Grote brand in chemische fabriek bij Antwerpen MUL Arabische topconferentie in Chartoem Helikopter-actie in Hongkong VIER PERSONEN VERMIST De conferentie van Havanna Fokken oi Java Soekarno onder De risseaofllistea in de Ver. Staten ELD0-PR0EF MISLUKT Onderzoek naar Amerikaanse op Hoard-Vietnam RADIO DE KOOK HET WEER ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 6995 de Gasverwarming Rabin over oorlogskansen Neergestort in de woestijn in Australië AARDSCHOK IN COLOMBIA Caravelle raakte in luchtzak Chinezen dringen Hongkong binnen INDIA HOOPT OP RECORD-OOGST De strijd in Vietnam Werkloosheid in bondsrepubliek mm Verzet tegen Ma© Hoogwater Weerbericht Zen- en Maanstanden Prank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abeemementsprijs 'f8,per kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgétj handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Vier personen twee Belgen en twee Duitsers worden ver mist na een geweldige brand die vrijdagmiddag uitbrak in de che mische fabriek van Bayer in Ant werpen een dochteronderne ming van de „Farbenfabriken Bayer A.G." in West-Duitsland. Getuigen hebben verklaard dat zij twee mensen voor hun ogen zagen verbranden. In totaal lie pen 33 personen verwondingen op. Slechts twee werden zwaar ge wond: een Griekse arbeider en een brandweerman. De meeste gewonden zijn personeelsleden van Duitse firma's die voor reke ning van het bedrijf onderhouds- en herstellingswerkzaamheden verrichten. De brand was vrijdagavond vrijwel geblust. Een groot deel van de fabriek is verwoest. Op het ogenblik dat de brand uitbrak waren drie arbeiders be zig met het schilderen van een tank waarin zich cyclohexaan bevond. Door een ontploffing werden twee van hen gewond. De derde wordt vermist. De fabriek ligt in het haven gebied Zandvliet, ten noorden van Antwerpen. Zij was sinds het begin van dit jaar in bedrijf. Er wordt caprolactum een grond stof voor de vervaardiging van plastics geproduceerd. De vlammen bereikten bij het ontploffen van tanks met vloei bare chemicaliën soms een hoog te van honderd meter. De Antwerpse- en havenbrand weer werden geholpen door de brandweer corpsen van omlig gen petrochemische bedrijven. De Bayer-fabriek in Antwer pen heeft ongeveer vijfhonderd mensen in dienst. Zij produceer de chemicaliën voor de produktie van plastics in de moederfabriek in West-Duitsland. De brand was tot in Zeeland te zien. In Terneuzen, Goes en Vlis- singen nam men om 17 uur een enorme steekvlam waar toen een tank ontplofte, Zwartte wolken dreven over Zeeuws-Vlaanderen en over een deel van Noord-Bra bant tot in Tilburg. De brand brak om 15.20 uur uit in het havengedeelte Zandvliet, ten noorden van Antwerpen. De fabriek is nog in aanbouw. Om 17.15 uur sloeg het vuur over op een 25 meter hoog gebouw waar in het eindprodukt caprolac- tam wordt vervaardigd. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN In een gesloten commissie van de Latijns-Amerikaanse solidari- teitsconferentie is het vrijdag volgens afgevaardigden tot een felle woordenstrijd tussen de „re volutionairen" en de gematigde communisten gekomen. In een commissie was een dui delijke meerderheid van mening, dat in Latijns-Amerika de om standigheden rijp waren voor een guerilla, aldus de Braziliaan José Anselmo dos Santos. Enige com munistische afgevaardigden, met name die van Costa Rica en Chi li, wilden echter nog wachten met eht openen van de gewapen de strijd. In een tweede commissie ont stond verschil van mening tus sen beide groepen over wat voor permanente organisatie door de conferentie moet worden opge richt. De Venezolanen en andere revolutionairen wilden een orga nisatie waarin de strijd tegen het imperialisme wordt gecoördi neerd en waarin ook de nadruk wordt gelegd op concrete actie, aldus de Venezolaan Ivan Urbina. De „conservatieven", met