Meer Amerikaanse militairen naar Vietnam Burgeroorlog in China v. Verwoede gevechten in Kongo Alles moet weg Meer belasting De Amerikaanse rassenonlusten ministers vredesoverleg met Israël HET WEER VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 6994 Aardschokken in zuid-Spanje Storm over Frankfort Wervelwind in Frankrijk Het Suezkanaal INDONESISCHE VERKLARING INZAKE WEST-IRIAN TERUGGENOMEN Gas tegen rellen We gaan nog door met de verkoop Zon- en IVSaanstanden Weerbericht Hoogwater /"rank. bi] abonnement: TERNEUZEN Dir«cteur-Hoofdredacteur: I. ran de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum oer advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fg&Su handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson heeft het Ame rikaanse congres donderdag mee gedeeld dat hij besloten heeft de troepensterkte in Vietnam in het tot juni 1968 lopende fiscale jaar met minstens 45.000 man te ver groten. In verband met de kosten voor de oorlog in Vietnam stelt hij een verhoging van tien procent op de inkomsten- en tien procent op de ondernemingsbelasting voor. Dit is volgens hem noodzakelijk om een geweldig begrotingstekort te dekken en inflatie te voorkomen. Johnson zei, dat hij tot troepen versterkingen heeft besloten na de aanbevelingen gehoord te hebben van minister van defensie McNama- ra, de gezamenlijke chefs van sta ven en van generaal Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam. Dit land heeft de plech tige verbintenis op zich genomen Twee politiecommissarissen heb ben woensdag voor een juridi sche commissie van de Ameri kaanse senaat verklaard dat de rassenonlusten in hun steden Cambridge en Cincinnati wa ren gestookt door voorstanders van „Black. Power", Rap Brown én Stokeley Carmiehael. Volgens de politiecommissaris van Cambridge, Bruce Kinna- mon, was Brown alleen verant woordelijk voor het uitbreken van onlusten in de stad op 24 juli. Commissaris Jacob Shott uit Cincinnati zei dat de rassenon lusten in de stad dateerden van 9 april, toen Carmiehael de negers had aangespoord tegen de politie te vechten en de stad plat te branden. Daarop braken onlusten uit. Toen de toestand na drie dagen weer normaal scheen te zijn ge worden arriveerde Brown die verklaarde dat de stad Cincinnati de oorlog aan de negers had ver klaard en dat teruggevochten moest worden, aldus Shott. Nadat een lijst met 20 eisen van de mi litante negers was afgewezen, begonnen de onlusten opnieuw, aldus Shott, die zei ervan over tuigd te zijn dat zij georganiseerd waren. De senaatscommissie hoort ge tuigen in verband met de indie ning van een wet op de beteu geling van onlusten. SLUIPSCHUTTERS IN MILWAUKEE Milwaukee: Sluipschutters zet ten woensdag hun aktiviteit voort en bestookten gedurende twee uur een commandopost van de politie en nationale garde. Onder dekking van een pantser auto vuren politiemannen, waar van er een is uitgerust met een telescoopgeweer, op de op de daken verschanste sluipschutters. dat zijn zonen en broeders, die bij het conflict daar betrokken zijn, nimmer elke hulp, wapens en de voor hun missie en eigen leven noodzakelijke uitrusting zullen ont beren, zo verklaarde de president. Op het ogenblik staan ongeveer 470.000 Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam. Johnson stelde voor met ingang van 1 juli j.l. op de vennootschaps belasting en ingaande 1 oktober a.s. op de persoonlijke inkomsten belasting een toeslag van tien pro cent te leggen. De president zei dat het geschatte tekort van 23,6 miljard dollar voor het lopende be grotingsjaar zonder verhoging van de belastingen zou oplopen tot ruim 28 miljard