PROVINCIAAL NIEUWS Sportnieuws VAN OVERBEEKE VERSLOOT Boekhandel lil K SARDE heeft Egyptenaren uit Gaza weggevoerd itn=s af MEER INKOMSTEN VOOR ZEELANDBRUG 104 62 69 85 CASTELEIJN'S VOOR DE BETERE SERVIEZEN I Vrijdag 4 augustus 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Axel Retranchement Vlissingen karnemelk; koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Waterpolo «Jaarlijks tournooi van „De Schelde" De dood van Simpson Italiaanse baanploeg voor wereldkampioen schappen Voetbal Definitieve datum voor Ajax—Real Madrid Israëliër schiet vier mensen dood Mieren en bijen tongen en meisje in 20 meter diepe put gevallen Heerlijke JUS d' ORANGE Fijne APPELMOES Wiener Knakworstjes 108 3 blikjes Carmen Fruit voor 245 200 gram Bonbons de Luxe 11Q GRASMAAI- MACHINES Ijzerhandel Van de Sande Agenda gemeenteraad De raad der gemeente Terneu- donderdag 10 augustus 1967, te 19.30 uur, in het gemeen tehuis bijeen. Aan de orde komen de volgen de punten: Beëdiging van het raadslid de heer D. Moret; Vaststelling van de notulen van de vergadering van 29 juni 1967- Ingekomen stukken; Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van een lid van; a- de commissie voor openbare werken; b. de commissie voor econo mische aangelegenheden; e. de commissie voor de straf verordeningen; Idem tot verkoop van percelen grond aan de Van der Waalsstraat aan de heer J. F. Rouw of zijn lasthebbers; Idem tot verkoop van een per ceel grond in het exploitatieplan „Catspolder" aan de Gerefor meerde Kerk te Terneuzen; Namens de raad van de ge reformeerde kerk te Terneuzen verzoekt de desbetreffende bouw- commissie aan deze Kerk te ver kopen een perceel grond in het exploitatiejjlan „Catspolder" voor de bouw van een kerk met bij- ruimten. Tegen deze verkoop bestaan bij het college van B. en W. geen bezwaren. De oppervlakte van het ge vraagde perceel bedraagt 3990 m2. De grondprijs is vastgesteld op 30,per m2. Idem tot verkoop van een per ceel grond aan de Pierssenspol- derstraat aan de Stichting „De Sterre"; Idem tot herziening van het ex ploitatieplan „Zuid"; Idem tot het vaststellen van 't exploitatieplan „Noord"; Idem tot wijziging van de le gesverordening; Idem tot wijziging van het Al gemeen Ambtenaren Reglement en de Arbeidsovereenkomsten verordening; Idem tot het verlenen van me dewerking ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de H. Fami- lieschool, Korte Kerkstraat 19 te Terneuzen, voor aanschaf fing van leermiddelen voor verkeers- en zangonderwijs; b. het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonder wijs, voor aanschaffing van een schrijfmachine ten behoe ve van de Hervormde School, Leeuwenlaan 29 te Terneu zen. Idem tot vaststelling van het huishoudelijk reglement voor de Stichting Verenigde openbare leeszaal en bibliotheek; Idem tot wijziging van: a. de begroting 1967 van de ge meentelijke dienst van open bare werken; b. de begroting 1967 van het grondbedrijf; c. de gemeente-begroting 1967; Rondvraag. Vakantiecomité zorgde weer voor geslaagde ontspanningsdagen Ook deze week heeft het Axelse vakantiecomité weer voor een paar mooie vakantiedagen voor de Axel- se jeugd gezorgd. Woensdag was er een verkleed- wedstrijd die bij de jeugd bijzonder 1 in de smaak viel en waar zowel bij de groepen als individuelen mooie uitbeeldingen waren. Verder werden er onder leiding van de heer C. Corduwener volks dansen gehouden en toen in de na middag een onweersbui met veel regen de dag dreigde te verstoren werd in de overdekte ruimte, op het concoursterrein door de heer Corduwener samenzang begeleid oo de