Wat zoeken wij nu op de maan Engeland verlaagt prijs Chieftain tank SPORTNIEUWS VEEL TE DOEN VOOR AARDSE KOLONISTEN! Maan-mijnexploitatie mogelijk ONTSNAPPING UIT DE POMPEKLINIEK DJ Vu IJ E ZEEUW De planeten Man legt geschil met Engeland niet voor aan V.N. Slachtoffers van vernis Moeilijk oriënteren Meteorieten Europa cup finale in Rotterdam Schotse scheidsrechter voor wedstrijd Nederland— Oost-Duitsland Cees Groot geschorst door K.N.V.B. Ajax verlaagt prijzen niet Bulgaarse was belast met moordaanslag op burgemeester van New York De guerrillastrijd in Mozambique Russisch instrument voorspelt vulkanische uitbarstingen De Chinese muur in Djakarta Schilderijen achterhaald Kijkers en luisteraars Pagina fl Donderdag 10 augustus 1967 Op de maan, onze trouwe begeleider, is geen lucht. Men zal er altijd in ruimtepakken gekleed moeten gaan. Indien we er ooit een kolonie vestigen, zal die overkoepeld moeten worden door een bolvormig dak van glasvezelplaat, dat zeer stevig verankerd in de maanbodem de lucht zal moeten vasthouden. Geïsoleerd door hun pakken zullen mensen op de maan niet met elkaar kunnen spreken, ook niet door middel van „walkie-talkies", want de sterke oppervlaktekromming laat radiogolven in de ruimte verdwij nen, waaraan ook het ontbreken van een dampkring meewerkt. Alleen over zeer kleine afstanden zal men elkaar zo kunnen bereiken. Ook lichtsignalen zijn op die manier niet efficiënt. Daarbij komen nog da diverse soorten straling, die ongehinderd door kunnen dringen, en de temperaturen, die variëren tussen ver boven en beneden het vries punt. Wat zoekt de mens op de maan? Elke grote sterrekijker op aar de is onderhevig aan de damp kring, die behoorlijk veel van de duidelijkheid van de waarneming bederft. Omdat de telescopen op het aardoppervlak staan, moet men als het ware door een „soep" van dampkringen heenkijken, die zuivere waarneming onmogelijk maakt. Daar komt nog bij dat, hoe groter de telescoop is, dat ef- fekt in de zelfde graad toeneemt. Zodat een telescoop van geringe afmetingen op de maan een veel scherpere waarneming mogelijk maakt dan thans het geval is. Er is meer op de maan. Hoewel de maan waarschijnlijk uit de zelfde gas- en stofwolk is ont staan, kan op de lange duur mijn bouw een belangrijke economi sche faktor worden. De eerste tientallen jaren nadat we er zijn geland zal dat nog niet het geval zijn, omdat het vervoeren van de gewonnen delfstoffen veel duur der zal zijn dan de opbrengst. Maar over niet al te lange tijd zal de mensheid de sinds talloze eeuwen opgeslagen natuurvoor- raden verbruikt hebben en dan zullen de inmiddels veel goed kopere vervoersmogelijkheden van de toekomst de opbrengst van de maan-mijnexploitatie meer dan de moeite waard ma ken. Natuurlijk zal de ruimtevaart niet beperkt blijven tot het be treden en veroveren van de maan. Reeds nu, terwijl geen mens de maan heeft betreden, worden er plannen gemaakt om ook de planeten van ons zonne stelsel te gaan bereizen. Als eer ste staan Mars, de oude en uitge droogde planeet, en Venus, waar van we weinig weten, op het pro gramma. Mars en Venus zijn vanaf de aarde te bereiken met een raket of ruimteschip. Reeds in 1961 lanceerde de Sowjet-Unie een onbemande raket naar Venus. De lancering van ruimtevaar tuigen vanaf de aarde is veel moeilijker dan vanaf de maan. Want de maan is veel kleiner dan de aarde, dus is haar aantrek kingskracht, die overwonnen moet worden, ook veel kleiner Als men de aarde wil verlaten is een ontsnappingssnelheid van 11,8 km per seconde nodig. Als men vanaf de maan een ruimte vaartuig lanceert is die snelheid veel kleiner. Het is dus in de toekomst van belang dat de maan nü veroverd wordt. Want in de wetenschap van nu en in die van de toekomst zullen verscheidene elementen, Het parlement van het eiland Man heeft met 16 tegen 8 stem men besloten het geschil met En geland voor te leggen aan het secretariaat van het gemenebest, niet aan de V.N. zoals men eerst van plan