Steeds minder voedsel doet de honger verergeren! Nu miniatuurtechniek PHILIPS MODERNE LANDBOUW METHODES NODIG Referendum in Gibraltar Winstdeling in Frankrijk Donderdag 3 augustus 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Negatief Tegenspraak Theorie en praktijk Of kunstmest Bouwgrond genoeg Verdere achteruitgang 't is 'n uw merk van service en vertrouwen BEJAARDE WIELRIJDER VERONGELUKT Haiti zegt diplomatieke afspraken op Duizenden Chinezen zwemmen over de JangTse CORRUPTIE IN ZUID-VIETNAM Sedert de laatete wereldoorlog Ie de voedeelaltuatle op onze aarde nog niet zó slecht geweest. Deze weinig opwekkende mede deling Is te vinden In het jaar lijkse verslag van de Food and Agricultural Organisation (F.A. O.), de organisatie voor voedsel en landbouw van de Verenigde Naties. In de tweede helft 1965 en de eerste helft van 1966 is de we reldbevolking met 70 miljoen mensen toegenomen, de produk- tie van voedingsmiddelen bleef nagenoeg gelijk aan die in het voorafgaande jaar: dat is een re latieve achteruitgangl In Noord-Amerika nam de voedóelproduktie weliswaar per hoofd van de bevolking met vier procent toe en in West-Europa, Oost-Europa en de Sowjet-Unie bleef de produktie van voedings middelen ook ai weer per hoofd van de bevolking nage noeg gelijk; het zijn de zoge naamde ontwikkelingsgebieden waar het niet goed gaat. Daar is de per persoon geproduceerde hoeveelheid voed sel achteruitgegaan met vier tot vijf procent. Het betreft voorna melijk landen met een snel toe nemende bevolking, gelegen in Afrika, Latijns-Amerika en het verre oosten. Die verslechtering omvat zulke grote gebieden dat ook het wereldgemiddelde per hoofd negatief uitkomt. In dit. licht gezien is de we- reldgraanproduktie als zodanig namelijk met twee procent afge nomen. Wanneer men verschil lende land- en tuinbouwproduk- ten, zoals tarwe, gerst, rijst, sui ker, appels, grondnoten, cacao en tabak samenneemt, blijkt de op brengst daarvan China niet meegerekend met vier tot acht procent te zijn teruggelopen. In bedoeld jaarverslag zegt dr. B. R. Sen, directeur van de F.A.O. dat de voedseloverschotten van de U.S.A., tot voor kort een waarborg tegen gebrek in dat land, te ver geslonken zijn om die funktie nog te kunnen vervullen; zulks door grote verkopen aan China en Sowjet-Unie, van schenkingen aan landen met grote tekorten en door produk- tiebeperking ter plaatse. Deze minder aangename feiten zijn wel zeer in tegenspraak met de tamelijk rooskleurige voor spellingen die ons ongeveer twee jaar geleden werden gedaan door prof. Jean Mayer in het bekende tijdschrift Daedalus, Journal of the American Academy of Art3 and Sciences. Toen meenden we uit zijn be toog te mogen begrijpen dat de voedselschaarste op de wereld ieder jaar een beetje minder nij pend zou worden. We dachten dat eens te meer omdat deze prof. Mayer als een bij uitstek deskun dige mocht worden aangezien. Hij is namelijk niet alleen hoogleraar in de voedingsleer en lector in de openbare gezond heidszorg aan de universiteit van Harvard (.US.A.), hij is ook me dewerker aan de F.A.O. van de Verenigde Naties, hij maakte deel uit van diverse missies van de Wereldgezondheidsorganisatie naar verschillende Afrikaanse landen. Volgens prof. Mayer nam de wereldbevolking jaarlijks toe met 1,7 procent en de voedsel- produktie met 3 procent. Hij zag twee jaar geleden geen aan wijzingen, dat zich in de eerst komende tijd daarin veranderin gen zouden voordoen, zodoende moest er voor de toekomst eer der worden gerekend op een overproduktie van voedsel dan op een voedseltekort. Hieruit blijkt dus wel, dat het in de praktijk anders aan het uitpakken is dan de theoretici dachten dat het gaan zou. Dat het allemaal niet zo verloopt zoals het wel zou moeten en ook zou kunnen, vindt zijn oorzaak na tuurlijk niet in een enkele om standigheid. Toch wil het ons voorkomen dat de regeringen der jonge lan den meer belangstelling hebben voor hun prestige door b.v. het oprichten van een tactische lucht macht, dan voor de bestrijding van de honger door de toepassing van kunstmest in de landbouw. In de Verenigde Staten kan, door het gebruik van kunstmest, met de beplanting van minder bouwgrond worden volstaan dan voorheen, ondanks de formida bele groei van de Amerikaanse bevolking (jaarlijks aanwas drie miljoen zielen!). De regering van dat land heeft niet minder dan tien miljoen ha landbouwgrond van de boeren gehuurd om t„ voorkomen dat er nóg