Belgen door Kongolese militairen terechtgesteld EERSTE NEDERLANDSE SOLO-OCEAANVLUCHT Bosbrand op Capri Vierde uit Scheveningen ontsnapte gevangene aangehouden Pagina 0 DE VRIJE ZEEUW Maandag 7 Dinsdag 8 augustus 1967 HHH De brand in Antwerpen Eisenhower in ziekenhuis Vandalisme op de wereld tentoonstelling in Montreal Huurlingen trachten uit Kongo te vluchten Moboetoe over de uitlevering van Tsjombe Britse zeezeiler vermist en terecht Diefstal van sieraden in New York Plan van Robert .Kennedy Paratyfus in Westduits ziekenhuis HET EILAND MAN EN ENGELAND zondagmiddag om drie uur arriveerde op vliegveld Teuge de 40-jarige zakenman G. J. G. van Mesdag uit Arnhem met zijn éénmotorig sport- vliegtuig van het type Mooney Mark 21. Dat betekende het einde van een vlucht van Amerika over de Atlantische Oceaan naar Nederland. Het is voor 't eerst dat een Neder landse sportvlieger een der gelijke solovlucht heeft ge maakt. De heer Van Mesdag is in dienst van een Amerikaanse firma, de Sun Development Company, en hij is genatura- liseerd tot Amerikaan. Hij reisde niet alleen veel in Amerika, maar ook in Zwit serland en Spanje. Aangezien hij voor zijn Europese reis een vliegtuig nodig had, kocht zijn firma in Amerika dit vier- persoonstoestel voor hem. Sportvlieger Van Mesdag liep al geruime tijd rond met plannen voor een tocht over de Atlantische Oceaan. Bo vendien bleek hem, dat het goedkoper was om het toestel zelf naar Nederland over te vliegen, dan het te laten trans porteren. Drie dagen geleden startte hij in Amerika. De tocht voer de via de Azoren, Portugal, Perpignan en Luxemburg. In totaal heeft hij over de onge veer 7.000 km 30 uur gedaan Onderweg heeft de heer Van Mesdag één keer een defekt gehad. Boven de At lantische Oceaan, bij de Azo ren, brak de antenne van zijn radiokompas. Dat betekende, dat hij zich helemaal op eigen berekeningen moest verlaten. Hoewel hij zijn moeilijkheden had doorgegeven aan enkele lijnvliegtuigen, bleek later dat men er op de verkeerstoren van het vliegveld „Santa Ma ria" niets van wist. Dergelijke solovluchten over de oceaan worden wel eens gemaakt door beroepsvliegers, die nieuwe vliegtuigen van Amerikaanse vliegtuigfabrie ken naar Europa brengen. De heer Van Mesdag, die onge veer 1000 vlieguren op zijn naam heeft, is echter de eer ste Nederlandse sportvlieger die dit heeft gepresteerd. Op Teuge werd hij verwel komd door zijn vrouw, be stuursleden van de koninklij ke Nederlandse vereniging voor luchtvaart en honderden belangstellenden. De vereni ging kende hem voor deze vlucht het ere-insigne in goud toe. De 22-jarige Hendrikus Corne lls H. uit Arnhem, die op 16 juli uit de Scheveningse straf gevangenis aan de pompstations- weg ontsnapte, is door de politie in Karlsrühe zaterdag aangehou den. Hij ontsnapte met drie mede gevangenen, die evenals H. in 't „Eeloc" (selectie en oriëntatie centrum) waren geplaatst. Maan dag 17 juli werden twee van hen in Gouda aangehouden. De der de ontsnapte, die wegens kinder moord was veroordeeld, liet zich middels een pastoor in Rijswijk een dag later doof de politie op halen en terugbrengen naar de gevangenis. H., die was veroordeeld tot twee en een half jaar wegens in braak in een vereniging en wiens straf op 23 mei 1969 zou zijn afgelopen, was onmiddellijk nadat het viertal de vrijheid be reikte, er alleen vandoor gegaan. De drie anderen zagen hem niet meer terug. Het spoor van H. leidde naar zijn woonplaats. Juist toen de politie zijn arrestatie voorbereidde, slaagde hij er in te ontsnappen vermoedelijk naar Beleië. Zijn vrijheid heeft twin tig dagen geduurd. Nadat drie van de vier ont vluchte gevangenen opnieuw achter slot en grendel waren, is uit verhoren en onderzoeken ge bleken, dat H. hulp van buitenaf heeft gehad. Hij was de man, die in het bezit kwam van vijf ijzer zaagjes. Daarmee werd een stuk van een bed gezaagd om er een haak van te maken om over de zes meter hoge gevangenismuur te klauteren. Daarmee werd ook een van de tralies voor een w.c.