Vechtlust in China Probleem ie ledenberg wfH MAX TAK OVERLEDEN BEKENTENIS IN VLAARDINGSE MOORDZAAK 19-jarige Duitse zeeman de dader Burgerlijke stand FATALE VERGISSING Éii§il Stagnatie in Chinese economie? Heinrich Miiller in Albanië? Lunar Orbiter V in baan om de maan Linkse gaullisten verdedigen De Gaulles politiek Actie tegen geluidhinder door motorvoertuigen SPAARZEGELROVER VERDOVENDE MIDDELEN Racefiets werd dader noodlottig PERENAANVOER GAAT BEGINNEN EXPORTSEIZOEN UIEN BEGONNEN China's president Lioe Sjao- Tsji is al enige maanden geleden afgezet volgens het blad van de volksarmee, dat daarmee het sluitstuk leverde van een lang durige verwoede propaganda campagne tegen het staatshoofd. Maar hij zit nog altijd op zijn post en schijnt bovendien de kern te zijn van een heftig verzet tegen voorzitter Mao Tse-Toeng, dat vooral de laatste tijd steeds om vangrijker en bloediger wordt. Zelfs in zijn eigen en Lioes hoofdstad Peking schijnt Mao het niet helemaal voor het zeggen te hebben. Japanse journalisten en hande laren vertellen van botsingen tussen maoistische en lioeistische studenten. Radio-Moskou, dat al enige malen uitzonderlijk goed geïnformeerd bleek, meldt bot singen tussen aanhangers van Mao's culturele revolutie en groe pen soldaten en arbeiders uit alle streken van China, met name uit de omgeving van Kanton, de centrale provincie Honan en nu ook uit Hupeh, de provincie met de meeste Chinese industrie. Generaal Chen Tsai-Tao ar resteerde daar zelfs twee van Mao's ministers, die pas vrijgela ten werden nadat Mao vlooteen- heden de Jangtse-Kiang op had laten stomen en nadat grote een heden parachutisten naar de hoofdstad van Hupeh, Wunan, gestuurd waren. Maar ook deze rebellerende generaal Chen is niet van het toneel verdwenen, laat staan door een krijgsraad berecht. VELE DODEN De volgelingen van Lioe blij ken dus bepaald niet machteloos te zijn. Generaal Chen zelf heeft twee legers achter zich, waarmee hij dan wel niet de strijd heeft aangebonden tegen de door Mao's rechterhand maarschalk Lin Piao gestuurde eenheden, maar waar mee hij ook niet gecapituleerd heeft. Rustig heeft hij in rede voeringen Lin Piao belachelijk gemaakt en zijn respekt betuigd aan mannen als de secretaris generaal van de partij, Teng Hsiao-Ping en aan president Lioe, aan de twee kortom die het meest aangevallen worden door de cul turele revolutiemakers. Het conflict in Wuhan schijnt enige honderden levens gekost te hebben. Zelfs in het volkrijke China is dat niet meer af te doen als een onbetekenend voorval. En de grote redenaars van de cultu rele revolutie, met name Mao's vrouw Chinag Ching, beperken zich niet langer tot het uitoefe nen van macht door de massa, maar roepen nu regelrecht op om de wapens in de hand te hebben om desnoods met kogels de tegen stand van de „reaktionairen" te breken. Men kan zich in de Chinese ontwikkelingen makkelijk ver gissen, maar nu de niet geringe verzoeningstalenten van premier Tsjou En-Lai steeds minder schij nen te kunnen verhoeden dat gevochten wordt, lijkt onafwend baar dat de Chinezen hun voor- communistische specialiteit van de burgeroorlog opnieuw gaan beoefenen. Zesentwintig mensen zijn in de hoofdstad van de Indische staat Madras om het leven gekomen doordat zij op een feestje vernis in plaats van sterke drank tot zich hadden genomen. Zeventien mensen liggen nog in het zieken huis met een acute vergiftiging. PRINS PHILIP BEET IN HET ZAND WINDSOR (Engeland): Tot groot vermaak van de aanwezigen onder wie koningin Elizabeth, prins Charles en prinses Ann werd prins Philip zandruiter, toen hij deelnam aan een fiets- polowe'dstrijd, waarbij de paar den vervangen waren door sta len rossen. Ondanks alle moeite