De mogelijkheid voor bepaalde groepen van zelfstandigen tot vrijwillige verzekering krachtens de W.A.O. Bidault in België BEBRSOVERZICHT LEZERS DIE SCHRIJVEN Rusk over Vietnam Marktberichten Maandag 31 Juli/dinsdag 1 augustus DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 DE OLIE-UITVOER UIT DE ARABISCHE LANDEN FIJN STEL MINIMUM PRIJSREGELING APPELEN EN PEREN - AGENDA - Beroving OUD S.S.-OFFICIEREN VEROORDEELD RAAM OPEN, KAPITAAL VAN 49.000 WEG Duivensport De hobby van de duivenmelker NEGEN MAANDEN VOOR POGING TOT DOODSLAG Forrestal op (Ie Philippijnen OUD S.S.-eis VEROORDEELD KLM-ers maakten aardbeving in Venezuela mee Klein paniek ONGEDEKTE CHEQUES IN INDONESIË Sherry De Franse oud-premier Georges Bidault is na vier jaar als balling in Brazilië te hebben gewoond in Brussel aangekomen. Hij heeft in België asiel gekregen op voor waarden dat hij zich niet met po litiek zal inlaten. Bidault was 't indertijd niet eens met de andere politiek van De Gaulle en sloot zich aan bij de O.A.S. onder ge neraal Salan. De Franse oud-premier Geor ges Bidault is zondagochtend in gezelschap van zijn echtgenote, na vier jaar als balling in Bra zilië te hebben gewoond, op de nationele luchthaven van Zaven- te'm te Brussel aangekomen. Bidault, die in België asiel heeft gekregen op voorwaarde dat hij zich niet met politiek zal inlaten, was het indertijd niet eens met de politiek van De Gaulle ten aanzien van Algerië. In 1959 stichtte hij de „orga nisatie voor het Franse Algerië". In 1962 week hij heimelijk uit naar het buitenland en sloot zich aan bij de geheime organisatie O.A.S. onder generaal Salan. Zijn parlementaire onschendbaarheid werd opgeheven en een aanhou dingsbevel tegen hem uitgevaar digd wegens „samenzwering tegen de veiligheid van de staat". De gewezen Franse eerste- minister werd opgewacht door een dertigtal journalisten en fotografen. Hij werd bewaakt door drie leden van de veilig heidsdienst. Om 10 uur stapte Bidault uit een vliegtuig dat uit New York kwam. Bij het verlaten van het toestel verklaarde hij tegenover de journalisten: „Ik ben België dankbaar dat het mij opneemt. Ik ben eindelijk in Europa terug, in de hoofdstad die de hoofdstad van Europa is geworden." Vervolgens zei hij dat hij hoop te naar Frankrijk terug te keren. Gevraagd naar de kans op am nestie zei de gewezen premier „Om amnestie te genieten moet men eerst veroordeeld zijn." Aan de uitgang van het vlieg veld wachtten enige vrienden die Bidault en zijn echtgenote toewuifden. Abdal Rachman Elatiki, minis ter van financiën en oliezaken van Koeweit, heeft zondag in Cairo verklaard dat de Arabische landen vastbesloten zijn om het verbod op de uitvoer van olie naar de V. S. en Engeland te handhaven zolang de gevolgen van de Israëlische agressie niet ongedaan zijn gemaakt. De minis ter heeft een bezoek aan de Sow- j et-Unie en Egypte gebracht. Hij legde zijn verklaring af vlak voor zijn vertrek uit Cairo. HOOGOVENS GEVRAAGD Er heeft vandaag ruime be langstelling ter beurze bestaan voor Hoogovens. Dit naar aan leiding van de gepubliceerde 2e kwartaalcijfers 1967 alsmede cijfers over het le halfjaar. De netto winst over het 2e kwartaal heeft 30,8 min. bedragen, tegen 23,8 over het 2e kwartaal 1966. Hierdoor bedroeg de netto winst over het le halfjaar 1967 51,6 min., tegen 40,8 min. over het le halfjaar 1966. Toen deze cijfers gedurende de voorbeurs bekend werden gemaakt werd voor Hoogovens 