DOE ALS DUIZENDEN 'VISI Sportnieuws §29 Ontwerp voor een nieuwe gemeentewet Druk werk voor Zandvoortse reddingsbrigade Anderhalf jaar geëist voor doodslagpoging op de rivier BRAA 1» KABEL: GAUW, VISSTICKS ^50^50 DAG.HERMANS PRUS-SIA© msseg ^n-e--zen BEJAARDE MAN DOOR AUTO IN KANAAL GESLINGERD DE RASSENSCHEIDING OP DE AMERIKAANSE SCHOLEN- LET eens OP DE Rfzuzesi IN onzb panklaar* ^900s 1250 gram jgrarr» BETAALX OROOTHAN DELSPRU2EIN, <3oes Kind omgekomen bij brand te Arnhem Chinese anti- IVSaoisten trachten leiding van de luchtmacht te bemachtigen Hongerdoden in India Tussentijdse enting jongvee begint 1 september a.s. Wielrennen Eef Dolman erkende doping te hebben gebruikt Doodsoorzaken In Engeland Voetbal De verhoogde entreeprijzen bij eredivisievoetbal Van Leeuwen niet in Nederlands elftal Handboogsport De minister van binnenlandse zaken, mr H. K. J. Beernink, heeft het eerste deel van een voorlopig ontwerp van een her ziene gemeentewet in de open baarheid gebracht. In vergelij king met de bestaande gemeente wet bevat het nieuwe ontwerp enkele belangrijke wijzigingen. Enkele daarvan handelen over de positie van de burgemeester. Zo is de bevoegdheid tot schor sing van burgemeesters geheel bij de Kroon gebracht en de rechtspositie van de eerste bur ger van een gemeente zal voor taan op een artikel in de nieuwe gemeentewet en niet meer op de ambtenarenwet gebaseerd zijn. De benoeming van de burge meester door de Kroon, op aan beveling van de commissaris van de koningin, is echter gehand haafd. Elke institutionele vorm van inspraak van de raad bij de benoeming van burgemeesters wordt afgewezen, in het bijzon der voor wat betreft de beoorde ling van de kandidaten. Als argu mentatie wordt gebruikt dat door het verlenen van invloed aan de raad de burgemeester in zekere mate afhankelijk zou worden van dat deel van de raad dat aan zijn benoeming heeft meegewerkt of daarvoor heeft gepleit. „Minder dan thans", zo luidt de redene ring, „zou hij de man zijn, die door de gehele raad en de gehele bevolking wordt beschouwd als de bovenpartijdige bewaker van de gemeentelijke belangen". Wel is de op het ogenblik bestaande beperkte benoemingsduur (zes jaar) in het nieuwe ontwerp niet opgenomen. BEVOEGDHEDEN VAN DE RAAD Het nieuwe ontwerp bevat ook een aantal belangrijke wijzigin gen met betrekking tot de be voegdheden van de raad. De ge meenteraad krijgt de bevoegd heid om het aantal raadsleden binnen een bepaalde marge uit te breiden. Voorts wordt de vrijheid van de raad met betrekking tot het bepalen van het aantal wet houders vergroot. Nieuw is ook dat de raad ter vervulling van een tussentijds opengevallen plaats een niet- raadslid tot wethouder kan be noemen Van belang voor de openbaarheid van het gemeente bestuur is de in het ontwerp op genomen verruiming van het aantal onderwerpen waarover de raad niet in besloten vergadering mag beraadslagen of besluiten. Het ontwerp voor een nieuwe gemeentewet is ingedeeld in gepubliceerde eerste twee titels. De overige ti tels zijn nog in bewerking en publikatie daarvan volgt nog. Het initiatief tot herziening van de gemeentewet werd bij de be handeling van de rijksbegroting 1955 genomen door de toenmali ge minister van binnenlandse zaken, de heer Beel. De nieuwe gemeentewet zal een bijgevoegde tabel krijgen waarin alle gemeenten provin- ciegewijs worden vermeld. In de praktijk is namelijk als een ge mis gevoeld dat in de bestaande wet geen opsomming van