Onlusten in Verenigde Staten duren voort Opnieuw incident aan Israëlisch- Jordaanse grens DE BOSBRANDEN BIJ DE COSTA BRAVA CARMICHAEL ZOU JOHNSON EN WILSON WILLEN VERMOORDEN NIEUWE BOMBARDEMENTSPAUZE IN VIETNAM? Viefcong-aanval op haveninstallatie HET WEER DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 6993 Militairen uit Detroit teruggetrokken Onderzoek naar oorzaak van onlusten PRINSES CHRISTINA TERUG UIT AMERIKA VERLIES DUITSE SPOORWEGEN „MAAR" 1106 MILJOEN Koeler Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Arrestaties ï«i Hongkong Aardbevingen in Venezuela ARABIER IN ISRAEL VEROORDEELD Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Direeteur-Hnofdredaefeur: T ran de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum ffei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgééj handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De nationale garde in de on rustige negerwijken van Milwau kee heeft woensdag in de vroege ochtenduren om zware automa tische wapens verzocht om sluip schutters die vanaf daken schie ten te kunnen verdrijven. Naar schatting een zestal sluipschut ters besproeide vanaf daken in de omgeving van 'n groot magazijn de straat waar de politie en na tionale garde een hoofdkwartier hebben ingericht met kogels. Er zouden weer verscheidene bran den woeden. Ook in Providence (Rhode Is land) was het's nachts weer zeer onrustig. De politie werd be schoten en burgemeester Dooley heeft de „state troopers" (staats politie) verzocht om een einde aan de ongeregeldheden te ma ken. Dinsdagavond werden twee jongens door kogels ernstig en twee politiemannen door stenen licht gewond. De 2800 man na tionale garde van Rhode Island is in staat van paraatheid ge bracht. Na drie uur kwam een eind aan de ongeregeldheden in Mil waukee. De brandweer meldde 80 kleine branden te hebben ge blust. In Providence werden tenmin ste 19 mensen gewond, onder wie zes politiemannen. Er werden 57 personen aangehouden. In Wyandanch (New York) is gisternacht een school in brand gestoken. Ongeveer 100 jonge negers gooiden stenen en brand bommen. Alle federale troepen die vo rige week in Detroit tegen de rassenonlusten moesten optreden werden woensdag teruggetrok ken, zo is officieel bekendge maakt. Er werd bij gezegd dat de orde in de stad is hersteld. Op het hoogtepunt van de onlusten van vorige week werden bijna 5.000 parachutisten ingezet. Ver scheidene daarvan zijn dinsdag al naar hun bases teruggevlogen. Een groep onderzoekers is al enige maanden bezig in opdracht van de Amerikaanse regering de oorzaak op te sporen van de onlus ten, die deze zomer verscheidene steden hebben geteisterd. Voor dit onderzoek is vier miljoen dollar (ruim 14 miljoen gulden) uitgetrok ken. Dit is woensdag bekend gewor den naar aanleiding van het optre den van de nieuwe presidentiële commissie, die juist is begonnen met het onderzoek naar de oor zaken van de rassenongeregeld- heden in Detroit en andere steden. Eerstgenoemde groep onderzoe kers, bekend als het „centrum voor het onderzoeken van massale ge weldpleging", zal de commissie bijstaan. Voor deze commissie heeft inmiddels het hoofd van de federale recherche, Edgar Hoover, verklaard dat er bewijzen zijn, dat in enkele gevallen agitators van buitenaf een rol hebben ge speeld bij de onlusten. Van een samenzwering was echter niets ge bleken. Woensdagochtend is opnieuw geschoten bij Arab el Massid, zes kilometer ten noorden van de Damiya-brug in het gebied van Jericho, heeft een Israëlische woordvoerder bekendgemaakt. Tegen 12 uur openden Jorda- niërs het vuur op een Israëlische patrouille, een Israëliër werd ge wond. Van Israëlische zijde werd daarop teruggeschoten. Het inci dent heeft bijna een uur geduurd. Om drie uur in de middag begon nen de Jordaniërs opnieuw te schieten. Dinsdag was het in de zelfde omgeving ook tot een schotenwisseling gekomen. De bosbranden bij de Spaanse Costa Brava, die sinds