95 btaald. Dit was ook de advieskoers. De ge dane koers van vrijdag was 91. De stemming voor de interna tionale waarden was licht ver deeld. AKU lag vast in de markt met een verbetering van ruim een gulden tot 54,90. Kon. Olie daarentegen verbeterde welis waar van 130 tot 130,30 doch bleef op deze prijs nog 60 cent beneden de slotprijs van vrijdag. Philips en Unilever gaven wei nig verandering te zien op resp. 98,60 en 90,90. De handel in al deze fondsen had weinig te be tekenen. De hoeken lagen er verlaten bij mede door het feit dat de arbitrage praktisch niet tot zaken kon komen. Van Wallstreet ging geen enkele stimulans in Amsterdam uit omdat de Newyorkse beurs vrijdag goed prijshoudend sloot. Van de Nederlandse fondsen daalde KLM er twee dollar. Hierdoor lag KLM in Amster dam zwak in de markt waarbij vrijwel de gehele koerswinst van vrijdag weer verloren ging. Ook in de scheepvaartsector verliep de handel zeer kalm. De meeste aandelen in deze afdeling gaven lichte koerswinsten te zien. Scheepvaart-Unie echter daalde bijna twee punten tot 14514. Van de cultures was Am sterdam Rubber vast met een koersverbetering van drie pun ten tot 6614. De staatsfondsen- markt was voor de 7 pet. lenin gen gemakkelijker met weinig zaken. Dinsdag 8 augustus maakt het AKU-concern in de morgenuren de 2e kwartaalcijfers 1967 be kend. Hoogovens steeg vier gulden De politie van Parijs heeft twee zwervers gearresteerd die in de afgelopen jaren meer dan tien mensen zouden hebben vermoord. Het tweetal, een man en een vrouw van ongeveer vijftig jaar zouden hun slachtoffers in de Seine hebben geduwd na ze dron ken te hebben gevoerd en van hun geld beroofd te hebben. ofwel 20 punten op de oude om rekeningsbasis. KLM ging vjjf gulden omlaag, terwijl Deli 1,20 prijsgaf. In de le periode waren de koerswinsten verre in de meerderheid. Opvallend vast was Ned. Kabel met een koerswinst van 23 punten op fusiegeruchten. Twantsche Kabel ging 8 punten omhoog evenals Daalderop en Amstelbrouwerij. Heinekens echter gaf vier punten prijs. Vijf punten hoger waren Hensen en Sanders Behang. Oranjeboom verbeterde zes en Mijnbouwkun- dige Werken 15 punten. Aan de verlieszijde kwamen geen grote verliezen voor. Met ingang van 31 juli treedt de minimumprijsregeling in wer king voor appels en peren in het seizoen 19671968 van het cen traal bureau van de tuinbouw veilingen. De regeling voor ap pels is in vergelijking met het vorig jaar veranderd. Die voor péren is ongewijzigd gebleven. Voor peren betekent dit dat er een ophoudprijs geldt van 6 cent per kg voor consumptie en van 3 cent per kg voor de industrie. Bij eventuele doordraai krijgt de te ler geen vergoeding. Er is geen heffing verschuldigd. De mini mumprijs voor appels is vastge steld op 15 cent per kg. Dit was het vorig jaar 12 cent beneden deze prijs zullen geen appels voor consumptie op de veilingen ver kocht mogen worden. Voor de industrie geldt voor het komende seizoen een mini mumprijs van 10 cent per kg. Dit was het vorig jaar 6 cent. Voor fruit, dat doordraait en vernietigd moet worden, krijgt de teler een vergoeding van 8 cent per kg (was 6 cent). Geen vergoeding bij doordraai wordt uitbetaald voor kroet-en valappelen. Over alle op de vei lingen aangevoerde appelen be halve val en kroet moet dit jaar 0,40 per 100 kg heffingen wor den betaald. De aanvoeren van appels op de Nederlandse fruitveilingen gaan behoorlijk toenemen. Er komt veel