van prins Philip, om zijn fiets volledig te beheersen, ging hij enkele malen onderuit. Tengevolge van de ideologische strijd zijn in het steenkoolwin- gebibed in het noordoosten van China ruim 100 bedrijven, waar onder enige mijnen en twee fa brieken voor de produktie van synthetische benzine, gesloten. iDt heeft de correspondent In Peking van het Japanse blad muurkrant vernomen. In een andere muurkrant, ge citeerd door de correspondent van de gezaghebbende „Asahi Simbboen", voer de leider van het militair controlecomité in het district Tatsjing waar zich China's rijkste olievelden bevin den campagne onder de con servatieven tegen de revolutio naire elementen. Volgens het economische dag blad „Nihonkeizai Sjimboen" wordt in Sjanghai voedsel ge hamsterd, nadat uit anti-Maois- tische bron geruchten waren verspreid van aanvallen op sol daten van het bevrijdingsleger, stopzetting van de produktie en gebrek aan goederen. De voormalige grüppenführer van de SS (divisie-generaal) en meerdere van Adlof Eichmann, Heinrich Müller, die in de ge hele wereld wordt gezocht, zou zich in Albanië bevinden. Dit heeft de vroegere geheim agent Helmut Lill gezegd in een vraag gesprek met de „Schwaebische Donau-Zeitung". Lill zei Müller te hebben geholpen bij diens vlucht naar Albanië. Müller zou onder de naam Jergj Kovoc wonen in „villa Gorrice" de woning van een zekere professor Mihal Hanx- hari in Tirana. Volgens het verhaal van Lill heeft hij in 1949 de vlucht van Müller uit Italië, waar hij zich sedert 1945 had verborgen, naar Tirana voorbereid. Heinrich Müller, plaatsvervan ger van Heydrich als leider van de Gestapo, wordt sedert 28 april 1945 gezocht. Hij bevond zich de laatste oorlogsdagen in de bunker van Hitler in Berlijn. Het Amerikaanse ruimtevaar tuig Lunar Orbiter V is zondag in een elliptische baan om de maan gekomen, nadat vanaf de aarde een remraket in de afge lopen dinsdag gelanceerde satel liet in werking was gesteld. De satelliet heeft nu een laagste af stand tot de maan van 200 km en een hoogste van 5920 km. De komende dagen zullen nog twee correcties worden aangebracht waardoor de kleinste afstand 96 en de grootste 1488 km moet worden. Daarna zal het 390 kilo wegende ruimtevoertuig foto's van de maan gaan nemen om ge gevens te verkrijgen over moge lijke landingsplaatsen bij beman de maanvluchten. De Amerikaanse satelliet „Or biter V" is zondag begonnen met het fotograferen van de maan. Volgens deskundigen functio neert de camera goed. De „Or biter V" werd dinsdag gelan ceerd en kwam zaterdag in een baan om de maan. In zijn woning nabij New York is maandagmiddag Max Tak over leden. Hij is 76 jaar oud geworden. Max Tak genoot vóór de tweede wereldoorlog grote bekendheid door de leiding die hij in Amster dam gaf aan het Tuschinski-show- orkest, dat een vaste traditie in het gelijknamige theater opbouwde, die inhield dat iedere filmvoorstelling zowel 's middags als 's avonds ge paard ging met een Europees va riétéprogramma. Het theater werd na 1933 een toevluchtsoord voor uit Duitsland uitgeweken Joodse cabaretiers en kwam de laatste jaren vóór de oor log te staan onder leiding van de uit Berlijn afkomstige Nelson. In die dagen ontstond ook een vriendschap tussen Max Tak en de Joodse industrieel Van Leer, die leidde tot de oprichting van het amateurcircus „Kavaljos". Dit cir cus, dat vooral liefdadigheidsvoor stellingen gaf, was vooral bekend door zijn paardenummers. Bij de inval van de Duitsers slaagde de heer Van Leer erin met vrij veel medewerkers Nederland te verlaten. Max Tak kwam toen op Curagao, waar hij het muziek leven inspireerde en o.a. een revue omzette onder de naam „Bulawa- ja", waarvan de liedjes op Curagao nog