meer graan zal worden verbouwd. Ook in Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Frankrijk wordt de voedselpro- duktie van overheidswege inge pakt. In een bij uitstek agrarisch land als Rusland heeft men de betekenis van kunstmest een ton „stikstof" in equivalent met vijfeneenhalve hectare goede bouwgrond! te laat ingezien. Het dichtbevolkte China loopt op dit punt nog veel verder ach ter. Dat het allemaal heel anders zou kunnen staat echter wel vast. Op het ogenblik worden èr in de wereld anderhalf miljard hec taren land aangetroffen waar voedsel op groeit, dat is nog geen elf procent van het gehele land oppervlak van deze planeet. Ver schillende deskundigen hebben zich gewaagd aan schattingen over de totale oppervlakte aan bouwland, die er op aarde aan wezig is. Het gemiddelde van die schat tingen levert zeveneneenhalf miljard hectaren op. Wanneer deze ongeveer vijf maal zo grote oppervlakte met moderne land bouwmethoden zou worden be werkt, konden er nog heel wat meer mensen dan er thans op aarde wonen behoorlijk worden gevoed. De overschotten in de „rijke" gebieden van de wereld, waar de landbouw wetenschappelijk wordt aangepakt, kunnen de streken waar honger heerst blijkbaar niet of niet voldoen de bereiken. De ontwikke lingslanden dienen voor hun eigen voedselvoorziening te zor gen. Men zal daar zelf de han den uit de mouwen moeten ste ken en men zal er kunstmest moeten gaan gebruiken. Over de oogstvooruitzichten 1966/'67 is het reeds genoemde jaarverslag van de F.A.O. niet optimistisch. In Amerika zal de tarweopbrengst naar verwach ting zeven procent lager zijn dan het voorafgaande jaar. In Europa en de Sowjet-Unie is minder tarwe gezaaid door de vele regen. In de steeds door honger be dreigde gebieden van India, Pa kistan en China is het weer de grote droogte geweest waardoor op slechte oogsten gerekend moet worden. Ook vele landen in het nabije oosten en in Afrika heb ben te weinig regen gehad, waar door ook daar minder tarwe zal kunnen worden binnengehaald Opnieuw dus een achteruit gang, opnieuw een verdere ver slechtering van de voedseltoe stand. Behalve de regen en be halve de droogte zijn er naar ons gevoel nog andere factoren die de bestrijding van de honger tegenwerken. Is het gebrek aan „planning", is het een tekort aan activiteit, is het onwetend!. -.1 of verkeerd gerichte ontwikke lingshulp? Engeland heeft officieel de Spaanse argumenten inzake Gi braltar verworpen. Op 3 juli liet Madrid Londen in een nota weten dat het referendum, dat Engeland in september van dit jaar in Gibraltar wil laten hou den, in strijd is met het verdrag van Utrecht van 1713 en met een resolutie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties van 20 december '66. In een antwoordnota deelde het Britse ministerie van buiten landse zaken maandag mee dat het geen aanleiding ziet zijn standpunt te wijzigen. De 25.000 bewoners van Gibral tar zullen dus op 10 september naar de stembus kunnen gaan om bekend te maken of zij het leven voortaan onder Spaans be stuur willen voortzetten (waar bij vrijheid van godsdienst en behoud van de Britse nationali teit wordt gegarandeerd), of de De 25.000 bewoners van banden die zij op het ogenblik met Engeland bezitten willen behouden. Algemeen wordt aan genomen dat de keus op het laat ste zal vallen. Spanje, dat zijn aanspraken op Gibraltar hand haaft, heeft de uitnodiging, een waarnemer naar het referendum te sturen, van de hand gewe zen. PHIUPS Minuscule onderdelen vormen te zamen het complete, gevoelige radio-ontvangstgedeelte in een Philips portable. Door deze fabelachtige miniatuur-techniek komt er extra ruimte vrg. Ruimte die we nodig hebben, voor grotere luidsprekers. En meer ruimte achter die luidsprekers. De grotere luidspreker en de grotere ruimte erachter geven de Philips portables een veel ryker geluid. Afmetingen 28x13x5 cm. een veel Is dat 20 bij alle portables? Neen! Alleen de Philips portables hebben miniatuur-techniek. Toch zijn de Philips portables laag in prijs, hoewel miniatuur-produkten kostbaar zijn. Natuurlijk zijn er wel goedkopere portables, maar let toch niet alleen op de buitenkant? Want alle waar is naar z'n geld en de knappe, betrouwbare Philips miniatuur-techniek vindt u uitsluitend bij Philips portables. PhiUps portables: méér ruimte voor grotere luidsprekers, méér ruimte erachter enméér ruimte voor grotere batterijen met een langere levensduur. (En ook dat is belangrijk en niet te zien aan de buitenkant!) Het afgebeelde toestel is één van de 28 Philips portables (f 79.50 tot f740.