de ge meenten voorkomt. In de be staande wetgeving ontbreekt ook een voorschrift omtrent de wij ziging van gemeentenamen. In de nieuwe wet wordt bepaald dat naamswijziging plaats vindt bij wet, waarbij gedeputeerde staten en de raad zullen worden gehoord. Uitgebreid is het aan tal handelingen dat aan raads leden wordt verboden. Zo is een nieuwe bepaling het verbod om werkzaam te zijn als gemachtig de of adviseur ten behoeve van derden tot het aangaan van over eenkomsten met de gemeente. Wethouderssalarissen, die nu door gedeputeerde staten onder goedkeuring van de kroon wor den vastgesteld, zullen volgens de nieuwe wet bij algemene maatregel van bestuur worden geregeld. Ook de bezoldiging van gemeentesecretarissen zal voortaan door de kroon geregeld worden en niet langer door de Maandagmiddag hebben leden der Zandvoortse reddingsbriga de in totaal tien man van de ver drinkingsdood gered. Vier Duit sers dreven op luchtbedden ruim een km uit de kust en zagen geen kans meer om terug te ke ren. Een van de luchtbedden was lek. Een 11-jarige jongen viel van zijn rubberbootje, aan gezien hij niet kon zwemmen lukte het hem niet zich tegen de stroom in veiligheid te brengen. Toen een mast van een zeil boot afknapte kwamen een 19- jarig meisje en een 20-jarige jongen 500 meter uit de wal in nood. Een 3-jarig Duits meisje dreef op 100 meter van het strand ojb een luchtbed, terwijl een 9-ja- rige jongen die eveneens de zwemkunst niet machtig was ge heel versuft ruim 3 km uit de kust op een luchtbed werd aan getroffen. De tiende geredde was een 11- jarig meisje dat zo vermoeid was dat zij de laatste 200 meter- niet naar het strand kon terug- zwemmen. Zondagmiddag werden een 10- jarige en een 30-jarige Duitser door de Z.R.B. gered. colleges van gedeputeerde sta ten. Gestreefd is voorts naar een beperking van het aantal ge meenten waar de burgemeester tevens het ambt van secretaris bekleedt. Het denkbeeld om de benoe ming van meer dan één burge meester in een gemeente moge lijk te maken is in het ontwerp niet overgenomen. Het wordt niet aantrekkelijk geacht dat er een functionele splitsing van de werkzaamheden van een burge meester zou ontstaan waarbij 'n functionaris zich bijvoorbeeld tot de bestuurlijke arbeid be perkt en de ander de gemeente op het maatschapoelijk vlak zou representeren. Om dezelfde re den is het denkbeeld afgewezen om het voorzitterschapj van de raad aan de burgemeester te ont nemen en aan een afzonderlijke functionaris op te dragen. PERSCONFERENTIE Tijdens een persbijeenkomst verklaarde minister Beernink dat het voorlopige ontwerp van de herziene gemeentewet, zoals dat nu gepubliceerd is, een stuk is dat op zijn departement tot stand gebracht is en waar hij „voor een groot gedeelte achter kan staan". Wat betreft de inspraak van 'n gemeentebestuur op de benoe ming van een burgemeester zei de minister dat zijns inziens de grondwet wel mogelijkheden biedt op dit punt. Wel vond hij dat die zaak niet in regels gego ten moet worden. „Er is bezig zich een praktijk te vormen voor wat betreft de inspraak van de gemeentebesturen. Die praktijk heeft in de laatste maanden het huidige nieuwe ontwerp gemeen tewet al enigszins achterhaald", zo gaf de minister toe. Minister Beernink zei verder dat hij wel van mening is dat in het algemeen de inspraak van een gemeenteraad over de benoeming van een burgemeester beperkt moet blijven tot de soort figuur die gekozen moet worden. Hij wees een