Brits Suez-initiatief? Incidenten in Kinsjasa Witte Huis over de aanvallen bij Lang Son Aretfe wordt geheel vernieuwd BANJO VORMT INTERIM-REGERING IN MIDDEN-WESTEN VAN NIGERIA Raadselachtige sterfgevallen in Dordrecht RADIO DE K0CK DE STRUKTUUR VAN DE STICHTING VAN DE ARBEID HET WEER WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 7002 Elf doden bij explosie op Braziliaanse kruiser De mijnontploffing in Spanje Piratenzenders zwijgen K.V.P.-jongeren wensen bijeenroeping partijbestuur Sabotage In Navo-radarbasis Fotoverkennings vliegtuig boven Noord-Vietnam neergeschoten Neger burgemeester neemt ontslag Onbestendig Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Pnafc bg «toBMBWat: TERMÊUZEN Dirertit»-H«o*ir«daeteOT: 1 ran Stud* Telefoon: 01180 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs 8.— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 et. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuien Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géia handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandagAVnsdag-nummer tot. 10 uur voormiddag. Bngeland is van plan m de vei ligheidsraad een initiatief te on dernemen om het sinds het be gin van de Israëlisch-Arabische oorlog gesloten Suezkanaal voor de internationale scheepvaart ge opend te krijgen. Volgens be voegde Britse bron zou de Britse stap spoedig, en zeker vóór de opening op 19 september van de nieuwe zitting der algemene ver gadering, te verwachten zijn. Ook dinsdag hebben zich in Arette en omgeving aardschokken Het kleine toeristische Franse Pyreneeën-dorp Arette dat in de nacht van zaterdag op zondag door aardschokken is geteisterd, za! met de grond gelijk gemaakt en daarna weer opgebouwd worden, aldus is bekendgemaakt. De aardschokken hebben een dorpeling het leven gekost. 14 dor pelingen liepen verwondingen op. Een derde van het plaatsje werd verwoest. De kosten van de herbouw zul len volledig door de Franse rege ring gedekt worden. Dit heeft de Franse staatssecretaris voor socia le zaken, Jacques Chirac, ver klaard. voorgedaan. Er is evenwel geen melding van slachtoffers gemaakt. Velen van de 600 daklozen in Arette zijn door vrienden en ver wanten in huis genomen. Maar an deren hebben tenten opgeslagen bij hun ingestorte huizen, in weer wil van officiële aanmaningen om naar een kamp in de buurt van Arette te verhuizen. De herbouw van het 1200 inwo ners tellende Franse dorp zal ver moedelijk een jaar duren. In verlate berichten wordt ge zegd, dat ook zware schade is aan gericht in het nabijgelegen berg dorp Larrau, waar 80 van de huizen werd verwoest. De schade in Arette wordt thans geraamd op 15 miljoen frank (on geveer 11 miljoen gulden- Britse experts geloven, dat het kanaal binnen Irie maanden vrij van versperringen gemaakt zou kunnen worden. De Britse minister van buiten landse zaken, Brown, en zijn Noorse ambtgenoot Lyng waren het er tijdens hun besprekingen, die dinsdag in Oslo plaatsvonden, over eens, dat het Suezkanaal zo spoedig mogelijk open moet. En geland en Noorwegen behoren tot de grootste gebruikers van het kanaal. Het Zuidslavische persbureau Tanjoeg meldt uit Cairo, dat het Suez-kanaal binnen drie maan den voor vele schepen geopend zou kunnen worden. Maar het zou een jaar kunnen duren vóór dat het weer voor honderd pro cent bruikbaar zou zijn. Deskun digen bij het beheer van het ka naal zijn van mening, dat als er geen nieuwe schade aan het ka naal wordt toegebracht en de Is raëlische troepen zich terugtrek ken, de waterweg binnen drie maanden voor de scheepvaart ge opend zou kunnen worden, d.w.z. voor schepen tot een diepgang van 10.9 meter. Maar het zou een jaar duren alvorens schepen met een diep gang van 11.5 meter door het kanaal kunnen varen. Een ketelontploffing in de ma chinekamer van de Braziliaanse kruiser Almirante Barroso heeft maandag aan twee officieren en negen matrozen het leven gekost. Vele