Honderden doden bij aardbeving in Venezuela Vele slachtoffers bij brand op vliegdekschip „Forrestal" Twee militaire bij verkeersongeval omgekomen AARDBEVING IN COLOMBIA Weer aardbeving in Turkije Rusk gekant tegen aan Noord oorlogsverklaring -Vietnam HET WEER -. ürj Noodtoestand afgekondigd Rond Caracas Nederlands slachtoffer bij aardbeving in Caracas Bloedolasma naar Venezuela Nieuwe aardbeving in westelijk Turkije Premier van Quebec over De Gaulle Brand op dek vol vliegtuigen Martin Luther King over Vietnam Joodse wereld congres richt zich tot Thant Griekse oud-minister aangehouden en weer vrij Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, bij abonnement: TERNEUZEM Directeur-Honfdredae+eur: T. ran de Sand» Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Sm ids wal Aoonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; pei maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 et. DE VRUE ZEEUW Maandag 31 juli Dinsdag 1 augustus 1967 23e Jaargang No. 6991 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs <per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géLi handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Militaire autoriteiten in Caracas vrezen dat de korte maar hevige aardbeving die zaterdagavond de hoofd stad van Venezuela en om geving heeft getroffen, in totaal ruim 200 mensen levens heeft geëist. Dr. Paul Valera, gouverneur van het federale district Caracas, meende zelfs dat het aantal doden tot over de 300 zal stijgen. Het Venezolaanse ministerie van gezondheid heeft bekendgemaakt dat ruim 2.000 mensen ernstige verwondingen hebben op gelopen en 3.000 voor lichte kwetsuren zijn be handeld, waaronder zenuw schokken. Verder zijn 100.000 men sen dakloos geworden en wordt de schade geschat op ruim 15 miljoen dollar. Diverse grote gebouwen zijn ingestort. Aangenomen wordt, dat nog veel slachtoffers onder het puin liggen. Ook andere delen van noord- en midden-Venezuela zijn door de aardbeving getroffen. In de stad Maracay, de havenplaats La Guai- ra en andere steden langs de noordkust zijn zeker 20 mensen om het leven gekomen. Voor het gehele land is de nood toestand afgekondigd. Er zal ge durende drie dagen nationale rouw zijn. Volgens het Venezolaanse mi nisterie van binnenlandse zaken lag het epicentrum van de beving 60 km ten noordwesten van Cara cas. Ook de staten Carabobo, An- zoatequi, Lara en Miranda in het midden van het land waren getrof fen. De materiële schade in Caracas wordt niet-officieel op 35 miljoen gulden geschat. In het oostelijk stadsdeel zijn zeker zeven hoge ge bouwen ingestort. De beving kwam vier dagen na dat Caracas zijn 400-jarig bestaan had gevierd. Zij trof de stad toen de mensen aan de avondmaaltijd zaten. Men rende in paniek de straat op. Uit vrees voor nieuwe schokken brachten de meeste van de twee miljoen bewoners de nacht door in parken en op pleinen. Zeker zeven grote gebouwen in het voor name oostelijke stadsdeel stortten in. In Caracas doen zich maandelijks gemiddeld twaalf lichte bevingen voor. De hoofdstad is in haar 400- jarig bestaan vier maal door zware aardbevingen getroffen. Het erns tigst in 1812 toen 10.000 mensen de dood vonden. De moderne wolkenkrabbers zijn met het oog op aardschokken met krachtige stalen balken verstevigd. Naar verluidt zijn in.de buurt van Caracas gelegen steden Lagunita, Maeuto, Naiguta en de haven van La Guaira alle ernstig door de aardbeving getroffen. In La Guaira zijn zeker zes mensen omgekomen. In Maracay, tachtig km van Ca racas, zijn volgens radioberichten vijf mensen gedood en honderd ge wond. Zaterdagochtend vroeg werd het Andes-gebied van zuid-west-Vene- zuela en het gebied rond het Mara- caibo-meer door een hevige beving getroffen. Bij de K. L. M. in Den Haag is het bericht ontvangen, dat de 36- jarige mevr. A. Torenheekvan den Berge van Leeuwen uit Gouda vermoedelijk is omgekomen bij de aardbeving, die tijdens het week einde de Venezolaanse hoofdstad Caracas heeft getroffen. Zij wordt althans vermist. Mevr. Torenbeek is de echtge note van de K. L. M.