Huurlingen beheersen de stad Boekavoe Amerikaanse solidariteits conferentie veroordeelt de Sowjet-Unie China heeft geen plannen met betrekking tot Honkong De strijd in Nigeria SCHEEPSRAMP IN ROEMENIE? DE OORLOG IN VIETNAM Weer stijging consumenten prijzen in E.E.G. op komst Schramme eis vrijlating van oud-premier Tjombe HET WEER weekend-systeem DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 6998 150 Europese gijzelaars vrijgelaten Kongolese eenheden op de vlucht Tussen de ÏOO en 300 doden Tot de tanden toe bewapend BEVROREN VLOEISTOF IN MAANKRATERS N.V. DE HOOP DE TOESTAND IN CHINA Weer incidenten in Hongkong Uitgeweken Chinees Schietpartij op Cyprus Romeinse restaurants beboet Russen lanceren kosmossatelliet Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank. b!1 abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuien Advertentieprijs per mm 16 et; minimum net advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgêi.i handels advertenties) 5 regels 11,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandagAVnsdag-nummej tot 10 uur voormiddag Blanke huursoldaten gesteund door Katangese gendarmes heb ben woensdag de in het noord oosten van Kongo gelegen grens plaats Boekavoe veroverd en stellen nu onderhandelngen mei president Moboetoe voor. De gevechten begonnen dins dag en gngen de gehele nacht door. Woensdagochtend verdre ven de huursoldaten de Kongole se militairen uit de stad en stoot ten door tot de strategisch be langrijke brug tussen Kongo en Roeanda. Naar schatting driehon derd Kongolese militairen maak ten van deze brug gebruik om naar Roeanda te vluchten, waar zij werden ontwapend. De huur troepen zeggen dat aan hun kant slechts een gewonde is gevallen. Volgens de berichten zijn on geveer 150 Europeanen die door de huurlingen als gijzelaars wer den vastgehouden, vrijgelaten. Zij hebben toestemming gekre gen naar Rwanda uit te wijken. De vluchtende Kongolese een heden zouden voor een deel naar Rwanda zijn uitgeweken terwijl anderen naar Oevira zijn ge vlucht, waar een garnizoen is. Er zou in Boekavoe niet worden ge vochten. De huursoldaten maakten deel uit van het Kongolese leger en kwamen in juli in Boekavoe, Ki sangani en Kindoe in opstand. Zij ■werden toen op de vlucht gejaagd en hergroepeerden zich bij Poe- nia alvorens weer naar Boekavoe op te rukken. Men veronderstel de dat zij naar Rwanda wilden vluchten, maar de president van fn Roemenië heeft, naar ver luidt, een ramp met een plezier boot op het Tei-meer even bui ten Boekarest plaats gehad waar bij tussen de 100 en 300 mensen meest vrouwen en kinderen om het leven zouden zijn geko men. Zeker is dat de oevers van het meer door de Roemeense po litie zijn afgezet. De autoriteiten bewaren het stilzwijgen. Volgens in Wenen ontvangen niet-officiële berichten is een stoomboot waarmee pleziertocht jes op het Tei-meer worden ge maakt zondag gezonken toen het zwaarbeladen schip werd over vallen door een plotseling opge stoken storm. De boot zou als een steen zijn gezonken toen naar het scheen de bodem eruit viel. Roemenen in Boekarest bewe ren het wrak te hebben gezien, maar de omgeving is nu afgezet en er is een onderzoek gaande, aldus de berichten. Bij vragen om commentaar geven de Roemeense autoriteiten als antwoord: „We hebben geen informaties beschikbaar." Hele gezinnen zouden bij de ramp zijn omgekomen. Het Tei-meer ligt op een af stand van 20 minuten per bus van het centrum van Boekarest en trekt in de zomer veel toeristen. Toen de storm opstak, zouden ve len aan boord van het schip zijn gegaan om naar de stad terug te keren. Volgens sommige berichten was het schip juist van de wal los toen het ongeluk gebeurde. Andere geruchten willen dat de boot reeds midden