discussie over met name genoemde personen door een ge meenteraad af. Wel gaf hij toe dat in het geval Amsterdam van deze regel is afgeweken. „Maar Amsterdam is een bijzonder ge val", zo zei hij. De bewindsman kondigde ver der aan dat er een apart wetsont werp zal komen voor wat betreft de verantwoordingsplicht van de burgemeester inzake zijn beleid als hoofd van de politie. c?cc> Voor de rechtbank te Arnhem stond dinsdag terecht de 19-ja- rige matroos der binnenvaart A. B. uit Zoutelande, die wordt ver dacht van poging tot doodslag op de even oude scheepsjongen Jacob Portegrijs. De officier van justitie mr. J. H. G. Boekraad eiste anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek en ter beschik king stelling tegen de matroos, die zijn collega op 27 februari j.L na een vechtpartij van het tankschip „Druentia" in de Waal zou hebben gegooid en zich ver der niet meer om hem zou heb ben bekommerd. B. had iets tegen zijn langha rige medeschepeling, die zijns inziens te sloom was om zijn werk te doen. Op het schip noemde men deze knaap „Truus". Op een zeker moment kwam het tussen de knapen tot een uit barsting en verdachte smeet zijn tegenstander onder Ubbergen over boord. P. greep zich nog wel even vast aan de reling maar verdachte bleef zo fel op hem ranselen dat hij moest loslaten. P. moest 1200 meter zwemmen een woelige rivier met een zeven zogeheten titels. Het.thans, temperatuur van 7 graden Cel- fienubliceerde deel betreft de „ius. eer hii uitve cius, eer hij uitgeput de wal kon Maandagavond tegen vijf uur vond een dodelijk verkeersonge val plaats op de D. U. Slikker laan in Winschoten. De 75-jari- ge R. P. Ploeger stak plotseling de weg over en werd door een vrachtauto gegrepen. De heer Ploeger kwam door de kracht van. de botsing in het omleidings kanaal terecht. Zeer ernstig ge wond werd hij naar het St. Lu- casziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De Amerikaanse commissie voor de burgerrechten heeft het congres om nieuwe wetten ver zocht teneinde de scholen in de zuidelijke staten te dwingen tot naleving van het 13 jaar oude besluit van het hooggerechtshof waarbij de rassenscheiding op de scholen verboden werd. In een rapport van de com missie wordt gezegd, dat de meeste zuidelijke staten niet zijn overgegaan tot integratie op de openbare scholen. Dit had mede geleid tot de onlusten in diver se Amerikaanse steden. opkrabbelen. Hij sleepte zich nog anderhalve kilometer voort naar een café. Pas na een week wist men in het ziekenhuis te Nijmegen of hij er bovenop zou komen. Na zijn collega overboord te hebben gesmeten ging verdachte rustig koffie zetten. Het duurde anderhalf uur eer de schipper 't verdwijnen van de scheepsjon gen bemerkte. Voordien had de stuurman nog wel gevraagd waar „Truus" wel kon uithangen maar toen B. antwoordde dat hij hem overboord had geschopt, had hij dat als een bijzonder geslaagd grapje gewaardeerd. Voor de rechtbank bekende de matroos dat hij zo door het dolle heen was geraakt dat hem het lot van de scheepsjongen vol maakt onverschillig was gewor den. Hij wist wel dat de jongen zwemmen kon maar hij had zich niet afgevraagd of zijn slacht offer in staat zou zijn gekleed en wel in koud en woelig water bij een hoge waterstand het leven er af te brengen. Hij zeide opzettelijk geen alarm te hebben geslagen. En zelfs toen de schip per inzag dat het wel eens een hopeloze zaak kon zijn voor de drenkeling zou hij hebben ge zegd dat het hem