dollar. De toene ming van het tekort vloeit volgens Johnson voort uit de „harde en on vermijdelijke" feiten die het gevolg ziin van de oorlog in Vietnam. De president sprak van de moge lijkheid dat de uitgaven voor de fensie in het lopende begrotings jaar vier miljard dollar groter zul len zijn dan de schatting van 75 miliard dollar van januari j.l. Hij legde er de nadruk op dat hij de aanbeveling deed de toeslag te laten gelden voor de belastingen en niet voor de inkomens en dat de toeslagen op 30 juni 1969 verval len, dan Wel „zullen blijven be staan zolang de ongewone uitga ven in verband met de inspannin gen in Vietnam hogere ontvang sten noodzakelijk maken". De pre sident ging èr niet aan voorbij dat de voorgestelde toeslagen vier pro centpunten hoger zijn dan de zes procent die hij in januari had voor gesteld, maar hij zei dat die verho ging nodig is om te voorzien in extra staatsinkomsten. Naar schat ting zullen de toeslagen in het lopende begrotingsjaar 6,3 miljard dollar opbrengen en in het volgende jaar iets meer. Verder drong de president er bij het congres op aan de voorgeno men verlagingen en opheffingen van bepaalde accijnzen ongeveer een jaar uit te stellen. Daarmee zouden de overheidsinkomsten in het lopende begrotingsjaar een verbetering ondergaan van 300 miljoen dollar en in het volgende jaar een verbetering van ruim twee miljard dollar. Ook stelde Johnson voor de inning van ven nootschapsbelasting te bespoedigen. Voortzetting welvaart De president noemde zijn belas tingvoorstellen een financieel plan voor de voortzetting van de onon derbroken periode van 78 maanden met ongekende welvaart. Wel schetste hij een somber beeld van de huidige financiële positie der federale regering. De staatsuitga ven zullen waarschijnlijk dit begro tingsjaar 8,5 miljard dollar groter zijn dan in januari werd verwacht, terwijl de ontvangsten zelfs met een toeslag van zes procent op de belastingen ongeveer zeven mil jard dollar lager uitvallen. Hij waarschuwde het congres dat als zijn voorstellen niet worden aangenomen de veiligheid en de economische kracht van de Ver enigde Staten in gevaar komen, er een ruineuze inflatiespiraal ont staat, de rentetarieven „wreed hoger" zullen worden, een situatie van krap geld zal ontstaan met ver lammende gevolgen voor de bou wer en de koper van huizen en voor de zakenman, de verdeling van de kosten ter ondersteuning van de oorlog in Vietnam ongelijk en on rechtvaardig zou worden en de be talingsbalans van de Verenigde Staten in een slechtere positie zal komen te verkeren als gevolg van een toeneming van de invoer en een vermindering van de uitvoer. Woensdag tegen middernacht zijn in het Zuidspaanse stadje BÏanca aardschokken gevoeld, die het grootste deel van de 6000 inwoners hun heil op straat deden zoeken. De schokken hiel den 13 seconden aan. Van schade wordt geen melding gemaakt. In het gebied van Frankfort is woensdagavond veel schade aan gericht door een storm, waarin windstoten van 135 km per uur voorkwamen. Verscheidene da ken werden afgerukt en vele bo men ontworteld, waardoor het verkeer tot stilstand kwam. Ook op het grote vliegveld bij de stad moest het verkeer worden ge staakt. Uit China afkomstige oogge tuigen hebben verklaard dat de toestand in midden- en zuid China steeds meer op een bur geroorlog gaat lijken, zo meldt het Sowjetrussische persbureau Tass. Bloedige botsingen tussen arbeiders, soldaten en leden van de rode garde, waarbij „duizen den doden en gewonden" vallen, doen zich niet alleen voor in de provincie Woehan maar ook in andere gebieden, zoals Hangt sjou. Eenheden van het