Evert Dolman Nederlands kampioen bij de prols Ger Harings kampioen van Nederland op de weg bij amateurs Helmond onder ammoniakgas Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Maandag 31 juli/dinsdag x augustu! Wielrennen Winfried Bölke weer Duits kampioen Jos Boons Belgisch kampioen op de weg Balmanion kampioen in Italië Zwitserse titel voor Freddy Riigg Voorlopige Duitse selectie voor wereldkampioenschap Bert Broere won in Graauw Motorrenner verongelukt Tim Cash verongelukt Twee doden bij autorace Zwaar gewonde op Zandvoort Voetbal Jan Klaassens nam afscheid van VVV Speedboot bestuurder verongelukt NEDERLANDS CLUBGEBOUW IN AUSTRALIË UITGEBRAND SCHIPPER IN RUIM GEVALLEN SCHIP IN NOOD ONBEKEND GAS Twee gewonden CONGRESPARTIJ IN MADHYA PRADESJ VERSLAGEN CHINEZEN DEMONSTREERDEN IN SUMATRA REDE VAN ESJKOL De Rotterdammer Evert Dol man, die vorig jaar op de Nür- burgring wereldkampioen op de weg bij de amateurs werd, heelt zondagmiddag in Beek het Ne derlands kampioenschap op de weg voor professionals gewon nen. Dolman legde de 255 km af in de tijd van 6 uur 21 min. 28 sec. De Zeeuw Jo de Roo ein digde als tweede met een achter stand van 2 sec. De Limburger Wim Schepers won de spurt yan het grote peloton, dat met een achterstand van 2 min. 15 sec, over de eindstreep ging. De uitslag van de 255 km lan ge rit (30 ronden) was: 1. Evert Dolman (Rotterdam) 6 uur, 21 minuten en 28 secon den; 2. Jo de Roo (Kruiningen) op 2 sec.; 3. Wim Schepers (Meerssen) op 2.15; 4. Jan Tum- mers (Maastricht); 5. Gerben Karstens (Leiden); 6. Jan Ha- rings (Scheulder); 7. Harm Ot- tenbros (Alkmaar); 8. Jan Jans sen (Ossendrecht); 9. Jan Schroe- der (Koningsbosch); 10. Harry Steevens (Elsloo); 11. Eddy Beu gels (Sittard); 12. Huub Harings (Sibbe); 13. Jan Drummen (Sib be); 14. Dies Kosten (Kapelle); De 19-jarige Limburger Ger Harings is zaterdagmiddag op het Adsteeg-circuit kampioen van Nederland bij de amateurs op de weg geworden. De uitslag van de rit luidt: 1. Ger Harings (Scheulder) 170 km (20 ronden), 4 uur 4 min. 51 sec.; 2. Leo Duyndam (Honselers- dijk); 3. Gert Bongers (Voorst); 4. Joop Zoetemelk (Rijpmete- ring); 5. Piet Tesselaar (Laag Soeren); 6. Daan Holst (Amster dam); 7. Piet Deelen (Nieuw- Lekkerland), allen dezelfde tijd; 8. Fedor den Hertog (Ermelo) op 20 sec.; 9. René Pijnen (Woens- drecht) op 1,37; 10. Ben Groen (Steenwijk) op 2.05. Voor de derde keer in succes sie heeft Winfried Bölke het Duitse wieelrkampioenschap op de weg veroverd. Na een rit over 255 kilometer op een circuit rond Fulheim in de buurt van Keulen, versloeg Bölke Herbert Wilde met 'n meter verschil in de eind sprint. Grossimlinghaus werd derde in dezelfde tijd (6 uur 2 minuten en 50 seconden). Hans Junkermann, de best geklasseer de Duitser in de Tour de France werd met een achterstand van 5 minuten 50 seconden tiende, we reldkampioen Rudi Altig kwam vlak na Junkermann over de streep. Jos Boons is Belgisch kam pioen op de weg bij de beroeps renners geworden. Boons ver sloeg na ruim 257 km in Mettet Willy in 't Ven duidelijk in de sprint. Boons maakte een tijd van zes uur en 20 minuten. Emile Bo- dart en Jean Baptiste Claes, die honderd meter voorsprong op het peloton hadden, eindigden res pectievelijk als derde en vierde op 40 seconden van de winnaar. Daniël van Rijckegem won de sprint van het peloton voor Georges van Coningsloo. De gro te groep had een achterstand van 49 sec. Franco Balmanion, de hoogst geklasseerde Italiaan in de Tour de France heeft zondag de 41e ronde van Toscane gewonnen en daarmee het Italiaans kampioen schap op de weg veroverd. Franco Balmanion kwam alleen aan de finish met een voorsprong van 3 minuten en 30 sec. op het peloton. De uitslag: 1. Balmanion, 226 km in 7 uur 16 min. 28 sec.; 2. Dancelli op 3.30; 3. Adorni; 4. Gimondi; 5. Motta; 7. Fassello; 8. Scarbozza; 9. Bodrero; 10. Portaluppi, allen in dezelfde tijd als Dancelli. De Zwitserse titel op de weg voor profs is veroverd door Fred dy