij van mijn broeder Balthazar te ver wijzen. Mijn strijdmakkers dra gen allen de Bronzen Leeuw op de helm, als teken van onze broederschap, gij echter hebt een nogal rafelige verenbos als helm- tooi!" „Hoe nu? Kan ik mijn oren ge loven? briest jonker Tobias toor nig, wijst gij mij af omdat mijn helmtooi u niet aanstaat? Welnu, edele prins, voor er één uur ver lopen is, zult gij uw houding be jammeren en u de haren uit het hoofd trekken van spijt. Ik zal uw makkers wel eens die misse lijke draakjes van het hoofd scheren." twee schepen voor de Cunard Steamship Company Ltd. Alle bouwcontracten zijn opgemaakt op basis van een vastgestelde prijs van 11.4 miljoen dollar per schip met kredietvoorwaarden. De con tainerschepen worden ingericht voor het vervoer van 1000 auto mobielen en 580 containers met een afmeting van 20 voet of een evenredig aantal 40-voet containers in cellen of aan dek. Beneden- deks kunnen bovendien 80 a 90 roll-on/roll-off eenheden worden vervoerd. De voornaamste afmetin gen van de schepen zijn: lengte over alles 212 meter; breedte 28 meter; diepgang 8'/2 meter; draag vermogen 15.000 ton. De schepen worden voorzien van twee schroe ven. Zij worden voortgestuwd door stoomturbines, die de schepen een snelheid van 241/2 knoop kun nen geven. De schepen zullen wor den uitgerust met stabilisatietanks en een boegschroef. Het laden van de automobielen en het andere rol lend materieel vindt plaats via een klep in de achtersteven en zijdeu ren. De zes schepen zullen in dienst gesteld worden in de periode me dio 1969 tot begin 1970. Man wegens poging tot doodslag aangehouden De Amsterdamse politie heeft gisternacht de 30-jarige instal lateur A. M. B. aangehouden op verdenking van poging tot dood slag. Hij zou maandagavond met een geweer twee schoten hebben gelost op de woning van een 28- jarige elektricien in de Haven straat in de hoofdstad, waar esn kind uit het huwelijk van diens broer is ondergebracht. Verdach te, die thans samenleeft met de' vrouw van deze broer, kwam maandagavond het kind opeisen en moest met geweld uit de wo ning worden verwijderd. Later op de avond werd er opnieuw bij de elektricien aangebeld, maar deze deed niet open. Toen hij zich even later bij het raam bevond volgden de schoten, die in het plafond drongen. Bij onderzoek van de auto van verdachte vond de politie een ge demonteerd Flobertgeweer, een vizierkijker en enkele patronen. B. verklaarde dat hij niet van plan was geweest te doden, maar slechts schrik had willen aanja gen. Bunker in duinen was comfortabel jeugdverblijf Een bunker in de voor het pu bliek niet toegankelijke West duinen in Den Haag bleek een comfortabel ingerichte jeugdver- blijf te zijn. De politie, die dit ontdekte, hield zes jongelui aan, die verdacht worden van inbraak. Uit het politiehuisje aan het strand werden maandagmorgen een politiepet en negen flesjes limonade gemist; bij de buurman, een strandtenthouder, bleken ta fels en stoelen te zijn wegge haald. Hiermee hadden een 15- jarig meisje en haar vijf vriend jes van 15, 16 en 17 jaar zich in de bunker geïnstalleerd, die ook was opengebroken. In de bunker troffen politiemannen van het stranddetachement voorts aan: breekijzers, hamers, een tang en twee .tassen snoep.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3