Chinese diplomaten schoten op Indonesische demonstranten Onenigheid in Zuid- afrikaanse nationale partij Nog geen Arabische topconferentie DE BINNENLANDSE OPSTANDEN IN CHINA Contact met ingesloten mijnwerkers Noodtoestand in Detroit opgeheven C0L0MBIAANS VLIEGTUIG TOT LANDEN GEDWONGEN IN CUBA HET WEER Maandag 7/Dinsdag 8 augustus 1967 23e Jaargang No. 8096 Israëliërs bliezen huis op Bewegingsvrijheid van communistische diplomaten in V. S. vergroot Joodse miljardairs komen in Jeruzalem bijeen PARACHUTISTEN DOODGEVALLEN OVERVAL OP PIRATENZENDER Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sand» Telefoon: 01150 2073 Gironummer; 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1# ct: minimum pel advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géi.* handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/drnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Diplomaten van de Chinese ambassade in Djakarta hebben geschoten op een schreeuwende troep Indonesische demonstran ten, die de ambassade bestorm den. Drie jongemannen en een korporaal van het Indonesische leger werden gewond. Indonesische militairen, gewa pend met automatische wapens, losten waarschuwingsschoten toen de groep van ongeveer 300 jongeren het hek van de ambas sade forceerde en het terrein van de ambassade oprende. Terwijl een groep demonstran ten het terrein van de ambas sade oprende, trachtten andere jongeren aangrenzende gebou wen in brand te steken. De demonstranten werden door mi litairen, die de ambassade had den omsingeld van het terrein weggetrokken. Een legerofficier bij de ambas sade verklaarde geen maatrege len tegen de Chinese diploma ten te kunnen nemen wegens hun diplomatieke onschendbaar heid. Een woordvoerder van het In minstens zes van de 26 Chine se provincies en autonome gebie den is het in het weekeinde tot bloedige botsingen gekomen. Vol gens zowel in Hongkong als Tokio ontvangen berichten duren de on lusten in Woehan (centraal-China) nog steeds voort, hoewel de nieu we militaire commandant, Tsnag Hai-Jo, dezer dagen verklaarde, dat aan het door een „handejvol" leger- en partijleiders veroorzaakte „ernstige politieke incident" een einde was gekomen. Ook in de provincies Szetsjoean en Joenan in het westen, Sjan- toeng en Kiangsi in het oosten en Kwantoeng in het zuiden zijn on lusten gaande. Volgens Japanse China-kenners gaat het hierbij om een machts strijd tussen het Mao-getrouwe centrale comité van de Chinese communistische partij en bevelheb bers en politie-officieren van het „volksbevrijdingsleger" in de pro vinciale militaire districten. Vol gens meldingen van Japanse cor respondenten in Peking is een der-, de van de regionale politieke com missarissen in het leger ontslagen omdat zij de strijd van Mao's „re volutionaire rebellen" niet steun den. Gevechten tussen militaire eenheden en rode gardisten zouden zich volgens reizigers hebben voorgedaan in Kanton, Sjanghai, Tsjangtsja en in de noordoostelijke provincie Kirin hebben voorgedaan. Volgens het persbureau Nieuw China is op een zaterdag in Peking gehouden massa-bijeenkomst een resolutie aangenomen, waarin de bevolking wordt opgeroepen een „burgeroorlog" te voeren in de vorm van massale kritiek op het staatshoofd Lioe Sjao Tsji en diens aanhangers. Soortgelijke bijeen komsten vonden zaterdag in zeker twintig steden plaats waaronder Woehan. Sprekers op de bijeen komst in Peking legden er de na druk op, dat de „proletarische revo lutionairen" zich onder de denk beelden van Mao Tse-Toeng moe- ton verenigen, omdat „een handvol partijfunctionarissen in hun ver twijfeling de strijd nog steeds voortzet. Volgens Nieuw-China hadden sprekers op bijeenkomsten in Woe han gezegd, dat een volledig over winning was behaald op „het hand jevol kapitalistisch gezinden in het gemeentelijke