- doorgezaagd. De hulp, die H. van buitenaf kreeg bestond voorts uit een auto, waarmee het kwartet ijlings Den Haag zou verlaten. H., die het eerst over de muur was wilde niet op zijn medevluchtelingen wachten en liet hen in de steek. Het spoor naar Arnhem was niet erg duidelijk, maar vermoed wordt, dat H. werd afgehaald met een auto van een Arnhemmer. Op een gegeven ogenblik wist de politie, dat H. in Arnhem was. Om ook bewijsmateriaal te ver zamelen tegen zijn eventuele helpers en om te voorkomen, dat hij onraad zou ruiken en de grens zou overwippen, werd zijn arrestatie behoedzaam voorbe reid. Tijdens de voorbereiding wist H. uit te wijken zonder een spoor achter te laten. Bij zijn aanhouding in Karls rühe was H. in gezelschap van de 18-jarige N. E. uit Arnhem Deze werd door de Duitse poli tie eveneens aangehouden, om dat hij behalve zijn eigen pas poort nog een paspoort bij zich had, dat niet van hem, noch van zijn stadgenoot H. was. De arrestatie van H. verliep niet zonder moeilijkheden. Bij een controle op de autosnelweg bij Karlsrühe moest de auto met de beide Arnhemmers stoppen. H. stapte uit en nam de benen. Na een korte achtervolging kon den politiemannen hem inreke nen. Beide Nederlanders werden naar het hoofdbureau van poli tie overgebracht. Een hield men vast omdat hij twee paspoorten bij zich had. Van het persbureau D.P.A. wordt nog vernomen dat H. bij de Autobahnaftakking Karls rüheDurlach is aangehouden. Hij zocht liftend zijn weg door Duitsland, In de nacht van vrijdag op za terdag is het vuur in de fabriek van „Bayer" in Antwerpen weer opgelaaid. Zaterdagochtend stond een deel van de installaties nog in brand. Men heeft een lijk ge borgen. Er worden nu nog drie personen vermist. De voorzitter van de raad van beheer van de N.V. Bayer-Ant- werpen, de heer H. Holzrichter, heeft verklaard dat de schade, die aanvankelijk op één miljard Belgische frank was geraamd, meegevallen is. Verwacht wordt dat binnen enkele weken de produktie van caprolactam en van zwavelzuur zal kunnen worden hervat. Het produktiecentrum van cyclo- hexan, waar de brand was ont staan, is geheel vernield. Het zal zeker tien maanden duren vóór dat deze afdeling herbouwd is. Zondag werden de defintieve cijfers bekendgemaakt: vier men sen (twee Belgen en twee West- Duitsers) zijn omgekomen, 33 personen werden gewond van wie twee ernstig. f oto; de heer Van Mesdag sleept zijn Mooney Mark 21 naar de hangar. Oud-president Dwight Eisen hower is zaterdag in een hef- schroefvliegtuig van zijn boer derij in Gettysburg naar het Wal ter Reed Hospital in Washington overgebracht. Eisenhower was in mei j.l. acht dagen in het ziekenhuis na een aanval van gastro-enteritis, een ingewandenontsteking. In juli werd hij voor een routine-onder zoek opgenomen. De artsen ver klaarden toen dat zijn toestand goed was. Later werd meegedeeld dat generaal Eisenhower aan een ingewandstoornis lijdt. Zijn toe stand was al v'eel beter maar men achtte het toch wenselijk dat hij naar het Walter-Reedziekenhuis werd overgebracht. Een overzicht van de brand. 300 HA DENNENBOS GING VERLOREN Een bosbrand, die vrijdag op de Monte Solaro op Capri uit brak, heeft zaterdag een zoda nige omvang aangenomen dat veel vakantieplaatsen op dit Italiaanse eiland in de Middel landse Zee werden bedreigd. Er zijn geen slachtoffers gevallen maar verscheidene huizen in de dorpen Torina en Marina Piccola werden ontruimd. Met man en macht werkte men aan de be strijding van het vuur en zelfs vakantiegangers hielpen mee. De burgemeester van de hoofdplaats Capri riep de hulp van het Italiaanse leger en de NAVO- strijdkrachten in Napels in. De Monte Solaro is de hoogste top van het land, in het