Weekend mei veel doden, zwaar en licht gewonden Luchtlijn Peking-Canton gestoord «RAIFFEISENBANK Piolileeiii in Hei Britse toeristen omgekomen bij Palma, Majorca 47-JARIGE ALLEENWONENDE BOER IN ZIJN WONING IN HEESWIJK DOODGESTOKEN Buurman deed gruwelijke ontdekking spaarbank en alle bankzaken DE VRIJE ZEEUW Maandag/dinsdag 14/15 augustus 1967 Drie doden, twee zwaar gewonden Eén dode en één gewonde Eén dode Eén dode en vier gewonden Vijf gewonden Eén dode en één gewonde Vier doden, één gewonde Twee doden één gewonde Eén dode Eén dode Zeven gewonden Anarchie in Canton A Haagse agenten redden negen mensen uit brandend huis IVB iddenstandsbond wil SER-advies over het containervervoer ivaar men véél meer doet dan sparen Geketende vader TREINBOTSING BIJ NEW YORK Eenzaam Te^en schemerdonker OPERATIE- KOP KOFFIE Pagina 2 Op de Monnijjedammerjaagweg tt Edam is zaterdagmiddag om streeks kwart over vier een per sonenauto frontaal op een tegen ligger gebotst bij een mislukte in- haalpoging. Drie inzittenden van de inhalende auto werden gedood. Het zijn de heren H. G. Westerhuis, 46 jaar, P. G. Smoorenburg, 27 jaar en G. A. Eijkelenkamp, 38 jaar, al len afkomstig uit Amsterdam. De beide inzittenden van de tegenlig ger, afkomstig uit Utrecht, werden zwaar gewond. Zaterdagavond is op de Loenen- seweg te Apeldoorn de 45-jarige J. H. Benedictus uit Leeuwarden ver ongelukt toen hij met zijn personen auto door nog onverklaarbare oor zaak achterop een bij de halte stil staande bus van de Veluwse Auto- dienst reed. De heer Benedictus werd bij deze aanrijding zo ernstig gewond dat hij kort daarna ter plaatse overleed. De naast hem zit tende mej. X. de V., 74 jaar oud, werd bij deze aanrijding levens gevaarlijk gewond en naar het zie kenhuis overgebracht. Zondag verongelukte op de Arn- hemseweg in Beekbergen de 63- jarige bromfietser J. W. Schut toen hoe plotseling de Arnhemseweg, een voorrangsweg opreed en gegre pen werd door een personenauto. De heer Schut was vrijwel op slag dood. Op de Maarsbergenseweg in Woudenberg is zaterdag de 39- jarige mevrouw Erkelens uit Voor burg om het leven gekomen. Haar man die de auto bestuurde reed door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom. Hij en twee kin deren werden licht gewond. Het jongste kind van 7 jaar dat bij moeder op schoot zat, moest met ernstige verwondingen in het zie kenhuis worden opgenomen. Op de weg ZwolleAlmelo vond zaterdagavond bij Nijverdal een frontale botsing plaats, vermoede lijk door een inhaalmanoeuvre. Drie personen werden zwaar en twee licht gewond. De lichtgewon den zijn mej. J. J. van E. uit Her- kingen en de heer R. H. van R.uit Amsterdam. De zwaargewonden uit de andere wagen zijn de heer W. te W. uit Hengelo en twee Franse lifters, resp. B. L. T. en S. J. Zaterdagavond omstreeks kwart over negen is op de rijksweg 28, van Harderwijk naar Hoevelaken, onder de gemeente Hoogland een personenauto bij het inhalen ge slipt en tegen een aanduidingsbord van de A. N. W. B. gebotst. De bestuurder, de 20-jarige J. Stoffers uit Paterswolde, gemeen te Eelde, werd zwaar gewond en de 19-jarige mede-inzittende van de verongelukte auto, J. P. Dunne- wind eveneens uit Paterswolde, verloor het leven. Op de rijksweg 27 nabij Meer kerk is zondagmiddag een Neder landse personenauto door nog on opgehelderde oorzaak door de mid denberm geschoten en frontaal op een Duitse tegenligger gebotst. De Nederlandse bestuurder, de 48- jarige C. Voets werd gedood, even als diens ca. 2 jaar oude dochter tje. Voorts werden gedood de 38- jarige H. G. Gübbert en de 56- jarige E. Domrath, beiden uit Bochum. Een derde inzittende van de Duitse auto verkeert nog in levensgevaar. In de nacht van zaterdag op zon dag om één uur heeft in de flauwe bocht van rijksweg 1 ter hoogte van de kruitfabriek te Muiden een ernstig verkeersongeval plaatsge vonden waarbij twee personen het leven verloren en een derde zwaar gewond werd. In de richting Am sterdam reeds een Ford bestuurd door de 25-jarige Hans Hoeve uit Laren (N.