op het meer was, waar vijf meter water staat. dat land liet dinsdag weten dat zjj in Rwanda niet welkom zou den zijn. Radio-Kinsjasa zei woensdag dat de strijd dn het gebied van Boekavoe voortduurt en dat „alle huurlingen in kleine stukjes zul len worden gehakt. Huurlingenaanvoerder Jean Schramme, een Belg, verklaarde tegenover de correspondent van Reuter in Boekavoe: „We staan nu in een sterke positie en heb ben laten zien dat het Kongolese nationale leger niet in staat is ons te verslaan. Wij zijn bereid met president Moboetoe te onderhan delen". De voorwaarden van Schramme waren o.m. de vrijla ting van de thans in Algerije ge vangen gehouden oud-premier Tsjombe en een plaats voor hem in het Kongolese kabinet. De huurtroepen waren niet van plan naar een naburig land uit te wijken. We hebben voldoen de voorraden, we zijn tot de tan den bewapend en kunnen het ge durende onbepaalde tijd uithou den, zei majoor Schramme, die door zjjn ondergeschikten „Black Jack" wordt genoemd. Zijn troe pen hadden Boekavoe veroverd om de 120 Europese burgers, die zich bij hen bevonden, in staat te stellen naar Roeanda te gaan. Nu dit gebeurt is zullen wij onze po sitie versterken en het onder onze controle staande gebied uitbrei den, aldus Schramme. Over de 900 km lange tocht van Kisangani, waaruit zij na een op stand op 12 juli door Kongolese troepen werden verdreven, zei de majoor, dat de huurtroepen verscheidene malen in Kongolese hinderlagen waren gevallen, doch daaruit steeds als overwinnaar tevoorschijn waren getreden. Zij hadden meer dan 1.000 leden van het nationale leger gedood en zelf tien man, alsmede elf Katangese gendarmes verloren. Een van de Europeanen, die met de huurtroepen waren mee getrokken, zei dat zich op de lange tocht geen ernstige ziekten hadden voorgedaan. Onze enige zorg was het slechte water, waar van sommigen darmstoornissen kregen. Hij zei, dat de burgers, onder wie zestig vrouwen en kin deren, afkomstig waren uit Poe- nia en dat zij zich vrijwillig bij de huurlingen hadden gevoegd. MAANFOTO Amerika's laatste maanverken- ner, de Lunar 5, heeft deze foto van de achterzijde van de maan naar de aarde gezonden. De ach terkant van de maan, die bezaaid is met kraters, is vanaf de aarde nimmer te zien. De Lunar 5 werd vorige week gelanceerd. Amerikaanse geleerden menen uit bestudering van foto's van de maansatelliet „Lunar Orbiter 5" te kunnen opmaken dat op de bodem van de kraters in de pool streken van de maan zich wel eens bevroren vloeistoffen zou den kunnen bevinden. De veronderstelling wordt ver sterkt doordat op de 48 tot nu toe ontvangen foto's kronkelingen te zien zijn die van de kraters af lopen. In het binnenste van de kraters heersen buitengewoon lage temperaturen. De kraters zelf doen in vorm denken aan de kraters die op aarde in de buurt van de evenaar worden aange troffen. (ADVERTENTIE) Voor naar: Stationsweg 4 Terneuzen Noordvietnamese troepen die zich in ondergrondse gangen in het noorden van Zuid-Vietnam verborgen hielden, hebben gis teren drie Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen voor vervoer van manschappen neergeschoten die zonder het te weten hoven op de Noord-Vietnamese schuil plaatsen landden. Zes Amerikanen werden ge dood en 22 gewond. Andere wen telwieken hielden met hun boordwapens de Noordvietname- zen in bedwang terwbl in totaal twee compagniën Amerikanen werden afgezet. De Noordviet- namezen, waarvan de sterkte eveneens op twee comDagniën werd geschat, vuurden met te- rugstootloze kanonnen, mortie ren, machinegeweren en hand wapens. Na twee uur ontstond een gevechtspauze. Zes Noord- vietnamezen waren gedood. Eveneens in het noorden van het land werden dinsdag 89 tegenstanders door Amerikanen