PROVINCIAAL NIEUWS Vliegtuig schoof tussen toeschouwers tijdens vliegfeest AMBTENAREN WILLEN MEER VAKANTIE Oude man beroofd Amerikaans bataljon viel in hinderlaag van de Vietcong Terneuzen Agent van politie uit Terneuzen verongelukt 40 jaar in dienst van het Gasbedrijf Axel Autobotsing Auto geslipt Verwelkoming bejaardenverzorgster Hengelwedstrijd Axelse junioren namen deel aan K.N.V.B.-jeugdkamp Goes Zeer kleine pruimenoogst Koudekerke Echtpaar omgekomen CHINESE MILJONAIREN WILLEN WEG UIT HONGKONG SIRENES LOEIDEN IN DALFSEN JEUGDIGE AANRANDER AANGEHOUDEN NEDERLANDS SCHIP REDT TWEE BRITTEN CHINA EN HONGKONG OCEAANVLUCHT VAN SPORTVLIEGER Arabieren in Jeruzalem gearresteerd Alfried Krupp overleden Chinees protest Moeder van redder kreeg hartverlamming VIJFTIEN MAANDEN VOOR STELEND ECHTPAAR i a CJ vfiijfi ZJJEUW 7 Pagina 3 Kennelijk nog in diepe slaap is vanmorgen de 25-jarige agent van politie uit Terneuzen de heer W. Dekker, die ter versterking van het Amsterdamse politie korps enkele weken in de hoofd stad vertoefde, aan de verkeerde kant uit zijn bed gestapt en door het openstaande raam naar be neden gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op de binnenplaats van een hotel aan de Koningslaan te recht en werd met een schedel- basisfractuur naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. De heer Dekker, die sinds vier weken in Amsterdam assistentie verleende en morgen naar huis zou gaan, verliet zijn bed ver moedelijk om naar het toilet te gaan. Bij zijn collega's stond hij bekend als een zeer vast slaper. Hij heeft kennelijk niet gemerkt, dat hij zijn bed dat vlak naast het open raam staat aan de verkeer de kant verliet. De jonge, agent, die vorig jaar op 19 augustus alhier was gehuwd, sliep met tien andere collega's op een kamer. Zaterdag was het veertig jaar teleden dat de heer A. van der taal te Terneuzen in dienst trad van het gemeentelijke gasbedrijf te Axel, met als standplaats Ter neuzen. Tijdens een druk bezochte receptie te zijnen huize werd hem het geschenk van het perso neel aangeboden. Daags tevoren had in intieme kring de huldi ging plaats op 't districtskantoor van de „Zegam" te Axel. Daar voerde als eerste de waar nemend directeur, de heer ir. T. Bogerd het woord. Deze memoreerde dat de heer Van der Staal een zeer stand vastig man moet zijn, niet alleen omdat hij gedurende veertig jaar in dienst bleef van het Gas bedrijf, maar ook omdat hij evenzoveel jaren dezelfde stand plaats (Terneuzen) had. Met zijn broer, die chef was van de vesti ging Terneuzen begeleidde de jubilaris de uitbreiding voor wat betreft de gasvoorziening. Dat ging zó snel, dat men wel eens in angst heeft gezeten over de capaciteit van de transportlei ding. Dat de collega's.van de jubila ris een groot vertrouwen in hem stellen, moge blijken uit het feit dat hij lid is van de commissie voor georganiseerd overleg. Ir. Bogerd bood de heer Van der Staal vervolgens de gebrui kelijke enveloppe met inhoud aan en wenste ook mevrouw Van der Staal geluk met dit jubileum. Vervolgens werd het woord gevoerd doord de heer J. J. Wie- les, hoofd van het district zuid en chef van de jubilaris. Brand in oude schuur Zaterdagnamiddag om kwart over drie brak in een in sloop zijnde oude boerderij aan de In dustrieweg brand uit, doordat twee veertienjarige jongens „vuurtje stoken". De brandweer rukte uit omdat men aanvanke lijk dacht dat het Phllips-bedrijf gevaar zoü kunnen lopen. Dit bleek evenwel niet het geval te zijn. De jongens hadden enkele planken in brand gestoken maar het vuur tastte spoedig ook de houten geteerde opstaande wand aan, die spoedig als een fakkel brandde. Na een half uur was de brandweer het vuur meester. Afscheid Ds. M. van Dooren Ingevolge een door hem aan genomen beroep naar Vlaardin- gen nam ds. M. van Dooren af scheid van zijn gemeente in Axel, de Gereformeerde Kerk. In het kerkgebouw zagen wij ook vertegenwoordigers van zus terkerken uit de omtrek. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig de heer C. van Bendegem, wethouder, en de heer P. G, van den Bosse, ge meente-secretaris. Na de schriftlezing hield ds. Van Dooren zyn afscheidspreek naar aanleiding van het Bijbel woord uit 2 Timotheus 2 vers 19. „Evenwel het vaste fondament Gods staat, hebbende dit zegel: De Here kent degenen, die Zijne zijn; en: 'n iegelijk, die de naam Christus noemt, sta af van on gerechtigheid". De scheidende voorganger wees er op, dat er stormen zijn en woelige wateren, maar dat 't Huis van God zal staande blij ven, omdat het gebouwd is op stevig fondament. Te werken voor God en Zijn gebod betekent ook, dat aan de andere kant van het zegel staat, dat een ieder de zonde nalaat. Aan het eind van deze preek sprak ds. Kuiper uit Axel als collega en namens de Kerkeraad woorden van dank aan de schei dende predikant. Wy mensen zijn klein in dienst van God en het moet ons een eer zijn om Zijn Woord te mogen spreken. Gij gaat nu weg uit Axel, collega, maar al is Vlaardingen een andere omge ving, het werk blyft hetzelfde. De kerkeraad wenst u bij uw verdere werk Gods beste zegen toe. Ds. A. C. Haitsma uit Zaam- slag sprak namens het classicaal verband' ea de-heer A. Dees uit Zaamslag dankte ds. Van Dooren voor het werk, dat deze voor de jongelingsvereniging heeft ge daan. Hierna zong de gemeente de scheidende dienaar staande toe het vierde vers van psalm 134: „Dat 's Heren zegen op u daal". Hierna kwam ds. Van Dooren nogmaals op de kansel om allen hartelijk te danken voor alles wat hij in de afgelopen 3 jaar in Axel heeft ondervonden. Hij zeide het ook bijzonder te waarderen, dat hier vertegen woordigers van de burgerlijke overheid aanwezig waren. Nadat de dienst op de gebrui kelijke wijze was beëindigd, waren de gemeenteleden, in de gelegenheid de predikant en zijn chtgenote de hand ten afscheid te drukken, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Vrijdagavond omstreeks kwart voor zes reed P. J. S. uit Hulst met de door hem bestuurde auto vanaf de Julianastraat de krui sing met de Prins Hendrikstraat op, waarbij hij geen voorrang verleende aan 'n personenauto bestuurd door A. C. H. uit Axel, hetgeen een botsing tengevolge had. Beide auto's werden flink beschadigd. Zondagmiddag te kwart voor vier was het een Belgische per sonenauto bestuurd door R. B. E. uit Anderlecht (B.) die zonder voorrang te verlenen aan een over de Zuidsingel-Kanaalkade rijdende personenauto bestuurd door W. S. uit Eede vanaf de Kinderdijk de kruising pas seerde. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Vrijdagavond te half acht kwam een Belgische personen auto, bestuurd door S. S. uit Antwerpen op de Zuidsingel te slippen en kwam tot stilstand tegen een lichtmast, die uit de grond werd gerukt. De auto werd totaal vernield. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Dinsdag 1 augustus om 19.30 uur zal in het „Trefpunt" mevr. VersteegBouman officieel wor den verwelkomd als nieuwe be jaarden-leidster. Alle bejaarden en medewerksters kunnen deze bijeenkomst bijwonen. Zaterdag hield de plaatselijke hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" een hengelwed strijd op de IJsbaanvijver, die meetelde voor 't clubkampioen schap. Het aantal deelnemers bedroeg 40. Uitslag: 1. C. M. Roose jr. 260 pnt.: 2. P. Zegers 105 p.: 3. C. C. Diele- man 95 p.; 4. L. Mesure 80 p.; 5. J. A. J. Heydens 80 p.; 6. P. Bockstael 50 p.; 7. G. de Rijck 30 p.; 8. H. v. d. Biest 30 p.; 9. A. IJkendaele 20 p.; 10. F. Mechelink 20 p.; 11. J. P. Pater noster 10 p.; 12. F. Briquet 10 p.; 13. J. C. Dey 5 p.; 14. Th. Pae- link 5 p. en 15. H. Joos 5 p. Ook dit jaar heeft een groep junioren van de voetbalvereni ging deelgenomen aan een K.N.V.B.