accordeon, zodat de woens dag toch een fraai slot had. Donderdag was een sportdag waarvoor weer een flinke belang stelling bestond. Er werden wed strijden gehouden in hardlopen, hindernislopen, zaklopen en blok- lopen, waarvoor punten werden gegeven welke werden samen ge teld. Deze dag werd besloten met een speurtocht door het bos. Op beide dagen werden de kin deren weer op ijs en limonade ge- tracteerd. De jeugd van de middelbare scholen verleende ook nu weer haar medewerking bij het vlot doen verlopen van het programma. Uitslag verkleedwedstrijd: Groe pen: 1. De 4 zeerovers; 2. 5 hans worsten; 3. Voor het eerst naar het bal. Individuelen: 1. Tambourette; 2. Oud vrouwtje; 3. Roodkanje. (Extra prijs voor buitenlandse kin deren van de camping Boshoek „Bunny".) Uitslag sportwedstrijden Jongens 68 iaar: 1Inco Loeve en Co Pieters (B.). elk 85 punten; 3. Leo Bolleman 52 pnt; 4. Peter van Langevelde 33 pnt; 5. Danie den Engelsman 31 pnt; 6. Alex Groothart 24 pnt. Jonoens 810 jaar: 1René Jan sen 68 pnt; 2. Frans Riekwel 66 pnt; 3. Frans Koekkoek 65 pnt; 4. Tine Wolfert 54 pnt; 5. Jan van de Velde 47 nnt: 6. Hans Schot en Jan Jansen elk 28 pnt. Jongens 1012 laar: 1. Leen Wolfert 83 pnt: 2. Piet Dieleman en Jan Wolfert elk 80 pnt; 4. Rinus Seheele 43 pnt; 5. Bram van de Velde 42 pnt; 6. Bert Vink 37 nnt, Meisies 68 jaar: 1. Heieen Jan sen 117 pnt; 2. Zetta Lavage 65 pj& 3, Liesje Folkgjsuia 54 pnt; 4. Diana Hamelink 50 pnt; 5. Carla de Feijter 32 pnt; 6. Gerry Keyser 19 pnt. Meisjes 810 jaar: 1. Annelies Vink 106 pnt; 2. Pleunie Wolfert 78 pnt; 3. Tannie Dieleman 49 pnt; 4. Marijke Jansen 25 pnt; 5. Marian Vink en Corry van de Velde elk 24 pnt. Meisjes van 1012 jaar: 1. Gerda Balaur 76 pnt; 2. Marian Bolleman 66 pnt; 3. An ja den Hamer 65 pnt; 4. Rietje Seheele 48 pnt; 5. Elly Bareman 42 pnt; 6. Lieke den Doelder 41 pnt. Voor de 1-ste-prijswinnaars in de sportwedstrijden waren fraaie me dailles beschikbaar gesteld en voor de overige prijswinnaars mooie prijzen. Benoeming De heer P. de Feijter is be noemd tot besteller bij de P.T.T. te Retranchement. Kollekte De kollekte voor minder-inva- liden (A. V. O.) bracht te Retran chement 24,07 op. Wethouder neemt ontslag om beleidsgeschillen Daar er, naar zijn overtuiging, zaken zijn in het beleid van Vlis- singens B. en W., waarvoor de wethouder van financiën, de heer I. Filius (a.r.), niet langer de verantwoording wil dragen, heeft hij zijn ontslag gevraagd. De zaken waarover het gaat, zal de heer Filius in de Vlissing- se gemeenteraad bekend maken, wanneer deze over de ontslag aanvrage moet gaan beslissen. De Vlissingse wethouder is naar zijn zeggen in geen geval van plan om langer dan wettelijk nodig is in het gemeentebestuur te blijven. Tentoonstelling beeldbouwwerk te Kemzeke Ter gelegenheid van het 850- jarig bestaan van de gemeente Kemzeke wordt van 9 tot 30 sep tember in 't kunst- en rekreatie- centrum „De Wal", aan de weg naar Hulst, een tentoonstelling gehouden. Het organiserend comité onder voorzitterschap van de burge meester der gemeente mag reke nen op de deelname van meer dan dertig kunstenaars, die 100 beelden zullen exposeren. Daar alle stromingen vertegenwoor digd zijn zal deze#tentoonstelling aan de bezoekers een doorsnee bieden van de beeldhouwkunst in de omliggende streken van Kem zeke. De Israëlische militaire autori-1 ternationale rode kruis naar teiten hebben donderdag 900 Egyptische staatsburgers, o.w. vrouwen en kinderen uit Gaza geëvacueerd. Het gaat in hoofd zaak om functionarissen, die in dertijd door de autoriteiten in Cairo naar dit gebied waren ge