-grondwerk- tuigkundige aldaar. Het huis waar in zij woonden stortte in. Vermoed wordt, dat mevr. Torenbeek onder het puin bedolven ligt. Het echt paar had geen kinderen. Twee zgn. slip-bemanningen van de K. L. M., die in een hotel te Ca racas logeerden in afwachting van vliegtuigen, waarvan zij de beman ningen zouden moeten aflossen, bleven ongedeerd. Veiligheidshalve werden zij door de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij A. L. M„ die daartoe speciaal een van haar drie Convairs naar Caracs stuurde, uit de gehavende stad naar Curacao geëvacueerd. Uit het feit, dat het vliegveld nog in gebruik is mag men volgens de K. L. M. opmaken, dat dit niet of nauwelijks beschadigd kan zijn. In Venezuela heeft zich zondag een aardbeving voorgedaan ten gevolge waarvan tenminste 70 mensen het leven hebben verlo ren terwijl ongeveer duizend mensen gewond worden. De meeste schade werd aangericht in en rond de hoofdstad Caracas. Doordat een deel van de kerkto ren van Chinquinquira naar be neden kwam, verloren acht men sen het leven. Vrijdagavond om elf uur is op de Mispelhoefstraat bij een bocht van de weg een personenauto, waarin zich vijf militairen uit de legerplaats Oirschot bevonden te gen een boom gereden. Hierbij werden twee Inzittenden zwaar gewond. De 20-jarige H. v. Amels- fort uit Tilburg overleed nog tij dens het transport naar het diaco- nessenhuis in Eindhoven. De 20- jarige militair H. Boeing uit Oss overleed later in het Diaconessen- ziekenhuis in Eindhoven. De drie andere militairen konden, na be handeld te zijn, naar huis terug keren. Het „Nederl. Roode Kruis" zal hulp verlenen aan de slachtoffers van de ernstige aardbevingsramp in Venezuela. Op verzoek van de afdeling Curagao van het Neder landse Roode Kruis verstuurt het als eerste zending 500 sets bloed- plasma naar het rampgebied. Voor de verdere hulpverlening in Vene zuela stelt het Nederlandse Roode Kruis zijn speciale gironummer 777 open. Dit nummer dat enige tijd ge leden ten behoeve van de slacht offers in het midden-oosten werd geopend blijft echter ook voor die landen beschikbaar. Verzocht wordt bij storting op 777 duidelijk te vermelden voor welke actie de gift is bestemd. Inmiddels kan worden gemeld dat het bedrag voor de slachtoffers in het midden-oosten de zes ton gepasseerd is. Opvarenden van het Amerikaan se vliegdekschip ,fForrestal" blussen hier de overblijfselen van een groot aantal vliegtuigen die door de brand op het schip ver nield werden. Bij de brand ver loren zeker 70 mensen het leven terwijl nog 89 opvarenden ver mist worden. Wv:".-" Een aardbeving in Columbia heeft zaterdag aan zeker acht men sen het leven gekost. Er zouden ongeveer 100 gewonden zijn. De materiële schade is zeer aanzien lijk. Het epicentrum van de beving die een intensiteit van zes had op de internationale schaal lag op 380 km ten noordwesten van de hoofdstad Bogota, in de districten Santander en Bogota. Adapazari in noord-west-Turldje is zondag opnieuw door een aard beving getroffen. Een meisje kwam om het leven en een veertigtal werd licht gewond. Ongeveer hon derd huizen zijn beschadigd. Zoals bekend kwamen vorig weekeinde 83 mensen om als ge volg van aardschokken die Adapa zari en omgeving teisterden. In de afgelopen acht dagen zijn in totaal ongeveer 200 mensen gedood. Vanochtend