tientallen bemanningsleden raakten gewond. De Braziliaanse minister van marine, admiraal Rademaker Grunewald, en de vlootcommandant, die zich aan boord van het schip bevonden, ble ven ongedeerd. De kruiser bevond z ch op het moment van de explo sie 190 km uit de kust van de pro vincie Baba en was op weg naar R:o. De doden .en gewonden werden met helikoptèrs naar de wal ge bracht. De Biafraanse legerbevelheb ber brigade-generaal Victor Ban jo heeft dinsdag de macht aan zich getrokken in het midden westen van Nigeria en daar de federale grondwet buiten wer king gesteld. De 31-jarige Banjo, die vorige week de van de rest van Nigeria afgscheiden ooste lijke troepen in een opmars van tien uur naar Benin, de hoofd stad van het midden-westen, leidde, maakte per decreet be kend dat hij een interimregering had ingesteld en kondigde de vorming van een leger en politie macht voor het midden-westen aan „die voor het ogenblik onaf hankelijk zullen, blijven van de politie en het leger van Nigeria- en van Biafra". In een radiotoespraak zei Ban jo maandagavond nu „de zuide lijke Nigeriaanse stammen te zullen bevrijden van overheer sing door de noordelijke hausa en fulani's. Hij beloofde gelijke rechten voor de bini's, edo's, ijaw's, urhobo's en ibo's in het midden-westen. Voorts deelde hij mee dat de (federale) militaire gouverneur van het midden-wes ten, brigade-generaal Ejoor van wie sedert vorige week woensdag niets meer was ver nomen in goede gezondheid verkeert. Banjo zei in zijn toespraak zo dra dat uitvoerbaar was te heb ben voorgesteld „het bestuur over het midden-westen over te dragen teneinde op het oorlogs front te kunnen voortgaan en de bevrijding van Nigeria te vol tooien". De federale militaire regering kon, volgens hem, niet zeggen „het volk van Nigeria te vertegenwoordigen en te vech ten voor de eenheid van het land". Inmiddels hebben de militaire autoriteiten in Laos dinsdag ge zegd dat de federale troepen vanuit het westen, het noorden en vanuit zee het midden-westen binnentrekken. In Dordrecht hebben zich maandagavond twee sterfgeval len voorgedaan, die zowel te hulp geroepen medici als de po litie tot dusver voor een raadsel stellen, In de Koldeweijstraat zagen buren op een gegeven ogenblik de 64-jarige huishoudster M. H. N. van de 54-jarige heer K. van A., portier-bewaker, de straat oprennen. Vlak voor de deur van één der buren zakte zij ineen. Twee artsen die men onmiddel lijk waarschuwde, constateerden de dood. Toen men in de woning van de heer v. A. poolshoogte ging nemen trof men in de keu ken ook hem dood aan. Politie en parket stelden ge zien de omstandigheden een on derzoek in, maar konden tot geen enkele conclusie komen. Omdat men met alle mogelijkheden re kening wilde houden nam de po litie verschillende zaken, waar onder eet- en drinkwaren in be slag. Zij zijn naar het gerechte lijk laboratorium in Den Haag gebracht, omdat men ook kool- monoxydevergiftiging niet uit sluit. Men heeft direct een bloed proef genomen. - U Maandag zijnv bij een onder grondse ontploffing in een Astu- rische steenkoolmijn in de buurt van Mieres elf mijnwerkers om het leven gekomen. DE AARDSCHOK IN ARETTE Arette (zuidwest-Frankrijk): Een beeld van de vernieling, die werd aangericht tengevolge van een hevige aardschok.- Men gelooft, dat het dorpje vlak hij het epi centrum van. de beving lag. Met uitzondering van radio Caro line zijn maandag te middernacht alle piratenzenders langs de Britse kust voorgoed uit de ether gegaan bij het in werking treden van de nieuwe wet, die elke vorm van medewerking strafbaar stelt. Een station bij Schotland eindigde met treurige doedelzakmuziek, een an der hield een minuut stilte. Meer dan duizend jongelui met rouw banden om veroorzaakten op het Liverpool-station in Londen een rel. Ze zorgden bii de aankomst van een aantal disc-jockeys van het „Radio Londeri'-schip voor een wilde