vrijdag woeden en al 9.000 hectare bos hebben vernield, blijken woens dagochtend tot staan te zijn ge bracht. In de Sierra de Las Ga- barras vernielde het vuur dins dagavond een strook van 5 bij 2 kilometer. Het gebied, waar nog acht haarden voor enorme rookwol ken zorgen, ligt in het zuiden van de provincie Gerona bij de Costa Brava, tussen Lloret de Mar en San Feliu de Guixols. Dinsdag avond wérd de nationale weg tussen San Feliu en Llagostera door het vuur afgesneden. Dag en nacht werken 4.000 brandweerlieden, soldaten, bur gers en leden van de civiele gar de om de branden meester te worden. Het grootste gevaar is nu geweken. Wanneer de wind wil gaan liggen kan de rest ook snel worden bedwongen. Woensdagochtend werd het verkeer tussen San Feliu en Lla gostera hersteld. Duizenden va kantiegangers trokken naar zee tussen de smeulende heuvels. De badplaatsen blijken er niet onder geleden te hebben, geen enkel huis is aangetast ondanks het feit dat tot in Gerona, 28 km verder op, gloeiende asdeeltjes neervie len. Met man en macht is ge vochten om een groot bos van kurkeiken en dennen te behou den omdat een gebied van 12 km lengte anders onherroepelijk ver loren zou zijn gegaan. De bestrij ding van de brand werd door de gouverneur van de provincie Ge rona geleid vanuit het dorp San ta Christina. Jarenlang heeft er niet zo'n grote bosbrand in Span je gewoed. Van communistische zijde in Havanna, waar een conferentie wordt gehouden van de organi satie voor solidariteit tussen de latijns-Amerikaanse landen, is dinsdagavond verklaard, dat Sto- kely Carmichael, de grote voor vechter voor het overdragen van de macht aan de negers in de Ver. Staten, overweegt president Johnson en premier Wilson van Engeland te vermoorden bij wij ze van vergelding voor de moord op negerleiders. Carmichael zou op een pers conferentie gezegd hebben .dat Johnson en Wilson en ook Rusk en McNamara, resp. minister van buitenlandse zaken en minister van defensie van de V.S., de eer sten zullen zijn die „de prijs moeten betalen". Op de vraag of hij zelf niet de kans loopt vermoord te worden, zou de negerleider geantwoord hebben dat de Amerikaanse ge heime dienst (C.I.A.) „een inter nationale vergunning heeft om te moorden". Carmichael zou op de perscon ferentie ook nog verklaard heb ben dat de Amerikaanse negers genoeg wapegs hebben om de st.riid tot hun bevrijding voort te zetten. Cm-miehael zei dat. bet systeem van Cuba hem het beste ideolo gische systeem leek voor de „Black Power"-beweging. Met grote minachting sprak hij over de Amerikaanse communis tische partii, die volgens hem van het kapitalistische systeem profi teerde en niet aansloeg bij de ar beidsklasse. Carmichael verklaarde dat hij naar de V.S. zou terugkeren on danks de waarschuwing van Ro bert Mccloskey, de woordvoerder van hef departement, dat zijn naspoort ingenomen zou kunnen worden. Onze geestelijke leider, zo zei Carmichael, is Malcolm X, de grote man van de „zwarte mos lims", die in 1965 in New York werd doodgeschoten. Carmichael pleitte tot slot voor een .guerilla-oorlog, die de ne gers zouden moeten voeren in de straten „van New York tot Cali- fornië en van Canada tot Mexi co". „De Amerikaanse neger staat gereed het yankee-imperialisme door middel van guerilla in de steden van binnen uit te vernie tigen". Dit heeft Carmichael gis teren in Havanna gezegd op de solidariteitsconferentie. Hij haal de hier de woorden aan van de Cubaanse opstandelingenleider ZONDER TE BETALEN Milwaukee: Een aantal plun deraars, bezig met het leeghalen van de etalage van een drank winkel in de Amerikaanse stad Milwaukee, door de fotograaf op heterdaad betrapt. Ernesto Guevara: „Haat is een element van de striid, die hem (de mens) verandert in een doel treffende, gewelddadige, koel bloedige moordmachine". Volgens Carmichael moet er eenheid ziin tussen de strijd van de Amerikaanse neger en die van de latijns-Amerikaanse vol