Aardschokken in Frankrijk en Spanje Snel optreden voorkomt ernstige ramp op de Westerschelde Voorzitters Stichting van de Arbeid willen loonvorming decentraliseren HET WEER Beledigende pamfletten voor koningin Juliana in Porto Ercole Nog geen spoor van overvallers spaarbank A'dam Geen vredesplan van Tito Belgische matroos gedood bij explosie op lichter Herdenking bij Berlijnse muur Amerikaanse republikeinen stellen herbeoordeling van de NAVO voor Voor één derde verwoest Nieuwe schokken Ook aardschokken in Nieuw-Guinea en Japan Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Levensgevaarlijk Turkse Cyprioten door ontploffing gedood Vlucht door mijnenveld Olie op de Westerschelde Koffie zetten Prank, bfl abonnement! TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f8,per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Maandag 14/Dinsdag 15 augustus 1967 23e Jaargang No. 7001 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (g&ia handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. In zuidwest-Frankrijk, het gebied van de Pyreneeën en noord-Spanje zijn zondagavond laat enkele aard schokken gevoeld. Volgens de eer ste berichten hebben sommige plaatsen in het departement Bas- ses-Pyrenées, waar een beving van tiwntig seconden voorkwam, grote schade opgelopen. In Arette stort ten de kerk en drie huizen ernaast in. Vier personen, onder wie een kind, werden gewond. Het epicentrum van de bevingen lag vermoedelijk bij Uoron Sainte Marie, 25 km ten westen van Pau in de Pyreneeën, waar de aarde kort na elven een minuut lang tril de en zich een half uur later een nieuwe beving voordeed van vier tot vijf sconden. In Aramits, bij Oioion, kwam de kerktoren naar beneden en begaven enkele daken het, maar daar schijnen geen per soonlijke ongelukken te zijn ge beurd. In Montory, waar enkele huizen gedeeltelijk instortten, zijn wel verscheidene gewonden geval- 'en. Te Pau vluchtten mensen in paniek de straat op. Over eventuele schade daar is niets bekend. In Bordeaux duurde de beving twee seconden. In Noord-Spanje werden om streeks dezelfde tijd kort na elkaar twee aardschokken gevoeld, o.a. in San Sebastian, Vitoria, Pamplo na, Tudela, Alsasua, Lerida, Tolo- sa, Barcelona en Logrono. In deze streken schijnt men er beter te- zijn afgekomen. Hier en daar vluchtten de mensen hun wo ningen uit om de nacht verder in de openlucht door te brengen. In het getroffen gebied in Frank rijk vielen een dode en minsteps dertig gewonden, waarvan twin tig in Arette, dat ongeveer 1200 in woners telt. Toen de aardschok ken zich voordeden viel de stroom in dit gebied uit, wat bijdroeg tot paniek. Arette is voor dertig pro cent verwoest. Veel huizen staan op instorten. In het getroffen gebied in Frank- dijk vielen één dode en minstens twintig gewonden. De dode was een 80-jarige vrouw in Arette wier huisje boven haar instortte. Van de gewonden hebben de meste slechts licht letsel opgelopen. In Arette, een populair toeristen oord, zijn behalve de kerk een tiental huizen verwoest en vele andere zwaar beschadigd. Volgens de politie is dit de zwaarst getrof fen plaats en zijn -de meeste inwo ners en vakantiegangers geëva cueerd. Velen hebben het open veld opgezocht en grote vuren ont stoken om zich tegen de kou te be schermen. In Bordeaux schijnt de schade zeer gering. De politie in het gebied is overstelpt door tele foontjes van hevig geschrokken mensen. Er hebben zich twee betrekkelijk lichte aardbevingen voorgedaan, waarvan de laatste buiten het ge bied van de Pyreneeën nauwelijks gevoeld werd. In noord-Spanje, dat er beter schijnt te zijn afgekomen, vlucht ten hier en daar de mensen hun woningen uit om de nacht verder in het openlucht door te brengen. In het zuidwest-Franse dorp Arette zijn vanochtend nieuwe aardschokken gevoeld. De plaatse lijke overheid heeft besloten kin deren en bejaarden te evaeuëren. Tachtig