gedood bij twee hinderlagen. In het zuiden werden maandag 4 Amerikanen gedood en 30 ge wond toen zij bij de landing met aanvalsboten in een hinderlaag van de vietcong vielen. Het ge vecht dat daarop volgde duurde zeven uur. Een werkeommissie op de Latijnsamerikaansé solidariteits- conferentie heeft woensdag een omstreden resolutie aanvaard waarin de Russische economische en technische politiek in het westelijk halfrond wordt veroor deeld. De resolutie werd met vijftien tegen drie stemmen bij negen onthoudingen goedge keurd na heftige debatten waar bij de traditionele communisti sche afgevaardigden hadden ge dreigd hun koffers te pakken en de conferentie te verlaten. Zij voerden hun dreigement niet onmiddellijk uit, maar waar nemers zijn van mening dat de resolutie de kloof tussen de re volutionairen die zich op Ha- Het persbureau van nationalis tisch China meldt dat de strijd tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-Toeng in Tsjoeng- king, een belangrijke stad in zuidwest-China, zich tot een ech te burgeroorlog heeft ontwik keld. Bij de gevechten zouden tanks en artillerie worden ge bruikt. Het persbureau weet voorts te melden dat de toestand in Kanton snel slechter wordt. Er waren daar 3.000 rode gardisten bijeengekomen die een gemeen schappelijke actie willen voeren. Verder waren 10.000 jonge men sen die naar het platteland wa ren gestuurd om de boeren te hel pen, naar Kanton teruggekeerd, waar nu op grote schaal wordt geplunderd en geroofd. vanna richten en de orthodox communistische partijen die op Moskou zijn ingesteld nagenoeg onoverbrugbaar heeft gemaakt. Zij menen dat de orthodoxen bij terugkeer in hun land uit de soli- dariteitsorganisatie zullen tre den. De crisis spitste zich dinsdag avond toe toen Cuba en andere voorstanders van een harde poli tiek een ontwerpresolutie in dienden waarin de „politiek van zekere socialistische landen die kredieten en technische hulp verstrekten om dictaturen en oligarchieën te helpen" werd verworpen. Dit was een niet mis te verstane verwijzing naar de Sowjet-Unie, Polen en andere landen die onlangs overeenkom sten hebben gesloten met Colom bia, Brazilië en Chili. Eerder dit jaar had premier Castro de Sow jet-Unie aangevallen, zonder dat iand met name te noemen, in verband met het „zoeken naar financiële en technische betrek kingen met juist die regeringen die guerilla-bewegingen bestrij den die door hem, Castro, wor den gesteund. In conferentiekringen werd gezegd dat Cuba en Venezuela krachtig op aanvaarding van de In de Britse kroonkolonie duren de ongeregeldheden voort. Bij bot singen tussen pro-communistische Chinezen en de politie en als ge volg van het ontploffen van eigen gemaakte bommen vielen woens dag zeker 12 gewonden. resolutie hadden aangedrongen. Tegenstemmers waren Uruguay, Costa Rica en El Salvador. Chili had zich van stemming onthou den omdat de delegatie verdeeld was. Verwacht wordt dat de confe rentie vanavond, twee dagen later dan was vastgesteld, door premier Castro zal worden ge sloten. Een uit Hongkong naar natio nalistisch China uitgeweken in vloedrijke linkse uitgever heeft in Taipeh gezegd dat Peking niet van plan is Hongkong van de Britten af te nemen en ook geen plannen heeft de Maoïstische culturele revolutie tot de Britse kroonkolonie uit te breiden. Woe Sjoe-Toeng, directeur van de grootste linkse uitgeverij in Hongkong, had zijn politieke vrienden de rug toegekeerd en had contact opgenomen met de nationalistische Chinezen in Tai peh waarna hij op 2 augustus met zijn vrouw in het geheim de Chi nese zee was overgestoken naar Formosa. Op een persconferentie zei hij dat premier Tsjoe en-Lai en andere Chinese leiders hem in 1966 in Peking had gezegd dat China geen