begroeting, waarbij meisjes onder de voet werden gelopen, ook politiemannen tegen de grond gin gen en een treinruit werd verbrij zeld. De Belgische ambassade in Kins jasa (Kongo) is maandag geplun derd, zo wordt uit de omgeving van het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken vernomen. De in ventaris isfop straat verbrand. Het personeel had het gebouw tijdig verlaten. De politie deed niets om de ge welddaden te verhinderen. Wel heeft president Moboetoe beloofd dergelijke gebeurtenissen voortaan te zullen voorkomen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel heeft verder ver nomen, dat zondagavond in Kinsja sa door middel van een luidspre kerauto van de pas opgerichte revolutionaire volksbeweging is aangekondigd dat de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en België zouden worden gearresteerd. Daar is niets van gekomen. Wel had de mededeling een gespannen sfeer in de Kongolese hoofdstad geschapen. De Belgische maatschappij Sabe na heeft haar vluchten op Kinsjasa tot nader order gestaakt. Zij had uit die stad bericht ontvangen dat alle wegen naar het vliegveld wa ren gesloten. Radio Kinsjasa heeft maandag meegedeeld dat Kongolese troepen oprukken naar Boekavoe, de stad die door de huurlingen onder ma joor Schramme Is bezet. Gezegd werd dat voor deze operatie 15.000 man beschikbaar zijn. De V.S. heb ben nog een C-130 transportvlieg tuig aan het Kongolese leger, dat gebruikt zal worden voor het ver voer van de strijdkrachten die Boe kavoe moeten omsingelen. Geschat wordt dat er 3000 huurlingen in Boekavoe zijn met inhogrin van gijzelaars, en ongeveer 1500 Katan- gaanse militairen. Verscheidene bruggen op de weg Kisangani KindceBoekavce zijn vernield, evenals verscheidene rivierschepen en regeringsgebouwen in het be trokken gebied, waardoor het op rukken van de troepen wordt ver traagd, aldus de radio. Het Witte Huis heeft maandag het bombardement van doelen nabij de grens tussen Noord-Viet- nam en communistisch China ver dedigd. Woordvoerder Christian ver klaarde dat president Johnson van mening is, dat „het bombardement in het noorden een essentieel on derdeel vormt van onze taak in het zuiden". De aanvallen op spoorwegverbindingen op slechts 15 km van de Chinese grens noem de hij verenigbaar met de herhaal de uitspraken van het Amerikaanse staatshoofd, dat hij geen uitbrei ding van de oorlog wenst. Christian bevestigde, dat president Johnson door middel van zijn afgezanten generaal Taylor en Clark Clifford aan de militaire leiders van Zuid- Vietnam heeft laten weten, dat hij er zeer veel waarde aan hecht, dat de komende verkiezingen in dat land eerlijk verlopen en dat de Amerikanen van Zuid-Vietnam zul len worden vervreemd als het niet eerlijk toegaat. (Advertentie) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De leider van de democratische fractie in de senaat, Mike Mans- field, noemde de nieuwe luchtaan vallen bij de Chinese grens een zeer gevaarlijke uitbreiding van de oorlog, „waardoor de V.S. dichter bij de rand van een mogelijke con frontatie met China worden ge bracht". De democratische leider van de senaatscommissie voor bui tenlandse aangelegenheden, Wil liam Fulbright, had de aanvallen al „zeer gevaarlijk en buitengewoon stom" genoemd. De republikeinse senator John Sherman Cooper pleitte voor een vermindering van de militaire activiteiten en een nieuwe poging om tot vredesover leg te komen. In een telegram dat gericht is aan de secretaris van het K.V. P.-bestuur, heeft de dagelijkse leiding van de K.V.P.