Eindelijk onthulling van zaak-Rinaldi Eis twee en een half jaar voor flessentrekkerij E. A. Ysebaert n.v. Polder ondergelopen RUSLANDS GROOTSTE NAOORLOGSE SPIONAGENET OPGEROLD Voor MALS vlees en VERS vlees IJSEBAERT UW SLAGER Ill Vrijdag 4 augustus 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina IS Parachutisten fotografeerden uit de lucht Artsensiaking in Belgisch Limburg Ge gelijke beloning voor mannen en vrouwen Antiquairs Per parachute Gravin aan zender Sleutelfiguren RADIO-ACTIEVE CONTAINER TERECHT alleen bij Iedere woensdag gehaktdag 500 gr. 1,69 „Foei," zei ik, Nieuwe zelfkritiek van LioeSjaoTsji POLITIE REDT MAN UIT TE WATER GERAAKTE AUTO KERKROOF IN JERUZALEM DUITSER BIJ NAARDEN VERONGELUKT Ademtest in België Met de arrestatie van de 40-jari- ge ongehuwde chauffeur Antonio Armando Girard uit Valentino bij Turijn werd op de 15de maart van dit jaar de grondslag gelegd voor het oprollen van het grootste na oorlogse "Russische spionage-com- plot in west-Europa, waarbij maar liefst driehonderd personen in bijna alle Europese landen, waaronder ook Nederland, betrokken bleken te zijn. In Moskou had de ontdekking van dit belangrijke inlichtingennet het ontslag van Wladimir Semit- schastny, chef van de Russische geheime dienst, ten gevolge. Slechts één enkele auto stond op de bewuste ochtend, met de neus op Frankrijk gericht, aan de Italiaanse grenspost op de Mont-Genèvepas. De bestuurder, een slanke Italiaan, toonde zijn papieren, maar hij werd na bestudering van zijn paspoort naar de commandant verwezen. Binnen gekomen onderging de man een verhoor, terwijl twee grenswachters de binnen- en bui tenzijde van de rode wagen aan een nauwkeurige inspectie onderwier pen. Met groot resultaat, want zij vonden een twintigtal micro-film rollen, waarop foto's van allerlei militaire objecten: vliegvelden, bommenopslagplaatsen, onderzee bootbases en radarinstallaties. En het waren beslist geen amateur kiekjes van een toerist, die toeval lig in die buurt gedwaald had. Vele artsen in de Belgische provincie Limburg zijn donder dagochtend een staking van 24 uur begonnen. Zij protesteren tegen administratieve voorschrif ten van de ziekenfondsen en tegen de gerechtelijke vervolgin gen van de artsen die weigeren deze administratieve voorschrif ten te volgen. De normen die in Nederland gelden voor vaststelling van het minimum inkomen zijn slechts ten dele in overeenstemming met de E.E.G.-bepalingen inzake gelijke beloning voor mannen en vrouwen, zo meent de Europese commissie. ij heeft dit verklaard in ant woord op een Europese parle mentaire vraag van de Neder landse afgevaardigde ir. Vrede- ling. Het betreft hier de normen van de beschikking minimum inkomen 1967, gepubliceerd in de staatscourant van 8 februari van dit jaar. Gevraagd naar de herkomst van dit belastend materiaal bleef Gi rard een duidelijk antwoord schul dig. Hij gaf voor, het pakje naar Parijs te moeten brengen en het op Mont Martre te moeten afgeven. De chauffeur was in dienst van het echtpaar Rinaldi, antiquairs te Valentino. Man en vrouw werden reeds geruime tijd door de Italiaan se geheime dienst (S.I.D.) gewan trouwd en gevolgd. Voor het oog der wereld liet het echtpaar voorkomen, dat het han del dreef in antieke voorwerpen en meubels, terwijl mevrouw Rinaldi onder het pseudoniem Comtessa Zarina tevens als kunstschilderes in en om Turijn geen onbekende was. Haar echtgenoot, de 39-jarige Georgio Rinaldi Ghislieri, stond be kend als parachutespringer en avonturier. Al op 13-jarige leeftijd maakte hij deel uit van een ver zetsgroep, welke vooral op Sicilië de Duitsers veel afbreuk deed. Zijn 52-jarige echtgenote was toen nog een fanatiek aanhangster van Mus solini en na de oorlog, in 1948, nauw betrokken bij de oprichting van de neo-fascistische organisatie in Italië. Tijdens een sportfestival in 1956 te Turijn werd Georgio benaderd door een