keren. „Het volgende Vietnam zal on dit continent zijn, wellicht in Bolivia, Guatemala. Brazilië of de Dominicaanse republiek. We moeten ons voegen bij dege nen die voor gewapende strijd ziin. Zij die vreedzaam naast elkaar bestaan verdedigen zijn voor het handhaven van de be staande toestand. Het yankee- imperialisme heeft te lang be staan. Wij zijn bereid 't van bin nen uit te vernietigen. Wij hopen dat u dat van buitenaf zult doen", aldus Carmichael. die een minu tenlange ovatie kreeg. De harde lijn bleek de confe rentie poed te bevallen. Spreker na spreker besteeg het spreekge stoelte om geweld te prediken. Communisten uit Panama, Para guay, Nicaragua, Guatemala, Martinique en Honduras prezen allen gewapende strijd aan als de beste methode en de snelste en zekerste weg naar bevrijding. Met een stel nieuwe kontakt- lenzen, die zij zich in de V. S. heeft aangeschaft, is woensdag morgen prinses Christina met haar particulier secretaresse, mej. N. M. de Vlieger, teruggekeerd van een drieweekse vakantie in Amerika. Op Schiphol stond prins Claus gereed om haar met een hofauto af te halen. De DC-8 van de K.L.M., waar in de prinses de nachtelijke reis over de oceaan maakte, meerde aan een zijtak van de lange mid- denpier, maar de prinses behoef de in de drukkende warmte niet de circa 350 meter lange wande ling naar het stationsgebouw uit te voeren. Zij nam plaats in een van de nieuwe elektrische pier- wagentjes, die de K.L.M. zich heeft aangeschaft om passagiers, die zij deze lange wandeling wil besparen, van dienst te zijn. Tijdens haar vakantie heeft de prinses bij vrienden in New York en Ottawa gelogeerd. Zij bracht in Montreal een bezoek aan de wereldtentoonstelling, aldus deelt de rijksvoorlichtingsdienst des gevraagd mede. Over ruim twee weken zal zij zich naar Italië be geven om zich in Porte Ercole bij haar ouders te voegen, die daar naar bekend thans reeds van hun vakantie genieten. De Duitse spoorwegen hebben over 1966 een verlies geleden van 1106 miljoen D.M. Volgens de persdienst van de Deutsche Bun- desbahn is dat een meevaller, want op de begroting voor 1966 was het verlies geraamd op on geveer 1400 miljoen D.M. Een gebied met onweer trok woensdagmiddag en -avond van zuid naar noord over ons land. Boven de Noordzee ligt een scheidingslijn waarachter zich koelere en drogere lucht bevindt en dit front zal Nederland gelei delijk passeren. Vandaag wordt een veranderlijke bewolking ver wacht met plaatselijk enkele buien. De wind zal zwak tot ma tig zijp uit westelijke richtingen met middagtemperaturen van 19 tot ongeveer 22 graden Celcius. Boven de Britse eilanden kwa men vrij veel buien voor en in de omgeving van Londen regende het gedurende 12 uren. De tem peraturen bereikten waarden die lagen tussen 15 en 18 graden. Mooi zomerweer bleef het in ZON MAAN Aug. op onder op onder 3 503 20.28 1.13 19.31 4 5.05 20.26 2.14 20.14 5 5.07 20.24 3.30 20.46 6 5.08 20.23 4.56 21.08 De kans op een nieuwe pauze in de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam nadat volgende maand in Zuid-Viet- nam verkiezingen zijn gehouden, is 50 procent, aldus de Ameri kaanse televisie C.B.S. dinsdag avond in een uitzending. De C.B.S.-correspondent voor het Witte Huis zei dat minister van defensie McNamara voor stander is van een dergelijke nieuwe poging om te onderzoe ken of Hanoi vredesbesprekin gen wil, maar dat de militaire bevelhebbers er tegen zijn. In verband met het C.B.S.