Miljoenen schade bij brand in chemische fabriek in Europoort Vietcong sloeg vlak bij Saigon toe Geheime Russisch-Amerikaanse overeenkomst? Politie schiet op deooastraatea in Hongkong t:j Eoïkavoc Be ontwapenings conferentie in Genève RADIO DE KOOK HET WEER WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 6997 Gouverneur van Kwantoeng gearresteerd i". INDONESIË SLUIT AMBASSADES Perzische boeren in gevecht met beren Onderhandelingen tussen Vaticaan en Tsjechische regering mislukt Negers uit Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verwijderd Officier van justitie in V.S. vermoord Druk Erkenning Garanties Brand in Amerikaanse raffinaderij STORM IN FINLAND DE LATIJNS- AMERIKAANSE SOLIDARITEITS- CONFERENTIE Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden flmnK. bö abonneMsnl: TÈRNÊÜZEN Directeur-Hoofdredacteur! I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs ƒ8.oer kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" feéAi handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Een ontploffing in de chemi sche fabriek Konam N.V. in het Europoortgebied bij Rotterdam die als door een wonder geen doden of gewonden eiste heeft gisteravond een schade aange richt van vele miljoenen. Een steekvlam van 40 meter hoog was in een wijde cirkel, onder meer in Den Haag te zien. De bedrijfs directeur dr ir W. A. Dekker zei gisteravond omstreeks tien uur. toen het gevaar was geweken, dat de materiële schade reeds vele miljoenen bedraagt en dat daarbij komt eveneens een be drag in miljoenen aan bedrijfs schade. De controlekamer, waarin op het moment van de explosie acht mensen waren, werd door eikaar geschud en de ramen vlogen er uit. Later verhitten de hevige vlammen ook naburige bedrijis- installaties. In een aneere contro lekamer op 40 meter afstand van de vuurhaard smolten de tele foons. Op het moment van de explosie waren op dit in continu-dienst werkende 300 personeelsleden tellende bedrijf circa 50 mensen aanwezig, „Ik geloof dat we geluk gehad hebben", aldus dr Dekker, toen hem werd gevraagd, of er mensen het slachtoffer waren geworden van deze ontploffing. De N.V. Konam, een petrochemische in dustrie, is een gezamenlijke doch teronderneming van Koninklijke Zout/Ketjen en het Amerikaanse chemische concern Celanese Company of America. Beide be zitten 50 procent van het aande lenkapitaal van dit in december gestarte bedrijf. Azijnzuur is thans nog het belangrijkste pro- dukt, maar het bedrijf verkeert nog in een opbouwstadium. GROOT ALARM In het Europoortgebied was di rect na 8 uur te merken dat er „groot alarm'' was. Brandweer auto's uit Rotterdam, Roozenburg en Oost-Voorne en ambulances uit deze plaatsen reden over af gezette wegen naar het bedreigde chemie-complex. De bedrijfs brandweer en de brandweren van omliggende ondernemingen wer den direct ingezet. Ook de toe voerwegen naar Europoort, on dermeer de Benelux-tunnel en de Maastunnel, werden voor het ver- ker ges'eten om ambulances vrije doortocht te kunnen verlenen, Om tien over half negen kon echter de bedrijfsarts, dr Van Willigen, mededelen dat deze ex- In Hongkong zijn dinsdagavond ten minste tien mensen gewond toen de politie het vuur opende op een woedende menigte Pe- king-gezinde demonstranten. Het juiste aantal gewonden is niet be kend omdat mede-demonstran- ten de gewonden snel wegvoer den. De politie onende het vuur toen traangas niet het verwachte resultaat had en de met stenen gooiende menigte steeds weer op drong. Er werden tien arrestaties ver richt en een uur nadat de relle tjes uitbraken, was het weer rus tig- De demonstranten hadden zich verzameld bij de havenkantoren van de Chinese scheepvaartmaat schappij. Dinsdag trokken zij naar het eindpunt van een tram en be gonnen trams met stenen te be kogelen. Eerder hadden Chinezen van uit