kolonel van de Russische geheime dienst en verklaarde hij zich bereid in Spanje en Zwitser land voor de Sowjet-Unie te gaan werken tegen een maandelijkse ver goeding van f 2500 per maand. Het arbeidsveld van de spion Rinaldi breidde zich op de duur meer en meer uit. Hij opereerde tenslotte zowel in Stockholm als in Kongo. In overleg met zijn op drachtgevers in Moskou trok hij agenten aan en op het moment van zijn arrestatie werkte hij met ruim 300 man „personeel", dat was in gezet van de Scandinavische landen tot in de gebieden rondom de Indi sche Oceaan. En hij bleek in alle opzichten zijn honrarium waard te zijn. Als sportvlieger en parachutist had hij immers vrije toegang tot alle Euro pese luchthavens, waar hij op grond van zijn overmoedige stunts spoedig de naam kreeg van „de vliegende gek". Weinigen wisten, dat hij juist de gewaagdste sprongen maakte, om hangend aan zijn valscherm of vanuit de cockpit van zijn vlieg tuig foto's te maken voor de Rus sen van alle militaire objecten die hij maar kon bereiken. De aanvul lende gegevens verkreeg hij dan weer van de piloten en het grond personeel op de vliegvelden, met wie hij als collega graag een praat je maakte. Zijn echtgenote Angela Maria, de „comtessa Zarina", bediende in de zaak in antiek in Valentino of van uit hun riante bungalbw in Rome de geheime zender en seinde via radio-Praag in code de ingewonnen informaties aan Moskou door. De door haar man vervaardigde foto's volgden later per koerier en bereik ten via een verdacht huis op Mont Martre te Parijs eveneens Moskou. De Italiaanse geheime dienst kwam langzamerhand in het bezit van steeds meer belastend mate riaal contra Rinaldi, doch moest wachten met ingrijpen tot zich een gunstige gelegenheid voordeed. Pas toen men zeker wist, dat er micro-films per auto naar Parijs gingen, werd de douane ingescha keld. Toen de val voor de chauffeur dichtklapte, werd het echtpaar Ri naldi van het bed gelicht en konden in alle Westeuropese landen de veiligheidsdiensten trachten de ruim driehonderd sub-agenten in handen te krijgen. Niet alleen de Russische attaché Jury Pawlenko, verbonden aan de ambassade van de U.S.S.R. te Rome, bleek in verbinding te staan met de Rinaldi's en werd uitgewe zen, maar ook op Cyprus bevonden zich enkele Russen die deel uit maakten van het complot. Deze mannen bleken bij hun aan houding tevens in het bezit te zijn van op de band vastgelegde tele foongesprekken, gevoerd tussen aartsbisschop Makarios en de Griekse bevelhebber op het eiland, 4e vermaarde generaal Grivas. In de Griekse hoofdstad volgde daar om de uitwijzing van de Russische legatie-secretaris Sacharow en van de attaché Igor Otschurkow. Ook in Wenen, Stockholm en Amsterdam werden Russen uitge wezen, verdacht van spionage. In Nederland was dat de vertegen woordiger van de luchtvaartmij Aeroflot, Gloukhow. Alle uitgewe zenen onderhielden dieet of indi rect contacten met Rinaldi, die thans met zijn echtgenote is inge sloten in de gevangenis van Turijn. De radio-actieve container, die in het afgelopen weekeinde werd vermist uit een vrachtauto op een terrein in het Antwerpse havengebied nabij de Nederland se grens, is terecht. De Antwerpse firma die deze week de verdwijning meldde, deelde donderdagochtend mede, dat er geen diefstal is gepleegd, doch dat de container was op geborgen op een andere plaats dan men ervoor bestemd had. De officier van justitie bij de Groninger rechtbank eiste giste ren twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf zonder aftrek tegen de 34-jarige binnenhuis architect M. J. S. uit Groningen wegens het plegen van flessen trekkerij en verduistering. Hij betrok volgens de ten laste leg ging voor duizenden guldens aan meubelen en boeken zonder te betalen en voorts werd hem ten laste gelegd de verduistering van een speed-boot en een kano, die hij inconsignatie had van een vertegenwoordiger