plannen heeft met betrekking tot Hongkong. De „agiatoren" in Hongkong zijn thans niet in staat hun campag ne tegen de overheid te staken. „Zij zijn als de verliezers bij een gokspel. Natuurlijk willen zij dogrspelen, maar daar zij steeds minder steun van de Chinese ge meenschap in Hongkong en el ders krijgen, zullen zij het onver mijdelijke einde onder ogen moe ten zien". Volgens Woe waren „jonge linkse avonturiers" de campagne tegen de regering be gonnen en hadden zij sympathie en steun uit Peking verwacht. Het officiële standpunt van Peking was echter dat „Hong kong niet zal worden bevrijd zolang de Britten hun troepen sterkte en vuurkracht daar niet uitbreiden en de Amerikanen Hongkong niet laten gebruiken als basis voor agressie". Woe is indertijd lid van het pro vinciale comité van de politieke consultatieve volksraad van de provincie Kwantoeng geweest, een semi-officiële Chinese rege ringsinstelling. Het Russische regeringsblad „Izvestia" schreef woesdag dat China in feite niets doet om de Troepen van de afgescheiden Oostnigeriaanse staat Biafra zijn over de rivier de Niger in westelijke richting opgerukt, zo is woensdag van betrouwbare zijde in Lagos, de federale hoofd stad, vernomen. Het gebied dat de opstandige militairen zijn binnengetrokken, ligt tussen Biafra en West-Nige ria. De hoofdplaats is Benin Ci ty. De bevolking bestaat voor een groot deel uit leden van de Ibo- stam, die ook in Biafra de over hand heeft. De leider van Biafra, overste Ojoekwoe, had eerder gewaar schuwd dat hij dit gebied zou binnentrekken als de federale troepen dat ook zouden doen. De federale strijdkrachten die sinds vijf weken bezig zijn aan de af scheiding van Biafra een einde te maken, zijn nog niet ver gevor derd. Radio-Lagos meldde hierover, dat de federale militaire over heid maatregelen heeft genomen om de situatiemeester te wor den". 4 In Lagos zijn berichten ontvan gen, dat in de stad Benin woens dagochtend schietpartijen zijn begonnen. Radio-Biafra heeft tot dusver geen melding gemaakt van de aanval over de Niger en van eventuele gevechten in het gebied aan de andere zijde van de rivier. Samen met muitende soldaten uit het midden-westen hebben de Biafraanse troepen woensdag de hoofdstad Benin ingenomen, heeft radio-Bein meegedeeld. De stad telt 75.000 inwoners, er zijn verscheidene uren straatgevech ten geleverd tussen regeringsge trouwe en muitende troepen. De verbindingen tussen Lagos en Be nin zijn verbroken, in het gebied van Benin is voor de nachtelijke uren 'n uitgaansverbod ingesteld. Het garnizoen van Benin telde slechts enkele honderden mili tairen. Er zouden reeds troepen uit Lagos naar Benin onderweg zijn. De regering van de provincie midden-westen onder leiding van generaal David Ejoor is afgetre den en er zal spoedig- een nieuwe „bevrijdingsregering" worden gevormd, zei radio-Benin. Luite nant-koolnel Victor Banjo is be noemd tot opperbevelhebber ad interim van het leger van deze provincie. Dinsdagavond hebben Turkse Cyprioten en Grieken op Cyprus te Larnaca op elkaar geschoten, zo is van V.N.-zijde meegedeeld. Het incident duurde twee uur, er zijn geen slachtoffers. Zweedse leden van het V.N.