communistisch China een Britse officier bekogeld toen deze trachtte in het dorp Sja Toe Kok sen voorwerp te verwijderen, waarvan men dacht dat het een bom was. Chinese militairen vormden een haag om de massa ervan te weerhouden de grens te Dverschrijden. De autoriteiten in de Chinese provincie Kwang-Toeng hebben het leger opdracht gegeven te ichieten op Chinezen die probe ren naar Hongkong te vluchten, eo meldt het Engelstalige Hong- kongse blad „South China Mor ning Post". Het blad haalt reizi gers aan, die uit Kanton in Hong kong zijn aagekomen. Volgens aanplakbiljetten in Kanton zijn 200.000 aanhangers van Mao op weg naar Kanton „om zich van de macht meester te maken". De gouverneur van de Chinese provincie Kwangtoeng, Yin Li- Ming, is door de rode garde gear resteerd en gevangen gezet, zo melden rechtse bladen in Hong kong. Reizigers hadden gezegd dat Lin ervan wordt beschuldigd te behoren tot de „revisionisische tegenrevolutionairen". Een Hongkongs blad meldt dat Chi nese versterkingen aan de grens met Hongkong zijn aangekomen om 'n uittocht van Chinese vluch telingen te voorkomen. «af a Buitenlandse huurlingen wa ren vandaag met Kongolese le gereenheden in gevechten gewik keld om de beheersing van de stad Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe van waaruit de huurlingen zouden willen vluchten naar Rwanda. De strijd laaide gisterochtend weer op nadat de huurlingen, naar schatting meer dan 150 man, de nacht buiten de stad hadden doorgebracht, zo is van gezag hebbende zijde in Kinsjasa ver nomen. Een voorhoede van de huurlingen was de stad maandag binnengetrokken maar had zich later teruggetrokken. Van offi ciële Kongolese zijde werd ge zegd dat de aanval was afgesla gen. De huurlingen worden ge steund door verscheidene hon derden Katangese gendarmes en zij hebben onste^eer 50 Europese gijzelaars bij zich. De huursoldaten staan onder bevel van de Belgische majoor Jean (zwarte Jack) Schramme en worden ondersteund door een klein ongeïdentificeerd vliegtuig dat herhaaldelijk Boekavoe be schiet. Zoals gemeld heeft president '•tayibanda vpn Rwanda gisteren In Parijs gezegd dat geen huur- Inigen uit Kongo tot zijn land zul len worden toegelaten. plosie geen doden of gewonden had geëist. Om omstreeks negen uur verdwenen de brandweer auto's en de ambulances succes sievelijk van het terrein. De bouw van de azijnzuurfa- briek die overigens niet geheel is verwoest heeft tientallen miljoenen gekost. Het zal een aantal maanden duren' voordat de produktie kan worden hervat, aldus bedrijfsdirecteur dr Dek ker. De vlammen hebben door oververhitting ook materiële schade toegebracht aan naburige fabrieksinstallaties, die naar men hoopt over enkele dagen weer kunnen funktioneren. De Verenigde Staten en Noor- ween zijn voornemens een reeks seismische waarnemingsstations in Noorwegen te bouwen om er^bevinaen en ondergrondse exolosies te ontdekken. Dit heeft William Foster, leider van de Ame.fïkasnse delegatie bij de Ge- neefse ontwapeningsconferentie, 4'nsdag gezegd. Hij zei dat een dergelijk netwerk de localisering ->n identificering van hetgeen on dergronds gebeurt zou verge- (ADVERTE NTÏE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Indonesië heeft zijn ambassade in negen landen gesloten over eenkomstig de bezuinigingspoli- tiek, aldus radio-Djakarta. Tot de opgeheven ambassades behoren die te Kopenhagen, Ra bat, Tunis, Damascus, Accra, Nai robi en Modagiscio. Ook de Indo nesische vertegenwoordiging te Kanton (China) is gesloten. Op rtog geen vier kilometer van de Zudvietnamese hoofdstad zijn maandag vijftien hefschroef- vliegtuigen door de vietcong ver nietigd of beschadigd. makkelijken. Het plan zal geza menlijk worden geleid en gefi nancierd en in twee etappes wor den uitgevoerd, waarmee ver moedelijk over twee jaar een