Kongolese nationale leger zijn de steden Loeboetoe en Poenia in het oos ten van het land binnengetrok ken, waar zich huurlingen had den teruggetrokken na hun vlucht uit Kisangani, zo meldt het Kongolese persbureau. De huurlingen trachten nu het Ki- voeroeer .ie. bereiken teneinde naar Roewanda uit te wijken. Zij proberen volgens het pérsbureau zich uit de omsingeling te be vrijden en er wordt hevig ge vochten. Veertig vluchtelingen, vrou wen en kinderen, kwamen don derdag uit Boekavoe in Boe- joemboera (Boeroendi) aan met berichten over nieuwe moeilijk heden voor de Europeanen in de Kongolese stad. Sinds woensdag is de grens tussen Boekavoe en Rwanda voor mannen gesloten, er wordt in Boekavoe weer ge plunderd, buitenlanders worden slecht behandeld en staan wil lekeurig aan arrestatie bloot. On geveer 300 Europeanen in Boe kavoe wachten nog op toestem ming om te vertrekken, de gou verneur van de stad is bereid hen te laten gaan, maar solda ten houden hen tegen, zeiden de vluchtelingen. De soldaten zou den woedend zijn over de ver liezen die zij hebben geleden en wraak nemen op de Europeanen, die zij voor hun verliezen ver antwoordelijk stellen. Dinsdag avond werden vijftig Kongolese soldaten gedood door huurlingen bij Boekavoe, werd woensdag in Kinsjasa vernomen. EVACUATIE EUROPESE VROUWEN EN KINDEREN Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft donder dagmiddag in Brussel bekendge maakt, dat de Kongolese pro vinciale overheid toestemming heeft gegeven voor evacuatie van een deel der Europese vrouwen en kinderen uit de streek van Boekavoe, waar op het ogenblik gevochten wordt tussen huur lingen en eenheden van het Kon golese leger. Circa 150 Europese vrouwen en kinderen zijn reeds te Kamen- be in Rwanda aangekomen, al dus deze mededeling. KONGOLESE AHLITAIREN DRONGEN DE WONING VAN NEDERLANDSE DIPLOMAAT BINNEN Tijdens de afgelopen dagen zijn Kongolese militairen enkele ma len des avonds de woning van de Nederlandse ambassade-secreta ris, jhr. Van der Goes van Naters te Kinshasa binnengedrongen. Weliswaar werd de eerste maal voorgegeven, dat naar buiten landse huurlingen werd gezocht. Een volgende maal werd enig geld en drank meegenomen. Donderdagavond is de Kongo lese tijdelijk zaakgelastigde ten departemente ontboden. Aldaar is hem een krachtig protest mee gedeeld en aangedrongen op ef fectieve bescherming van de Ne derlandse diplomaat, zo heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. Het Franse bergdorp Lajoux bij de grens met Zwitserland is woensdag getroffen door een wervelwind, waarbij 10 mensen werden gewond. Ook werden door de vijf mi nuten aanhoudende windstoten daken van huizen gerukt, auto's omvergesmeten en telefoonpalen uit de grond gerukt. Bij boerderijen in de omge ving eisten de windstoten veel slachtoffers onder het vee. De Arabische ministers van buitenlandse zaken die te Char- toem bijeen zijn. hebben elke vorm van vredesoverleg met Is raël afgewezen, zo is woensdag avond in conferentiekringen ver nomen. Naar verluidt proberen enige afvaardigingen, waaronder die van Egypte, Syrië en Irak, de andere delegaties te bewegen tot het verbreken van de relaties met de V. S., Engeland en West- Duitsland, welke zij beschuldi gen van steunverlening aan Is raël. Met name zouden zij aan dringen op terugtrekking van de Arabische tegoeden bij Ameri kaanse en Engelse banken. Genoemde kringen spraken be richten tegen als zou Egypte de kwestie-Jemen aan de orde heb ben gesteld. Zoals bekend steunt Egypte de republikeinen in Jemen, terwijl Saoedi-Arabië op de hand is van de monarchisten. De vete tussen Egypte en Saoedi-Arabië