uit Rijswijk. „Verdachte heeft voor elke zaak een groot verhaal, dat niet hij maar de ander de schuld heeft. Telkens heeft hij zogenaamde tegenvorderingen maar kan deze nimmer waarmaken," aldus de officier van justitie, jhr. mr. A. H. S. van der Wijck in zijn requissitoir. Verdachte is diverse malen veroordeeld wegens op lichting en verduistering. De of ficier van justitie noemde hem 'n gevaarlijk mens die zijn eigen verdichtsels gelooft. Een meubel handelaar uit Groningen leverde voor ruim 2100 gulden meubels aan verdachte en kreeg nimmer zijn geld. Een tweede meubel handelaar eveneens uit Gronin gen leverde een bankstel van 24 gulden door tussenkomst van verdachte en kreeg evenmin geld. Een boekhandelaar uit Groningen bleef met een onbe taalde rekening van 400 gulden DIEET Sam Britz uit Brakpan bij Johannesburg eet, samen met zijn gezin en zijn hond, letterlijk zijn tuin op. Hij voegt bij 98 procent pure aarde 2 procent chemica- liën en krijgt een stof die eruit ziet als talkpoeder en aanvoelt als geraspte kaas. Britz, die vroeger patent geneesmiddelen heeft ge- maakt, zegt niet welke chemische stoffen hij ge- bruikt. Het gezin zou al - verscheidene weken van voedsel hebben geleefd. zitten. Hij kreeg enkele malen cheques op de Commerce-bank in Emden, West-Duitsland, die echter niet gedekt waren, töe in consignatie gegeven boten zijn verdwenen. De raadsman mr. Dorhout jr. bepleitte voor een groot deel van de tenlastelegging vrijspraak op juridische gronden en vroeg een lichtere straf. Von nis op 10 augustus. 500 gram MALSE STOOFLAPJES s 1,99 500 gram MAGERE SPEKLAPJES s 1,59 500 gram MALS BRAADVLEES 3,59 500 gram MOOI VET SPEK vanaf 0,80 500 gram VARKENSLAPJES3,49 1 kg GESMOLTEN BLADREUZEL 1,50 5 stuks SLAVINKEN1,89 1000 gram VARKENSSCHENKEL 1,99 200 gram GELDERSE HAM 0,99 200 gram BOERENMETWORST 0,99 200 gram GEBRADEN GEHAKT0,99 100 gram MALS PEKELVLEES0,59 100 gram SNIJWORST 0,49 2 blik CORNED BEEF 2,49 3 blikjes SOEPBALLEN1,08 1 pot KNAKWORST s 1,00 5 blikjes TOMATENPUREE1,00 2 pak KOFFIE 2,59 3 grote blikjes LEVERPASTEI0,99 Echte droge VARKENSWORSTJES, per stuk 1,49 3 blik komplete MAALTIJDEN5 2,49 2 blikjes ZALM1,89 2 blik APRICOTS op sap 2,10 1 pak PANEERMEEL, 500 gram 0,50 VLOOSWIJKSTRAAT 57 TERNEUZEN Bij IJ S E B A E R T GEKOCHT uw VOORDEEL GEZOCHT Thuisbezorging. Maak gebruik van onze telefoonservice Telefoon 2212. DE APEN MARCHEREN. De oppasser in de dierentuin van Hellabrun laat zijn apen dagelijks opmarcheren voor het ochtend appel. Als we de apen moeten ge loven, is 't militarisme in Duits land nog niet uitgestorven. 8) „Nee," antwoordde de commis saris. Hij ging zo mogelijk nog breder zitten. „Dat zit zó: de twee broers woonden samen, maar het was in de hele plaats bekend, dat ze absoluut niet met elkaar overweg konden. Ze waren na de dood van hun vader in het huis blijven wonen, maar zelfs de maaltijden werden niet meer samen genuttigd." De com missaris sprak net als een kran tenbericht, wat een wonderlijk onserieuze indruk maakte. „U zult begrijpen, dat dit on regelmatige en niet op elkaar in gestelde leven grote moeilijk heden meebracht voor het per soneel. Voor het huiswerk heb ben ze een knecht, (zijn naam is Gert van den Berm) en een huis houdster (juffrouw Booner) waar ik daarnet al over sprak. Zoals ik al zei gingen de beide heren vrij hun gang. Ze kwamen op verschillende uren thuis en stonden op verschillende uren op." Mr. Burgheem knikte ernstig, in gedachten verdiept. .Meneer Martijn (de gestor- venslimd io ie middag van yrii- DOOR OLAF J. DE LANDELL dag zeventien februari gezegd, dat hij 's avonds op reis wilde gaan en zijn broer, Henri, zou naar een carnaval-fuif in Venlo gaan met eh een dame." „Gunst," viel Terry hem in de rede. „Een onbekende?" „Dat niet, nee," antwoordde Crommer. Terry keek hem nieuwsgierig aan en zei: „Ik moet me beheer sen om niet te zeggen: cherchez