-jeugdkamp te Hoek van Holland. Zondag 23 juli om 9 uur ver trokken met zes auto's van leden en supporters 18 junioren bege leid door de jeugdleiders M. Lindhout en P. Penne naar de Hoek, waar zij in de namiddag arriveerden. Maandagmiddag om 1 uur werd de kampweek geopend, waar de volgende verenigingen welkom werden geheten: „A. T. C." Hengelo, „V.V. Axel"; „De Zwarte Schapen" Amsterdam; „Hertog Hendrik" Arnhem; „V.V. Nijverdal," „Oene" Nij- broek: „V.V. Schoonhoven"; „V.V. Zutphen" en „C.H.R.C." Renkum. Daarna werd de strandloop naar zee gehouden. Bij de A-junioren werd G. de Wael eerste en Chr. Dubbeldam tweede. Ook bij de B-junioren kwam Axel goed voor de dag. Hier be zette M. Dieleman de tweede plaats. Het avondprogramma bestond uit de vertoning van enkele komische films. Dinsdag werd begonnen aan de voetbalcompetitie die in deze week moest worden afgewerkt. De eerste tegenstander van Axel in de poule was A.T.C. welke strijd in een 00 stand eindigde. De volgende tegenstander was C.H.R.C. uit Renkum, die door Axel niet 12—0 werd gewonnen. 's Middags werd begonnen aan het volleybal- en tafeltennistour- nooi. De woensdag was een vri.ie dag en gezien het mooie weer trok men dus naar het strand om te zwemmen en te zonne baden. 's Avonds was er een oriënta- tietocht voor groepen van 4 man. Een van de Axelse groepen wist beslag te leggen op de 2e plaats Donderdagmorgen voetbalde „Axel" tegen „Oene". De uitslag was een Axelse overwinning van 5—1, waardoor zij poule-winnaar werd. 's Middags werd weder aan t strand verpoosd en 's avonds werd de touwtrekwedstrijd ge houden. Dit gebeurde in, groepen van 6. Een Axelse groep werd winnaar en ontving een grote taart. Vrijdagmorgen werd de voet balfinale gespeeld tussen „Zwarte Schapen" en „Axel". „Axel" wist met 60 te win nen en ontving een fraaie beker. Ook werd er nog een voetbal wedstrijd gespeeld tussen spelers uit de IJselstreek en de rest van Nederland. In laatstgenoemd elftal waren Ko Dieleman, Jan de Regt en Chris Dubbeldam uit Axel opgesteld. De IJselstreek won deze wed strijd met 21. Ook werden de laatste wed strijden in het tafeltennistour- nooi gespeeld waarin de Axelaars goede resultaten wisten te be halen. Bij de A-junioren werd Chris Dubbeldam vierde. Bij de B- junioren bezette Franky Dey de le plaats. A. de Dycker werd 3e, N. Polderman 4e en P. Jonkman 5e. Vrijdagavond werd een af scheidsavond gehouden waar 'n beatgroep optrad. Hier werden 4 leiders op het podium geroepen voor het in ontvangst nemen van 't K.N.V.B. insigne voor meer dan 6 maal deelnemen aan een K.N.V.B. jeugdkamp. Bij deze waren de beide Axelse leiders M. Lindhout en P. Penne. Ook G. de Wael die zitting had in de kampraad kreeg een K.N.V.B.-insigne. Zaterdagmiddag werd de terugtocht aanvaard en te kwart voor zes arriveerde men weer aan het clublokaal na een zware maar geslaagde vakantieweek. Het wordt steeds duidelijker dat Zeeland dit jaar een van de kleinste pruimenoogsten van de laatste jaren zal krijgen. Vooral Zuid-Beveland is een belangrijk produktiegebied van deze fruit- soort. maar dit jaar is er op veel bedrijven sprake van een mis oogst. Verwacht wordt, dat de totale Zeeuwse pruimenproduk- tie minder dan een derde van normaal zal zijn. Bij een normale oogst groeien pr zeker 1 miljoen kg pruimen m deze provincie. Overwegend zijn dat passen van zeer goede kwaliteit die altijd vlot verkocht kunnen worden op de binnenlandse markten. Op het ogenblik is de oogst van