weste lijke gedeelte dat Anacapri heet. De berg is vrijwel niet bewoond maar op de top staan enige villa's, o.m. „San Michèle" van de Zweedse schrijver-arts Axel Munthe. Veel toeristen zijn naar het vasteland gevlucht. Het vuur verslond pijnbomen en olijfbos- sen. De ruïne van het kasteel Barbarossa, uit de tiende eeuw, is al een prooi van de vlammen geworden. Het kasteel ligt op de nelling van de Monte Solaro. Ook op Oschia, een naburig eiland, woedt een brand, maar de omvang daarvan is niet zo groot. In de avond zijn brandweerlie den én militairen uit Rome en Napels naar Isehia en Capri ge zonden om bij het bluswerk te helpen. De brandweer kon voorkomen dat het vuur van de Monte So- lare oversloeg naar de dorpen. De branden is men tegen mid dernacht meester geworden. En kele brandweerlieden hebben brandwonden opgelopen. Op Capri woedde het vuur vooral op de Monte Solaro. De beroemde villa „San Michèle werd een ogenblik bedreigd, maar kon worden behouden. Het hardnekkigst bleef het branden bij het dorp Marina Piccola, waarvan verscheidene huizen werden ontruimd. Ongeveer 300 ha dennenbos ging verloren. Op het naburige eiland Ischia waren de branden minder hevig. Daar woedde het vuur vooral op de heuvel van Marecoppo. Aan het blussingswerk op de twee eilanden namen behalve vakantiegangers, ook brandweer lieden en militairen uit Rome en Napels deel. Kongolese militairen hebben in oostelijk Kongo twee Belgen dood geschoten, aldus meldt het Belgi sche ministerie van buitenlandse zaken. De slachtoffers, Michel Massart en Jacques Beelaert, waren in het mijnstadje Kalima, 100 km ten noordwesten van Boekavoe, ge arresteerd. De echtgenotes van de Belgen en hun kinderen zijn enige dagen geleden naar Boroendi ge vlucht. Vrijdag werd hun meege deeld dat het stoffelijk overschot van hun mannen was gevonden. Op de wereldtentoonstelling te Montreal in Canada zijn erger lijke daden van vandalisme ge constateerd. Zo werd kortgele den het twee meter hoge stand beeld van de Finse hardloper Paavo Nurmi omver gegooid. Het beeld is in stukken gevallen. Het museum voor schone kunsten in Montreal liet een beeldhouwwerk van Julio Gonzalez weghalen omdat er schade aan was toege bracht. Verder meldde Senegal, dat een werk van de Senegalese beeldhouwer Papa Ibra Tall, dat voor het paviljoen van Senegal staat, zwaar is beschadigd. Diver se Afrikaanse landen hebben la ten weten dat er waardevolle voorwerpen, die in hun pavil joens stonden, worden vermist. Er zijn maar weinig op de ten toonstelling vertegenwoordigde landen die niet op de een of andere manier melding hebben gemaakt van diefstal of schade. De autoriteiten in Montreal maken zich voorts zorgen over de afpersing bij het verlenen van logiesaccomodatie. Er is in dit verband een spe ciale wet uitgevaardigd met de bedoeling de prijzen in de hand te kunnen houden, maar deze blijkt niet effectief genoeg te zijn. Men schijnt niets te kunnen doen tegen mensen, die snel en op slordige wijze motels hebben la ten bouwen om bezoekers van de tentoonstelling aan te trekken die dan vaak buitensporig hoge prijzen moeten betalen. De Belgische huurlingencom mandant maj. Jean Schramme tracht op het ogenblik met zijn manschappen zich vechtend een doortocht te banen van oostelijk Kongo naar Rwanda of Boeroendi. Het huurlingenleger heeft 150 gij zelaars in zijn macht, zo melden Europese vluchtelingen die in de hoofdstad van Boeroendi zijn aan gekomen. Hun verhalen worden niet van gezaghebbende zijde be vestigd. De vluchtelingen beweerden ook dat schramme contact had opge nomen met het Amerikaanse con sulaat in Boekavoe om te trachten hulp van het consulaat te krijgen bij het uitwijken naar het buiten land. President Moboetoe van Kongo is ervan overtuigd dat de Algerijn se regering een-premier Tsjombe zal uitleveren. In een vraaggesprek met een verslaggever