altijd bekendheid genieten. Later vestigde Max Tak zich in New York, waar hij een populaire figuur in de Nederlandse gemeen schap werd en een vraagbaak voor Nederlandse journalisten, die New York aandeden. Hij werd er ver tegenwoordiger van het Elsevier- concern en werkte aan tal van radioprogramma's mee, voorname lijk voor de AVRO. Ook werd het Nederlandse muziekleven in de Ver. Staten door Max Tak gesti muleerd. Max Tak is op enkele dagen na 76 jaar oud geworden. Hij overleed maandag in een ziekenhuis in zijn woonplaats Freeport bij New York. Max Tak was onder meer secre taris van de commissie voor Ne derlandse muziek in New York, bestuurslid van de buitenlandse persvereniging aldaar en lid van de vereniging van V.N.-corresponden- ten. Een aantal bekende gauillis- tisch gezinde personen, die zich hebben verenigd in de „groep van 29", hebben in een zondag uitgegeven verklaring de politiek van De Gaulle in samenhang met zijn opzienbarende reis naar Ca nada verdedigd. Zij wezen de kritiek in eigen land op 't staats hoofd van de hand en verzeker den, dat zij elke strijd zullen steu nen, die van het „indammen van imperialisme en hegemonie" uit' gaat. Van de groep maken o.a. deel uit minister van justitie Louis Joxe, diens ambtgenoot van landbouw Edgar Faure, de voormalige minister van land bouw Pisani, de communistische filosoof en schrijver Emmanuel d'Astier de la Vigerië en de po liticus André Philip. Nagegaan zal worden of het mogelijk is in het door het ver bond voor veilig verkeer in sa menwerking met de centrale po litie verkeerscommissie openbaar ministerie op te stellen program ma voor de in 1968 te voeren kernthema-acties aandacht te besteden aan het euvel van de geluidshinder. Dit zegt de minister van justi tie a.i., de heer Beernink ,mede namens zijn ambtgenoot van ver keer en waterstaat, de heer Bak ker, in antwoord op schriftelijke vragen van de tweede kamerle den Portheine en Joekes (VVD) over de toenemende geluidshin der van motorvoertuigen. Voorts zeggen de bewindslie den, dat op last van de officier van justitie te 's-Hertogenbosch in mei/juni 1967 in de gemeen ten 's-Hertogenbosch, Vught, Oss, Boxtel en Waalwijk door de poli tie een verscherpt toezicht werd gehouden op bromfietsbestuur ders, wier bromfiets niet was voorzien van een behoorlijk ge luiddempende en over de gehele lengte gasdichte uitlaatinrich- ting. Tijdens deze actie „bromfiets" werden in Den Bosch in drie we ken 149 bestuurders geverbali seerd en hun bromfietsen in be slag genomen. In Vught en Oss nam de poli tie in dezelfde periode respectie velijk 80 en 57 bromfietsen in be slag tegen de bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt. In Boxtel werden in een week en in Waalwijk in twee weken respectievelijk 19 en 51 bestuur ders geverbaliseerd en werden de bromfietsen in beslag geno- Een dief heeft zich het afgelo pen weekeinde meester gemaakt van een miljoen spaarzegels uit een supermarkt in Fort Lauder dale. Volgens de politie zijn de zegels ongeveer 6.400 gulden waard. De Amerikaanse douane heeft van 1 juli 1966 t/m 30 juni 1967 11.935 kilo heroïne en marihuana in beslag genomen, een record opbrengst voor een jaar. Het jaar daarvóór was 4.722 kilo verdovende middelen min der in beslag genomen. De „Vlaardingse moordzaak" is opgelost. De 19-jarige Duitse zeeman Karl Heinz F. uit Oster- sander (Did.) bekende gistermid dag kort na zijn arrestatie dat hij in de nacht van donderdag op vrijdag de 76-jarige ex-timmer man Willem Adrianus van der Plaat de hamerslagen toebracht, die een eind aan diens leven maakten. De Duitser werd gear resteerd ten huize van een arts in Rotterdam, waar hij voor een medisch consult naar toe moest. Hij bekende