-H.). Bij het inhalen van een personenauto kwam deze auto In een slip en schoot naar het lin kerweggedeelte. Uit de richting Amsterdam kwam op dat moment een Fiat, bestuurd door de 45-jarige heer C. H. Steketee, die bovenop de over de weggeschoten auto vloog. De gevolgen waren zeer ernstig. De auto's werden niet alleen totaal vernield, maar beide bestuurders werden zo zwaar gewond dat zij op weg naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam zijn overleden. De heer Hoeve zat alleen in de auto, de beer Steketee was vergezeld van zijn echtgenote. Deze werd zeer ernstig gewond naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam overgebracht. In de nacht van zaterdag op zon dag, om half één, is te Hapert de 65-jarige bromfietser F. Kennis uit Hoogeloon om het leven gekomen. Hij botste tegen een auto, bestuurd door de 38-jarige J. S., die door de regen en het hierdoor veroorzaak te slechte zicht, op het linker weg gedeelte was gekomen. Op rijksweg 31 tussen Vries en de Punt is zondagmiddag omstreeks kwart voor twee een personenauto tijdens een regenbui geslipt door dat de bestuurder plotseling moest remmen. Zijn uitzicht werd name lijk plotseling weggenomen door een grote smak water, opgespat door een tegenligger. De auto kwam na over de kop geslagen te zijn tegen een boom tot stilstand. De echtgenote van de bestuurder, de 27-jarige mevr. T. Tabak uit Groningen, kwam om het leven. Haar man werd licht gewond. Te Midwolda heeft zich zondag avond omstreeks zes uur een on geluk voorgedaan waarbij' zeven personen min of meer ernstig let sel opliepen. Twee auto's, een ko mende uit de richting Scheemda met vijf inzittenden uit Fins.terwol- de en een komende uit de richting Winschoten bestuurd door een ga rageschouder uit Midwolda bot sten op de wegkruising Hora Sic- camawegSebo Ennemaweg te Midwolda met een zo hevige klap op elkaar dat de auto waarin vijf personen zaten middendoor brak. Een helft kwam in een sloot te recht, de andere helft 20 meter verder in een weiland. De inzittenden werden uit de brokstukken geslingerd en kwa men deels in een sloot, deels op het weiland terecht. De auto van de garagehouder sloeg over de kop en kwam ook in het weiland te recht aan de kant van een sloot. Met ambulances werden de gewon den naar het r, k. ziekenhuis te Winschoten gebracht. Met ernstige kwetsuren werden opgenomen de heer K. R. Jongsma uit Finster- wolde, zijn echtgenote C. Jongsma van den Heuvelen, hun om streeks 12-jarig zoontje Corrie Jongsma, mevrouw H. Doornsbos- Jongsma en een ongeveer 12-jarig vriendje, Otto Kerbof. Verder werd in het ziekenhuis opgenomen de garagehouder D. Blaauw uit Midwolda, zijn 15-jarige dochter Freddie BlaaUw kon na be handeling het ziekenhuis weer ver laten. De luchtverbinding tussen Pe king en Canton schijnt gestoord te zijn. Verscheidene diplomaten die zondag uit Peking naar Hong kong via Canton zouden vertrek ken, hebben zaterdag te horen gekregen dat hun vliegtuig niet zou opstijgen. Reizigers uit het westen die uit Peking naar een ander land willen reizen, heb ben al enige dagen de raad ge kregen via Moskou in plaats van Hongkong te reizen. Van de spoorwegverbindingen tussen Peking en