van het Af rikaanse weekblad „Jeune Afrique" zou hij gezegd hebben dat Tsjom be uitgeleverd moet worden en dat dit dan ook zal gebeuren. Tsjombe zit zoals bekend in Algerië gevan gen. In juni werd het vliegtuig waarin hij zat, gedwongen in Al gerië te landen. Moboetoe ontkende dat hij iets te maken zou hebben gehad met de ontvoering van de voormalige Kongolese premier. Mocht er een komplot hebben bestaan om Tsjom be te ontvoeren, aldus Moboetoe, dan kan dit alleen maar gesmeed zijn door zijn vrienden in de Wes terse landen. De Kongolese president zei voorts dat de Franse huurlingen leider kolonel Bob Denard Tsjombe in diens woning in Madrid heeft opgezocht vóór Denards troepen de vorige maand tegen de regering van Kongo in verzet kwamen. Na deze ontmoeting op 5 juni had de Kongolese regering besloten de huurlingen uit Kongo te verwijde ren. Daarna was gebleken dat De- 10. „Waarom kwam ze hem dan niet helpen?" onderbrak Terry hem. „En behalve dat", negeerde de commissaris zijn praatjes triom fantelijk, „heeft hij (Henri), in de nacht van eergisteren op gisteren wondkoorts gekregen, en in die toestand ijlde hij". Terry trok zijn wenkbrauwen op en siste tussen zijn tanden. Ik voelde opeens, dat de stem ming me nu te pakken kreeg. De commisaris zweeg indruk wekkend. „Wat ijlde hij?" vroeg Terry dus. „Tja..." Crommer keek met een nederbuigend glimlachje naar de inspecteur, die lachend knikte: „Het zijn vrienden, meneer". „Tja..." zei Crommer nog eens. „Ik vergeet mijn plicht in buiten gewone mate, heren..." „We zullen zwijgen, meneer Crommer!" beloofde Terry. „Ik beloof u op mijn woord van eer dat de buitenwereld er niets wel hierover te discussiëren zou daan handgebaar: „De feiten... me- DOOR OLAF J. DE LANDELL neer Van der Linden!" van te horen zal krijgen En jij Han?" „Natuurlijk niet", bezwoer ik. De commissaris hief een vinger op, en vertelde. „Hij sprak met angst in zijn stem over z'n broer. Hij noemde verschillende malen de naam „Martijn", en zei onder an dere: „Eigen schuld", en „Die is raak!" en hij sprak herhaaldelijk over een pook". „Wat een huishoudelijk type", vond Terry. Doch nu mengde de inspecteur zich erin: „Er is waarschijnlijk sprake van een antieke pook, he ren, die wij in de kamer van me neer Martijn vonden. Het ding be hoort bij een haardstel, en aan de punt zat bloed. Bij nader onder zoek bleek dit bloed inderdaad van meneer Martijn afkomstig te zijn. Volgens onze medische deskundige is het mogelijk, dat de hoofdwond met die pook veroorzaakt is, hoe zijn; als tenminste niet bij een ver dere keuring van het lichaam een soortgelijke wond ontdekt was aan het been. En deze wond is vol gens de dokter beslist van die pook". Terry blikte zeer misnoegd van de een naar de ander en ik keek maar eens het raam uit. Mijn neef vroeg: „Is het een diepe wond, aan het hoofd?" „Nee", liet de commissaris zich weer horen. „Hij is licht, maar blijkbaar net genoeg geweest, om de dood te veroorzaken". En de inspecteur voegde erbij: „De beenwond is veel dieper. Daarom is die ook duidelijker dan de hoofdwond afkomstig van de pook, begrijpt u?" „Ja, ja..." antwoordde Terry peinzend. „Maar is er dan geen sprake geweest van nóg een ruzie of zoiets? U zegt, dat Henri het ge daan zou moeten hebben, toen hij om half vier thuis kwam. En toen was het huis zo uitgestorven, dat zowel de knecht als de huishoud ster meenden, dat Martijn al weg was. Je gaat toch niet zomaar naar boven, om in vervolg op een ruzie van enige uren geleden, je broer de hersenen in te slaan!..." „En dan juist Henri!" voegde ik erbij. De dikke commissaris haalde de schouders op, en zei met een vol- „Ja", gaf Terry toe, „maar u moet me niet kwalijk nemen, dat ik het toch een heel klein beetje onlogisch vind. Of zijn die broers zo haatdragend, dat ze daartoe in staat moeten worden geacht?" En hij voegde er