partijcomité van Woehan en in de plaatselijke mili taire eenheden". Dit is de eerste aanwijzing, dat het partijcomité van Woehan, waarvan een aantal leden bij het verzet tegen Mao de kant van het leger koos, is ontbon den. Naar verluidt hebben de Mao ïsten weer de macht veroverd in de belangrijke industriestad Woehan. Radio-Kanton meldde zaterdag dat Maoisten de bureaus en kantoren van de overheid in Woehan hebben overgenomen van de agenten van de „Chroes- tsjov van China" waarmee pre sident Lioe Sjao Sji wordt be doeld. Een aantal „reactionaire orga nisaties" in de stad is ontbonden en de invloed van de proleta rische revolutionairen zou toene men. Overigens blijkt de machts strijd zich van Woehan verplaatst te hebben naar Sjoengking, een stad die aan de rivier de Jang- Tse ligt. Tegenstanders van Mao in deze stad zouden over grote hoeveel heden wapens beschikken. Reddingploegen hebben zater dagavond contact gekregen met drie mijnwerkers die in de nacht van vrijdag op zaterdag ingeslo ten raakten in de mijn mei" te Karvina in Tsjecho-Slowakije. De mijnwerkers raakten -inge sloten toen een mijngang instort te 21 collega's wisten zich in vei lheid te stellen. Pantjasilafront deelde mee dat twee jongemannen in het zie kenhuis voor schotwonden wa ren behandeld. Een derde jonge man, die in het been geraakt was, moest in het ziekenhuis blijven. Volgens het Indonesische pers bureau Antara heeft de Chinese zaakgelastigde Lu Tsu to on middellijk ernstig geprotesteerd over het gebeurde, maar het In donesische ministerie van bui tenlandse zaken had dit protest verworpen. De demonstranten eisten dat alle Chinese diplomaten, die zij van deelneming aan de mislukte staatsgreep van 1965 beschuldig den, binnen drie dagen uit het land worden gewezen. INDONESISCH AMBASSADE PERSONEEL IN PEKING MAG AMBASSADE NIET VERLATEN De Chinese regering heeft in tussen al een tegenmaatregel ge nomen. Zij heeft bepaald dat het personeel van de Indonesi sche ambassade in Peking het terrein van de ambassade niet mag verlaten voordat de Indo nesische regering een einde heeft gemaakt aan de anti-Chi- nese activiteit in Djakarta en de veiligheid van de Chinese diplo maten heeft gewaarborgd. Volgens een Chinese zegsman in Peking hadden ongeveer dui zend politiemannen en „straat schenders", die door de „Indo nesische fascistische militaire kliek" waren gestuurd, de am bassade aangevallen. Daarbij waren vier employé's van de ambassade gewond. De aanval lers hadden de telefoonverbin dingen verbroken en gedurende anderhalf uur verwoestingen aangericht. Zij hadden ook brand gesticht. Het hek in de poort dat dUor een groep van ongeveer 300 jongeren werd geforceerd. Gouverneur Romney van Detroit heeft zondag de twee weken ge leden tijdens ernstige onlusten in gestelde noodtoestand opgeheven. Bij deze onlusten verloren 41 men sen het leven en werd een schade van naar schatting een half mil jard dollar aangericht. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn in Pittsburg acht gewon den gevallen toen verscheidene honderden jonge negers, boos om dat een beatconcert vanwege de regen niet doorging, de etalagerui ten van een aantal winkels verbrij zelden. De politie werd met een hagel van stenen en flessen ontvan gen. Een brand, veroorzaakt door een naar binnen geworpen fles benzine, heeft zaterdagavond in Wichita (Kansas) een warenhuis in de as ge legd. Wegens overtreding van de avondklok werden 19 personen ge arresteerd. De Israëliërs hebben zaterdag in Nabloes, in het bezette deel van Jordanië, een huis opgebla zen, van waaruit een patrouille van de grenswacht was bescho ten. De bewoners zijn ter onder vraging aangehouden. Op bevel van premier John Vorster is vorige week een eind gekomen aan de reeds maanden durende ideologische strijd in de eens zo hechte nationale partij. De