zonden. Onder hen bevinden zich onderwijskrachten, die volgens Israël tot taak hadden in de vluchtelingenkampen en op de scholen een „anti-zionistische" propaganda te voeren en de zich na de Egyptische nederlaag schuldig maakten aan het opsto ken van de bevolking tegen de Israëlische bezetting. De mannen ongeveer 400 zijn naar een speciaal kamp bij El Arisj, in de Sinaï, overge bracht, terwijl de vrouwen en kinderen werden vervoerd naar El Kantara, aan het Suezkanaal, vanwaar zij met hulp van het in- Egypte gaan. Naar verluidt zou de Israëli sche regering eventueel bereid zijn de betrokken Egyptenaren die nu in Al Arisj worden vast gehouden, uit te wisselen tegen Joodse Egyptenaren. Volgens in Tel Aviv ontvangen berichten zou het merendeel van de Joodse mannen in Cairo gevangen wor den gehouden, terwijl de vrou wen en kinderen op vrije voeten zijn gebleven. Het overleg over een eventuele uitwisseling gaat via het rode kruis, In de strook van Gaza is intus sen de bevolking begonnen met het wisselen van Egyptische pon den tegen Israëlisch geld dat voortaan het enige wettige be taalmiddel zal zijn. De koers is vastgesteld op zes Israëlische ponden tegen een Egyptisch pond. Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. Gewoontegetrouw organiseert de Z- PC „De Schelde" ook dit jaar weer een polotoernooi, dat zater dagmiddag in het Scheldebad zal worden gehouden. De organiserende vereniging heeft ook nu weer getracht om het internationaal te maken. Bijna alle uitgenodigde Belgische clubs bedankten echter: alleen „De Wa terratten" uit Wareghem zullen van de partij zijn. Verder komt EZPC uit Eist voor deze gelegen heid naar Terneuzen. De resterende teams zijn Bruinvis, SZV, Schelde- slroom en natuurlijk Schelde. Het is altijd erg moeilijk om een voorspelling te doen bij een toer nooi, want meestal zijn de pl legen inkompleet door vakanties of men probeert eens wat andere spelers. De Zeeuwen zullen voor elkaar in kracht weinig onderdoen. Als de Waterratten niet veel vooruitge gaan zijn sinds vorig jaar zullen ze wel niet als winnaar te voor schijn komen. Benieuwd zijn we naar de prestaties van de Elstena- ren, die ook, evenals SZV en Schelde, kampioen geworden zijn in een 4e klas afdeling. Drie kam- pioensploeeen aan het werk dus, dat moet wel goed waterpolo wor den Keetie Hage Ned. kampioene achtervolging Keetie Hage uit St. Maartens dijk is woensdagavond op de Adelaar-wielerbaan te Apeldoorn Nederlands kampioene dames 3 km achtervolging geworden. Ze legde de afstand in 4 min. 27.1 sec. af. Janie Jonkers uit Game ren werd in 4.28.6 tweede en Eefie Helder uit De Woude werd derde in 4.35.4. Bella Hage, Nederlands kampioene op de weg, werd vierde in 4.36.8. Dr. P. van Dijk, voorzitter van de K.N.W.U., reikte Keetie Hage de kampioenstrui uit. Tommy Simpson is overleden aan een hartverlamming veroor zaakt door grote uitputting. In het officiële rapport van de offi cier van justitie van Avignon, Palavesin, dat donderdagmiddag is vrijgegeven voor publikatie, staat voorts, dat het gebruik van stimulerende middelen en de drukkende hitte mede oorzaak kunnen zijn geweest van het overlijden van de Britse renner, die 29 jaar is geworden. In de verklaring wordt gezegd dat de opwekkende middelen die Simpson op 13 juli in de 13de etappe van de ronde van Frank rijk gebruikte, alleen de dood van de Brit niet ten gevolge kunnen hebben gehad. De concentratie die bij de lijkschouwing werd aangetroffen was daarvoor niet groot genoeg. Indirekt is de methyl-amphetamine die Simp son gebruikt heeft wel oorzaak van het overlijden. De oud