be gin zal worden gemaakt. De Ver enigde Staten zullen het grootste deel van de uitrusting leveren terwijl Noorse technici de appa ratuur mogelijk zullen bedienen. Foster zei dat Washington, on danks verbeteringen bij opspo ringssystemen, nog gelooft in in spectie ter plaatse om toezicht te houden bij een verbod op onder grondse kernproeven. Twee Perzische boeren hebben het leven verloren en acht zijn gewond in een hevig gevecht met enige beren die hun gewassen vernielden. De strijd werd gele verd bij het dorp Masjed Solei- man, niet ver van de Perzische Golf. Dankzij de hulp van de plaatselijke politie konden de boeren de beren tenslotte op de vlucht drijven. LORD ROBENS BOOD ONTSLAG AAN LONDENLord Rob ens, de voor zitter van de nationale kolen- raad van Groot-Brittannië, heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de ramp in Aber- fan waarbij 144 personen, meren deels kinderen, om het leven kwamen en maandag zijn ont slag aangeboden. De regering heeft hem echter verzocht aan te blijven tot de raad het onder zoek naar middelen om derge lijke rampen te voorkomen heeft voltooid. Op de foto lord Robens omringd door journalisten nadat hij zijn ontslag had aangeboden. Een Amerikaanse militaire woordvoerder zei dat vijf wentel wieken tijdens een gevecht van vier uur door een groep van on geveer honderd opstandelingen werden neergeschoten, maar in militaire kringen sprak men van de vernietiging of beschadiging van vijftien hefschroefvliegtui- gen. De toestellen brachten een infanterie-eenheid over voor een routine zuiveringsoperatie toen de vietcong vanuit ondergrondse gangen en bunkers het vuur met mortieren en mitrailleurs opende. De Amerikaanse commandant, brigade-generaal John Freund, werd licht gewond toen hij zijn hefschroefvliegtuig liet landen In doorgaans welingelichte Vaticaanse kringen heeft men dinsdag toegegeven dat de on derhandelingen tussen het Va ticaan en de Tsjechische rege ring over de normalisering van de betrekkingen tussen de r.k.- kerk en Tsjecho-Slowakije mis lukt zijn. Het nieuws over de misluk king was afkomstig uit Wenen. In Vaticaanstad zei men dat het overleg mislukt is door de starre houding van Praag in het bijzon der met betrekking tot de kwes tie van de benoeming van de nieuwe bisschoppen. Het Vati caan, zo zei men, is bereid con tact aan te knopen met elke re gering, onverschillig welke poli tieke richting zij is toegedaan, mits er redelijke kansen bestaan op een akkoord dat de rooms- katholieken in dat land in staat stelt hun geloof daadwerkelijk te beleven. Het Vaticaan kan het overleg echter niet voortzetten als de betrokken regering be paalde fundamentele eisen niet wil inwilligen. In dit geval ging het om zo'n fundamentele kwes tie, namelijk het recht om bis schoppen te benoemen. De rege ring in Praag zou die benoeming niet willen overlaten aan het Vaticaan. om gewonden af te voeren. Twee Amerikanen werden gedood en 22 gewond. Een vietcong-kolonel die naai regeringszijde is overgelopen heeft op een persconferentie ge zegd dat de vietcong in sommige delen groot gebrek lijdt. Hij zei dat de opstandelingen soms moe ten leven van waterplanten. In zijn district bestond het dagelijks rantsoen uit een kop rijst en en kele aardappelen. Ook de wer ving van nieuwe soldaten onder de dorpsbevolking gaat steeds moeilijker. Zeventig negers zijn maandag door de politie met geweld ver wijderd uit het huis van afge vaardigden in Washington, waar zij demonstreerden met liederen en handgeklap voor uitroeiing van de ratten in de negerwijken. Twee weken geleden heeft het huis het wetsontwerp van presi dent Johnson, dat 40 miljoen dol lar beschikbaar stelde voor rat tenbestrijding, verworpen. Zeven negers werden gearresteerd. De officier van justitie in Jef ferson, in de Amerikaanse staat Georgia, Floyd