strijd, die gevoerd wordt tussen rebellerende ultra-con servatieve Afrikanen, bijge naamd de „verkramptes" en aan hangers van meer gematigde po litiek van Vorster, de „verlig- tes", kan elk moment weer op laaien. Zij is gevoerd op bijna elk be langrijk front de politiek, de pers, de literatuur en zijdelings, het godsdienstige leven. De kleine, maar invloedrijke groep voorstanders van het oude isolationisme is het oneens met de meer „internationale" politiek van Vorster en aanhang, gericht op het winnen van vrienden in zwart Afrika, het trachten ver nauwen van de banden tussen de Afrikaans- en Engelsspreken de gemeenschappen in het land en het voorzichtig herzien van de apartheidswetgeving in de sport, teneinde internationaal contact te vergemakkelijken. Tot nu toe is de strijd niet tus sen politici maar bekende figu ren uit de perswereld en intellec tuele kringen uitgevochten. De politici kunnen volgens waarne mers aan de beurt komen als deze maand de nationale partij haar provinciale congressen De Verenigde Staten hebben de beperkingen ten aanzien van de bewegingsvrijheid van de di plomaten van het communistische blok verzacht, zo heeft het minis terie van buitenlandse zaken in Washington bekendgemaakt. Het voor Russische diploma ten verboden gebied wordt met ongeveer 3,5 procent verkleind, terwijl voor diplomaten uit Po len, Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Roemenië en Bulgarije het verboden gebied met ongeveer zeven procent wordt verkleind. De Sowjet-Unie had vorig jaar juli de voor Amerikaanse diplo maten toegankelijke zone uitge breid. In Jeruzalem komen dinsdag a.s. 70 Joodse miljardairs op uit nodiging van premier Esjkol bij een om de mogelijkheid te on derzoeken, in de komende tien jaar in Israël één miljard pond (tien miljard gulden) te inves teren. De conferentie zal twee dagen duren. De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische landen hebben zaterdagavond besloten 26 augustus opnieuw in de Soe- danese hoofdstad bijeen te ko men om de definitieve agenda op te stellen voor een Arabische top conferentie. Dit staat in een com muniqué dat na de sluiting van de conferentie werd voorgelezen door premier Mahgoed van Soe dan die de conferentie heeft voorgezeten. Op 15 augustus zullen de mi nisters van economische zaken, financiën en oliekwesties in Bag dad bijeenkomen om de Ara bische economie te bestuderen. In het communiqué wordt voorts gezegd dat alle aspecten van de huidige toestand zijn be studeerd en dat besloten is de „inspanningen te bundelen om de sporen van de imperialistische en zionistische agressie tegen de Arabische wereld uit te wissen". Voorts zijn aanbevelingen ge daan om de Arabische sfeer te zuiveren en militaire, politieke en economische maatregelen te nemen die in de crisis nodig zijn. „De aanbevelingen zullen wor den voorgelegd aan de conferen tie van Arabische vorsten en staatshoofden". Uit conferentiekringen was eerder vernomen dat men het niet eens had kunnen werden over kwesties als de olie-boycot tegen landen, die volgens som mige Arabische staten, Israël hebben geholpen tijdens de oor log. Soedan zou openlijke tweespalt op de conferentie hebben kunnen voorkomen, maar de verschillen de standpunten over bepaalde kwesties zouden ongewijzigd zijn gebleven. Tunesië, Libië, Saoedi- Arabië en Koeweit zouden sterk voor een gematigde politiek zijn in tegenstelling tót andere lan den. Egyptezou zich in het al gemeen niet verzetten tegen ge matigdheid. Algerië en Syrië, welke landen werden beschouwd als het meest milit.ant, zouden tijdens een groot deel van de besprekingen het stilzwijgen hebben bewaard. Buiten de conferentie zouden Egypte en Saoedi-Arabië in aan wezigheid van premier Manh- goed van Soedan het Egyptische voorstel voor regeling van de kwestie-Jemen hebben bespro