de vroegste rassen begonnen maar van een aanbod van betekenis is nog geen sprake. De vraag naar goede en sappige pruimen is groot en de goede kwaliteiten werden eind deze week op de veilingen verkocht tegen prijzen van 2 tot 2,50 per kg. In verband met de kleine prui menoogst besloot de veiling in Kapelle-Biezelinge met directe ingang het aantal veilingdagen voor dit produkt te stellen op drie per week. Normaal werden er bij deze veiling steeds dage lijks pruimenveilingen gehou den. Tot de beperking is men overgegaan om te hereiken dat wanneer er wordt geveild er voor de handel toch nog een enigszins redelijk kwantum te koop zal zijn. In Koudekerke is zondagmid dag omstreeks half twee een echtpaar uit Middelburg om het leven gekomen. Het echtpaar stak met de bromfiets de Middel burgsestraat aldaar over en werd aangereden door een per sonenauto. De bestuurder van de bromfiets, de 71-jarige heer J. K.. Voogd, alsmede zijn 65-jarige echtgenote, mevrouw Voogd van Ommeren, werden ernstig gewond overgebracht naareen ziekenhuis in Vlissingen, waar zij korte tijd later zijn overleden. Een aantal Chinese miljonairs uit het door onlusten geteisterde Hongkong gaat naar Vancouver in Canada verhuizen waar zij hun geluk in de industrie willen be proeven. De autoriteiten in Brits Colum bia krijgen maandelijks circa 1.500 aanvragen voor immigratie visa van kooplieden, fabrikanten en technici uit Hongkong. Zq kunnen de hieraan verbonden hoeveelheid werk niet aan wat tot gevolg heeft dat alleen de mensen met de beste anteceden ten en dan nog pas na een gron dige medische keuring en een onderzoek naar hun politieke achtergrond een visum krijgen. De gespannen toestand in Hongkong en de kans op een wij ziging in de politieke toestand al daar vormen de voornaamste re den voor- de emigratie uit de Brtise kroonkolonie. De meer derheid van de rijke Chinezen wil naar Vancouver, maar er zijn er ook die naar Thailand, Afrika en de V.S. gaan. Canada heeft de voorkeur omdat de politieke in stellingen in Brits Columbia veel gelijkenis vertonen met die in Hongkong en de kans op investe ringen in het aan hulpbronnen rijke westelijke deel van Canada groot is. Daarbij komt nog het feit dat er in dit gebied geen dis criminatie bestaat ten opzichte van Chinezen. In Vancouver zijn al bijna honderd jaar Chinezen gevestigd. De inwoners van het Over ijsselse dorp Dalfsen zijn zon dagnacht uit hun slaap opge schrikt door het loeien van een BB-sirene, die twee maanden ge leden op het dak van het ge meentehuis werd geplaatst. Vele tientallen mensen verzamelden zich op het plein voor het ge meentehuis. Pas na een half uur kwam aan het loeien een einde. Een storing in het elec- triciteitsnet was de oorzaak van het onverwachte lawaai. De politie in Utrecht heeft zon dagavond een 17-jarige centrifu- gist uit Utrecht aangehouden, die kort tevoren een 15-jarig meisje had aangerand. De knaap kon door voorbbgangers worden ge grepen en aan de politie wor den overgeleverd. De jongeman was nadat hij naar de film was geweest nog wat aan het rondrijden op zijn bromfiets op de Vleutenseweg. Aan het einde van deze weg zag hij een meisje naast haar brom fiets lopen. Zij was afgestapt omdat zy vlakbij het huis van haar ouders aan het Thomas A. Kempisplantsoen was gekomen. De knaap hield haar staande met de vraag hoe hij naar Zuilen moest rijden. Het meisje legde hem dit uit en zette daarna haar brommer in de rijwielbox voor het ouderlijk huis. Toen zij zich omdraaide, zag zij de knaap weer voor zich opdoemen. De jongen greep haar vast, gooide haar op de grond en rukte haar enkele kledingstukken van het lijf. Voorbijgangers schoten daarop toe toen het meisje be gon te gillen. Een van hen hield de