-jongeren- groepen het volgende laten weten: „Wij betreuren het dat de in druk is gewekt dat het partij bestuur het adres van de pro gressieve concentratie onregle mentair heeft genoemd en wij ontkennen dat een dergelijke actie zou behoren tot de midde len welke buiten de lijnen val len van de K.V.P. Wij betreu ren het dat ook na radio- en tv-verklaring deze indruk is blij ven voortbestaan. Wij consta teren dat er nu onduidelijkheid is ontstaan over het recht van vrije meningsuiting binnen de K.V.P. en dat er onduidelijkheid is ontstaan over de positie van diegenen, die de bewuste brief hebben ondertekend. Om deze onduidelijkheid weg te nemen dringen wij erop aan het partij bestuur bijeen te 'roepen." Het Britse ministerie van de fensie heeft bekendgemaakt, dat een saboteur een ontploffing heeft teweeggebracht in een ge heime radarbasis van de NAVO bij Londen. Hij verschafte zich toegang tot deze 40 km van Lon den gelegen basis door het prik keldraad erom heen stuk te knip pen. Bij onderzoek bleek, dat de ontploffing, die zondag gebeur de, een gat in de schutting heeft geslagen. Er werd evenwel geen schade toegebracht aan de radar- reflektoren, aldus de officiële Britse mededeling. Naar aanleiding van de uit spraken van ir. J. Bosma en de heer A. Kloos over de .struktuur van het overleg in de Stichting van de Arbeid, deelde de voor zitter van T Nederlands Katho liek Vakverbond (N.K.V.), de heer P. J. J. Mertens, mee dat hij het een verheugend teken vindt, dat ook de werkgeversvoorzitter van de Stichting van de Arbeid op het standpunt staat dat de loonpolitiek een vertroebelend element vormt in de discussies binnen de Stichting van de Ar beid over andere fundamentele zaken. De heer Mertens is het met de heren Bosma en Kloos eens, dat loonpolitiek moet worden be dreven in de bedrijfstakken en onderneming en dat de stichting haar aktiviteiten moet beperken tot het geven van algemene richtlijnen en tot de behandeling van secundaire arbeidsvoorwaar den. Het geven van meer inhoud aan de stichting van de arbeid kan volgens de heer Mertens vooral worden bereikt door het weer verlevendigen van de wil tot samenwerking en een ver betering van de „gezindheid" van de deelnemers aan het overleg. Hij gelooft niet, dat de mentale en morele instelling van de hui dige overlegpartners in het alge meen aanmerkelijk minder po sitief is dan die van hun voor gangers, maar meent wel dat de omstandigheden sinds de eerste jaren na de oorlog in belangrijke mate zijn veranderd in een voor het overleg ongunstige richting. Het klinkt misschien wat para doxaal, aldus de heer Mertens, maar men moet de „verkilling" in de verhoudingen binnen de stichting toeschrijven aan de ver betering van de materiële situatie in ons land: „Zoals nood leert bidden, zo is een noodsituatie een uitdaging om aan dreigingen en moeilijkheden op vitale punten van het bestaan het hoofd te bie den ook een gunstige voorwaar de om te komen tot een vrucht baar overleg". Als de loonpolitiek wordt ge ëlimineerd uit de Stichting van de Arbeid, behoeft men naar de mening van de heer Mertens niet bang te zijn dat er dan voor de stichting te weinig specifieke on derwerpen voor overleg zouden overblijven. Het christelijk nationaal vak verbond ziet de uitlatingen van de heren Kloos en Bosma als en kele van de vele die de laatste jaren al aan de Stichting van de Arbeid zijn gewijd. De struktuur van en het overleg in de stich ting zijn al geruime tijd volop in discussie, zowel binnen de orga nisaties die daarvan deel uitma ken als in wijdere kring. Deze discussie is volgens het C.N.V. nog lang niet afgesloten. Aan de verklaringen van de beide voor zitters van de stichting kunnen naar het oordeel van het verbond dan ook geen conclusies worden verbonden ten aanzien van de uiteindelijke afloop van het overleg in de stichting zelf. Gedurende de laatste tijd is er al herhaaldelijk op gewezen zowel van C.N.V.