wereldkampioen was daardoor in staat een grotere prestatie bij de beklimming van de Mont Ven- toux te leveren, waardoor hij volkomen uitgeput raakte. De autoriteiten van Avignon weigerden donderdagavond eni ge toelichting te geven op de of' ficiële verklaring over de doods oorzaak van Tom Simpson. De Italiaanse profploeg voor de wereldkampioenschappen op de baan, die eind augustus in Am sterdam worden gehouden, is als volgt samengesteld: Sprint: Beghetto (de huidige wereldkampioen), Gaiardoni en veteraan Maspes. Achtervolging: Faggin en Da- miani. Achter grote motoren: De Lillo, Pellegrino en Arienti. De wedstrijd Ajax—Real Ma drid in de voorronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, zal op 20 september in het Olympisch sta dion in Amsterdam plaatsvinden. De return-ontmoeting wordt op 11 oktober in Madrid gespeeld. Dit hebben de besturen van de Spaanse en de Nederlandse kam pioensclub donderdag bekendge maakt. Als voorbereiding op het nieU' we competitieseizoen zal Ajax zondagmiddag a.s. een wedstrijd spelen tegen de Belgische kam pioen Sporting Anderlecht. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: m.s. „München" Canada: m.s. „Cygnus" Chili: m.s. „Ares" Indonesië: m.s. „Dusseldorf" Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederl." Nieuw-Zeeland: m.s. „Port Adelaide" Suriname; m.s. „Ladon" Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Gorredijk" s.s. „Statendam" 7-8 9-8 8-8 12-8 9-8 7-8 8-8 9-8 10-8 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuidwest-Afrika: m.s. „Steenkerk" 9-8 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Een kennelijk razend gewor den Israëlische soldaat, die pas kortgeleden uit dienst ontslagen was, heeft woensdagavond in Kiriat vier mensen doodgescho- De 28-jarige ex-militair kreeg ruzie met een paar andere men sen in de kelder onder een bio scoop waar een discotheek is g vestigd. Op een gegeven ogenblilr trok hij twee revolvers en schoot twee mannen en een vrouw doo Daarna knalde hij uit een raam kenhuis. Men probeerde de ex- militair toen met een waterstraal en traangas uit de kelder te jagen maar dit mislukte. Inmiddels hadden vim mensen verwondingen opgelopen.^ werden getroffen door kogel van de constant schietende sol daat. Daarop riep men de hulp van militairen in. Pas nadat deze met machinepistolen een regen van kogels door de ramen van de kelder hadden gejaagd.gafde razende schutter zich over. Een maal buiten wilde de samenge stroomde menigte hem Met moeite wisten de militairen dit te voorkomen. De La Fontaine zou er zeker een fabel aan gewijd hebben als hij geweten had wat professor Wellenstein heeft ontdekt, name- lük dat bijen verzot zijn op mie renhopen. Daar blijkt uitbundig honing gemaakt te worden door insecten die met de mieren samenleven en door de mieren zelf Prof. Gustav Wellenstein, zoöloog aan de universiteit van Freiburg in Breisgau, heeft a samenwerking tussen mieren en ffisi van BadarvWurtth.mbatg 250 ton honing voorkomt cue ge makkelijk is te verkrijgen. Bijenhouders behoeven daar voor alleen maar hun korven in de nabijheid van mierenhopen neer te zetten. Een zwerm die onder normale omstandigheiden gemiddeld 7,5 kilo homngpM jaar produceert komt dan tot 11 a 15 kilo. Tot dezelfde conclu sie is de directeur van de afde ling bijenteelt van het zoologisch instituut te Freiburg gekomen. Honing die oorspronkelijk van mieren afkomstig is Wukt beter dan bloemenhoning voor hehan deling van bepaalde infecties, heeft hij vastgesteld Het zo logisch instituut heeft besloten ppn wereldatlas van mierenho pen""^ schaal 1 