-leger op Cy prus hebben zich naar het be trokken gebied begeven om ver dere incidenten te voorkomen. De Griekse minister, kolonel Pa- padopoules, is woensdag naar Nicosia vertrokken voor een of ficieel bezoek. Hij zal president Makarios en generaal Grivas ont moeten. Papadopoules is enige tijd geleden hoofd van de inlich tingendienst van het Griekse leger op Cyprus geweest. Chinezen in Hongkong te helpen bij het verzet tegen het Britse bewind. China heeft de autori teiten in Hongkong tijdens de rel letjes talloze waarschuwingen gegeven, maar Peking zet de levering van water en voedsel voort, aldus het blad. De Britten zijn niet benauwd voor de waarschuwingen omdat „zij heel goed weten dat de Chi nese leiders de samenwerking met hen in Hongkong willen voortzetten. China exporteert maandelijks voor 40 miljoen dol lar via Hongkong", zo vervolgt het blad eraan toevoegend dat de Chinezen meer dan 100 door de Britse politie uit Hongkong ge zette Chinezen naar een arbeids kamp hebben gezonden. In haar korte commentaar op de ontwikkeling in de Europese economische gemeenschap (E.E. G.) schrijft de commissie van de Europese gemeenschappen dat opnieuw een stijging van de con sumentenprijzen moet worden verwacht. Ondanks het langza mer verlopen van de conjunctu rele ontwikkeling en de daling van de invoerprijzen van enkele grondstoffen halffabrikaten is de prijstendentie in de gemeen schap over het algemeen op waarts gericht gebleven. Bij het begin van de zomer was de in dustriële produktie in de E.E.G. nog niet in een nieuwe groeifase gekomen, hoewel de verwach tingen van de ondernemers ten aanzien van de produktie een verbetering hebben ondergaan. De toeneming van de werkloos heid in de gemeenschap kwam tot staan of werd aanzienlijk langzamer. Naar het oordeel van de commissie wijst de ontwik keling van de export op een vertraging van de conjuncturele groei van de wereldvraag, die vooral het gevolg is van de tij delijke economische inzinking in de Verenigde Staten en Groot- Brittannië. Negentien bars en acht restau rants in Rome zijn beboet we gens door buitenlandse aange brachte overtredingen, zoals te veel in rekening brengen, het serveren van oudbakken voed sel, onhygiënische toestanden, het open zijn na sluitingstijd en overmatig veel geluid. De Russen hebben woensdag weer een satelliet van de kos- mosserie gelanceerd. Tass meldt dat men met de Kosmos-172 het onderzoek van de ruimte wil voortzetten overeenkomstig het program dat op 1 maart werd bekendgemaakt. (ADVERTENTIE) Grondverf droog na 50 minuten, Plamuur hard na 15 minuten 1 ENKELE BUIEN Het koufront behorend bij een depressie ten zuiden van Ierland was woensdagmiddag het hele land gepasseerd. De passage ging gepaard met enige neerslag, meest in de vorm van buien, waarvan sommige met onweer. De afgetapte hoeveelheden wa ren niet groot en bleven overal beneden de 10 mm. Langs het front trokken vanuit Zuid- Frankrijk enkele onweersstorin gen naar het noordoosten. In Zuid-Frankrijk en het Alpenge bied brachten onweersbuien op diverse plaatsen grote hoeveel heden neerslag. Zo Rriel in Cler mont Ferrand 80 mm. Verder wordt het front gekenmerkt door markante temperatuurtegenstel- lingen. Deze bedraagt in het zui den vaak meer dan tien graden en op onze breedte omstreeks vijf graden. Voor vandaag moe ten wij opnieuw op buien reke nen, die plaatselijk met onweer gepaard zullen gaan. De wind zal zwak zijn, in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Bij dit al les blijven de temperaturen on geveer op hetzelfde niveau. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zwakke wind Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke wind, in hoofdzaak uit zuidelijke richtin gen. Weinig verandering in tem- perafliur. DONDERDAG 10 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 4.15 4.29 Breskens 4.40 4.54 Terneuzen 5 16 5.30 Hansweert 5.50 6.04 Walsoorden 5.49 6.03 VRIJDAG 11 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 4.52 5.08 Breskens 5.17 5.33 Terneuzen 5.53 6.09 Hansweert 6.27 6.43 Walsoorden 6.26 6.42 ZON MAAN Aug. op onder op onder 10 5.15 20.15 10.48 22.05 11 5.16 20.13 12.15 22.20 12 5.18 20.11 13.44 22.38 13 5.19 20.09 15.12 23.02 14 5.21 20.07 16.37 23.36

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1