Hoard, is ifiaan- dagochtend om het leven geko men, doordat in zijn auto een hel se machine ontplofte. De hoofd commissaris heeft de federale recherche (F.B.I.) verzocht een onderzoek in te stellen. De 40-jarige Hoard had ge zworen een eind te maken aan de handel in gestolen auto's in Georgia, dat al enige jaren een centrum van autodiefstal is. In Lawrenceville werden in 1964 drie politiemannen vermoord en waarvoor De journalist Lucio Manisco schreef dinsdag in het Italiaanse blad „Messaggero" dat de Zuid- slavische president Tito en hoge Zuidslavische functionarissen vertegenwoordigers van de wes terse pers op de hoogte hebben gesteld van het bestaan van een geheime overeenkomst" tussen Rusland en de Verenigde Staten over de crisis in het midden-oos ten. Deze overeenkomst zou ge sloten zijn tussen premier Kosy- gin en president Johnson na de conferentie in Glassboro. President Tito zou van het be staan van deze geheime over eenkomst in kennis gesteld zijn door de Russische partijleider Brezjnev tijdens de conferentie van communistische leiders die vorige maand in Boedapest is gehouden. Volgens Manisco heeft de Sow- jet-Unie de regeringsleiders van de voornaamste Arabische lan den ingelicht over „zekere ge meenschappelijke richtlijnen", die de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten hebben opgesteld. Aan de andere kant zou Wa shington Engeland van een en ander op de hoogte hebben ge steld. Manisco zegt dat op grond van zijn inlichtingen Moskou en Washington zijn overeengeko men dat zij druk zullen uitoefe nen op de betrokken partijen opdat zij akkoord zullen gaan met rechtstreekse onderhande lingen en, mocht dit niet te ver wezenlijken zijn, dat zij voorbe reidende diplomatieke bespre kingen bevorderen om te pogen fundamentele vraagstukken op te lossen, zoals dat van de uit de strook van Gaza en de westelij ke oever van de Jordaan uitge wezen vluchtelingen. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zouden het voorts erover eens zijn dat Israël zijn troepen moet terugtrekken tot aan de grenzen die bestonden voor 't conflict van 5 juni. Deze grenzen zouden in elk geval moe ten worden gewijzigd om rede nen van strategische aard die de veiligheid van de staat Israël betreffen en wel op zekere pun ten op de demarcatielijnen met Jordanië en Syrië. De terug tocht van de Israëlische strijd krachten zou op 'n vorm van er kenning van de staat Israël door de Arabische landen moeten vol gen en deze dienen niet vooraf te gaan. Op grond van Manisco"s In lichtingen zouden verder nog de voornaamste Arabische regerin gen garanties moeten bieden aan gaande de veiligheid van Israël, zij zouden voorts de vrije vaart voor Israël moeten waarborgen in het Suezkanaal en in de golf van Akaba, Van haar kant zou de regering in Jeruzalem op zich moeten nemen haar grenzen van vóór de oorlog niet naderhand te zullen wijzigen. De V. S. en de Sowjet-Unie zouden ook zijn overeengeko men, geen nieuwe bewapenings wedloop in het midden-oosten in de hand te zullen werken. Kosy- gin zou Johnson ingelicht heb- benn over de hoeveelheden mili taire zendingen die zijn regering naar Syrië en Egypte zou willen sturen, ter vervangin? van „een zekere hoeveelheid wapens (vliegtuigen en tanks)" die dooi de Israëliërs zijn vernietigd of buitgemaakt. Volgens de aangehaalde Zuid slavische bronnen zouden de Russische leveranties „zeer be perkt" zijn geweest en reeds op geschort zijn. Tenslotte zouden Moskou en Washington overeengekomen zijn een eventueel akkoord tus sen Israël en de Arabische lan den te zullen steunen en garan deren. De medewerker van de „Mes saggero wijst er op, dat „de Zuid slavische onthullingen" 24 uur vóór de aankondiging zijn geko men van de reis van president Tito naar Cairo op 10 augustus en dat zij „de ontevredenheid van Belgrado als