Rijksasiel de Kruisberg BEZUINIGING NOOPT TOT MINDER HERHALINGSOEFENINGEN Inbrekersduo met gestolen auto's het land door Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 3 augustus 1907 ZES DODEN OP BOUDE WIJN SNELWEG INVALIDE MAN VAN 980 BEROOFD DRASTISCHE HERZIENING OPLEIDING WIJKVERPLEEGSTER MEISJE IN ZWEMBAD VERDRONKEN Boorponton IJtunnel gezonken Ontvluchte Westduitse gevangenen doodgeschoten Diepe grotput in Frankrijk ontdekt Columbiaans bevrijdingsfront breekt met communisten Drie maanden geëist wegens veroorzaken dodelijk ongeval De „meest trieste conclusie" van het onderzoek naar de gebeurte nissen die de moord op een 19-jarig meisje in Doetinchem, op 3 juli door een verpleegde van het rijks asiel de Kruisberg zijn voorafge gaan, is dat voor zover men kan nagaan geen fouten zijn gemaakt. Dit heeft de minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, de tweede kamercommissie voor justitie mee gedeeld. B., de verpleegde die de moord heeft begaan, is enige keren zorg vuldig door psychiaters en psycho logen onderzocht. De observatie is met aandacht geschied. Men kan bepaald niet zeggen dat B. niet in de niet sterk beveiligde inrichting van de Kruisberg had moeten wor den geplaatst, aldus minister Polak. B. was ter beschikking van de regering gesteld wegens diefstal van een auto en een bungalow tent, nadat hij sinds zijn 14e jaar driemaal door de kinderrechter was veroordeeld. Hij werd op 7 december '64 tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk, en opneming in de open inrichting Boschoord in Vledder veroordeeld wegens po ging tot aanranding van een 15- jarig meisje en poging tot moord op de vrouw van zijn stiefbroer, met wie zijn moeder in onmin leefde. B., aldus minister Polak, is als gevolg van een sterke moederbin ding enkele malen uit Boschoord weggelopen. Toen hij tijdens een van zijn ontsnappingen een auto en tent stal werd hij veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. Het selec tie-instituut te Utrecht adviseerde tot hernieuwde opneming in Bosch oord, maar toen hij opnieuw weg liep beval het instituut opneming in de Kruisberg aan. In de Kruisberg werd B. eerst in de besloten werkplaats aan het werk gesteld en later, na observa tie en uitgebreide psychologische test, op advies van de staf en ge zien zijn landelijke afkomst en vermoedelijke toekomst, op de boerderij van deze inrichting. Bij het laatste onderzoek van de tempsycholoog in de Kruisberg waren geen aanwijzingen gevonden dat B. geneigd was tot buitenge woon agressieve daden. Hij was al enkele malen met verlof naar zijn ouderlijk huis geweest en men overwoog zelfs het verlenen van een proefverlof. Dit werd ten slotte niet verleend omdat men langere heropvoeding toch nodig achtte, maar hierbij werd niet gedacht aan gevaar van grote agressie. In de week voorafgaande aan de moord heeft B. wel gevraagd extra op hem te letten, omdat hij voelde weer te willen weglopen. Zijn ge* drag was echter niet vreemd en na enkele dagen werd het verscherpte toezicht opgeheven. Op 3 juli waren vier leden van de boerderijploeg, onder wie B., aan het werk gegaan. B. bleef op de boerderij. Kort voor een controle door de patrouille van de gestichtswacht, die hem omstreeks drie uur 's mid dags op de binnenplaats aantrof, moet B. het terrein van de boerderij hebben verlaten met de gedachte iemand, wie dan ook, te vermoor den. De boer was op de middag van de derde juli op het hoofdgebouw van de inrichting voor een bespre king. Dit is op zichzelf niets ab normaals, aldus minister Polak, omdat