niets kon sche len als P. was „verzopen". Verdachte verklaarde nog wel voor de rechtbank dat hij inder daad iets onmenselijks had be dreven. Hij '-->d nu wel spijt. Maar de officier verweet hem dat hij niet de geringste moeite had genomen aan P. een briefje te schrijven met spijtbeklag. Mr. Boekraad noemde het in zijn requisitoir een afgrijselijke zaak. Men hoeft niet op het wa ter thuis te zijn om te kunnen weten dat iemand die gekleed in het koude water van een ri vier met een hoge waterstand wordt gesmeten weinig kansen heeft. En het is een wonder dat P. niet is verdronken. Niets heeft verdachte ondernomen om het leven van P. te redden. Geen excuus is aanvaardbaar. Het ging er om dat verdachte zich van P. wilde ontdoen alleen maar omdat hij het een „nare jongen" vond. Volgens het psychiatrisch rap port is verdachte onderlievig aan een tomeloze agressie, zodra zijn bescheiden positie wordt be dreigd. De officier zeide dat ver dachte 'n dwangverpleging dient te ondergaan, vandaar dus de eis tot ter beschikking stelling van de regering. Mr. Janssen uit Nijmegen, de raadsman, was van mening dat opzet niet onmiddellijk zou kun nen worden bewezen. Overigens vroeg hij uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. '/ZPOA/D BIBFSTUK TARTAAR metgen SOEPVLEES met/se ROSBIEF PB pok^Qsfuks Bij een binnenbrand in een bo venwoning aan de 4e Nijverheid straat is maandagmorgen het 7- jarig meisje Th. H. Spijker om het leven gekomen. De brand werd omstreeks kwart voor acht ontdekt door voorbijgangers. Een 16-jarige zoon, die boven sliep, waarschuwde zijn ouders, die een etage lager hun slaapkamer had den. Enkele van het zes kinderen tellende gezin waren op het mo ment, dat de brand uitbrak, al naar hun werk. Men heeft ver geefs getracht het zevenjarig meisje te redden, doch door de sterke rookontwikkeling kon men haar niet bereiken. De brandweer van vond later het verkoolde lijkje. het De brand is vermoedelijk ont staan door kortsluiting. Contra-revolutionairen in Chi na hebben de afgelopen veertien maanden tot tweemaal toe ge tracht zich meester te maken van de macht bij de luchtmacht en hun invloed is nog niet ge heel verdwenen. Dit heeft radio- Peking dinsdag meegedeeld. De pogingen van anti-maoisten had den vorig jaar juni/juli en dit jaar januari plaats gehad. De woordvoerders van de luchtstrijdkrachten hebben op geroepen tot dubbele waakzaam-' heid tegen eventuele nieuwe aanvallen van partij- en leger leiders die de kapitalistische koers volgen, aldus de radio. In twee maanden tijds zijn in het district Deoria, provincie Oettar Prasdesj, tweehonderd mensen van honger gestorven. Dit heeft een voormalige minis ter van voedselvoorziening van Oettar Pradesj, Gendra Singh, maandag op een persconferentie verklaard. Hij was van mening dat het aantal slachtoffers van het voedseltekort in het getrof fen district zich zal verveelvou digen wanneer de regering geen maatregelen neemt. Op 1 september a.s. begint een periode voor voorbehoedende in enting tegen mond- en klauw zeer van het op de bedrijven aanwezige jongvee. Volgens een mededeling van het ministerie van landbouw betreft het hier alle runderen, geboren na 30 september '66 en ouder dan vier maanden. Deze zijn in het alge meen nog niet eerder ingeënt. De maatregel is het eerste re sultaat van het door de minister landbouw en visserij met landbouwschap gevoerde overleg over de te nemen voor zorgen om een eventueel uitbre ken van de ziekte