-kant als van andere zijden dat het verloop van de jaarlijks terugkerende schermutselingen over de loon politiek het klimaat in de stich ting beslist niet ten goede is ge komen, aldus het verbond. Het voegt hieraan toe, dat dit natuur lijk op zichzelf geen reden be hoeft te zijn om alle loonpolitieke overleg uit de Stichting van de Arbeid te weren. Het C.N.V. meent, dat ook de heren Bosma en Kloos niet zover willen gaan. Volgens het C.N.V. moet voor op staan dat een vruchtbaar over leg in de Stichting van de Arbeid nooit mogelijk zal zijn zonder de wederzijdse goede wil om aan vaardbare oplossingen te vinden voor alle grote problemen die voor de ontwikkeling van en de verhoudingen binnen het Neder landse bedrijfsleven van door slaggevend belang zijn. Zo gezien bestaat er voor de Stichting van de Arbeid buiten de loonpolitiek een zeer ruime taak, aldus het C.N.V. Over de omvang daarvan en in verband daarmee over de sa menstelling van het bestuur van de stichting zal het overleg nog deze maand worden voort gezet. Uiteraard hoopt het C.N.V., dat dit overleg ertoe zal leiden dat de Stichting van de Arbeid er in de naaste toekomst in zal slagen, zich veel meer dan tot nu toe vruchtbaar en in goede harmonie bezig te houden met de belang rijkste vraagstukken waarvoor het Nederlandse bedrijfsleven zich op het ogenblik ziet gesteld. Een Amerikaans fotoverken ningsvliegtuig is zondag door Noordvietnamese luchtdoelge schut neergeschoten toen het foto's nam van de vernielde spoorwegverbindingen bij de Chinese grens. Naar een Ameri kaanse woordvoerder dinsdag meedeelde, worden de twee be manningsleden vermist. De acht- motorige Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben dinsdag hun bommentapijt gelegd op ar tillerie- en luchtdoelstellingen van de Noordvietnamezen in het zuidelijke deel van de gedemili tariseerde zone. Maandag werden op ruim 10 km ten noorden van de haven Haiphong een brug, munitieopslagplaatsen en ben zinedepots bestookt. Twee over spanningen van de 350 meter lan ge verkeersbrug stortten in. Floyd McCree, de enige neger burgemeester van een Ameri kaanse stad met meer dan 200.000 inwoners, de stad Flint in Michi gan, heeft zijn ontslag genomen omdat de gemeenteraad een ont- werpbepaling verwierp waarbij elke vorm van rassendiscrimina tie op het gebied van de huisves ting werd verboden. McCree zei zijn ambt niet te kunnen'blijven bekleden als voorzitter van een raad die niet de belangen van alle burgers vertegenwoordigt. McCree werd in november vorig jaar tot burgemeester van Flint gekozen, in welke stad een kwart van de bevolking uit negers bestaat. Een storing, die dinsdagochtend voor de ingang van het Kanaal ontstond, en in de loop van dins dagmiddag en -avond naar ons land trok, bracht op vele plaat sen heel wat regen. Deze storing zal vandaag boven Denemarken zijn aangekomen, waarna met zuidwestelijke win den onstabiele lucht vanuit Zuid- Engeland en het Kanaal naar ons land wordt gevoerd. Hierin zal een veranderlijke bewolking voorkomen waaruit enkele buien kunnen vallen. Gis teren liepen de temperaturen op tot waarden tussen 18 en 22 gra den. Veel warmer werd het in grote delen van Frankrijk en Ita lië waar de temperaturen oplie pen tot waarden tussen 25 en 32 graden. Tropisch was het zelfs in Spanje waar temperaturen van 30 tot 35 graden werd gemeten. Zo warm zal het vandaag in ons land niet worden, maar daar de lucht die aangevoerd wordt iets droger is, kunnen er enkele zon nige 'perioden voorkomen, waar door de max. temperaturen in de middag tot dezelfde waarden of iets hoger dan dinsdag kunnen oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Dezeltde temperaturen als dinsdag of iets hogere. WOENSDAG 16 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 10.20 10.55 Breskens 10.45 11.20 Terneuzen 11.21 11.56 Hans weert 11.55 0.30 Walsoorden 11.54 0.29 DONDERDAG 17 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 10.59 11.33 Breskens 11.24 11.58 Terneuzen 0.34 Hansweert 0.34 1.08 Walsoorden 0.33 1.07 ZON MAAN Aug. op onder op onder 16 5.24 20.03 18.49 0.25 17 5.26 20.01 19.30 1.29 18 5.28 19.59 19.58 2.45 19 5.29 19.57 20.18 4.05 20 5.31 19.55 20.33 5.24 21 5.32 19.53 20.45 6.41

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1