„Onafhankelijk Frankrijk belangrjjk voor de hele wereld" Televisietoespraak van De Gaulle Noodweer in zuidoost-Frankrijk AANVAL VAN „WASHINGTON POST" AP SENATOR Fill RRIfiHT BLOEDIGE BEVECHTEN IN HET ZUIDEN VAN CHINA Kongolese regering wijst onderhandelingen met huurtroepen van de hand Elf doden bij spoorweg ongeluk in Denemarken Roofoverval op alleenwonende 63-jarige man Znidvietnamese burgers bij Incident gedood HET WEER VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 6999 Sein voor ontspanning Eigen standpunt Tegen gewapende interventie Beroep op het volk Tito in Cairo Ontslagen bij Indonesische ministerie ARRESTATIES IN INDONESIË Soekarno's paleiswacht ontbonden Opstandelingen regering in Boekavoe Staking bij de K.N.S.M. in Suriname Luchtgevecht boven N.-Vietnam Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Fmnfc by abonnement: TERNEUZEN Oireeteur-Hoofdredaeteur: I. van de Sand* Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gé>Li handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President De Gaulle heeft don derdagavond in een met belang stelling verwachte televisietoe spraak van 20 minuten de Franse doeleinden uiteengezet. Hij meent dat een onafhankelijk Frankrijk, dat de vrede dient, be langrijk is voor de hele wereld. On afhankelijkheid, vrede alsmede economische, sociale en technische vooruitgang in het binnenland zijn de doeleinden van de Franse poli tiek. Door het volgen van déze onaf hankelijke koers, gesteund door een doelmatige atoombewapening, zal Frankrijk niet lange'- automa tisch een slagveld voor de legers van twee wereldreuzen zijn wan neer het tussen die twee tot een confict komt. Frankrijk zal ook niet bij een conflict betrokken wor den waarmee het niets te maken heeft en evenmin bij oorlogshan delingen die het zelf niet gewild heeft. Door uit het systeem van wereld- blokken te treden heeft Frankrijk misschien het sein gegeven voor 'n algemene ontwikkeling in de rich ting van internationale ontspan ning. Daardoor is Frankrijk in staat in Europa te werken voor onderling begrip en samenwerking, die beide voorwaarden vormen voor de veiligheid van Europa. Daardoor kan Frankrijk ook in een onrustige wereld volgens zijn roe ping het zelfbeschikkingsrecht van elk volk steunen. Dat recht is de noodzakelijk grondslag voor elke „confederatie", een gebiedende voorwaarde voor internationale overeenstemming en een onmis bare basis voor een werkelijke or ganisatie van de vrede. Frankrijk heeft de oorlog in Al- gerië beëindigd, zijn koloniale be wind opgeheven en met West- Duitsland vriendschappelijke be trekkingen aangeknoopt. Zonder de vriendschap met de Angelsak sische landen te verwerpen heeft hét een strikt Frans standpunt in genomen in een aantal internatio nale vraagstukken. Ondanks de ->te aantrekkingskracht van Ame rika op de Europeanen wil Frank rijk van de Europese gemeenschap van de zes een politieke realiteit maken, die daardoor een werkelijke factor voor het evenwicht in de wereld kan worden. Ook heeft Frankrijk een eigen standpunt ingenomen inzake de oorlog in Vietnam, het conflict in het midden-oosten, de opbouw, van een Europees Europa, de ont wrichting die door toelating van Engeland en vier of vijf andere landen in de gemeenschap van de zes zou worden veroorzaakt, de betrekkingen met het oosten, de internationale monetaire kwestie, „of zoals nog pas woensdag, de eenstemmige en onbeschrijflijke wil tot emancipatie die de Franse Canadezen hebben getoond tegen over de president van de Franse re publiek". Het feit dat Frankrijk dit alle maal kan doen heeft de „apostelen van de ondergang" met stomheid gesla^-.i en woedend gemaakt, zei de president. Ondanks gevestigde denkbeelden en stromingen wordt de gevaar lijke spanning met Oost-Europa vervangen door hartelijke en vruchtbare betrekkingen, zelfs al mag het directe voordeel niet dui delijk zijn heeft Frankrijk objectief contact met Peking gelegd. Frank rijk veroordeelt elke gewapende interventie op het gebied van an dere tanden, zoals in zuidoost- Azië en in het midden-oosten. De Franse president zei verder dat een bepaalde buitenlandse po litiek en goede strijdkrachten op zich niet genoeg zijn en met mo derne ontwikkeling gepaard moe ten gaan. Daarbij wees hij op ver sterking van de E. E. G., stabili satie van de Franse frank, onder- wijsherziening, landbouwhulp, we tenschappelijk onderzoek en tech nologische