huizen een derde deel van het dorp zijn helmaal verwoest. Van de huizen die nog staan moet het grootste dee! wor den gesloopt. Een reeks zware aardschokken heeft naar verluidt maandagoch tend vroeg het onder Australisch bestuur staande eiland New Britain bij Nieuw-Guinea getroffen. Over slachtoffers of schade is nog niets bekend. In een periode van vijf-en- een-half uur deden zich acht schok ken voor. Er worden al evacuatie plannen oogestld voor het geval er nog meer bevingen optreden. Ook in heel Japan werd vanoch tend een lichte aardschok gevoeld, maar deze schijnt geen ernstige gevolgen te hebben gehad. Het epi centrum lag in het westen van het land. De burgemeester van Porto Ercole heeft in een boodschap aan koningin Juliana, die daar vakantie houdt, zijn ongenoegen geuit over gedrag van Italiaanse provo's die gemeend hebben pamfletten te moeten aanplakken met voor de koningin beledigen de teksten. Hoewel de pamfletten zijn ondertekend met het meer voudige „provo's" heeft de politie de indruk dat het hier werk be treft van één man naar wie naar stig wordt gezocht. Hij is thans zondagavond, nog steeds spoor loos. Zolang de stichting van de arbeid belast is met de loonpolitiek, ko men andere fundamentele vraag stukken als de planning op middel lange termijn, de vermogens-' én inkomensverdeling, de mobiliteit en opleiding van de werknemers, de werkgelegenheidspolitiek en de produktiestruktuur in ons land, niet van de grond. Dit is de mening van zowel de werkgeversvoorzitter van de stichting van de arbeid, ir. J. Bosma, als van de werknemers voorzitter, de heer A. Kloos. Bei den menen, dat de verantwoorde lijkheid voor de loonpolitiek moet worden verlegd van de stichting van de arbeid naar de onderhande lende partijen in bedrijfstakken en ondernemingen. De heren Bosma en Kloos hebben in een vraaggesprek met „Ruim Zicht", de officiële uitgave van het Nederlands katholiek vakverbond, verklaard dat nog dit jaar de dis cussies over een nieuwe struktuur voor het overleg in de stichting van de arbeid zullen moeten wor den afgerond, zodat men begin 1968 al kan starten met een nieuwe stichting. De twee voorzitters schrijven de verkilling tussen werkgevers en werknemers binnen de stichting toe aan de overheersende rol die ONSTANDVASTIG WEER Gedurende het weekeinde stond het weer in het teken van een depressie, die via het midden van de Noordzee naar Denemar ken trok. Hieromheen werd over ons land onstabiele lucht aange voerd, waarin talrijke buien tot ontwikkeling kwamen. In het binnenland werd plaatselijk meer dan 20 mm neerslag afgetapt. In de loop van zondagmiddag breidde een zwakke rug van hoge druk zich over ons land uit, zodat opklaringen de overhand kregen. DINSDAG 15 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 8.52 9.35 Breskens 9.17 10.00 Terneuzen 9.53 10.36 Hansweert 10.27 11.10 Walsoorden 10.26 11.09 WOENSDAG 16 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 10.20 10.55 Breskens 10.45 11.20 Terneuzen 11.21 11.56 Hansweert 11.55 0.30 Walsoorden 11.54 0.29 Er heerst op de Oceaan 'n le vendige depressie-activiteit. Eén van deze depressies is over Ier land naar het oostnoordoosten getrokken en zal het weer in de komende 12 uur bij ons beïnvloe den. Er wordt een onbestendig en koel weertype verwacht met regen, gevolgd door buien, maar weinig opklaringen en vrij veel wind. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Veel wind Veel bewolking met in de avond en nacht nog regen. Dinsdag overdag nu en dan buien. Mati ge tot krachtige, aanvankelijk enige tijd harde, in hoofdzaak zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. ZON MAAN Aug. op onder op onder 14 5.21 20.07 16.37 23.36 16 5.24 20.03 18.49 0,25 17 5.26 20.01 19.30 1.29 18 5.28 19.59 19.58 2.45 19 5.29 19.57 20.18 4.05 de loonpolitiek de laatste jaren in het overleg heeft gespeeld. Zij me nen, dat decentralisatie van de loononderhandelingen het klimaat binnen de stichting aanzienlijk zou verbeteren en ruimte zou scheppen voor de aanpak van meer funda mentele problemen. De heer Kloos deelde mee dat de vakbeweging van plan is, voorstel len in te dienen tot beperking van het aantal bestuursleden van de stichting, die volgens hem nu veel weg heeft van een „volksop loop". Hij vindt de representatie van de werkgevers veel te log om dat naast de grote werkgevers organisaties ook de drie boeren- en de drie middenstandsbonden zijn vertegenwoordigd. Ir. Bosma vindt de werkgeversrepresentatie ook nogal rijk geschakeerd, maar vol gens hem is de vernieuwing van de overlegstruktuur momenteel be langrijker dan de vraag, hoe de stichting precies moet worden sa mengesteld. De heer Kloos zou de voorbereiding van de discussie over bepaalde vraagstukken graag opdragen aan een klein college, bij voorbeeld aan het zogenaamde zeven voorzitters-overleg; dit zou volgens hem de besprekingen bin nen de voltallige stichting ten goe de komen en bovendien de kans op gevaarlijke spanningen verkleinen. Beide voorzitters menen, dat de stichting van de arbeid wel de glo bale richting zou kunnen aangeven voor de onderhandelingen in de verschillende bedrijfstakken. Een arrdere belangrijke taak blijft het» gesprek over de secundaire arbeids voorwaarden, zoals arbeidstijdver korting, vakantieverlenging en ver betering van sociale voorzieningen. De heer Kloos voegde hieraan toe, dat ook een rechtstreekse beïnvloe ding van de werkgelegenheid een belangrijk werkterrein voor de stichting vormt. Ir. Bosma meent, dat veel moei lijkheden kunnen worden voor komen als werkgevers en werk nemers samen gegevens verzame len die een juiste basis kunnen vor men voor het gesprek over verschil lende belangrijke zaken als inko mens- en vermogensverdeling. De jeugdwerkloosheid, de minimum lonen en dergelijke. Als men het eens is over de uitgangspunten en het cijfermateriaal weet men ten minste waarover men spreekt en zal minder spraakverwarring ont staan dan tot nu toe bij discussies over soortgelijke onderwerpen, ook al kan men natuurlijk van mening blijven verschillen over de aanpak van de desbetreffende kwesties. De heer Kloos stelde, dat de mo gelijkheid, de loonpolitiek vanuit één punt te besturen, een fictie Is geworden. Hij meent, dat een loon politiek die weinig onderlinge ver schillen tussen de bedrijfstakken toelaat, niet langer vol te houden is. De heer Kloos gelooft, dat de economische recessie waarin wij nu verkeren ook voor een belangriik deel te wijten is aan het loonpoli tieke systeem. Ook ir. Bosma noemde de grote verantwoordelijk heid die de stiebtine de laatste ia- ren voor de loonpolitiek heeft op dragen een te zware last. Hij ziet het overleg in de stichting met on- timisme tegemoet, zodra dit over leg niet langer wordt vertroebeld door de loonpolitiek. De Amsterdamse recherche heeft nog geen spoor gevonden van de drie misdadigers die vrij dagmiddag een gewapende over val pleegden op het hoofdkantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam aan het Singel. „We zijn het spoor bijster", aldus een woordvoerder van het politiebu reau Singel, dat het onderzoek in handen heeft. Er komen veel anonieme tips binnen die echter tot dusver niets hebben opgele verd. Een Zuidslavische woordvoer der heeft het Egyptische blad „Al Achram" meegedeeld dat president Tito niet naar Cairo is gekomen met een plan voor op lossing van de crisis in het mid den-oosten maar slechts om te „luisteren, te discussiëren en eni ge meningen en analyses uit te leggen die tot een oplossing kun nen leiden". De woordvoerder voegde hier aan toe dat Zuid-Slavië tegen elke oplossing is die voor de Ara bieren onaanvaardbaar is en op het standpunt staat dat terug trekking van de Israëlische troe pen van Arabisch gebied een eerste vereiste is voordat het tot bestudering