ken. Naar verluidt was Saoedi- Arabië geërgerd omdat Egypte dat land niet direct.had benaderd, maar het voorstel had gepubli ceerd alvorens er officieel ken nis van te geven. Soedan beschouwt de confe rentie als een grote stap vooruit omdat deze gematigde en revolu tionaire Arabische staatslieden heeft samengebracht voor een nuchtere analyse van de toestand na de oorlog in het midden-oos ten. Twee parachutisten zijn tij dens een demonstratie in Turijn zondag doodgevallen. Hun para chutes waren in elkaar verward geraakt. Vijf mannen hebben zaterdag nacht een overval gepleegd op de piratenzender „Radio 390" voor de kust van het Engelse graaf schap Kent. De overvallers maakten een hoeveelheid koper en lood ter waarde van ongeveer 10.000 gul dén buit, maar vier personeels leden van de zender die sinds negen dagen buiten werking is in verband met de Britse wet tegen piratenzenders slaagden erin de politie te alarmeren, houdt en de „verkramptes" de „verligtes" zouden uitdagen. Waarnemers hebben het ge schil vergeleken met het ideolo gisch dispuut tussen de commu nistische partijen van Rusland en China. Niemand zal het in zijn hoofd halen een van beide twistgroe- pen in Zuid-Afrika voor commu nist uit te maken, maar toch zijn er overeenkomsten. Zo vervul len de „verkramptes" de rol van „Stalinisten", die waken over de „zuiverheid" van de grondslagen der Afrikaander cultuur en le venswijze, terwijl de „verligtes" als „revisionisten" naar een her ziening van de oude waarden streven. Naar verluidt zouden 19 natio nalistische parlementsleden de zaak der „verkramptes" toege daan zijn, maar in het geheim. Het woord is voor hen gevoerd door Afrikaander „culturele" groepen die zich inspannen voor zaken als de handhaving van de Afrikaanse taal tegenover het Engels en het bestrijden van libe rale en communistische ideeën. Het verwijt dat de regering op dit gebied te weinig doet is bij de nationalistische partijleiding niet voor dovemansoren gezegd en sommige van de „culturele" or ganisaties zijn ervan beschuldigt het gezag en de macht van de regering te betwisten. Hoewel hij het niet openlijk toegeeft is de minister van poste rijen en telegrafie, dr Albert Herzog, de algemeen erkende leider van de „verkramptes". Dr. Herzog, de man die erin is ge slaagd de televisie uit Zuid-Afri ka te weren, heeft als invloed rijk bondgenoot dr. Pieter Meyer, directeur van de Zuidafrikaanse radio-omroep. Tot hun tegenstanders worden gerekend de nieuwe generatie dichters, schrijvers, academici en cineasten, onder leiding van de hoofdredacteur van het Kaapse blad „Die Burger", Piet Cilliè. Het grootste gevaar in het ge schil is dat het een splitsing in de nationale partij zou kunnen ver oorzaken, maar aangenomen mag worden dat als de „verkramp tes" opnieuw de strijd openen, premier Vorster hard zal toe slaan, omdat enkele van de meest ambitieuze facetten van zijn beleid tegenover de buiten wereld op het spel staan. Een Douglas DC-4 van de Colom biaanse luchtvaartmaatschappij „Aerocondor" met 75 personen aan boord is zondag tot landen ge dwongen op de luchthaven van Havanna. Het toestel was op weg van Barranquille naar de Sint Andreas- eilanden. De gezagvoerder van het toestel, Rafael Madero, heeft zijn maat schappij telefonisch meegedeeld dat hij en zijn passagiers goed be handeld zijn door de Cubaanse autoriteiten. Inmiddels heeft de Colombiaanse regering middels de Zwitserse ambassade in Havanna de terug gave van het vliegtuig de bestraf fing van de personen geëist die verantwoordelijk zijn voor het in cident. Colombia onderhoudt geen diplo matieke betrekkingen met Cuba. In Havanna werd meegedeeld dat vijf gewapende personen de be manning hadden gedwongen naar Havanna koers te zetten. Toen het toestel boven Cubaans grondgebied verscheen, stegen Cubaanse jagers op om een