la femme." „Dat is het waarschijnlijk ook geweest," liet de commissaris zich ontvallen. Meteen ver strakte hij, waardoor zijn strenge opvatting van plicht op niet on aangename wijze onderstreept werd, en vervolgde stijfjes: „De dame in kwestie heet Arlette Enbourg. Een Francai.se. Als ik me niet vergis is ze gescheiden, en nu zeer bevriend met Henri Wist u hier iets van?" „Nee," ontkende Terry naar waarheid. „Henri heeft er nooit tegen mij over gesproken." „Ze woont hier in het hotel „De gouden Arm," vervolgde de commissaris. „Ze schijnt pianiste te zijn. Dit is naar mijn mening niet yan belang, ik yertel het meer als interessante bijkomstig- heid...." „Zeker," animeerde Terry. „Ik mag dat wel. Gaat u voort, alstu blieft. Ik ben blij dat we u ont moetten, want 'k geloof niet, dat iemand anders de hele geschie denis zo belangwekkend en over zichtelijk had kunnen vertellen." De heer Crommer kuchte ge wichtig en hernam met nieuw vuur: „Wel, de bedienden, die we erop nagevraagd hebben, (er is ook nog een tuinknecht, Teun) zeggen allen, dat de beide heren samen een woordenwisseling hebben gehad, in de voormiddag. Daarna is Henri uitgegaan naar de stad, met zijn wagen, om in kopen te doen voor 't bal-masqué. Niemand heeft Martijn toen nog uit zien gaan, maar toen om een uur of half vier Henri thuis kwam, en naar boven ging, was alles stil, -en men nam algemeen aan. dat Martijn ongemerkt ver trokken was, zoals wel eens meer gebeurde. Henri dineerde alleen en ging 's avonds met die dame naar Venlo." „Wat voor een bal hebben ze daar bezocht?" vroeg ik. „Een feest, ten bate van on- vermogenden." „Alleraardigst," mompelde Terry. Dat scheen de commissaris een beetie te irriteren. Hij fronste de wenkbrauwen en ging met ver heffing van stem voort: „Hij kwam in de nacht van zeventien op achttien niet thuis." „Ja, gunst, met zo'n Fran- gaise vond Terry. „En dan Henri!" Tot mijn verbazing zag ik in de ogen van mr. Burgheem een glimp van een lachje en ik besefte met angst, dat Henri van Doff best een uiterst koel mens kon zijn, die over het algemeen vrouwen ontliep. De inspecteur, die tot dan toe eigenlijk nog niet veel gezegd had. grinnikte kort. „De volgende morgen, zoals ik al zei," vertelde Crommer na drukkelijk, „de achttiende dus, was de huishoudster, juffrouw Booner, toevallig in de slaap kamer 'van Henri, en „Hé," interrumpeerde Terry onvoorzichtig, „wat deed ze daar?" „Wel, de dikke man zweeg even. „Ze is toch huishoudster, meneer!" verklaarde hij dan. „Ja," vervolgde Terry dapper. „Maar u zei: toevallig. Wat had ze in die kamer te doen? Het bed was onbeslapen, omdat die meneer niet thuis was geweest, zoals u zei. Er was dus zelfs geen tandepoetsglas gebruikt, want Henri zoals u hem noemt, was tamelijk vroeg in de avond weg gegaan, als ik u wel begrepen heb." „Jastemde de man der wet toe. „Maar zij kan daar toch haar bezigheden te doen hebben gehad?" „Wat dan?" vroeg Terry strijd lustig. (Wordt vervolgd.) Het staatshoofd van China, Lioe Sjao-Tsji, heeft opnieuw, voor de derde maal, fouten toe gegeven. Zijn zelfkritiek kon echter wederom geen genade vin den bij de rode garde, die haar in muurkranten vergezeld doet gaan van aanvallen. President Lioe geeft enkele fouten toe, maar legt verder elke verantwoordelijkheid op de voor malige onderminister van bui tenlandse zaken Tsjang Wen-Tien en het centrale partijcomité. Hij beschuldigde voorts de voorma lige vice-premier Teng Tzoe- Hoei, die landbouw onder zich had, ervan zijn verantwoordelijk heden te buiten te zijn gegaan door 200.000 coöperatieve ge meenschappen te ontmantelen. De rode gardisten, die deze derde zelfkritiek net zo ontoe- Door een snel optreden van de politie is het leven van de 30-jarige chauffeur Van der Burg uit Loenen woensdagavond ge red. De man was omstreeks kwart over zes in het noodweer met zijn auto in een slip ge raakt en in een diepe sloot