-). Het is geschikt voor FM-,langegolf- en mid dengolf-ontvangst enheeft eentelescoop- antenne, aansluiting voor oortelefoon en een speciaal voor portable ontwikkelde luidspreker. 71848 De 66-jarige gehuwde wielrij der H. Jongsma uit Garijp, die dinsdagmiddag tussen Garijp en Wartena werd gegrepen door een achteropkomende auto, is gister nacht in het Diaconessenhuis te Leeuwarden aan het opgelopen letsel bezweken. De wielrijder reed tegen de auto van de 36- jarige F. Hofman uit Groningen, toen hij even werd afgeleid door de bouwwerkzaamheden aan een boerderij. Haiti heeft de inter-Ameri- kaanse conventies inzake het di plomatieke en territoriale asiel opgezegd, zo deelden inter- Amerikaanse kringen in Wash ington mee. Van deze opzegging is dinsdag bij het hoofdkwartier van de organisatie van Ameri kaanse staten mededeling ge daan. De conventies omvatten de ver plichting, vluchtelingen die asiel hebben verzocht in een buiten landse ambassade, vrijgeleide te verschaffen. Volgens de bepalin gen van de conventie kan de op zegging pas volgend jaar augus tus van kracht worden. Het be sluit van Haiti kent geen prece dent. Het stelt de regering-Du- valier in de gelegenheid vrijge leide te weigeren aan talrijke politieke vluchtelingen, die hun toevlucht hebben gezocht in bui tenlandse ambassades in Port au Prince. Men schat hun aantal op meer dan honderd. Meer dan 50.000 revolutionai ren en militairen uit de provin cie Woehan en vertegenwoordi gers van andere Chinese provin cies zijn dinsdag de rivier de Jang Tse overgezwommen ter viering van het 40-jarige bestaan van het Chinese volksleger, zo heeft radio-Peking bekendgemaakt. Het radiostation sprak van een „weergaloze gebeurtenis", in overeenstemming met de richt lijnen van partijvoorzitter Mao Tse-Toeng. Volgens radio-Peking hebben ruim 10 miljoen mensen bij mas sale manifestaties de vorming van het bevrijdingsleger her dacht. Bij deze gelegenheid was weer het standpunt van de tegen standers van Mao veroordeeld. De Franse regering heeft maan dag in beginsel haar goedkeuring gehecht aan een ontwerpbesluit dat voorziet in winstdeling voor de werknemers in Frankrijk. Uit voering van het besluit zal ver plicht zijn voor alle Franse on dernemingen met meer dan hon derd personeelsleden. Het be sluit biedt de keus uit drie ma- neiren waarop het winstdelings plan kan worden uitgevoerd. Bij de grotere ondernemingen zullen de werknemers aandelen krijgen in verhouding tot de totale winst. Bij kleine ondernemingen waar van de aandelen niet op de effec tenbeurs worden verhandeld moet het werknemersaandeel van de winst voor het personeel wor den geïnvesteerd door de maat schappij. De derde methode, die de Franse regering het minst wenselijk acht, geldt alleen voor kleine ondernemingen en houdt in dat de werknemers aandeel houder worden gemaakt van door de staat geleide beleggingsmaat schappijen. Het besluit, dat in zijn defini tieve vorm nog deze maand door het Franse kabinet moet worden goedgekeurd, geeft alleen grove richtlijnen voor het nieuwe stel sel zonder in te gaan op het deel van de winst dat de werknemers krijgen. De vakbonden en de be drijfsleidingen zullen het systeem mogen kiezen waaraan zij de voorkeur geven. Maar als onder handelingen op niets uitlopen zal automatisch het tweede systeem worden toegepast. Een Amerikaanse funktionaris heeft dinsdag voor een subcom missie van de senaat verklaard dat La Trang Nghe, die op 8 juli aftrad als minister van industrie en ambacht van Zuid-Vietnam, tussen 1956 en het vorig jaar 900.000 dollar aan commissieloon van Amerikaanse firma's in far maceutische artikelen in zijn zak heeft gestoken, maar dat dit geld hem helemaal niet toekwam en ook niet uitbetaald had mogen worden. De ex-minister had het ontvan gen in verband met zendingen naar Zuid-Vietnam op grond van het Amerikaanse program voor hulp aan het buitenland. Nghe, die op de lijst van kandidaten staat voor de Zuidvietnamese senaat waarvoor de volgende maand verkiezingen gehouden worden, had dit geld op Zwitserse en Amerikaanse banken gezet. Een andere Amerikaanse funk tionaris verklaarde dat er in 1966 bijna 25.000 kilo antibiotica van de V. S. naar Zuid-Vietnam is verscheept ten behoeve van de burgerbevolking, maar dat nie mand weet waar die gebleven ZjjQ.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5