Rügg, die in de eindsprint sneller was dan zijn vluchtmak- ker Willy Suhler. De uitslag van deze rit over 204 kilometer, de in de buurt van Schaffhausen werd gereden is: 1. Rügg 5 uur 9 min. 35 sec; 2. Spuhler op 1 sec.; 3. Binggeli; 4. Vifian; 5. Abt; 6. Blanc allen op 2 min- 47 sec.; 7. Brand op 4 min. 18 tec.; 8. Naurer op 7 min. 50 sec. 15. Henk Nijdam (Zundert); 16. Jan v. d. Horst (Haarlem); 17. Nol Kloosterman (Leiden); 18. Henk Peters (Heemstede); 19. Arie den Hartog (Elsloo); 20. Wim de Jager (Den Haag), allen op 2.15. Na de rit om het Duitse kam pioenschap op de weg heeft de Duitse wielerbond een voorlopi ge selectie gemaakt voor het we reldkampioenschap op de weg. Zeven van de acht renners, die op 4 september aan de wedstrijd in Heerlen mogen deelnemen, zijn: wereldkampioen Rudi Altig, Winfried Bölke, Hans Junker mann, Rolf Wolfshohl, Dieter Puschel, Herbert Wilde en Dieter Wildemann, Kandidaten voor de achtste plaats zijn: Oldenburg, Kemper, Adler, Grossimlinghaus en Streng. Bert Broere uit Zevenbergen heeft zondag de amateurronde van Graauw gewonnen. Hij had voor de 100 km een tijd van 2 uur 25 min. nodig. Peter Kisner en Peter Vonck, beiden uit St. Jansteen, eindigden respectievelijk als tweede en der de. Zij kwamen een minuut na de winnaar door de finish. Tijdens internationale motor races in Freiburg is zondag de 24-jarige Duitser Dieter Voelmle om het leven gekomen. Kort voor de finish van de race in de 500 c.c. klasse kwam Voelmle, die enkele kilometers daarvoor al met de afrastering van het circuit in aanraking was geweest, ten val Hij liep een schedelbreuk op en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De Britse autocoureur Tim Cash is zondag in een wedstrijd op het circuit van Montes Claros bij Lis sabon verongelukt. Hij overleed tij dens het vervoer naar een zieken huis. Twee personen werden gedood en een vijftal levensgevaarlijk gewond toen zondag tijdens een internationale autorace in Gre- naa (Denemarken) twee wagens met een snelheid van 170 km/u met elkaar in botsing kwamen. Op een recht stuk verloor de Amerikaan Doug Revson de macht over zijn wagen en bot ste daarna tegen een andere coureur. De twee Bolides sloegen en kele malen over de kop en kwa men in de tribunes terecht. Chris tian Legarth, de baandirecteur, overleed ter plaatse terwijl cou reur Doug Revson kort na aan komst in het ziekenhuis het leven liet. Talrijke ziekenwagens brach ten de vele gewonden naar zie kenhuizen in de omgeving. Tijden de formule 2 race, die zondag op het circuit van Zand voort werd gehouden, is de En gelsman Ian Raby ernstig ge wond geraakt. In de vijfde ron de kort na de Hunserug raakte de Brit met zijn Repco Brabham Cosworth Ford van de baan en sloeg daarna tegen een vangrail. Raby, die beide benen had ge broken en enkele zware kneu zingen had opgelopen, werd per helicopter naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Wot .er overbleef van de auto. Jan Klaassens, vele jaren steunpilaar van V.V.V. en het Nederlands 'elftal, heeft zaterdag op de Kraal in Venlo voor 5000 toeschouwers zijn voetballoop baan afgesloten. Vóór de wed strijd tegen PSV, die door de Eindhovenaren met 60 werd gewonnen, werd Klaassens o.a. toegesproken door de heer II. Burgwal, secretaris-penning meester van de K.N.V.B, Verder werden hem talrijke geschenken aangeboden. Bij speedbootraces op_het meer van Guntersviile in de staat Ala bama is zondag de 48-jarige Ame rikaan Lew KÖhler om het leven gekomen, toen zijn boot in botsing kwam met een boot bestuurd door zijn landgenoot Jerrij Silva. Silva's boot kwam bijna geheel uit het water toen deze 'n bocht te scherp nam en boorde zich in de boot van Köhler. Silva liep slechts lichte verwondingen op. Het clubgebouw van de Netherlands Association in Brisbane is uitgebrand. De vereniging is van plan een obligatielening uit te schrijven voor de bouw van een clubhuis, waarin ook de andere Neder landse verenigingen in Brisbane een onderdak zullen kunnen vin den. Bij de centrale zand-industrie- voorzieningen „Het Leuken" in Weil in de Noord-Limburgse ge meente Bergen is vrijdagavond omstreeks elf uur een 38-jarige schipper Frans de Munter uit Antwerpen in het ruim van zijn schip „Edmaan" gevallen. Hij werd zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis van Venlo overleed. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. De Britse tankboot „Esso Caer narvon" heeft maandag geseind dat de 500 ton metende West- duitse kustvaarder „Jens S" in het Kanaal van Bristol voor de kust van zuid-Wales 40 tot 50 graden slagzij maakt. De beman ning van de Westduitser had de lading aan dek overboord gezet. Het schip had direct hulp nodig. De reddingboot van Mumbles heeft de bemanning al aan boord willen nemen, maar de kapitein van de „Jens S" heeft laten we ten dat hij en zijn mannen voor lopig op het schip zullen blijven. Ook de Nederlandse sleepboot „Utrecht" is in de buurt. De „Jens S" wordt door de red dingboot van Mumbles naar Swansea gesleept. In de atmosferen van de plane ten Venus en Jupiter blijkt een tot dusver onbekend gas voor te komen. De sterrenkundigen van de Frinceton-universiteit in de Verenigde Staten zijn bezig met het onderzoek. De aanwezigheid van het gas is aangetoond op zes kleine negatie ven, opnamen die op 8 juni met twee fototoestellen op 190 km hoogte waren gemaakt. Beide planeten waren tegelijkertijd ge fotografeerd; zij waren toen in conjunctie, d.w.z. ^tonden voor ons oog zeer dicht bij elkaar. De foto's vertonen spectra van een onbekend gas, geen enkel an der gas of combinatie, van beken de gassen vertoont een dergelijke atmosferische absorptie van ul traviolette straling. ra korting op nieuw De sterrenkundigen hopen meer Inlichtingen te verkrijgen van de foto's die verwacht worden van de twee ruimteschepen die nu op weg zijn naar Venus, de Ameri kaanse Mariner-5 en de Sowjet- russische Venus-4, die in oktober bij deze planeet moeten aanko men. Ammoniakgas, dat ontsnapte uit een ketel van de Amstelfabriek te Helmond heeft vanmorgen om streeks acht uur de inwoners van deze plaats voorzover zij zich bui tenshuis begaven tranende ogen en rode oogleden bezorgd. De hoe veelheid ontsnapt gas was zó groot dat, volgens de plaatselijke poli tie, de gehele stad door het gas werd getroffen. Niettemin bleef het aantal ernstige slachtoffers be perkt tot twee personen, werk nemers van de fabriek zelf, die na bij de ketel waren toen het gas be- gon te ontsnappen en in bewuste loze toestand naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. De situatie in de stad was hal verwege de morgen weer normaal te noemen. Omtrent de oorzaak die er toe geleid heeft dat het gas ont snappen kon is nog niets bekend. De congrespartij van de In dische premier mevrouw Indira Gandhi heeft in de volksverte genwoordiging van de staat Mad- hya pradesj een nederlaag gele den over de begroting van onder wijs. Nadat 36 afgevaardigden van de congrespartij naar de rechtse oppositie waren overge lopen werd de regering onder eerste-minister Misjra met 152 tegen 137 stemmen verslagen. De congrespartij heeft nu in negen van de 17 staten de meerderheid verloren. Ongeveer 1500 Chinezen, gewa pend met messen en schoppen hebben in een district in Noord- Sumatra gedemonstreerd tegen de plaatselijke autoriteit, omdat deze hun land wilde overnemen en onder officiële leiding wilde stellen. Politie-eenheden konden verhinderen dat het tot 'n vecht partij kwam. Premier Levi Esjkol van Israël heeft zondag in een radiorede verklaard dat zijn land de ver overde delen van Arabische lan den bezet zal houden zolang geen vredesverdragen rtiet de Ara bische landen zijn getekend. Esjkol sprak de hoop uit dat de bezette Arabische gebieden door een civiel bestuur geleid kunnen worden en dat het niet nodig zal zijn toevlucht te nemen tot militair bestuur of recht streekse militaire bezetting.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4