van de problemen kan komen. „Al Achram" meldde voorts dat Tito kort voor zijn vertrek uit Zuid-Slavië een dringende boodschap van de Russische lei ders had ontvangen. Over de in houd werd door het blad niets gezegd. Zeeland haalde zaterdagavond verlicht adem. De olietanker „Bri tish Lantern" was om tien minu ten over half zeven met vereende krachten van de Suikerplaat in de Westerschelde ter hoogte van Borssele losgetrokken. De Engelse tanker had hier 38 uur vastgezeten. Het 32.000 ton metende schip heeft geen moment op breken ge staan, een risico, dat bij dergelijke strandingen altijd aanwezig is. In de nacht van vrijdag op zater dag is de tanker overigens dank zij het snelle optreden van de beman ningen van enkele sleepboten en de „British Lantern" zelf nog wel aan een andere catastrofe ontsnapt na dat langszij de oliereus brand was uitgebroken op twee binnenvaart- tankers, die olie van het gestrande schip hadden overgenomen. De brand was het gevolg van een ex plosie aan boord van één van de tanklichters, de „Odila". De Bel gische matroos Jean Straetman (28) uit Gent verloor hierbij het leven. bijna fatale ogenblik op de brug van de Britse tanker was. „Er lagen vier lichters langszij de „Lantern", zegt hij. „Drie ervan waren geladen. De vierde kwam niet meer aan de beurt omdat be gonnen moest worden met de voor bereidingen voor de derde poging om het schip los te trekken. Om tien minuten over vier 's ochtends hoorde ik een knal, die vrijwel on middellijk werd gevolgd door het uitbreken van brand op de „Odila". Ook ontstond een begin van brand aan boord van de er vlak naast lig gende „Wilhelmina D". Dë beman ningen van de drie volle lichters vluchtten zo snel ze konden naar de nog lege „St. Rita" die snel weg voer en op veilige afstand voor an ker ging. Alleen de kapitein van de „Wilhelmina D" en de veronge lukte matroos bleven aan boord van hun schepen". De „Zeeland"en de „Martine Letzer". sleepboten van resp. Sleepdienst Muller te Terneuzen en de Union de Remorquage et de Sauvetage te Antwerpen, schoten direct te hulp en zetten hun waterkanonnen op de bran dende schepen. Ook de „British Lantern" spoot met alle beschik bare materiaal bluswater naar beneden op de „Odila" en de „Wilhelmina D". „Het was een levensgevaarlijke situatie", aldus de heer Minnebo. „Als er niet zo snel was gereageerd had het vuur ook naar de „Lan tern" kunnen overslaan". En wat daarvan de consequenties geweest zouden zijn, laat zich slechts gis sen. De „Odila", die bij de explosie ook enkele lekken had opgelopen, werd, zodra het mogelijk was, van de Engelse tanker weggesleept en op de Middelplaat, ruim een mijl van de „Lantern", aan de grond gezet. Op de tweede lichter, de „Thydeja", kon het gevaar tijdig worden bezworen. Ook de bran dende olie, die uit de „Odila" stroomde, werd geblust. Zaterdagmiddag rond half vier arriveerde uit Vlissingen een drij vende bok, dié de gezonken lich ter (waaruit een duidelijk spoor grauwe olie wegdreef) tegen het invallen van de duisternis hoger op de zandplaat tilde. Met behulp van de hinnenvaarttanker „Turca" werd zondag het restant van de olie uit het wrak gepompt, waarna de bok het in de stroppen voor reparatie naar Hansweert bracht. (Zie verder pagina 3) Vier Turkse Cyprioten, van wie twee kinderen onder de tien jaar, zijn zaterdagavond door 'n ontploffing bij het dorp Alaminos om het leven gekomen. Eén kind werd ernstig gewond en een an der wordt nog vermist. De ontploffing deed zich voor toen een landbouwtrekker op een bosweg reed. In West-Berlijn is zondag het feit herdacht, dat zes jaar gele den de Oost-Duitsers de „muur" tussen Oost- en West-Berlijn hebben opgetrokken. Burge meester Albertz van het weste lijke stadsdeel legde kransen ter nagedachtenis van de 63 Oost- Duitsers die tot dusver bij een poging om uit te wijken naar het westen om het leven zijn geko men. Ook een