verpleegden op de boerderij regelmatig enige tijd zonder toe- zicht zijn. Van de ongeveer 70 verpleegden In de Kruisberg staat het grootste deel onder doorlopend toezicht, een tweede groep, momenteel vier, werkt in Doetinchem. Zij gaan Op de Boudewijn-snelweg nabij Luik is dinsdagmiddag een Duit se personenauto verpletterd door een Franse vrachtwagen. In de Duitse auto kwamen zes mensen om het leven: een man, twee vrouwen en drie jonge kinderen. Een vierde kind werd zwaar ge wond. De slachtoffers zijn allen Duitsers. De vrachtwagen, die op weg was van Rotterdam naar Herstal, geraakte na een slippartij op de verkeerde weghelft, waar de Duitse auto het gevaarte niet kon ontwijken en letterlijk onder de Franse wagen doorschoot en vol ledig werd vernield. Een tot dusver onbekend ge bleven man heeft dinsdagavond een in een klein huis op een hofje in Dordrecht wonende invalide bedreigd en hem zijn spaarcen ten ad 980,afgeperst. De in valide had naar de televisie zit ten kijken en de deur met het oog op de warmte open gelaten. Toen hij zich naar bed wilde begeven en de deur wilde sluiten bleek een man zijn gang te zijn binnen gedrongen. Hij hield een op een pistool lijkend voorwerp op hem gericht en dreigde hem te zullen vermoorden als hij zijn geld niet af gaf. Toen de invalide aan die eis had voldaan wilde hij de vlucht nemen. Een tweede man die aan de deur stond belette hem dit echter. De invalide was zó ontdaan dat hij eerst om half twee 's nachts de politie durfde te waarschuwen. zonder bewaking naar hun werk gever en ook tijdens het werk wordt geen bijzonder toezicht uit geoefend. De derde groep, vijf man sterk, werkt op de boerderij en staat onder toezicht van een amb tenaar die als boer optreedt. Hij geeft de opdrachten en Iet er op dat deze goed worden uitgevoerd. Van een echte bewaking is echter geen sprake, aldus minister Polak. Er is enig toezicht van de gestichts wacht die rond het gebouw en op de terreinen patrouilleert. Naar aanleiding van persberich ten als zou de burgemeester van Doetinchem hebben verklaard niet precies te weten welke maatrege len er voor het gesticht gelden en welke normen worden gehanteerd, verklaarde minister Polak dat de burgemeester zitting heeft in de commissie van toezicht, en dat de leden van deze commissie precies kunnen weten hoe de algemene gang van zaken op de Kruisberg is. De gemeentepolitie in Doetin chem, die tot dusverre geen bijzon derheden over de verpleegden kende, zal in het vervolg op de hoogte worden gebracht. B. was niet een uitgesproken agressieve figuur, en het feit dat hij later verklaarde een plotselinge drang te hebben gehad om iemand te vermoorden is „raadelachtig en benauwend", aldus de bewindsman. In principe zijn deze dwangver- schijnselen bij iedereen mogelijk, maar de kans dat men er aan toe geeft is bij de een groter dan bij de ander. Het is niet uitgesloten dat derge lijke agressieve niegingen ook aan wezig zijn bij andere terbeschik- kinggestelden die betrekkelijk grote vrijheid hebben. Het is nodig dat met het oog op de reclassering enig risico wordt genomen. „Indien men een dergelijk risico niet neemt moet men zulke mensen nooit loslaten", aldus de minister. Van B. kon men hoogstens ver wachten dat hij zou weglopen. De minister legde er de nadruk op dat bij ernstige gevallen waartoe B. niet behoorde men bijzonder voorzichtig is met tewerkstelling in de stad. Als enige mogelijk nog te nemen veiligheidsmaatregelen zou voor taan kunnen gelden dat voor plaat sing op de boerderij, evenals ten aanzien van diegenen die