25.000 uit te geven, die ter beschikking van de imkers zal worden gesteld. Omstreeks half één donderdag middag zijn de 17-jange Harry Gresnicht uit Utrecht en het 18 jarige meisje A. J. P- Vervaart uit Oudenbosch in een 20 meter diepe put van de Keelsberggrot gevallen te Geulhem bij Valken burg. Het tweetal was op vakan tie in een jeugdherberg te Geu lhem. Donderdagmorgen maakte het met een ander stelletje een ontdekkingstocht door de om geving. Daarbij kropen zij door het draadwerk, dat voor de grot is gespannen. Het tweede stelle tje was in het bezit van een zak lamp, het eerste zocht zijn weg in de duisternis. Daarbij vielen de jongen en het meisje in de zu meter diepe put. De twee andere jongelui waarschuwden onmid dellijk de politie Met touwen wisten brandweerlieden uit Val kenburg het meisje en de jongen boven de grond te hrengen. De jongen moest met een beenbreuk en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis in Maastricht opgen men worden. De keelsgrot is een oude blok brekersgroeve waar mergel stenen voor de huizenbouw wer den gedolven. Ook is er een tijd lang 'n champignonkwekerij g vestigd geweest. Sinds eenjaar of acht was de toegang tot de grot met prikkeldraad versperd. In de eerste zeven maanden van dit jaar hebben de topopbrengsten van de Zeelandbrug 1.990.000, bedragen, dat is 193.000,meer dan in de overeenkomstige periode van 1966. Dit positieve verschil is voor een belangrijk deel te verklaren uit het feit, dat aanmerkelijk meer vrachtwagens van de brug gebruik hebben ge maakt. Het aantal lichte vracht wagens lag in de eerste zeven maanden van 1967 5.731 hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar (36.183 en 30.452), Het aan tal zware vrachtwagens liep met 4.494 op van 8.146 tot 12.640. Het aantal personenauto's dat van de Zeelandbrug gebruik maakte is de eerste zeven maan' den met ruim 13.000 achterge bleven bij vorig jaar in dezelfde maanden: 540.903 (inclusief mo toren en scooters) tegen 553.960. Door het sterk toegenomen vrachtverkeer bedraagt 't nega tieve verschil uiteindelijk nog geen 2.900 eenheden. De hier geschetste ontwikke ling is uit een complex van fac toren te verklaren. Voor het Vrachtverkeer blijkt de tariefs wijziging per 1 januari j.l. (tien- rittenkaarten) van positieve in vloed te zijn geweest. Het iets geringere gebruik, dat personenauto's van de brug maakten vindt naast het wat gestegen toltarief voor de on regelmatige gebruiker vooral zijn oorzaak in het feit, dat het „nieuwtje" er voor velen af is. Zo was het weekendverkeer vorig jaar intensiever dan dit jaar in de afgelopen maanden, waar tegenover het z.g. week- dagverkeer hogere gemiddelden noteerde. In het algemeen kan worden verwacht, dat het verkeer over de brug in belangrijke mate zal toenemen, als de bewegwijzering vanaf Rotterdam duidelijker zal zijn (hieraan wordt gewerkt) en de verbindingen in noordelijke richting zullen zijn verbeterd. Daarbij wordt gedacht aan de tunnel bij Heinenoord en aan de aansluitende wegen op de Bene- luxtunneL grote fles 125, 2e nes grote pot 75, £e pot Bij blik PILCHARDS IN TOMATENSAUS k 69 blik SCHELVISLEVER van 85 voor 2e pot (Perziken, Cocktail, Abrikozen) A/OOr WESTKOLKSTRAAT TELEFOON 2251 vanaf 34,95 Op kogellagers en grote rubberwielen vanaf ƒ41,75. VERDER ALLE GEREED SCHAPPEN VOOR DE TUIN. Nieuwstraat 21 Terneuzen Telefoon 2312 Te koopBruidsjapon (lang), maat 38/40. Adres: Guido Gezellestraat 40, Terneuzen. rjïTi Het Persoonlijke Geschenk Boekhandel Terneuzen i- Noordstraat 44 Telefoon 01150-2662 Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3