afvaardiging van de uiterst rechtse Westduitse „natio- nal-demokratische partei Deutschlands" (N.P.D.) onder leiding van Adolf von Thadden legde kransen. Hierbij kwam het tot een botsing met leden van de bond van Westberlijnse metaal bewerkers. Een vakbondsleider protesteerde tegen de „uitdagen de verschijning van neo-nazi's", waarop von Thadden het een schande noemde dat „Duitsers op zo'n dag ruzie maken". In de nacht van zaterdag op zondag namen twee jonge bouw vakarbeiders uit Oost-Berlijn de wijk naar Neder-Saksen. Na een prikkeldraadversperring te héb-, ben doorgeknipt trokken zij; zon der het gevaar te beseffen, door' een mijnenveld. Zij bereikten on gedeerd Westduits gebied. Het gezonken wrak van de Belgische hinnenvaarttanker Odila'. Zijn vrijwel onherkenbaar ver minkte lichaam werd zondagmid dag in het wrak gevonden. De „Odila" heeft in totaal onge veer 100 ton olie verloren. Deze olie heeft verschillende sporen over de Westerschelde getrokken maar van een verontreiniging van enige betekenis is geen sprake. De „crude oil" vormde n.l. een vlies dunne laag op het water en ver vluchtigde snel. Dit laatste veroor zaakte een smerige stank, die nog lang boven de Westerschelde bleef hangen. De „British Lantern" werd een tij eerder dan verwacht vlot ge trokken. Wat zich precies heeft afge speeld aan boord van de „Odila" op het moment van de ontploffing is niet meer na te gaan. Het aanne- melijkst lijkt de veronderstelling dat de verongelukte matroos bezig was met koffie zetten en dat het apparaat waarmee dit geschiedde door de gevormde oliegassen is ge ëxplodeerd. Dat het doeltreffende reageren van de bemanningen van de om ringende schepen inderdaad een verschrikkelijke ramp heeft voor komen blijkt uit het relaas van de heer A. Minnebo, eerste water klerk bij Aug. de Meijer en Zn's Scheepvaart Expeditie Agentuur Mij N.V. te Terneuzen, die op dit Een groep republikeinse sena toren, de republikeinse commis sie voor westelijke bondgenoot schappen, heeft zondag gepleit voor een „herbeoordeling" van de NAVO die zou moeten leiden tot een eventuele topconferentie voor 1969. In dat jaar, aldus de groep, zouden de NAVO-landen vrij zijn zich uit het verdrag te rug te trekken. De groep zegt onder meer dat stappen moeten worden gedaan om de NAVO nieuw leven in te blazen en de rol van Europa in het bondgenootschap aan de tijd aan te passen. „Als eerste en noodzakelijke stap stellen we de (Amerikaan se) regering voor de situatie van de NAVO degelijk te beoordelen met de bedoeling een realis tischer en zinvoller politiek te ontwikkelen ten opzichte van de NAVO en West-Europa. Tegelij kertijd zouden de Europese sta ten moeten worden aangemoe digd gezamenlijk met voorstel len te komen voor verbetering van de geallieerde diplomatie en hervorming van de NAVO op een wijze die met hun belangen strookt". Gesproken wordt over de vor ming van een „strategische raad" om Europa een rol te geven in de vaststelling van de defensie politiek en het kernschild. Euro pa moet in staat komen bij te dragen aan de kerndefensie in het NAVO-gebied, „een proces waarbij concepten voor Europe se defensie en atlantische veilig heid uit Europa zowel als uit Washington moeten komen". Tot de aanbevelingen die de groep verder doet, behoren het „nieuw leven inblazen aan de NAVO-raad als voornaamste in strument voor het nemen van besluiten, oplossen van vraag stukken, vaststellen van strate gie zoals aan te bevelen door de voorgestelde strategische raad en overleg over crises binnen en buiten de NAVO. Voorts wordt nog: aanbevolen de verantwoor delijkheid van de NAVO-raad uit te breiden door hem te machti gen te streven als oost-west be trekkingen en handel, ontwape ning, Duitse hereniging en cen- traal-Europese veiligheid, hulp aan onderontwikkelde landen en andere gemeenschappelijke kwesties.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1