op nieuw onder hen de vertegen woordigers uit Costa Rica en Chi li, wilden in een dergelijke orga nisatie slechts de solidaritteit co- ordineren. Ook kwam het tot een treffen over economische kwesties, aldus Urbina, die naar zijn zeggen rechtstreeks uit het strijdgebied in de Bacaillerbergen naar Ha vanna was gekomen. Het Indonesische ministerie van volksgezondheid heeft vol gens 't officiële iegerblad Berita Joeda meegedeeld dat er in het noorden en westen van Djakarta 200 gevallen van pokken zijn geconstateerd. Eerder deze week zijn pokkenepidemiën gemeld uit Krawang, 60 km van Djakarta, en uit Ngandjoek in Oost-Java. De chef van de Israëlische gene rale staf, generaal Itsjak Rabin, heeft vrijdag voor radio Luxem burg gezegd niet te geloven dat de Arabieren nog eéns een oorlog tegen Israël zullen kunnen begin nen. „Wij, nemen echter geen risico en zijn op alle eventualiteiten voor bereid, zelfs op wat in de nabije toekomst onwaarschijnlijk lijkt". Hij zei geen reden te zien voor Sowjetrussische gewapende inter ventie tegen Israël. „Israël zou niet sterk genoeg zijn om de volledige Sowjetrussische macht te weer staan, 'maar als het alleen maar een kwestie van vrijwilligers is zijn we op een dergelijke eventualiteit voorbereid". De Sowjet-Unie heeft een aan zienlijke hoeveelheid nieuwe wa pens aan Egypte en Syrië geleverd, maar de Arabieren hebben niet zo veel wapens ontvangen als zij op 4 juni, de vooravond van de oor log, hadden, aldus Rabin. De Arabische ministers van bui tenlandse zaken zijn in beginsel overeengekomen, dat er in Char toem een Arabische topconferentie zal worden gehouden over de con sequenties van de strijd in het midden-oosten. Dit is vrijdag in conferentiekringen in de Soedanese hoofdstad vernomen. Belangrijke omstreden kwesties, zoals het vraagstuk Jemen en het al dan niet handhaven van het olie-embargo tegen de Verenigde Staten, Enge land en West-Duitsland, kunnen echter nog roet in het eten gooien. Soedan, de initiatiefnemer tot de topconferentie, hoopt dat de staats hoofden vóór 25 augustus in zijn hoofdstad bijeen zullen komen. Wat de kwestie-Jemen betreft gelooft men in Chartoem, dat Saoe- di-Arabië een Egyptisch voorstel zal aanvaarden om een drielanden- commissie het in 1965 te Djeddah De „Europa-l"-raket van de E.L.D.O., de Europese organisa tie voor de ontwikkeling van vaketten, heèft gefaald. De raket 's neergestort in de woestijn in Australië nadat de tweede trap, van Franse makelij, niet ontstak. Het nieuws van de mislukking werd bekend enkele uren nadat de deskundigen elkaar hadden gelukgewenst met de succes volle lancering nadat eerder tien oogingen om technische redenen of vanwege het weer moesten worden afgelast. De proef van vrijdag werd ge houden om de Franse Coralie, die de tweede trap vormde, te beproeven. Voorzover men heeft kunnen nagaan heeft de appara tuur waardoor de tweede trap zich van de eerste, een Britse Blue Streak, had moeten afschei den, geweigerd- In de E.L.D.O. werken Frank rijk, Engeland, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Australië samen. De Coralie en de uitgebrande Blue Streak stortten neer in de Simpson-woestijn bijna 1000 km ten noorden van Woomera, de lanceerbasis. De Coralie had on geveer 5000 kilometer van Aus tralië in de Stille Oceaan moe ten terechtkomen. De poging van vrijdag was de laatste die zou worden onderno men. Donderdag nadat tien po gingen hadden moeten worden afgelast, werd meegedeeld dat de deskundigen naar hun landen zouden terugkeren als ook de elfde niet zou slagen. De volgende serie proeven zou in november worden genomen. In een verklaring wordt ge zegd dat de motoren van de eer ste trap 150 seconden hebben ge brand in plaats van 153. „De motoren van de tweede trap ontbrandden niet en we veron derstellen dat de raket in zijn geheel boven de zone van de