zuid-China schijnt men niet zeker te kun nen zijn. Tegelijk doen geruch ten over onlusten in het gebied van Canton de ronde. Reizigers uit Canton hebben in Hongkong verteld dat in Can ton anarchie heerst. Verscheide ne duizenden gevangenen uit 'n werkkamp zijn ontsnapt. Deze zwerven door de straten en plunderen winkels. De twee dag bladen van Canton verschijnen niet meer, het Volksdagblad van Peking is niet meer te koop. Wel relayeert radio-Canton nog steeds uitzendingen van radio- Peking. Politie en leger patrouilleren ongewapend maar kunnen niéts uitrichten tegen de gevechten tussen de rode garde en fabrieks arbeiders en anderen. Volgens de reizigers hangt aan bijna iedere boom van de Tai Ping Sud-laan een gehangene. Som mige lijken zijn opengesneden. De militaire commandant van het militaire district Canton, Wong ing Sin, zou door maoisten tijdens een bezoek aan Peking zijn gearresteerd. Radio-Sjanghai heeft zaterdag gemeld dat aanhangers van Mao een poging van aanhangers van president Lioe Sjao-Tsji om in Sjanghai „een tweede omwente ling" te ontketenen, „volkomen verijdeld" hebben. Radio-Peking heeft gemeld, dat een voorlopig Mao-gezind gezagsorgaan in de provincie Tsjinghai in noordwest-China is opgericht. Dit orgaan heet het revolutionaire comité van Tsjinghai. Er bestaan nu 7 van deze comité's in China. Reizigers uit China hebben in Hongkong meegedeeld dat er bij de gevechten die zich vrijdag in een station van Kanton hebben voorgedaan tussen rode gardis ten en spoorwegarbeiders, ruim 200 mensen om het leven zouden zijn gekomen. De toestand in Kanton zou zeer gespannen zijn. Er zou op grote schaal geplunderd worden Een 29-jarige journalist die zondagavond uit Peking naar Oslo terugkeerde, heeft ver klaard dat het gezag van de Chi nese regering zich feitelijk maar tot Peking en naaste omgeving beperkt en dat er eigenlijk nie mand op het ogenblik in China aan de macht is. Harald Munthe-Kaas, die Chi nese taal en letteren studeert en Chinees spreekt, is correspon dent in China van Scandinavi sche persbureaus geweest. Hij werd naar huis teruggeroepen nadat hij een ernstige waarschu wing van de Chinese regering had gekregen omdat zijn berich ten getuigden van „een vijandi ge geest tegenover China". Munthe-Kaas zei dat er veel zeer nerveuze sfeer in Peking heerste, daar de politieke toe stand in China chaotisch was. President Lioe Sjao-Sji had huis arrest en niets meer te vertel len. TWEE LEGERAUTO'S OMVERGEWORPEN Deze foto werd door een Brit se zeeman genomen uit 'n raam op de achtste verdieping van een gebouw in Sjanghai. Gedurende relletjes werden door tegenstan ders van het regime van Mao Tse Toeng twee legerauto's om vergeworpen. Soortgelijke rel letjes deden zich in andere ste den van communistisch China voor. Negen Britse toeristen werden gedood en 26 gewond toen hun bus bij Palma, Majorca, in bot sing kwam met een vrachtwagen. De bus vervoerde de toeristen, die op het vliegveld van Palma waren aangekomen. Twee agenten van de gemeen tepolitie in Den Haag, H. Gode en N. P. Boelrijk, hebben zater dagmorgen vroeg negen mensen gered uit een huis aan de Witte de Withstraat in de residentie, waar een felle uitslaande brand woedde. De agenten, die met een groepssurveillanceauto de ronde deden, kwamen bij het huis aan, toen de vlammen al naar buiten sloegen. De bewoners van de eer ste en tweede verdieping durfden hun huis niet meer te verlaten. De agenten Gode en Boelrijk gingen het brandende huis bin nen en wisten via het trappen huis van de eerste verdieping de 24-jarige F. Kabelaar, diens echtgenote en hun tweejarig zoontje