in de stad werken, toestemming van de minister is vereist. Deze toestem ming wordt pas gegeven nadat het ministerie het mogelijke gevaar voor de openbare orde heeft be studeerd. De kruisverenigingen gaan hun opleidingen voor wijkverpleeg ster drastisch veranderen. De huidige, uit 1920 daterende wijk- opleiding, die in de loop van bijna een halve eeuw steeds is opgelapt en bijgespijkerd, zal binnenkort op geheel nieuwe leest worden geschoeid en de naam „opleiding tot verpleegster in de maatschappelijke gezond heidszorg" krijgen. De plannen zijn inmiddels door het departe ment van sociale zaken en volks gezondheid goedgekeurd. De kruisverenigingen verwach ten, dat de nieuwe opleidingen de verpleegkundigen met meer kennis en betere vaardigheden zullen toerusten om de verschei denheid van taken te vervullen die hun buiten het ziekenhuis kunnen wachten. Het gaat er hierbij in het bij zonder om, dat naast curatieve hulp aan zieken ook preventieve en positieve gezondheidsvoor lichting aan alle leeftijdscatego rieën zal worden gegeven en dat behalve de materiële hulp en bijstand ook de geestelijke hy giëne en geestelijke volksge zondheid zullen worden bevor derd. De huidige opleiding tot wijk verpleegster duurt, na de ge wone verpleegsteropleiding in het ziekenhuis, één jaar. De cur susduur wordt nu waarschijnlijk verlengd tot twee jaar. Bij de uitvoering van de plan nen zullen ook andere, bestaan de, onderwijsinstituten worden ingeschakeld, zoals enkele socia le academies en de hogere ver- pleegstersschool in Nijmegen. Het Groene Kruis zal, met finan ciële steun van het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid, in afwachting van de officiële start van de nieuwe op leiding al op 1 september a.s. in de villa „Sparrenheide" in Driebergen een school voor maatschappelijke gezondheids zorg openen. De gemeente Utrecht, waar tot nu toe drie opleidingen voor wijkverpleeg sters waren gevestigd, kon voor deze nieuwe school geen ruimte beschikbaar stellen. De gemeen te Driebergen was daartoe wel bereid. Gistermorgen is in 't zwembad „De Mors" in Delden de 20-jarige Marianne Verstegen uit Bergen (L.) verdronken. Het meisje ver bleef met vakantie op een cam ping in Delden. Woensdagmorgen rond half negen is in de z.g. binnenhaven bij de IJtunnelwerkzaamheden in Amsterdam een boorponton, waarop een duikerklok is ge monteerd, gekanteld en gezon ken. Er zijn bij dit ongeluk geen slachtoffers gevallen. In de dui kerklok bevond zich niemand en op het dek van de ponton, voor zover men tot nu toe kon na gaan vijf mensen, die zich allen hebben kunnen redden. Het ongeluk is gebeurd aan de ingang van de binnenhaven, een kleine insteekhaven, welke in gebruik is bij de Hollandsche Stoomboot Maatschappij. Twee kustvaarders, die voor deze rederij varen, de „Texelstroom" en de gecharterde „Theano" zijn door het zinken van de ponton voor het ogenblik in de binnen haven opgesloten. De „Theano" had woensdagavond naar Dublin moeten vertrekken. De vijf man, die zich op de ponton bevonden, hebben zich kunnen redden door in het water te springen. Zij konden snel wor den opgevist en hebben behalve een nat pak geen nadelige ge volgen van hun bad in het dank zij de weersomstandigheden bij na lauwe IJwater ondervonden. 