Yellow transparant en ook het aanbod van Stark Earliest neemt toe. In de loop van de vo rige week zijn de prijzen nog al wat teruggelopen. Voor de grote maten worden bevredigende prij zen betaald. De kleine maten en mindere kwaliteiten zijn op het ogenblik goedkoop. MAANDAG 31 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, uur: Helm" „Goed geschoten 8 Matt DINSDAG 1 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Goed geschoten Matt Helm". WOENSDAG 2 AUGUSTUS Zaamslag: Consultatiebureau „Groene Kruis", 7.30 u.: „Alg. ledenvergadering van het Kon. Wilhelmina Fonds. Twee lopers van een Parijse bank zijn vrijdag door twee jon gelui op een bromfiets van 200.000 francs beroofd. De leef tijd van de banklopers: 78 en 73 jaar. In Darmstadt zijn vrijdag vier voormalige s.s.-officieren tot ge vangenisstraffen variërend van drie jaar tot levenslang veroor deeld wegens hun aandeel in de uitroeiing van de Joodse bevol king van Kolomea in Galicië. Twee verdachten werden vrijge sproken. Het proces heeft negen maanden geduurd. Tijdens afwezigheid van de be woners is uit een pand aan de Wolvenstraat in Amsterdam centrum de afgelopen dagen 9.000 contant en twee bank- boekjes met een totale waarde van ƒ40.000 gestolen. Bij nader onderzoek bleek, dat de eigenaar van het geld, een Italiaanse res taurateur, een raam aan de ach terzijde van de woning had laten openstaan, toen hij een paar da gen zijn echtgenote was gaan be zoeken, die met vakantie in een badplaats is. PRIJSVLUCHT VANUIT ST. QUENTIN E.M.M. van de Bond van Zaterdagvliegers. Snelheid le duif 1375 m; snel heid laatste prijswinnende duif 1292 m. 1. C. Moerman; 2 en 3. W. de Vos; 4. A. Leenhouts; 5 en 10. A. J. Smallegange; 6, 7 en 8. W. van Hoeve; 9. D. Deurwaarder. PRIJSVLUCHT VANUIT CLERMONT „Eendracht" - Terneuzen Oude duiven. Snelheid eerste duif 1532,1 m; laatste prijswinnende duif 1388.2 m. 1 en 5. A. Bril; 2. A. Verlinde; 3. F. Mollet; 4. J. A. de Smidt; 6 en 1. P. T. Harms; 8. J. v. d Graaf; 9. H. T. Koets en Zn en 10. Meijerv. d. Berge. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1515,5 m; laatste prijswinnende duif 1340,4 m. 1. Meijerv. d. Berge; 2. H. P Koch en Zn; 3. F. de Schepper; 4. C. Oppeneer en Zn; 5. M. Soo- mers; 6. A. Bril; 7. F. Temmer man; 8. Gebr. Buijze; 9. O. Hof man en 10. A. Butler. „Voorwaarts" - Zaamslag Oude duiven: Snelheid eerste duif 1320,8 m. 1. D. Bareman Dzn; 2 en 6. D. de Jonge; 3, 4 en 5. H. de Feij- ter, Axel; 7. C. A. van Boven. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1355,9 m. 1 en 8. P. Vasseur, Axel; 2. P. J. Willemsen; 3. C. van Doorn; 4. H. de Feijter, Axel; 5. J. Wil lemsen; 6. C. de FeijterVink, Axel; 7. D. Baremande Blaey; 9 en 10. D. de Jonge. Heer Redacteur, Met ergernis heb ik in de Vrije Zeeuw het uitgebreid verslag ge lezen van de discussie in de laatst gehouden vergadering van de ge meenteraad over het simpele bou wen van een duivenhok op het erf van een duivenmelker. Ik weet best dat de man eerst een vergun ning tot bouwen had moeten vra gen, maar nu komt het crue besluit: afbreken en de toezegging van de man, dat hij na het speelseizoen zijn eigen duiven zal slachten en opeten. Hem werd een smakelijke maal tijd toegewenst Ja, dat zal voor de duivenmelker, zo mag men de man met de smalle beurs wel noemen, een smakelijke maaltijd worden, als hij zijn eigen duiven oppeuzelt en daarmede zijn eenvoudig genoegen en verzetje een einde