was. Het eilandje in de Ierse zee met zijn 50.000 inwoners is 'n zelfbe- sturend deel van Engeland. Het maakt zijn eigen wetten, met uit zondering van die, welke het Britse parlement aanneemt met de vermelding „ook geldend voor Man". Dat laatste is gebeurd met de wet die de piratenzenders het werken onmogelijk wil maken. Man vindt dit echter een kwestie die het zelf moet regelen. Het aantal, doden als gevolg van het drinken van vernis op een feest in Madras, zondag j.l., is tot 53 gestegen. In het zieken huis liggen nog 47 mensen, van wie er twee ernstig aan toe zijn. In de Indische staat Madras is het verkopen en nuttigen van alcoholhoudende drank ver boden. De politie heeft drie personen, onder wie de eige naar van de zaak waar het ver nis werd verkocht, gearres teerd. waarvan de hoeveelheid die op aarde voorkomt gering is, toch nodig zijn om verder belangrijk onderzoek en de toepassing daar van mogelijk te maken. Het zal dus zeker belangrijk zijn om ook de andere planeten geschikt te maken voor exploita tie, waarvoor nog veel ontdekt en veel werk verzet zal moeten worden. Overigens zullen de omstandig heden voor de mens om op de maan in leven te blijven moeilijk genoeg zijn. Onder meer is daar de omstandigheid van de gerin gere oppervlakte van de maan, omdat de hemellichamen rond zijn is de sterke kromming van de horizon ten opzichte van de aarde groter. Vooral oriënteren zal moeilijk zijn. Waarschijnlijk bezit de maan geen magnetisch veld, zodat het gebruik van een kompas niet tot de mogelijkheden behoort. Bo vendien zullen allerlei objekten die niet zo ver van de toeschou wer verwijderd zijn door de ster ke kromming, beneden de hori zon blijven. Toch zijn er ook gun stige omstandigheden. Voor de luchtvoorziening kunnen tuinen aangelegd worden waarvan de planten zullen medewerken aan het omzetten van de uitgeadem de koolzuur in zuurstof. De lange dagen en nachten op de maan (14 aardse dagen en nachten) kun nen wat de lichtvoorziening be treft gunstig beïnvloed worden door een kolonie of nederzetting te vestigen op een bepaald ge deelte, waar de „volle" aarde voldoende licht zal geven om kunstmatige verlichting over bodig te maken. Bovendien kan men de energie van de zonnestralen, die niet ge hinderd door een dampkring op het maanoppervlak terecht komt, benutten door die kracht om te zetten in allerlei vormen van krachinstallaties die de mens op de maan nodig heeft. Juist dat ontbreken van een dampkring brengt nog een speciaal gevaar met zich mee. Wanneer op aarde een meteoriet valt, wordt het grootste gedeelte van zijn massa al in de damp kring zó verhit, dat het soms ton nen zwaar wegende gevaarte in kleine stukken gedeeltelijk ver brandt en slechts enkele resten op aarde terecht komen. Op de maan ontbreekt die be schermende dampkring, zodat meteorieteninslagen daar veel sterker aankomen. Toch is ook dat niet een reden om de maan maar op te geven, en het is een verdienste van de mensheid dat hij voortgaat met te onderzoeken wat in zijn wereld en heelal ge beurt, in plaats van te berusten in hetgeen hem bekend is. De finalewedstrijd in het toer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars zal op Hemelvaarts dag 23 mei 1968 in het Feijenoord- stadion in Rotterdam worden ge speeld. Mocht deze ontmoeting in een onbeslist eindigen, dan zal ook de tweede wedstrijd, twee dagen later op 25 mei, in het Feijenoord- stadion worden gespeeld. De aan vang van de finale is bepaald op 20.15 uur. Het is niet de eerste maal dat een eindstrijd in het toernooi om Europa cup II in Rotterdam wordt gespeeld. Op 15 maart 1963 kwa men in het Feijenoordstadion Atle- tico Madrid en Tottenham Hotspur tegen elkaar uit. De Engelsen won nen deze ontmoeting toen met 5—1. De Schotse scheidsrechter T. Wharton zal op woensdag 13 sep tember in Rotterdam de wedstrijd NederlandOost-Duitsland, voor groep 5 van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap voor landenploegen, arbitreren. Zijn