eerste trap verloren ging". De derde trap* van Westduitse makelij, bevatte geen brandstof. DRAMATISCHE FOTO Saigon: Fotograaf Miromichl Min van United. Press International maakte deze dramatische foto van een Amerikaans Carïbou- vliegtuig, seconden nadat het hij vergissing door Amerikaans af weergeschut was getroffen bij Ha Phan in Zuid-Vietnam. Het werd neergeschoten, toen het binnen kwam voor een landing op een junglevliegveld. De drie beman ningsleden werden gedood. In de Colombiaanse hoofdstad en omgeving is donderdag een lichte aardschok gevoeld. Er brak enige paniek uit, maai er werd geen schade aangericht aan lijf of goed. Vorige week zaterdag eiste een aardschok in het noorden en midden van het land 20 doden, terwijl 150 personen gewond wer den en grote schade werd aange richt. Oud-president Soekarno is in het zomerpaleis in Bogor in feite onder huisarrest. Generaal- majoor Harwono, de militaire commandant van West-Java, heeft donderdag bepaald dat Soekarno het paleis niet mag verlaten zonder toestemming van de militaire autoriteiten. Ook als hij bezoek wil ontvangen, moet hij toestemming vragen. Het paleis in Bogor is Soe karno als tijdelijke residentie toegewezen door waarnemend president Soeharto. Ir. Soekarno wordt nog steeds beschouwd als „president zonder bevoegdheid". Vorige week heeft de com mandant van Djakarta, generaal- majoor Amir Machmoed, Soe karno verboden zonder zijn toe stemming naar Djakarta te komen. Het is sindsdien eenmaal gebeurd dat een verzoek van Soekarno om Djakarta te bezoe ken is afgewezen. Als hij in de stad wordt gezien, is het steeds in gezelschap van militaire poli tie. Een Caravelle straalvliegtuig van de Air France is vrijdag op een vlucht van Parijs naar Bei roet in de omgeving van de Mont Blanc in een luchtzak ge raakt en heeft daarbij ruim een kilometer hoogte verloren. Twaalf passagiers werden door de klap min of meer ernstig, 40 anderen licht gewond. Toen het toestel op het vlieg veld Fiumicino van Rome land de, stonden de ziekenauto's al klaar om de gewonden naar het Santo Eugenio-ziekenhuis over te brengen. In de Amerikaanse steden Milwaukee en Providence, waar zich deze week ernstige rassen- onlusten hebben voorgedaan, is de situatie zodanig verbeterd, dat het uitgaansverbod is ver zacht. In Milwaukee, waar sinds het uitbreken van de ongeregeld heden op zondagavond j.l. vier mensen om het leven zijn geko men en 700 aangehouden, gaat het uitgaansverbod nu te mid dernacht in, in plaats van om negen uur 's avonds. Ongeveer 1300 van de 4800 leden van de nationale garde die voor de ordehandhaving naar de stad waren gekomen, zijn terugge- De subcommissie voor defensie van de Amerikaanse senaat zal de volgende week woensdag be ginnen met een grondig onder zoek naar de opzet, uitvoering en doeltreffendheid van de Ame rikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Zoals bekend zijn deze bom bardementen in Amerikaanse militaire en diplomatieke krin gen een omstreden zaak. Mili taire critici van president John son's politiek in dit opzicht stel len dat de piloten en de doelen aan beperkingen onderhevig zijn om dat de Amerikaanse regering de strijd in overeenstemming met haar politiek tegenover Vietnam, binnen bepaalde gren zen wil houden. Andere critici willen daarentegen dat Johnson de bombardementen geleidelijk vermindert, ja zelfs stopzet, om Noord-Vietnam aan te moedigen stappen te doen voor een vreed zame regeling van het conflict. Britse troepen en politie-een- heden zijn vrijdagmorgen vroeg met helikopters afgezet op de daken van communistische ge bouwen in het noorden van Hongkong. De luchtactie tegen de Peking- gezinde communisten ging ge paard met het afzetten van een wijk en stillegging van het open baar verkeer op de drukke King's Road. Volgens een regeringswoord voerder was de actie gericht tegen drie