naar buiten te brengen. Van de tweede verdieping werd het echtpaar Zwart en hun vier kinderen in veiligheid gebracht. De brandweer, die met groot materieel uitrukte, had het vuur vrij snel bedwongen, maar kon niet voorkomen, dat de cafetaria „Smikkelshop" van de heer J. A. van der Velde, dat op de begane grond was gevestigd, uitbrandde. Een van de politieagenten liep bij het reddingswerk een lichte rookvergiftiging op. Hij kon na in een ziekenhuis behandeld te zijn naar huis terugkeren. De oorzaak van de brand en de omvang van de schade zijn nog niet vastgesteld. De heer H. Pors jr. te Rotter dam, lid van de S.E.R. heeft na mens het Nederlandse verbond van middenstandsverenigingen te Den Haag de S.E.R. verzocht op korte termijn de regering te wil len adviseren over de ontwikke lingen in het containervervoer en de gevolgen daarvan voor de bin nenschippers, de stuwadoors, cargadoors, scheepswerven, ma kelaars in scheepsvrachten en toeleveringsbedrijven. Het verbond wijst erop, dat volgens de prognoses van ver- voersdeskundigen binnen tien jaar 75 van het totale overzee se stukgoederenvervöër container zal zijn. Daarvan zou slechts vijf procent aan de binnenvaart toe vallen. Behalve voor het haven personeel zijn de ontwikkelingen ook voor de kleinere havenbe drijven en de middenstand verre van rooskleurig. Het verbond spreekt als zijn mening uit, dat zeker 40 procent van de binnen schippers reeds in rode cijfers werkt, terwijl het restant bezig is in te teren op het bedrijfsvermo gen. In de binnenscheepvaart zouden voorts onvoldoende fi nanciële middelen voorhanden zijn om zich aan de technische evolutie tijdig aan te passen. (Advertentie) INHDWIND smaronHUB De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u De 47-jarige R. J. de Bruin uit Heeswijk is zondag volgens de rijkspolitie te Montfoort vermoe delijk het slachtoffer geworden van een brutale roofmoord. Van de dader ontbreekt tot op heden elk spoor. Volgens het eerste onder zoek van de rijkspolitie is het slachtoffer waarschijnlijk in de keuken van zijn boerderij onver hoeds van achteren aangevallen. De overvaller heeft hem toen met zijn mes de fatale steken toege bracht. De 48-jarige kantonnier van de provinciale waterstaat, de heer H. Middag, deed zondagmorgen als eerste de gruwelijke ontdekking. Hij stapte om twintig minuten voor acht gewoontegetrouw het erf van zijn overbuur De Bruin op om ziin dagelijkse twee liter melk, die altijd in een emmertje bij de keu ken klaar staan, op te halen. Hij zag direct dat er iets mis was. „De heer De Bruin gaat iedere dag vroeg naar ziin land om de koeien te melken. Hij zet dan de melkbus sen ook op zondag voor zijn huis. Die worden opgehaald. Van morgen stonden ze er echter niet en ik dacht al: hij is Iaat vandaag. Ik ging daarom maar even binnen kijken", aldus de heer Middag. „De Politieagent Richard Couser in San Jose (Californië), nam geen genoegen met het negatieve ant woord van de artsen op de vraag of hij aanwezig mocht zijn bij de eerste bevalling van zijn vrouw: hij deed haar en zichzelf de handboeien om. De artsen moesten toen wel toegeven en deden Couser een chirurgen masker om. De vrouw en dochter zeven pond van agent Couser ma ken het goed. Zes mensen zijn omgekomen en minstens 49 werden gewond toen een passagierstrein uit New York op weg naar Montreal in de omgeving van Ballston Spa (New York) in botsing kwam met een goederentrein. Vele an deren zaten opgesloten in drie van de acht wagons van de trein, die zaterdagavond uit New York was vertrokken. De goederen trein bevatte ruim 100 auto's. Het ongeluk gebeurde toen