nog geen uur later op het hoofdbureau van politie in Vlaardingen aan hoofdinspekteur W. J. F. Dorleijn, dat hij de man was die in die donderdagnacht ten huize van de weduwnaar was geweest. Bij een ruzie heeft hij aldus de bekentenis de hamer opge raapt die op de grond lag, en de oude baas daarmee enkele slagen op het hoofd toegebracht. Toen de jongen het huis verliet, zat Van der Plaat nog in zijn stoel. Bijna 12 uur later, vrijdagmid dag om half één, vonden buurt genoten Van der Plaat dood op de w.c. In het huis was een ra vage, die aanvankelijk de indruk wekte dat er een vechtpartij had plaats gevonden. Later deelde de politie mee dat meubilair waar schijnlijk was verschoven toen Van der Plaat zoekend om hulp door zijn huisje aan de van de Kinsbergenplaats 12 in de Vlaar dingse spoorwijk strompelde. Het ziet er naar uit dat de jon ge Duitser zich zal moeten ver antwoorden wegens doodslag, zo viel op te maken uit verklarin gen van hoofdinspekteur Dor leijn. Er is niets dat wijst op voor bedachte rade. De Duitse zeeman die nog slechts een summière verklaring heeft afgelegd, zei tot de hoofdinspekteur dat hij toe vallig op de van Kinsbergen plaats terecht was gekomen. Hij had Van der Plaat, die juist zijn huis binnen wilde gaan, voor de deur ontmoet en was op uitnodi ging van de oude man meege gaan. Het is in de buurt bekend dat opa Van der Plaat gemakkelijk was in het uitnodigen van men- DOOR OLAF J. DE LANDELL 11) De inspecteur, daarentegen een fijn takticus, opende haastig een tas, die hij bij zich had, en daar bleek de bewuste pook in te rus ten, op weg naar het politiebu reau. Het voorwerp was verpakt in een gammele corsettendoos, tussen vloeipapier. Terry en ik bekeken het met belangstelling, maar we mochten het niet beetpakken, wat mij persoonlijk erg speet, want dat leek me de enige sensatie eraan. Terry lag er haast met zijn neus op en constateerde, dat er watten aan de punt zaten. „Ja," stemde de inspecteur toe. „Waarschijnlijk heeft de dader gedacht, dat hij met die watten het voorwerp schoon geveegd had. We vonden er een prop van in de prullenmand in meneer Martijn's kamer. En ook op het been van de overledene zat van dezelfde roze watten". „Roze watten?herhaalde Terry. „Ja," zei Menters weer. Hij frommelde wat aan een werke lijk roze-doorschijnend vloeitje, en toonde ons een prop watten, met bloedvlekken eraan. Terry nam het voorzichtig van hem over, met papier en al, en bekeek het vlak bij het raam. Toen rook hij eraan, en legde uit, in antwoord op de bevreemde gezichten: „Ik heb een tijdje chemie - gestudeerdMeende een verdovingsmiddel te ruiken, maar het is blijkbaar alleen de duffe lucht van die watten...." De commissaris lachte onaan genaam. „U lijkt wel een detec tive," zei hij schamper. „Kom, Menters. Berg die rommel op. Het is voor politiemensen geen usance zo met de boel te koop te lopen." Menters werd hoogrood, maar gehoorzaamde. Toen hij de doos weer in de tas wilde steken, rol de er een rond bruin potlood over de grond. „Daar heb je het potlood ook," zei Crommer bars. „Ik heb nog nooit zo'n slordevos gezien, Men ters!" en tegen mij, die gedienstig het potlood wilde oprapen: „Nee, meneer, laten liggen, alstublieft! Geen extra vingertasten erop! Dat is het potlood, dat juffrouw Booner onder het bed vond lig gen." „Het is toch al lang onder zocht," wierp de inspecteur zacht tegen, terwijl hij het ding tussen vloeipapiertjes opraapte. „Amateur!" zei de commissaris schamper. „Al wonen we hier op een dorp, daarom kunnen we wel wat wetenschappelijker te werk gaan!" Hij scheen zich opeens te er geren over hun mededeelzaam heid tegenover Terry en mij, en nam kort afscheid. Ik bedankte hem desniettegenstaande