neemt. En dat alles omdat hét bouwsel niet esthetisch is. Zou ik de heren van het bouw bedrijf eens mogen uitnodigen een kijkje te gaan nemen in onze grote steden hoe daar de reisduiven worden gehokt en gekweekt; zelfs op zolder Is déér geen toezicht van een in stantie, die dit belet? Gun toch de eenvoudigen van harte hun ple- De 50-jarige electro-monteur L. H. V. uit Amsterdam, die in het begin van dit jaar een poging had gedaan om zijn na 27 jaar huwelijksleven weggelopen echt genote H. G. V.S. en de man bij wie zij thans inwoont, de heer A. G. Bleij, van het leven te be roven, werd vanmorgen door de Amsterdamse rechtbank con form de eis van de officier bij verstek veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op 27 maart j.l. was V. met zijn auto frontaal ingereden op het driewielig motorrijtuig van Bleij, Door naar rechts uit te wijken wist Bleij een frontale botsing te voorkomen, zodat hij en Hendrica Sluis slechts enige schrammen en builen opliepen. ziertje. Zij kunnen zich geen luxueuse ontspanningen veroor loven. Tijdens de wereldoorlog moesten wij de duiven opruimen, en ik her inner mij nog hoe een bevriend dui venmelker bij mij kwam om zijn (22) duiven te slachten, hijzelf kon dat niet. Ik weigerde dit en na een korte bespreking kwamen wij over een, zijn duiven tegelijk met de mijne op een minder gruwelijke wijze te doden door een snelwer kend vergif in hun drinkwater te doen. De duiven zijn begraven op mijn erf waar nu een vleugel van de r. k. kerk staat. Ik denk dat het zo omstreeks '22 was, is in de gemeente Terneuzen nog eens een aanslag op de duiven- houders gepleegd, doch dat heeft maar zeven dagen geduurd. Duivenmelkers weest paraat en vergadert op korte termijn, om „ergers" te voorkomen. H. J. COLSEN, oud-duivenmelker. Het zwaar gehavende Ameri kaanse vliegdekschip Forrestal, waarop het afgelopen weekeinde veel bemanningsleden omkwamen tijdens een brand, is vandaag een marinebasis 120 kilometer ten noordwesten *van de Philippijnse hoofdstad Manilla binnengelopen. Zondag werd gezegd dat het her stel van het 76.000 ton metende schip wel een jaar zou kunnen du ren. Twee oud-S.S.'ers, de 63-jarige Gerhard Goede en de 61-jarige Friedrich Knackendoeffel, zijn in Darmstadt tot levenslang ver oordeeld wegens medeplichtig heid aan massamoord op Joden in de tweede wereldoorlog. Twee andere oud-S.S.'ers werden tot 8, 5 en 3 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, twee beklaagden wer den vrijgesproken. „Het is een verschrikkelijk griezelige gewaarwording, vooral omdat je machteloos bent", aldus de 47-jarige K.L.M.-gezagvoer- der H. J. Voorspuy uit Rhoon, die zaterdagavond om 8 uur in een klein restaurant langs de Caribi sche Zee een biertje zat te drin ken, toen de aardbeving in deze streek in 35 seconden enorme verwoestingen aanbracht. Met een viertal collega's arriveerde de heer Voorspuy vanmiddag uit Curagao ip Schiphol. „Ik dacht eerst dat er op straat een zware vrachtauto langs reed, maar binnen enkele seconden werd het schudden en het ge rommel zo hevig, dat ik me rea liseerde dat het veel erger was. Het hele restaurant begon te zwaaien, bloempotten vlogen door de lucht, alles begon te kraken en te breken en als een haas sprong ik over de ballustrade op straat. De aardbeving duurde volle 35 seconden. Het asfalt van de straat golfde op en neer. Je kunt onmogelijk op de been blij ven. Ik viel op straat neer en ben pas opgestaan