zoveel moge lijk te voorkomen. Deze najaars enting van het jongvee draagt op een tijdstip, waarop gevaren voor besmetting dreigen, ertoe bij de onvatbaarheid te verster ken van de Nederlandse rund veestapel, die overigens zoals bekend elk voorjaar geheel wordt ingeënt. Zoals de laatste -jaren immers hebben aange toond doen zich de eerste geval len van deze ziekte juist in de herfst voor. Het is van groot be lang dat de komende enting ten spoedigste zal worden verricht. Voor vervoer van op of na 1 januari '66 geboren runderen zal vanaf 1 september a.s. geen ver klaring worden verstrekt alvo rens in het betrokken beslag entifig van het hiervoor bedoel de jongvee heeft plaatsgehad. De entingsperiode loopt tot 1 december '67. Met nadruk wordt erop gewezen dat indien het jongvee niet is gevaccineerd, na die datum in het geheel geen verklaringen voor vervoer van runderen, dus ook niet van oude re runderen, meer zullen wor den verstrekt. Indien de enting van 't jong vee niet in de periode van 1 september tot 1 december '67 heeft plaatsgehad, wordt het be trokken beslag nl. als „ongeënt beslag" beschouwt. Evenals bij de jaarlijkse voorjaarsenting van alle runderen boven vier maan den oud het geval is, komen de kosten voor rekening van de veehouders. Een en ander blijkt uit een ministeriële beschikking, die in de staatscourant van vandaag zal worden gepubliceerd. VAKANTIE VOOR KONINKLIJKE FAMILIE Porto Ercole: De koninklijke familie in het zomerverbJüf de „Gelukkige Olifant". Van de vijf renners, die na het dopingonderzoek beschuldigd zijn verboden stimulerende mid delen te hebben gebruikt, heeft alleen de nationale wegkampioen bij de profs, de Rotterdammer Eef Dolman, dinsdagmorgen ten overstaan van de sportcommissie erkend zich hieraan schuldig te hebben gemaakt. Dolman teken de 'n verklaring dat hij de boete van 750 zal betalen. Hem werd medegedeeld, dat hij nu zijn titel kwijt is. De Rotterdammer was de enige van het vijftal, die perti nent afzag van het recht het tweede flesje met urine alsnog te laten ondëtzoeken. Van dat recht zal in ieder geval de prof stayer Hennie Marinus wel ge bruik maken. De amateurs Ger- rie Bruin, Wim Koopman en Jan Jansen namen hieromtrent nog geen beslissing, Zowel Marinus, Bruin, Koopman als Jansen ont kenden doping te hebben ge bruikt. De sprintkampioen bij de ama teurs, Wim Koopman, beriep zich op een recept, dat hem door de Beverwijkse arts J. Rolink is voorgeschreven. Koopman had dokter Rolink enkele dagen voor de finales van de baankampioen- schappen geconsulteerd na een val, die bij de Rotterdammer hinderlijke verwondingen had veroorzaakt. „Misschien heeft er in die pillen wel een stof ge zeten die verboden is. Maar dat heb ik dan niet geweten", aldus Koopman, die ook de bewuste pillen overlegde. De sportcom missie zal deze pillen door me dische instanties laten onderzoe ken om uit te maken of zij wel licht een vals beeld bij 't doping onderzoek hebben kunnen geven. De mogelijkheid is namelijk niet uitgesloten dat zich in de pillen stoffen bevinden, die in urine reageren als amphetamine. Of 'n dergelijke ontdekking verschil zal uitmaken bij het opleggen van de straf is nog niet bekend. Het dopingreglement van de K.N.W.U. bevat een bepaling, waarin gezegd wordt dat een renner niet aan wedstrijden mag deelnemen wanneer hij op voor schrift van een arts verboden middelen tot zich moet nemen. Ook Jan Jansen wilde zich op dezelfde pillen als die, welke