uiterst vriendelijk voor zijn interessant relaas, maar het fleurde hem niet op. Toen hij weg was, keek Bur gheem ons met een vage glimlach aan, en zei: „Dat hebt u buiten gewoon getroffen, heren." „Ja," gaf Terry verrukt toe. „Zonder dat was ons verblijf hier misschien doelloos geweest." „Weet u dan nu al iets?" vroeg de ander gretig. „Dat nou niet," ontweek Terry voorzichtig. „Maar het is nooit gemakkelijk, de politie aan het praten te krijgen." Burgheem knikte en vervolg de: „Ziet u, hoe nodig uw komst hier is?" „Ja," zei Terry. „Inderdaad hoognodig. Het zal me benieu wen, of we geen moeilijkheden krijgen met dat commissarisje." Maar de advocaat schudde het hoofd, en stelde hem gerust: „Ik heb nog een pijl op mijn boog, n.l. mijn persoonlijke vriendschap met de burgemeester." Terry tuitte zijn lippen en trok zijn wenkbrauwen op. „U bent wel heel erg overtuigd van Hen ri's onschuld," zei hij vorsend. Burgheem stak een sigaret op. Zijn. hand trilde. „Volkomen," bevestigde hij. HOOFDSTUK III. In het hotel „De gouden Arm" maakten we kennis met dr. Gants, die, toen hij hoorde dat wij vrien den waren van Henri van Doff, zich ontpopte als de medische ad viseur, waarover Menters ge sproken had. Hij bleek een gezel lig prater te zijn van een jaar of vijftig, met vrolijke bruine lach- ogen. Terry hield zich aan de leu gen betreffende onze vriend schap, en dit vergemakkelijkte veel voor ons. Ik praatte bijna de hele namid' dag met dr. Gants. We zaten sa men in de conversatiekamer van het hotel, terwijl Terry boven, in onze kamer bezig was, enkele dingen aan te tekenen zoals hij zei. Ik was blij met zijn gezel schap, want de dokter bleek een langdurige praktijk te hebben, waarin zich heel wat treffende gebeurtenissen hadden voorge daan. Hij tapte uit een schijn baar onuitputtelijke bron van moorden en liefdesgeschiedenis sen, ongelukken en toevallig heden, tot ik ervan duizelde en hem begon te verdenken van een ruime fantasie. Maar ik was hem dankbaar, dat hij me zo bezigge houden had, want anders zou ik die hele tijd alleen hebben moe ten doorbrengen, en dat had nooit zo interessant kunnen zijn. Om half zes voegde Terry zich bij ons, met mr. Burgheem, die we te dineren hadden gevraagd. We dronken een bitter en natuur lijk liep het gesprek weer over de dood van Martijn van Doff en de schuld, welke schijnbaar gezocht moest worden bij zijn broer. „Ik kan en wil niet geloven, dat de arme jongen dit gedaan heeft," zei mr. Burgheem nadrukkelijk. ,,'k Heb de beide broers vanaf hun jeugd gekend. En het spijt mij, het te moeten zeggen, als het andersom was geweest tja. dan zou het volgens mij hebben kunnen zijn. Martin was een beste vent, maar razend driftig en haatdragend, en soms jaloers bij het ziekelijke af." Hij keek peinzend voor zich uit, en herhaalde: „Dat had me aan het weifelen kunnen maken: als Henri dood was, en de feiten wezen zo sterk Martijn -aan. Hoewel het zelfs dan nog een uit zonderlijk geval zou zijn (Wordt vervolgd.) sen om in zijn huiskamer nog een borreltje of een biertje te drin ken. Karl Heinz F. vertelde ver der dat hij die nacht dronken was geweest en dat zijn misdaad volg de op een ruzie. De hamer die de oude timmerman die middag nog had gebruikt om een kapotte stoel te repareren, lag bij zijn stoel op de grond, aldus de Duitse zeeman. Hij heeft die nacht met medeneming van een uurwerk het huis verlaten en vond voor de naburige woning een racefiets van een buurjongen, waarmee hij op weg ging naar zijn schip. De racefiets is de jongen nood lottig geworden, zo bleek tijdens de persconferentie die de Vlaar dingse politie opgelucht weggaf. Tijdens het buurtonderzoek dat die vrijdagmiddag direct werd in gezet, kwam spoedig