toen het voorbij was." buitenlandse zaken Dean Rusk heeft zondag bevestigd dat de Russische premier Kosygin vori ge maand tijdens het topover- leg in Glassboro president John son heeft voorgehouden dat bij een onvoorwaardelijke staking van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam het zeer spoedig tot onderhandelin- De Amerikaanse ministervannen met Hanoi zou kunnen komen. President Johnson zou echter nog steeds weigeren de bombar dementen te staken zonder een verzekering dat de Noordvietna- mese militaire activiteiten zou den worden verminderd, zo maakte Rusk duidelijk in een vraaggesprek voor de televisie. Over de rassenonlusten in de Verenigde Staten zei Rusk dat de Noordvietnamese leiders naar zijn mening geslepen genoeg waren om te beseffen dat de on lusten van geen invloed zouden zijn op de Amerikaanse vastbe slotenheid om Zujd-Vietnam te verdedigen. Hij geloofde dat het Ameri kaanse congres de toekenning van de gelden voor de oorlog in Vietnam op het huidige peil (on geveer 25 miljard dollar per jaar) zal handhaven, ondanks het feit dat er ook binnenslands dringende problemen zijn. Vol gens Rusk zijn de Verenigde Staten rijk genoeg om tegelij kertijd agressie in het buiten land te weerstaan en de binnen landse problemen op te lossen. Over het midden-oosten gaf de Amerikaanse minister te kennen dat de regering binnenkort zal besluiten de wapenleveranties aan Israël en pro-westerse Ara bische landen te hervatten. Vol gens Rusk heeft Rusland de Egyptische en Syrische verlie zen aan wapentuig grotendeels goedgemaakt met de recente leveranties en kan Amerika deze bewapening van Ruslands bond genoten niet toestaan zonder daarop te antwoorden. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag in totaal aange voerd 1530 dieren, zijnde 1201 slachtrunderen en 329 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,30 4,55, le kwal. 3,754,10, 2e kwal. 3,40—3,65, 3e kwal. 3,20 3,35; Varkens: extra kwal. 2,12—2,14, le kwal. 2—2,10, 2e kwal. 1,851,95, 3e kwal. ƒ1,75—ƒ1,80; Stieren ƒ3,85— ƒ4,45; Worstkoeien 3,20—3,40; Slachtzeugen 1,501,65; Zware varkens 1,60—1,70. Alles per kg. De aanvoer van slachtrunderen was iets meer, de handel redelijk en onveranderlijk in prijs; Varkens: even minder aanvoer, handel flauw met teruggaande prijzen vooral voor zware varkens. Intussen waren alle lichten uitgevallen en begon het water van gebarsten waterleidingen over de straat te spuiten. Onder de gasten van het restaurant ont stond een kleine paniek. Enkele obers liepen door instortend hout lichte verwondingen op, maar paniek of geen paniek, captain Voorstuy was terug ge gaan om zijn biertje af te reke nen Daarna was de gezagvoerder ijlings naar zijn twee km ver derop langs de kust gelegen hotel gelopen. De streek ligt cir ca één uur rijden van Caracas af. Het plaatsje heet Carabelleda en het zeven verdiepingen tel lende hotel „Macuto Shereton". Het telde 1500 bedden en het was tot de nok toe bezet. Het stond er nog wel toen hij het bereikte, maar zoals een zijner ook naar Schiphol terug gekeerde metgezellen opmerkte dat mocht een wonder heten. De muren waren gescheurd en vertoonden grote gaten, balcon- nen hingen er bij en het leek er op alsof het ieder ogenblik zou instorten. Captain Voorspuy is dan ook zijn koffer met zijn kleding, zijn schoenen en zijn uniform kwijt geraakt. Niemand mocht het hotel meer in. Met dertien an dere bemanningsleden werd hij al spoedig opgehaald door een Convair van de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij en naar Curasao gebracht. Daar kreeg hij een nieuw K.L.M.