door Koopman ter tafel werden gebracht, beroepen. Daarmee heeft de sportcommissie, verte genwoordigd door de heren W. v. Steenbergen, J. Stol, A, Zwarte- poorte en J. de Voogd, geen ge noegen genomen. Wel mag Jan sen binnen 24 uur een afschrift van het recept, dat hem door dokter Rolink was voorgeschre ven, inleveren. De vijf renners is tijdens het onderhoud met de sportcommis sie medegedeeld, dat over hun al dan niet afvaardigen naar de wereldkampioenschappen nog geen besluit is genomen. Wel In Engeland en Wales overlij den twee van de vijf mensen aan een hartkwaal of kanker, zo blijkt uit een regeringsrapport. Deze twee doodsoorzaken eisten in 1966 een recordaantal slachtoffers. Aan hartkwalen bezweken vo rig jaar 114.766 mensen, onder wie 69.547 mannen en 45.219 vrouwen, terwijl aan kanker 58.571 mannen en 49.587 vrouwen ten offer vielen. Het aantal men sen die aan longkanker overle den steeg van 26.389 in 1965 tot 27.023. werd door de sportcommissie uitdrukkelijk gesteld, dat, wan neer er renners niet in de ploeg opgesteld worden, dit niet gezien moet worden als een strafver- zwaring. Het is een bekend feit dat renners na het gebruik var verboden stimulerende middelen een terugslag ondervinden. Er zal van de zijde van het ministerie van economische za ken een accountantsonderzoek worden ingesteld bij een aantal representatieve eredivisieclubs om na te gaan in hoeverre ver hoogde kosten de aangekondig de verhoging van de entreeprij zen kunnen motiveren. Aan de besturen van de ere divisieclubs zal worden verzocht de entreeprijzen hangende dit onderzoek niet te verhogen. De maatregelen zijn het resul taat van maandag en dinsdag op het ministerie gehouden bespre kingen met bestuursleden van resp. ADO en Ajax. Hierbij is tot uiting gekomen, dat het niet gaat om incidentele prijsverho gingen maar om een onderlinge afspraak van de eredivisieclubs, aldus economische zaken. De K.N.V.B. deelt mee van mening te zijn, dat de financiële belangen van de clubs in Neder land worden geschaad als het ministerie van economische za ken de entreeprijsverhogingen van de eredivisieclubs niet zou accepteren. In vergelijking tot andere landen liggen de toe gangsprijzen hier toch al laag. Een prijsverhoging is noodzake lijk om de hoge exploitatietekor ten te kunnen behouden. In een gesprek met een dele gatie van het K.N.V.B.-bonds- bestuur op 21 december van het vorige jaar met de toenmalige minister van financiën heeft de K.N.V.B. er ook al op aange drongen, dat de toegangsprijzen werden verhoogd. De GVAV-doelman Tonny van Leeuwen heeft K.N.V.B.-bonds coach Georg Kessler verzocht hem voorlopig niet op te stellen in het Nederlands elftal. Van Leeuwen voelt zich mentaal niet in staat het doel van de Oranje- elf naar behoren te verdedigen. Hij heeft de bondscoach van een en ander schriftelijk op de hoog te gesteld. WESTDORPE Zondag j.l. organiseerde de handboogmij „Sint Sebastiaan" alhier een schieting op staande wippen. De deelname was goed. De uitslag is: Wip I: le hoge C. v. d. Velde, Zelzate (B.)2e hoge M. v. d. Haeghen, Ertvelde (B.); zijvo gels: Ph. Obrie, Zandstraat en J. Fopma, Sluiskil; kallen: Ph. Obrie, Zandstraat en Kronen burg, Zuiddorpe. Wip II: le hoge M. v. d. Haeg hen, vnd; 2e hoge P. Schoof, Sas van Gent; zijvogels: Baes Jr., Zelzate (B.) en J. Bruggeman, Braakmanpolder; kallen: v. d. Wulf, Ertvelde (B.) cn N. Goos- sen. Kloosterzande.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2