in het conflict in Jemen stond donderdag in het middelpunt van de Arabische ministersconferentie in Char- toem. De ministers, die vernomen hadden dat Egypte wel voor een regeling zou voelen, brachten on middellijk het voorstel ter tafel een verzoeningscommissie in het leven te roepen. Minister Riad van Egypte zou hierover overleg met zijn regering plegen. Deze denkt aan een regeling op basis van het jaar in 1965 met Saoedi- Arabië gesloten akkoord van Djedda, dat nooit werd uitge voerd. Deze overeenkomst voorzag in een voorlopige nationale regering in Jemen, terugtrekking van de Egyptische troepen in etappes en een volksstemming. Netelige kwesties kwamen gis teren niet aan de orde. Waar nemers geloven, dat de ministers tot elke prijs tegenstellingen wensen te vermijden. Zo werd ook de kwestie van het olieboy cot niet aangesneden. De minis ters willen de zaken, die moge lijk tot onderlinge ruzies kunnen leiden, kennelijk aan de topcon ferentie overlaten, waarvoor zij een agenda moeten opstellen. Het kwam nog wel tot een klein incident toen de leider van het Palestijnse bevrijdingsfront. Sjoekairi, luidkeels grieven tegen Saoedi-Arabië, Jordanië en Tu nesië verkondigde. De Tunesi sche minister van buitenlandse zaken, Mongi Slim, die bij de aanvang van de conferentie al geïnformeerd had wat Sjoekairie eigenlijk op deze ministers bijeenkomst kwam doen, sprong op om te protesteren. De Soeda- nese voorzitter greep evenwel bliksemsnel in door Sjoekairie te verzoeken zijn mond te houden. Egypte heeft op voorstel van generaal Odd Bull, hoofd van de V.N.-waarnemers, erin toege stemd een maand lang geen sche pen te laten varen in het Suez- kanaal, zo is officieel meege deeld. Voorwaarde daarvoor is dat de Israëliërs hetzelfde doen. Buil heeft de Israëlische regering hiervan op de hoogte gesteld. In de provincies Yoenan en Kwantoeng zijn hongerige boe ren aan het plunderen geslagen in de levensmiddelenvoorraden. De Zuidchinese stad Nanning steunt officieel de tegenstanders van Mao en de leiders van Kirin in het noordwesten van China worden door de rode garde van Peking beschuldigd van „ver standhouding met het opstande lingencommando van Woehan". Vrijdag schreef het Chinese legerblad „Blad van het bevrij dingsleger" dat het leger moet optreden tegen stakingen en de orde moet handhaven. Het waar schuwt voor woedende en wan hopige aanvallen van klasse vijanden van Mao Tse Toeng. Er zijn al pogingen gedaan om tot staking aan te zetten, de boeren worden opgehitst om de produk- tie in de steden te gaan saboteren en de orde te verstoren. Leger eenheden moeten ervoor zorgen dat de produktie gehandhaafd blijft en de sociale orde niet wordt verstoord, aldus het blad volgens radio-Peking. De mili taire bevelhebber van Woehan zou ontslagen zijn en door een lid van de luchtmacht zijn ver vangen. Het Chinese „volksbevrijdings leger", dat tijdens de zogenoem de culturele revolutie in toe nemende mate aan invloed won, is nu ook doorgedrongen in het bestuur van de academie van wetenschappen. Het persbureau .Nieuw China" berichtte donder dag, dat in de academie een revo lutionair comité is opgericht, dat als „tijdelijk machtsorgaan" wordt betiteld en dat de leiding heeft overgenomen. Het comité bestaat uit vertegenwoordigers van revolutionaire Mao-organi- saties, leidende Mao-getrouwen en afgevaardigden van het volks leger. In steden en provincies zijn dergelijke comité's reeds als opperste politieke en administra tieve organen werkzaam. Op een massabijeenkomst, die op 30 juli ter gelegenheid van dit feit in Peking plaatsvond, waren hoge funktionarissen van het centrale