onderzoek in te stellen. Zij begeleidden het passagiers vliegtuig naar de luchthaven van Havanna, waar de overvallers vier Colombianen en een Ecuado- riaan politiek asiel vroegen. Zij worden ondervraagd door de Cu baanse veiligheidsdienst. De overi ge pasagiers en de bemanning zijn overgebracht naar een hotel, aldus de mededeling. Volgens autoriteiten op de lucht haven van Havanna mogen zij hun reis voortzetten zodra hun toestel vlieggereed is. Volgens sommige waarnemers kan de ontvoering van het vliegtuig uitgevoerd zijn door Latijnsameri- kaanse revolutionairen bij wijze van publiciteitsstunt tijdens de Latijnsamerikaanse solidariteits- conferentie van revolutionaire krachten, die op het ogenblik in Havanna wordt gehouden. Later beschuldigde Cuba offi cieel de Ver. Staten van het doen landen van de „contra-revolutio nairen". Vier van hen, Cubanen, zouden volgens de verklaring leden zijn van de Amerikaanse geheime dienst, die met de reeds genoemde opdracht op 18 juli uit Florida wa ren aangekomen. Met nog twee andere werden zij op de vergade ring van de Latijns-Amerikaanse solidariteitsorganisatie van revolu tionaire krachten getoond. Zij ver klaarden dat zij door de C.I.A. wa ren opgeleid en betaald. Waarnemers menen dat dit een in elkaar gezette vertoning was om de O.A.S. en Venezuela v,an repliek te dienen inzake de be schuldigingen dat Cuba in andere landen wroet. De bijeenkomst duurde drie uur. De zes gevange nen zaten er op hun gemak en glimlachten herhaaldelijk bij hun bekentenissen tegenover drie offi cieren, die hun rustig ondervroe gen. De Amerikaanse „zware- macht"-neger Stokely Carmachael en de Cubaanse minister van bin nenlandse zaken, Ramiro Valdes, waren hierbij aanwezig. De zes zijn tegen de dertig jaar, zij waren in de eerste jaren van het Castro-bewind omstreeks 1960, het land uit gegaan. In Miami verklaarde een groep Cubaanse ballingen dat de mannen deel uitmaken van hun organisatie en bijna vier weken geleden waren vertrokken om een guerrillastrijd op Cuba te voeren. OPNIEUW IETS WARMER Het K.N.M.I. deelt mede: Na enkele dagen van tamelijk koel en buiig weer, trad tijdens het weekeinde een geleidelijke verbetering in. Zaterdag vielen er, in hoofdzaak langs de kust en in het noordoosten van het land, nog enkele buien. Zondag werden wolkenvelden afgewisseld door zonnige perioden en bleef het overal droog, terwijl de tempera turen waarden van 20 tot 23 gra den bereikten. De wind kromp hierbij naar richtingen tussen zuid en oost, waarbij iets war mere lucht werd aangevoerd. Een en ander hield verband met een rug van hoge druk, die over ons land trok, terwijl een depressie van het zeegebied ten westen van de Britse eilanden naar het zuidoosten koerste. Dit lagedrukgebied zal morgen bij de westelijke ingang van het ka naal zijn aangekomen. De bijbe horende fronten verplaatsen zich hierbij naar het oosten, maar het ziet er niet naar uit, dat zij dins dag al tot onze omgeving kunnen doordringen. De wind blijft tus sen zuid en oost en de tempera turen kunnen bij zonnig weer iets hogere waarden bereiken dan vandaag. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins dagavond. Zomers Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagtem- peraturen DINSDAG 8 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 2.58 3.14 Breskens 3.23 3.39 Terneuzen 3.59 4.15 Hansweert 4.33 4.49 Walsoorden 4.32 4.48 WOENSDAG 9 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 3.38 3.52 Breskens 4.03 4.17 Terneuzen 4.39 4.53 Hansweert 'V 5.13 5.27 Walsoorden 5.12 5.26 Aug. 8 9 10 11 12 13 14 ZON op onder 5.11 20.19 20.17 20.15 20.13 20.11 20.09 20.07 5.13 5.15 5.16 5.18 5.19 5.21 MAAN op onder 21.40 7.54 9.21 10.48 12.15 13.44 15.12 16.37 21.52 22.05 22.20 22.38 23.02 23.36

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1