landgenoten J. R. P. Gordon en A. Hendry zullen hem assiste ren. Wharton kan als internationaal scheidsrechter bogen op een goe de staat van dienst. In 1962 werd hij aangewezen om in Glasgow de finalewedstrijd tussen Atle- tico Madrid en A.C. Fiorentina in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars te lei den. Het bestuur van de voetbalver eniging Zaandijk heeft van het be stuur van de K.N.V.B. een telegram ontvangen waarin haar wordt me degedeeld dat Cees Groot voorlo pig geschorst is en derhalve niet mag uitkomen voor de Zaanse tweede klasser. Aan het verzoek van de minister van economische zaken om de toe gangsprijzen voorlopig (hangende het onderzoek dat naar deze mate rie zal worden ingesteld) niet te verhogen zal Aiax niet vnlrloen. De voorzitter van de landskam pioen de heer J. van Praag ver klaarde dinsdagavond, dat het on mogelijk was nu nog wiiziging in de plannen te brengen. „De prijzen staan al op de kaartjes gedrukt en er zijn zelfs al toegangsprijzen ver kocht", aldus de heer Van Praag. We kunnen nu echt niet meer terug en ik geloof dat de minister dat ook wel in zal zien. Die prijzen moeten nu eenmaal omhoog als het Nederlandse publiek topvoetbal wil blijven zien. Minister Vondeling heeft dat al eens gezegd. Wanneer we de prijzen van ons gaan verge lijken met die van het buitenland, wel dan komen we er echt niet zo slecht vanaf. Wij zijn in Nederland zelfs nog goedkoper. Ik vind het dan ook niet meer dan een normale zaak, dat wij onze prijzen ver hoogd hebben. En nogmaals... uit het prettige onderhoud, dat wij op het ministerie van economische za ken mochten hebben, meen ik te mogen concluderen dat de minister begrip heeft voor ons standpunt". Tot op zijn huid toe nat van de zware regenbuien, die gister nacht boven Nijmegen losbraken, is woensdagmorgen om kwart voor zeven in een boerenschuur aan het Maas-Waalkanaal in Nij megen de twintigjarige J. B. ach terhaald, nadat hij dinsdagavond uitbrak uit de „Pompekliniek" in Nijmegen. Hij ontsnapte tijdens het luch ten in een binnentuin van de iso leerafdeling van de kliniek. Op het moment dat de bewaker even omkeek, zette hij zijn voet op een vensterbank en slingerde zich over een twee meter hoge muur. De bewaker kwam net enkele passen tekort om hem te kunnen grijpen. In een oogwenk was B. daarna in de bossen verdwenen. Vooral op hem was even later de gehele klopjacht gericht, omdat hij als zeer gevaarlijk te boek staat. In zijn jonge jaren al was hij in zijn woonplaats Huizen een vaste klant van de politie. Drie jaar geleden verspeelde hij zijn vrijheid na een gruwelijk mis drijf. Zijn zevenjarig nichtje Klazina zag hij er toen op aan, hem te hebben verraden na een diefstalletje. Samen met een jon ger broertje lokte hij het kind naar een wejland en wurgde het meisje. Bij zijn berechting werd hij voor onbepaalde tijd ter be schikking van de regering ge steld, om psychiatrisch te worden verpleegd. Naar woensdagmorgen bekend is geworden, heeft B. de gehele nacht in de bossen rond gezwor ven. Tegen de ochtend, toen steeds heviger plensbuien los braken, zocht hij een schuilplaats in een schuur vlakbij het Maas- Waalkanaal. De in de nabijheid van de kliniek wonende boer, die van de ontsnapping had gehoord, deed of hij niets zag en belde de Politie. Een juist in deze omge ving opererende patrouillewagen raasde nog geen minuut later het erf on en de vluchteling werd gegrepen. B. wordt- ingesloten in het huis van bewaring in Arnhem. Daar na zal worden beslist wat er ver der met hem moet gebeuren. Mevr. Penka Koneva, een reeds drie jaar in New York wonende Bulgaarse, heeft dinsdag tegen over de politie verklaard dat een onbekende haar 20.000 dollar had aangeboden voor het vermoorden van burgemeester John Lindsay van New York. Negen dagen geleden had de onbekende haar in Harlem een revolver, een doos met kogels en 100 dollar voorschot verstrekt. Op aanraden van een kennis had mevr. Koneva de politie op de hoogte