gebouwen. De helikopters drie in ge tal waren afkomstig van het vliegkampschip „Hermes", dat in de haven van Hongkong ligt. De „Hermes" is enige dagen geleden in Hongkong aangekomen, naar officiële mededeling om de be manning gelegenheid tot uitrus ten en passagieren te geven. Twee van de gebouwen, waar tegen de actie werd onderno men, tellen 27 verdiepingen. In Kowloon opende de politie donderdag het vuur op een vijf tigtal mensen, die twee auto bussen met stenen bekogelden. Drie politiemannen en vier be togers liepen verwondingen op. Op verschillende punten in Hongkong werden bommen ge vonden. Eén ontplofte bij de po ging haar onschadelijk te maken. Er vielen geen slachtoffers De politiemannen, die per heli kopter naar de daken van de gebouwen waren gebracht, trof fen in een van de gebouwen achter een geheime cleur een compleet ziekenhuis aan. Er werden voorts veel wapens van eigen makelij gevonden. 23 mensen zijn bij de actie gear resteerd. Rond 1000 militairen en politiemannen hebben er aan deelgenomen. Een woordvoerder van de regering van Hongkong heeft vrijdagmorgen meegedeeld dat een menigte Chinezen donder dag over de grens tussen China en de Britse kroonkolonie is ge trokken en een bureau voor im migratie met stenen heeft beko geld. Britse militairen hadden gas- granaten gebruikt om de Chi nezen terug te drijven. Met normale regenval voor zowel de zomer- als winteroogst moet het dit jaar voor India mo gelijk zijn dit jaar het streefcijfer van 100 miljoen ton geprodu ceerd voedsel te halen, aldus de Indiase minister van voedsel- voerziening Jagjivan Ram. Zou dit cijfer bereikt worden, dan zou dit een verbetering met 11 miljoen ton betekenen van de record-oogst van 1964/65Joen 89 miljoen ton voedsel werd gepro duceerd. Minister Ram legde zijn ver klaring af tegenover de parle mentaire adviescommissie voor zijn departement. Met een produktie van 100 mil joen ton zou India nog slechts behoefte hebben aan marginale voedselinvoer voor de opbouw van buffervoorraden. trokken nadat het donderdag rustig was gebleven. In Providence verklaarde de hoofdcommissaris van politie, dat zijns inziens een einde is geko men aan de geweldplegingen, waarbij 20 mensen werden ge wond en 72 aangehouden. De jongste ongeregeldheden deden zich voor in de hoofdzake lijk door negers bewoonde plaats Wynandanch in de staat New York, waar zich donderdagavond voor de derde achtereenvolgen de dag relletjes voordeden. Negen mensen werden aange houden nadat jongelui auto's met stenen en flessen hadden beko geld. Bij luchtaanvallen boven Noord- Vietnam is donderdag een Ame rikaanse Thunderchief neerge schoten, waardoor het aantal Amerikaanse vliegtuigen dat boven Noord-Vietnam verloren is gegaan tot 635 is gestegen, al dus een Amerikaanse woord voerder. Boven Zuid-Vietnam zijn nog eens 195 vliegtuigen ver loren gegaan, 719 vliegtuigen zijn in Vietnam door andere oorzaken uitgeschakeld. In twee ver van elkaar gele gen delen van Zuid-Vietnam hebben Amerikaanse en Zuid- vietnamese troepen tegen de 400 communisten gedood, 285 Viet- congstrijders sneuvelden in een negen dagen geduurd hebbende veldtocht in de Mekongdelta. In de noordelijke provincies Quang Tin en Quang Nam werden hon derd Noordvietnamezen of Viet- congleden gedood. Bij de eerste operatie sneuvelden acht Ame rikanen, bij de tweede eveneens acht. Het Noordvietnamese persbu reau meldde dat vrijdag bij een aanval op de buitenwijken van de havenstad Haiphong twee Amerikaanse toestellen werden neergeschoten. Het aantal ver loren gegane vliegtuigen van de Ver. Staten was daarmee tot 2145 gestegen. De werkloosheid in West-Duits land is in juli minder afgenomen dan werd verwacht. In Neurenberg deelde het centraal arbeidsbureau vrijdag mee dat het aantal werk lozen met 23.500 is gezakt tot 377.200 276.000 meer dan een jaar geleden. Het