partijcomité aanwezig met pre mier Tsjoe En-Lai aan het hoofd, die de gelukwensen van partij leider Mao en diens „kroonprins" Lin Piao overbracht. Waarnemers zien in deze ge beurtenis het bewijs, dat de aca- Toeng" zal worden. Zij vestigen er de aandacht op, dat het de lei ders in Peking nu gelukt is de duidelijk gebleken weerstand tegen de politiek van Mao op de academie te doorbreken. Dat men in de leiding vertegenwoordigers van het volksleger heeft opge nomen bewijst dat de Maoïsten geen risico's hebben willen nemen. Het Indonesische ministerie van binnenlandse zaken heeft donderdag officieel de verkla ring teruggenomen die eerder deze week was afgelegd van de bevolking van West-Irian. Ge zegd werd toen dat deze tussen april en juli 1969 zou gebeuren, om vast te stellen of West-Irian van de Indonesische republiek wil blijven. In de verklaring van donderdag wordt gezegd dat er een fout in is geslopen en dat de vorige verklaring „beschouwd moet worden als niet bestaan te hebben". Welke fout het is werd niet vermeld. Er stond in dat een V. N.-vertegenwoordiger in Dja karta zou kunnen komen een jaar vóór de volksstemming. Om de vorm waarin deze gehouden zou worden met de Indonesische re gering te bespreken. De verkla ring kwam na een onderhoud tus sen de minister van binnenlandse zaken Besoeki Rachmat, en de speciale V.N.-vertegenwoordiger dr. José Rolz-Bennet. De politie van Newburgh (New York) is uitgerust met gas in spuitbussen als strijdmiddel bij onlusten. Het gas, dat nog niet gebruikt is, verspreidt zich in fijne druppels over een af stand van vijf tot zeven meter. Wanneer het iemand treft voelt deze enige tijd hevig pijn, ver volgens verliest hij zijn even wicht en zakt verlamd ineen. De behandeling veroorzaakt geen blijvend letsel. Na een half uur is het gas uitgewerkt. Het wordt alleen aan de politie geleverd. Ook in Trenton (New Jersey) Cleveland (Ohio) heeft de en demie een „hogeschool voor de| politie het al tot haar beschik- denkbeelden van Mao Tse- king. van GEBRUIKTE TENTEN LUCHTBEDDEN - SLAAPZAKKEN STOELEN en BUTAGASBRANDERS. Ook nog enkele DEMONSTRATIE-CARAVANS voorradig. Showroom: Rijksweg AxelHulst AXEL Telefoon 01155—795 of 916 HIER EN DAAR EEN BUI Het K. N. M. I. deelt mede: Met overwegend matige weste lijke winden houdt ook vrijdag de aanvoer van koele en enigs zins onstabiele lucht aan. Naast zonnige perioden moet daarom rekening worden gehouden met hier en daar een bui. De middag- temperaturen zullen evenals don derdag uiteenlopen van 18 tot 22 graden. De westelijke luchtstroming wordt instand gehouden door een complex lagedrukgebied boven Schotland en Noorwegen en ho- gedrukgebied ten westen van Ierland. Dit hogedrukgebied trekt lang zaam oostwaarts, zodat geleide lijk een afname van de buiïgheid wordt verwacht. De koelere lucht is inmiddels ZON Aug. op 4 5.05 5 5.07 6 5.08 onder 20.26 20.24 20.23 MAAN op onder 2.14 20.14 3.30 20.46 4.56 21.08 met enkele regen- en onweers buien doorgedrongen tot oost Europa en het Alpengebied. Ten zuiden en oosten hiervan bleef het overwegend zonnig en warm weer met maxima van 30 35 graden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Hier en daar een bui Wisselend bewolkt met hier en daar een buit. Overwegend ma tige westelijke wind. Koel weer. VRIJDAG 4 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 11.56 0.15 Breskens 0.21 0.40 Terneuzen 0.57 1.16 Hansweert 1.31 1.50 Walsoorden 1.30 1.49 ZATERDAG 5 AUGUSUS v.m. n.m. Cadzand 0.46 1.04 Breskens 1.11 1.29 Terneuzen 1.47 2.05 Hansweert 2.21 2.39 Walsoorden 2.20 2.38

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1