heeft zich in westen van Turkije een nieuwe aardbeving voorgedaan. Van ernstige schade wordt nog geen melding gemaakt. De premier van Quebec, Daniël Johnson, heeft vrijdag president De Gaulle geprezen als „een moedig en verstandig man, die in alles achter ons staat. Quebec is niet geschokt". .De Franse president heeft het vraagstuk van de andere identi teit van Quebec aangeroerd, de regering van Quebec zal blijven streven naar een nieuwe grond wet die de Canadees-Franse natie juridisch en politiek erkent en aan Quebec alle nodige bevoegd heden geeft om zijn eigen identi teit naar voren te laten komen, zo zei Johnson. Het isolement waarin Quebec twee eeuwen heeft geleefd is voorbij. „Een vitale schakel is geleidelijk ge groeid sinds de overeenkomst van 1965 tussen Frankrijk en Que bec". „Generaal De Gaulle heeft deze fundamentele werkelijkheid gezien en die welsprekend onder woorden weten te brengen". Premier Johnson zei voorts nog dat „wij moeten het bitter betreuren dat de regering van Canada zich verplicht voelde een verklaring af te leggen die onze gast dwong naar Frankrijk terug te keren". Op het Amerikaanse vliegdek schip Forrestal waren zondag avond reddingsploegen bezig zich een weg te banen naar het binnen ste van het schip, waar zich ver moedelijk tientallen vermisten be vinden, die door het vuur en gif tige gassen zijn verrast. Tot zes dekken diep heeft het vuur gewoed. De brand brak zaterdag uit, toen het schip in de Golf van Tonkin voer. Zondagmiddag had men 71 lijken gevonden en werden nog 112 op varenden vermist. Het aantal ge- wónden werd toen opgegeven als 78. De mannen die benedendeks werden ingesloten, zijn hoofdzake lijk machinisten, koks, onderhouds personeel en monteurs. De brand ontstond toen het dek vol stond met vliegtuigen die wer den afgeschoten voor aanvallen op- Noord-Vietnam. Een reservetank met kerosine viel van een vleugel van een der toestellen op een ka tapultinstallatie. Door de hitte van de katapult ontvlamde de brand stof waarna het vuur zich ver spreidde over het bovenste dek en al spoedig doordrong in de daar onder gelegen hangars en bom- en raketopslagplaatsen. Er deden zich talrijke ontploffingen voor. Van de ongeveer 85 vliegtuigen, voornamelijk jachtbommenwerpers, werden er 29 vernield. Aan het blussingswerk namen o.a. de torpedobootjagers „Ruper- to" en „Tucker" deel terwijl ook het hospitaalschip „Repose" te hulp kwam. Het in 1955 gebouwde vliegdek schip, dat 76.000 ton meet, was dinsdag pas in de Golf van Tonkin aangekomen. Er waren 4.200 tot 4 -100 man aan boord. Verleden jaar hadden zich soort gelijke ongelukken voorgedaan op twee andere Amerikaanse vlieg dekschepen. Op 26 oktober kwa men op de „Örïskany" 43 mensen om het leven en werden er 38 ge wond. Op 4 november vielen aan boord van de „Franklin Roosevelt" acht doden en vier gewonden. ABIE NATHAN VRIJ OP BORGTOCHT De Israëlische „vredespiloot" Abie Nathan, die vorige week van Cyprus naar Port Said was gevlogen om te trachten presi dent Nasser van Egypte te spre ken te krijgen, is zondag door een Israëlische rechter oy borgtocht van 5.000 Israëlische pond vrij gelaten. Hij zal terecht moeten staan op beschuldiging van betreding van vijandelijk gebied zonder toe stemming. Nathan was bij zijn terugkeer in Israël gearresteerd. De Amerikaanse negerleider en nobelprijswinnaar Martin Luther King heeft zondag in een rede te Charleston in de Ameri kaanse staat N.-Carolina stelling genomen tegen de oorlog in Viet nam. Ik ben tegen de oorlog in Vietnam, aldus Martin Luther King. „Het is de onrechtvaardig ste van de moderne oorlogen en misschien zelfs wel van alle oor logen die ooit gevoerd zijn". De negerleider vond dat men zich niet moest laten misleiden door termen als communistische agres sie. De revoluties die zich nu in de wereld voordeden, waren nationalistisch van karakter. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft onlangs blijkens een zondag gepubliceerd verslag dat hij ge kant is tegen een oorlbgsverkla- ring aan Noord-Vietnam. Hierin zou men een dreigement kunnen zien dat de V.S. het land willen vernietigen. Amerika wenst ech ter alleen een einde te maken aan agressie en streeft naar her stel van de vrede. De minister zei dit in een ver gadering van een subcommissie van de Amerikaanse senaat. Zoals bekend heeft ex-presi dent Eisenhower onlangs gesug- gereerd dat de V.S. Noord-Viet nam de oorlog verklaren. Rusk zei verder dat andere NAVO-landen, wanneer een gro tere bijdrage tot de gemeen schappelijke defensie-inspanning in Europa werd gevraagd, ant woordden dat de spannnig was afgenomen en dat zij binnen landse problemen hadden. Wan neer het echter om de Ameri kaanse strijdkrachten ging, merkten zij op: „Maar er bestaan dreigingen en jullie moeten ons niet in de steek laten". Het Joodse wereldcongres heeft zondag een telegram gezonden aan secretaris-generaal Thant van de Ver. Naties met het verzoek „voor het te Iaat is" maatrege len te treffen ter bescherming van de Joden in de Arabische landen. Krachtens de door de Veiligheidsraad aangenomen resoluties zou Thant voor de bescherming moeten zorgen. Oude Joodse gemeenschappen in het midden-oosten, aldus het telegram, staan bloot aan terreur en intimidatie. Talrijke Joden zijn het slachtoffer geworden van gewelddaden en honderden zitten zonder enige reden in on menselijke omstandigheden ge vangen. Alle pogingen om ver betering in hun toestand te bren gen hadden gefaald. De Griekse oud-minister Geor- gi Rallis die het ministerie van binnenlandse zaken onder pre mier Canellopoelos leidde toen op 21 april de militaire staats greep in Athene plaatsvond is vrijdagavond aangehouden toen hij een vijftiental mensen bij zich op bezoek had in zijn wo ning in een voorstad van Athene. Volgens de bepalingen van de staat van beleg moet de politie toestemming geven voor bijeen komsten van meer dan vijf per sonen. Oud-minister Rallis was kort na de staatsgreep gevangen ge nomen. Daarna kreeg hij enige weken huisarrest. Rallis werd zaterdag vrijge laten. Hij zal zich voor een krijgsraad moeten verantwoor den. ZOMERS WEE R Warme en vochtige lucht stroom de m de loop van het weekeinde met zuidwestelijke winden naar onze omgeving. Dit ging zondag met enige lichte regen of motregen gepaard. Op de meeste plaatsen bleef het zondag bewolkt, waar door de temperatuur slechts wei nig boven 20 graden steeg, maar in het zuidoosten, waar ook opklarin gen voorkwamen, liep de tempera tuur tot 27 graden op. Ook dinsdag za! ons land zich in de warme en vochtige lucht bevin den. Aangezien het aantal opklarin gen talrijker wordt, zullen de tem peraturen verder oplopen en dins dag waarschijnlijk waarden tof omstreeks 30 graden bereiken. Daarbij wordt de kans op hetj ont staan van warmte onweders vrij groot. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag avond tot dinsdagavond Warm Warm weer met veranderlijke be wolking en plaatselijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. MAANDAG 31 JULI Cadzand 8.16 8.38 Breskens 8.41 ,9.ó3 Terneuzen 9.17 9.39 Hansweert 9.51 10.13 Walsoorden 9.50 10.12 DINSDAG 1 AUGUSTUS Cadzand 9.19 9.51 Breskens 9.44 10.16 Terneuzen 10.20 10.52 Hansweert 10.54 11.26 Walsoorden 10.53 11.25 31 1 aug. 2 ZON op onder 4.59 20.33 MAAN op onder 23.58 16.10 5.00 20.31 5.02 20.30 00.29 17.24 18.33

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1