aantal niet be zette arbeidsgelegenheden steeg in juli met 11.400 tot 337.000. In juli vorig jaar was dit cijfer bijna twee maal zo hoog. gesloten akkoord inzake een rege ling van de burgeroorlog te laten uitvoeren. In deze strijd steunt Nasser de republikeinen, terwijl koning Feisal van Saoedi-Arabië de monarchisten helpt. Volgens genoemde kringen is het olie-embargo vrijdag weer ter sprake gekomen, ondanks de af spraak dat deze kwestie door de resp. financiële en economische deskundigen zal worden behandeld, Saoedi-Arabië, Tunesië en Koeweit pleitten voor matiging ten aanzien van maatregelen die nadelig kunnen zijn voor de Arabische staten. De leider van de „organisatie voor de bevrijding van Palestina", Ahmed Sjoekairy, rechtvaardigde zijn aanwezigheid op de ministers conferentie door zijn organisatie de enige vertegenwoordiging van het Palestijnse volk te noemen. Volgens hem kon de kwestie-Pales- tina niet zonder de Palestijnen wor den besproken. Tunesië had be zwaar gemaakt tegen de aanwezig heid van Sjoekairy. Premier Mamgoeb van Soedan deelde vrijdagavond mee, dat er grote vorderingen zijn gemaakt en dat de conferentie vandaag! zal worden beëindigd. Heden of zon dag zal een communiqué worden uitgegeven. De ministers hebben besloten een bijeenkomst te beleggen van de Arabische ministers van financiën en oliezaken. Zij zullen nog praten over de instelling van een Arabisch militair commando. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het verzet tegen Mao heeft zich vanuit Woehan langs de rivier Yantse naar Sjoengking uitgebreid, meldde het Tsjecho- slowaakse persbureau Ceteka vrijdag uit Peking. Oppositiegroepen in Sjoeng king hebben al grote hoeveel heden wapens ontvangen. In Peking zijn alarmerende berich ten over schietpartijen binnen gekomen, die al enige dagen aan de gang zouden zijn. Ook uit Hwainan, in de provincie Anh- wei, waar in enige tientallen fabrieken en mijnen het werk al twee maanden stil ligt, worden gevechten gemeld. Het Chinese blad Wen Hwei-Pau schrijft dat benden jongeren in Sjanghai tegen de rode garde vechten, plunderen en voorbijgangers las tig vallen, aldus het persbureau. DEZELFDE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mede: Om een depressie boven de Noordzee blijft koele en onsta biele lucht naar ons land stromen. Hedenochtend moeten vooral langs de kust buien worden ver wacht, later op de dag meer in het binnenland. Een zwakke rug van hoge druk nadert langzaam vanuit het zuidwesten, zodat een geleidelijke afname van de buiig heid waarschijnlijk is. De wind zal zwak tot matig zijn, tussen ZATERDAG 5 AUGUSUS v.m. n.m. Cadzand 0.46 1.04 Breskens 1.11 1.29 Terneuzen 1.47 2.05 Hansweert 2.21 2.39 Walsoorden 2.20 2.38 ZONDAG 6 AUGUSTUS v.m. n.m Cadzand 1.32 1.50 Breskens 1.57 2.15 Terneuzen 2.33 2.51 Hansweert 3.07 3.25 Walsoorden 3.06 3.24 MAANDAG 7 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 2.14 2.33 Breskens 2.39 2.58 Terneuzen 3.15 3.34 Hansweert 3.49 4.08 Walsoorden 3.48 4.07 zuidwest en noordwest bij wei nig verandering in temperatuur. De koelere lucht is nu doorge drongen tot de lijn Stockholm, Polen, het Alpengebied en noord- Spanje. Zo kon het voorkomen, dat vrijdagmiddag de tempera tuur in Hammerfest op ongeveer 70 graden noorderbreedte het kwik steeg tot 26 graden, terwijl de badplaats Biarritz in zuidwest- Frankrijk met 13 graden genoe gen moest nemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, aan de kust in hoofdzaak in de vroege ochtend, in het binnenland voor namelijk in de middag. Zwakke, tot matige wind tussen zuidwest en noordwest en weinig verande ring in temperatuur. ZON MAAN Aug. op onder op onder 5 5.07 20.24 3.30 20.46 6 5.08 20.23 4.56 21.08 7 5.10 20.21 6.25 21,26 8 5.11 20.19 7.54 21.40 9 5.13 20.17 9.21 21.52

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1