-overhemd, zo dat hij tóch nog min of meer in stijl op Schiphol arriveerde. De 25-jarige steward R. T. G. Stibbe uit Amsterdam, die tot captain Voorspuy's bemanning behoorde, zat met een collega op de eerste verdieping van het hotel op een balcon, toen het ge rommel de aardbeving aankon digde. In een eerste impuls had hij op de gang de knop van het brandalarm ingedrukt, zodat een bel boven het onheilspellende ge rommel en het schudden en kra ken van de muren uit rinkelde. „Ik trapte de deur van mijn kamer in, want die wilde nor» maal niet meer open, maar mijn koffer lag bedolven onder een ingestorte muur en toen ben ik ijlings met andere gasten de noodtrap afgerend naar buiten*. Derde vlieger C. J. Lievaart uJt Den Haag was met een ander toe stel net in Venezuela aangekomep en liep om 8 uur zaterdagavond door de gang op de vierde verdie» ping van het zelfde hotel naar zijfi kamer toe, toen het gebouw begoöi te zwaaien en een instortende muuit hsm zijn tas bit de hand sloeg. Zijn voet kwam onder een stuk steen terecht. Hinkend strompelde terug naar de lift, die al niet meefc werkte en temidden van veel stol en gruis bereikte hij' langs de nood* trap de straat. De zware luifel van het hotel was op drie voorbijgangers neer gestort: een vrouw met twee kin deren. Het kostte aan alle drie heï leven, zo vertelde tot slot de 43- jarige eerste vlieger W. H. Kuyper uit Amstelveen. Zoals bekend is 1 juli 1967 de W.A.O.-verzeke- ring in werking getreden. Deze nieuwe wet heeft voor enkele groepen zelfstandigen die vroeger als werknemer hebben gewerkt en mitsdien een rentekaart van de invaliditeitswet hadden, een mogelijkheid geopend zich vanaf 1 juli 1967 voor vrijwillige deelneming aan de W.A.O.-verzekering te melden. Wie zich hiervoor tot 1 augustus 1967 heeft aangemeld wordt zonder meer in de nieuwe verzekering geaccepteerd; uiteraard voorzover men arbeidsgeschikt is. Maar ook in de periode na 1 augustus 1967 en wel tot 1 januari 1968 is aanmelding mogelijk. Zij die zich thans nog moeten melden lopen evenwel de kans van vrijwillige deelneming te worden uit gesloten indien men inmiddels arbeidsongeschikt is geworden. De groepen zelfstandigen waar het om gaat zijn als volgt aan te geven: 1. De groep die vóór 1-1-1962 al een rentekaart had en voor wie tussen 1-1-1962 en 1-1-1965 tenminste 150 weekzegels zijn geplakt (perio de omvat 3 jaar of ruim 156 weken). De groep die vóór 1-1-1962 al een rentekaart had en voor wie tenminste 2 weekzegels zijn geplakt voor elke 3 weken, die er liggen tus sen de eerste geplakte rentezegel en 1-1-1965. 3. De groep, die een rentekaart had en die tus sen 1-1-1965 en 1-7-1967 is opgehouden in loondienst 4e werken. 4. De groep, die geen rentekaart had en die tus- Men zal zelf het te verzekeren bedrag moeten Bepaalde voorzieningen voor revalidatie en een sen 1-8-1964 en 1-7-1967 is opgehouden in aangeven. geldelijke toelage voor inkomstendèrving, die loondienst te werken. Hier gelden de volgende beperkingen: door die voorzieningen wordt veroorzaakt. De eerste twee groepen zijn dus mensen die vóór 1-1-1962 al een rentekaart hadden en waar voor in de genoemde periode van 3 jaar bijna volledig is geplakt of waarvoor in een langere periode dan 3 jaar over tenminste van het aan tal weken is