de goederentrein bezig was te ran geren om de trein naar Montreal te laten passeren oo het een- baansspoor. zsa 15) Terry glimlachte geruststel lend en vroeg heel gewoon: „Zoudt u me kunnen vertellen wat u in de stad kocht, die mid dag voor het bal-masqué?" Van Doff dacht even na voor dat hij opnoemde: „Een mantel en een grote hoedIk ging als ridder, ziet u. En ik kocht voor mevrouw Enbourg enige ballons." „Wat stelde haar costuum voor?" vroeg Terry. „Een speelgoedfee", vertelde Van Doff. „Dus u ging niet als paar? vorste Terry. „Ik bedoel: niet bij elkaar passend?" „Nee", zei de zieke. „Er zou den veel bekenden zijn en we wilden niet herkend worden, dus vonden we elkaar zogenaamd in de zaal." „Dat is origineel!" prees Ter ry. De zieke gaf ridderlük toe: „Een idee van mevrouw En bourg." „Alleraardigst," vond ik ook. Hij knikte opgewekt, maar gafi reeds tekenen van vermoeidheid, zodat Terry zijn lijstje vragen iets sneller afwerkte: „Hoe kwam het ongeluk tot stand, meneer Van Doff?" Hij bezon zich even en legde toen moeilijk uit: „Ik geloof, dat mevrouw zij verloor haar DOOR OLAF J. DE LANDELL evenwicht...." Zijn ogen sloten zich. Hij zweeg een ogenblik en vervolgde toen: „Ik herinner me vaag, dat ze lachte, omdat ze het evenwicht verloor, in een bocht. „Naar links of rechts?" „Links. Ze greep mijn hand, geloof ik, en trok die naar rechts „Uw hand, die op het stuur lag?" vroeg Terry gespannen. „Ja," antwoordde Henri. „Het ging zo snelIk kon het stuur niet meer omkrijgen Het was even stil voordat Ter ry zei: „Juist." Van Doff sloeg de ogen op en zei dringend: „U zult het haar toch niet zeggen?" „Wat?" informeerde Terry verwonderd. „Dat zijhij werd zenuw achtig. „Dat ik het stuur niet houden kon, omdat omdat. „Verbeeld u 1" riep Terry uit. „Per slot van rekening zit een ongeluk in een klein hoekje, nietwaar?" De zieke glimlachte zwak en mompelde: „Het is een afschu welijke samenloop van omstan digheden gelooft u ook niet?" „Heel zeker," zei Terry ern stig. En dat was alles. Ik voelde me wel wat teleur gesteld, want ik had me een ge sprek met strikvragen gedacht, zoals ik me het hele detective vak meer met revolvers en sluip- partijen had gedacht. Dat was de reden waarom ik Terry op een blijkbaar irrite rende manier vroeg tijdens de terugrit, waarom hij niet geïn formeerd had naar de werkelijke verhouding tussen de broers en of ze nog verder ruzie hadden gehad die middag. Mijn dierbare neef werd ten minste woest en zei kortaf: „M'n waarde Watson, zou je niet eerst eens willen trachten het beetje hersenen dat je blijkt te hebben, in werking te zetten alvorens je kaken van elkaar te sperren? Die arme kerel mag immers niet opgewonden worden!" We werden gekalmeerd door Burgheem, die opvallend zwijg zaam was geweest tijdens het gesprek. Hij keek eens naar ons via het spiegeltje bij de voorruit en lachte: „Zal ik het sturen aan een van u overdragen?" „Dat hoeft niet," zei Terry af wijzend. En toen moesten we toch alle drie een beetje lachen, want het klonk net alsof Bur gheem een brutale chauffeur was, die op z'n plaats gezet moest worden. Terry nam nog gauw even wraak door tegen me te zeggen: „Je moet er maar een mooi boek over schrijven." Hij weet dat ik bloed zie bij dergelijke burgerlijke opmerkin gen. We waren nog voor half twaalf weer in het dorp terug. En na dat we nog een afspraak met mr. Burgheem hadden gemaakt, namen we afscheid en gingen het hotel binnen. Boven, in onze kamer, deed Terry de deur op slot en ging op het bed zitten. „Kom hier, Han", zei hij. „Vlak bij me. Ik moet je iets vertellen, wat de muren niet mogen