successen. In het kort sprak hij ook over de twee nieuwe sociale maatrege len die de regering woensdag heeft goedgekeurd, hervorming van de sociale voorzieningen en winst- deling voor arbeiders. President De Gaulle bezwoer de Fransen zijn politiek te blijven steunen en deed een heftige aanval op de oppositie alle politieke da den van de regering systematisch te bekritiseren. Hij vroeg niet te luisteren naar de „apostelen van de ondergang" en naar de „zwart kijkers". Goethes Faust aanhalend waarschuwde hij voor Mephisto, de „Geist der stets verneint" en riep hij uit: „Frangaises en Fransen, zo doen wij het niet". Hij ging slechts terloops in op zijn reis naar Canada. Over de oor log in Vietnam, het midden-oosten en andere vraagstukken van bui tenlandse politiek zei hij niets nieuws. Wat de sociale herzieningen betreft zei hij dat de regering er naar streeft de arbeiders „op een nau were en verstandige manier aan de nationale produktie te laten deel nemen en in de vruchten van de vooruitgang te laten delen". VAN DE DRIE HOEFIJZERS SINDS 1628 Als gevolg van zware onweers buien, gepaard met hevige regen val, zijn woensdagnacht in de de partementen Drome en Ardèche in zuidoost-Frankrijk minstens vijf mensen om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevonden zich twee kampeerders die zich op een terrein bevonden dat werd overspoeld. De andere omgekome nen waren een boer die door de bliksem werd getroffen, en een echtpaar, dat met een auto in een rivier terechtkwam doordat de weg was verzakt. VERJAARDAG CHINESE MUUR Meer dan een miljoen Chinezen verzamelden zich voor de Poort van de Hemelse Vrede om de verjaardag van de Chinese muur te vieren. Grote borden gaven leuzen ten beste tegen de vijan den van voorzitter Map, wiens foto op vele plaatsen in de menigte te zien was. President Tito van Zuid-Slavië is donderdag in Cairo aangekomen voor overleg met president Nasser van de V. A. R. over de toestand in het midden-oosten. De gezaghebbende „Washing ton Post" heeft donderdag een felle aanval gedaan op de demo cratische senator William Ful- bright van Arkansas, die be weerd heeft dat de rassenonlus- ten in de Verenigde Staten be- invloed zijn door het gebruik van geweld in Vietnam. Volgens het blad is de oorzaak van de rassenonlusten niet in Vietnam gelegen, maar' in een langdurig verzet tegen de ras senintegratie, waarin juist sena- Achthonderdnegenenzestig functionarissen van het Indone sische ministerie van voorlich ting zijn ontslagen wegens hun houding tijdens de mislukte staatsgreep van 1965. Het blad Operasi, dat dit meldt, zegt dat 475 ambtenaren en beambten van dit ministerie1 geschorst en 66 overgeplaatst zijn. tor Fulbright een belangrijk aan deel heeft. Het blad herinnert eraan dat Fulbright te boek staat als een der meest negatieve senatoren wat betreft wetgeving voor ge lijke burgerrechten en zich o.a. verzet heeft tegen de integratie op scholen in Little Rock en in 1964 tegen de wet op de bur gerrechten gestemd heeft. „De onlusten in de noordelijke steden zijn niet in of door Zuid- Vietnam begonnen", aldus de „Washington Post", „zij begon nen in de zuidelijke staten, waar door de lang verwaarloosde ar moede op het platteland horden vluchtelingen uit het zuiden zijn verdreven, die nu de sloppen in de noordelijke steden bevolken. Het lot van deze mensen werd tang verwaarloosd door senator Fulbright en zijn collega's en daarna werd het evenzeer ver waarloosd door de politici in het noorden." „De senator treft hierin niet veel meer schuld dan de meeste andere openbare figuren, maar treft, gezien zijn conduitestaat in stemmingen, zeker niet meer minder schuld", aldus de „Wa shington Post". In Kanton, de belangrijkste stad in het zuiden van China, zijn bloe dige gevechten geleverd tussen on geveer 10.000 rode gardisten en ar beiders. Dit hebben treinreizigers uit Kanton bij hun aankomst in Hong kong gezegd. De gevechten braken, volgens deze meldingen, woens dagavond uit en duurden donder dag tot in de vroege ochtenduren voort. Volgens een muurkrant op het station van Kanton zouden er reeds 500 doden of gewonden zijn. De reizigers zeiden dat de ge vechten waren begonnen in een staalfabriek in een buitenwijk. De gehele avond reden vrachtwagens met gewapende lieden door de stad. Radio-Kanton begon dondermor- gen de uitzending om negen uur als gewoonlijk met het nieuws, maar schakelde later over op