-be- richt wezen waarnemers in Washington op uitlatingen van president Johnsons gezant in Nieuw-Zeeland, die dinsdag zei dat de oorlog „in een stadium is gekomen waarin een of ander belangrijk besluit dient te wor den genomen". Voorts wees men erop dat minister van buiten landse zaken Rusk vorige week eraan herinnerde dat premier Kosygin Johnson tijdens hun ontmoeting in Glassboro had ge zegd dat onderhandelingen met Hanoi zeer snel zouden kunnen beginnen als de V. S. hun bom bardementen onvoorwaardelijk zouden staken. Tegenover deze onbevestigde berichten staat de officiële mede- Italië en Spanje met maxima van omstreeks 30 graden. In Zwitser land, Frankrijk en Duitsland vie len evenals bij ons enkele on weersbuien met plaatselijk on geveer 20 mm regen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldi« tot hedenavond. Koeler Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Koeler. DONDERDAG 3 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 10.59 11.23 Breskens 11.24 11.48 Terneuzen 0.24 Hansweert 0.34 0.58 Walsoorden 0.33 0.57 VRIJDAG 4 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 11.56 0.15 Breskens 0.21 0.40 Terneuzen 0.57 1.16 Hansweert 1.31 1.50 Walsoorden 1.30 1.49 deling dat het 58.000 ton meten de slagschip New Jersey uit de mottenballen wordt gehaald. Men ziet hierin een aanduiding dat de Verenigde Staten van plan zijn hun beschietingen van Noord-Vietnam te intensiveren. Het gevechtsgereed maken van de „New Jersey" zal ongeveer tien maanden duren en een be drag van 96 miljoen gulden ver gen. Eerder dit jaar had men in niet-officiële kringen het in dienst stellen van de z.g. „mot- tenballenvloot" onwaarschijnlijk genoemd omdat daarmee teveel tijd zou zijn gemoeid. De kosten zouden te hoog zijn en er zou geen behoefte bestaan omdat de vuurkracht van de zevende vloot groot genoeg was. In april liet het ministerie van defensie een onderzoek instellen naar de toestand van de „New Jersey". Voor dit onderzoek werd bijna 3 miljoen gulden uit getrokken. De woordvoerder van 't Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken zei woensdagmid dag dat de geruchten over een Amerikaans „spectaculair vre desoffensief" van elke grond ont bloot zijn. Vietcongstrijders hebben donder dag kort na middernacht een mor tieraanval ondernomen op haven installaties te Nha Be, 12 km ten zuidoosten van Saigon. Volgens de eerste berichten zijn twee olieop slagtanks ontploft en staat een on geïdentificeerd schip in brand. Het havencomplex, dat zowel ais vrachthaven als marinebasis dient, ligt dichtbij1 de toegang tot het Long Tao-kanaal dat naar Sai gon voert. Volgens een Amerikaanse mili taire woordvoerder begon de mor tieraanval om vijf minuten over twaalf. Een aantal granaten sloeg in een basis voor Amerikaanse pa trouilleboten, andere in een losin- stallatie voor olietankers. Beide in stallaties hadden volgens de woordvoerder „aanzienliike" scha de geleden. De rebellen werden opgespoord door helikopters, waar na artillerie tegen hen werd ge bruikt. In de Britse kroonkolonie Hongkong zijn dinsdag 101 ar restaties verricht. Onder d.e aangehoudenen is de voorzitter van het Chinese vak verbond. De arrestaties zijn het gevolg van een golf van bom aanslagen op Britse gebouwen, waarbij tot nog toe geen slacht offers zijn gevallen. In Venezuela hebben zich dins dag opnieuw enkele aardschok ken voorgedaan, ditmaal van ge ringe sterkte. Op enkele plaatsen ontstond een begin van paniek, maar nergens vielen slachtoffers. Plaatsen waar bevingen wer den gevoeld ziin San-Fernando de Aoure op 300 km van Caracas, in het zuiden van de staat Zulia, en in Barinas, 500 km ten noord oosten van de Venezolaanse hoofdstad. Een inwoner van Hebron in 't door Israël bezetteliike westelij ke deel van de Jordaanoever Is tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij in het bezit van een automatisch geweer was, zo meldt de Israëlische radio. Het is de zwaarste straf welke tot nog toe aan een Jordaniër in het be zette gebied is opgelegd. De Israëlische pers publiceerde woensdag een oproep tot gede mobiliseerde reservisten om „souvenirs" uit de oorlogsdagen, zoals handwapens en onderdelen van tanks, kanonnen e.d. in te leveren. Een grote hoeveelheid buitgemaakte zware wapens is onbruikbaar omdat er onderdelen ontbreken die als oorlogsherinne ring zijn meegenomen, aldus de bladen. i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1