jongen in een houdgreep tot dat de politie arriveerde. Het Nederlandse bevoorra dingsschip „Smit Lloyd II" uit Rotterdam heeft twee Britten gered die zes weken geleden met de kotter „Odd Times" uit Hali fax naar Engeland waren ver trokken. De twee Engelsen, de 37- jarige zeeman Peter Rose en de 19-jarige fotograaf Paul Sheard. verkeerden in benarde omstan digheden, toen zij donderdag j.l. op 200 mijl ten zuidenoosten '/an St. John op New Foundland wer den opgepikt. Hun vaartuig was lek en zij waren utigeput. Bij een poging om de kotter nog naar St. John te slepen verdween de „Odd Times" in de golven. Het persbureau Nieuw China meldt dat de regering in Peking via het Chinese verbond van vak verenigingen weer ruim 6V2 mil joen gulden heeft geschonken voor steun aan de stakende Pe- king-gezinde Chinezen in Hong kong. De vorige maand zou eenzelfde bedrag gegeven zyn. Op het vliegveld Teuge wordt dezer dagen de heer G. J. P. van Mesdag verwacht, die met zijn in Amerika gekocht één-motorig vliegtuig van het type Mooney Mark 21 solo over de Oceaan komt vliegen. De in Arnhem woonachtige heer Van Mesdag is de eerste Nederlander die een solo-vlucht over de Atlantische Oceaan maakt. In Jeruzalem zijn zondag vier vooraanstaande Arabieren door de militaire veiligheidsdienst gearres teerd die de leiders zouden zijn van een „beweging tegen samen werking met Israël". Volgens de politie is opdracht gegeven de Arabieren met voorkomendheid te behandelen. De maatregel wordt gezien als een waarschuwing aan diegenen die de afgelopen dagen hebben ge tracht vriendschappelijke betrek kingen tussen Joden en Arabieren in Jeruzalem en op de westoever van de Jordaan te verslechteren. De grootindustrieel Alfried Krupp von Bohlen und Halbach is zondag in Essen overleden. Hij is bijna 60 jaar geworden. Hij werd als een van de rijkste mensen ter wereld beschouwd. Zijn concern bewapende Duits land in twee wereldoorlogen. In 1948 werd hij wegens oorlogs misdaden, o.a. het gebruik van slavenarbeiders, door de Ameri kaanse militaire rechtbank tot 12 jaar gevangenis veroordeeld. Hij zat er slechts drie jaar van uit. In 1951 kreeg hij zijn in beslag genomen bezittingen terug. Al fried Krupp moest echter be loven, dat hij zijn staalfabrieken vóór 1959 zou verkopen. Er werd evenwel geen bod op de fabrieken gedaan en de on derneming werd een van de grootste van de bondsrepubliek. Zij omvat staalfabrieken, steen- koolmijien en maakt chemische fabrieken, tankers, vrachtauto's, bruggen en huizen; bijna alles behalve wapens. Er werken 102.000 man. In maart dwong de Westduitse regering Krupp de alleen-heer- schappij over het bedrijf op te geven in ruil voor hulp om uit financiële moeilijkheden te ko men. Krupp beloofde vóór eind volgend jaar het concern om te zetten in een naamloze vennoot schap, die haar winst in een stich ting zou onderbrengen. Alfried Krupp is tweemaal ge trouwd geweest. Beide huwelij ken eindigden in echtscheiding. Er is één zoon, de nu 29-jarige Arndt. Naar de persdienst van het Krupp-concern heeft meege deeld, is Krupp „na een korte ongeneselijke ziekte aan een hartverlamming overleden". China heeft geprotesteerd tegen maatregelen die de autori teiten van de Italiaanse haven stad Porto Marghera, bij Venetië, vrijdag tegen twee Chinese vrachtschepen namen omdat de opvarenden propaganda maak ten voor het bewind in Peking. Volgens 't persbureau „Nieuw Chirjg" waren op de schepen, „naar een Chinees gebruik", aan halingen uit de werken van Mao Tse Toeng aangebracht en leu zen als „leve de vriendschap tus sen de volkeren van China en Italië". Alleen om die reden had de politie het lossen van de la ding verboden en de bemanning verhinderd aan wal te gaan, al dus „Nieuw China". Het spreekt in dit verband van een „ernstige provocatie". Zondagavond bemerkten twee leden van de Zandvoortse red dingsbrigade, vader en zoon dat een strandbezoeker zich bij het noordelijk strand in nood bevond. Het lukte de bewusteloze dren keling, een 54-jarige portier uit Utrecht, aan de kant te brengen de levensgeesten werden in een Haarlems ziekenhuis weer opge wekt. Een tragische samenloop met deze redding was, dat toen de vader naar de zee rende hij zijn moeder, die uit Roden met vakantie was, toeriep de politie te waarschuwen. Zij liep naar 'n restaurant, gaf de boodschap af en overleed door een hartver lamming. Ook al had de officier van jus titie bij de Amtesrdamse recht bank tegen de echtgenote van het echtpaar, dat in korte tijd op minstens twintig rooftochten al lerlei soorten goederen buit- maakte, een lichtere straf geëist dan tegen de man, de rechtbank was van oordeel dat beiden de- zelde straf moesten ondergaan. Zowel de man als de vrouw wer den vanochtend veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De 43-jarige electro-monteur J. W. IJ., die de diefstallen op aandringen van zijn vrouw pleeg de, werd conform de eis vferoor- deeld. Zijn echtgenoot, de 50-ja- rige A. R. van R., van wie hij wil scheiden, stond telkens buiten klaar om de gestolen goederen in ontvangst te nemen. Tegen haar was twaalf maanden geëist. Een Dakota van de Zuidafrikaan- se luchtmacht is zaterdag op een vliegfeest te Nelspruit bij het op stijgen door het landingsgestel ge zakt, waardoor het toestel tussen de toeschouwers schoof. Een per soon kwam om het leven en twee anderen werden ernstig gewond. De Dakota had valschermtroepen aan boord die een massale landing zouden uitvoeren. Het vliegfeest werd afgelast. De politie gebruikt een gymna stiekzaal om de duizenden goede ren op te slaan, die geroofd wer den tijdens de rassen-onlusten en die in beslaggenomen konden worden. Zij variëren van zonne brillen tot televisietoestellen en camera's. Een Amerikaans bataljon van 800 mariniers is zondag uit de gedemilitariseerde zóne in Viet nam teruggetrokken nadat het in een Noordvietnamese hinder laag was gelopen. De berichten over het aantal gesneuvelden spreken elkaar tegen. De mariniers schatten het dodental op 13, maar achten het niet uitgesloten dat het er 50 zyn, met tussen de 150 en 175 gewonden. In een bericht dat op de Ame rikaanse basis Dong Ha aan de pers is verstrekt, wordt gespro ken van zes doden en 50 ge wonden. Volgens de commandant van het bataljon zijn er 40 Noord- vietnamezen gedood en 150 tot 200 verwond. Het bataljon, dat gesteund werd door vlammenwerpende tanks, geraakte op een stuk weg dat van landmijnen was voor zien, waarna het door verdekt opgestelde Noordvietnamezen on der vuur werd genomen. OE THANT OVER OORLOG EN VREDE In een toespraak tot de vier de wereldconferentie van het „Genootschap van vrienden" heeft Oe Thant, de secretaris generaal van de Ver. Naties, ge zegd dat de oorlog in Vietnam niet kan eindigen zolang de Amerikanen niet inzien dat het niet gaat om communistische agressie, maar om een strijd ter verwerving van onafhankelijk heid. Voortzetting van deze oor log vindt hij „volkomen onno dig". Er zijn andere mogelijk heden, zei hij, dan escalatie of terugtrekking. Wat de recente oorlog in het midden-oosten betreft, acht Oe Thant het duideiyk dat de Ver enigde Naties niet veel kunnen uitrichten als de grote mogend heden niet meewerken. Massa.