5000 met groot verlof zijn de militairen van de kon. landmacht, die dit jaar in september, oktober of no vember voor herhalingsoefe ningen zouden moeten opko- komen, kunnen thuis blijven. Een enkeling heeft hierover al bericht gehad, de anderen krijgen nog bericht. Verder zullen de herhalingsoefenin gen van 4000 anderen met een week worden bekort. In het algemeen komt dat hier op neer dat die 4000 slechts twee weken in plaats van drie in werkelijke dienst zul len moeten komen. Deze maatregel is geno men in het kader van de be zuinigingsmaatregelen die op het ogenblik bij de land macht worden getroffen. Of er ook volgend jaar op het „herhalingsprogramma" be- ziïinigd zal worden is nog niet bekend. Bij de land macht is men op het moment bezig dat programma voor volgend jaar te ontwerpen. Defensie kan ook nog geen antwoord geven op de vraag 7) Terwijl we luisterden naar de sloffende stappen van een oude knecht, die naar de deur liep, zei Terry: „Stelt u mij voor als een vriend van Henri van Doff. Ik stel dan uit de aard der zaak veel -belang in de gebeurtenis en we zullen proberen de com missaris van politie zelf het ver haal te laten vertellen." „Hij is een man van plichtsge voel," hoofdschudde Burgheem. „Maar ook een man van ge wicht, die graag grote gebeurte nissen zal vertellen aan even tueel belanghebbenden," wierp Terry tegen. De knecht meldde: „Commis saris Crommer en inspecteur Menters vragen of u ze even zou kunnen ontvangen." „Laat de heren maar hier, Jo zef," antwoordde Burgheem uiterst vriendelijk en gewoon. De commissaris was om naar te kijken al geen plezier. Hij leed aan een ontoereikende lengte, een speknek, hoge bloed druk en een buikje. De manier waarop hij ons meedeelde dat hij Crommer heette was kortaf en driftig. De inspecteur was een lange man van ongeveer veertig jaar DOOR OLAF J. DE LANDELL met een prettige glimlach. Wij werden volgens afspraak bekend gemaakt als vrienden van Henri. Onze naam was nietszeggend ge noeg, daar hoefde niets aan ge daan te worden. „U bent zeker ook broers?" informeerde Crommer. „Ik meen gelijkenis tussen u te zien." „We zijn inderdaad familie," antwoordde Terry. Ik knikte. „Ja ja, dat is wat, niet waar?" zei de commissaris, een tikje genoegelijk, „wie had dat van Henri van Doff kunnen den ken?" „Ik heb nog geen bijzonder heden gehoord," vertelde Terry. „Maar is het absoluut vast, dat hij de schuldige is?" „Als u wel alle feiten kende, zoudt u zoiets niet vragen," weerlegde de commissaris neder- buigend. „ïk kan het me niet begrij pen," zuchtte ik. En bedacht dat ik Henri nooit gezien had: dat hij best een volslagen Lombro- sotype kon zijn, met afschuwe lijke harige moordenaarshanden en driftaanvallen. „We kwamen juist eens bij meneer Burgheem informeren wat er nou eigenlijk precies ge beurd is," vulde Terry aan. „Maar we storen toch niet bij een bespreking?" „O, niet in het minst," ontken de Crommer. Menters lachte ons geruststel lend toe. „Meneer Burgheems huis is een aangename onderbre king in onze route," legde hij uit. Burgheem haastte zich reeds glazen voor hen neer te zetten. „Zoudt u dan willen beginnen ons iets te vertellen?" vroeg Terry aan Burgheem. Doch deze haalde de schuders op en wees op de commissaris. „Ik waag me niet aan een uit leg, waar we de deskundige en best-ngelichte man in ons mid den hebben", ontweek hij en hief half glimlachend zijn glas op: „Heren, op'de goeie afloop." „Ja ja," Crommer bewoog even nonchalant zijn glaasje en nam een teug. „Op de goeie afloop. van het recht of van Henris ge vangenschap?" „Zit hij gevangen?" riep ik uit. En dacht weer aan het Lom- brosomannetje. „Op het ogenblik ligt hij in een ziekenhuis," vertelde de commissaris gewichtig. „Legt u ons alstublieft alles eens uit," smeekte Terry. „Ik weet totaal niet meer wat ik er van denken moet. Wat is er alle maal