voorzichtig achter: „Ik heb dat nooit bemerkt, bij Hen ri". Crommer zweeg, maar inspec teur Menters zei in zijn plaats: „Nee. Meneer Martijn was wel erg haatdragend, maar van meneer Henri acht iedereen het uitgeslo ten". „Dan zat het in elk geval toch in de familie", zei Terry. „Die haatdragen'dheid". „Ja, dat wel", gaf Menters glim lachend toe. „Trouwens, de feiten wijzen het uit, zoals commissaris Crommer daarnet al zei. Ik voor mij acht meneer Henri absoluut niet in staat..." „Een réédsel!" vond Terry. „Wat is daar nou een raadsel aan?!" verwonderde Crommer zich, met knorrige voldoening. „Leken willen altijd raadsels zien!" „Niks hoor!" zei Terry afkeu rend. „We willen juist de oplos sing zien. Omdat we bang zijn. En sommige leken hebben een scherp verstand, meneertje-lief!" De commissaris werd tot in zijn neus purper over „meneertje-lief", doch dit weerhield Terry niet, hem gemoedelijk toe te knikken. Hij kan soms adembenemend tactloos zijn en dingen zeggen, waarmee hij speciaal paarse ouwe heren tot hartverlamming drijft. (Wordt vervolgd.) nard betrokken was bij een samen zwering om de regering in Kins- jasa omver te werpen. De kolonel had ook de huurlingen bevolen een aanval te doen op de Kongolese troepen in het gebied van Poenia in noordoost-Kongo waar ze nu nog steeds stand hielden. De 59-jarige Britse zeezeiler Alec Rose, die op 16 juli voor een tocht om de wereld uit Portsmouth vertrok, wordt ver mist. Hij meldde vrijdag dat hij op 40 km ten zuidoosten van Madera in moeilijkheden ver keerde. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Een Por tugees vliegtuig, dat over de aangegeven plaats vloog, heeft het jacht van Rose, de „Lovely Lady", niet kunnen ontdekken hoewel het weer goed was. Men acht het nog mogelijk dat de opgegeven positie verkeerd was. De radioverbinding was ook niet duidelijk. De zeiler heeft latergeseind dat hij het goed maakt en geen hulp nodig heeft. Hij voer ten noordwesten van de Kanarische eilanden. Uit het zomerverblijf van me vrouw C. Vanderbilt Whitney te Saratoga Springs in de Ameri kaanse staat New York is voor een waarde van bijna drie mil joen gulden aan juwelen gesto len. Naar de politie meedeelde, vond de diefstal vermoedelijk woensdag plaats maar de fami lie had niet eerder aangifte ge daan omdat men meende dat de juwelen op een andere plaats lagen. Senator Robert Kennedy, broer van de vermoorde president, heeft vrijdag op een bijeenkomst van democraten in San Francis co voorgesteld, dat de Ameri kaanse regering op korte termijn een plan opstelt voor de uitvoe ring van openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid onder de negers. De regering zou een program moeten opstellen voor de bouw van scholen en ziekenhuizen en de aanleg van wegen door heel Amerika. Onze gemeenschap, al dus Kennedy, heeft behoefte hieraan en de negers uit de Get to's moeten kunnen werken. Onder de patiënten en het per soneel van het ziekenhuis te Unna in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen zijn zater dag bij 38 mensen symptomen van paratyfus gesignaleerd. Alle 620 bewoners van de inrichting wor den in quarantaine gehouden. In de komende dagen zullen zij, evenals de ongeveer 2.000 men sen met wie zij de laatste tijd kontakt hebben gehad, uitvoerig worden onderzocht. In het gebied van Augsburg in Beieren is onlangs bij bijna 200 mensen paratyfus geconstateerd. Het eiland Man met zijn 50.000 bewoners dat meer vrijheid van Engeland wil hebben, zal spoedig eigen paspoorten gaan uitgeven. Het plan om met een eerste uit gifte van 300 stuks te beginnen zou al door Londen goedgekeurd zijn. De regering van het eiland, dat al in belangrijke mate zelfbe stuur heeft, wil een nog losser verband met de Britse regering daar ze de piratenzenders wil houden wat Londen niet wil.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 6