geplakt. Dit laatste is dus gunstig voor degenen waarvoor aanvankelijk volledig of nagenoeg volledig en later in mindere mate is geplakt. Het doet er hierbij niet toe, of geplakt is over weken dat men werknemer was, of over weken dat geplakt is op grond van vrijwillige voortzet ting tijdens het zelfstandig zijn. De laatste twee groepen zijn mensen die vrij kort voor invoering van de W.A.O. nog in loon dienst hebben gewerkt. De vierde groep gaat bo vendien om die mensen, die geen rentekaart meer konden hebben, omdat zij op of na 1-8-1964 in loondienst zijn gaan werken, terwijl vanaf die datum het rentezegelsplakken is gestaakt. WAT IS ER VERZEKERD? Verzekerd is: Inkomstenderving als gevolg van arbeidsonge schiktheid, De oorzaak hiervan (ongeval, ziekte of gebrek), doet niet terzake. a. te verzekeren is alleen de bestaande validiteit. Alleen dus bij door de dokter eri/of arbeids kundige vastgestelde afname van de bij de aanvang van de verzekering bestaande gehele of gedeeltelijke validiteit kan er een aan spraak op uitkering onstaan. Het te verzekeren bedrag zal dus in redelijke verhouding met bij de aanvang van de ver zekering bestaande validiteit moeten zijn. b. maximaal te verzekeren is een bedrag ad 77 per dag of 20.000 per jaar. c. minimaal te verzekeren is een bedrag ad 10 per dag of ƒ2.600 per jaar. De uitkering is welvaartsvast. De uitkering gaat in, na het eerste jaar van de arbeidsongeschiktheid en eindigt bij herstel (min der dan 15 arbeidsongeschikt) en wordt nooit langer verstrekt dan tot 65 jaar. De grootte van de uitkering hangt af van de mate van arbeidsongeschiktheid. Er worden 7 arbeidsongeschiktheidsklassen onderscheiden. De uitkeringen kunnen als gevolg hiervan uiteenlo pen van 10 tot 80 van het verzekerde bedrag. Verzekerd zijn verder; WAT IS ER NIET VERZEKERD? Niet verzekerd zijn: De kosten voor genees- en heelkundige behan deling en verstrekkingen, die voor de loontrek- kenden door middel van de ziekenfondswet zijn gedekt. Wil men dit risico gedekt zien dan zal men dit zoals tot nu toe bij een particuliere ver zekering moeten onderbrengen. WAT ZIJN DE KOSTEN? De voor de vrijwillige verzekering verschuldig de premie zal in de aanvang 4,2 (of 42 per ƒ1.000 verzekerd bedrag per jaar) zijn. Er moet mee gerekend worden dat deze premie binnen zekere tijd tot 5 zal oplopen. OPZEGGING LOPENDE VERZEKERINGEN Lopende verzekeringen kunnen worden opge zegd vóór 1-9-1967. Vooruitbetaalde premie over een periode na 1-7-1967 zal voor tenminste deel door de verzekeringsmaatschappij moeten worden terugbetaald. De procureur-generaal in Dja karta, generaal-majoor Soegih Arto, heeft verklaard dat de landseoonomie in gevaar wordt gebracht door de afgifte van on gedekte cheques. In Djakarta al leen al werden dagelijks 70 on gedekte chèques tot een bedrag van negen miljoen roepiah (225.000 gulden) afgegeven. Er dreigt inflatie en monetaire ver warring, zei hij, als chèques niet langer als wettig betaalmiddel te vertrouwen zijn. Een Londense rechter heeft bepaald dat de Britse wijnhan delaren die een niet-Spaanse wijn in de handel brengen als „sherry", deze naam kunnen blij ven gebruiken als zij er maar bij vermelden waar het produkt vandaan komt, dus bijv. „Zuid- afrikaanse sherry". Vier concurrerende firma's hadden bezwaar gemaakt tegen het gebruik van de naam sherry voor een niet uit Spanje afkom stig produkt.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5