horen." Ik zette me gespannen naast hem neer, boordevol wantrou wen, want ik ken hem, en acht hem niets te goed voor een on verwachte kastijding na mijn tactloze vragen in de auto. Hij grinnikte vol leedvermaak, en zei: „Jij zult ook niet voor de slimste worden aangezien als ie je mond niet beter leert be heersen." Ik haalde de schouders op en antwoordde gemelijk: „Ik had me dit soort werk heel anders voorgesteld. Er zit totaal geen tempo in. Ik verveel me dood. Het enige wat de spanning er hier in houdt, is de aanwezigheid van madame Enbourg." Terry bekeek me met een vreemde blik en gaf toe: „Ja daar heb je gelijk aan." En na enig zwijgen vroeg hij: „Wat vind je van haar?" „Och," zei ik hatelijk, „als ze nou bepaald de misdadigster uit het stuk moet zijn, dan zal ik me daarbij neerleggen, hoor Het zal eventueel mijn verhaal vreselijk „echt" maken." Zonder verdere inleiding be gon Terry toen: „Madame En bourg is coquet." „Inderdaad," gaf ik toe. „Hou je mond en laat me ver der gaan," raadde mijn alleraar digste neef. „Probeer ie herse nen te laten werken. Ze kwam bij de broers Van Doff aan huis, waarbij ze duidelijk een voor keur aan de dag legde voor Hen ri. En Martijn was volgens de mensen die hem kenden, jaloers en haatdragend." „Ja," zei ik. Dacht er te laat aan, dat ik mijn mond moest houden en m'n hersenen, laten werken. (Wordt vervolgd.) klompen van De Bruin stonden buiten de achterdeur, die/ echter open was. Ik ben naar binnen ge stapt en heb nog gefloten,.toen zag ik plotseling voor mij de heer De Bruin ruggelings languit op de grond liggen met zijn hoofd naar de voorkomer. Direct ben ik naar huis gegaan en heb de rijkspolitie gebeld. Later ben ik nog met de politie in de woning van De Bruin geweest", aldus het relaas van de heer Middag, die maar niet kan be grijpen dat iemand voor geld een dergelijk misdrijf pleegt. De verstandhouding ttfssen de heer Middag en de heer De Bruin was goed, hoewel er geen sprake was van dagelijkse lange conver saties. De heer De Bruin, zo ver telde de heer Middag, leefde vrij eenzaam en vertoonde zich maar zelden op straat. Zijn vader was vier jaar geleden gestorven. Hij was niet getrouwd en wilde ook niet bij zijn zuster gaan inwonen. De laatste jaren begon hii al wat doof te worden. De boerderij, van de heer De Bruin ligt aan de pro- vinciale-weg Heeswijk, ongeveer dertig meter van de straat af. Van daar kan men gemakkelijk rondom de woning kijken, want er staan maar weinig bomen en struiken. De woningen van zijn buren liggen resp. op 100 en 200 meter afstand van zijn bogrderiji verwijderd. Het tijdstip waarop de moord Is gepleegd, heeft men nog niet pre cies vast kunnen stellen, maar het is vrijwel zeker dat dat zaterdag avond tegen schemerdonker moet ziin gebeurd. Verschillende feiten wijzen in die richting, zoals de zon dagmorgen nog geopende luiken, die 's avonds om half tien altijd worden gesloten. Dr. Zeldenrust is naar de plaats van de moord ge gaan om sectie op het lijk te ver richten. Het onderzoek van de rijkspolitie te Montfoort is in volle gang. Tot- nutoe is niet gebleken dat de on bekende moordenaar geld heeft meegenomen. Frankrijk is begonnen met de „operatie-kop koffie", een be roep op de bewoners van po pulaire toeristengebieden om gastvrij te zijn voor buiten landse toerisi»en en hen thuis uit te nodigen. De minister van toerisme, Pierre Dumas, begon met de actie toen hij een aantal R/itse en Ame rikaanse vakantiegangers uit nodigde voor koffie en andere dranken in zijn buitenhuis n«- bij Chambery in oost-Franto- rijk.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2