gebeurd?" Als bij toeval had hij zich tot Crommer gewend en daar ook Burgheem naar deze keek was er voor hem geen ontkomen aan. „Hm, hm," kuchte hij en keek naar de bodem van zijn glas, „plicht is plicht, heren en u zult wel weten dat een politie-" man moet kunnen zwijgen." „Maar daaraan twijfelen we niet," zei Terry. „Dit is toch iets heel anders, meneer Crom mer Ten eerste zijn we vrien den van Henri en ten tweede lijkt het me niet van veel be lang, of u ons de feiten vertelt, waarop u uw verdenking grondt. Daar kunnen wij toch immers geen kwaad mee doen?" Hoewel de commissaris nog steeds scheen te weifelen, had ik al lang aan zijn gezicht ge zien dat hij spreken zou. Hij zette het glas neer en 'kuchte nogmaals. Leunde achterover in zijn crapaud en zei: „Wel, het is dan zó Terry boog zich naar voren. „Eergistermorgen, de achttien de februari, ontdekte de huis houdster van de heren Van Dolf, juffrouw Booner, het lijk van de vermoorde onder het bed van zijn broer." Menters zuchtte bijna onhoor baar. Pas later leerde ik begrij pen dat commissaris Crommer van dit verhaal een soort inge studeerd nummer gemaakt had, dat Menters zeker tienmaal had gehoord. „Hoe lang had hij daar gele gen?" vroeg Terry. „Volgens de arts was hij on geveer zestien uur dood. Langer niet." „En hoe laat vond die juffrouw hem?" informeerde ik. „Om acht uur." De gewich tige spreker nam nog een teugje. „Had niemand hem gemist?" vroeg ik nog. (Wordt vervolgd.) hoeveel geld men zal uit sparen door de 5000 herha- lers niet op te roepen. Het is niet zo dat men in de komende maanden grote eenheden in hun geheel niet zal laten opkomen. Staats secretaris Haex en de chef van de generale staf, luite nant-generaal F. van der Veen hebben het gezocht in het niet oproepen van kleine groepjes, zoals bijvoorbeeld een verzorgingsgroep, een verkenningsdetachement etc. Per jaar komen er bij de kon. landmacht ongeveer 20.000 militairen voor her halingsoefeningen in dienst. Voor 1967 is dat getal dus teruggebracht tot 15.000. De twee grote opkomstcentra voor herhalingsoefeningen zijn de legerplaats Ossen- drecht en het infanterie- schietkamp op de Veluwe. Twee gevangenen van een Westduitse strafinrichting in Bernau in Beieren zijn dinsdag avond doodgeschoten, nadat zij bq het terugkeren van werk zaamheden buiten de gevangenis waren gevlucht. Het tweetal verdween in een moerasgebied. Toen zy geen gehoor gaven aan het bevel van de bewakers om te biyven staan, vuurden deze eni ge schoten af die dodelijk bleken te zijn. Naar het optreden van de bewakers stelt de justitie een onderzoek in. Het ene slachtoffer was tot drie jaar veroordeeld wegens herhaalde diefstallen, terwijl de andere over twee weken op vrije voeten zou komen na een half jaar te hebben vastgezeten. DE CANADEZEN KRIJGEN WEER EEN FRANSE „DEMONSTRATIE" Le Havre: In de Franse haven stad zijn 130 paarden van de Pa- rijse republikeinse garde inge scheept met reisdoel Montreal. Gedurende een maand zal de garde shows geven op de Expo- '67. Zo wacht de Canadezen dus opnieuw een Franse „demonstra tie". Een groep Franse en Britse grotonderzoekers heeft in de grotten in de omgeving van de Zuidfranse plaats Tende een loodrecht omlaag gaande put ontdekt van minstens 190 meter diepte. Voor zover men weet zijn er slechts twee verticale putten ter wereld die nog dieper zijn. De groep is onder leiding van de Franse grottenkenner Gerard Cappa 18 dagen in de Piagga Bella geweest, die 690 m diep is. Daar daalden zij af in een tot dusver niet in kaart gebrachte afgrond van 134 m diepte en