gevolg van de geheime Russisch-Amerikaanse overeenkomst weerspiegelen. De aangehaalde Zuidslavische bronnen zouden van mening zijn, dat de overeenkomst tussen de V. S. en de Sowjet-Unie de si tuatie in het midden-oosten heeft „vastgezet" en de diplo matie van de Arabische landen geen ruimte heeft gelaten om te manoeuvreren. Een ander be zwaar werd door president Tito geopperd: het ontbreken van een tijdstip of termijn voor de uit voering van een akkoord. Als Israël of de Arabische landen zouden besluiten zekere punten ervan niet te aanvaarden, zou de huidige situatie maanden of zelfs jaren ongewijzigd blijven. Hier door zou „een voldongen feit" in het midden-oosten geschapen worden. In Vaticaanstad heeft men alle verminkt gevonden, hoop op een akkoord met Praag benden autodieven verantwoor- echter nog niet opgegeven. delijk werden gesteld. ENKELE BUIEN De circulatie wordt nog steeds beheerst door een deoressie bij zuid-Ierland en een gebied met relatief hoge barometerstanden boven Polen en zuid-Scandina- vië. Het koufront van genoemde depressie lag dinsdag van oost- Engeland via Parijs naar de om geving van Bordeaux. Ten oos- In een olieraffinaderij te Lake Charles in de Amerikaanse staat Louisiana heeft zich dinsdag een reeks ontploffingen voorgedaan. Zes arbeiders worden vermist en 14 hebben verwondingen opgelo pen. Als gevolg van een storm die zondag en maandag in het Finse zeegebied heeft gewoed, worden 182 mensen vermist. Het zijn de opvarenden van vijftig vaartui gen. Men hoopt echter, dat zij een goed heenkomen hebben ge vonden en nog in de thuishavens terugkeren. In de provincie Ostrobothnia zijn door storm en regen 55.000 nertzen verloren gegaan. De deelnemers aan de Latijns- Amerikaanse solidariteitsconfe- rentie in Havanna hebben zich maandag uitgesproken voor „de noodzaak van een gemeenschap pelijke Latijns-Amerikaanse strategie om het imperialisme te „vernietigen". Dit is dinsdag van officiële zijde vernomen. De Con ferentie eindigde gisteren of van daag. De tekst van de resolutie is niet gepubliceerd. Maar naar verluidt wordt o.m. gesproken van „veroordeling van politiek- militaire Amerikaanse inmen ging in Latijns-Amerika, veroor deling van reformistische poli tiek, solidariteit met het Vietna mese volk, de Cubaanse revolutie en 't Paraguese volk en de gue rilla in Colombia eh Bolivia. ten van het front Jiepenjie tem peraturen tot dichtbij en" plaat selijk in Frankrijk en op de Bal kan tot boven 30 graden op. In de frontale zone en verder naar het westen wees het kwik over het algemeen niet meer dan 20 graden aan. Er vielen daar buien, waarvan sommige van on weer vergezeld gingen. Voor het weer van vandaag zijn storingen, die langs 't front naar het noordoosten trekken van belang. Er moet dan ook op vrij veel bewolking gerekend worden. Hieruit vallen plaatse lijk buien, waarvan sommige mogelijk met onweer. Voorna melijk in het zuiden en westen van het land wordt het minde* warm dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder warm Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regenbuien, mogelijk met onweer. Aanvanke lijk in het noordoosten van het land nog zonnige perioden. Meest zwakke wind tussen oost en zuid. In het algemeen lagere middagtemperaturen. WOENSDAG 9 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 3.38 3.52 Breskens 4.03 4.17 Terneuzen 4.39 4.53 Hansweert 5.13 5.27 Walsoorden 5.12 5.26 DONDERDAG 10 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 4.15 4.29 Breskens 4.40 4.54 Terneuzen 5 16 5.30 Hansweert 5.50 6.04 Walsoorden 5.49 6.03 Aug. 9 10 11 12 13 14 ZON op onder 5.13 20.17 5.15 20.15 5.16 20.13 5.18 20.11 5.19 20.09 5.21 26.07 MAAN op onder 9.21 21.52 10.48 12.15 13.44 15.12 16.37 22.05 22.20 22.38 23.02 23.36

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1