radio- Peking zonder dat een verklaring werd gegeven. Geen van de Chinese nieuws media maakte donderdag melding van moeilijkheden in Kanton. In Indonesië zijn verscheidene personen aangehouden die van plan waren president Soekarno weer aan de macht te brengen. Dit heeft donderdag de stafchef van het garnizoen van Djakarta, kolonel Nasserie, bekendgemaakt. Hij wilde alleen zeggen, dat de groep geleid werd door een kolo nel, een arts en een jurist. Volgens de kolonel waren de officieren, van wie de arrestatie op 25 juli bekend werd gemaakt, van plan de militaire discipline krachtig te versterken teneinde spanningen onder de strijdkrach ten teweeg te brengen. De Kongolese regering heeft don derdag de mogelijkheid van onder handelingen met de opstandige huurtroepen die Boekavoe bezet houden categorisch van de hand gewezen. In een commentaar voor radio-Kinsjasa werd gezegd dat president Moboetoe „zich nooit zou verlagen tot besprekingen met buitenlandse gangsters die trach ten hun wil op te leggen aan een soevereine staat waartoe zij niet behoren". Het radiostation viel het Britse persbureau „Reuter" aan dat een vraaggesprek met de commandant van de huurlingen had gepubli ceerd. „Kan een serieus persbureau werkelijk geloven in de dagdro- De Indonesische regering heeft de uit 200 man bestaande paleis wacht van Soekarno ontbonden. Zij heeft dit gedaan omdat Soe karno weigert Indonesië's „heili ge vlag" uit te leveren. De vlag moet op de onafhankelijkheids dag, 17 aug., worden gehesen. Zij is gemaakt door Soekarno's eer ste vrouw, Ratmawati, 22 jaar ge leden. Soekarno zegt dat de vlag zijn persoonlijk eigendom is. De sleutel van de kist waarin het dundoek is opgeborgen is in Soe karno's bezit. De kist stond in het paleis in Djakarta onder be waking van de nu ontbonden pa leiswacht. Zij zal ongetwijfeld spoedig van een nieuw slot wor den voorzien. men van een man die klaarblijke lijk het gevoel voor rede heeft ver loren?", aldus radio-Kinsjasa, dat eraan toevoegde dat onderhande len met de huurlingen gelijk zou staan aan onderhandelingen „tus sen een groep bandieten die Schotland hadden geroofd en pre mier Wilson". Een. bij de blanke huurtroepen dienende Kongolese kolonel heeft donderdag in Boekavoe een „rege ring van publieke veiligheid" uit geroepen en president Moboetoe getast af te treden. Kolonel Leonard Monga, vorig jaar door oud-premier Tsjombe be noemd tot stafchef in ballingschap, zei dat de beëdiging van de bur gerkrijg in Kongo het doel van zijn regering is. Boekavoe, dat woens dag in handen van de huurtroepen viel, zal de voorlopige zetel van de opstandelingenregering zijn. We zullen alle Kongolese provincies bevrijden, zo verklaarde kolonel Monga. De haven- en transportarbei ders in dienst tij de K.N.S.M. in Paramaribo hebben het werk neergelegd. De moeilijkheden waren zaterdag j.l. begonnen toen de K.N.S.M. besloot om het uitladen van een schip uit te stel len tot maandag. De arbeiders eisten echter dat het werk zater dag en zondag zou doorgaan. Zij namen het standpunt in dat zij toch al weinig verdienen omdat er niet dagelijks een schip naar Suriname komt. Zij zouden met overuren en zondagsarbeid wat extra kunnen verdienen. Giste ren heeft de directie van de K.N.S.M. besloten de poorten voor de arbeiders te sluiten. Enige weken geleden hadden de arbeiders reeds met een staking gedreigd. Overleg leidde toen tot een loonsverhoging. Andere sociale voorzieningen zouden later worden geregeld, Een spoorwegongeluk dat don derdagochtend in de omgeving van Odense in Denemarken heeft plaatsgehad, heeft aan elf men- Onbekende daders hebben gis ternacht een roofoverval gepleegd op de alleenwonende 63-jarige we duwnaar S. Ros, bloembollenkwe- ker die aan de voet van de eenzaam gelegen Schansweg bij Den Burg woont. De man werd door klappen met een zaklantaarn licht gewond. Het slachtoffer werd aan handen en voeten gebonden. De daders die ongeveer 20 jaar oud moeten zijn, verdwenen met circa 180,en hebben waarschijnlijk ook enige sieraden ontvreemd. De heer Ros hoorde omstreeks half twee gestommel in huis. Hij was kort tevoren naar bed gegaan. Op het moment dat hij licht wilde aansteken kreeg hij klappen met een lantaarn op het hoofd. Hij werd door twee jongemannen aangegre pen. Zij bonden zijn handen op de rug met zijn stropdas en zijn voe ten met een gordijnkoord. De over vallers sloten hierna de gordijnen en haalden het