gebracht, die haar in hechtenis nam wegens het ver borgen houden van wapens. Het is niet bekend of de opdracht gever van de Bulgaarse een blan ke of een neger was. Op aanwijzingen van mevr. Koneva is „de onbekende" aan gehouden, de 38-jarige neger Robert Lacey. Na diens arresta tie verklaarde mevr. Koneva dat Lacey haar eerst het pistool gaf en vervolgens geld had aangebo den om Lindsay te doden. In de loop van juli zijn bij mili taire operaties tegen verzetsstrij ders in Mozambique vijftien Portu gese soldaten gesneuveld, aldus een militair communiqué woensdag in Lourenco Marques uitgegeven. Aan de zijde van de verzetsstrij ders vielen in deze maand 127 doden. De Britse industrie doet een ern stige gooi naar de levering aan Nederland van 600 tanks. De plaatsvervangend directeur ver koop van het Britse ministerie van defensie heeft via de persafdeling van de Britse ambassade in Den Haag laten verklaren, dat de prijs voor de Chieftain-tank aanzienlijk zal kunnen worden verlaagd. Eer der op de dag had de Britse am bassade voor de pers een film over de Chieftain tank vertoond. Het Nederlandse leger staaf voor de vervanging van de Centurion tank, bekend geworden door zijn verrichtingen in de tweede wereld oorlog. Als vervanging zouden in aanmerking komen, behalve de Chieftain, de Westduitse „Leo pard", de Franse AMX-30, de Zweedse „S" en de door West- Duitsland en Amerika gezamenlijk geproduceerde MBT-70. De volksstemming in West-Irian Een woordvoerder van secre taris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft dinsdag bevestigd dat de Indonesische revering beloofd heeft eind 1969 °ev, volksstemming in West-Irian t" houden over de toekomstige status van het gebied. Oe Thant zal volgend jaar een V.N.-vertegenwoordiger aanwij zen die ter plaatse het referen dum zal voorbereiden. De prijs voor de Chieftain tank, die wordt vervaardigd in de Royal Ordnancy Factory in Leeds, een voertuig van 50 ton, was op een miljoen gulden gesteld. Blijkbaar onder de druk van de buitenlandse concurrentie wil men thans dus. overgaan tot een belangrijke prijs verlaging. Hoe groot de prijsver laging is, werd niet meegedeeld. Sowjetrussische geleerden heb ben een instrument ontwikkeld dat vulkanische erupties kan voorspellen door het optekenen van veranderingen in het magne tisch veld van de aardkorst, al dus het persbureau Tass. De ge leerden hadden ontdekt dat de grote hitte die ontstaat voor een vukanische uitbarsting, gesteen ten demagnetiseert. Het natuur lijke magnetisme verdwijnt bij de kritieke temperatuur volledig, zegt Tass. „Het nieuwe instru ment kan uitbarstingen veel eer der voorspellen dan seismische meetapparatuur. Deze voorspel lingen zullen net zo'n routine kwestie worden als weerberich- Mt Naar het Indonesische blad „Peloper Baroe" meldt, heeft de Chinese ambassade in Djakarta laten weten, dat zij de muur om het ambassadeterrein niet zal la ten verlagen, voordat de schade is hersteld die vorige week za terdag bij een betoging werd aan gericht. Volgens een gemeentelijke ver ordening mogen heiningen langs de openbare weg niet hoger dan anderhalve meter zijn. De muur om het Chinese ambassadeterrein is vier meter te hoog. De Canadese politie heeft on geveer de helft van naar schat ting 1.200 olieverfschilderijen ach terhaald die door een internatio nale bende met valse bankbiljet ten en chèques waren gekocht. Een woordvoerder van de po litie zei dat de schilderijen, die voornamelijk bij kunsthandela ren in Italië, Nederland en West- Duitsland waren gekocht, echt zijn maar van middelmatige kwaliteit. De bende, bij de poli tie bekend maar nog op vrije voeten, wilde de werken voor tien maal de waarde in Canada ver kopen. Op 1 augustus j.l. waren bij de dienst luister- en kijkgelden 2.494.557 televisie-toestellen aan gegeven tegen 2.480.519 op 1 juli. Het aantal geregisteerde radio toestellen bedroeg op 1 augustus legen jU&jm pp I juli,

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 6