langs de oude rijksstraatweg tussen Nieuwersluis en Loenen terecht gekomen. Een toevallig passerende auto van de verkeersgroep van de rijkspolitie uit Bilthoven, waar in de wachtmeesters Brummel- kamp (Hilversum) en Wijnstok (Oisterwi.ik) zaten, zagen de auto. Zij kwamen tot de ontdek king dat de portieren van de auto gesloten waren. Met een koevoet forceerden zij een ope ning, waardoor de chauffeur kon worden bevrijd. reikend vinden als die van 23 ok tober en 9 juli vorig jaar, noem den haar een nieuwe aanval op partijleider Mao Tse-Toeng. Het revolutionaire comité van Peking heeft aan het centrale comité van de Chinese commu nistische partij gevraagd hun de in ongenade gevallen president Lioe Sjao-Sji tegen vrijdagavond middernacht in handen te geven, hebben Japanse correspondenten donderdag uit Peking gemeld. Woensdag werd bericht dat stu denten van de rode garde van Lioe geëist hadden het residen tiële regeringsdistrict, waar hij woont, te verlaten en zich te on derwerpen aan een openbaar on derzoek door de rode garde. Uit de kerk van het Heilig Graf in het oude deel van Jeruzalem zijn de woensdagnacht goud en diamanten gestolen. Er is een gou den kroon bij, die van een madon nabeeld is Weggenomen. Donderdagmorgen omstreeks kwart voor zeven is de 19-jarige Duitser D. G. G. Banse uit Duder- stadt op de rijksweg bij Naarden dodelijk verongelukt. Hij reed als passagier in een door de 21-jarige M. S. uit dezelfde stad bestuurcfe personenauto, die op onverklaar bare wijze in botsing kwam met een langs de weg geplaatste licht mast. De 19-jarige Banse was op slag dood. S. werd gewottd over gebracht naar het Naardense dia- conessenhuis. In de Belgische staatscourant is donderdag een koninklijk be sluit afgekondigd inzake een ademtest waaraan automobilis ten door de politie kunnen wor den onderworpen. De regeling wordt op 13 augustus ingevoerd. Voor de ademtest zal een „al- cotest draeger" worden gebruikt, een glazen buisje met een reac tief dat groen wordt als het in aanraking komt met alcohol damp. Een markerine geeft aan als het alcoholgehalte van het bloed meer dan 0,8 gram per liter bedraagt. Wie deze grens overschrijdt krijgt ter plaatse een rijverbod opgelegd van twaalf uur. Men kan met tus senpozen van twee uur een her haling van de proef vragen, doch moet dan zelf de kosten ervan betalen. In dezelfde staatscourant is tevens een wetswijziging afge kondigd waarbij de straffen op het rijden onder invloed (d.w.z. met een alcoholgehalte van 1,5 gram per liter of meer) worden verzwaard. Door nog onbekende oorzaak is gisternacht de boezemkade van de Dubbele Wiericke onder Drie- bruggen doorgebroken, waardoor een groot gedeelte van de polder „Het Westeinde van Waarder" blank kwam te staan. De kade brak over een afstand van onge veer 200 meter waardoor het water met geweld de polder bin nen stroomde. Naar schatting stond donderdagmorgen onge veer 150 hectare onder water. Met veel moeite is een zestal veehouders er gisternacht in ge slaagd het vee naar huis te halen en op stal te zetten. De kade brak door dicht bij het nieuwe gemaal dat enkele maanden ge leden in gebruik werd genomen. Ogenblikkelijk zijn maatrege len genomen m «weel mogelijk te beperken. De histo rische „Goejan Verwellesluis" bij Hekendorp werd dicht gezet, evenals de sluis bij Nieuwer - brug, zodat alleen de Wiericke leeg stroomde in de polder en nieuwe aanvoer van water uit bleef. Pogingen om met een schip het stroomgat af te dam men mislukte doordat de motor boot bijna geheel de polder in dreef. Slechts met grote krachts inspanning gelukte het met be hulp van tractoren het schip weer vlot te krijgen. Intussen is men begonnen met zandzakken het gat te dichten. Van een na burige polder werd toestemming verkregen een kade door te ste ken, waardoor deze polder kan helpen bij de bemaling.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5