de vermis sing van de fiets in diezelfde nacht naar voren. Achteraf zou blijken daf cfé dader van de aan slag op opa Van der Plaat en de dief van de racefiets één en de zelfde persoon waren. In de nacht van vrijdag op zaterdag belde brigadier M. M. Keizerwaard zijn collega's op het bureau op met het verzoek eens naar de race fiets te informeren bij portiers van havenbedrijven. De brigadier, een geroutineerd politieman, wist bij ervaring dat zeelui na een avond passagieren vaak zo maar ergens een fiets wegpakken. De portiers, die willen voorkomen dat de fietsen in de haven ver dwijnen, weten de zeelui in de meeste gevallen te bewegen hun tijdelijk vervoermiddel bij de portiersloges achter te laten. Zo is het ook gebeurd vorige week in de vroege vrijdagmorgen. De portier van de scheepswerf Wilton-Feijenoord in Schiedam wist die zaterdagmorgen de poli tie mee te delen dat hij in het be zit was van een racefiets, achter gelaten door een der bemannings leden van de grote Duitse erts tanker „Frigga", die in de loop van die nacht voor een reparatie vanuit de vulcaanhaven in Vlaar dingen naar een van de dokken van Wilton werd gesleept. De fiets vertoonde geen enkel vingerspoor. De Vlaardingse po litie besloot zaterdag om de vin gerafdrukken te nemen van de 41 koppen tellende bemanning van de ertstanker „Frigga". Het zag er naar uit dat dit onderzoek weieens niet bevredigend zou kunnen verlopen, omdat een aan tal bemanningsleden inmiddels was afgemonsterd. In vlot tempo namen de politiemannen na wel willende toestemming van de ka pitein de vingersporen op van de aanwezige zeelieden. Zo ont stond van ieder een zogenaamde vingerslip met tien vingeraf drukken en twee afdrukken van de handpalmen. De vingerslips bracht hoofdinspekteur Dorleijn dinsdagmorgen persoonlijk naar de centrale dactyloscopische dienst van de afdeling opspo ringsbijstand van het ministerie van justitie aan de Raamweg in Den Haag. De heer S. Swarts van deze dienst deed na enige uren in het bijzijn van de hoofdinspek teur de ontdekking die zou leiden tot opheldering van de gebeurte nissen rond de tragische dood van de 76-jarige weduwnaar W. van der Plaat. Een vergelijking met inmiddels nauwkeurig vastgeleg de vingerafdrukken uit het huis je van opa Van der Plaat maakte ineens duidelijk dat Karl Heinz F. de dader was. Dit gebeurde gistermiddag 12 uur. Hoofdin spekteur Dorleijn: „Vanaf dit moment wisten wij wie we moes ten hebben". Politieauto's reden onmiddel lijk naar de „Frigga" op de scheepswerf in Schiedam. Men hoorde dat Karl Heinz in Rotter dam naar de dokter was. Infor matie bij deze arts bracht aan het licht dat de jonge Duitser daar inmiddels was geweest. Sinds eind vorige week is in Zeeland op de fruitveilingen de aanvoer van handperen goed op gang gekomen. Het is het ras Précoce de Trévoux waarvan de vruchten thans rijp gaan worden. Dit is de vroegste peer van het Nederlandse sortiment die in hoeveelheden van betekenis wordt geteeld. Vooral op de Zeeuwse fruitbedrijven neemt dit ras een grote plaats in en deze week zullen er van deze peer ruime aanvoeren zijn in deze pro vincie. Weliswaar zal ook voor dit ras, evenals van alle andere pererassen, de oogst kleiner zijn dan normaal, maar door het grote areaal kunnen er toch mooie par tijen worden aangeboden. De vruchten zijn dit jaar overwe gend groot van stuk en van pri ma kwaliteit. Door de vele zon is ook de smaak gunstig beïn vloed. De vraag naar de goede kwaliteiten van deze handpeer is groot. Maandag werden op de Zeeuwse veilingen de grote ma ten van dit ras verkocht tegen de prijzen van 65 tot 75 cent per kg terwijl voor de kleine maat klas se 1 kwaliteit rond 60 cent per kg betaald. De afzet vindt