gehele huis over hoop. Het slachtoffer wist na enige tijd zijn voeten vrij te maken en liet zich door een slaapkamerraam in de tuin vallen. Hij waarschuwde de familie Flier, die een paar hon derd meters verder landinwaarts woont. De politie heeft de speur hond ingeschakeld. Maar tot nog toe znoder resultaat. De heer Ros is niet onbemiddeld, maar had op he tijdstip van de overval niet meer dan het geroofde geld in huis. Naar pas nu bekend is geworden, zijn op 2 augustus in de Zuidviet- namese provincie Vinh Binh 40 Vietnamese burgers gedood en 36 gewond door het machinegeweer- vuur van drie Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen. Volgens een Amerikaanse mili taire woordvoerder waren de heli kopters een buitenpost van de mi litie te hulp gekomen, die door de vietcong werd aangevallen. Tijdens deze actie zou uit een grote groep burgers op de toestellen zijn ge schoten. De bemanning vroeg van de plaatselijke militaire leiding toe stemming om terug te schieten. Deze ging hiermee akkoord en de groep burgers werd onder vuur ge nomen, aldus deze lezing zoals die donderdag van Amerikaanse zijde in Saigon werd gegeven. Volgens Amerikaanse kringen hadden de guerillastrijders, nadat zij de militiepost onder de voet hadden gelopen, kennelijk getracht zich uit de voeten te maken door zich te mengen onder van het veld terugkerende dorpelingen. Phantom-straaljagers van de Amerikaanse marine hebben don derdagochtend nabij Hanoi met ra ketten twee Noordvietnamese straaljagers van het Russische type Mig-21 neergeschoten, zo heeft een Amerikaanse woordvoer der in Saigon bekendgemaakt. Hierdoor zou het aantal boven N. Vietnam neergeschoten Migs tot 82 zijn gestegen. sen het leven gekost. Er zijn onge veer 40 ernstig gewonden. Het ongeluk gebeurde op een viaduct toen een sneltrein op een andere trein reed die na een brand in de motorwagen tot stilstand was gekomen. Naar 's avonds werd vernomen, was de wagenvoerder van de snel trein „Nordjyden" gewaarschuwd op het station van Odense dat hij voorzichtig moest rijden omdat een automatisch alarmsignaal te ken nen gaf dat er op het traject iets aan de hand was. De normale snel heid van de sneltrein is 140 kilo meter per uur. Ondanks de waar schuwing botste de „Nordjyden" met zo'n vaart op de „Syd Vestjy- den" dat hij letterlijk onder de laat ste schoof. De reddingswerkzaamheden wer den bemoeilijkt doordat men lange ladders moest gebruiken om bij de trein te komen en de gewonden af te voeren. Volgens de Deense spoorwegen zaten in beide sneltreinen samen ongeveer 500 passagiers. De verongelukte treinen waren opgenomen in een dienstregeling tussen de Jutlandse plaats Stür en Kopenhagen waarbij de treinen met een tussenpoos van 10 minu ten in de Deense hoofdstad arri veren. FLINKE OPKLARINGEN Het weer waarin zomerse tem peraturen voorkomen is in de loop van donderdag tot oost- en zuid-Europa teruggedrongen. In de koelere lucht, die om een depressie boven oost-Engeland naar West-Europa werd gevoerd, kwamen opnieuw buien tot ont wikkeling. De buien werden in ons land tegen de avond zwaar en gingen vergezeld van onweer en plaatselijk ook hagel. De depressie, die enkele da gen ten zuiden van Ierland lag zal, aan betekenis inboetend, naar het noordoosten trekken. Tegelijkertijd breidt een rug van hoge druk zich via de Brit se eilanden in onze richting uit. Ze zal er vandaag toe bijdragen, dat het weer een wat plezieriger karakter krijgt. Nadat aanvan kelijk nog enkele buien kunnen ontstaan, zullen opklaringen zich vanuit het westen over het land uitbreiden. Er zal verder een matige westelijke wind waaien en de middagtemperaturen ko men t.o.v. donderdag op een iets lager niveaux. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Opklaringen Snel afnemende buiigheid en van uit het westen flinke opklaringen. Overwegend matige westelijke wind. Dezelfde of iets lagere mid dagtemperaturen. VRIJDAG 11 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 4.52 5.08 Breskens 5.17 5.33 Terneuzen 5.53 6.09 Hansweert 6.27 6.43 Walsoorden 6.26 6.42 ZATERDAG 12 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 5.33 5.57 Breskens 5.58 6.22 Terneuzen 6.34 6.58 Hansweert 7.08 7.32 Walsoorden 7.07 7.31 ZON MAAN Aug. op onder op onder 11 5.16 20.13 12.15 22.20 12 5.18 20.11 13.44 22.38 13 5.19 20.09 15.12 23.02 14 5.21 20.07 16.37 23.36

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1