- media werden gebruikt om de waarheid te verdoezelen en daden te rechtvaardigen die niet te rechtvaardigen zijn. De toe stand in het midden-oosten noemde hij dreigend. In het midden-oosten noch in Vietnam kan een oplossing wor den gevonden als er geen reke ning wordt gehouden met de menselijke factor. De rechten van alle naties in dat gebied diende te worden geëerbiedigd. Alleen al omdat er mensen wonen, wier rechten even be langrijk zijn als de soevereine rechten van de staten zelf. Guerrillastrijders van de Viet cong hebben maandag een brug opgeblazen op een belangrijke weg tussen Saigon en de Mekongdelta. De brug lag op 145 km ten zuidwesten van Saigon. De samenwerkende centrales van overheidspersoneel hebben bij de centrale commissie voor georganiseerd overleg voorstel len ingediend met betrekking tot de vakantieregeling voor ambte naren. Het gaat daarbij vooral om het minimum aantal vakantiedagen. De rijksambtenaren hebben op het ogenblik veertien vakantie dagen of als de minister van binnenlandse zaken geen gebruik maakt van de mogelijkheid een vakantiedag rond Kerstmis aan te wijzen vijftien. Een ambte naar die drie weken vakantie aaneengesloten (drie maal vijf dagen plus de weekends) op neemt, houdt echter geen enkele snipperdag over. De algemene bond van ambte naren schrijft in zijn orgaan ,De Ambtenaar", dat vele provincies en gemeenten in Nederland al 'n hoger aantal vakantiedagen ken nen en dat vooral het buitenland Nederland op dit gebied ver vooruit is. De A.B.V.A. noemt een aan eengesloten vakantie van drie weken met dubbel salaris alles zins gewenst. Als de vakantie wordt uitgebreid, aldus de bond, behoeft niet direkt te worden ge dacht aan een evenredige verbo ging van de vakantietoeslag in procenten. Men zou voor de va kantietoeslag een minimum kun nen vaststellen. De centrales hebben ook een voorstel ingediend tot uitbreiding van het aantal vakantiedagen voor oudere ambtenaren. Men wil het aantal extra dagen bij een leeftijd van 45 jaar van twee op drie brengen en bij een leeftijd van 55 jaar van vier op zes. De ambtenarenorganisaties hebben tenslotte voorstellen in gediend voor een werktijdver korting. De ambtenaren werken op het ogenblik 45 uur per week dat is negen uur per dag. De rijkspolitie van Oude Pe- kela, bygestaan door de districts recherche van Winschoten, heeft zaterdag twee inwoners van Oude Pekela, de 31-jarige H. W. en de 23-jarige F. de W., gearresteerd. Ze hebben vanmorgen bekend de 65-jarige heer W. Strohos te heb ben beroofd en hem te hebben gedwongen driekwart liter jene ver op te drinken, Een en ander is vanmorgen meegedeeld tijdens een persconferentie in Oude Pe kela. Donderdagavond werd de heer Strobos dood aangetroffen in een oude woning in de tuinbouwwijk van Oude Pekela. Vandaag zou sectie op het lijk moeten uitwij zen of Strobos een natuuriyke dood is gestorven, of dat hij het slachtoffer is geworden van een vermoedelijk gedwongen drankmisbruik. De heer Strobos, was in de buurt een populaire figuur, die niet de gewoonte had alcoholhou dende dranken te gebruiken. DA* was bekend bij de twee arrestan ten. Woensdagavond wilden ze een feestje bijwonen by buren van de heer Strobos. Hier waren ze echter niet welkom en dit heeft hen misschien op het idee gebracht met Strobos te gaan drinken. De drank maakten ze buit op het feestje. De volgende morgen zagen bu ren heel in de vroegte de beide mannen uit het huisje van Stro bos komen. Bijzondere aandacht besteedden ze daar eerst niet aan, maar toen ze vernamen dat Stro bos donderdagavond dood in bed was gevonden, lichtten ze de po litie in. Een buurvrouw van Strobos was het opgevallen, dat ze haar buurman niet, zoals gewooniy'k, 's morgens vroeg in zijn tuintje had gezien. Toen ze eens ging kij ken zag ze haar buurman in zijn ledikant liggen. Ze waarschuwde haar man, die de woning binnen ging. De deur stond open en he* slot bleek te zijn geforceerd.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3