overwegend nog plaats op de binnenlandse markt. De Précoce de Trevoux is ook een peer die dikwijls wordt gekocht voor de conservenfabrieken voor verwerking op sap in blik of glas. Hiervoor leent ze zich n.l. ook zeer goed. Op het ogenblik is voor dit doel nog niet gekocht. Het exportseizoen van Neder landse uien is weer volop begon nen. Groot is op het ogenblik het aanbod van dit tuinbouw- produkt en verwacht mag wor den dat dit ook zo zal blijven» want het areaal is belangrijk groter dan het vorig jaar en overwegend is er sprake van een goede oogst. Duizenden kilo's gaan er dagelijks de grenzen over en in het bijzonder Enge land en West-Duitsland zijn be langrijke afnemers. Volgens het exportoverzicht van het uitvoer-controlebureau voor tuinbouwprodukten bedroeg de Nederlandse uienexport in de laatste week van juli niet min der dan 4508 ton. Hiervan ging 1882 ton naar Engeland en 1680 ton naar West-Duitsland. Voorts werd 339 ton verladen naar Afrikaanse landen en 153 ton naar België en Luxemburg. Frankrijk nam in die periode 52 ton Nederlandse uien af. Zwitserland 13 ton. 89 ton ging naar West-Indië en 14 ton naar Oostenrijk en 286 ton naar ver schillende andere landen. De prijs is op het ogenblik vrij stabiel maar ligt nog al wat lager dan het vorig jaar. Export geschikte uien noteerden begin deze week rond 19 cent per kg. De drielingen deden rond 21 ct. Dit zijn geen hoge prijzen maar ze zijn het gevolg van het ruime aanbod dat mede in de hand wordt gewerkt door het fraaie weer waardoor de oogst een vlot verloop heeft. AXEL Huwelijksaangiften: 5 juli. Franciscus A. M. Bisschop, won. te Graauw en Langendam, 21 j., en Marijke E. de Neve, 20 j.; Pie- ter J. Paulusse, won. te Terneu- zen, 21 j„ en Catharina M. M. Schram, 20 j. 12 juli. Levinus C. C. Dieleman, 21 j.. en Johan na H. Helmendach, 21 j. 24 juli. Maarten Verduin, won. te Utrecht, 25 j., en Adriana van Langevelde, 24 j. 27 juli. André J. de Rijcke, 30 j., en Wilhelmi- na Jonkman, 35 j. 28 juli. Fran- gois A. Meeusen, won. te Ter- neuzen, 24 j., en Godeliva E. A. Vermeire, 21 j.; Hendrikus C. W. Leiiten, 23 j„ en Debora L. M. Vinke, 21 j. 31 juli. Thomas Meertens, 69 j., en Janna P. Kiel, 69 j. Huwelijksvoltrekkingen: 6 juli. Pieter J. Meijer, 24 j„ en Sara J. de Feijter, 24 j. 28 juli. Pieter J. Paulusse, 21 j„ en Catharina M. M. Schram, 20 j. Geboren: 8 juli. Neeltje, d. van Jan de Klerk en Leenke A. de Klerk, Prins Hendrikstr. 14. 11 juli. Anita Hilda, d. van André A. Sturtewagen en Gerarda L. M. Braem, Hulsterseweg 49. 13 juli. Elly, d. van Cornelis A. P. van Alten en Maria J. Faas, Wil- helminastr. 1. 16 juli. Jeanne Maria, d. van Frans van Vliet en Maria J. Wijnmaalen, Cho- pinstr. 15. 21 juli. Paul Remi Martha, z. van Gerardus P. Maas en Jeannine M. van Bambost, Bachstr. 7. 26 juli. Janna Marti na, d. van Jan Paardekooper en Janna M. Adriaanse, van Gistel- lelaan 74. 31 juli. Walter Geer- truda, z. van George D. de Riick en Maria T. Luijpers, Olivierstr. 14. Overleden: 17 juli. Maria T. den Bieman, 61 j., echtg. van Theodorus J. van Breenen. 22 juli. Jan Dees, 71 j., echtg. van Adriana Jansen van Rosendaal. 30 juli. Sjoukje Reedeker, 72 j„ geh. gew. met Levinus C. Mat- tens. 31 juli. Rafaël Robijn, 17 j„ z. van Leo K. E. Robijn eA Ju- liënne M. E. Baert, won. te Eks- aarde (B.). maar om twee uur was terugbe steld. De arrestatie vond op dat moment plaats. Een van de Vlaardingse politie mannen die heeft meegeholpen met het nemen van de vingeraf drukken van de mannen van „Frigga" zei kort na dit karwei: „Een was zo vreselijk zenuwach tig, die kon niets eens zijn naam schrijven". Later bleek dat dit de dader was. v.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5