von den in de bodem daarvan de put. Gereedschap om daarin af te da len had de groep niet by zich. Tussen de pro-Russische com munistische partij en het „natio nale bevrijdingsfront" in Colum bia is het tot een breuk geko men. In een vlugschrift beschul digt het front de communisti sche leiders er van dat zij zich voegen naar de „regeringsoligar chie". Het front spreekt in dit verband van „de revisionistische bourgeois-verraders die zich communisten noemen". Deze aanval vormt een reactie op de kritiek van communisti sche zijde op de guerrilla-activi teit van het bevrijdingsfront. Anderhalf jaar jeugdgevange nis eiste de officier van justitie by de rechtbank in Leeuwarden tegen de 21-jarige reclameteke naar Daniël L uit Rijswijk en twee jaar jeugdgevangenis tegen de 20-jarige kantoorbediende Louis B. uit Den Haag. Beide knapen werden na een spannen de jacht door de politie gegre pen, nadat zij in de nacht van 3 op 4 mei bij een juwelier te Wolvega een etalageruit hadden ingeslagen en er met een tableau met 42 gouden ringen en een gouden ketting met medal jon van door waren gegaan. Beiden waren reeds eerder met de jus titie in aanraking geweest. Aan de diefstal te Wolvega was een lange rit voorafgegaan. De eerste auto werd door Louis in Den Haag gestolen. Zij kwa men er mee tot Alkmaar. Toen was de benzine op. Daniël bleef in de auto zitten, terwijl Louis een andere auto ging zoeken. In het voorbijgaan had hij ook nog een dure camera uit een andere geparkeerde wagen mee genomen. In Meppel wilde de tweede auto niet verder. Deze wagen was ondertussen „in de prak" gereden, wat een schade voor de eigenaar betekende van ongeveer 2000. Louis stal een andere wagen, de derde, en de reis ging verder. Onderweg lie ten de twee vrienden een spoor van vernielingen achter in ben zinestations te Hoogkerk, Ma- rum, Tolbert en Drachten. Daniël sloeg dan een ruit stuk en ging binnen op zoek naar geld, maar maakte slechts kleine be dragen buit. Een maand eerder had Daniël met een groep Haagse vriendjes en vriendinnetjes ook een paar inbraken gepleegd te Bilthoven. In deze kring liet hij zich James noemen. Hij had zich namelijk sterk geïdentificeerd met de romannetjes en filmheld James Bond. De officier van justitie was niet best te spreken over het aanvullende voorlichtingsrapport, uitgebracht over Daniël L. De rapportrice had dit verhaal ge heel gebaseerd op een toekomst met een ex-verloofde, genaamd Wil, terwijl aan deze verloving al lang een eind was gekomen. De beide raadslieden, mr. Bier man en mr. Van Raaij waren van mening dat een gedeeltelijke voorwaardelijke straf met toe zicht beter zou werken dan plaat sing in de jeugdgevangenis. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft woensdag drie maanden gevange nisstraf geëist met aftrek van het voorarrest en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar tegen de ambtenaar bij de raad van arbeid K. H. uit Ter- winselen. De man wordt ervan be schuldigd onder invloed van alco hol een auto te hebben bestuurd, waarbij hij tegen een boom reed. Bij dit ongeluk kwam verdachte's broer, die bij hem in de auto zat, om het leven. Op de dag van het ongeluk, zon dag 25 juni, was verdachte pas twee dagen in het bezit van zijn rijbewijs. Hij had vanaf vrijdag avond het weekeinde voornamelijk doorgebracht in café's. Toen hij zondagavond „achteloos achter het stuur was gestapt", was hij met zijn auto vlak bij huis uit de bocht gevlogen en tegen een boom ge reden. Uitspraak op 10 augustus.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2